ROVINCIALE ZEEUWSE 11111* Kabinet zet miljoenen op terreurbestrijding Oost-Europeanen makkelijker aan het werk in de fruitpluk CIA rekent vast op aanslagen na aanval door VS JEANS-INN SOUBURG Bestuur van CDA treedt af Dat is een heel ander geluid Pakket maatregelen voor meer veiligheid Echte straf voor onechte huwelijken AutoZeeMnl 11 OKTOBER HEROPENING Plan tegen terrorisme Wegenwacht krijgt concurrentie Hinder scheepvaart door actie Belgische loodsen Verhouding VS en Israël verstoord Programma prins en Maxima rond Nieuwe roerganger CDA Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 /f12,48 18' 14c Opklaringen Af en toe zon, ook een enkele bui en mïddagtemperatuur rond de 18 graden. Aan zee een vrij krachtige wind. 244e jaargang no. 237 zaterdag 6 oktober 2001 los nummer 1,50 3,30) Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com internet: www.pzc.nl ZDmmiÊÊi^ door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De regering trekt 150 tot 200 miljoen gulden uit om het terroris me te bestrijden. Een pak ket maatregelen moet de 'bange gevoelens van de burgers dat er weinig ge beurt, verminderen', ver klaarde premier Kok na afloop van het kabinets beraad. Politie, marechaussee en inlich tingendiensten krijgen er men sen bijmaar er gaat ook meer geld naar technologische snuf jes, om bijvoorbeeld makkelij ker telefoongesprekken te kun nen afluisteren. Ook zullen vaker lichaamskenmerken, als afdrukken van vingers en ogen, worden geregistreerd. „We moeten ervoor zorgen dat we Miltvuurpatiënt Florida overleden LANTANA - De 63-jarige man die donderdag met miltvuur in in Florida werd opgenomen, is gisteren overleden. Hij raakte besmet door sporen van de bacterie in te ademen. Een dergelijke besmetting is vo rige eeuw in de VS slechts 18 keer voorgekomen. Een aanslag wordt uitgesloten. AP LONDEN - Een 39-jarige Britse die in zeven jaar tijd tegen betaling acht tien illegale schijnhuwe lijken aanging, is gisteren tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Haar zes jaar jongere zus, die zes keer illegaal in het huwelijk trad om een bui tenlander aan een ver blijfsvergunning te hel pen, kreeg twee jaar gevangenisstraf opge- legd. De oudste zus, Sylvia Evans, ging eens in zes maanden tijd vier illegale huwelijken aan. De vrou wen lieten zich uitbetalen in geld, huishoudelijke apparaten of meubels. Volgens hun advocaten gingen de vrouwen de schijnhuwelijken aan om htm kinderen te kunnen onderhouden. Evans heeft vier kinderen uit twee legale huwelijken, haar zus heeft twee kinde ren van één wettelijke echtgenoot. AP Advertentie De occasionsite van Zeeland (Advertentie) gaat verhuizen Rehobothstraat 2 Oost-Souburg Meer info pagina 44 niet achterblijven bij terroris ten en criminelen," aldus minis ter van Justitie Korthals. Hij presenteerde samen met Kok, minister van Binnenland se Zaken De Vries en Zalm van Financiën 43 actiepunten om terroristische aanslagen zoals die in de Verenigde Staten te voorkomen. Na 11 september bleek dat er meer moest gebeu ren, 'gezien de grensoverschrij dende methode van de terroris ten', aldus Kok. Met de extra mensen kunnen politie en marechaussee de beveiliging van gebouwen en personen uitbreiden. De mare chaussee gaat scherper contro leren op Schiphol. Ook komen er meer 'vliegende brigades' die achter de grenzen controleren op illegale binnenkomers. In 2003 moet ook alle bagage die de vliegtuigruimen ingaat stan daard worden gecheckt. Justitie zet verder extra personeel in om de smokkel van mensen en drugs aan te pakken. BVD De Binnenlandse Veiligheids dienst BVD krijgt meer geld om mensen in het buitenland te kunnen inzetten. Ook de talen kennis van de agenten wordt opgevijzeld. Financiën gaat op alle mogelijke manieren bank rekeningen van criminelen en terroristen opsporen. Daaraan werken ook beleggingsinstel lingen mee. Verder wil Zalm het witwassen van geld tegengaan. Zo moeten ook advocaten en notarissen in de toekomst verdachte transac ties verplicht melden. Ook dia manthandelaren moeten grote aan- en verkopen straks door geven. Hoe de extra 150 tot 200 miljoen precies worden verdeeld is nog niet uitgewerkt. Dat zal de ko mende weken gebeuren. GPD DEN HAAG - Het actieplan terrorismebestrijding van het kabinet Kok omvat 43 maatregelen. De belangrijkste zijn: Meer mensen en meer geld voor de Binnenlandse Veilig heidsdienst om de talenkennis en opsporingstechnieken te verbeteren. Versterking van relatie BVD - politie. Ontwikkeling van biometrische identificatiemogelijkhe den, zoals handafdruk of irisscans. Die zijn een krachtig in strument bij identificatie. Meer personeel bi j een groot aantal diensten om de beveili ging van personen en gebouwen te verscherpen. Uitbreiding van grenscontroles om de komst van onge wenste vreemdelingen tegen te gaan. De marechaussee krijgt extra personeel. Verscherpte controles op ticket en paspoort en strengere toegangscontroles op vliegvelden en van vliegtuigen. Extra bescherming van infrastructuur van de overheid en bedrijven Uitbreiding recherche- en analysecapaciteit voor terroris mebestrijding en de unit mensensmokkel. Uitbreiding van de mogelijkheden om relaties tussen geld stromen en terroristische activiteiten te traceren, onder meer door intensiever toezicht op naleving van de Wet melding on gebruikelijke transacties. Meer mogelijkheden om verdachte rekeningen te bevrie zen en versterking van het financieel rechercheren. Onderzoek naar mogelijke aanvullende eisen aan de strijdkrachten in verband met terrorismebestrijding. Informatie-uitwisseling EU-landen over visa. ANP Op de Mevlana-moskee in Rotterdam wordt een beveiligingscamera geinstalleerd. De moskee, die vandaag officieel opengaat, heeft twee minaretten van veertig meter en is daarmee de hoogste vdn Europa. foto Jasper Juinen/ANP door Rolf Bosboom KRABBENDIJKE - Het wordt makkelijker mensen uit Oost- Europa in te zetten bij onder meer de fruitpluk. Minister Ver meend van Sociale Zaken gaat daarover afspraken maken met land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland. De Zeeuwse fruittelers zijn ingenomen met de plannen. Fruittelers en tuinders hebben al enkele jaren grote moeite om voldoende personeel voor de oogsttijd te vinden. In de boom gaarden zijn daardoor steeds meer asielzoekers en mensen uit andere landen in de Europese Unie te vindenHet is echter las tig mensen uit landen in Oost- Europa, die nog niet tot de Unie behoren, te halen. Met name in Polen zijn juist veel werklozen met ervaring in de sector. Advertentie Vermeend wil daarvoor samen met LTO Nederland een oplos sing zoeken, waarbij niet alleen de fruitteelt maar ook de tuin bouw, de bloembollenteelt en de asperge- en aardbeienkweek gebaat kunnen zijn. Schatting De afspraak is dat de LTO eerst samen met arbeidsvoorziening het tekort aan seizoenshulpen gaat vaststellen. Volgens een eerste schatting gaat het lande lijk om circa zevenduizend va catures bij tweeduizend bedrij ven in de agrarische sector. Als er onvoldoende mensen bin nen de Europese Unie zijn te krijgen, worden collectief groe pen tijdelijke arbeidskrachten uit vooral Polen geworven. De bedoeling is dat dat vanaf vol gend jaar mogelijk is. Landbouwminister Brinkhorst is eveneens voorstander van de inzet van seizoensarbeiders uit Oost-Europa, mede omdat deze van onze regioredactie VLISSINGEN - De scheep vaart op de Westerschelde loopt vertraging op door stiptheidsacties van Vlaamse loodsen. Gisteravond lagen er voor de kust van Vlissin- gen ongeveer vijftien sche pen te wachten op een loods. De beloodsing op de Wester schelde wordt tussen de Nederlandse en Vlaamse loodsen verdeeld in de ver houding één op drie. De Ne derlandse loodsen tonen zich tijdens de stiptheidsactie so lidair met hun Belgische col lega's en verrichten op de Westerschelde niet meer be- loodsingen dan normaal. De Beroepsvereniging van Loodsen (BvL) voert sinds gisterochtend actie door heel Vlaanderen. In de BvL zijn meer dan driehonderd Vlaamse kust-, zee-, rivier en havenloodsen verenigd. Afbouw De vereniging is het er onder meer niet mee eens dat het aantal loodsen wordt afge bouwd, en de werving en op leiding uit handen gegeven wordt. De Beroepsverening van Loodsen noemt de verdere afbouw van het loodsstation in Vlissingen en de versoepe ling van de loodsplicht even eens als reden voor de actie. ANP landen kandidaat zijn om toe te treden tot de Europese Unie. T. Vogelaar uit Krabbendijke, die dit jaar ongeveer tachtig asielzoekers voor de pluk van zijn fruit heeft rondlopen, is blij met de plannen. „Ik werk nu vier jaar met asiel zoekers, waarvoor je eerst een tewerkstellingsvergunning moet aanvragen. Ik zou een boek kunnen schrijven over de problemen waar je dan tegen aan loopt. Daarom zouden wij het als fruittelers toejuichen als dit project met mensen uit Oost- Europa slaagt. Dat zou het alle maal voor ons heel wat makke lijker maken." Advertentie De oude, vertrouwde We genwacht van de ANWB krijgt steeds meer concur rentie op de weg. Gisteren meldde zich een grote. Sa fe Traffic, een in Breda ge vestigd landelijk netwerk van 240 bergingsbedrijven met 1200 monteurs, lonkt naar de pechvo gels op de Neder landse wegen. Er vallen harde woorden over en weer tussen Israël en de VS. Bush probeert steun van de Arabische wereld te krijgen in de strijd tegen het terrorisme. Maar volgens de Israëlische pre mier Sharon verkwanselt Bush hierbij de Israëlische belangen. En over die uitlating is het Witte Huis nu weer boos geworden. Het programma van het be zoek van Willem-Alexander en zijn verloofde Maxima aan Zeeland is bekend. De 25e ok tober zal voor hen in het teken staan van visserij, natuur, wa ter en toerisme. Het prinselijk paar houdt halt in Yerseke, Zierikzee, de Plompe Toren bij Burghsluis, de stormvloedke ring, vakantiepark de Banjaard en Middel burg. „Idealen moeten weer een rol gaan spelen. Om die reden ben ik drie jaar geleden de Kamer ingegaan, vanwege de bezie ling die nodig is in de politiek. Gesprek met Jan Peter Balke nende. Over de machtsstrijd binnen het CDA, zijn Zeeuwse eigenheid en plechtankers. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; wetenschap: 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11,12,13,15; 16,17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22, 23, 25 en 27; wonen: 29, 31, 33 en 35; reizen: 39, 40, 41; mo biel: 43. A MURRE-MOENS Kijk volgende week in onze krant I DEN HAAG - Het dagelijks be stuur van het CDA is gister avond in zijn geheel afgetreden. In een brief aan het CD A-partij- bestuur zegt het dagelijks be stuur te betreuren dat het er vo rige week niet in is geslaagd de escalatie van het conflict tussen partijvoorzitter Van Rij en frac tievoorzitter De Hoop Scheffer te voorkomen en dat het daar nu zijn verantwoordelijkheid voor neemt. Het dagelijks bestuur zal zijn taken nog tot 13 oktober waar nemen. Op 12 oktober komt het CDA-partijbestuur weer bijeen, voor het eerst na de leider- schapscidsis, die Van Rij en De Hoop Scheffer beiden hun posi tie kostte. Het partijbestuur hoopt op die vergadering een interim-voor zitter te presenteren. Het be stuur zoekt een gezaghebben de oud-bewindsman, die zelf geen politieke ambities meer heeft. Zetels Het koningsdrama kost het CDA ook Kamerzetels. De partij zou nu 26 zetels behalen, drie minder dan bij de vorige Ka merverkiezingen van 1998. Ver geleken met de laatste peiling voor de leiderschapscrisis van vorig weekeinde gaat het CDA er twee Kamerzetels op achter uit. Dat blijkt uit de politieke baro meter, het wekelijkse opinieon derzoek van het onderzoeksbu reau Interview/NSS, in op dracht van Nova. GPD/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Amerikaanse inlichtingendiensten verwach ten bij een Amerikaanse aanval in Afghanistan met een 'waar schijnlijkheid van 100 procent' nieuwe aanslagen door terroris ten uit het netwerk rond Bin La den, binnen of buiten de VS. Dat heeft de Washington Post gisteren gemeld. Het blad ba seert zich op uitlatingen die functionarissen van FBI en CIA deden in een gesprek met leden van het Congres. De functionarissen spraken over 'geloofwaardige informa tie' uit Duitsland, Groot-Brit- tannië, Afghanistan en Pakis tan. Maar zij sluiten ook de moge lijkheid niet uit dat de informa tie doelbewust aan de inlichtin gendiensten is toegespeeld om de VS van een aanval af te hou den. Niettemin neemt de Ameri kaanse regering de dreiging ui terst serieus. Washington moet intussen vol gens de chefarts van de Ameri kaanse luchtmacht, Paul Carl ton, meer haast maken met voorbereidingen om de bevol king tegen een mogelijke aanval met biologische wapens te be schermen. Het land is nu te kwetsbaar, vindt hij. „Als wij niet helemaal voorbe reid zijn, zijn wij kwetsbaar", zei Carlton tijdens een confe rentie over medische rampsitu aties in Burbank in de staat Ca- lifomië. Hij vindt het onder meer nodig dat er binnen een et maal veldhospitalen kunnen worden ingericht op de plaats van een eventuele aanslag met biologische wapens. ANP/DPA Advertentie naam:a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste Voor automatische incasso stem ik toe in twee weken ontvang ik de afschrijving van mijn (post)bankrekening- krant gratis. Daarna wil ik nummer: I I I I I I I I I I 1 betalen: d per maand met handtekening: automatische incasso 19,25/42,42). g per kwartaal met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie (€52 114 59) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713?14*000019" SSSfSSSS di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1