Delta laat water in bos Clinge Misdaadroman met historische feiten en een vleugje reclame Maxima begint rondje Zeeland in Yerseke 11 Sidmar schrapt ruim 900 banen Greenpeace blij met verbod op giftige scheepsverf [B^JstölJI IZONDAG GEOPEND 'VAN 13.00-17.00 OUR Vlissingen blijft alert op spanningen via telefonisch netwerk JEANS-INN SOUBURG Ruim baan voor natuur Grafzerk vernield in Retranchement 11 OKTOBER HEROPENING zeeuwse almanak Verwarring ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 6 oktober 2001 door Wout Bareman ZELZATE - Staalproducent Sidmar in Zelzate moet dras tisch bezuinigen. De kosten moeten met 385 miljoen gulden per jaar omlaag om het hoofd boven water te houden. In drie jaar tijd moeten 930 arbeids plaatsen verdwijnen (250 per jaar plus niet-verlengde con tracten). Sidmar biedt werk aan 6200 mensen, waarvan er 4000 in de ploegendienst werken. De staalproducent biedt ook werk aan ruim honderd Zeeuws- Vlamingen. „Ziet Sidmar kans de komende jaren inderdaad 175 miljoen euro per jaar te bezuinigen, dan kunnen we overleven", verwacht woordvoerder Paul Verstraeten. Het staalbedrijf, onderdeel van het Luxemburg se concern Arbed, heeft zwaar te lijden onder de teruglopende economie. Concurrenten uit Latijns-Amerika, Azië en Zuid-Afrika overspoelen de Europese markt, nu ze hun pro ducten niet meer kwijt kunnen in Amerika. Sindsdien woedt op de Europese markt een kei harde prijzenslag. Tegelijker tijd wordt Sidmar geconfron teerd met sterk stijgende loonkosten en grondstofprij- zen. De loonlasten gaan de komende twee jaar naar ver wachting met zeven procent omhoog. De staalproducent sluit dit jaar af met zwaar verlies. Over de omvang van de verliespost wil woordvoerder Verstraeten vooralsnog niets kwijt. Maar eerder deze week werd bekend dat het om een verlies van 218 miljoen gulden zou gaan. De geplande investeringen in de fabriek in Zelzate gaan ge woon door. Door aanpassing van de twee hoogovens wordt de productie opgevoerd van 4,2 tot 4,7 miljoen ton ruw staal te gen eind 2003. Vorig jaar nog kondigde Sidmar aan dat uit breiding en modernisering van installaties en fabrieken zo'n 300 nieuwe banen zou opleve ren. Op langere termijn zou de productie zelfs kunnen groeien naar zes miljoen ton staal per jaar. Vakbonden en directie openen volgende week de on derhandelingen over de bezui nigingsoperatie. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Delta Nutsbedrijven wil de historische greppels in de waterwingebieden in Clinge (Clingse bossen) en Sint Jan steen (De Schommeling) weer blank zetten. De droge sloten, die op oude kaarten nog te zien zijn, worden hiervoor uitgegraven. Door het water weer veelvuldig toe te la ten in de waterwingebieden krijgen plant- en diex-soorten betere kansen. De waterwingebieden waren voorheen schrale graslandjes, hakhoutbosjes eix singels. Voor de afwatering van dit gebied is een stelsel van sloten, greppels en beken gegraven, wat vooral in De Schommeling nog goed is te zienVanuit pompstation Sint Jansteen is in 1936 begonnen met de levering van drinkwater voor heel Zeeuws-Vlaandei'en, maar door de komst van indu strie bij Terneuzen en toename van de bevolking werd de capa citeit van het pompstation te klein. Het pompstation bij de Braakman heeft deze taak over genomen. Het gewonnen water uit de waterwingebieden in Clinge en Sint Jansteen wordt nu hoofdzakelijk als industrie water gebruikt. Het water wordt gewonnen in ondiepe zandlagen. Normaal kan alleen het water worden op gepompt dat afkomstig is van neerslag. Om toch extx'a water op te kunnen pompen, wordt in de winter afstromend polder water in de grond gebracht via infiltratiekanalen. Deze infil tratiekanalen zijn vooral in de Clingse bossen goed te zien. Libellen De infiltratiekanalen worden in verbinding gesteld met de oude greppels door middel van zijka naaltjes. De steile oevers van deze kanalen worden milieu vriendelijker gemaakt, dus af gevlakt. Door de 'vernatting' krijgt oevei'kruid zoals water munt extra kansen en het is ook goed voor libellen. Delta Nutsbedrijven hoopt vol gend voorjaar te beginnen aan het uitgraven van cle greppels. Het werk wordt uitgevoerd in fasen. De werkzaamheden zul len ongeveer drie maanden in beslag nemen. van onze regioredactie VLISSINGEN - Milieuorgani satie Greenpeace is verheugd over het wereldwijde verdrag dat het gebruik van tributyltin (TBT) in scheepsverven per ja nuari 2003 verbiedt. Het verbod is gistermiddag aangenomen op de vergadering van de Interna tionale Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties. Greenpeace komt al jaren in het geweer tegen het gebruik van TBT-houdende verwen. Deze week nog voerde de milieuorga- (Advertentie) nisatie diverse malen actie bij Atofina in Vlissingen. „Na vanmiddag staat voor Ato fina geen andere weg meer open dan te stoppen met de productie van TBT", stelt Greenpeace vrijdag. TBT wordt aan verven toege voegd om aangroei van algen en zeepokken te voorkomen. Vol gens Greenpeace komt het gifti ge TBT in het milieu terecht. Zeer kleine hoeveelheden zou den al schadelijke effecten op het zeeleven hebben. Vanaf 1 januari 2003 mogen geen scheepsverven meer wor den gebruikt die TBT of andere oi'ganotinverbindingen bevat ten. Per 2008 moeten deze ver ven van schepen zijn verwij derd of met een speciale coating zijn afgedekt. Atofina produceert wereldwijd TBT, maar dat gebeurt niet in de fabriek in Vlissingen. Daar wordt TBT wel gebruikt als grondstof om componenten te maken voor de productie van verf. Een woordvoerster van Atofina Vlissingen zei gister avond nog" niet te kunnen zeg gen wat de gevolgen van het ver bod voor de fabriek zijn. ANP Advertentie Fletcher Hotel Zuiderduin te Westkapelle organiseert iedere zondag een luxe Familiebrunch a 39,50 p.p. Met speciaal kinderbuffet Voor informatie en reservering bel ons snel: 0118-561810! (Advertentie) MIDDELBURG: Markt 45 door Pascalle Cappetti RETRANCHEMENT - Inwo ners van Retranchement zijn geschokt door de vernieling van een grafzerk in hun dorp. Onbekenden hebben van de zerk een gedenkplaat gerukt, met een karretje over enkele graven gereden. De gemeente Sluis-Aardenburg is als eige naar van de begraafplaats door buurtbewonei's op de hoogte ge- bracht van de schade. Er is nog geen aangifte gedaan bij de po litie. De vernielingen hebben tot emotionele reacties geleid on dermensen die een familielid op de begraafplaats hebben liggen. Zij kwamen er deze week achter dat het graf van hun dierbare was beschadigd. Raadslid B. Basting, zelf woonachtig in Retranchement, durft niet te zeggen of er sprake is van graf schennis of dat een paar spelen de kinderen de vernielingen op hun geweten hebben. Ook kan er iets mis zijn gegaan bij het on derhoud van de begraafplaats, oppert hij. Een buurtbewoner heeft al evenmin iets gezien. Waneer de vernielingen zijn ge pleegd, is niet duidelijk. „De schade is niet zo groot. Daarom is geen aangifte bij de politie." Wethouder G. van Daele is niet op de hoogte van de vermeende grafschennis. Van Daele belooft zo gauw mogelijk navraag te doen over het herstel van de schade. De Duitse schrijver Claus de Wes heeft zijn vierde 'Zeeuwse' verhaal af. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SLUIS - Commercie en crimi, ze gaan weer hand in hand in het nieuwe boek van Claus de Wes. De drakendoder van Sluis werd gis teren in het Belfort van het West-Zeeuws- Vlaamse stadje gepresenteerd en is het vier de deel in een serie verhalen, die zich op Zeeuws grondgebied afspelen. Opvallend is de sluikreclame tussen de regels door. Zo wordt er een lijk gevonden op het terrein, waar momenteel het Family- en Funtasy- park Toversluis verrijst. De Duitse auteur ziet in het vexweven van de namen van zijn sponsors in de verhaallijn geen echt gevaar, zo verklaart hij de aanwe zige pers tijdens de presentatie. „Ik heb een idee voor een boek en op basis daaivan vraag ik ondernemers of ze een bijdrage aan de drukkosten willen leveren. Zo blijven de crimi's op een aardige prijs steken. Anders zouden ze, naar mijn mening, te duur wor den voor de toeristen hier. Bovendien, het schrijven van deze verhalen is voor mij een hobby en ik wil daarom niet al te veel i'isico lopen. Ik kies de sponsors wel uit; ik zou bij voorbeeld nooit met een sigarettenfabri- kant een deal sluiten om een personage ie dere twee minuten een sigaret te laten roken. Evenmin zou ik met een chemiecon cern in zee gaan. Daar kan ik zelf niet achter staan." De boekjes verschijnen zowel in het Duits als het Nederlands en zijn bedoeld voor toe risten en bewoners in de streek. Claus de Wes schrijft alleen in zijn moedertaal. „In een andere taal kun je de finesses, de nuan ces niet goed uitdrukken", verklaart hij. „De Nedeiiandse versie is dus altijd ver taald. Het is overigens voor het eerst dat alle partijen daarover tevreden zijn. Voor het eerste boek hadden we een professor met als specialisatie Nederlandkunde. De vertaling was correct, maar het gevoel ontbrak. Voor het tweede hadden we een journalist en tekstschrijver uit Middelburg. Ook goed, maar te veel emotie. Deze vertaler heeft de juiste balans gevonden." Archivaris De Wes gaat er prat op dat de informatie in zijn boekjes klopt als een bus. Op alle be- schreven plekken is hij geweest, alle wegen heeft hij zowel op de fiets als per auto aan een ondex'zoek onderworpen en alle histori- door Maurits Sep MIDDELBURG - Eerst naar Yerseke, dan naar Zierikzee, via de stormvloedkering naar va kantiepark De Banjaard en ein digen in Middelburg. Zie hier het programma voor het kennis makingsbezoek van kroonprins Willem-Alexander en zijn ver loofde Maxima Zorreguieta aan Zeeland op donderdag 25 okto ber. Het bezoek is opgebouwd rond de voor Zeeland kenmer kende begrippen visserij, na tuur, water en toerisme. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst wordt het paar om 13.00 uur in Yerseke verwacht, alwaar het per helikopter aankomt. Van het dorpshuis gaan de prins en zijn verloofde naar het Neder lands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek. Dat verricht onderzoek naar kustgebieden en estuaria zoals de Wester- schelde. Commissaris van de koningin W. van Gelder zal het paar daar welkom heten in de provincie. Yerseke 20 In de visserij haven van Yerseke nemen Willem-Alexander en Maxima de tijd om te praten met, zoals dat heet, 'gewone mensèn'. Er is een ontmoeting voorzien met vissers, onder an- dei'en van de Yerseke 20. Een bus brengt het gezelschap naar de andere zijde van de Oos- tex-schelde voor een irondrit door Zierikzee. Vandaar gaat het naar de Plompe Toren van het Schouwse Serooskerke. Prins Willem-Alexander en Maxima krijgen daar uitleg over de na tuurontwikkeling in het Plan Tureluur. Dat geeft de natuur langs de zuidkust van Schou wen weer vrije hand en dwingt de mens in de i'ol van toeschou wer. Uiteraard ontbreekt een bezoek aan de stormvloedkering niet op het programma. De ramp van '53 en de gevolgen die zij had voor mens en landschap worden toegelicht op de meest in het oog springende maatregel die is ge nomen om herhaling te voorko- men. De prins en zijn verloofde bezoeken tevens de eerste pijler van dit waterstaatkundige bouwwerk. Zeeland is ook toerisme. De be langrijkste recreatie-ondei-ne- mer van de px'ovincie, H. van Koevei-inge van Roompot Re citatie Beheer, zal op zijn park De Banjaard een toelichting ge ven op deze uiterst belangrijke sector van de provinciale econo mie. Het kennismakingsbezoek aan Zeeland eindigt in de hoofdstad van de provincie. Om 17.20 uur wordt Middelburg bereikt. Het prinselijk paar verlaat de bus bij de Nieuwe Burg en wandelt over de Markt naar het stadhuis. Daar is een gesprek gearran geerd met vijf vrouwelijke on- dememers. Zeeland herbergt de zakenvrouw van het jaar 2001: directeur Scarlett Kwekke- boom van Istimewa Elektro in Vlissingen. Zeeland is dertiende in een serie van zestien Nedeiiandse pro vincies en grote steden die door Willem-Alexander en Maxima worden bezocht. In vijf uur worden vier van de zes regio's aangedaan: Zuid-Be veland, Schouwen-Duiveland, Nooixl-Beveland en Walcheren; alleen Tholen/Sint-Philipsland en Zeeuws-Vlaanderen wox'den overgeslagen. Terneuzen Dat de oversteek naar Zeeuws- Vlaanderen niet zal worden ge maakt, was reeds bekend. Prins Willem-Alexander was daar op 27 september al. Toen opende hij - overigens zonder het gezel schap van zijn verloofde - het Scheldetheater in Terneuzen, bezocht de Westerscheldetun- nel en lunchte op het Kanaal Gent-Terneuzen. Bovendien komt Willem-Alexander hij op 6 november terug om de nieuwe waterfabriek bij Dow Chemical in Terneuzen te openen. Het is niet bekend of Maxima er dan wel bij is. sche feiten zijn gecontroleerd door gemeen te-archivaris Arco Willeboordse. Met hem dook hij de archieven in, om het verhaal achter de Berenning van Aarden burg uit 1672 te achterhalen. Een handjevol Aardenburgers joeg de Fransen toentertijd op de vlucht. Dat werd de basis voor De dra kendoder van Sluis. In het verhaal van De Wes zouden de Sluissenaren, die bang wa ren voor de Fransen en hun rijkdommen, een wiskundige de opdracht hebben gege ven hun schatten in een kist ergens op een geheime plek in de omgeving te vei'stoppen. En laat dat nou net de plaats zijn, die de Aai'denburgers in de strijd onder water hadden laten lopen. Rol Wat de rol van de di'akendoder is in de titel van het boek,' laat De Wes nog even in het midden. „Althans de eerste verklaring, want dat is de clou van het verhaal. Dat ver klap ik niet. De tweede verklaring kan ik wel vertellen. De soldaten van de Berenning hadden op hun wapen een draak. Dat klopt historisch, dat is uitgezocht. En de draken doder in het verhaal gebruikt dat gegeven als dekmantel." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Vlissingse samenleving moet zich weer baar kunnen opstellen, nu de onrust in de wereld door de ter reuraanslagen in Amerika is toegenomen. Om op alles voor bereid te zijn, om direct te kun nen reageren op bijvoorbeeld spanningen tussen bevolkings groepen, is deze week op initia tief van burgemeester A. van Dok een telefonisch netwerk opgezet. Gisteren is de eerste bijeen komst van deelnemers aan het netwerk gehouden. Telefoon nummers en e-mailadressen zijn uitgewisseld. Het netwerk bestaat uit mensen die actief zijn in allerlei maatschappelij ke organisaties. „Ik hoop dat het bij één verga dering blijft", zegt bux-gemees- ter Van Dok. „Want dan is het rustig gebleven, dan is er niets ernstigs gebeurd. Maar we moe ten op alles voorbereid zijn, vind ik. Eén steen door de ruit van een moskee in Vlissingen was genoeg, meer dan genoeg." Het idee voor een telefonisch netwerk is bij Van Dok opgeko men tijdens een bijeenkomst in de Kanaalstraat-keik in Oost- Souburg, kort na de terreuraan slagen in de Verenigde Staten. Christenen en moslims ont moetten elkaar daar. „Dat maakte zo'n indruk op mij dat ik dacht: dit moeten we vasthouden", vertelt Van Dok. „Het is zonde om het hierbij te laten. We moeten iets organise ren om met elkaar contact te houden, om samen weerbaar heid te ontwikkelen." Kerken, stadstoezicht, politie, sportorganisaties, ondex-wijs, islamitische ox-ganisaties, anti discriminatiebureau, ze krijgen allemaal in een plaats in het net werk. Om elkaar op de hoogte te houden van wat er in de stad ge beurt en zo nodig actie te onder nemen. „Dan gaat het niet al leen om een steen door een ruit", aldus Van Dok. Volgens haar gaat het ook om het signaleren van 'onderhuidse spanningen' in de gemeenschap. Via het net werk moet het mogelijk zijn daar sneller op te reageren." pagina 25: de angst grijpt heel diep in Advertentie Advertentie gaat verhuizen Rehobothstraat 2 Oost-Souburg ^Jeans INN^! Meer info pagina 44 Dat heb je ervan als je onbe suisd omgaat met het geven van namen. Dan hoef je al leen nog maar te wachten op de algehele verwarring. In een Vlissingse straat is het inmiddels zo ver. Daar heet een meisje Michelle, maar het is ook de naam van de po ny van de buren. En Michelle, het meisje dus, daar heb je het al, heeft een vriendinne tje, een blondharig kind dat Demi heet. Maar zo is ook de zwarte Labrador retriever genoemd van dat gezin aan de overkant van de straat. Zo blijft het altijd spannend wat er op afkomt als Michel le of Demi wordt geroepen. Is het iets op twee of op vier benen? foto Charles Strijd Watergangen in de Clingse bossen. Door de greppels blank te zetten kan de natuur beter gedijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 71