www.pronov .nl ROVINCIALE ZEEUWSE COURflN Groot alarm na crash Toepolev Kamer accepteert acties zonder inzicht bewijslast Dodelijk virus duikt op aan grens Pakistan 20c 13' Amerikanen weerspreken Russisch vermoeden van terreurdaad Verzet tegen grote loterij prijzen Loonoffer KLM te veel gevraagd Ballonvaren populair Rechter verbiedt actie Greenpeace Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 Herdenking Vakbond doet trainer Paul Telussa in de ban Klusjesman van Fireworks moest zwijgen Elizabeth heeft een badeendje CDA ontslaat 'lek' van vervalst imago-onderzoek Fraai Vaak zon en droog. Mïddagtemperatuur rond 20 graden. Matige zuidelijke wind. 244e jaargang no. 236 vrijdag 5 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) MUM c °P internet: www.pzc.nl ÜHHHHH HHHHHHHHHI Het kabinetsplan om loterijen toe te staan hogere geldprijzen uit te keren, is slecht gevallen bij tweehonderd liefdadig heidsorganisaties. Zij vrezen dat er voor hen minder geld overblijft om te besteden aan goede doelen. De Staatsloterij mocht al zeer grote geldprijzen uitkeren, maar kwam gisteren met een ander idee. De Staatsloterij wil een O ruimtereis beschikbaar stellen als hoofdprijs. De KLM is door de aanslagen in de VS in zwaar weer te recht gekomen. Maar vol gens de vakbonden is de situ atie niet ernstig genoeg om van het KLM-personeel een loonoffer te vragen. De direc tie van de KLM verlangt dat en kondigde verder het schrappen van 2500 banen en werktijd verkorting aan. Ballonvaren is niet langer uitsluitend weggelegd voor de elite. Belangstellenden kunnen tegenwoordig al voor een paar honderd gul den genieten van indruk wekkende verge zichten vanuit de rieten mand. De Middelburgse rechtbank heeft Greenpeace gisteren ge dwongen haar actie bij Atofina in Vlissingen-Oost stop te zet ten. Bovendien moet de milieu organisatie de eerder deze week bij Atofina gestorte vervuilde bagger zelf 1 "T weghalen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 13; zee land: 15; 16,17,19, 21 en 22; sport. 23,24,25,26 en 27. van onze redactie buitenland LONDEN - In het grensgebied tussen Afghanistan en Pakistan is het dodelijke CCHF-virus, dat de Krim-Congokoorts ver oorzaakt, opgedoken. Mensen die getroffen worden door de Krim-Congokoorts krijgen zware bloedingen uit li chaamsholten vergelijkbaar met symptomen van het ebola- virus. Volgens medici in de Pa kistaanse stad Quetta gaat het om de grootste uitbraak van Krim-Congokoorts tot nu toe. Minstens 75 mensen hebben de ziekte. Acht van hen zijn al overleden. Een van de artsen in het ziekenhuis van Quetta ver klaarde dat patiënten letterlijk voor je ogen smelten'. De Pakis taanse autoriteiten hebben de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) om hulp gevraagd. Een woordvoerder van de WHO, de organisatie is inmiddels in Quetta, waarschuwde voor overhaaste conclusies. Miltvuur In de Verenigde Staten werd gis teren, een geïsoleerd geval van miltvuur vastgesteld bij een Amerikaanse man van Britse afkomst. De man is opgenomen in een ziekenhuis in Florida. „Niets wijst erop dat dat dit ge val het resultaat is van een ter roristische aanval", zo zei de Amerikaanse minister van Volksgezondheid Thompson. De federale recherche is een on derzoek begonnen. Volgens Thompson kan de man de infec tie via zijn kleding hebben op gelopen. Ook is bekend dat hij kortgeleden water uit een kreek had gedronken. ANP/RTR Advertentie naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:mN 6 weken voor 27,50 12,48. straat: nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer p,aats(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:Sg D noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste Voor automatische incasso stem ik toe in twee weken ontvang ik de afschrijving van mijn (post)bankrekening- krant gratis. Daarna wil ik I I I I I I I I 1 betalen: a per maand met handtekening: automatische incasso 19,25 42,42). per kwartaal met PZC bv gaat zorgvuldig om met pe.soon.gege- automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 52,-/114,59). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" J—;:»123 di wo do «t za (postzegel niet nodig) NEW YORK - Pastoor Brian Jordan (tweede Het symbool werd twee dagen na de rampzali- van links) zegent donderdag in New York een ge aanslagen opzijgelegd en woensdag opge- kruisvormig restant van een van de torens van richt tussen de puinhopen, het World Trade Center. foto Kathy Wil lens/AP Crash in Zwarte Zee i Tel Aviv— van onze sportredactie VLISSINGEN - Paul Telussa is niet langer voorzitter van de af deling Zeeland van de Vereni ging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland (WON). Het hoofdbestuur heeft hem uit zijn ALMELO - De directie van Fi reworks heeft na de vuur werkramp via een familielid klusjesman II. Kloppenburg ge vraagd te zwijgen over wat er op de rampdag aan vuurwerk in de werkbunker lag. In die bunker mocht immers al leen met vuurwerk worden ge werkt, opslag was taboe. Kloppenborg verklaarde giste ren voor de rechtbank dat hij de politie een onjuiste voorstelling van zaken heeft gegeven. Op de fatale dag lag in bunker C2 wel degelijk een grote hoe veelheid vuurwerk, over van shows op koninginnedag en be vrijdingsdag. Volgens de Commissie Oosting en het OM is de brand die aan de ramp vooraf ging, ontstaan in de werkbunker. GPD functie gezet, omdat hij de be langen van de vakbond heeft geschaad. Daarnaast is de Sou burger, die trainer is van zon dag-hoofdklasser Terneuzen, ook nog eens voor onbepaalde tijd geschorst als lid van de WON. De WON heeft Telussa be straft, omdat na een uitgebereid onderzoek is gebleken dat hij niet in het bezit is van het vereis te diploma om zondag-hoofd klasser Terneuzen te trainen. Daarnaast heeft de Zeeuws- Vlaamse club verzuimd dispen satie voor hem aan te vragen. Dat betekent dat hij onbevoegd is, hetgeen de vakbond niet kan tolereren. De WON trekt juist ten strijde tegen oefenmeesters die onbevoegd een club trainen. „Onze geloofwaardigheid is in het geding gekomen", zegt Nico de Frel, landelijk voorzitter van de WON. Geslaagd Telussa heeft overigens lange tijd beweerd wel in het bezit te zijn van het hoogste trainersdi ploma in het amateurvoetbal. Toen daar twijfels over rezen, bekende hij dat hij het papiertje nog niet had. Desondanks be schouwde hij zich wel als ge slaagd voor de cursus oefen- meester I. pagina 23: Telussa heeft geen poot om op te staan Toepolev 154 ZWARTE ZEE van onze redactie buitenland MOSKOU - Amerikaanse defensiefunctionarissen achten het waarschijnlijk dat de Russische Toepolev 154 die gisteren boven de Zwarte Zee is geëxplo deerd, per ongeluk is getroffen door een lucht- afweerraket van de Oe kraïense marine. Maar de mogelijkheid dat de ramp het gevolg is van een ter reurdaad deed niet alleen in Moskou, maar ook in Washington alle lichten op rood springen. Volgens Ari Fleischer, woord voerder van het Witte Huis, is er op hoog niveau contact gaande met de Russen om zo veel moge lijk feiten te verzamelen. Het verkeersvliegtuig was met 77 mensen aan boord op weg van het Israëlische Tel Aviv naar het Russische Novosibirsk. Van de 66 passagiers hadden de meesten de Israëlische nationa liteit. Op het moment van de ramp was in het gebied een grote oefening aan de gang van het Oekraïense leger. Het Oekraïense ministerie van Defensie liet weten dat het uit gesloten is dat het toestel door een Oekraïense raket is getrof fen. „Alle raketten die bij onze oefeningen worden gebruikt, vernietigen zichzelf als ze van hun koers afwijken", zei minis ter van Defensie Koezmoek. Onderzoek President Poetin zei geen reden te hebben te twijfelen aan de Oekraïense ontkenning: „De bij de oefening gebruikte wapens konden het gebied waar onze Toe-154 vloog niet bereiken." De Russische regering heeft be kendgemaakt dat ze uitgaat van een terreurdaad, tenzij nader onderzoek iets anders laat zien. De Russische tv-zender NTV meldde dat Siber Airlines, de eigenaar van het toestel, de vei ligheidsmaatregelen had opge voerd, omdat Russische veilig heidsdiensten aanwijzingen hadden dat terroristen het op de maatschappij hadden gemunt. Het internationale vliegveld (Advertentie) Ben-Goerion werd onmiddel lijk gesloten. Het neergestorte toestel was van Sibir Airlines, een in de Siberische stad Novo sibirsk gevestigde luchtvaart maatschappij die regelmatig chartervluchten uitvoert naar en van Israël. Directeur Miller van Flying Carpet, het Israëli sche reisbureau dat de tickets voor Sibir verkoopt zei dat 51 van de 66 passagiers hun tickets in Tel Aviv hadden gekocht. Voor zover hij wist hadden de meesten een Israëlisch pas poort. Veel passagiers waren immi granten uit Novosibirsk, dat een grote joodse gemeenschap her bergt. Ze zouden een deel van het loofhuttenfeest bij in Sibe rië achtergebleven familieleden doorbrengen. De Israëlische te levisie toonde gisteravond beel den van huilende afhalers op het vliegveld van Novosibirsk. Speculaties Het nieuws over de ramp zorgde in Israël voor veel speculaties. De kans dat terroristen in Tel Aviv een bom aan boord hebben kunnen brengen wordt zeer klein geacht. Het hoofd van de Israëlische luchthavendiensten zei dat de Toepolov woensdag avond om-zeven uur in Tel Aviv was geland en daarna was on- derzocht.Alle vliegtuigen wor- den 's nachts bewaakt. Gister morgen om twee minuten voor tien vertrok het toestel weer. Maar kort na de ramp maakte een hoge vertegenwoordiger van de Russische luchtvaart dienst bekend dat de Toepolev een tussenlanding had gemaakt op het vliegveld van de Bulgaar se stad Burgas. Daar zou één passagier aan boord zijn ge gaan. In Bulgarije zei men ech ter van niets te weten. De cockpit-bemanning van een Armeens verkeersvliegtuig van het type Antonov-24 zegt te hebben gezien hoe de Toepolev in volle vlucht, op een hoogte van ruim elf kilometer, door een explosie uiteen werd gereten. GPD LONDEN - De Britse tabloid The Sun weet het zeker; de 75- jarige koningin Elizabeth II heeft in haar badkamer een gele rubberen speelgoedeend met een kroontje op zijn kop. De krant baseert zich op een man die in Buckingham Palace een aantal vertrekken schilder de, waaronder de badkamer. „Ik viel bijna van mijn ladder van verbazing toen ik daar aan het werken was en mijn oog op het eendje viel", citeert The Sun. Volgens de schilder gaat het om een cadeautje van Elizabeth's kleinkinderen en toont het eendje aan dat ze veel gevoel voor humor heeft. ANP eenheden als Amerikanen er gens manschappen weghalen om ze in te zetten in de strijd te gen Osama bin Laden, zijn Al- Qaeda-netwerk en het Taliban- regime in Afghanistan. Of de Tweede Kamer vantevo- ren wordt ingelicht over eventu ele Nederlandse acties, is niet helemaal duidelijk. „Als Neder landse inzet aan de orde is, ligt het in de rede dat het kabinet daar met de Kamer over spreekt", zei Van Aartsen. Maar volgens artikel-5 van de Navo is dat niet noodzakelijk. Nederland heeft verder drie schepen die mogelijk naar een crisisgebied gestuurd kunnen worden als de Navo haar zee machten gaan verplaatsen. Het gaat om het fregat Jacob van Heemskerck (nu in de Golf van Biskaje), het fregat Van Nes (va rend bij Mallorca) en de mijnen veger Willemstad, die in de ha ven van Den Helder ligt. De Kamer stemde gisteravond in met het inwerkingtreden van artikel-5. Alleen GroenLinks had daar grote moeite mee om dat het bewijs tegen Bin Laden bij de Kamer niet bekend is. Toch is het volgens Kamerlid Karimi 'aannemelijk' dat Bin Laden betrokken is bij de aan slagen. Andere partijen hadden meer begrip voor de argumen ten van het kabinet dat het van wege vertrouwelijkheid niet mogelijk is het bewijsmateriaal te delen. ANP pagina 2: wie zitten vast pagina 5: bondgenoten zijn het eens DEN HAAG - Het CDA heeft gisteren, met hulp van een auto matiseringsbedrijf, achter haald wie afgelopen weekeinde tijdens de bestuurscrisis een vervalst document heeft gelekt naar de media. Deze persoon - het CDA weigert een naam te noemen -is op staande voet ont slagen. In het gewraakte stuk stond dat de inmiddels afgetreden partij leider Jaap de Hoop Scheffer door het gros van de Nederland se kiezers zou zijn gediskwalifi ceerd als oubollig en ouderwets. „We gaan aangifte doen bij de politie", aldus partijwoord- voerder J. Mourits, „Er volgt nog nader onderzoek of diegene ook de samensteller is van het vervalste rapport." De nieuwe partijleider Balke nende kon gisteravond alleen bevestigen dat 'er iemand is ge lokaliseerd'. „Maar die persoon ontkent dat ïe het zelf heeft opgesteld", al dus Balkenende. De 'verdachte' is zo goed als zeker iemand van het partijbureau. GPD MIDD. ZEE EGYPTE. teriaal en daarmee de inwer kingtreding van artikel-5 van het Navo-verdrag, is niet duide lijk. Artikel-5 zegt dat een aan val van buitenaf op een van de bondgenoten een aanval op al len is. Maatregelen NedeiTand en de andere Navo- landen hebben ingestemd met acht maatregelen die volgens Van Aartsen gelden als 'invul ling van de solidariteit aan de VS'. De maatregelen behelzen onder meer het uitwisselen van inlichtingen, het openstellen van luchtruimen, havens en vliegvelden, eventuele ver plaatsing van Navo-marine- eenheden en het aanvullen van door Bouke Bergsma DEN HAAG - De Tweede Ka mer moet de regering op haar woord geloven dat het bewijs materiaal over de betrokken heid van Osama bin Laden bij de terreuraanslagen van 11 sep tember in de Verenigde Staten overtuigend is. Dat zei minister Van Aailsen (Buitenlandse Za ken) gisteravond. D66 en GroenLinks hebben daar grote moeite mee en willen vertrou welijk geïnformeerd worden over de bewijzen. „De feiten zijn vertrouwelijk en moeten dat blijven", zei Van Aartsen. De bewindsman zei dat Nederland 'nooit een seconde heeft getwijfeld' over de be trouwbaarheid van het bewijs materiaal dat de Amerikanen dinsdag aan de achttien Navo- partners toonden. Van Aartsen gaf toe dat de tijd om te overleg gen dinsdag zeer kort was. „De secretaris-generaal had geloof ik een probleem, hij had een persconferentie gepland." Of de Navo-landen door Robertson onder druk zijn gezet om snel in te stemmen met het bewijsma- Goes Ringbaan West 2B Tel.: 0113-22 97 38

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1