De vuurtoren die oóns zó dikkels uut oónze slaèp ouwen ao Altijd strijdbaar Zaamslag Agenda T Trijwel iedere Oost-i V Vlaming is er wel et >t-Zeeuws- Vlaming is er wel eens haas tig doorheen gereden om 'de boot' te halen. Maar Zaamslag is meer dan de drukke provinci ale weg die van Terneuzen naar Perkpolder loopt. Het is een dorp met een historie die terug gaat tot ongeveer 1651 en met een toekomst die veel verande ringen zal brengen. De twee belangrijkste verande ringen voor de nabije toekomst zijn de aanleg van de rondweg om het dorp en de herinrichting van het Plein. Met de aanleg van de rondweg is in opdracht van Rijkswaterstaat inmiddels al begonnen. Verwacht wordt dat deze weg eind dit j aar in gebruik genomen kan worden. Kosten plaatje: 17,5 miljoen gulden. De herinrichting van het Plein moet nog beginnen en zal naar verwachting van de gemeente Terneuzen pas eind volgend jaar gereed zijn. De reconstruc tie zal 2,5 miljoen gulden gaan kosten. Het huidige Zaamslag is een van de jongste dorpen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. De neder zetting Saemslach, die al in de dertiende eeuw bestond, werd aan het einde van de Tachtigja rige Oorlog door de Geuzen ver brand en onder water gezet. Vanaf 1651 werd het dorp weer herbouwd. Pas in 1817 werd het wapen van Saemslach door de gemeente bevestigd. Over de af beelding van het wapen bestaan verschillende theorieën. Een er van is dat de afbeelding bestaat uit verschillende zwaluwen. Dit zou betekenen dat het een spre kend wapen is. Zaamslag zou dan van zwalmslag afkomstig zijn, wat zwaluwslag betekent. De dorpelingen hebben altijd flink gestreden voor hun onaf hankelijkheid. Zo werd er in 1904 een anti-annexatie comité opgericht om te voorkomen dat Zeeuws-Vlaanderen bij België getrokken zou worden. En begin jaren zeventig protesteerde de bevolking hevig, maar tever geefs, tegen de gemeentelijke herindeling (bij Terneuzen). Ook in de Tweede Wereldoorlog werd Zaamslag op de proef ge steld. Twee Duitse onderdelen pantsertroepen waren er gele gerd en met grote regelmaat werden krijgsgevangenen per tram door het dorp vervoerd. Om de bevolking van Zaamslag de gelegenheid te geven de hon gerige en dorstige gevangenen te voeden, stopten de machinis ten van de tram bij de halte aan de Veerstraat, zogenaamd om water bij te tanken. Dit werd door de bezetters oogluikend toegestaan. Op 19 september 1944 bereikten de Poolse bevrij ders Zaamslag. Scholen De talrijke scholen (Zaamslag heeft sinds de j aren tachtig rond de 3000 inwoners), verenigin gen en kerken, getuigen nog van de religieuze diversiteit van het dorp. Vier kerkgenootschappen zijn er vertegenwoordigd: Ne derlands Hervormd, Gerefor meerd, Christelijk Gerefor meerd en Gereformeerd vrijgemaakt. Het orgel en de preekstoel in de Nederlands Hervormde kerk op Plein 2 staan op de lijst van Rij ksmonumenten Niet alleen hebben veel auto's (de eerste in 1903) het dorp doorkruist, vroeger lagen er ook tramrails. In 1916 reed de eerste stoomtram van de ZVTM (de Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maatschappij) tussen Zaamslag, Axel en Drieschou- wen. Na de stopzetting van het bietenvervoer per tram, werd in februari 1950 de afbraak van hetlijnennet aanbesteed. Manon Kotvis Naam: Zaamslag Ligging: ten oosten van Terneuzen Ontstaan: 13e eeuw, herbouw vanaf 1651 Inwonertal: 3000 Bijzonderheden: diverse boerderijen, het voormalig raadhuis woensdag 3 oktober 2001 luchtfoto Aero Lin Photo V Eje 't overlest ok eleze in de PZC, dat artikel over oönze goeie aauwe vuurtoren van Aèmstie? Joan nog toe, wa schudde dat artikel toch wi 'n oap erinneringen bie mien wak ker. In wa 'k claè aomaè te wete kwam over die vuurtoren in da 'knoait eweten ao, as 'k 't nie eleze ao in de kraante. Laè m'n j e vertèlle da die vuurtorenn èr- reg groate rol in mien leven es- peeld eit. In 't uus waè ik in mien jeugd woonde, keke m'n mee de voor gevel naè 't westen. M'n groate broer in ik aode 'n slaèpkamer an de voorkante van 't uus. Die kaèmer wier saèves iedere keer tweê keer kort achter mekaore hel verlicht deü de lichtbundel van de vuurtoren van Aèmstie. Daènaè was 't w! langer dan 'n minute donker. We stélden oóns eige aoltied voor dat 't an de kante van de zeê net aanders- omme ewist most weze. De doönkere pauze tussen de ver lichtingen van de kaèmer ge- bruukten m'n om in slaèp te vaolle. Meêster-vertèller Noe was mien broer in z'n vroe gere jaèren 'n meêster-vertèller. Ie zoog bie wieze van spreken de veraèlen an de loapende baand uut z'n duum. Je kan je voorstèl- le dat 'n daèrom 'n populaire ■schoalmeèster oaren is. Zó eêne die kan vertèlle, daèr ouwe de kinders van. Die vuurtoren ielp 'm in onze jeugd op wègte naè de spannendste geschiedenissen over ruumte-reizen deü 't heel al. Ik kan m'n eige 'n vervolg- veraèl erinnere, da eindeloas deü-ging. Misschien wè maèn- den achter mekaore. Je oefde je verbeelding nie eens te laète waareke, want je keèk daè op die zoölderkaèmer om zó te zég ge rechttoe rechtan 't universum in. In die ménsen in dat ruumte- schip beleefden aèvonturen aan eên stik deü. Oónder 't vertéllen vroeg t'n re- gelmaètig: 'Bin jie nog wakker?' 'Jao, jao, vertél ma vaarder, ik luustere', antwoordde ik dan. Tot 'n op 'n zeker oagenblik gin aantwoord mi kreeg omda 'k in slaèp gesukkeld was. De vol gende dag gieng 't wï vaarder. Waè d'n 't vandaèn aèlde wee'k ok nie. Ma spannend was 't wè in d'n emel tot an de zeêdiek was de plaèse waè zich aol die ao- vonturen ofspeelden. In 't licht van de vuurtoren was t'r bie. Ie dere keer tweê keer 'n lichtbun del tot bie oóns in de zolderkaè- mer in dan meer dan 'n minute't aèrdedonker. 't Was as 'n geëim- zinnig'e omliesting van de ge schiedenis. M'n wè 's uut-ere- kend oe snél dat licht over onze gevel passeerde. As je d'r van uut gieng dat de bundel tweê se conden noadig ao om roönd te gaèn in dat de draoicirkel bie oóns op twaolef kilometer af staand, emelsbreêd zeker vuufinzeventig kilometer was mot die snel-eid achttienoón- derd keer vuufinzeventig kilo meter ewist Da's minstens oönderdvuufindertigduzend kilometer in 't ure. In da nog wè mee aol die radarcontrole in Zeêlaand. In 't artikel 'k ok nog eleze dat oönze vuurtoren d'n eênigen is in de wèreld die beschilderd is mee 'n road-witte spiraol. Dat is natuurlijk moeilijk te controle ren, ma m'n neme zónder meer mar an dat 't waèr is. M'n kunne bezwaarlijk even naè China gaè om te kieke of t'r daè nog zó eêne staèt. Sedert 1840 gaèt z'n eldere lichtbundel a over de dunen in de zeê, stieng d'r in de kraante. Dat mot dan toch wè van 'n pe- terolielampe ewist as je be- dienkt dat Edison pas in 1879 de gloeilampe uutvoönd. In dat 'r pas in 1882 de eêste elektrische centraole in New York ebouwd wier. Noe ao'k toch zó graeg da de schriever daè wat meer over vertéld ao. Spiraol Ik kan m'n eige nog erinnere cla m'n mee tweê leden uut de fami lie in tweê angetrouwde naè d'n oorlog op de fiets naèr Aèmstie ereeë bin. De vuurtoren ao nog nie eèns z'n road-witte spiraol. M'n toe eêst koffie edronke bie de Schouwse Boer en daènaè kwam 't doel van oönze tocht an de beurte, de vuurtoren, die oóns zó dikkels uut oónze slaèp ouwen ao. In dien tied was 't daè in de omgeving, ok in de zomer nog rustig. De deure van de toren stieng ope in wilder verwachtten dat daè binnen om 't oekje 'n kassa zou weze waè je entreegeld mos be- taèle. Ma niks van dat aol. 't Was overa doadstille. Toe 'k an de ziekaante 'n deure open-dee zag ik 'n steênen trap. Verzichtig gi- engen m'n achter mekaore de trap opAs ik 't m'n eige goed er- inner bestaèt die vuurtoren ei genlijk uut tweê torens. De bin nenste dunner dan de butenste in d'r tussenin 'n wenteltrap naè bove. Ik ope da 'k goed zégge, want die gebeurtenis is inmid dels vuufinvuuftig jaèr elee. Bove krege m'n 'n uutzicht dat z'n weergaè nie kent. Zeê, dunen in polders, ofwisselend in d'r schoan-eid. 't Viel ons op oe die pe d'n toren an de binnekaante was. 't Was of je deü 'n dikke buize naè benee stieng te kie ken. 't Was 'n vrimd moment dat in mien de kwaè-joan van vroeger oöntwaèkte. Vó da 'k besefte wa 'k dee was mien witte kluutje spie op weg naè benee. 't Duurde lang vö dat 't op de plaèse van bestèmming an ekomme was. Toe spatte 't mee 'n kletsend ge- luudje uuteên. Mee 'n gevoel van schaèmte volgde ik m'n famieleden naè benee. 'k Was 't bienaè wi verge- te toe me daè ankwaème. An de binnenkaante van de deure was 'ngroat papier gespiekerd. 'Spie jie tuus ok op de vloer?', stieng d'r op te leze... Joop van Zijp Zondagmiddag 7 oktober: Mee- ziengmirreg in 't Kerkje van El- lesdiek, Ellewoutsdijk. Onge- dwonge saemen zienge uut een repertoire van volksliedjes, ge zangen, smartlappen en Zeeuw se liedjes. 14.30 uur. Entree ƒ7,50. Zaterdag 20 oktober: Verteldag, (onderdeel van) cursus voor mensen die willen leren vertel len. Schaapskooi Nisse. 10-16 uur. Informatie: ROC Zeeland, 0113 558024. Zaterdag 20 oktober: Dialect dag, bijeenkomst voor leden van en belangstellenden voor de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, De Vroone, Kapelle, 10.00 uur. Zondag 21 oktober: Oecumeni sche bieeênkomst in dialect, 't Kerkje van Ellesdiek, Elle woutsdijk, 14.30 uur. Zaterdag 27 oktober: Optreden AMBRAS en Engel Reinhoudt in het Tonnenmagazijn te Brou wershaven, 20 uur. Kaarten re serveren bij fam. Van Klooster: 0111-40 15 76. Hel verlicht deü de lichtbundel van de vuurtoren van Aèmstie. foto Pieter Honhoii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 26