COURAN Spoor van Sloe naar Antwerpen CD'S VD 11 WMl Politieke voorbereiding aanval Afghanistan vergt nog dagen FL11 Perry's actiepakker! Onder wij's voor pubers peperduur TMC' S woon4daagse TEGEN BODEM PRIJZEN NU 34.95 23 Netelenbos akkoord met aanleg rechtstreekse verbinding havens Gelders college overleeft crisis Garnaal knalt en flitst nog bovendien Schoten boven het Graf van de Aartsvaders Jongens willen best zingen Smeergeldaffaire Elf omvangrijker Leen Pfrommer stapt op Steun voor windmolenparken Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 3,4, 5 en 6 oktober Extra koop avonden Nike Air Madimus Mid 17' 13' Vrijwel droog Overwegend droog en perioden met zon. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind, maximumtemperatuur circa 17 graden. 244e jaargang no. 235 donderdag 4 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) PZC Jeroen Krabbé filmt in de hemel nternet: www.pzc.nl door Ben Jansen DEN HAAG - Het haven gebied in Vlissingen-Oost krijgt een rechtstreekse spooraansluiting met de haven van Antwerpen. Over vijf jaar moet aan de westzijde van de A4 (de weg van de A58 naar Ant werpen) een spoorlijn lig gen die de lijn Vlissingen- Roosendaal verbindt met het goederenspoor in het noordelijke havengebied van Antwerpen. Minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat heeft hier over gisteren afspraken ge maakt met gedeputeerde D. Bruinooge. Het traject langs de A4 is vooral bedoeld om de spoorlijn Roo- sendaal-Antwerpen te ontlas ten. Die zit nu vol. De nieuwe goederenspoorlijn sluit op de lijn Vlissingen-Roosendaal aan in de richting Bergen op Zoom. Deze verbinding stond al in het Meerjarenprogramma Infra structuur en Transport (MIT) van Verkeer en Waterstaat. Er is nu ook een directe koppeling Vlissingen-Antwerpen aan toe gevoegd. Voor deze Sloeboog heeft Bruinooge zich de afgelo pen jaren voortdurend sterk ge maakt. Vandaar dat dit gedeelte van de verbinding in de wandel gangen 'de Bocht van Bruinoo ge' wordt genoemd. Wens De naamgever toonde zich gis teren zeer verguld met de ge maakte afspraken. Hij wees ENSCHEDE - Een garnaal die zijn prooi verdooft met knallen en daarbij ook nog lichtflitsjes produceert. Onderzoekers van de universi teit Twente en de TU München maken deze ontdekking van daag bekend in het blad Nature. Pistoolgarnalen verdoven hun prooi door hun scharen met ho ge snelheid dicht te klappen. Daardoor spuit het water met hoge snelheid weg en ontstaat er heel even een luchtbel. Door de daarin heersende onderdruk implodeert de bel met een knal. Die verdooft nabij e prooidieren, meestal kleine visjes, die de gar naal dan rustig kan pakken en opeten. De onderzoekers hebben bij die 'implosies heel kleine lichtflits jes waargenomen. Dat feno meen is op zich niet nieuw, maar het is nog nooit aangetoond dat een dier daartoe in staat is. GPD (Advertentie) Nu 4935" Gabrielle Rise Mariah Carey Glitter Destiny's Child Survivor The Eagles The best of Volumia! Puur Jamiroauai A Funk Odyssey Anastacia Not that Kind 54 Dido No Angel 4*95 Various Bridget Jones's Diary per stuk €15.86 Aaie geldig t/m 10 oktober 2001 erop dat een rechtstreekse ver binding met Antwerpen voor goederentreinen een al langer levende wens is. De plannen voor de aanleg van de Wester- schelde Container-terminal in Vlissingen-Oost hebben er een dringender karakter aan gege ven. Bruinooge: „Straks is het mogelijk containers die in Vlis- singen aan wal worden gezet met de bestemming Antwerpen, vlot af te leveren. Anders had de route via Roosendaal gelopen. Daar levert het spoorverkeer al problemen genoeg op." De aanleg van de nieuwe goede renspoorlijn langs de A4 zonder de Sloeboog zou ook niet ideaal zijn geweest, want dan was het nodig ergens op de bestaande lijn in West-Brabant een stop te maken om de locomotief aan de andere kant van de trein vast te maken. „Dat kost tijd en geld en levert extra treinbeweging'en op." De toekomstige spoorverbin ding versterkt naar de overtui ging van Bruinooge de positie van de Vlissingse haven. „We hebben straks twee routes naar het Ruhrgebied: via de Betuwe lijn en via de IJzeren Rijn." De gedeputeerde beschouwt de af spraken met de minister als een onderstreping dat Netelenbos de plannen voor de Westerschel- de Container-terminal onder steunt. „Anders had ze zeker niet ingestemd met de aanleg van de Sloeboog. Vergeet niet: die kost nog altijd 47 miljoen gulden." De nieuwe goederen- lijn staat in het MIT voor de pe riode 2005-2010. Volgens Bruinooge is overeengekomen dat wordt gestreefd naar vol tooiing in 2006. Dat zou mooi aansluiten bij de planning voor de containerkade. Die wordt in fasen aanlegd. Het eerste schip wordt in 2005 verwacht. De complete kade moet in 2008 ge reed zijn. HEBRON - Israëlische bezoekers van het Graf van de Aartsvaders in Hebron, op de Westoever van de Jordaan, zoeken dekking als zij door Palesti jnen worden beschoten. Gisteravond raakten daarbij twee mensen gewond. De gewelddadigheden tussen Israëliërs en Palestijnen gaan onverminderd door on danks de herhaalde toenaderingspogingen van hun politieke leiders, foto Gil Yohanon/RTR pagina 4: bestand aan flarden Vroom A Drecsmann RIJSWIJK - Ondanks het weinig flitsende imago van jongenskoren, willen ongeveer 30.000 jongens in Nederland graag in zul ke groepen zingen. Dat blijkt uit een onder zoek naar de populariteit van jongenskoren onder j ongens in de leef tij d van 4 tot en met 13 jaar en htm ouders. Het Nipo voerde het uit in opdracht van de Samenwerkende Neder landse Korenorganisa ties. Aan 572 jongens werd ge vraagd wat ze van jon genskoren vinden. „Er is sprake van een kleine markt, maar deze heeft wel potentie. Genoeg jon gens hebben interesse om te zingen in een koor", zegt J. Wils, de persoon die het onderzoek heeft ge daan. Het Nipo noemt het gunstig dat het merendeel van de j ongens met serieu ze belangstelling om te zingen jonger dan zeven jaar is. „Dit is goed voor de werving en continuï teit", meldt het rapport. Ondanks dit positieve nieuws, meldt het onder zoek tevens dat er een ste reotiep beeld heerst onder de ondervraagden. „Nu worden ze vaak vergele ken met de Wiener Sanger Knaben. Bovendien zijn die vrijwel alleen rond Kerstmis te zien. Dit komt het beeld natuurlijk niet ten goede", zegt Wils. Bo vendien is de concurrentie met de kinderkoren groot. „Iedereen denkt gelijk aan Kinderen voor Kinde ren als ze aan deze zang groepen denken." ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaans/Britse aanval in Afgha nistan blijft waarschijnlijk nog dagen uit. Ter voorbereiding reist de Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld naar Saoedi-Arabië, Oman, Egypte en Oezbekistan. Zaterdag wordt hij terugverwacht in Washington. Rumsfeld zal tij dens zijn bezoek vooral informatie halen van in lichtingendiensten. Dat zei hij tijdens een tussenstop in Ier land. Informatie is in de oorlog tegen terroristen belangrijker dan raketten, aldus Rumsfeld. De Verenigde Staten vroegen hun Navo-partners gisteren voor het eerst formeel om hulp in de strijd tegen terrorisme. De Amerikanen legden aan de an dere lidstaten een lijst voor met concrete voorstellen voor acties. Besluitvorming daarover volgt in een later stadium. Details over eventuele acties werden nog niet verstrekt. Maar zowel de Duitse bondskanselier Schroder als de Franse premier Jospin hebben gisteren een tip je van de sluier opgelicht. Vol gens Schroder heeft Washing ton gevraagd om samenwer king van de inlichtingendien sten, de bescherming van Ame rikaanse bases in Navo-landen en openstelling van het lucht ruim. Nederland heeft een ver drag met de VS waardoor het Nederlandse luchtruim open is voor Amerikaanse militaire vliegtuigen. Taliban Het internationaal al geïsoleer de Talibanregiem in Afghanis tan komt ook in het binnenland steeds verder onder druk te staan. Gisteren liepen weer drie leiders over naar de Noordelijke Alliantie. Die meldde na ge vechten in het noorden, westen en bij de hoofdstad Kaboel nu ook strijd in de centrale provin cie Ghor. De alliantie heeft met Ameri kaanse functionarissen de mo gelijkheid van gecoördineerde militaire operaties besproken. Dat verklaarde woordvoerder Abdullah gisteren. De Ameri kaanse inlichtingendiensten hebben in Afghanistan 23 trai ningskampen opgespoord die het doelwit van de campagne te gen het terrorisme zullen zijn. Dat meldt de Washington Ti mes, die bekend staat om zijn goede contacten binnen inlich tingendiensten. De trainingskampen zijn over heel Afghanistan verspreid. Sommige liggen nabij de hoofd stad Kaboel en de stad Jalala bad. In de opleidingskampen zouden aanhangers van Osama bin Laden worden opgeleid voor terreuraanslagen, zoals die in New York en Washington. GPD/DPA/RTR Advertentie Advertentie Gedeputeerde Staten van Gelderland, onder leiding van commissaris Kamminga (foto), leken gisteravond laat de crisis rond een miljoenen fraude te hebben overleefd. Een door de SGP, met steun van de PvdA ingediende mo tie van wantrouwen haalde geen meerderheid. De pro vincie lijdt tenminste 2,8 miljoen gulden schade door zakendoen met een dubieus organisa tiebureau. Niet alleen de CDU van ex-kanselier Helmut Kohl ontving smeergeld van de Franse oliemaatschappij Elf, ook de soci aal-democratische SPD hield haar hand op. In totaal ging er tussen de 80 en 90 miljoen gulden naar de Duitse po litiek. Dat blijkt uit een boek van voormalig topman Lo'ïk Le Floch-Prigent van Elf. Trainer Leen Pfrommer heeft zijn functie bij de schaats ploeg DSB neergelegd. Oor zaak is de verstoorde relatie tussen de coach en een deel van de selectie. Topsprinter Jan Bos dreigde onder de vlag van DSB zon der Pfrommer ver der te gaan. De bouw van grote windmo lenparken heeft de steun van de Zeeuwse bevolking, zo blijkt uit een enquête van het Wereld Natuur Fonds. Een overgrote meerderheid is voor de grootschalige op wekking van elek triciteit door wind turbines. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6radio en televisie: 7; economie: 9 en 11sport: 13 en 14; zeeland: 15; 16,17,19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28. van onze redactie binnenland ZWOLLE - Kosten die ouders moeten maken voor kinderen bij het voortgezet onderwijs zijn schrikbarend gestegen. Sinds 1990 zijn ze per schoolgaand kind bijna verdubbeld. Het ein de is niet in zicht. Volgend schooljaar gaat het lesgeld op nieuw met zo'n 75 gulden om hoog. Schoolleiders vinden dat de kosten van het voortgezet on derwijs een zorgelijk niveau hebben bereikt. Ze krijgen steeds meer vragen van ouders te verwerken. Met name de fi nanciële consequenties van de nieuwe structuur van vmbo - waarin mavo en vbo zijn opge gaan - zorgt voor schrikreacties. Excursies Vorig jaar betaalde een ouder van een leerling in de onder bouw van de vmbo nog 385 gul den, dit jaar is dat 640 gulden. Het gaat onder meer om huur van boeken, aanschaf van werk boeken, een vrijwillige ouder bijdrage, speciale rekenmachi nes, een kluisje en - als het tegenzit - nog een dure excursie naar Praag, Toscane of Barcelo na. Controleerbaar Scholen doen er veel aan om de ouders niet te zeer de stuipen op het lijf te jagen. Zo worden de 'te verwachten kosten' ruim van te voren aangekondigd, de reke ningen inzichtelijk en dus con troleerbaar gemaakt en mag er in termijnen betaald worden. Maar betaald moet er worden. Met het stijgen van de kosten, neemt ook het aantal voorzie ningen toe om mensen die het niet kunnen betalen tegemoet te komen. Probleem is dat veel ouders het moeilijk vinden om bij de school aan te kloppen voor financiële hulp, zo laten schoolleiders we ten. GPD (Advertentie) voorletters:m/v straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- nummer: j TTT handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 71 3214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25/42,42). per kwartaal met automatische incasso (€52,-// 114,59). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Midd Korendijk^ Tel. (0118) 62 36 32 sn op Zoom (onijnenburgweg 13 Tel. (0164) 27 44 66 TMC Woonwinkels trakteert u deze woon4daagse op specta culaire woonprimeurs, de allernieuwste collecties, vele aanbiedingen, dubbele bonusspaarpunten op uwTMC-Combi-Card er gratis hapjes en drankjes. Goes Marconistraat 13 Tel. (0113) 22 4111 Kruiningen Zandweg 1 b TeL (0113) 38 26 26 www.tmczeeland.nl aerobicschoen damesmaten: 37,5 - 42,5 uan520f"uoor Aanbieding geldig uan 4 oktober t/m 10 oktober 2001, of zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1