Looneis komt na harde cijfers PZC Marnix van Rij betuigt spijt Bij Zalm geen zorgen over minder groei Celstraffen tot tien jaar voor eerwraak FNV is niet bereid zich nu al aan te passen Tweede Kamer wil waterschade niet vergoeden Te vroeg bij Maxima Kok inspecteert Schiphol Politie ontslaat medewerkster na discussie over aanslagen Harde aanpak politie werkt Burgers doen weinig aangifte Boonstra stapt uit Sara Lee/DE Braks voorzitter Eerste Kamer Nog 5500 automaten te gaan Studiehuis-vwo'ers scoren lager Meldpunt wil wettelijk verbod pedagogische tik woensdag 3 oktober 2001 door Rixt Albertsma DEN HAAG - Het Centraal Plan Bureau (CPB) zal de komende weken onderzoek doen naar de economische vooruitzichten voor Nederland. Dat hebben de vakbonden en de werkgevers gisteren afgesproken, na over leg met minister Vermeend van Sociale Zaken. De minister en de werkgevers willen dat de bonden hun lonen matigen. De bonden willen echter eerst 'ech te cijfers' zien. Gisteren bleek uit voorlopige berekeningen dat de ministeries van Sociale Zaken en Financiën uitgaan van zeer magere groei cijfers. De economische groei zou volgend jaar verder terug kunnen vallen tot 1 procent. Voor dit jaar verwachten ze een economische groei van 1,7 pro cent. In deze cijfers zijn de effec ten van de aanslagen in de VS nog niet opgenomen. Volgens de minister zijn de cijfers een sig naal dat de economische voor uitzichten minder florissant zijn. Hij waarschuwde de bon den om de komende tijd goed op hun zaak te passen. De FNV is echter niet van plan nu al de looneisen aan te passen Net als twee weken geleden, toen de vakcentrales hun loon eisen bekend maakten, wil de grootste vakbond van Neder land eerst nieuwe cijfers zien van het Centraal Plan Bureau, voordat ze hun eisen bijstellen. Te makkelijk Lodewijk de Waal, voorzitter van de FNV, noemde de bereke ningen van de ministeries 'te makkelijk'. „Door de hoge in flatie zijn onze marges om van de 4 procent af te wijken op dit moment heel klein", aldus De Waal. Volgens Doekle Terpstra van de vakcentrale CNV is het nog te vroeg om nu al een looneis te formuleren. De bond wil pas op 15 oktober de looneis bekend maken, maar sluit niet uit dat dat door de CPB cijfers nog latei- wordt. De werkgevers reageerden te leurgesteld op de houding van de vakbonden. Jaques Schraven van VNO-NCW, vindt het jam mer dat de bonden nou nog niet overtuigd zijn van de economi sche teruggang. Volgens Hans de Boer van MKB Nederland vluchten de vakbonden in de cijfers achter de komma. „Ter wijl de ondernemers op grote schaal wijzen op negatieve sig nalen." Gisteren bleek dat mid delgrote bedrijven somber zijn over de toekomst. Ook houdt het kabinet rekening met een sterke stijging van de werkloosheid in door Peet Vogels DEN HAAG - Op het ministerie van Financiën luiden geen alarmbellen nu de economische groei afneemt. De begroting voor 2002 kan wel enige econo mische tegenwind hebben. Pas in december zal het ministerie bekijken of een eventuele aan passing noodzakelijk is. De kans op een bezuinigings ronde wordt bijzonder klein geacht. „Pas als het begrotings tekort op 3 procent uitkomt moeten we ingrijpen", aldus een woordvoerder. In de praktijk komt dat neer op een daling van de inkomsten met zo'n 40 mil jard gulden ten opzichte van de geraamde inkomsten. Momen teel heeft het Rijk nog een finan cieringsoverschot van één pro cent. Stabiliteitspact „Nu zie je het voordeel van vaste uitgavenkaders. De uitgaven voor 2002 liggen vast en daar wordt pas aan getornd als het begrotingstekort de drie pro cent overstijgt. Dat moet dan op grond van EU stabiliteitspact, waarin staat voorgeschreven dat een overheid het begro tingstekort niet boven de drie procent mag laten uitkomen", aldus Financiën. Of die kans er in zit zal pas op zijn vroegst in december blij ken. Dan komt het Centraal Plan Bureau met zijn ramingen voor de economische groei in 2002. „Eerder is eigenlijk niets zinnigs te zeggen over de econo mische ontwikkeling. Wij gaan er nu van uit dat zelfs in decem ber niet zal blijken dat we moe ten bezuinigen". Financiën is dan ook erg ver baasd over de notitie van minis ter Vermeend van Sociale Zaken waarin wordt gewaarschuwd voor een forse daling van de eco nomische groei en een fors oplo pende werkloosheid. „Daar zijn wij niet bij betrokken", aldus de woordvoerder. „De notitie is erg voorbarig en vooral op aannames geba seerd." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rechtbank heeft gisteren vijf leden van een familie uit Den Haag wegens medeplegen van moord op de 39-jarige Johnny Ramdas ver oordeeld tot celstraffen van 4 en 10 jaar. Ze achtte bewezen dat de drie mannen en twee vrouwen op 4 februari naar de woning van het slachtoffer waren gereden, de voordeur hadden ingeslagen en de man met een honkbalknup pel en twintig messteken om het leven hadden gebracht. Aan het misdrijf namen zeven familieleden deel: de ouders, een broer, twee tantes en twee ooms van de 23-jarige Oesha. Tot hun ongenoegen hadden Johnny en Oesha in het geheim een huwelijk gesloten. De zes tien jaar oudere Johnny was een broer van een van Oesha's aan- DEN HAAG - In de Tweede Ka mer is geen meerderheid om tuinders in het Westland die door wateroverlast zijn getrof fen, een schadevergoeding te geven. Dit bleek gisteren voorafgaand aan een Kameroverleg over de waterschadeproblemen. Een pleidooi van het CDA, de SGP en de Christenunie voor een compensatie kan niet op steun van de overige fracties rekenen. „We moeten af van de tendens dat bij iedere calamiteit meteen naar de overheid gerend wordt aldus D66-Kamerlid Ter Veer, voorzitter van de vaste Kamer commissie voor Landbouw. De extreme regenval van vorige week woensdag heeft naar schatting 45 miljoen gulden schade veroorzaakt onder de tuinders in het Westland. Het totaal aantal schademeldingen bedraagt volgens de WLTO Kring Westland op dit moment 325. Voorzitter K. Duijvesteijn pleit al langere tijd voor toepas sing van de Wet Tegemoetko ming Schade (WTS). De over heid keerde in het kader van de ze wet in 1998 enkele honderden miljoenen guldens uit voor wa teroverlast in het Westland. De rijksoverheid liet echter vo rige week al weten de WTS- claim af te wijzen. Er zou geen sprake zijn van groot maat schappelijk leed .ANP getrouwde ooms. De hoogste straf was voor de 50-jarige va der die volgens de rechter de honkbalknuppel hanteerde. De vier ooms en tantes kregen ieder vier jaar cel opgelegd. Twee ver dachten moeten nog voorko men. GPD ZWOLLE - Maxima Zorreguieta houdt op de afdeling Neonatologie van het Sophia Zieken huis in Zwolle een baby vast die met 30 weken ter wereld kwam. Maxima en prins Willem-Alexander bezoch ten gisteren de provincie Overijssel als onder deel van een reeks kennismakingsbezoeken. foto Ed Oudenaarden/ANP door Ap van de Berg BREUKELEN - Marnix van Rij heeft gisteren publiekelijk zijn excuses aangeboden voor zijn aandeel in de bestuurscrisis van het CDA. Die ontstond doordat hij ex-CDA-leider Jaap de Hoop Scheffer begon te over vleugelen, zei Van Rij op een persconferentie in motel Breu- kelen. „Mijn rol in de politiek is nu uit gespeeld. Ik ben een gewoon CD A-lid, aan de basis", voegde hij eraan toe en sprak zijn 'volle vertrouwen' uit in de opvolger van De Hoop Scheffer, Jan Peter Balkenende. Nu Van Rij partij voorzitter af is, oveiweegt hij een boekte schrijven. „Daar heb ik nu tijdvoor." In de loop der tijd ontwikkelde Van Rij naar eigen zeggen 'een hoog politiek profiel' en werd hij steeds vaker 'door deze en gene' uit de partij aangesproken om zich meer met de partijlei ding te bemoeien. Volgens Van Rij was er binnen de partij veel ongenoegen over het leider schap van De Hoop Scheffer. 'Een borrelende vulkaan', om schreef Van Rij dat ongenoegen. Van Rij eiste bij De Hoop Schef fer de derde stek op de kandida tenlijst voor de verkiezingen op. De Hoop Scheffer weigerde. Van Rij: „Jaap zei letterlijk: 'Dat zou SCHIPHOL - Premier Kok bekeek gisteren de veiligheidsmaatregelen van Schiphol. De pre mier vindt dat de veiligheid op de luchthaven excellent geregeld is. Na de terreuraanslagen in de Verenigde Staten zijn de maatregelen ver der verscherpt. „Schiphol behoort tot de top- luchthavens van de wereld wat betreft veilig heid", zei Kok gisteren tijdens een ingelast werkbezoek. Minister Korthals van Justitie bekijkt op korte termijn of het wetsvoorstel dat de beveiliging van Schiphol deels in handen legt van particuliere bedrijven, nog doorgang kan vinden, aldus Kok. Overigens zit Schiphol door de strenge beveiliging omhoog met dui zenden zakmessen, nagelscharen en vijltjes die uit de handbagage van passagiers werden ge haald. De luchthaven erkent dat het inzamelen in het begin wat rommelig is verlopen. Niet alle eige naren zijn meer te traceren. Passagiers kunnen nu kiezen tussen ter plekke afstand doen van hun mesje of knippertje, of deze in een envelop naar hun eigen huisadres te laten zenden. foto Michel Schnater/GPD suïcidaal zijn voor het CDA'." Twee dagen later trad Van Rij terug als voorzitter. „Ik stond voor een dilemma. Ik kon Jaap niet voor de voeten blijven lo pen. En ik kon niet verder met een lager profiel. Al had ik het gewild, ik had het niet gekund De problemen die uit het aftre den van Van Rij voortvloeiden - met als dieptepunt de aftocht van De Hoop Scheffer - zijn ver volgens 'slecht gemanaged'. „Het spijt mij geweldig. Ik neem de volle verantwoordelijkheid voor mijn aandeel daarin. Er zijn inschattingsfouten ge maakt en beoordelingsfouten. De timing was gewoon slecht." Van Rij betuigde zijn spijt aan 'alle leden van het CDA en alle kiezers van het CDA'. Hij be streed dat hij 'de gillende ambi tie' had om lijsttrekker te wor den. „Als ik dat had gewild had ik de partij gemobiliseerd. Op een gegeven moment heb ik me daarvoor toch beschikbaar ge steld. Dat ik niet zag dat ik het niet kon worden, was een beoor delingsfout." Wantrouwen De spijtbetuiging van Van Rij heeft de problemen in het CDA niet opgelost. Het ongenoegen, de woede en frustratie sluimert nog. „Ik kijk sinds vorige week met enige argwaan naar het partijbureau," zegt een CDA'er die anoniem wenst te blijven. Daar kwam immers het neprap- port vandaan dat slechte popu- lariteitscijfers gaf aan De Hoop Scheffer. Juist de onduidelijk heid over wie daar achter zit, verhindert een volledig terug keer van de rust in de partij. Maar de fractie is vastbesloten de aanloop en afloop van de ver kiezingen niet over te laten aan anderen binnen de partij. Daar om wil de fractie van nu af bepa len wat er gebeurt. Of zoals een CDA-kamerlid het veiwoordt: „Wat het partijbestuur doet, in teresseert me momenteel wat minder. Hier gebeurt het." GPD pagina 17sbw: onderste steen moet boven 2002 en 2003. In beide jaren zou het aantal met 70.000 kunnen oplopen. De bonden gaan de ko mende weken het land in om de achterban te polsen over de looneisen. Volgens het CNV hebben de leden goed in de ga ten wat er op dit moment ge beurd. Terpstra; „In sommige sectoren gaat het nog steeds heel goed, het is niet de bedoeling om de looneis als een deken over heel Nederland uit te spreiden." Na een indicatieve richtlijn laat het CNV de invulling aan de sec toren over. GPD DEN HAAG - De politie Haag landen heeft een medewerkster van de vreemdelingendienst ontslagen na een hoogopgelo- pen ruzie over de terreuraansla gen in de VS. De vrouw, een uit zendkracht van Marokkaanse afkomst, heeft een advocaat in geschakeld om het ontslag aan te vechten. De vrouw weigerde mee te doen aan drie minuten stilte voor de slachtoffers en de nabestaanden van de aanslagen in New York en Washington. Ook zou de ad ministratief medewerkster openlijk steun hebben betuigd aan de daders van de terreur aanslagen. Zelf ontkent ze die laatste aan tijging met klem. In de nieuws uitzending van een regionale televisiezender sprak ze gister avond haar afschuw uit over de terreurdaden. Burgemeester Deetman van Den Haag heeft een commissie van drie deskundigen aange steld om de zaak te onderzoe ken. Hoewel de vrouw geen lid was van de Nederlandse Politie bond (NPB), wil deze organisa tie in zijn algemeenheid wel iets zeggen over de kwestie. „Als ie mand actief sympathie betuigt aan de daders van een terroristi sche aanslag, is dat niet te rij men met het politieambt", zegt een woordvoerster. ANP AMSTERDAM - Het aantal slachtoffers en gewonden in het verkeer in Amsterdam daalt dit jaar fors. Volgens de Amster damse politie komt dit vooral door de agentenhandleiding Streetwise. Agenten zien overtredingen niet meer door de vingers en spreken overtreders direct aan op hun gedrag. „Het eeuwige waar schuwen is voorbij, er wordt nu meteen een proces-verbaal op gemaakt", aldus een woord voerster. Dit heeft bijvoorbeeld succes opgeleverd met het te rugdringen van het wildplas- sen. Ook het verscherpte verkeers toezicht lijkt in de hoofdstad tot grote i-esultaten te leiden. Uit een voortgangsrapportage van de politie blijkt dat er in de eer ste acht maanden negentien verkeersdoden zijn gevallen. Vorig jaar waren dat er 35 in de zelfde periode. DEN HAAG - Minister De Vries (Binnenlandse Zaken) wil weten waarom slechts 30 procent van de slachtoffers van een delict aangifte doet bij de politie. De Tweede Kamer maakt zich hier grote zorgen over. Ook De Vries vindt het 'jammer', zo zei hij gisteren in de Tweede Kamer. De fracties denken dat burgers bang zijn om aangifte te doen, of dat mensen er bij voorbaat van uitgaan dat de politie toch niets doet met de aangifte. Volgens de PvdA-bewindsman ligt dat echter anders. De meeste mensen stappen niet naar de po litie omdat zij 'wat hen is overkomen' niet belangrijk genoeg vinden. Ook vinden zij de schade vaak te gering. Maar, zo voegt hij daaraan tóe, soms kan angst wel degelijk een rol spe len. ANP UTRECHT - Cor Boonstra, in opspraak geraakt wegens ver dachte aandelentransacties, geeft ook zijn commissariaat bij Sara Lee/DE op. Nognietzo langgeleden vertrok deoud-Phi- lips-topman als commissaihs van Ahold. Boonstra bleek in aandelen van het supermarktconcern te hebben gehandeld in een periode waarin dit verboden was. Kort voor zijn vertrek bij Philips was Boonstra al in opspraak gekomen door vermeende handel met voorkennis in aandelen Endemol, waar zijn vriendin Sylvia Toth commissaris was. Naar beide zaken doet Justitie nu onderzoek. Een woordvoer der van merkartikelenproducent Sara Lee zegt niet de reden te kennen van het voortijdige vertrek van Boonstra. ANP DEN HAAG - Oud-minister van Landbouw Braks (CDA) is gisteren benoemd tot voorzitter van de Eerste kamer. Hij volgt Korthals Altes (WD) op die vorige week afscheid nam. De twee wisselen van plaats zoals is afgesproken na de laatste senaatsverkiezingen. Het CDA kwam toen als grootste partij uit de bus, en mocht de voorzitter leveren. De partij stemde toe de voorzitterszetel pas halverwege de zittingsperiode in te nemen. Braks pleit voor het aanhalen van contacten met de wereld van wetenschap en technologie. De wetsontwerpen die dooi de Kamer worden behandeld, krijgen volgens hem steeds va ker een hoog technologisch gehalte. ANP UTRECHT - Nog 5500 betaalautomaten van wankeliers moe ten onderhanden worden genomen voor de komst van de euro. De streefdatum om al het elektronische betalingsverkeer in winkels euroklaar te hebben was 1 oktober. Uit gisteren gepu bliceerde gegevens van Interpay blijkt dat dit nog niet gelukt is. In het overgrote deel van de winkels kan het betalingsverkeer wel met euro's geschieden. 154.500 betaalautomaten werken naar verwachting naar behoren als de euro volgend jaar op 1 januari wordt ingevoerd, dat is ongeveer 96 procent. ANP ARNHEM - Vwo-leerlingen die het nieuwe studiehuis hebben doorlopen hebben lagere cijfers voor vergelijkbare examens gehaald dan hun leeftijdsgenoten die niet met deze onder wijsvernieuwing zijn geconfronteerd. Dat is logisch, meent toetsinstituut Cito. De studiehuis-vwo'ers volgen immers meer vakken en krijgen in bepaalde vakken minder les. Alle havo-scholen waren afgelopen schooljaar al toe aan de examens nieuwe stijl. Volgens het Cito zijn deze eindtoetsen zonder problemen verlopen. Alleen biologie en vooral ge schiedenis moesten iets soepeler worden nagekeken. ANP door Bernice Breure DEN HAAG - Het slaan van kinderen moet bij de wet wor den verboden, vindt het Advies en Meldpunt Kindermishande ling (AMK). En voor uitzonde ringen is geen ruimte. „We moe ten heel strikt zijn", vindt M. ter Meulen van het meldpunt Am sterdam. „Want wat u een peda gogische tik noemt, vind ik mis schien wel een ongelooflijke ram voor het hoofd." In een brief aan de Tweede Ka merhebben de veertien regiona le meldpunten aangedrongen op een wettelijke verbod op fysiek geweld in gezinnen. Vorig jaar werden ruim twintigduizend gevallen van kindermishande ling voorgelegd aan de AMK's. Volgens de meldpunten betreft dit slechts een kwart van alle ge vallen. Ter Meulen stelt dat het 'voor ie dereen' duidelijker is als elke vorm van slaan bij de wet wordt verboden. „Als iemand voor dringt bij de tram, vinden we het ook niet normaal als er wordt geslagen. Waarom mag dat dan wel als een kind iets fout doet? Opvoeden moet ook zonder slaag kunnen." Het AMK ver wijst naar Zweden dat in 1980 een verbod om kinderen te slaan in de wet vastlegde. Het aantal gezinnen waarin fysiek geweld voorkomt, is daar volgens Ter Meulen afgenomen van 51 tot 8 procent. Ook in Nederland moet hardop worden gezegd dat zelfs een pedagogische tik niet meer van deze tijd is, vindt ze. P. Baeten van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) vindt het een goed initi atief. Een wettelijk verbod is belangrijk als signaal aan ou ders en opvoeders, vindt hij. Het moet niet op zichzelf staan, maar in het brede kader worden geplaatst van kindermishande ling. GPD (Advertentie) Maak kans op toprendement mét gegarandeerde eindwaarde. Met SNS TopSectorWinstPlan, een uniek product in Nederland dat belegt in sectoren. U profiteert elk jaar van de best renderende sector, vijf jaar lang (zie prospectus). Dankzij de hoge garantie krijgt u in elk geval uw inleg vrijwel geheel terug. Maar waarschijnlijk veel meer En de maximale uitkering is onbeperkt! Bel gratis 0800 -18 8o, kom langs bij een kantoor van SNS bank of kijk op snsbank.nl U kunt ook inschrijven via eigen bank of commissionair. w beleggingen kan fluctueren In hel verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Inschrijving op SNS TopSectorWinstPlan vindt ploats conform de voomaarden In het prospectus, in dit prospectus vinill u ook volledige Informatie over SNS TopSectorWinstPlan. Het prospectus is kosteloos verkrijgbaar vla een kontoor van SNS bank of vla het gratis telefoonnummer 0S00 iS So. SNS bank Is geregistreerd bij Stichting Toelicht Effectenverkeer Aan deze advertentie kunnen geen rechten ontleend worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3