Somberheid troef bij Sabena PZC Fransman bevestigt opdracht Bin Laden tot aanslagen Parijs Amerikaanse rente 0,5 procent omlaag Doden door geweld in Atjeh Belgische regering overweegt juridische stappen tegen Swissair Turkije onderschept heroïne Colombiaanse kazernes paraat Griekenland pakt immigranten Eindeloos buigen voor vrede I and hervormingen gaan door van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het stelsel van centrale banken in de Ver enigde Staten, de Federal Re serve (Fed), heeft besloten de rente verder te verlagen met een half procent om de Amerikaan se economie uit het slop te ha len. Het belangrijkste tarief, de 'federal funds rate', zakt van 3,0 tot 2,5 procent. Het disconto gaat van 2,5 naar 2,0 procent. woensdag 3 oktober 2001 Het is de negende verlaging van dit jaar. De rentetarieven in de VS bereikten het laagste niveau sinds mei 1962 en is inmiddels onder het inflatiepercentage ge komen. Aan het begin van dit jaar bedroeg de federal funds rate nog ruim het dubbele: 6,5 procent. De vorige verlaging vond buiten een reguliere Fed-vergadering om plaats, op 17 september. Toen hervatte de effectenbeurs in New York de handel na een dagenlange sluiting wegens de terreuraanslagen in de VS. De Fed verlaagde voor de opening van de beurs de rente met 0,5 procent in de hoop daardoor de koersverliezen te kunnen be perken. Toelichting De rentestap van gisteren werd vrij algemeen verwacht. Analis ten waren vooral benieuwd naar de toelichting van de Fed. Daarin wordt gezegd dat er „sinds cle aanslagen veel meer onzekerheid is over de vooruit zichten voor de economie, die toch al zwak was". „De beste dingen van bedrijven en consu menten worden daardoor ver der geremd." Het grootste risico is nog steeds verdere verzwakking van de economie, en niet inflatiege vaar, aldus de Fed. Daarmee wordt de mogelij kheid van een verdere verlaging van de rente opengehouden. Toch blijven volgens de Fed de vooruitzichten voor productivi teitsgroei en voor de economie op langere termijn gunstig. „Dat zal tot uiting komen als de ongewone krachten die de vraag beperken, wegebben." ANP JAKARTA - Het aanhoudende geweld in de onrustige Indone sische provincie Atjeh heeft de afgelopen dagen aan zeker elf mensen het leven gekost, onder wie twee militairen en een jongen van dertien. Dat meldde The Jakarta Post gisteren. De doden vielen volgens de krant door gevechten tussen vei ligheidstroepen en seperatisten van de Beweging Vrij Atjeh (GAM). De meeste doden waren rebellen. Dit jaar heeft het geweld in de provincie in Noord-Sumatra al zeker 1200 levens geëist. De regering in Jakarta heeft Atjeh eerder een autonome status gegeven. GAM-strijders willen dat Atjeh onafhankelijk wordt. ANP door Heieen Paalvast BRUSSEL - De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena zal wellicht net als Swissair uitstel van betaling aanvragen. Zegs man Remans zei gisteren dit niet meer uit te sluiten na het besluit van de Zwitserse grootaandeel houder af te zien van een beloof de kapitaalinjectie in Sabena. In combinatie met de crisis in de luchtvaartsector na de aanval len in de VS en de aanslepende pilotenstaking van de afgelopen dagen is de malaise compleet bij de Belgen. We moeten realis tisch zijn, zei Remans voor de VRT-radio, en 'een gerechtelijk akkoord' niet meer uitsluiten. De piloten besloten maandag hun wilde acties 24 uur op te schorten. Daardoor werden alle vluchten gisteren uitgevoerd. De piloten dreigen met nieuwe acties. Zij eisen dat het oor spronkelijke reddingsplan van topman Müller van tafel gaat, nu Swissair heeft afgehaakt. Verder willen zij dat Müller ver trekt en dat de regering zich aansluit bij een gerechtelijk on derzoek, aangezwengeld door de piloten, naar de boekhouding van Sabena en Swissair. Het'Belgische kernkabinet ver gaderde gisteren over een over bruggingskrediet voor Sabena. Minister Daems, verantwoor delijk voor de overheidsbedrij ven, zit in een moeilijk parket. als Sabena surseance of zelfs een faillissement moet aanvra gen", aldus een vertegenwoor diger van de socialistische vak bond ABW. Hij ziet na het afhaken van Swissair ook weinig heil meer in Müllers reddingsplan, waarbij ruim 1400 van de 12.000 ar beidsplaatsen zouden verdwij nen. Surseance aanvragen, waardoor Sabena een tijdje bui ten schot blijft van schuldeisers, vindt hij het andere uiterste. De directie heeft ons altijd voorge houden dat dat onherroepelijk binnen enkele dagen leidt tot een faillissement omdat passa giers dan gaan afhaken, aldus de AB W-zegsman. Aan de ketting Swissair heeft gisteren al zijn vluchten geannuleerd. Duizen den passagiers over de hele we reld zaten vast op het vliegveld. Gisterochtend waren de vluch ten vanuit Zwitserland naar Brussel en de meeste andere Eu ropese bestemmingen al gean nuleerd. Dat gebeurde nadat de autoriteiten op de Londense luchthaven Heathrow twee Air bussen van de Zwitserse maat schappij aan de ketting legden, vermoedelijk als borg voor de betaling van landingsrechten. De oliemaatschappijen BP en Shell leveren Swissair alleen brandstof bij vooruitbetaling en als openstaande rekeningen voldaan worden. ANP/Belga Als de regering al bereid is geld te stoppen in de maatschappij, is het wachten op goedkeuring door de Europese Unie. De regering geeft echter voorlo pig voorrang aan mogelijke ge rechtelijke stappen die ze kan nemen tegen Swissair, het dochterbedrijf Crössair en de banken 'diehet spel meespelen', aldus minister Daems na het be raad. Hij weigerde een verdere toelichting. „Ik doe niet mee aan speculaties." De vakbonden, die schande spreken van het besluit van Swissair, dringen aan op een overbruggingskrediet. „Ik hoop dat de regering zich rekenschap geeft van een sociaal bloedbad Eén van de vliegtuigen van Swissair staat werkloos op het vliegveld van Zürich. foto Siggi Bucher/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - De door Dubai aan Frankrijk uitgeleverde Frans man van Algerijnse afkomst Djamel Beghal heeft toegege ven dat op last van Osama bin Laden volgend jaar een aanslag had moeten plaatsvinden op de Amerikaanse ambassade in Pa rijs en op het Amerikaans cultu reel centrum, eveneens in de Franse hoofdstad. In maart was hij dit overeengekomen met Abou Zoubeida, de rechterhand van Bin Laden. Beghal vertoef de toen in Afghanistan. Zoubeida en Beghal zouden vol gens laatstgenoemde zelfs een akkoord hebben ondertekend waarbij Beghal zich verplichtte 'in het voorjaar van 2002' de aanvallen uit te voeren. De aan slag op de ambassade zou wor den gepleegd door de Tunesi sche ex-profvoetballer Nizar Trabelsi die zich voor die gele genheid zou hebben omhangen met explosieven. Trabelsi werd twee dagen na de aanslag op het World Trade Center aangehou den in Brussel. Beghal zou dinsdagnacht tij dens het elf uur durende ver hoor van onderzoeksrechter Bruguière heb ben verklaard dat hij spijt had van zijn terroristi sche activiteiten. Hij was afge lopen zomer in Dubai aange houden omdat hij in het bezit was van een vals paspoort. Tij dens zijn detentie werd hij ver scheidene malen bezocht door enkele islamitische schriftge leerden, die hem uitlegden dat terrorisme een verraad is aan de authentieke islam. Beghal toon de zich daar gevoelig voor en legde kort nadien een gedetail leerde verklaring af over zijn activiteiten en zijn plannen. De politie in Dubai alarmeerde daarop de Amerikaanse en Franse geheime dienst. Verband De advocaat van Beghal meldde gisteren nog dat hij ontkent op drachten te hebben gekregen van Bin Laden. Naar aanleiding van de beken tenis van Beghal in Dubai heeft de politie in Frankrijk de afge lopen dagen nog eens acht isla mieten aangehouden. In België en Nederland vonden eveneens arrestaties plaats die verband hielden met de geplande aansla gen in Parijs. In het Noord-Franse Douai be gon gisteren een proces tegen drie Fransen van Algerijnse af komst die eveneens worden verdacht van het beramen van terroristische aanslagen in Frankrijk. Voor het proces is in eerste instantie drie weken uit getrokken. De drie maakten deel uit van de Bende van Rou- baix die in de jaren negentig een groot aantal gewapende roof overvallen in Noord-Frankrijk op zijn naam had staan. Met het geld werden volgens het Open baar Ministerie terroristische acties voorbereid. Spectacu lairste aanslag zou een bomaan slag op 28 maart 1996 in Lille tijdens de G7-top hebben moe ten zijn. De aanklagers zeggen voldoende bewijsmateriaal te hebben dat aantoont dat de bendeleden destijds al contac ten hadden met Bin Laden. GPD ISTANBUL - De Turkse politie heeft de afgelopen week tij dens twee acties op twee verschillende plaatsen in totaal 103 kilo heroïne in beslag genomen. De verdovende middelen wa ren grotendeels bedoeld voor de Nederlandse markt. Twee Turkse verdachten zijn gearresteerd. De heroïne zat verstopt in een personenauto en in een vrachtwagen. AFP BOGOTA - De regering van Colombia heeft alle kazernes van de strijdkrachten in de hoogste staat van waakzaamheid ge bracht uit angst voor aanslagen door guerrillera's. De maat regel is een reactie op de moord op oud-minister Consuelo Araüj onoguer a De autoriteiten schrijven de aanslag toe aan de FARC, de grootste guerrillaorganisatie in het Latijns-Amerikaanse land. De rebellen menen dat de strijdkrachten voor de moord verantwoordelijk zijn. De aanslag, die onder meer door de Verenigde Staten en het Hoge Commissariaat voor de men senrechten van de VN is veroordeeld, heeft het in 1999 begon nen vredesproces onder druk gezet. AFP ATHENE - De Griekse kustwacht heeft in totaal 86 illegale immigranten aangehouden op twee eilanden in de Egeïsche Zee. De autoriteiten troffen maandagavond 66 mannen, voor- namelijk Pakistanen en Iraakse Koerden, aan in een rotsach tig kustgebied op het zuidoostelijke gedeelte van Evia, een' eiland dat vlakbij het Griekse vasteland is gelegen. De kust wacht zocht nog naar de smokkelaars en de boot die de illega len naar het eiland heeft gebracht. Op het eiland Kos hebben de autoriteiten maandagavond twintig illegale immigranten aangehouden. De immigranten - tien uit Sierra Leone, zes uit Sri Lanka en vier uit Ethiopië - waren door een vissersboot op het eiland afgezet. De kust wacht heeft een 19-jarige man gearresteerd op verdenking van het smokkelen van de immigranten. AP KIEV - Een 59-jarige vrouw in Oekraïne wil niet dat de Ver enigde Staten vergeldingsaanvallen uit gaan voeren op terro risten in Afghanistan. Uit protest tegen de op handen zijnde westerse aanvalsgolf heeft de gepensioneerde Oekraïense 2060 kniebuigingen gemaakt. „Door de kniebuigingen wil ik de aandacht van de internatio nale gemeenschap en de politici krijgen om het uitbreken van een Derde Wereldoorlog te voorkomen", zei Angelina Artos- jenko uit de havenstad Sevastopol gisteren in de krant Fakti. Na 8 5 minuten moest ze haar kniebuigingen staken omdat het te hard ging waaien. Als het weer beter wordt, zal ze haar px-o- test voortzetten. Behalve op wereldvrede hoopt Artosjenko op een vermelding in het Guinness Book of Records. AP HARARE - Het hooggerechtshof in Zimbabwe heeft de rege ring gisteren toestemming gegeven om voorlopig door te gaan met haar omstreden landhervormingen. Het hof hei'riep eer dere gerechtelijke uitspraken waarin de her-vormingen ille gaal en ongrondwettelijk werden genoemd. Tot het hof een definitieve uitspraak doet, mag het plan doorgaan. Het land vex-keei't al lange tijd in een crisis door de landher vormingen. De regering van president Moegabe wil duizen den boerderijen van blanke boeren toewijzen aan zwarte Zimbabwanen. Dat gaat niet zonder slag of stoot. Sinds voi-ig jaar februari vallen zwarten, met steun van de regering, regel matig blanke boerderij en aan. RTR/AFP Imitatie bont- jasje met berenrugzak. Corduroy broek met O borduur. 92-122 Metal ic- look jas. jacK met telefoon- Melee coltrui. Jeans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 4