Brochure meet toegankelijkheid Begin aanleg stadspark bij nieuw gemeentehuis PZC Christelijke thuiszorgorganisatie Curadomi zoekt Zeeuws kantoor Zeeuwse gemeenten letten onvoldoende op rolstoel vriendelij kheid Schouwse fracties op bres voor aangepast park Kaaskenswater Emulsion koopt grond industrieterrein Straal Man beboet voor slaan rivaal Bromfietser botst tegen tegenligger Pierensteker moet betalen Drankrijder verliest rijbewijs Auto opengebroken Schouwse gelegenheden bekeken uit perspectief van mindervaliden Herfstwandeling Schouwen MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Middelburg had zich niet langer in de hand toen hij de vriend van zijn ex-vrouw te genkwam. Op 1 oktober vorig jaar mishandelde de Middel burger het slachtoffer. „Ik ga je vermoorden, ik maak je af", had hij geroepen. Het bracht.hem gisteren voor het hekje van de Middelburgse politierechter. Officier van justitie M. Kap- peyne van de Coppello toonde gisteren begrip voor de proble men, maar had de indruk dat de verdachte nog niet van zijn opgekropte woede afwas. „Ik vrees voor herhaling." De offi cier eiste 750 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Middelburger vertelde dat hij zich be drogen voelde door een vriend. „Als ik was gaan werken, kwam hij bij mij thuis om met mijn vrouw naar bed te gaan." Toen hij oog in oog kwam te staan met zijn rivaal kon hij zich niet meer beheersen. „Het was frustratie, agressie en woede tegelijk", zei hij. Het slachtoffer werd omver geduwd en door de klappen flink toegetakeld. De politierechter vond dat de verdachte te ver was gegaan. Hij vonniste conform de eis. HEINKENSZAND - Een 17-jarige bromfietser uit de ge meente Borsele is gistermiddag in Heinkenszand gewond ge raakt bij een aanrijding met een auto. De jongen reed over de Westerguitsedijk maar hield daar niet genoeg rechts. Een te genligger, een 42-jarige automobilist uit dezelfde gemeente, kon hem niet ontwijken. De bromfietser is met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. Beide voer tuigen raakten beschadigd. MIDDELBURG - Voor het pieren steken op verboden gebied is een 20-jarige inwoner van Sint Maartensdijk gisteren in Middelburg veroordeeld tot 500 gulden boete. Verder dient hij aan de eigenaar van het mosselperceel 500 gulden schade te vergoeden. Politierechter G. van Unnik ging af op het proces verbaal van de opsporingsambtenaar, die de man op 17 janu ari in Sint Maartensdijk buiten het spitvak met een riek naar zeeaas had zien spitten. Zelf hield verdachte vol alleen een emmer met pieren van zijn maat te hebben opgehaald. „Ik had niet eens een riek bij me. Het is beschamend wat die agent zegt", vond de man." Voor de politierechter deed het er niet zoveel toe. Hij zag vol doende bewijs in het medeplegen. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello merkte op dat door het spitten op het perceel de groeiplaats voor mosselen langdurig onge schikt blijft. Daaraan werd ook de schade gerelateerd. MIDDELBURG - Een 33-jarige drankrijder uit Scherpenisse moest volgens de Middelburgse politierechter G. van Unnik maar eens langdurig het rijbewijs missen. Eigenlijk vond hij gisteren de eis van de officier van justitie - een jaar rijontzeg ging plus 1350 gulden boete - te mild, maar hij besloot de straf over te nemen. „Deze man heeft telkens hoge scores. Hij is een groot gevaar op de weg." De verdachte is op 3 juli in Sint- Maartensdijk betrapt terwijl hij met ruim twee keer de toege stane hoeveelheid drank op achter het stuur zat. Sinds 1999 is hij al drie keer eerder veroordeeld wegens dronken rijden. ZIERIKZEE - In de Hoofdpoortstraat in Zierikzee is in de nacht van maandag op dinsdag een auto opengebroken. De buit bestond uit audioapparatuur, een carkit voor een mobie le telefoon en een zonnebril. De totale waarde van de goede ren is onbekend. woensdag 3 oktober 2001 door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Wel ke campings zijn toegankelijk voor gehandicapten? Welke res taurants en eethuizen kunnen gemakkelijk met een rolstoel bezocht worden en beschikken ook nog over een invalidentoi let? Welke kerken kunnen men sen met een functiebeperking bezoeken? Allemaal vragen waarop de brochure 'Toeganke lijk Schouwen-Duiveland' ant woord geeft. Het boekje werd gistermiddag gepresenteerd in Sportcentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede. De brochure is een gezamenlijk initiatief van de Stichting Ge handicaptenbeleid en de VW Schouwen-Duiveland. Dankzij subsidies van de gemeente en de Stichting Renesse kon deze gids worden gedrukt. De provincie liet het afweten na een negatief advies van Het Klaverblad, om dat het onderzoek niet werd verricht volgens de normen van het zogeheten Internationaal Toegankelijkheidssymbool (ITS). Secretaris H. Top van de Stichting Gehandicaptenbeleid betreurt dat. Volgens hem vol doet de brochure eindelijk aan de behoefte van gehandicapten om te weten waar zij wel en niet terechtkunnen. „Wij zijn bij dit onderzoek uit gegaan van bereikbaarheid, toegankelijkheid en bruikbaar heid en afhankelijk daarvan zijn er sterren toegekend aan campings, restaurants en mo numenten." Uit de gids blijkt dat behoorlijk wat voorzienin gen toegankelijk zijn, maar dat de bruikbaarheid te wensen overlaat. Als voorbeeld noemt Top een eethuis met een 'rol stoel-toegankelijke entree', waar dan echter weer een inva lidentoilet ontbreekt. In de brochure staan ruim twee honderd adressen genoteerd. Het zijn er veel met één ster. Nog een redelijk aantal accommoda ties kreeg twee sterren toebe deeld. Slechts twee etablisse menten zijn gehonoreerd met drie sterren: Hostellerie Schud- debeurs en hotel-congrescen trum De Zeeuwse Stromen in Renesse. Daar zijn onder meer ook extra voorzieningen aan- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De aanleg van het stadspark rond het nieuwe Schouwse gemeentehuis in Zie rikzee is begonnen. Het is de be doeling dat tuin, paden en par keerruimten voor de officiële ingebruikname van het nieuwe gemeentehuis in maart 2002 ge reed zijn. Het 1,4 miljoen gulden kostende karwei wordt uitge voerd door vier Schouwse be drijven. Het is nu nog een modderpoel, maar het wordt volgens land schapsarchitect J. van de Linde loof uit Delft een park met veel groen, waterpartijen en niveau verschillen. Een moeilijke klus is het zeker niet. Van de Linde loof heeft zoveel mogelijk geprobeerd de bestaande ver schillen in de hoogte van het maaiveld te integreren in zijn ontwerp. „Dat was voor mij de uitdaging. Daarom zitten er in het ontwerp een heleboel glooiende lijnen, niveauverschillen en in elkaar overlopende vijvers." Van de Lindeloof houdt het verloop van het karwei nauwlettend in de gaten. „Ik ga toch minstens een keer per week een kijkje ne men." De landschapsarchitect heeft er alle vertrouwen in dat het karwei op tijd afgerond kan worden. „Daar zijn heel goede afspraken over gemaakt." Het werk is door de gemeente Schouwen-Duiveland gegund aan een combinatie van drie groenvoorzieners: Habo Hove niers (Renesse), Braber Groen voorziening (Renesse) en BTL Uitvoering BV uitBruinisse. Als onderaannemer voor het grond werk is de firma Wandel uit Nieuwerkerk in de arm geno men. Die moet volgens J. Hanse van Habo Hoveniers een fors deel van het werk doen. „Er zit heel veel grondwerk in. Ik denk dat je toch al snel over enkele duizenden kubieke meters grondverzet joraat." Hanse ver wacht dat de groencombinatie in februari 2002 aan de slag kan voor het plantwerk. De bouw van het gemeentehuis ligt volgens gemeentelijk pro jectleider J. Beek prima op sche ma. Inmiddels is begonnen met het leggen van de vloerbedek king in de kelder waar straks het gemeentearchief in gevestigd wordt. Vervolgens verhuizen de tapijtleggers helemaal naar de top van het gebouw om daar de puntjes op de i te zetten. Het ta pijt-kunstwerk dat een van de verdiepingsvloeren gaat sieren, ligt volgens Beek al klaar. Als alles verder volgens de planning verloopt wordt het gemeente huis in november opgeleverd. Tussen kerst en de jaarwisseling volgt de verhuizing van het tij delijk gemeentehuis aan het Hatfieldpark naar het nieuwe bestuurlijke centrum. De offici ële ingebruikname staat ge pland voor maart 2002. wezig voor bijvoorbeeld audi tief en visueel gehandicapten. Een veelvoud aan accommoda ties werd bezocht. Het onder zoek vergde dan ook honderden uren. Trouwe medewerker bij de inventarisatie was H. Thijsse uit Nieuwerkerk. Hij is zelf rol stoelgebruiker. „Het heeft in derdaad heel wat tijd gekost om al die campings, restaurants en kerken te bezoeken. Er waren zaterdagen bij dat we van 's och tends acht tot 's avonds negen in touw waren. Maar het is een mooi boekje geworden en er was al lange tijd veel vraag naar", zegt Thijsse. Echt nare ervaringen heeft hij niet gehad tijdens het onder zoek. Wel blijken veel exploi tanten niet te beseffen welke voorzieningen er nodig zijn om een pand toegankelijk én bruik baar te maken voor gehandi capten. Anderzijds hoorde Thijsse ook talrijke malen dat ondernemers best alsnog bereid zijn nadere aanpassingen te doen. Volgens hem is het goed dat er in de brochure een aan meldingsformulier zit voor een nieuwe toetsing, zodat de gids te zijner tijd kan worden aange vuld met veel nieuwe toeganke lijke adressen. De jeugdige rolstoelgebruiker Willem Verwijs uit Nieuwer kerk reikte gistermiddag het eerste exemplaar van de bro chure 'Toegankelijk Schouwen- Duiveland' uit aan burgemees ter J. Asselbergs. De Schouwse cabaratier Henk Blom spreekt in sportcentrum Westerschouwen enkele woorden voorafgaand aan de overhandiging van de brochure. foto Pieter Honhoff door Roelf Reinders GOES - Zeeuwse gemeenten letten niet genoeg op voorzie ningen voor gehandicapten bij de beoordeling van bouwver gunningen. Het gevolg is dat er gebouwen worden gebouwd die niet voldoen aan de wettelijke eisen, zegt J. Visser van de Zeeuwse patiëntenorganisatie Het Klaverblad. „Er worden gebouwen van tien, vijftien miljoen gulden neerge zet zonder fatsoenlijke voorzie ningen voor mensen met een functiebeperking", zegt de bouwkundig adviseur toegan kelijkheid van Het Klaverblad. „Kantoorgebouwen moeten bij voorbeeld een invalidentoilet voor bezoekers hebben. Maar dat is lang niet overal het geval. De ambtenaren letten er niet al tijd even goed op." Hij noemt Goes en Middelburg de grootste boosdoeners onder de Zeeuwse gemeenten. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Visser constateert dat onderne mers wel steeds meer rekening willen houden met gehandicap ten. Zo wordt Het Klaverblad vaak om advies gevraagd hoe de toegankelijkheid van restau rants. hotels en cafés kan wor den verbeterd. Maar onderne mers haken vaak af als blijkt dat aanpassingen handenvol geld kosten. „Het blijft er dan vaak bij", zegt Visser. „Zij denken dat ze investeringen niet terugver dienen met de komst van men sen met een functiebeperking." Sluitpost De Klaverblad-medewerker stelt verder dat gehandicapten voorzieningen vaak sluitpost zijn op begrotingen bij nieuw bouw. „Bij bezuinigingen gaan de gehandicaptenvoorzienin gen er meestal als eerste uit." Er bestaan wel wettelijke eisen rond gehandicaptenvoorzie ningen en bereikbaarheid maar die zijn volgens Visser onvol doende. Hij wijst op het hand boek van toegankelijkheid van de Chronisch Zieken- en Ge handicaptenraad, die afhanke lijk van de functie van een ge bouw richtlijnen geeft. „Dan gaat het ook om invalidepar keerplaatsen, een hoofdingang die zonder obstakels bereikbaar is en deuren van voldoende breedte." Deze week is het de Week van de Toegankelijkheid waarin belangenorganisaties van gehandicapten activiteiten rond toegankelijkheid van ac commodaties voor vrijetijdsbe steding houden. Portefeuille houder volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten, wethouder K. van der Hoofd van Terneuzen, was gis teren niet voor commentaar be reikbaar. WESTENSCHOUWEN - Het IVN, Natuurinformatiepunt Westerschouwen en J. en E. Mi- davaine houden komende za terdag en zondag een herfst wandeling door Boswachterij Westenschouwen. De routebe schrijvingen zijn voorzien van opdrachtjes. De start is bij het Trampolinecentrum op het gro te parkeerterrein aan de Steen weg. In de twee weekeinden hierna worden deze wandelin gen herhaald. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Visueel gehandi capten mogen niet de dupe wor den van vandalenstreken in park Kaaskenswater. Dat was de boodschap van de commissie maatschappelijke aangelegen heden (MA) aan het adres van het Schouwse college. De com missie vindt dat het college te snel de handdoek in de ring gooit door de voor visueel ge handicapten bedoelde over zichtsborden in braille, die steeds weer vernield worden, niet meer te vervangen. Het park aan het Kaaskenswa ter bij Zierikzee is speciaal toe gankelijk gemaakt voor rol stoelgebruikers en visueel gehandicapten. De voor de laat ste groep bedoelde borden en maquettes vallen keer op keer ten prooi aan vandalisme. Het steeds opnieuw vervangen of re pareren van die voorzieningen kost handenvol geld. Teveel geld, volgens wethouder sociale zaken D. van der Wekken. Dat vond de commissie wat al te ge makkelijk. WD-commissielid J. Bos pleitte ervoor om het col- legebesluit te heroverwegen. D66-politica R. Geluk sloot zich daarbij aan. ..Anders betekent het dat we als gemeente toege ven aan vandalisme", was haar oordeel. Geluk kreeg bijval van CDA'er N. de Danschutter: „Terwijl een groep als gehandi capten zo'n park als het Kaas kenswater juist hard nodig heeft." „Het is een verhaal zon der einde. We kunnen wel aan de gang blijven", motiveerde wet houder Van der Wekken het be sluit van het college om niet lan ger geld in het park Kaaskens water te blijven stoppen. Commissiebreed werd ervoor gepleit de strijd tegen het van dalisme niet zomaar op te ge ven. D66-commissielid Geluk voerde aan dat er wellicht min der voor vandalisme vatbare voorzieningen te treffen zijn en vroeg het college naar dit soort alternatieven te speuren. CDA'er De Danschutter was het daarmee eens: „We moeten het moede hoofd nu nog niet in de schoot leggen." gevestigd was. De sanering van de verontreinigde grond gaat naar verwachting zeker enkele maanden in beslag nemen. Emulsion heeft bedongen dat de verkoop teruggedraaid wordt, mocht de fabriek niet de milieu- en bouwvergunningen krijgen, die nodig zijn voor de bouw van een nieuwe fabriek aan de Straal weg. De gemeente acht de kans zeer klein dat het verlenen van die vergunningen proble men oplevert en gaat daarmee akkoord.' Ook wil Emulsion dat de gemeente de toegezegde sub sidie uitkeert voordat de fabriek daadwerkelijk verplaatst wordt. Mits dat niet tot fiscale problemen leidt, heeft de ge meente met deze voorwaarde evenmin problemen. Als de grond eenmaal gesaneerd is, kan projectontwikkelaar Willemsen Minderman Vast goed BV uit Capelle aan de IJs- sel in de loop van 2003 beginnen met de bouw van een apparte mentencomplex en vijf luxe ka dewoningen tegenover de Noordhavenpoort. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft een bouwkavel op industrieterrein Straal bij Zierikzee voor 1.445.400 gulden verkocht aan emulgatorenfabrikant Emul sion Holland. Tegenover die for se investering van Emulsion staat een door de gemeente toe gezegde verplaatsingssubsidie van 1.428.000 gulden. Met de grondverkoop is de ver huizing van het bedrijf van de huidige stek tegenover de mo numentale Noord- en Zuidha- venpoort naar een nieuwe plek net buiten de stad weer een stap dichterbij gekomen. Als de fa- brieksgebouwen tegenover het poortencomplex verdwenen zijn - naar verwachting is dat in 2003 als de nieuwe fabriek klaar is - moet eerst de vervuilde grond gesaneerd worden. De vervuiling is veroorzaakt door de Zierikzeese gasfabriek die ver voor de komst van Zee- landia-dochter Emulsion daar Medewerkers van Curadomi poetsen hun kennis van hulpmiddelen op tijdens een bijscholingscursus. foto Wi Mem Mieras door Esme Soesman GOES - Thuiszorgorganisatie Curadomi overweegt de ope ning van een regiokantoor in Zeeland. De zes jaar oude or ganisatie groeit snel. Vorig jaar is het aantal cliënten dat een beroep deed op de christe lijke instantie met 40 procent gegroeid. Het hoofdkantoor van de thuiszorgorganisatie is geves tigd in Veenendaal. De snelle groei maakt het mogelijk - en noodzakelijk - om regiokanto ren te openen. Medewerkers zijn nu al via de computer ver bonden aan het hoofdkantoor, meldt regiomanager A. Klep- pe-Ariese. Uiteindelijk wordt het een 'must' om hen een ei gen onderkomen in de buurt te bieden. Deze ontwikkeling wordt rustig aangepakt, aldus Kleppe, om te voorkomen dat een té snel proces de kwaliteit van de zorg aantast. Desal niettemin verwacht ze, als de huidige groei zich doorzet, binnen nu en een jaar stappen te kunnen zetten in Zeeland. Het door de overheid erkende Curadomi is als christelijke organisatie niet gebonden aan één bepaalde kerk of religie. Wel is het zo dat medewerkers christelijk zijn en zich verbin den aan de visie van de organi satie. Uitgangspunt is een zo professioneel mogelijke aan pak van de palliatieve (pijn- verzachtende) zorg. De eutha nasievraag gaat de organisatie niet uit de weg, zegt Kleppe. „We staan cliënten daarin bij, maar bij de euthanasiedaad trekken wij ons terug." Als thuiszorgorganisatie biedt Curadomi zorg aan iedereen die dat nodig heeft; christen of niet. In Zeeland is de verdeling ongeveer gelijk; per Zeeuwse regio is er wel verschil. Op Tholen bijvoorbeeld is Cura domi via mond-tot-mondre- clame een bekende instantie onder chi-istenen. De regioma nager geeft aan dat op Walche ren het RIO (regionaal indica tie orgaan) regelmatig aanklopt bij de thuiszorgorga nisatie omdat ze huishoudelij ke-, verpleegkundige- of gezinszorgverleners nodig hebben. In dat laatste geval gaat het ook vaak om niet- christenen. Vraag „Er is vraag naar een christe lijke organisatie vanuit de mensen, de hulpvraag is er. Maar tegelijkertijd ziet het RIO ons als een goedfunctio nerende organisatie, waar ze een beroep op doen omdat ze mensen nodig hebben", licht Kleppe toe. De ISO-gecertificeerde orga nisatie verzorgt elke twee maanden bijscholingscursus sen voor haar personeel, om dat 'kwaliteit als erecode wordt gezien door Curadomi'. Tijdens een cursus over hulp middelen, gisteren in de kerk van de gereformeerde gemeen te in Goes, werden vijfentwin tig medewerkers in een nieuw uniform gestoken. Het is voor het eerst dat al het personeel een werkkostuum aangemeten kreeg. In Zeeland (Zeeuws-Vlaanderen is overi gens nog een witte vlek) zijn circa veertig werknemers van Curadomi actief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43