Nobelhorst Hulst krijgt noodlokaal PZC Vice-voorzitter uit dorpsraad Retranchement Recordreiziger beschrijft belevenissen GS stemmen in met bouw appartementen aan Tivoliweg Hulst Boete voor inrijden op stilstaande auto's Zeeuwse gemeenten letten onvoldoende op rolstoel vriendelij kheid Kijkje in de keuken Fracties Oostburg en Sluis positief over notitie herindeling 18 Krapte na jaren leegstand Hergebruik styreen door Dow gedoogd a Inspraak WCT moet opnieuw Hulst heeft eigen 3VO-afdeling door Sheila van Doorsselaer HULST - Ruimtegebrek noopt basisschool Nobelhorst in Hulst tot het bouwen van een noodlo kaal, omdat het leerlingenaan tal fors is toegenomen. Tot voor kort kampte de school nog met een forse leegstand van drie klassen. Deze lokalen zijn in middels vergeven aan peuter speelzaal Robbedoes en de school kan deze klassen niet meer gebruiken. Vanaf 1995 kampte Nobelhorst met leegstand. Directeur R. de Nijs heeft mogelijkheden ge zocht en ook gevonden om de lo kalen bezet te krijgen. Zo huisde in de lege klassen eerst de bui- TERNEUZEN - Het provincie bestuur heeft Dow Benelux in Terneuzen gisteren een gedoog- beschikking verleend voor het hergebruiken van styreen. Dow had om die beschikking gevraagd, omdat de beschikba re opslagruimte voor te recyclen styreen momenteel bijna volle dig is gebruikt. Dow zou zo snel mogelijk met het herverwerken willen beginnen, omdat lang opslaan tot gevolg heeft dat de styreen niet opnieuw te gebrui ken valt. Dow heeft voor het herbewerken van de restfractie een vergunning aangevraagd maar omdat de procedure van aangifte lange tijd vergt, heeft het bedrijf de provincie - de ver gunningverlener - verzocht om de bewerking tijdelijk te gedo gen. Het provinciebestuur heeft daar geen moeite mee, omdat het hergebruik van afvalstoffen uit milieutechnisch oogpunt een prima zaak is. tenschoolse opvang Kakelbont, nu gevestigd aan de Kreekzoom. Vervolgens werd plaats geboden aan de speel-o-theek die nu on derdak heeft in Den Dullaert en jeugdorkest The Young Ones had in de leegstaande lokalen tijdelijk een repetitieruimte ge vonden. De laatste twee jaar werden de klassen gebruikt door leerlingen van christelijke basisschool De Ark, in afwach ting van de oplevering van hun nieuwgebouwde school. Peuterspeelzaal Robbedoes zat ruim dertig jaar in activiteiten centrum Het Houtenkwartier in de Hulster binnenstad, maar omdat de gemeente het oude pand wil slopen, moest een ander onderkomen worden ge zocht. De Nijs: „Al in 1995 wa ren er plannen om Robbedoes in onze lege lokalen onder te bren gen en in 1999 bereikten we een akkoord met de gemeente. Ik vond het prima, ik wilde de lo kalen immers gevuld hebben. We hadden echter nog maar koud onze handtekening gezet toen we er opeens een heleboel nieuwe leerlingen bij kregen. Dit hadden we niet kunnen voorzien. Leerlingenaantallen fluctueren nu eenmaal." Wethouder P. Weemaes (onder wijs) bevestigt dat Nobelhorst vlak na de ondertekening van het contract te maken kreeg met aanwas. „Veel ouders uit de wijk Langs de Linie kiezen voor de Nobelhorst. We hadden de loka len toen echter al onttrokken aan het onderwijs." De Nijs is tevreden met het noodlokaal. Hij denkt dat het gestegen leer lingenaantal slechts tijdelijk is. „Als ik dacht dat het voor zeer lange duur zou zij nhad ik bij de gemeente wel gevochten om een permanent lokaal." Ploewel de situatie met het noodlokaal niet ideaal is, toont ook Weemaes zich tevreden. De leerlingen kunnen het noodlokaal na de herfstvakantie betrekken. door René Hoonhorst HULST - De bouw van een kleinschalig, exclusief apparte mentencomplex aan de Tivoli weg in Hulst stuit niet op be zwaren van Gedeputeerde Staten. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft geen pla nologische bezwaren en is te vreden over de 'ruimtelijke on derbouwing' die gemeente en makelaar geven. GS lieten al eerder doorscheme ren dat ze het terrein van het voormalig tuincentrum een pri ma plaats voor inbreiding vin den. De architectuur van appar tementencomplex Ysegrim harmonieert beter met het ka rakteristieke beeld van de Ti voliweg, vinden GS. Het pro vinciaal college stelde in mei zelfs een extra contingent van vier woningen beschikbaar, op voorwaarde dat de apparte- door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Stonden de verkeersborden die aangaven dat er wegwerkzaamheden wa ren op de Tractaatweg bij Axel, er nu wel of niet? Volgens de 20- jarige man uit Roosendaal wa rén er vorig jaar, op de bewuste dag in oktober, geen aanduidin gen aanwezig. Kantonrechter A. Melens was een andere me ning toegedaan. Hij veroordeel de de man tot 750 gulden boete en vier maanden voorwaardelij ke rijontzegging voor het ver oorzaken van een kettingbot sing, waarbij acht gewonden vielen. De man zag te laat dat een drie tal auto's stilstond voor de rode stoplichten en knalde in yolle vaart bovenop de achterste au to. De inzittenden van de drie wagens moesten met rug- en nek klachten naar het zieken huis. Eén bestuurder brak een stuk van zijn tand. De man zei gisteren dat hij dacht dat de au to's nog aan het rijden waren. Toen bleek dat de auto's stil stonden, kon hij een aanrijding niet voorkomen. Hij bestreed dat er om zeven uur 's morgens al waarschuwingsborden waren geplaatst. Melens constateerde aan de hand van foto's dat er wel degelijk borden stonden. Er gold een inhaalverbod, het ver keer moest gebruik maken van één rijstrook en er stonden bor den om duidelijk te maken dat de snelheid gematigd moest worden en dat er werk in uitvoe ring was. Kenteken Ook aan het verhaal van een 52- jarige man uit Terneuzen hecht te de kantonrechter weinig waarde. De man werd vorig jaar juli bekeurd tussen Hoofdplaat en Nummer Eén met een snel heid van 120 kilometer per uur. Ter plaatse is tachtig toege staan. Volgens de man waren de kentekenplaten van zijn cara van en aanhangwagen gestolen en was de dief zo gewiekst dat hij zelfs in dezelfde auto, een Mitsubishi-stationwagen reed. „Dat komt vaker voor", voerde hij aan. Officier J. de Graaf vond dit weinig geloofwaardig. „Dat zou wel heel toevallig zijn. Vol gensmij dacht u slim te zijn door snel aangifte te doen van de diefstal, om zo onder de boete uit te komenZij vroeg 5 5 5 gul den boete. Melens stelde deze straf bij tot 450 gulden. doorRoelf Reinders GOES - Zeeuwse gemeenten letten niet genoeg op voorzie ningen voor gehandicapten bij de beoordeling van bouwver gunningen. Het gevolg is dat er gebouwen worden gebouwd die niet voldoen aan de wettelijke eisen, zegt J. Visser van de Zeeuwse patiëntenorganisatie Het Klaverblad. „Er worden gebouwen van tien, vijftien miljoen gulden neerge zet zonder fatsoenlijke voorzie ningen voor mensen met een functiebeperking", zegt de bouwkundig adviseur toegan kelijkheid van Het Klaverblad. „Kantoorgebouwen moeten bij voorbeeld een invalidentoilet voor bezoekers hebben. Maar dat is lang niet overal het geval. De ambtenaren letten er niet al tijd even goed op." woensdag 3 oktober 2001 Hij noemt Goes en Middelburg de grootste boosdoeners onder de Zeeuwse gemeenten. Restaurants Visser constateert dat onderne mers wel steeds meer rekening willen houden met gehandicap ten. Zo wordt Het Klaverblad vaak om advies gevraagd hoe de toegankelijkheid van restau rants, hotels en cafés kan wor den verbeterd. Maar ondernemers haken vaak af als blijkt dat aanpassingen handenvol geld kosten. „Het blijft er dan vaak bij", zegt Vis ser. „Zij denken dat ze investe ringen niet terugverdienen met de komst van mensen met een functiebeperking. De Klaverblad-medewerker stelt verder dat gehandicapten voorzieningen vaak de sluitpost zijn op begrotingen bij nieuw bouwprojecten. „Bij bezuini gingen gaan de gehandicapten voorzieningen er meestal als eerste uit." Er bestaan wel wettelijke eisen rond gehandicaptenvoorzie ningen en bereikbaarheid maar die zijn volgens Visser onvol doende. Hij wijst op het hand boek van toegankelijkheid van de Chronisch Zieken- en Ge handicaptenraad. die afhanke lijk van de functie van een ge bouw richtlijnen geeft. „Dan gaat het ook om invalidepar keerplaatsen, een hoofdingang die zonder obstakels bereikbaar is en deuren van voldoende breedte." Deze week is het de Week van de Toegankelijkheid. Diverse be langenorganisaties van gehan dicapten houden activiteiten om aandacht te vragen voor toe gankelijkheid van accommoda ties voor vrijetijdsbesteding. Portefeuillehouder volkshuis vesting en ruimtelijke ordening van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, wethouder K. van der Hoofd van Temeuzen, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. menten door bewoners van bui ten Zeeland zouden worden betrokken. GS verstrekten gis teren een verklaring van geen bezwaar. Makelaar A. Biesbroeck is ui terst tevreden over de snelle af gifte van de verklaring. Hij hoopt dat de gemeentelijke bouwvergunning nu snel wordt verleend, zodat de voorberei dingen voor de bouw nog dit jaar kunnen beginnen. Begin volgend jaar moet de eerste paal de grond in gaan, zodat de eer ste bewoners in het voorjaar van 2003 de exclusieve appartemen ten kunnen betrekken. Make laar Kindt Biesbroeck heeft nu een lijstje met zo'n vijftien belangstellenden. „Zo gauw we weten wanneer we daadwerke lijk van start kunnen, is het mo gelijk om de concrete belang stelling te meten. Zo nodig gaan we dan nog eens speciaal buiten Zeeland werven." Ondernemers kri jgen een rondleiding bij Trailerbouw De Kraker, door René Hoonhorst AXEL - Een kleine honderd vertegen woordigers van het bedrijfsleven en een aantal ambtenaren van de gemeente Axel namen gisteren deel aan de derde bedrij vendag. De ondernemers konden kennis maken met het reilen en zeilen bij Trailer- bouw De Kraker, houthandel P. Dekker, boerenbedrijf 't Loosehof en de Axelse Molen. De bedrijvendag werd voor de derde keer op touw gezet door de gemeente Axel en de Rabobank Terneuzen-Axel. Ook voor mensen die in een geheel andere bedrijfs tak actief zijn, is een bezoek aan een van de bedrijven de moeite waard, stelde L. den Doelder-van de Voorde, een van de or ganisatoren. „Je kunt altijd iets van ande ren leren, bijvoorbeeld over de routing in een bedrijf of over de wijze van producten verwerken. Daarnaast zijn veel onderne mers, net als andere mensen, gewoon nieuwsgierig hoe het er in een bepaald be drijf aan toe gaat." foto Charles Strijd Rabobankdirecteur Van Waes vulde aan dat ondernemers het ook altijd leuk vin den om met elkaar van gedachten te wis selen over zaken. „Je kunt altijd leren van eikaars bedrijfsvoering. Ondernemers zoeken op zo'n avond branchegenoten op met wie ze ervaringen uitwisselen. Daar naast was er een aantal ambtenaren aan wezig. Het ongedwongen karakter van een bedrij vena vond breekt het ijs en doet mensen net eens wat makkelijker vragen naar bepaalde uitbreidingsmogelijkhe den en vergunningsprocedures." door Matthew Gideonse MIDDELBURG - Hij zou heel goed de meest bereisde persoon van Nederland kunnen zijn. les Goedbloed (45) uit Middelburg is in bijna alle landen van de we reld geweest. Op twee na. Soma lië en Sierra Leone ontbreken nog op zijn erelijst. Een reis naar Sierra Leone staat in november op het programma. „Daarna nog eentje en mijn droom is ver wezenlijkt." Eind deze week komt zijn boek Reisverhalen uit. Je kunt het zo gek niet bedenken of Goedbloed is er wel geweest. Nauru, Djibouti, Sao Tomé, Lesotho of Bhutan. Hij heeft er in zijn paspoorten allemaal stempels van. Vijftien paspoor ten heeft hij nog. „Het hadden er nog twee meer kunnen zijn, maar die zijn gestolen. Waaron der mijn eerste, in India, dat vind ik nog steeds jammer." Zevenentwintig jaar geleden begon de reiscarrière van Goed bloed. „Als eerste ging ik naar België met mijn vader, maar m'n eerste grote reis was naar Zuid- Afrika." En toen was hij ver kocht. Reizen werd zijn leven. Jarenlang heeft hij gezocht naar een beroep om werk en passie te kunnen combineren. Nu is hij al negentien jaar reisleider en kan hij zijn 'reislust' ook beroeps matig stillen. Beetje bij beetje begon hij een droom te ontwik kelen. Goedbloed wilde alle landen van de wereld bezoeken, vanwege oorlogen is hem dat nog niet gelukt. Maar dat zal niet lang meer dui'en. Toen Goedbloed pas begon met reizen was het financieel vaak behelpen. „Dan was ik een paar maanden weggeweest en was m'n geld op. Ik woonde toen bij mijn ouders in Middelburg en deed wekenlang niets anders dan werken. Vakken vullen in een supermarkt, marktkoop man of bijspringen in een bak kerij. Soms zestig of tachtig uur les Goedbloed: „Ik probeer zo min mogelijk te vliegen, want ik wil veel van de omgeving kunnen zien." foto Ruben Oreel per week, als ik maar geld spaarde, want dan kon ik weer weg." Een doorsnee reiziger is Goed bloed niet. „Ik pi'obeer zo min mogelijk te vliegen, want ik wil veel van de omgeving kunnen zien. Ik ben bijvoorbeeld met de auto naar zuidelijk Afrika ge weest en binnenkort ga ik met een gezelschap naar Noorwe gen. Dan gaan we met busjes." Goedbloed is ook een keer met een containerschip .vanuit Rot terdam naar New York gevaren. „Als ik vlieg kijken mensen me soms raar aan, ze denken vast dat ik voor de eerste keer in een vliegtuig zit. Ik zit altijd met de kaart op schoot uit het raam te kijken. Je ziet de meest prachti ge landschappen. Ik ga toch geen film zitten kijken in een vliegtuig, dat kan ik thuis ook." De gang van zijn huis in Middel burg hangt vol met souvenirs en landkaarten. Op een grote land kaart is de 'reisziekte' van Goedbloed geïllustreerd. Met rode viltstift zijn de routes gete kend die hij heeft afgelegd. Het is een indrukwekkend over zicht. Vogelliefhebber Tijdens zijn reizen heeft hij al tijd een aantal doelen voor ogen. „Ik wil veel van de natuur zien, ik ben een enorme vogelliefheb ber en dat is voor mij persoon lijk erg belangrijk." De mensen die op zijn reizen meegaan, wil hij graag wilde dieren laten zien. Verder vindt hij het be langrijk om met de bevolking in contact te komen en de cultuur van het land te leren kennen. „Ook wil ik bij de mensen die met mij op reis gaan, begrip kweken voor gebruiken en ge woonten van andere volkeren." Wie reist maakt veel mee, Goed bloed kan dan ook uren vertel len. Zijn anekdotes zijn legio. „Als we in de open lucht kampe ren, gaan we 's avonds altijd rond een kampvuur zitten. Dan komen de verhalen natuurlijk los", zegt Goedbloed. Van zijn ontmoeting met de president van Santa Lucia in de Caribi sche Zee) tot overvallen of wilde dieren de 's nachts rond zijn tent slopen, Goedbloed heeft het al lemaal meegemaakt. Bij kampvuurvertellingen werd vaak door zijn gasten gevraagd: „Waarom schrijf je geen boek?" Tijdens zijn tiendaagse bootreis naar de Verenigde Staten heeft Goedbloed dat gedaan. Zijn boek komt eind deze week uit. door Lilian Dominicus en Frank Gijsel SLUIS - Het merendeel van de politiek in Sluis-Aardenburg en Oostburg heeft gisteravond een positief advies gegeven over de startnotitie herindeling, dat het fusieproces in West-Zeeuws- Vlaanderen definitief in gang zal zetten. Grootste zorg op dit moment lijkt het enorme pak werk te zijn dat op de schoot van de bestuurders en ambtenaren terecht zal komen, mocht minis ter De Vries van Binnenlandse Zaken besluiten de geplande in gangsdatum van de herindeling een jaar naar voren te schuiven. Volgens burgemeester G. Noor dewier van Oostburg ligt het ad vies van de Raad van State over deze datum inmiddels op het ministerie, hoewel hij over de inhoud nog geen mededelingen kon doen. „Als de fusie per 1 ja nuari 2003 ingaat, moeten we met stoom en warm water aan de slag", merkte hij tijdens de commissievergadering algeme ne en bestuurlijke zaken op. Maar tegelijkertijd gaf hij aan dat beide gemeentes al veel vi sies op het schap hebben liggen. „Wat dat betreft hebben we een voorsprong." Noordewier noemde het groot ste gevaar voor overschrijding van het fusiebudget het eerder laten afvloeien van ambtena ren. „Kiezen we er voor om ambtenaren vroeger te laten vertrekken, dan zal dit onge twijfeld de nodige gevolgen hebben voor het budget. Dit is een heikel punt in dit proces." De fractievoorzitters J. Wielak ker (PvdA) en R. Jacobs (CDA) van Oostburg toonden zich be zorgd over de inbreng van de be volking in het komende proces. Vooral Wielakker was van me ning dat er een organisatie op gezet moet worden die dicht bij de bevolking staat. „Schriftelij ke informatie naar de bevolking zal hier niet volstaan. De leden van de commissie bur gerzaken en middelen van Sluis-Aardenburg vroegen zich af of er in de gemeentehuizen wel genoeg mankracht voor het proces aanwezig is. Wethouder J. Boogaard verklaarde echter voorlopig nog uit te gaan van de tussen de gemeenten en provin cie afgesproken datum van 2004. „We zijn nog in afwach ting van een gesprek met de mi nister. We hebben officieel geen bericht ontvangen dat wijst op een vroegere datum", aldus Boogaard. In Sluis onthield alleen Lijst Rammelaere zich van een ad vies. Fractievoorzitter A. Scheppers gaf als reden op dat er nog te veel onzekere factoren zijn, zoals de fusiedatum en de frictiekosten. MIDDELBURG - De inspraak over de Westerschelde Contai- nerterminal (WCT) moet ge deeltelijk over. De reacties die zijn binnengekomen naar aan leiding van het milieueffectrap port nopen tot zodanige aan passingen van de voorbereide streekplanwijziging, dat een nieuwe gemaakt moet worden. Gedeputeerde G. van Zwieten acht het 'voor 99 procent zeker dat het provinciebestuur zal be sluiten een nieuwe inspraak procedure in te lassen. Van Zwieten zei dit aan het eind van de gedachtenwisseling over de voorgenomen besluiten en het milieueffectrapport voor de aanleg van de WCT, gisteravond in Middelburg. Achttien perso nen maakten gebruik van de ge legenheid hun mening kenbaar te maken bij de Statencommis sie ruimte, milieu en water. De gedachtenwisseling leidde bij de Statenleden G. Roeland (SGP) en M. Wiersma (Groen- Links) tot de conclusie dat de bouw van de containerkade on derwerp dient te zijn van een maatschappelijke kosten-ba- tenanalyse. Tijdens de drukbe zochte gedachtenwisseling - er waren zo'n honderd belangstel lenden - passeerden nagenoeg alle aspecten die met de geplan de aanleg van de WCT te maken hebben de revue; er waren zor gen over het verdwijnen van de Kaloot, de natuurcompensatie en het transport van en naar de WCT over weg en spoor. door Pascalle Cappetti RETRANCHEMENT - De dorpsraad van Retranchement moet voor de derde keer in ruim een half jaar tijd op zoek naar een nieuw bestuurslid. Stapten al eerder J. Sanderse en R. de Moor op uit onvrede met de gang van zaken binnen het be stuur, gisteren besloot vice- voorzitter R. de Vrieze er de brui aan te geven. Hij was de roddel en het geregel achter zijn rug om, meer dan zat. Druppel die de emmer deed overlopen, was de actie van en kele bestuursleden om de mu ziektent opgeknapt te krijgen door de gemeente Sluis-Aar denburg. De Vrieze was een jaar geleden een persoonlijke actie begonnen om de kiosk te schil deren. Hij nam zelf de schuur- machine ter hand om het karwei te klaren. Bij gebrek aan vrij willigers en steun van het be stuur lukte het hem niet het schilderwerk af te maken. De secretaris vond daarop dat de kiosk er 'schandelijk' bijstond en schakelde met de voorzitter de gemeente in. Die erkende de slechte onderhoudstoestand van de muziektent en heeft in middels een schildersbedrijf aan het werk gezet. „Tot vreugde van iedereen, ook van mij", constateert De Vrieze. Kwalijk vindt De Vrieze het dat dit buiten hem om gebeurde en dat hij in de notulen nu wordt neergezet als 'lamzak'. „Ik wil de daar duidelijkheid over, maar die kreeg ik niet. Ik ver wacht transparantie van een bestuur." Een bestuur dat vol gens De Vrieze gekenmerkt wordt door 'gekonkel' en 'gere gel' van enkele 'eigenheimers' die goede sier maken met ideeën van anderen of al jaren de dienst uit maken. Behalve de muziektent, zit hem ook de matige erkenning voor zijn verdiensten dwars, zoals voor het ontwerp van een dorps- vlag en zijn actie om horeca te interesseren voor muziekoptre- dens in de kiosk. Sanderse herkent de situatie van De Vrieze. Zij ervoer, als buitenstaander in de kleine dorpsgemeenschap, voortdu rend de 'bekrompen' houding van de autochtone dorpelingen. Ze had de buik ervan vol, toen ze het verwijt kreeg niet te hebben geholpen bij het nieten van de dorpskrant en te weinig voor de dorpsraad te betekenen. „Ik dacht: waar doe ik het nog voor? Als je goede ideeën hebt of din gen wilt veranderen, word je ontmoedigd of gaat een ander met de eer lopen." De Moor wil liever niet ingaan op zijn be weegredenen om op te stappen. Secretaris J. Kruidhof vindt het jammer dat er nu met modder wordt gegooid, omdat de sfeer in het team van zeven, zo ervaart hij, juist heel goed is. De termen roddel en gekonkel zeggen Kruidhof in elk geval niets. Het verhaal van De Vrieze klopt vol gens hem niet, omdat er niks achter zijn rug om is geregeld. „We hebben herhaaldelijk con tact met de gemeente. Die stelde zelf vast dat de kiosk er een jaar na de eenmansactie van De Vrieze, half afgekrauwd bij staat. Daar zijn wij niet aan te pas gekomen. De Vrieze voelt zich nu tekort gedaan, hij heeft blijkbaar schouderklopjes no dig. Maar we hebben hem per soonlijk nooit verweten dat het werk niet afkomt. HULST - Hulst heeft weer een eigen afdeling 3VO. In de raads zaal van het Hulster gemeente huis werd het zevenkoppige be stuur gisteravond geïnstalleerd door R Apers, kringvoorzitter van het district Zeeland. Het bestuur gaat verkeersvei- ligheidsprojecten opzetten, in eerste instantie voor schoolkin deren en ouderen. De kring voorzitter drukte de bestuursle den op het hart om in het begin niette veel hooi op de vork te ne men. „Je kunt wel mooie plan nen opstellen, maar zonder de nodige vrijwilligers kun je deze plannen niet uitvoeren. Verder hangt aan elk plan een financi eel plaatje. Met een klein start kapitaal van de landelijke 3VO kun je niet veel potten breken." Verkeerswethouder W. Kayser van Hulst zegde 3VO een stimu leringssubsidie van 250 gulden toe. Kayser: „Ik ben blij dat we eindelijk een partner gevonden hebben die constructief wil meewerken aan de veiligheid van onze burgers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 54