Schouwen is nooit schoon genoeg Het Meloenkwalletje heeft iets met de Zeedruif 24 25 26 26 weerwoord Groeve met bewogen geschiedenis Erfgoed raakt nooit uitverteld Zaamslag vanuit de lucht bekeken De vuurtoren van Aèmstie bijzonder blauw woensdag 3 oktober 2001 Blinkt oktober in zonnegoud, de winter volgt dan snel en koud Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC. postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0/18- 470102. e-tnail redactie@pzc.nl. Buitengebied, is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl ontwikkeling. creanten een nieuwe staplek no dig hebben. Ook is het logisch dat de grondbezitters die die hun land verkopen zo'n hoog bedrag vragen. De economie op Schouwen draait nu eenmaal om de recreatie, maar het pro bleem is dat het eiland volge bouwd wordt. De pest is dat dat op de mooiste plekken gebeurt" zegt de bioloog. Pas nog mocht de voorzitter zijn mening nog vertolken in het te- levsieprogramma 'Van gewest tot gewest' en benadrukte hij dat de 'witschimmel' van cara vans en vakantiewoningen Schouwen zijn ware gezicht ontnemen. Naar aanleiding van de uitzen ding kreeg Van Stralen veel positieve reacties en heeft de stichting er een aantal nieuwe donateurs op de koop toe aan overgehouden. „We hebben ge loof ik één boos telefoontje ge had van iemand die zei dat de 'witte schimmel' wel zijn brood was. Verder ging het ons erom een beetje nationale bekend heid te krijgen", zegt hij. Donateurs Sinds de oprichting van Schoon Genoeg heeft de stichting drie honderd donateurs geworven. Niet alleen Zeeuwen, maar ook toeristen steunen de stichting om het landschap op Schouwen 'puur' te houden. „Mensen be seffen vaak niet hoe mooi een stukje natuur is, totdat er een bungalowpark uit de grond ge stampt wordt", zegt Van Stra len. „Net als ik toentertijd foto's Pieter Honhoff schrikken veel mensen pas wak ker als het te laat is." Als voor beeld voor de rotte appel in de mand wijst Van Stralen op het bungalowpark Zeeland Village bij Scharendijke, zonder twijfel één van de lelijkste plekken op het eiland. „Er is daar geen stukje groen te bekennen. Dat is gewoon mis management geweest. De plan nen voor aanleg van een groen- singel rondom zijn er al heel lang, maar het komt gewoon niet van de grond." Waar de stichtingsvoorzitter ook niet vrolijk van wordt, is het va kantiedorp De Soeten Haert bij Renesse. „Dat zijn allemaal de zelfde huisjes. Een truttige toe stand", vindt hij. Ook al hebben acties van Schoon Genoeg tot nu toe niet veel opge leverd, de stichting heeft nog ve le plannen. Eén daarvan is een speakerscorner bij de zendmast in Schouwen-west op te zetten. „Alle prominente beleidsmakers en recreanten op het eiland nodi gen we dan uit om over de toe komst van Schouwen-Duive- land te praten. Maar dat is nog een wild plan." Andrea Bolle Inzendingen voor de fotowed strijd zijn nog mogelijk tot 1 no vember. De als best geselecteerde (mooi en lelijk) worden tentoongesteld in het Min-Plus gebouw aan de Kampweg bij Noordwelle. De expositie is te zien van 24 november tot en met 23 decem ber. Bungalowpark Zeeland Village bij Scharendijke, zonder twijfel één van de lelijkste plekken op het eiland. Het mooiste en het lelijk ste plekje van Schou- wen-Duiveland. voorzitter Marnix van Stralen van Stichting Schoon Genoeg twijfelt geen seconde. Het open landschap deed hem twintig jaar geleden beslui ten naar Schouwen te ver huizen. De nadien uit de grond gestampte campings en bungalowparken daaren tegen zijn hem een doorn in het oog. Dus zocht hij mede standers om de schoonheid van het oude landschap te bewaken en bedacht de stichting een fotowedstrijd om de twee uitersten op het eiland in beeld te brengen. De witschimmel moet ge stopt! Van Stralen, behalve voorzit ter ook freelance-bioloog, woont midden in het open land aan de Elkerzeeseweg bij Scha rendijke. In de tuin achter zijn huis loopt een aantal pauwen parmantig rond. „Ik ben hier toentertijd komen wonen omdat je omringd wordt door de Gre- velingen, Oosterschelde en de natuur op de Kop van Schou wen. Dat is toch prachtig." Het behoud van het Schouwse land schap is voor hem daarom ook ontzettend belangrijk. Als één van zijn eigen lieve lingsplekken noemt Van Stralen de duinen ter hoogte van De Haard aan de Ramp weg. „Als je daar staat zie je de zee, de dui nen en aan de andere kant het open landschap. In de verte zie je de Plompe toren. Het is daar zo mooi." Lang zal die vrije doorkijk over open gebied ech ter niet meer duren, zegt hij met wrevel in zijn stem. De Ramp- weg is namelijk aangewezen als compensatielocatie voor de ge saneerde duincampings Prin senhoeve en Berkenhof. Schoon Het open landschap ter hoogte van de Ramp weg op Schouwen-Dui veland wordt bedreigd door recreatie- Genoeg heeft lang geprobeerd dit tegen te houden. Liever zien zij de recreanten naar de Lage Zoom verhuizen. „DeRampweg is nog maar één van de weinige plekjes in de Kop van Schouwen waar het niet volgebouwd is. Wat er nu gebeurt, is gewoon van de gekke", vindt de voorzit ter. De doelstelling van de Stich ting, die februari dit jaar werd opgericht, is het behouden en herstellen van het culturele erf goed op Schouwen-Duiveland. Bezwaren tegen verder 'ver kwanseling' van het landschap hebben tot dusver niets uitge haald. „Maar we willen ook weer geen pure protest-club zijn. Ik begrijp goed dat de re- De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben- kreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake. Kwallen, alleen al bij het ho ren van de naam zullen veel mensen griezelen: deze enge zeewezens kun je beter maar niet tegenkomen. Iemand be stempelen als een 'kwal' bete kent meestal ook al niet veel goeds. Als je ze in het echt en bij het zwemmen toch tegenkomt bedenk je je geen moment: weg wezen is de eerste prioriteit want ze kunnen ons immers pijnlijke rode plekken op de huid bezorgen. Gelukkig zijn de meeste soorten kwallen in onze kustwateren voor mensen relatief onschul dig. Dat is in bijvoorbeeld Au stralië beslist anders, want daar komen ook kwallen voor die do delijk zijn voor de mens. In onze kustwateren zijn het vooral de Blauwe en de Gele Haarkwal die ons pijn kunnen bezorgen. Dat doen ze met microscopisch kleine cellen die vooral op de (soms wel 1 meter) lange tenta kels en rond de mond zitten: ne- tclcellen. Op die netelcellen zit een haar op een soort dekseltje. Binnen in de netelcel zit een draadje met daaraan een har poentje. Bij aanraking van het haartje aan de buitenkant van de netelcel gaat het dekseltje open, schiet de draad naar bui ten en komt de giftige stof uit de netelcel vrij. Netelcellen vinden we niet al leen bij de voor ons vervelende kwallen, maar ook bij de voor ons onschuldige kwallen. En er zijn nog meer waterdieren met netelcellen zoals hydroïdpolie- pen (bijvoorbeeld de ruwe zee- rasp die vaak op de schelp van de Wulk zit terwijl in die schelp een Heremi-tkreeft woont) en bloemdieren. Netelcellen wor den door al deze dieren gebruikt om prooien zoals kleine visjes, of dierlijk plankton te verlam men of te doden waarna ze op gegeten kunnen worden. Speciale groep Het bezit van netelcellen is zelfs reden geweest om bij de inde ling van de dieren een speciale groep daarvoor te maken: de Neteldieren. De Neteldieren zijn allemaal waterbewoners en dan vooral van zoutwater. Er zijn vastzittende en vrijzwem- mende vormen; er zijn kolonie- vormende en solitaire (alleen le vende) soorten. De groep van de Neteldieren omvat in feite de kwallen, hydroïdpoliepen en de bloemdieren. Tot de bloemdieren behoren de koralen en zeeanemonen. In Ne derland komt ook een koraal soort voor: de Dodemansduim. Deze soort is een zacht koraal en verwant aan de harde koralen, die verantwoordelijk zijn voor koraalriffen en atollen in de oceanen in (sub)tropische ge bieden. De Dodemansduim heeft de vorm van een witte of roze-oranje vinger of duim en bestaat uit een kolonie van heel kleine diertjes: poliepjes. Deze poliepjes kunnen worden inge trokken. Afhankelijk van het jaargetijde en de windrichting spoelen op het strand soms massaal kwal len aan. Behalve oorkwallen of kompaskwallen kun je op het strand soms ook aangespoelde doorzichtige geleiachtige bolle tjes vinden die niet groter zijn dan een flinke knikker: rib kwalletjes. Deze horen niet bij de Neteldieren omdat zij in te genstelling tot de kwallen geen netelcellen bezitten. In onze kustwateren komen twee soor ten ribkwallen heel algemeen voor: de Zeedruif (Pleurobra- chia pileus) en de Meloenkwal (Beroe gracilis). Beide zijn meestal niet groter dan enkele centimeters, al kan de Meloen kwal wel 15 centimeter worden. Ribkwallen heten zo omdat ze acht strepen (de 'ribben') over hun lichaam hebben die onder water prachtig iriserende kleu ren hebben. Deze strepen zijn de acht rijen zwemplaten van de ribkwal met daarop microsco pisch kleine trilhaartjes. Door deze trilhaartjes te bewegen kunnen de ribkwallen zich door het water verplaatsen. Het Zeedruifje heeft de vorm van een bolletje waaruit twee lange tentakels komen waarop speciale kleefcellen zitten. Deze scheiden een stof af die zich aan de prooi vasthecht. Deze twee lange tentakels kunnen ook in getrokken worden en dat zijn ze dan ook als je ze aangespoeld op het strand vindt. Het Meloen kwalletje heeft deze twee lange tentakels niet en dankt zijn an dere Nederlandse naam (Mijter kwal) aan zijn vorm: een soort langgerekt hoedje. En een pi kant detail is wellicht dat de mondopening van de Mijter kwal precies groot genoeg is om de Zeedruif in te laten verdwij nen. En dat gebeurt ook. Dominique Willemse Het Zeedruif j e heeft de vorm van een bolletje waaruit twee lange tentakels komen, foto Marco Faasse Mocht u deze en andere meer of minder onopvallende zoutwaterbe woners eens van dichtbij willen bekijken, dan kan dat, dit jaar voor de laatste keer, op zondag 7 oktober bij de Wandeling rondom de Vloedlijn op Neeltje Jans. Duikers/biologen laten in aquaria zien welke wieren en dieren er in de Oosterschelde voorkomen en geven informatie daarover. Startpunt voor 'Wandelen rondom de vloedlijn' is het bord Start punt natuurexcursies op de parkeerplaats bij Waterland Neeltje Jans (aan de Oosterscheldekant). Deelname: volwassenen 7,50, kinderen tot en met 12 jaar 2,50. Volwassenen die lid zijn van Het Zeeuwse Landschap of Vereniging Natuurmonumenten: 5,-. Honden uitsluitend aan de lijn toege staan. De begintijd is 14.00 uur. Het gedeelte onder de vloedlijn is toegankelijk voor rolstoel en kin derwagen. Informatie en aanmelden (niet verplicht, voor groepen wel ge wenst): Stichting Het Zeeuwse Landschap, telefoon tijdens kan tooruren: 0113 569110. of Dominique Willemse (Biologische Werkgroep NOB), tel. 0118 642532.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23