PZC Boeren door regen in problemen brunch 15 Vandalen besmeuren huis wethouder Baart Oostburg is verbolgen over achterhaald sloopscenario Cadzand Kinderboekenweek begint in Zeeland Buurlanden open voor Zeeuwse vmbo'ers Nieuwe parkeerkaart voor gehandicapten in heel Europa geldig VVD stelt opnieuw vragen over risico's op Westerschelde Oogst van aardappelen, vlas en peulvruchten grotendeels mislukt Valse biljetten van 500 mark WANDEL MET EEN MUSEUMGIDS DOOR DE SCHOONMAAKSTRAAT IN HET ZEEUWS MUSEUM Man gewond bij ongeval in Terneuzen zeeuwse almanak Chinees ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 3 oktober 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag de woning van wethouder J. Baart van Ter- neuzen besmeurd. De muren en ramen van het huis in de Oranjebuurt werden bewerkt met een olieachtige substantie, die onder meer het houtwerk heeft aangetast. Ook de tuin van de wethouder werd met het goedje bewerkt. Baart heeft aangifte gedaan bij de politie. Hij reageerde giste ren aangedaan op het vanda lisme, dat zich beperkte tot zijn woning; huizen in de directe omgeving bleken niet be smeurd. „Dus moet ik wel aan nemen, dat de actie tegen mij persoonlijk was gericht. Ik vind het verschrikkelijk dat dit soort dingen gebeurt", aldus Baart. „Als men het niet eens is met het beleid dat ik als wet houder voer, dan zijn er toch andere mogelijkheden om daarover je ongenoegen ken baar te maken." De wethouder kon zich niet herinneren de laatste tijd men sen tegen zich in het harnas te hebben gejaagd. „Ik heb geen vijanden, in de politiek niet en ook niet in de persoonlijke sfeer, dus weet ik absoluut niet in welke richting ik het moet zoeken." Vorige week nog speelde Baart, als wethouder van cultuur, een centrale rol bij de opening van het Scheldetheater. De afgelo pen weken kreeg hij echter niets dan lof over dat theater. „Dus dat kan het ook niet zijn." De vandalen besmeurden de garage, de pas (wit) geverfde buitenmuur, de ramen en de tuin. Ook de wijnranken in de ach tertuin werden met de olieach tige substantie overgoten. De druiventrossen verdwijnen nu in de afvalbak. Baart: „Daar van durf ik geen wijn meer te maken; wie weet om welk spul het gaat." De schade aan de woning en de tuin loopt ver moedelijk in de duizenden gul dens. Enkele jaren geleden waren ook de woningen en de tuinen van verschillende andere colle geleden doelwit van vandalen of actievoerders. Die laatste groep wilde de burgemeester en wethouders confronteren met de overlast die de binnen stadbewoners destijds onder vonden van drugstoeristen en - gebruikers. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een groot aan tal boeren in Zeeuws-Vlaande- ren dreigt het voorbije jaar voor niets te hebben gewerkt. De oogst van vlas, aardappelen en peulvruchten is door het slechte weer in het voor- en najaar zo goed als mislukt. Als de komen de weken neerslag uitblijft valt een deel van de aardappelen en uien, die nu nog op het veld staan, nog te redden. Zo niet, dan pakt alles nog desastreuzer uit voor de agrariërs. „We kampen met een over machtsituatie waar heel weinig aan te doen valt. Dat is nu een maal zo, maar het is zeker dat heel wat boeren zullen interen op hun vermogen, voor zover dat nog aanwezig is. Ik denk dat de situatie dit naj aar ernstiger is dan in 1998, toen we ook met zo veel neerslag te maken kregen. In dat jaar teerden ook flink wat boeren in. het jaar erop gebeur de dat - door een lage opbrengst per product per kilo - ook nog eens en nu weer. In feite is er sprake van een voorschrijdend probleem", zegt L. van Dries- sen, ZLTO-bestuurder in de ge meente Sas van Gent. Klachten De lokale boerenvoorman kreeg de voorbije dagen heel wat tele foontjes te verwerken van colle ga's uit de streek. Klachten over wateroverlast, verzoeken om het waterschap te benaderen. Dat is gebeurd. Het waterschap is gewaagd om de pompen en gemalen op volle toeren te laten draaien en waar de nood het hoogst is extra middelen in te zetten. Van Driessen: „Ik geloof ook wel dat het schap doet wat door Conny van Gremberghe OOSTBURG - „Onbegrijpelijk dat het ministerie van VROM Arcadis een onderzoek laat doen naar onveilige kustdelen zonder dat er ook mogelijke op lossingen worden aangedragen. Ik snap dat niet." Wethouder C. Bolijn-Hertzber- ger (ruimtelijke ordening) van Oostburg vindt dat het ministe rie van VROM met het Arcadis- onderzoek een slechte beurt heeft gemaakt. In het rapport stelt het ingenieursbureau dat OOSTBURG - Bij enkele ban ken in Zeeuws-Vlaanderen heb ben onbekenden gepoogd valse bankbiljetten van 500 Duitse mark te wisselen voor Neder lands geld. Dat gebeurde bij drie banken, in Oostburg, IJzen- dijke en Aardenburg, bezocht. Advertentie (Advertentie) Vanaf vandaag iedere woensdag: Abdij Middelburg Kaartverkoop: Drvkkery Markt Middelburg 5,- p.p. Groepen op afspraak: ma.-di.-do. (0118-626655) www.zeeuwsmuseum.nl het moet doen. Neemt niet weg dat de waterstanden in de slo ten, leidingen en andere water gangen sterk verschillen. Op sommige plaatsen had het schap naar mijn mening eerder iets moeten doen aan de rietkragen. Riet houdt een doorstroming van het water tegen. En nu valt daar nog weinig aan te verhel pen." Volgens M. van de Pas, voorlich ter van het waterschap, is er de voorbije maanden wel degelijk riet verwijderd. Dat dit niet op dit moment gebeurt, heeft te maken met het simpele feit dat er op veel landerijen nog gewas staat. „Je kimt dan geen riet op het land bergen." Het waterschap is er tot nu toe redelijk in geslaagd om de grote hoeveelheden hemelwater af te voeren. „Het peil in de water gangen valt mee. Op sommige plaatsen zitten we nog steeds behoorlijk onder het winterpeil. De vier pompen die we enkele weken extra ingezet hebben in de westelijke rijkswaterleiding, zijn deze week weer in gebruik genomen. We zetten waar nodig extra middelen in. Het gemaal bij de Lovenpolder bij Hoek is na de revisie weer gewoon in ge bruik", zegt Van de Pas. Meetgegevens Volgens Van de Pas heeft de re gio Zeeuws-Vlaanderen sinds de laatste augustusdag gemid deld 300 millimeter neerslag te verwerken gekregen. Normaal valt er in september ongeveer 65 millimeter. Opvallend is dat de meetgegevens lokaal sterk ver schillen. Dat bleek ook gisteren weer. In het laatste etmaal viel er in Graauw 15 millimeter, in de buurt van Philippine ruim het dubbele. „In het Land van Hulst is er flink wat regen geval len, maandag heeft het daar aardig gespookt, maar kijken we op het land, dan valt het met de plassen nog mee. We liggen relatief hoog en dat pakt voor de gewassen nog goed uit. Er is in onze regio nog geen sprake van massale rot. Maar het moet niet lang meer zo voortduren, als we het over de aardappelen en de bruine bonen hebben", zegt de Hulster ZLTO-voorman F. Staal. er aan de West-Zeeuws-Vlaam- se kust, voor de veiligheid van de kuststrook campings, hotels en honderden (recreatie)wonin- gen moeten verdwijnen. Ook de landbouw zou honderden hec tares moeten inleveren. Volgens Bolijn is dat allemaal niet meer aan de orde. „In het kader van het project Integraal Kustbeheer West-Zeeuws- Vlaanderen zijn plannen opge steld door de gezamenlijke overheden, die de voorgestelde saneringen onnodig maken. Het is buitengewoon spijtig dat Ar cadis die plannen niet kent. Nu komt er een rapport naar buiten dat onnodig onrust veroor zaakt", stelt Bolijn. In het Kustbeheerproject wordt voorgesteld om de kuststrook aan de zeezijde te versterken met nieuwe vooroevers en een breed strand. Ook de duinemij zou aanmerkelijk verbreed worden. Hierdoor is sloop van delen van Cadzand-Bad vol gens Bolijn niet nodig. Ook de kustweg zal gewoon blijven lig gen. Het verwijderen van de vijftien kilometer kustweg, zo als Arcadis nodig acht, is dan niet aan de orde. Voorzitter A. Boomer! van Re- cron Zeeuws-Vlaanderen, lid van de commissie Integraal Kustbeheer West-Zeeuws- Vlaanderen, is niet verrast door de bevindingen van Arcadis. „In de Derde Kustnota wordt ook gewag gemaakt van dit soort scenario's. Dit verhaal is wel mosterd na de maaltijd, omdat in de regio al alternatieven ont wikkeld zijn." Hij vindt het niet erg dat het ministerie de regio aanmerkt als één van de drie A- locaties waar nodig iets gebeu ren moet. „Dan komt er ook geld vrij om iets te doen en is de kans groter dat we onze plannen kun nen uitvoeren. Je kunt een ogen schijnlijk negatief verhaal ook positief uitleggen. Met behulp van de kinderen verricht schrijfster Carry Slee de opening. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Dit jaar is de Kinder boekenweek in Zeeland opvallender be gonnen dan ooit. Gistermiddag en -avond werd voor het eerst een heus Kinderboe kenbal gehouden. Daarbij hoorde een officiële opening. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg onthulde de populaire kinderboeken schrijfster Carry Slee het spandoek van de Kinderboekenweek, waarmee het tien daagse evenement was begonnen. Na een lied, een quiz en een happy meal spoedden zo'n honderdvijftig kinderen zich naar De Drukkerij in Middelburg waar ze werden opgewacht door diverse schrijvers en illu stratoren. Onder het genot van Jip en Jan- neke-champagne en lolly's luisterden ze naar verhalen, tekenden ze en schreven ze gedichten. De boekenweek duurt tot en met zaterdag 13 oktober. Alle boeken zijn jarig: pagina 16 door Henk Postma MIDDELBURG - Ook de Zeeuwse vmbo-leerlingen kun nen nu de grens over. Het pro vinciebestuur plaveit daarvoor de weg. Tijdens de jaarlijkse conferentie voor uitwisseling tussen Zeeuwse, Vlaamse en Engelse scholen, wordt een nieuw project gepresenteerd dat Zeeuwse vmbo-leerlingen mo gelijkheden biedt samen te wer ken met scholieren uit België en Engeland. Scholieren aan beide kanten van de landsgrenzen voeren sa men leerprojecten uit. De com municatie verloopt via internet, e-mail en webcamera's. Om scholen te stimuleren aan deze 'netmeetings' mee te doen stel len de provinciebesturen aanmoedigingspremies be schikbaar. Gedacht wordt aan duizend gulden per school. Het project is ook beschikbaar voor havo en vwo, maar in die sectoren zijn scholieren vaak al grensoverschrijdend in de weer. Daarom probeert het provincie bestuur in de eerste plaats het vmbo te interesseren. Op drie Zeeuwse scholen, Scheldemond in Vlissingen, het Groen College en Pontes in Goes, is er de afgelopen maan den al ervaring mee opgedaan. Leerlingen van de twee eerstge noemde scholen presenteren de resultaten komende vrijdag aan de deelnemers aan de conferen tie. De conferentie begint van daag met een ontvangst van de deelnemers in het Middelburgs abdijcomplex. Centraal staat het thema: talen en communica tie, de sleutel tot Europa. Donderdag verplaatst de confe rentie zich naar het ROC Wes- terschelde in Terneuzen, en vrijdag is de Vlissingse Schelde- mondschool plaats van hande ling. Verspreid over een groot aantal workshops proberen vertegen woordigers van vele tientallen door Ditty Nieuwenhuize VLISSINGEN - Gehandicapten kunnen de nieuwe parkeerkaart aanvragen, die in heel Europa geldig is. De nieuwe kaart is be ter bestand tegen vervalsen en namaken. Op de achterkant van de kaart komt voortaan een pas foto. De kaart wordt niet meer automatisch verlengd. Als de geldigheidsduur is verstreken, moet opnieuw een keuring plaatsvinden. Voorheen werd het kenteken van de auto op de kaart vermeld. Dat wordt afgeschaft. De kaart is minimaal zes maanden en maximaal vijf jaar geldig. Als de kaart verlopen is of de houder ervan komt te overlijden, moet de kaart worden ingeleverd. Daarnaast komt er een kaart voor zorginstellingen die eigen busjes gebruiken om bewoners te vervoeren. Op deze kaart komt geen pasfoto maar de naam en handtekening van de directeur van de instelling. Hierdoor kan elk personeelslid van die organisatie de bussen parkeren op een gehandicap tenparkeerplaats. Manager N. de Zwart van de Stichting Arduin is blij met deze verandering. „Binnen onze in stelling was er altijd een grote behoefte aan zo'n kaart. Helaas kregen we geen gehoor. We heb ben binnen Arduin zo'n zeven tig busjes die we gebruiken voor het vervoeren van de bewoners. Ruim driehonderd personeels leden vervoeren de bewoners met deze busjes. Het zou heel vervelend zijn als maar een paar van hen op de nieuwe kaart ver meld werden. Dan mochten al leen zij op de gehandicapten plaatsen parkeren." Kosten Om vast te stellen of aanvragers aan de eisen voor een gehandi- captenkaart voldoen, schakelen de gemeenten een onafhankelij ke adviesinstantie in. In Vlissin gen voert de instelling Argonaut die medische keuringen uit. Niet iedere aanvrager hoeft zo'n keuring te ondergaan. Als uit het medisch onderzoek blijkt dat de aanvrager de parkeer kaart nodig heeft, kan hij deze kaart afhalen bij de gemeente tegen betaling van 16,75 gul den. De keuringskosten bedra gen ongeveer honderdveertig gulden. De kaart wordt niet automa tisch verlengd. Als de geldig heidsduur is verstreken vindt opnieuw keuring plaats, tenzij de keurende instantie nadruk kelijk heeft aangegeven dat de handicap blijvend is. Dit houdt ook in dat mensen met een niet- permanente handicap een der gelijke kaart aan kunnen vra gen. Er moet dan wel sprake zijn van een aantoonbare loopbe perking die minstens zes maan den duurt. De huidige parkeerkaarten voor gehandicapten blijven geldig totdat de kaart verlopen is. De gene die als bestuurder of als passagier in aanmerking wil ko men voor een gehandicapten- parkeerkaart kan een aanvraag indienen bij de gemeente. TERNEUZEN - Een 39- jarige automobilist uit Sas van Gent is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrijding in Terneu zen. Een 34-jarige man uit de gemeente Hulst reed om streeks half vijf over de Kennedylaan, komende uit de richting van de slui zen. Voor hem reed de Sas- senaar die op een gegeven moment moest remmen. De man uit Hulst kon niet tijdig stoppen. De 39-jarige man werd overgebracht naar het ziekenhuis. Over de aard van zijn verwondingen kon de politie niets mede delen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vijf VVD-Kamer- leden voelen zich niet serieus genomen door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ruim drie maanden geleden stelden zij vragen over de risi co's van het vervoer van gevaar lijke stoffen op de Westerschel de. De antwoorden moeten nog steeds komen. Gisteren hebben ze opnieuw met Kamervragen aan de bel getrokken. VVD-Kamerlid J. te Veldhuis is pissig. Hij waagt zich met zijn collega's J. Geluk, M. van den Doel, Th. Udo en J. Blaauw af of het departement van Verkeer en Waterstaat (met dat van Bin nenlandse Zaken en Milieube heer) hen en de problemen met gevaarlijke transporten op de Westerschelde wel serieus neemt. „Het is na ruim drie maanden de hoogste tijd dat er antwoorden komen op onze vra gen", stelt Te Veldhuis. „Ik vraag me langzamerhand af of aan dit vraagstuk wel genoeg prioriteit wordt gegeven." In Kamervragen heeft hij met zijn vier WD-collega's gisteren uiting gegeven aan die bezorgd heid, waarbij de Kamerleden opnieuw verwijzen naar een pu blicatie in deze krant. Bestuur lijk groeit in Zeeland de onrust over met name het gevaar van transporten van ammoniak op de Westerschelde. Gisteren meldde deze krant nog dat er, volgens de brandweer, binnen een straal van acht kilo meter honderden doden kunnen vallen bij een aanvaring met een ammoniaktanker. Dat geldt voor Vlissingen, Middelburg, Hansweert, de Kanaalzone en West-Zeeuws-Vlaanderen. Eenzelfde bericht half juli was voor de WD'ers de eerste aan leiding om schriftelijke vragen te stellen, die dus nog altijd on beantwoord zijn. Terwijl de ministeries de ant woorden nog niet klaar hebben, komen in Zeeland voorstellen naar voren om risico's terug te dringen. Zo is gesuggereerd am moniak via een buis, in plaats van per schip, te transporteren. Ook is voorgesteld een stelsel van snuffelpalen te bouwen, om de bevolking automatisch te kunnen waarschuwen bij een ongeluk met een tanker. De WD-Kamerleden hebben gisteren de betrokken ministe ries gevraagd ook daarop te rea geren. En sneller dan tot nu toe. (Advertentie) met zeezicht scholen uit Zeeland, Vlaande ren en de Engelse regio Suffolk partners te vinden voor grens overschrijdende onderwijspro jecten. Het middelbaar beroepsonderwijs heeft daar al behoorlijk wat ervaring mee. Zo worden al enkele jaren stage plaatsen, lesprogramma's, do centen en leerlingen uitgewis seld. Voor het eerst wordt hier nu ook het voortgezet onderwijs, en met name het vmbo, nadrukke lijk bij betrokken. Voor samen werkingsprojecten zijn Europe se en provinciale subsidies beschikbaar. Daar moet dan vaak wel een hele papierwinkel voor worden ingevuld. Een spe ciaal daarvoor opgezet bureau, gevestigd in Vlaanderen, helpt de scholen daarbij. Met hongerige maag door het Goese dwalend, besloten wij dezer dagen tot een bezoek aan een Chinees restaurant. Terwijl wij op onze exotische maaltijd wachtten, betrad een heer van middelbare leef tijd de eetgelegenheid. Hij begaf zich naar de afhaalba- lie, en wachtte geduldig op z'n beurt. Ondertussen viel zijn oog op een rijk geornamenteerd schilderij dat aan de muur hing. De man ging er dusda nig in op dat de aandacht voor z'n omgeving verslapte. Totdat z'n oor een flard op ving van een bestelling die ter plekke werd afgewikkeld. „Met witte lijst?", hoorde hij de bediende vragen. Onze man schrok op. En stamelde, kennelijk danig van z'n stuk gebracht: „Nou nee, niet dat schilderij. Ik wou alleen Eh, één portie babi pangang graag." Tussen Biervliet en Philippine staan de akkers blank. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 51