www.pronov .nl QURANT VS zetten aanval in op Afghanistan Europa solidair met de VS Vertwijfeling heerst in Afghanistan over nieuwe oorlog V ergeldingsacties krijgen instemming van Kamerfracties Tijd voor afrekening met Taliban is volgens Bush aangebroken f A Unieke hoorzitting over biotechnologie en voedsel. Pakistan luistert gespannen Veel aangiften blijven liggen Railtrack terug naar overheid Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 1 Wo Faizi 17' 13' ZW 7 Paar buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Vrij krachtige tot harde wind uit het zuidwesten en maxima rond 17 graden. 244e jaargang no. 238 maandag 8 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) PZC mi» van onze redactie buitenland WASHINGTON - De mili taire aanval op het Af ghaanse Taliban-regime is begonnen. De Verenigde Staten hebben met hulp van Groot-Brittannië vliegvelden en comman docentra in de hoofdstad Kaboel en de steden Kandahar, Farah, Kun- duz en Jalalabad bestookt met bommen en kruisra ketten. Vannacht vonden een tweede en een derde aanvalsgolf plaats op in stallaties bij Kaboel en Kandahar. Volgens de Amerikaanse rege ring gaat het om een aanval op de Taliban en de terroristen, niet op Afghanistan. „Onze ei sen zijn niet ingewilligd, nu moeten de Taliban de prijs beta len", zei president Bush in een tv-toespraak. De luchtaanvallen zijn het be gin van een langdurige militaire operatie van de Amerikanen en Britten in Afghanistan. De aan val is in eerste instantie bedoeld om de luchtmacht en de luchtaf weer van de Taliban te vernieti gen, zodat begonnen kan wor den met het uitschakelen van terreurnetwerk AI Qaeda en het verstrekken van humanitaire hulp aan de Afghanen, aldus de Amerikaanse minister van de fensie Rumsfeld. Voedsel Naast bommen heeft het gister avond laat ook voedsel gere gend boven Afghanistan. Ame rikaanse vliegtuigen voerden voedseldroppings uit kort nadat de eerste bombardements- vluchten waren uitgevoerd. Voorts hebben vliegtuigen naar verluidt ook propagandamate riaal en op windbare radio's uit- aanvallen, of het vervolg erop gegooid. door de inzet van 'special for- Rumsfeld wilde niet ingaan, op ces', speciale commando-een- de geplande duur van de lucht- heden. Volgens bronnen in Pa kistan zouden die eenheden vanuit buurland Oezbekistan Afghanistan kunnen binnen vallen. Het Pentagon kon afgelopen nacht nog geen informatie ge ven over het succes van de luchtaanvallen. Volgens berich ten uit Afghanistan zijn diverse vliegvelden zwaar beschadigd. Osama bin Laden en Taliban- leider mullah Omar zouden nog in leven zijn. Bin Laden was gis teren te zien op een videofilm met een verklaring, die waar schijnlijk voor de aanval is op genomen. Volgens Rumsfeld hebben de luchtaanvallen niet alleen tot doel Bin Laden uit te schakelen. Zowel Bush als Rumsfeld bena drukt dat de luchtaanvallen slechts een onderdeel vormen van de campagne tegen terroris me en niet zijn gericht op de burgerbevolking van Afghanis tan. „We hebben een nieuw front geopend, in een oorlog tegen terrorisme die al wordt gevoerd op het diplomatieke, fi nanciële en juridische vlak", al dus Bush. In de aanloop naar de vergel dingsacties heeft de Afghaanse oppositie terreinwinst geboekt. Direct na het begin van de aan vallen van gisteren opende ze een nieuw offensief ten noorden van Kaboel. De Taliban schoten niet terug. Een woordvoerder van het Afghaanse ministerie van Defensie verklaarde dat de Taliban zich tot het bittere ein de zullen verdedigen. De Tali ban noemden de vergeldingsac ties een terroristische daad. Premier Blair van Groot-Brit tannië verzekerde gisteren dat de VS en zijn land verstandig en vastberaden zullen optreden. Het was een zware beslissing, maar 'we weten dat we soms moeten vechten om vrede te be waren'. GPD/ANP Bin Laden spreekt, Bush spreekt Werk voor Blackhawks en Nightstalkers Vergelding is oefening in geduld Nederland niet in oorlog O Taliban machteloos tegen raketten Protesten tegen Nieuwe Oorlog door Frank Hendrickx KHOJO BAWDIN - In het noor den van Afghanistan is met ver twijfeling gereageerd op het be gin van een nieuwe oorlog in het land. Tienduizenden vluchte lingen die zich in het gebied be vinden dat onder controle staat van Noordelijke Alliantie heb ben nog familieleden in de ste den die gebombardeerd zijn. „We hebben al meer dan twintig jaar oorlog, vier broers van me zijn omgekomen en opnieuw zal ons volk lijden", zegt Said Is lam, één van de oprichters van de meer gematigde Jamiat Isla mitische Partij van Afghanis tan, die nu in ballingschap leeft in Noord-Afghanistan. „Ik heb nog verschillende familieleden in Kaboel en heb geen idee wat met hen gaat gebeuren." Voor de Noordelijke Alliantie, die de Taliban wil verdrijven, kwamen de aanvallen op de ste den Kaboel, Kandahar, Herat en Jalalabad als een verrassing. De operaties werden pas de ko mende dagen verwacht. Het mi nisterie van Buitenlandse Za ken van de alliantie in Kliojo Bawdin gelooft dat nu binnen enkele dagen ook Amerikaan se grondtroepen via Oezbekis tan het land zullen binnentrek ken. In de stad Mazar-i Sherif, niet ver van de grens, vinden al da gen zware gevechten plaats tus sen de alliantie en de Taliban. Generaal Dostum van de allian tie zou nog geen vijftig kilome ter verwijderd zijn van de stra tegische belangrijke stad, waar zich een groot vliegveld be vindt. Een groot gedeelte van het 20.000 man sterke leger van de alliantie concentreert zich bij de grens met Tadzjikistan. Van daaruit zouden de troepen naar de grens met Oezbekistan moe ten optrekken om de weg vrij te maken voor een Amerikaanse inval met grondtroepen. De commandanten van de Noorde lijke Alliantie wachtten al da gen op het bevel om aan te val len. GPD van onze correspondenten BRUSSEL - De Europese Unie is 'volledig solidair' met de Ver enigde Staten, Groot-Brittan nië en 'alle andere landen die betrokken zijn met de vergel dingsactie'. Dat verklaarde de Belgische premier Verhofstadt gisteren als voorzitter van de Europese Unie. „De acties zijn volledig legi tiem", aldus Verhofstadt. De EU-voorzitter werd van de aan vallen op de hoogte gebracht door Solana, de buitenlandge zant van de Unie. Solana op zijn beurt werd voorafgaand aan de aanvallen, telefonisch geïnfor meerd door president Bush. Verhofstadt herinnerde eraan dat de Amerikaanse regering sinds 11 september de Taliban herhaaldelijk heeft opgeroepen Bin Laden uit te leveren. „Ik be treur het dat die oproepen onbe- (Advertentie) Is voedsel dat tot stand komt met gentechnologie nu veilig, ja of nee? En wie bewaakt dit dan voor ons? Hebben we zelf in de winkel nog wat te kiezen? Dit zijn vragen die bij veel Nederlanders leven. Duizenden vragen en op merkingen zijn de afgelopen maanden binnengekomen bij de Commissie Biotechnologie en Voedsel onder leiding van Jan Terlouw. Vandaar dat de Commissie vandaag een reeks experts ondervraagt in het gebouw van de Eerste Kamer. Experts op het gebied van voedsel veiligheid, keuzevrijheid voor de consument, milieu biodiversiteit en wereldvoedselvraagstukken. U kunt deze hoorzitting live volgen op de website www.etenengenen.nl Live vanaf 12.00 uur en daarna vanaf 20.00 uur en de komende weken op ieder gewenst moment. PESHAWAR - Mannen in de Pakistaanse stad Peshawar luisteren gespannen naar de radio. Verscheidene moslimleiders in Pakistan heb ben de aanvallen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië sterk veroordeeld. Ze noemden de bombardementen meedogen loos en ongefundeerd. Een moslimorganisatie riep zijn volgelingen op 'volle steun te verlenen aan hun Afghaanse broeders'. foto Zainal Abd Halim/RTR antwoord zijn gebleven", aldus de EU-voorzitter. Prodi, voorzitter van de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, legde de nadruk op de eenheid van de Unie. „Wij zijn en blijven ver enigd in de strijd tegen de dege nen die de wortels van de be schaving aanvallen", zei hij. De EU zal zo snel mogelijk humani taire hulp en hulp voor de slachtoffers in Afghanistan co- ordineren, aldus Prodi. Navo Secretaris-generaal Robertson van de Navo wilde gisteren niet reageren op de aanvallen. „Het is niet onze oorlog. De Ameri kanen hebben de leiding"aldus zijn woordvoerder gisteravond. Er is geen extra bijeenkomst voorzien van de Noord-Atlan tische Raad, het hoogste be sluit vormende orgaan van de Navo. De Franse president Chirac ver klaarde gisteravond in een door alle tv-zenders uitgezonden toespraak, dat Bush Frankrijk om aanvullende steun heeft ge vraagd. Frankrijk zal aan dat verzoek gevolg geven, aldus Chirac. Volgens minister Ri chard van Defensie zullen 'bin nen enkele dagen' Franse militairen daadwerkelijk mee werken aan het Amerikaans/ Britse offensief in Afghanistan. Chirac zei dat de huidige strijd 'ons allen' aangaat. „Alle demo cratieën worden bedreigd. De vrijheid staat op het spel", aldus de Franse president. Bondskanselier Schroder her haalde gisteravond dat Duits land bereid is de VS ook militair bij te staan. GPD Nieuwe cijfers over de criminaliteit in Nederland, onder meer het gegeven dat jaarlijks een miljoen aangiften blijft lig gen, zijn in Den Haag hard aangekomen. De eerste claim op extra geld voor de politie komt vandaag van D66. Sombere gezichten op het Britse spoor. Met een schuld van 12 miljard gulden is het over en uit voor het vrije on dernemerschap van Rail track, de beheerder van de spoorlijnen in Engeland. De Britse regering neemt het roer terug in handen. Zeven jaar na de privatisering van Rail track onder de rege ring Major wordt de klok teruggedraaid. buitenland: 2, 3 en 5; binnenland: 4; varia; 6; zeeuws: 7, 9 en 11; radio en televisie: 12; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 23. (Advertentie) van redactie binnenland DEN HAAG - De fracties in de Tweede Kamer steunen de aan val van de Amerikanen tegen doelen in Afghanistan. „Het is een onvermijdelijke en ge rechtvaardigde reactie op de af schuwelijke aanslagen van 11 september", aldus PvdA-frac- tieleider Ad Melkert. D66 en SP vinden het vreemd dat de Ne derlandse regering van tevoren niet door de Amerikanen is ge waarschuwd. WD en CDA hebben er geen en kel moeite mee dat de regering niet vooraf is gebeld. CDA'er Maxime Verhagen: „We zijn bij de hele voorbereiding betrok ken geweest. We wisten dat het zou gebeuren." Volgens Melkert komt het er nu op aan te voorko men dat onschuldige burgers getroffen worden 'en dat we het Afghaanse volk zo veel mogelijk steunen'. SP-leider Marijnis- sen, die van het begin af aan heeft laten weten tegen grote vergeldingsacties te zijn, noemt de komende 24 uxxr doorslagge vend. „Dan zal blijken wat de Amerikanen precies hebben aangericht, of zij proportioneel hebben gereageerd. Wij zijn er niet tegen dat ze de terroristen aanpakken. Maar burgerslacht offers moeten worden voorko men." GroenLinks staat 'vooralsnog niet negatief' tegenover de ac ties. Het CDA vindt het uitste kend dat premier Kok zo snel op televisie kwam. „Hij heeft ge leerd van Kosovo, toen er kri tiek was dat de premier zo lang onzichtbaar bleef", zegt Verha gen. D66 steunt de acties ook volledig. „We zijn het helemaal eens met premier Kok aldus De Graaf. GPD naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat;nr.ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:v; d noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste Voor automatische incasso stem ik toe in twee weken ontvang ik de afschrijving van mijn (post)bankrekening- krant gratis. Daarna wil ik num™r l betalen: per maand met handtekening: automatische incasso 19,25/42,42). per kwartaal met PZC b» gaat aorgvuldig om mat persoonsgege- automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie 52,-/ 114,59). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713?14"000002" ^SSv?SSS5S di wo do vr 23 (postzegel niet nodig) De Arabische satellietzender Al-Jazeera, die vanuit Taliban-gebied opereert, toonde gisteren kort na het begin van de Amerikaanse ver geldingsacties beelden van Osama bin Laden. „De Amerikanen ondervinden nu aan den lijve wat wij decennia lang hebben moeten verdu ren", aldus Bin Laden. foto EP7* AFGHANISTAN! TADZJIKISTAN Tomahawk kruisraket TURKMENISTAN CHINA Basis Mazar Kunc>uz Sheberghan j Sharjf PAKISTAN Jalalabad Kaboel Shindand AFGHANISTAN Farah Kandahar Vergeldingsactie in Afghanistan Inzet van wapens: 50 kruis- fi 1*^ raketten 'i.? 15 gevechts vliegtuigen aJT 15 bommenwerpers anp/afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1