Samenwerking pleegzorg is succes Greenpeace baggert in haven PZC Zuidhoek naar NK zaalvoetbal Bedevaart naar Rome met jubilerend bisdom Kamer wil garanties behoud veiligheid bij soepeler beloodsing 17 Zeeuwse en Vlaamse organisaties werven samen 87 nieuwe opvangadressen Tholen wellicht in 2003 niet meer onder Zeeuwse hulpverlening Contactdag koorkringen in Oostburg Schelpdiersector moet milieuclubs overtuigen van goede wil Team duikers onderzoekt wrakken bodem Westerschelde sbw donderdag 4 oktober 2001 door Lilian Dominicus EEDE - Het Euregio-project Pleegzorg zonder Grenzen is zo succesvol verlopen, dat de vijf deelnemende pleegzorgorgani- saties uit Zeeland en Vlaande ren besloten hebben hun samen werking voort te zetten. De doelstelling om in twee jaar tijd zestig pleeggezinnen in te schrijven is, met 87 nieuwe op vangadressen, ruimschoots ge haald. In de nabije toekomst zinnen de initiatiefnemers van Pleegzorg DEN HAAG - Het is nog ondui delijk of Tholen bij Zeeland blijft als het gaat om hulpverle ningsdiensten. Minister De Vries van Binnenlandse Zaken heeft gisteren in de Tweede Ka mer gezegd dat Tholen met drie andere streken nog 'een knel punt' vormt. De discussie vloeit voort uit het plan van Binnenlandse Zaken om hulpverlening in Nederland te concentreren in 25 veilig heidsregio's in plaats van de huidige 60. In deze regio's moe ten politie, brandweer en ge neeskundige hulpverlening (ambulancezorg) gaan samen werken. Tholen is feitelijk voor hulpverlening al meer aange wezen op West-Brabant dan op Zeeland. Uiterlijk 2003 moeten de nieuwe veiligheidsregio's een feit zijn. De Vries gaat over de indeling van de regio's nog pra ten met de provincies. Advertentie Ervaar het warme ondernemersklimaat tijdens de Contacta Middelhui de, pdaz.a to he,/ www.middelburg.nl/plaza zonder Grenzen op een kwali teitsonderzoek onder pleegou ders en pleegkinderen. Met de bevindingen willen de organi saties, die hiervoor rekenen op een volgende bijdrage van Eu- regio-Scheldemond, hun dien sten verbeteren. „We merken nu dat er veel ver schillen in de begeleiding van de gezinnen en de kinderen be staat", zegt projectcoördinator W. Meulenbergs van de Vlaamse dienst voor pleegzorg Open Thuis uit Gent-Roeselare. „We willen kijken welke instellingen de beste waardering krijgen en de dienstverlening van alle vijf de organisaties op die normen aanpassen." De samenwerking binnen het project, dat gisteren officieel werd afgesloten, bestond voor namelijk uit een wervingscam pagne met kleurenposters waarop mensen werden ge vraagd 'een kind met tegen wind' te helpen. Ook waren er gezamenlijk opgezette studie dagen voor de pleegouders. Meulenbergs: „De methode werkt, we hebben geleerd hoe we het moeten aanpakken. We gaan nu verder, met eigen mid delen." Belemmeringen Tot verdere samenwerking, bij voorbeeld door het plaatsen van Belgische kinderen bij Neder landse gezinnen, kwam het tot nu toe niet. Dat had vooral te maken met een aantal prakti sche en juridische belemmerin gen. De vijf organisaties willen in de toekomst bekijken hoe ze daar een mouw aan kunnen pas sen. Het project heeft overigens niet alleen 87 nieuwe inschrijvingen als pleegadres opgeleverd, maar ook ruim twintig 'ambassa deurs', mensen die zich inzetten voor een positieve beeldvor ming en bekendheid van de pleegzorg. Pleegzorg zonder Grenzen kreeg voor de afgelopen periode een Europese subsidie van 25.000 ecu (bijna zestigduizend gulden). De resterende 25.000 ecu, die de deelnemende pleegzorginstel- ling daarvoor in ruil zelf moes ten bijdragen, is toentertijd ge lijkelijk verdeeld. Het zaalvoetbalelftal van De Zuidhoek gaat op het NK de eer van de Zeeuwse sociale werkplaatsen verdedigen, foto Pieter Hon hoff door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Sociale werk plaats De Zuidhoek uit Zierik- zee doet mee aan het Neder lands Kampioenschap zaalvoetbal voor sociale werk plaatsen. Zaterdag 6 oktober wordt het toernooi gehouden in Bladel, Noord-Brabant. De Zuidhoek vertegenwoordigt daar als enige team de provin cie Zeeland. Teambegeleider Co Willemse schreef De Zuidhoek enkele maanden geleden in op ver zoek van de toernooi-organi- satie. „Toen bleek dat we de enige Zeeuwse sociale werk plaats waren die zich aange meld had, dus konden we ge lijk door naar het Nederlands Kampioenschap", lacht Wil lemse. Iedere provincie stuurt één team naar Bladel, waar in twee poules van zes wordt gespeeld. Na vijf wedstrijden gaan de beste twee naar de halve fina le. De uiteindelijke winnaar wordt beloond met een beker en de titel Nederlands Kampi oen. De Zuidhoek heeft drie oefenwedstrijden gespeeld, die allemaal zijn verloren. „Maar dat geeft niet. We heb ben ervan geleerd. Ons doel is vooral om De Zuidhoek te pro moten en sociale contacten op te bouwen", zegt de begeleider. Zaterdagochtend vertrekt het tienkoppige team met een bus vol supportende collega's naar Bladel. Andere teams die mee doen komen uit Rotterdam, Utrecht, Alphen aan de Rijn en Uden. Óf De Zuidhoek gaat winnen of niet, Willemse is er van overtuigd dat het een dag optimaal genieten wordt. „Het is gewoon een uitdaging om mee te mogen doen." door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Op bedevaart gaan is een oude traditie. Voor afgaand aan het honderdvijf- tigjarig bestaan van het bisdom Breda in 2003, wordt oktober volgend jaar een busreis naar Rome georganiseerd. In het reis programma staan de geloofsbe leving en de doop centraal. Naast bezichtigingen van Flo rence, Assisi en Rome is er ook een gezamenlijk bezoek aan de paus. De bedevaart naar Rome staat gepland van zaterdag 19 tot en met zondag 27 oktober 2002. „Rome is bij uitstek een stad om als pelgrim te bezoeken", vindt contactpersoon W. van Nassau uitVlissingen. „Hoewel christenen vroeger te voet op pelgrimstocht gingen, heeft het bisdom er een negen- daagse bustocht van gemaakt." De bedevaart is oecumenisch en bedoeld voor alle christenen. Ook alleengaanden. invaliden en mensen met een speciaal di eet kunnen aan de reis deelne men. Het bisdom bekijkt bin nenkort nog wat de mogelijkhe den voor minder draagkrachti- gen zijn. Vanaf een aantal opstapplaat sen in het bisdom Breda vertrekt de bus op zaterdag 19 oktober 2002 naar Keulen. In twee da gen tijd rijdt de bus naar het Ita liaanse Montecatini-Terme. De vijf dagen in Italië hebben ieder een ander thema. Op maandag is er gelegenheid om Florence te bekijken, gevolgd door een be zoek aan het heiligdom van Ma ria di Divina Amore. Daar wordt met bisschop Muskens deelgenomen aan de vespervie ring. Rome In Rome bezoeken de pelgrims de kerk van Sint-Jan van Later- anen, waar de doopbeloften vernieuwd kunnen worden. De deelnemers kunnen onder lei ding van Nederlandse gidsen een stadswandeling door het oude Rome maken. Woensdag staat een gezamenlijke audiën tie bij de paus op het program ma, een bezichtiging van de Six tijnse kapel, de Sint-Pieter en de kerk van de Friezen. Hier wordt een gebeds- en zangma rathon gehouden door de geza menlijke meereizende koren, waaronder het jongenskoor uit Goes. Een bezoek aan de catacomben van Rome en de Sint-Paulusba- siliek staat op het programma op de dag voor het vertrek. Ver der is er gelegenheid om enkele excursies in Rome te maken. In het heiligdom van Maria di Di vina Amore is een afsluitende kerkdienst. Op de terugreis is Assisi een tus senstop. waar een gebedsvie ring in de kerk Maria ter Enge len wordt gehouden. Ook is er een bezoek aan de kerken van Franciscus en Clara. Inschrij ving voor de bedevaart naar Ro me loopt tot eind januari. Informatie is te krijgen bij coördina tor W, van Nassau via telefoonnum mer 0118-413024 of bij de bisschop pelijke vicaris F. van Hees via tele foonnummer: 076-5653632. OOSTBURG - De gezamenlijke koorkringen in Zeeland houden op zaterdag 10 november hun vijfde contactdag. Het thema van de dag is 'Hoor hoe de liede ren klinken'. De dag wordt gehouden in de Sint Bavoschool aan de Brey- delstraat in Oostburg en is be doeld voor iedereen die binnen de katholieke dan wel reforma torische kerk actief is op het ge bied van onder meer liturgie, zang en orgelbegeleiding. Voorzitter H. Smout van het di ocesaan NSGV-bestuur (Grego- riusvereniging) opent de con tactdag om 10.00 uur. Daarna volgt een inleiding door compo nist C. Fictoor. In de ochtenduren is er een af wisselend px-ogramma van zang en tekst. 's Middags kunnen de deelne mers kiezen uit workshops stemvorming, woord- en ge bedsdiensten, Gregoriaans en nieuwe- en eigentijdse muziek. De contactdag wordt om 15.15 uur afgesloten met een viering. Aanmelden is noodzakelijk. Dat kan tot dinsdag 6 november bij het secretariaat Contactdag Zeeland aan de Mgr.de Backere- straat 5 inEede. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Staatssecretaris Faber van Visserij juicht het toe dat de schelpdiervisserij werk gaat maken van milieuvriende lijkere, duurzame visserij. Zij hoopt dat de sector dit ook gaat uitdragen richting natuur- en milieuorganisaties. Faber vindt dat laatste erg be langrijk, omdat organisaties als de Waddenvereniging en Vogel bescherming Nedei-land nau welijks ovex*tuigd lijken te zijn van de goede bedoelingen van de schelpdiervisserij. Zij keren zich keer op keer tegen met na me mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee. In een brief aan de eeixler dit jaar opgei'ichte Stichting Ont wikkeling Duurzame Schelp diervisserij, kortweg Odus, roept de staatssecretaris de or ganisatie op 'spoedig met aan sprekende maatregelen' te komen. Dat kan een bijdi'age le veren aan een positieve beeld- voi-ming, denkt Faber Bij de presentatie van de toe komstvisie van Odus, eind juni, sprak de staatssecretaris al haar •waardering uit voor het initia tief. Zij herhaalt: „In kwetsbare natuurgebieden als de Wad denzee en Delta-wateren is alleen plaats voor duurzame (vissex'ij-)activiteiten. De na tuurwaarden bepalen wat wel en niet kan." Het is volgens Faber niet alleen van belang voor die natuurge bieden dat de schelpdiersector daar tij dig op inspeelt, maar ook voor de toekomst van de be- dxljfstak zelf. Belangrijkste ele menten zijn, stelt zij, dat er genoeg voedsel blijft voor wa tervogels en dat langdurige ver andering van de samenstelling van de bodem voorkomen wordt. Of de mechanische kok kelvisserij bij verstoring van de bodem een grote rol speelt, zoals milieuorganisaties stellen, wordt momenteel onder-zocht. In 2003 zal over de toekomst van de kokkelsector worden beslo ten, aldus de staatssecretaris. Een mooie visie presenteren is één, die ook uitvoeren is twee. De sector zal de toekomstvisie nog moeten waarmaken in de bedrijfsvoering, stelt Faber vast. Zij denkt dat dit niet zon der slag of stoot kan. Zij schrijft aan Odus:,Het zal wellicht flin ke inspanningen vereisen van uw stichting om de achterban te overtuigen van aanpassingen in technische, mentale en mogelijk ook in financiële zin." foto Ruben Oreel Greenpeace-activisten springen voorzichtig om met het slib dat ze van de bodem van de Van Cittershaven hebben geschept. door Ben Jansen VLISSINGEN - Greenpeace heeft gis teren haar strijd tegen het gebruik van TBT-houdende scheepsverf voortgezet. Op het schip Beluga haalden actievoer ders in de Van Cittershaven in Vlissin- gen-Oost bagger van de bodem, die volgens hen met deze giftige stof is ver vuild. Omzichtig werden vijf vaten met bagger gevuld. Wat Greenpeace ermee gaat doen, bleef onduidelijk. Eerder deze week leverde Greenpeace al vervuilde bagger uit Antwerpen en Zeebrugge bij Atofina in Vlissingen- Oost af. Dit bedrijf verwerkt TBT (tri- butylin) in een grondstof voor scheeps verven. De milieu-organisatie hamex*t op het stopzetten van de productie van deze giftige verf, omdat de Intexmatio- nale Maritieme Organisatie (IMO) deze week in Londen vei'gadert over onder meer een verbod op het gebi'uik van TBT. Greenpeace wil dat verfprodu- centen en rederijen al voor het van kracht worden van zo'n verbod afzien van TBT. Volgens Greenpeace en de IMO zijn verwen voorhanden die net zo effectief zijn tegen aangroei van algen, pokken en dergelijke op scheepswan den als TBT-houdende verf. Die alternatieve verfsoorten maken de scheepshuid zo glad dat zee-organis men zich er moeilijk aan kunnen hech ten. Giftige werking Het aangroeiwerende effect van TBT- verf zit 'm in de giftige wex-king van de ze stof. Algen en pokken die zich op een ermee behandelde scheepshuid vast zetten, gaan dood. Het nadeel is dat TBT constant vrijkomt, waardoor ook organismen worden aangetast die het niet op de scheepswand hebben voor zien. Extra nadeel is TBT moeilijk afbreek baar is. In veel havens en op belangrijke scheepvaartroutes is deze stof dan ook in de bodem te vinden. Bagger Met een kraantje op het achterdek van de Beluga haalden de actievoei'ders twee scheppen bagger van de bodem van de Van Cittershaven. Volgens Gx'eenpeace-woordvoerster M. van Boekei heeft onderzoek van de bodem door het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) aangetoond dat er index"- daad sprake is van veiwuiling door TBT. Of het gehalte ervan de voorzorgsmaat regelen van een aantal van de actie voerders rechtvaardigde, bleef ondui delijk. De gifgroene pakken en de gas maskers waarin ze zich hadden gestoken, gaven aan dat ze in elk geval het zekere voor het orxzekere namen. Toen de actievoei'ders bezig waren de bagger in vaten de verpakken, ver scheen de waterpolitie in de Van Citter shaven. De schipper van de Beluga en zijn collega van de Greenpeace-pex's- boot kregen een proces-vex-baal, omdat ze zonder permissie van de havenmees ter het gebied van havenschap Zeeland Seaports waren binnengevaren. Dat de actievoerders verontreinigde bagger boven water hadden gehaald en ermee aan de haal wilden gaan, bleef onbe sproken. Aan de sommatie binnen een uur de haven te verlaten, gaf Green peace gehoor. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil van minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat weten welke garanties er zijn voor de veiligheid van de scheepvaart op de Westerschel- de, als de loodsplicht wordt ver soepeld. CD A-Kamerlid C. van der Knaap heeft met name die vraag gesteld aan minister Netelenbos naar aanleiding van haar voor stel de ondex-grens van de scheepslengte waarvoor een loodsplicht geldt voor de Wes terschelde op te trekken van 65 naar 80 meter, met de mogelijk heid aan een aantal schepen vrijstelling van loods te geven tot 90 meter. Onder Zeeuwse Westerschelde- gemeenten en bij de provincie Zeeland is over die versoepeling veel onrust ontstaan. Zij willen eerst dat de risico's van het transport van gevaarlijke stof fen worden teruggebracht, zo dat op het land (theoretisch) geen slachtoffers meer kunnen vallen door een scheepsramp. Niet één van de Kamerleden die over het herziene Loodsplicht- besluit schi'iftelijke vragen heb ben gesteld, lijkt dat standpunt te huldigen. Zij gaan daar in elk geval niet op in. Dat is niet ver rassend. Versoepeling van de loodsplicht is geen discussie- pxxnt in de Kamei'. Concurrentie Tegen die maatregel is nooit verzet aangetekend in het par lement. Versoepeling van de loodsplicht maakt onderdeel uit van de invoering van concur rentie bij het beloodsen van zee schepen. Het Nedexiands Loodswezen verliest dan zijn monopolie. Kleine schepen zijn qua beloodsing niet interessant in een vrije markt. Volgens Van der Knaap en zijn collega's J. Blaauw (WD) en W. Herrebrugh (PvdA) is het uit veiligheidsoverwegingen ook niet nodig kleine schepen te ver plichten een loods aan boord te nemen. Zij maken zich wel zorgen over grotere schepen waarvoor ont heffing van de loodsplicht kan worden verleend, een categorie waarbinnen ook meer schepen vallen die op de Westerschelde varen. Blaauw vraagt zich af of er niet meer ontheffingspapie ren zullen worden verleend 'dan verstandig is', omdat x'ederijen economische druk zullen uitoe fenen. Om de kwaliteit van schip en bemanning te kunnen beoordelen, is een informatie systeem nodig. Herx-ebrugh wil weten wanneer dat gereed is, anders kan er volgens hem geen sprake zijn ontheffingen. Speciaal voor de Westerschelde wijst Blaauw nog op de relatie met Vlaanderen. Volgens Nete lenbos gaan de nieuwe loods- plichtregels voor alle schepen gelden, voor schepen die Neder land en België aandoen. Blaauw wil daarover zekerheid. Invoe ring van het herziene Schelde- reglement heeft tenslotte ook jarenlang gesleept, ondanks toezeggingen van ministers. VLISSINGEN - Duikers zijn bezig vijftien wrakken en ande re obstakels op de bodem van de Westerschelde te onderzoeken. Dat gebeurt in verband met de wrakopruiming die wordt uit gevoerd in het kader van de in middels voltooide verdieping van de Westerschelde. Nog veer tig objecten die de scheepvaart kunnen hinderen, moeten wor den verwijderd. De aanbesteding van deze laat ste schoonmaakactie wacht nog op goedkeuring door het Vlaams gewest, dat immers het grootste deel van de kosten draagt. Het duikonderzoek moet aanvullende informatie opleveren over wat er op en in de bodem van de Westerschelde x'ust en hoe het er bij ligt. Het bureau Wrakoprxximing Westerschelde van Rijkswatex-- staat Zeeland heeft de dxxik- werkzaamheden opgedragen aan Van den Akker Maritime Contractors uit Vlissingen. Me dewerkers van dit bedrijf dui ken rond de kentexdng vanaf het bergingsvaartuig Onrust. Dat gebeurde bijvoorbeeld gisteren ter hoogte van de ingang van de Sloehaven. In verband met het doorgaande scheepvaartverkeer heeft de scheepvaartdienst Westerschel de extra veiligheidsmaatrege len getroffen. Het duikwerk moet begin volgende maand zijn voltooid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33