Srpska werkt mee met tribunaal Bush ziet kans op Palestijnse staat Laat maar waaien met margriet PZC Haider maakt zich onmogelijk met stelling tegen asiel Arrestatie Mladic en Karadzic niet eenvoudig Schep nog maar eens op EU geeft stuntverkoop de ruimte Rechts overwicht in Bangladesh Belg eist aftreden Bolkestein Avondklok jeugd Gran Canaria Akzo krijgt boete in kartelzaak Zware zeegang boven Koersk woensdag 3 oktober 2001 door Cees van Zweeden BOEDAPEST - De Republika Srpska, het Servische deel van Bosnië, heeft gisteren toegezegd met het oorlogstribunaal in Den Haag te zullen samenwerken. De republiek nam daartoe een wet aan, die de arrestatie van voortvluchtige oorlogsmisdadi gers mogelijk maakt. Tot die vermeende misdadigers behoren Radovan Karadzic en Ratko Mladic, tijdens de oorlog in Bosnië (1992-'95) respectie velijk de politieke en militaire leiders van de Bosnische Ser viërs. De Republika Srpska was het enige land(sdeel) in het voorma lige Joegoslavië dat formeel nog niet met het tribunaal samen werkte. Informeel waren er ech ter al jaren contacten tussen de republiek en Den Haag. De hoogste aanklager, Carla Del Ponte, bracht dit voorjaar nog een bezoek aan Banja Luka, de hoofdstad van de Republika Srpska. Op het grondgebied van de re publiek zouden zich minstens vijftien aangeklaagde oorlogs misdadigers schuilhouden. Pro bleem is dat de arcestatie van Karadzic en Mladic niet een voudig is. Karadzic houdt zich op in het grensgebied van Bosnië en Mon tenegro, nabij Visegrad. Pre mier Ivanov van de republiek, die als pro-westers door het le ven gaat, zegt echter de schuil plaats van Karadzic niet te ken nen. Lijfwachten Zelfs als de schuilplaats bekend zou zijn, zouden de plaatselijke autoriteiten hem niet kunnen inrekenen. Karadzic beschikt over een 80-tal lijfwachten, wat een arrestatie zonder bloedver gieten moeilijk maakt. Premier Ivanov wees er vorige week op dat iedere legerpatrouille van meer dan 10 man bovendien de goedkeuring behoeft van de Navo. „De Navo heeft een goed uitge ruste troepenmacht van 26.000 man in Bosnië", zo zei Ivanov. „Het is voor het bondgenoot schap veel eenvoudiger Karad zic te arresteren." De aanklagers van het tribunaal hebben vier officieren van de J oegoslavische strij d krachten aangeklaagd voor misdaden be gaan tijdens de oorlog met Kro atië. Pavle Strugar, MiodragJo- kic, Milan Zee en Vladimir Ko- vacevic zouden een belangrijke rol hebben gespeeld bij het be schieten van Dubrovnik, zo blijkt uit de gisteren openbaar gemaakte aanklacht. GPD door Runa Hellinga BOEDAPEST - Een oproep van Jörg Haider om asielzoekers van buiten Europa niet meer tot Oostenrijk toe te laten, heeft in de Oostenrijkse regeringscoali tie voor spanningen gezorgd. Ook bondspresident Thomas Klestil keerde zich tegen de rechtsradicale FPÖ-politieus en waarschuwde dat bij het ne men van anti-terreurmaatrege len de mensenrechten niet uit het oog mogen worden verloren. Gebruikmakend van de angst van veel Oostenrijkers voor ter reuraanslagen pleitte Haider ervoor om vluchtelingen uit de Derde Wereld direct naar hun eigen regio terug te sturen om hen daar in veilige 'derde lan den' te laten opvangen. In de grootste regelingspartij, de ÖVP, werd geschokt op Hai ders uitspraken gereageerd. 'Een mislukte poging tot popu lisme', noemde partijsecretaris Rauch-Kallat de uitlatingen en premier Wolfgang Schüssel zei dat zijn land conform de Vluch- telingenconventie van Genève iedere vluchteling de mogelijk heid blijft geven om in Oosten rijk een asielverzoek te doen en een uitspraak daarover af te wachten. Overigens wist de FPÖ de rege ring wel op een ander punt over de streep te trekken. Westentha- ler pleitte voor de invoering van een algemene registratie van vingerafdrukken. Dat stuitte bij allepolitiekepartijen op protest en ging ook de regering te ver. Maar gisteren besloot het kabi net wel om vingerafdrukken van alle asielzoekers te nemen. Later wil Oostenrijk dat even tueel uitbreiden naar alle bui tenlanders. Maar eerst wil het land afwachten wat voor maat regels de EU op dat vlak gaat nemen. GPD MORATALLA - Koks houden een reusachtige pan met paella in de gaten in het zuid-Spaanse dorpje Moratalla. Ze claimen gisteren de grootste paella ter wereld te hebben gebakken. De recordpoging moest afgelopen vrijdag worden uitgesteld wegens de regen. Giste ren ging het beter. Van het succesvol bereide Spaanse, nationale, ge recht kunnen 110.000 borden worden gevuld. De pan meet 400 vier kante meter, bevat 6000 kilo rijst, 11.000 liter olijfolie, 12.500 kilo kip en konijn, 5000 kilo groenten, 300 kilo zout, 26 kilo paprika en een kilo saffraan. foto EPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse pre sident Bush heeft gisteren gezegd dat een Palestijnse staat altijd deel heeft uitge maakt van de Amerikaanse visie op het Midden-Oosten. Maar eerst moet het ge weld worden ingeperkt, vindt hij. „Het idee van een Palestijnse staat is al- tij d deel geweest van een visie, zolang het recht van Israël op een bestaan wordt ge respecteerd", zei Bush tegen journalis ten. Hij zei dat de VS nauw samenwerken met Israël en de Palestijnen om iets te doen aan het geweld en om de partijen weer om de tafel te krijgen. The New York Times meldde gisteren dat de Amerikaanse regering vóór de ter reuraanslagen op 11 september op het punt stond haar steun uit te spreken voor een Palestijnse staat. Minister van Bui tenlandse Zaken Colin Powell zou dat bekendmaken in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de VN. De aanslagen gooiden roet in het eten, want de bijeenkomst ging niet door. VN-vergadering De krant zegt dat te hebben vernomen van regeringsfunctionarissen. Het zou voor het eerst zijn dat een Amerikaanse Republikeinse regering voorstander is van een Palestijnse staat. De 189e Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York, waar mi nister Powell de opmerkelijke steun be kend zou maken, is door de aanslagen voor onbepaalde tijd uitgesteld. De vei ligheidsmensen in New York hebben het al druk genoeg. De nieuwszender CNN meldt op gezag van overheidsfunctionarissen dat er in Washington een tekst circuleert van een 'aangepaste' speech van Powell waarin ook sprake is van de uiteindelijke komst van een Palestijnse staat. De concept tekst zou 'verder gaan dan we ooit zijn gegaan', aldus een anonieme bron. In een nieuwe poging de cruciale Arabi sche steun in de strijd tegen het terroris me ook in de toekomst te verzekeren, zal de toespraak waarschijnlijk een krachtig gebaar zijn aan de Arabische wereld. 'Het zal een verzachting zijn van de pijn. Het zal de perceptie beëindigen dat we alleen tegen de islam opereren', aldus de bron. Strijd in Israël Bij een inval van gewapende Palestijnen in de Israëlische nederzetting Alei Sinai zijn gisteravond drie doden gevallen, on der wie twee kinderen. De mannen heb ben volgens het Israëlische leger een huis bezet en mensen gegijzeld. Zeker vier mensen raakten gewond, van wie twee ernstig. RTR/ANP/DPA BRUSSEL - Bedrijven mogen bijna onbelemmerd hun waren afprijzen als de Europese ministers en het Europarlement in stemmen met een voorstel dat eurocommissaris Bolkestein gisteren heeft ingediend. Vrijwel alle bestaande regels, die van land tot land verschillen, verdwijnen. Voor Nederland verandert er weinig. Wel kunnen Nederland se bedrijven meer stunten over de landsgrens. De consument krijgt meer duidelijkheid: in het geval van cadeautjes bij voorbeeld moet de winkelier de waarde ervan vermelden. Bij aanbiedingen moet duidelijk zijn wat de oude prijs was en hoe lang die is gehanteerd. ANP DHAKA - De alliantie van de Bengalese Nationalistische Partij van oud-premier Khaleda Zia en drie fundamentalisti sche islamitische partijen stevende gisteren af op een grote overwinning in de parlementsverkiezingen in Bangladesh. De coalitie van Zia stond op winst in 203 van de 252 districten waarvan de staatstelevisie gisteravond de officieuze uitsla gen bekendmaakte. De voornaamste tegenpartij, de Awami Liga van oucl-premier Sheikh Hasina, had er maar 37. Het Bengalese parlement telt 300 zetels. AP STRAATSBURG - De Belgische europarlementariër Bart Staes vindt dat Europees commissaris Bolkestein moet op stappen. Volgens Staes heeft de Nederlander zich met opmer kingen over de islam, zaterdag in een vraaggesprek met de Volkskrant, 'de facto buiten de commissie geplaatst'. Com missievoorzitter Prodi zou daaruit 'de gepaste conclusies moeten trekken'. Bolkestein uitte zich in de Volkskrant onder meer kritisch over 'de wrok van een groot deel van de islam tegen het Wes ten'. Zijn opmerkingen liggen in de lijn van wat de ex-VVD- voorman in het verleden over dit onderwerp heeft gezegd. Staes is lid van de Volksunie, een gematigde Vlaams-nationa listische partijIn het europarlement behoort hij tot de fractie van de Groenen, waarvan ook GroenLinks deel uitmaakt. Bolkestein heeft nog geen aanmerkingen gekregen van zijn medecommissarissen. Volgens de woordvoerder van euro commissaris Patten (Buitenlands Beleid) is er geen sprake van ongenoegen tussen Patten en Bolkestein. ANP/BELGA BARCELONA - Jongeren onder de zestien jaar in de gemeen te Agüimes op Gran Canaria moeten voortaan om elf uur 's avonds thuis zijn. Het zijn niet de ouders die dit aan hun kin deren opleggen, maar burgemeester Antonio Morales. Het unieke besluit heeft niet alleen Agüimes op stelten gezet, in heel Spanje is de discussie losgebarsten over hoever de overheid in dit soort opvoedkundige taken kan gaan. Morales voelt zich gesterkt door de nieuwe 'Wet op de Jongeren' die meer verantwoordelijkheden bij de bestuurders legt. GPD BRUSSEL - Akzo Nobel moet 9 miljoen euro (bijna 20 mil joen) boete betalen aan de Europese Commissie omdat het prijsafspi-aken zou hebben gemaakt. Ook Avebe wordt be boet, voor 3,6 miljoen euro, in dezelfde zaak. De Commissie heeft een wereldomspannend kartel voor na- triumgluconaat ontdekt, een substantie die ondermeer wordt gebruikt om glas en metaal te reinigen. Het onderzoek betreft de periode tussen 1987 en 1995. De Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft ontdekt dat de Nederlanders samen spanden met Fujisa wa uit JapanJungbunzlauer uit Zwitser land en Roquette uit Frankrijk. ANP MOERMANSK - De berging van de gezonken kernonderzee- er Koersk is gisteren ondanks relatief slecht weer doorgezet. De operatie verloopt echter langzamer dan verwacht, melden de Nederlandse bergers. De zware storm van het afgelopen weekeinde zorgt voor 'na- deining' zoals de bergers het noemen. Gistermiddag is de der de van de 26 hijspluggen in de Koersk bevestigd. Het weer voor de rest van de week ziet er gunstig uit. Maar ook dan is de Barentszzee geen plek voor landrotten met golven van een meter of 2, 3. Dat is het maximum voor de bergers. ANP Opeens wil je weer eens lekker naar buiten.Een frisse neus bij weer of geen weer... Als je dan zo'n heerlijk jack van C&A aantrekt, dan doet niemand je wat.En de Margriet mode-redactie heeft een selectie gemaakt om u te helpen bij het kiezen van de leukste jacks of jassen. U vindt ze in de winkel gemerkt met het fe,. margrietje. Verrassend...C&A Dubbel- look sweat- v shirt. 134-182 p. - i I üonsiack. a 128-176. 7 Fleece truien,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5