Argentijns vuur in de trapeze Ambras viert jubileum met twee concerten 3 t/m 9 oktober WOENSDAG Sim Bolus Het Goese poppentheater Sim Bolus speelt de voorstelling De koning is bloot, leve de koning. Het betreft een vrije bewerking van Hans van der Haar van het sprookje van H. C. Andersen. Alexander, een ijdele jonge ko ning, is de traditionele hofkleding beu. Daarom geeft hij een ze kere Alfredo Mafiosi de opdracht bijzondere kleding te maken. Dat wordt het inderdaad... Hans van der Haar speelt de koning en bespeelt de poppen. Elles Punt gaf regie-adviezen. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Fay Lovsky De zangeres brengt met La Bande Dessinée het theaterconcert VIEREN. Fay Lovsky en haar drie begeleiders zingen en spelen eigen lied jes. Daarbij gebruiken ze instrumenten als de zingende zaag, theremin, mandogitaar en een bloemenvaas. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Paul van Vliet Van Vliet brengt het programma Tekens van leven, zijn laatste grote voorstelling. Vijf muzikanten begeleiden hem bij zijn liedjes uit de afgelopen 25 jaren. Verder brengt Paul van Vliet conferences en verhalen uit die periode. Vanaf 1 januari 2002 gaat Van Vliet zich fulltime wijden aan zijn werk als ambassadeur van Unicef, waardoor ook zijn voorstellingen een ander karakter krijgen. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur DONDERDAG De Suzen en de Guzen Kinderkoor uit Kapelle brengt het muziektheaterstuk De pruik van de koning. De kinderen tussen de acht en veertien jaar zingen over de dief stal van de pruik van de koning. Lijfwachten, ministers en de prins proberen de dief op te sporen om zo een goede beurt te ma ken bij de koning en om de interessante beloning te krijgen. De Vroone, Kapelle, 19.30 uur Hans Sibbel Sibbel alias Lebbis brengt het cabaretprogramma Zwart. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Nilgün Yerli De cabaretière brengt een try-out van haar nieuwe programma Vreemde Vreemdgangers. Yerli vraagt zich af wat nu echt vreemd is. Ze wordt bij haar lied jes begeleid door Wim Veenhof op piano. De regie is in handen van Leonie Jansen. De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Paul van Vliet Van Vliet brengt het programma Tekens van leven. Zie woensdag. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Drie Ons Theatergroep brengt de voorstelling Hitch. Hitch speelt zich af op de filmset van de grote meester Hitchcock. Diens thriller Rope is leidraad voor de voorstelling. Rope is, in 1948, opgenomen in één lang shot. In de voorstelling van Drie Ons ziet de toeschouwer drie werkelijkheden naast elkaar. De to neelset, een uitsnede van de gebeurtenissen op een filmscherm en de discussie van de acteurs in de kleedkamer op monitoren. 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG De Suzen de Guzen Kinderkoor uit Kapelle brengt het muziektheaterstuk De pruik van de koning. Zie donderdag. De Vroone, Kapelle, 19.30 uur Finale Unplugged Competitie Negen bands strijden om de hoofdprijs. De bands die optreden zijn: Glowball, Bleach, Scwar, Born in a Barn, Rebba the Loon, Igor Eva, R Lobo, Ibis en Bruno. Arsenaaltheater, Vlissingen, 19.30 uur Ambras De volksmuziekgroep uit Hulst viert haar twintigjarig jubileum met een concert. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Irma la Douce Muziektheater over het Parijse hoertje Irma en haar beschermer Nestor. Janke Dekker, Fred Butter, Nelly Frijda, Carry Tefsen e.a. bren gen een vrolijk en muzikaal liefdesverhaal dat zich afspeelt in hartje Parijs. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Toneelvereniging Heer Hendrik De groep uit 's-Heer Hendrikskinderen speelt de komedie Alle maal Theater. Het toneelstuk, geschreven door Jack Sharkey, vertelt het ver haal van de New-Yorkse theaterproducent Bronian Pendrick. Pendrick probeert wanhopig een kassucces op Broadway te rea liseren. Dat doet hij met chantage en manipulatie. Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.00 uur The Young Ones Zeeuws-Vlaams jeugdorkest geeft een concert. Het gastoptreden van Hans en Candy Duif er bij The Young Ones gaat niet door wegens ziekte van Candy. In hun plaats speelt Kees ten Dam, vaste begeleider van Marco Borsato, met het zes tig leden tellende orkest. Dat geeft onder leiding van dirigent John Curfs als eerste een concert in het nieuwe Scheldetheater. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur 666 en Wipneus Pim Bergse band en dj-duo treden op in kader van Poptocht Special. Tent aan Binnenschelde, Bergen op Zoom, 20.00 uur ZATERDAG Kabouter Plop Kindervoorstelling rond de populaire kabouter. Scheldetheater, Terneuzen, 13.00 en 16.00 uur Bassie en Adriaan Duo brengt een nieuwe Lachspektakelshow. Bassie en Adriaan zingen liedjes, doen sketches, goochelen en vertellen grappen. Sportpunt Zeeland, Goes, 14.00 uur John Howard De popzanger zingt songs van The Beatles. Howard is opgegroeid in de jaren zestig. Zijn stem lijkt op die van John Lennon en Paul McCartney. Hij wordt begeleid door Peter Wessel op gitaar. Brasserie De Drukkerij, Middelburg, 14.30 uur Ambras De volksmuziekgroep uit Hulst viert haar twintigjarig jubileum met een concert. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Speels op orgels Orgelfestijn rond de drie orgels van de Sint Jacobskerk (groot orgel, koororgel en harmonium). Er is ook een 'gastorgel'. Organisten zijn Bram Beekman, André de Boer en Jos Vogel. Zij spelen werken van onder meer Georg Böhm, Charles-Marie Widor, Adolph Fr. Hesse, Antonia Valente, Marco Facoli en Giovanni Picchi. Nel van den Broeke (sopraan, Jarien Sinke (alt), Menno Vreeke (tenor) en Kees van der Endt (bas) brengen 'Nostalgie aan het harmonium'. Voor de kinderen is er een muzikaal sprookje. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Kris Niklison (33) omschrijft zichzelf als 'fanatiek'. Als ze praat, lijkt er een orkaan over te razen. Een storm van Engels en Nederlands door elkaar, snel, vol temperament en vuur en vooral: vol liefde voor haar werk. Ze is meer dan toe gewijd aan haar vak: theater maken. Maandag staat ze met haar voorstelling Dilemma in de Stadsschouwburg in Mid delburg. Twaalf jaar geleden kwam ze als Argentijnse rugzaktoe- riste naar Amsterdam. Nooit met de bedoeling te blijven. Maar het beviel. In Argentinië, zegt ze, kon ze actrice of danse res of pantomimespeelster wor den. Nooit zou ze de kans heb ben het soort theater te maken zoals ze dat nu maakt en dat haar op het lijf is geschreven. ,Ik ben een deel van een bewe ging in Nederland, die matcht met mijn eigen interesses. In Ar gentinië was ik nooit zover ge komen." Ze maakt fysiek theater, waar onder meer trapezewerk onder deel van uitmaakt. Ze reist er de hele wereld mee over. Theater is haar leven. Dat wist ze al toen ze twee was en nog in Buenos Aires woonde. „Voor veel mensen is het een strijd om uit te zoeken wat er voor ze is, in het leven. Voor mij is dat theater. Dat bete kent alles voor me. Filosofie Ze combineert van alles in haar voorstellingen Red roses red en Dilemma. Hangt in de trapezes. Toch is ze van huis uit geen cir cusartiest. „Ik doe het wel, maar wil geen trapeze-artiest zijn. Ik ben ac trice. Mijn levensfilosofie is dat iedereen alles kan. Dat wilde ik bevestigen, juist door in de tra peze te klimmen. Ik vind dat ik als acteur verplicht ben veel technieken te kunnen beheer sen. Charlie Chaplin kon ook al les, die wilde nooit een stand-in voor zijn rollen. Ik wil die vak kundigheid ook hebben. Niet dat ik trapeze-artiest wil zijn om dat te zijn. Het is meer om de lef te hebben. En buiten dat in teresseert het circus me ook. Ik vind het een fantastische vorm van expressie, die ik gebruik in mijn theaterstukken. Het is ook veel meer dan trapeze - ik ge bruik het als metafoor. Lucht technieken als dramatisch ge wicht. Het gaat me niet om de truc alleen." De liefde Alles kan nog zo vlammend, energiek, fanatiek en vol lef gaan in het leven van de Argen tijnse, ze kan ook verlamd ra ken. „Daar gaat mijn stuk Red roses red over. Mijn moeder noemt de voorstelling een trage die. Het gaat over de pijnlijke kant van de liefde, de andere kant van de munt. Dilemma, mijn andere voorstelling, gaat over iedereen die liefde durft te zoeken en dat ook vindt. De vro lijke kant." Niklison gebruikt haar ervarin gen in de theatervoorstellingen die ze maakt, hoewel het pu bliek niet alles letterlijk moet nemen. „Alles waarin ik geloof, wat ik vrees, hoop en wil, zit er in. Het is geïnspireerd op mijn eigen universum. Ik verzamel uit mijn eigen leven, schrijf mijn eigen teksten." En daarin gaat ze ver. Toewij ding is het sleutelwoord voor haar. „En dat geldt voor alles. Ik heb ook een diep respect voor het publiek. Die mensen verdie nen een levenservaring en het is de plicht van theatermakers om dat te garanderen. Ik krijg ook regelmatig mailtjes en telefoon tjes van mensen dat mijn voor stelling hun leven heeft veran derd. Daarom leer ik steeds, zoek ik verder. Ik repeteer veel meer dan anderen. Lijd veel meer, slaap niet. Middelmatig heid is voor mij nooit genoeg. O nee! Ik ben echt niet snel tevre den." Ambras bestaat twintig jaar. woensdag 3 oktober 2001 Kris Niklison:Voor veel mensen is het een strij d om uit te zoeken wat er voor ze isin het levenVoor mij is dat theater. Dat betekent alles voor me." foto Marcel Israel/GPD „Het is een kwestie van hard nekkigheid. Ik vraag veel. Dat is wennen voor mensen die met mij moeten samenwerken, want ik ben vreselijk direct. Soms wil ik ook wel even vakantie van mezelf hebben, maar alia, zo ben ik. Het heeft voor- en nade len. Ik heb veel vrienden verlo ren. Maar dingen bewegen steeds in mezelf. Het is nooit vredig en kalm. Ik heb constant dingen nodig. Ik maak theater uit een constante revolutie in mezelf. Theater is altijd in en bij me. De grote liefde op wiens te lefoontje ik nooit hoef te wach ten." Madeleine Rood Kris Niklison met Dilemma: maandag, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. foto Charles Strijd T 7olksmuziekgroep Ambras V uit Hulst bestaat deze maand twintig jaar. Vrijdag en zaterdag wordt dat gevierd met twee optredens in Den Dullaert in Hulst. Ambras werd opgericht op 6 oktober 1981. Rob van Bellen (viool), Hans van Bellen (gi taar, zang), Piet Scheerders (zang, gitaar, teksten) en Jos Neve (accordeon, bas, zang) brengen dus al twintig jaar liedjes in het Zeeuws-Vlaams. In het begin trad Ambras al leen op in de besloten kring van verenigingen. Maar al snel werd het viertal steeds beken der in Zeeuws-Vlaandex-en. De verovering van de rest van Zeeland volgde later, mede door de samenwerking met de Bevelandse zanger Engel Rein- houdt. Ambras maakte de af gelopen twintig jaar twee lp's Van Verre Gekomen en Op 't Randje) en drie cd's (Hé Ja, Dat- Ken Ik, 't Wier Tijd en 'K én Beet). Ambras: vrijdag en zaterdag, Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur. De Suzen en de Guzen Kinderkoor brengt De pruik van de koning donderdag en vrijdag, Kapelle Fay Lovsky f -X/t - Zangeres en muzikante treedt op met La mt} Bande Dessinée vandaag, Midde American Pie II Nieuwe film met Jason I en Alyson Haningan in Vlissingen, Hulst en Bergen op Zoom Candy ziek Saxofonist Kees ten Dam vervangt de zieke Candy Dulfer bij het con cert van The Young Ones, vrijdag, Terneuzen vandaag, Middelburg; zaterdag, Oostburg Kabouter Plop Kindervoorstelling zaterdag, Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9