PZC Sportgeld eerlijker verdeeld 15 Mosselzaadvisser mag voorlopig niet vissen in grensgebied Zierikzeese scholieren strijden in Klasse! Kinderboekenweek begint in Zeeland Buurlanden open voor Zeeuwse vmbo'ers Nieuwe parkeerkaart voor gehandicapten in heel Europa geldig VVD stelt opnieuw vragen over risico's op Westerschelde Nieuwe subsidieregeling Valse biljetten van 500 mark WANDEL MET EEN MUSEUMGIDS DOOR DE SCHOONMAAKSTRAAT IN HET ZEEUWS MUSEUM zeeuwse almanak Chinees waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 3 oktober 2001 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwse po litieke fracties staan achter het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om de huidige subsidieregeling voor zaalsport te vervangen door een subsidieregeling sport - stimulering. Wel werd gister avond tijdens de vergadering van de commissie maatschap pelijke aangelegenheden (MA) aangedrongen op goed en tijdig overleg met de Schouwse zaal- sportverenigingen. Momenteel krijgt de ene vereni ging veel meer subsidie dan de andere. Een erfenisje uit de tijd van voor de gemeentelijke her indeling in 1997. Hetzelfde geldt voor de huurtarieven van de verschillende sportaccom modaties. In het ene dorp is bin nen sporten een stuk goedkoper dan in het andere. Om aan die scheve situatie een einde te maken stelt het dage lijks bestuur de gemeenteraad voor een nieuwe subsidierege ling in het leven te roepen en de oude overboord te zetten. Ook wil het college van B en W de huurtarieven harmoniseren. Daar hebben de Schouwse poli tieke fracties, zo bleek tijdens OOSTBURG - Bij enkele ban ken in Zeeuws-Vlaanderen heb ben onbekenden gepoogd valse bankbiljetten van 500 Duitse mark te wisselen voor Neder lands geld. Dat gebeurde bij drie banken, in Oostburg, IJzen- dijke en Aardenburg, bezocht. de commissievergadering, geen moeite mee. Mits, zo waar schuwde D66 bij monde van R. Geluk, er niet alleen puur eco nomisch naar de zaalsportac commodaties gekeken wordt. RPF-commissielid M. de Pag- ter-ten Kate haakte daarop in met de opmerking dat de leef baarheid in de kleine kernen niet in het geding mag komen door de voorgestelde maatrege len. H. de Vries (GroenLinks) sloot zich daarbij aan: „De duurzame sociale ontwikkeling die de gemeente voor ogen staat, moet hier zeker in betrokken worden." Van de overige frac ties kwamen soortgelijke op merkingen. Wethouder sportzaken G. van der Salm reageerde met de op merking dat het college van meet af aan de verenigingen heeft geïnformeei'd over de plannen. „En dat zullen we ook zeker blijven doen." Mochten sportvereniging door de nieuwe manier van subsidië ren, die overigens pas per 1 ja nuari 2003 ingaat, in financiële problemen komen dan zorgt de gemeente, zegde de wethouder toe, voor 'noodverbanden'. Van der Salm voegde er aan toe dat, zover hij nu weet, hooguit enke le verenigingen mogelijk finan cieel de dupe worden van het afschaffen van de huidige subsi dieregeling. Op termijn wil het Schouwse college bekijken of het wense lijk en verantwoord is een aan tal gymzalen, die een zeer lage bezettingsgraad kennen, maar wel handen vol geld kosten, te sluiten. Wethouder Van der Salm haast te zich te zeggen dat dat voorlo pig echter nog niet aan de orde doorTheo Calkoen YERSEKE - De Zeeuwse vis sersboot YE91 hoeft voorlopig niet in noordelijke richting te koersen om in het Eems-Dol- lardgebied op mosselzaad te vissen. Dat blijkt uit een uit spraak van de Raad van State in Den Haag. De Raad van State neemt geen spoedbeslissing in een procedu re die advocaat H. van Pijkeren uit Zierikzee had aangespan nen. Van Pijkeren treedt op voor E. Westerhuis uit het Groningse Borgsweer, die op zijn beurt een overeenkomst sloot met de eige naar van YE91. Van Pijkeren stelde dat de YE91 toestemming verleend zou moeten worden om in het Eems-Dollardgebied op mosselzaad te vissen. In dat gebied is niet precies dui delijk waar de grens tussen Ne derland en Duitsland loopt. Om de belangen van de plaatselijke vissers te reguleren, sloten Ne derland en Duitsland in 1960 een verdrag. Daarin staat dat er in het grensgebied gevist mag worden door vissers uit beide landen. Voorwaarde is wel dat ze uit de regio rond het Eems-Dollardge bied komen. Vergunning Westerhuis woont daar. Hij vroeg bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij toestemming om met de YE 91 mosselzaad op te vissen in het Eems-Dollardgebied. Het opgeviste zaad zou ver kocht kunnen worden aan Gro ningse, Friese en Zeeuwse mos seltelers. Het ministerie weigerde de ver gunning te verstrekken. Volgens het ministerie is het aantal Ne derlandse vissers dat mossel zaad naar boven mag halen geli miteerd. Westerhuis komt niet voor op de lijst van erkende mosselzaadvissers en zou daar om ook niet in aanmerking kun nen komen voor een vergun ning, ongeacht of hij zich op Nederlandse of op Duitse vis gronden in het Eems-Dollard gebied begeeft. Selecte groep Advocaat Van Pijkeren meent dat deze argumentatie niet op gaat. Omdat Westerhuis deels op Duitse gronden wil vissen, zou hij niet hoeven te behoren tot de selecte groep van Neder landse mosselzaadvissers. Vol gens LNV maakt dat niets uit, omdat in het in 1960 gesloten verdrag staat dat Duitse vissers zich aan de Duitse visserijregels moeten houden en de Neder landse collega's aan de Neder landse regels. Van Pijkeren probeerde in eer ste instantie via de rechtbank in Groningen een vergunning voor zijn cliënt los te krijgen. Toen dat mislukte, ging de raadsman in hoger beroep bij de Raad van State. Het feitelijke hoger beroep wordt over enkele maanden be handeld. Het Haags rechtscolle ge heeft nu uitspraak gedaan in een door Van Pijkeren aange spannen spoedprocedure. Hij vroeg daarin voor zijn cliënt toestemming om, hangende het hoger beroep, mosselzaad te mogen opvissen. Dat verzoek wordt nu afgewezen. De Raad van State denkt dat er meer vis sers in de Eems-Dollardgebied op mosselzaad gaan vissen als Westerhuis het ook mag. „Dat zou naar alle waarschijnlijk heid onomkeerbare gevolgen voor flora en fauna ter plaatse met zich brengen", aldus het Haags rechtscollege. (Advertentie) Vanaf vandaag iedere woensdag: Abdij Middelburg Kaartverkoop: Drvkkery Markt Middelburg 5,- p.p. Groepen op afspraak: ma.-di.-do. (0118-626655) www.zeeuwsmuseum.nl Deelnemertje Manja Faut wordt toegejuicht door haar klasgenootjes tijdens de opnamen van Klasse! fotoPieterHonhoff door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Groep één tot en met zeven van basisschool Sint Willibrordes had gis teren gewoon les. De oudste leerlingen daarentegen waren druk in de weer voor de opnamen van het televisieprogramma Klasse! „Ze waren wel wat opgelaten van ochtend", vertelt leraar Arnold Vercaute- ren van groep acht tussen de bedrijven door. In het jeugdprogramma van de Avro spe len twee leerlingen van groep acht de hoofdrol. Tom Dalebout en Manja Faut zijn door de omroep uitgekozen om als 'held' en 'heldin' tijdens de opnamen te gen elkaar te strijden. Waneer ze in kleur rijk kostuum de 'katloop'op komen lopen, worden ze toegejuicht door hun klasge nootjes. De ontwerpen van de kledij zijn door de klas bedacht. Alle kostuums ko men op de internetsite van het program ma te staan. De maker van het beste ont werp wordt aan het eind van het seizoen beloond met een bokaal en een verassing. De meester doet in het spel niet mee. „Ik werd vanmorgen al de klas uitgegooid", lacht Vercauteren. Als de deelnemers klaar zijn voor de strijd, wordt het eerste onderdeel 'don't try this at home' gespeeld. Tom en Manja proberen na een slok cola de hardste boer te laten. De winnaar krijgt een liter water, de verliezer een halve liter. Die worden opgespaard voor de finale. „Dit onder deel, en eigenlijk het hele spel, heeft als in steek dat wat thuis niet mag, in de klas wel mag verduidelijkt redacteur Jona Schmidt, van Klasse! Andere spellen die gespeeld worden zijn de 'hot or snot-quiz', waarin zes grappige vragen worden gesteld; de 'vla-dip', een bak vla waar voorwerpen uitgehajxt wor den, en het eindspel de 'watersprinter'. Met de verzamelde liters water moeten de deelnemertjes een met peperkoek be smeerd bord schoonspuiten. De rebus die tevoorschijn komt, moet worden opgelost en dat levert een winnaar op. Tom en Manja zijn er beide van overtuigd dat ze gaan winnen. „Het is wel een beetje spannend", vindt Manja van alle gebeur tenissen die dag. „Maar het spannendste is er eigenlijk al vanaf", geeft Tom aan in middels helemaal vrij van zenuwen te zijn. Ook het camerawerk wordt voor een deel in handen gegeven aan de kinderen. Mar- jette de Weerdt en Roy de Jonge worden er als camboy en -girl door de crew uitge pikt. „Van de kinderen moet je het heb ben", zegt een van de teamleden. „Zij maken vaak de leukste beelden". Na een middag hevige strijd komt Manja als win naar uit de bus.,Tom was eerder, maar hij loste de rebus verkeerd op. Het goede ant woord was 'haven' en dat vulde Manja uit eindelijk in", legt hun meester uit. Manja koos als prijs voor een gezelschapsspel. Alle meisjes uit haar klas kregen het zelf de. De uitzending is te zien op vrijdagmiddag 19 oktober vanaf tien over vijf op Neder land 3. Met behulp van de kinderen verricht schrijfster Carry Slee de opening. foto Lex de Meester door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Dit jaar is de Kinder boekenweek in Zeeland opvallender be gonnen dan ooit. Gistermiddag en -avond werd voor het eerst een heus Kinderboe kenbal gehouden. Daarbij hoorde een officiële opening. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg onthulde de populaire kinderboeken schrijfster Carry Slee het spandoek van de Kinderboekenweek, waarmee het tien daagse evenement was begonnen. Na een lied, een quiz en een happy meal spoedden zo'n honderdvijftig kinderen zich naar De Drukkerij in Middelburg waar ze werden opgewacht door diverse schrijvers en illu stratoren. Onder het genot van Jip en Jan- neke-champagne en lolly's luisterden ze naar verhalen, tekenden ze en schreven ze gedichten. De boekenweek duurt tot en met zaterdag 13 oktober. pagina16: alle boeken zijn jarig door Henk Postma MIDDELBURG - Ook de Zeeuwse vmbo-leerlingen kun nen nu de grens over. Het pro vinciebestuur plaveit daarvoor de weg. Tijdens de jaarlijkse conferentie voor uitwisseling tussen Zeeuwse, Vlaamse en Engelse scholen, wordt een nieuw project gepresenteerd dat Zeeuwse vmbo-leerlingen mo gelijkheden biedt samen te wer ken met scholieren uit België en Engeland. Scholieren aan beide kanten van de landsgrenzen voeren sa men leerprojecten uit. De com municatie verloopt via internet, e-mail en webcamera's. Om scholen te stimuleren aan deze 'netmeetings' mee te doen stel len de provinciebesturen aanmoedigingspremies be schikbaar. Gedacht wordt aan duizend gulden per school. Het project is ook beschikbaar voor havo en vwo, maar in die sectoren zijn scholieren vaak al grensoverschrijdend in de weer. Daarom probeert het provincie bestuur in de eerste plaats het vmbo te interesseren. Op drie Zeeuwse scholen, Scheldemond in Vlissingen, het Groen College en Pontes in Goes, is er de afgelopen maan den al ervaring mee opgedaan. Leerlingen van de twee eerstge noemde scholen presenteren de resultaten komende vrijdag aan de deelnemers aan de conferen tie. De conferentie begint van daag met een ontvangst van de deelnemers in het Middelburgs abdijcomplex. Centraal staat het thema: talen en communica tie, de sleutel tot Europa. Dondei-dag verplaatst de confe rentie zich naar het ROC Wes- terschelde in Terneuzen, en vrijdag is de Vlissingse Schelde- mondschool plaats van hande- ling. Verspreid over een groot aantal workshops proberen vertegen woordigers van vele tientallen door Ditty Nieuwenhuize VLISSINGEN - Gehandicapten kunnen de nieuwe parkeerkaart aanvragen, die in heel Europa geldig is. De nieuwe kaart is be ter bestand tegen vervalsen en namaken. Op de achterkant van de kaart komt voortaan een pas foto. De kaart wordt niet meer automatisch verlengd. Als de geldigheidsduur is verstreken, moet opnieuw een keuring plaatsvinden. Voorheen werd het kenteken van de auto op de kaart vermeld. Dat wordt afgeschaft. De kaart is minimaal zes maanden en maximaal vijf j aar geldig. Als de kaart verlopen is of als de hou der ervan komt te overlijden, moet de kaart worden ingele verd. Busjes Daarnaast komt er een kaart voor zorginstellingen die eigen busjes gebruiken om bewoners te vervoeren. Op deze kaart komt geen pasfoto maar de naam en handtekening van de directeur van de instelling. Hierdoor kan elk personeelslid van die organisatie de bussen parkeren op een gehandicap tenparkeerplaats. Manager N. de Zwai*t van de Stichting Arduin is blij met deze verandering. „Binnen onze in stelling was er altijd een grote behoefte aan zo'n kaart. Helaas kregen we geen gehoor. We heb ben binnen Arduin zo'n zeven tig busjes die we gebruiken voor het vervoeren van de bewoners. Ruim driehonderd personeels leden vervoeren de bewoners met deze busjes. Het zou heel vervelend zijn als maar een paar van hen op de nieuwe kaart ver meld werden. Dan mochten alleen zij op de gehandicapten plaatsen parkeren", legt mana ger De Zwart uit. Kosten Om vast te stellen of aanvragers aan de eisen voor een gehandi- captenkaart voldoen, schakelen de gemeenten een onafhankelij ke adviesinstantie in. In Vlissin gen voert de instelling Argonaut die medische keuringen uit. Niet iedere aanvrager hoeft zo'n keuring te ondergaan. Als uit het medisch onderzoek blijkt dat de aanvrager de parkeer kaart nodig heeft, kan hij deze kaart afhalen bij de gemeente tegen betaling van 16,75 gul den. De keuringskosten bedra gen ongeveer honderdveertig gulden. De kaart wordt niet automa tisch verlengd. Als de geldig heidsduur is verstreken moet de gehandicapte opnieuw ge keurd worden. Een dergelijke herkeuring kan achterwege blijven als de keurende instan tie nadrukkelijk heeft aangege ven dat de handicap van blij vende aard is. Dit houdt ook in dat mensen met een niet-per- manente handicap een dergelij ke kaart aan kunnen vragen. Er moet in dat geval dan wel spra ke zijn van een aantoonbare loopbeperking die tenminste zes maanden duurt. Aanvraag De huidige parkeerkaarten voor gehandicapten blijven geldig totdat de kaart verlopen is. De gene die als bestuurder of als passagier in aanmerking wil ko men voor een gehandicapten- parkeerkaart kan een aanvraag indienen bij zijn of haar ge meente. Advertentie door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vijf VVD-Kamer- Ieden voelen zich niet serieus genomen door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ruim drie maanden geleden stelden zij vragen over de risi co's van het vervoer van gevaar lijke stoffen op de Westerschel de. De antwoorden moeten nog steeds komen. Gisteren hebben ze opnieuw met Kamervragen aan de bel getrokken. VVD-Kamerlid J. te Veldhuis is pissig. Hij vraagt zich met zijn collega's J. Geluk, M. van den Doel, Th. Udo en J. Blaauw af of het departement van Verkeer en Waterstaat (met dat van Bin nenlandse Zaken en Milieube heer) hen en de problemen met gevaarlijke transporten op de Westerschelde wel serieus neemt. „Het is na ruim drie maanden de hoogste tijd dat er antwoorden komen op onze vra gen", stelt Te Veldhuis. „Ik vraag me langzamerhand af of aan dit vraagstuk wel genoeg prioriteit wordt gegeven." In Kamervragen heeft hij met zijn vier WD-collega's gisteren uiting gegeven aan die bezorgd heid, waarbij de Kamerleden opnieuw verwijzen naar een pu blicatie in deze krant. Bestuur lijk groeit in Zeeland de onrust over met name het gevaar van transporten van ammoniak op de Westerschelde. Gisteren meldde deze krant nog dat er, volgens de brandweer, binnen een straal van acht kilo meter honderden doden kunnen vallen bij een aanvaring met een ammoniaktanker. Dat geldt voor Vlissingen, Middelburg, Hansweert, de Kanaalzone en West-Zeeuws-Vlaanderen. Eenzelfde bericht half juli was voor de WD'ers de eerste aan leiding om schriftelijke vragen te stellen, die dus nog altijd on beantwoord zijn. Terwijl de ministeries de ant woorden nog niet klaar hebben, komen in Zeeland voorstellen naar voren om risico's terug te dringen. Zo is gesuggereerd am moniak via een buis, in plaats van per schip, te transporteren. Ook is voorgesteld een stelsel van snuffelpalen te bouwen, om de bevolking automatisch te kunnen waarschuwen bij een ongeluk met een tanker. De WD-Kamerleden hebben gisteren de betrokken ministe ries gevraagd ook daarop te rea geren. En sneller dan tot nu toe. (Advertentie) Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 scholen uit Zeeland, Vlaande ren en de Engelse regio Suffolk partners te vinden voor grens overschrijdende onderwijspro jecten. Het middelbaar beroepsonderwijs heeft daar al behoorlijk wat ervaring mee. Zo worden al enkele jaren stage plaatsen, lesprogramma's, do centen en leerlingen uitgewis seld. Voor het eerst wordt hier nu ook het voortgezet onderwijs, en met name het vmbo, nadrukke lijk bij betrokken. Voor samen werkingsprojecten zijn Europe se en provinciale subsidies beschikbaar. Daar moet dan vaak wel een hele papierwinkel voor worden ingevuld. Een spe ciaal daarvoor opgezet bureau, gevestigd in Vlaanderen, helpt de scholen daarbij. Met hongerige maag door het Goese dwalend, besloten wij dezer dagen tot een bezoek aan een Chinees restaurant. Terwijl wij op onze exotische maaltijd wachtten, betrad een heer van middelbare leef tijd de eetgelegenheid. Hij begaf zich naar de afhaalba- lie, en wachtte geduldig op z'n beurt. Ondertussen viel zijn oog op een rijk geornamenteerd schilderij dat aan de muur hing. De man ging er dusda nig in op dat de aandacht voor z'n omgeving verslapte. Totdat z'n oor een flard op ving van een bestelling die ter plekke werd afgewikkeld. „Met witte lijst?", hoorde hij j de bediende vragen. Onze man schrok op. En stamelde, kennelijk danig van z'n stuk gebracht: Nou nee, niet dat schilderij. Ik wou alleen.... Eh, één portie babi pangang graag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39