Milieufederatie verspeelt krediet Onderste steen moet boven PZCzeeland Zorgcentrum Roemenië bijna klaar Politieke beslommeringen leiden vereniging af van wensen van burgers 17 OM in beroep in kinderpornozaak Kleine opening landbouwgif Uitkopen kokkelsector duurder Sluis wil grond Verloren Kostje Ziekmakende pakjes sterrenmix-thee niet in Zeeland verkocht Overheid kan Borssele op tijd sluiten volgens Greenpeace Linedance Workshop herfstdecoraties woensdag 3 oktober 2001 sbw Helemaal klaar is zorgcentrum Pasareni nog niet, maar de eerste ouderen zijn er toch al ingetrokken. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger be roep tegen de uitspraak van de Terneuzense politierechter B. Duinhof in de kinderpomozaak tegen een 38-jarige man uit Hulst. De politierechter sprak afgelopen vrijdag de verdachte vrij van bezit van kinderporno wegens onrechtmatig verkre gen bewijs. Een hacker had de politie op het spoor gezet toen hij afbeeldingen van kinderporno aantrof in de computer van de verdachte. Officier van justitie J. de Graaf had een taak straf van 240 uur en twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf geëist. Justitie is echter van mening dat het bewijs rechtmatig is verkregen. De zaak zal nu behandeld worden door het Gei-echtshof in Den Haag. DEN HAAG - In de zich voortslepende discussie over de toe lating van bestrijdingsmiddelen heeft staatssecretaris Faber van Landbouw gisteren onder druk van de Tweede Kamer een kleine opening geboden. Zij gaat een mogelijkheid scheppen voor een opgebruiktermijn van bestrijdingsmiddelen waar van de toelating tussentijds wordt ingetrokken. In de wets wijziging die Faber aan de Tweede Kamercommissie Land bouw beloofde, krijgen ook anderen dan de fabrikanten de kans om een tussentijdse intrekking van een bestrijdingsmid del te vragen. Ook landbouworganisaties of landbouwers kunnen dat dan doen, waarmee zij zich ervan kunnen verze keren dat een middel in het teeltseizoen mag worden opge bruikt. Zo kan worden voorkomen dat het gebruik van een gewasbeschermingsmiddel middenin het teeltseizoen plotse ling verboden wordt. KAPELLE - Het uitkopen van de mechanische kokkelvisserij is duurder dan adviesbureau Ernst Young voor het ministe rie van Visserij heeft uitgerekend. Er is volgens de producen tenorganisatie kokkelvisserij alleen gerekend met sanering van de bedrijfstak in de Waddenzee en niet met die van de Oosterschelde, terwijl de kokkelsector in de Oosterschelde zonder Waddenzee niet meer rendabel kan draaien. Ook de winstgevendheid van schelpdierverwerkende bedrijven (mosselen, kokkels en spisula's) zal afnemen. Ernst Young schatte de saneringskosten in een vorige week uitgekomen rapport op 122 a 210 miljoen gulden. De kokkel sector wil bedrijfsgegevens overleggen om de uitkoopsom be ter te kunnen onderbouwen. Zij ziet overigens geen enkele re den om tot sanering over te gaan. Ernst Young heeft ook al aangegeven dat de natuur daar nauwelijks bij is gebaat. Het wachten is evenwel op een breed onderzoek naar de effecten van kokkelvisserij dat in 2003 gereed moet zijn en het politie ke debat dat daarop volgt. AARDENBURG - De wens van de ondernemersvereniging Ondernemend Aardenburg om de wallen in Aardenburg te la ten reconstrueren, wordt gehoord. De gemeente Sluis-Aar- denburg is van plan om een perceel grond aan te kopen aan het Verloren Kostje. Het college beschouwt dit als een unieke kans om het ontbrekende stukje in dit deel van de wallen in ei gendom te krijgen. Het perceel van 840 vierkante meter is nu nog in gebruik als volkstuin. De eigenaresse wil er van af en heeft het de gemeen te aangeboden. B en W hebben hier wel oren naar, omdat het om een perceel gaat dat direct aan het wallengebied en aan het Verlox-en Kostje grenst, en er historisch gezien wel onderdeel van heeft uitgemaakt. De mogelijkheid bestaat om het gebied in de toekomst opnieuw in te richten. Het voorstel om voor dit doel bijna dertig mille uit te trekken, wordt morgen bespro ken in de commissie grondgebied. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) dreigt in snel tempo haar krediet te verspelen bij het deel van de bevolking dat natuur en landschap in Zeeland een warm hart toedraagt. De vereniging richt zich te veel op hogere politieke spelletjes en houdt te weinig voeling met wat in brede lagen van de bevolking leeft. Dat leidt tot visies die haaks staan op wat mensen in een bepaalde streek willen. Dat blijkt uit de controverse tussen ZMF en vereniging Redt de Kaloot. Ook de tegenstelling tussen ZMF en bewonersgroe- pen uit Nieuwdorp en Lewe- dorp over de komst van een groot kassencomplex in de Quarlespolder komt uit deze opstelling voort. Er is kritiek op de afzijdige houding bij het ver zet tegen de kaalslag die Water schap Zeeuwse Eilanden op Walcheren veroorzaakt en het uitblijven van een duidelijke mening over hoogbouw aan de Vlissingse boulevards. Vereniging Redt de Kaloot be schuldigt de ZMF van een uit de hand gelopen schaakspel, met het natuurgebied als slachtof fer. De milieufederatie had het zo mooi bedacht: geen tweede Maasvlakte en geen verdere ver dieping van de Westerschelde, in ruil voor de Kaloot, want die heeft weinig waarden van bete kenis. Toen dat niet opging - er komt een tweede Maasvlakte - hoopte Redt de Kaloot op herbe zinning bij de ZMF. „We hebben een gesprek met ze gevoerd en we dachten dat ze nu onze visie wel deelden", vertelt secretaris F. Weers van Redt de Kaloot. Nee dus, de federatie blijft bij opoffering van de Ka loot en vindt dat er voldoende natuurcompensatie wordt ge boden. „We zijn met stomheid geslagen. Het standpunt komt als een grote verrassing", zegt Weers. „De houding van de ZMF stelt onze vereniging erg teleur. We wilden ons eerst aansluiten bij de milieufederatie. Daar moest over vergaderd worden en dat vonden we al een beetje raar. Nu hebben we gezegd: we willen geen lid meer worden." De aanleg van een groot glas- DEN HAAG - De rijksoverheid kan veel meer doen om de kern centrale Borssele toch eind 2003 gesloten te krijgen. Volgens Greenpeace is het mogelijk door een vergunnings wijziging de fa briek 'op tijd' te stoppen. Greenpeace heeft dit deze week geschreven aan de ministers Jorritsma (Economische Zaken) en Pronk (Milieubeheer). De mi lieuorganisatie heeft er niet veel vertrouwen in dat de lopende rechtzaak van de staat tegen elektriciteitsproducent EPZ goed afloopt. In die rechtzaak eist de staat van EPZ dat het bedrijf een onder linge afspraak over sluiting eind 2003 nakomt. EPZ erkent die afspraak niet (meer). Uit ge tuigenverhoren voor de recht bank in Den Bosch moet 9 november blijken of die over eenkomst ooit heeft bestaan en hoe hard die is. Greenpeace vindt dat de rijks overheid niet volledig moet ver trouwen op het vonnis in de rechtzaak. Dat is te wankel. Een uitspraak kan bovendien lang op zich laten wachten, zeker als er hoger beroep wordt ingesteld. Sluiting van Borssele eind 2003 verdwijnt dan al snel uit beeld. Als het Rijk zichzelf serieus neemt, moet er een extra stap worden gezet, aldus Green peace. En dat is een herziening van de vergunning. De bedrijfs- duur van de kerncentrale zou (opnieuw) aan een grens gebon den moeten worden. Dat de Raad van State vorig jaar zo'n vergunning heeft vernietigd in een zaak aangespannen door personeel van de centrale, doet naar het oordeel van Green peace niet meer ter zake. De Ne derlandse en Europese kern energie-regelgeving is veran derd, waardoor het weer moge lijk is geworden de vergunning te wijzigen op basis van nieuwe beleidsinzichten. Zo'n nieuw beleidsinzicht kan zijn: een meerderheid in de Tweede Ka mer was in 1994 voor sluiting eind 2003 en is dat nog steeds. Greenpeace heeft de ministers Jorritsma en Pronk gevraagd binnen zes weken te reageren. SEROOSKERKE - In café Ol- menruif op camping Olmen veld in Serooskerke worden line- dance-middagen gehouden. Op 7 oktober, 11 november, 9 de cember, 13 januari, 10 febi'uari en 10 maart zijn dansliefheb bers vanaf 14.00 uur welkom. tuinbouwcomplex in de Quar lespolder blijkt financieel-eco- nomisch niet haalbaar. De kou voor protesterende inwoners uit Nieuwdorp en Lewedorp is uit de lucht, maar niet dankzij de ZMF, weet actievoerder J. de Jonge van BORIS, Behoud de Open Ruimte In het Sloe. De mi lieufederatie stond achter bouw van het kassencomplex, omdat daardoor concentratie van kas sen in de provincie kon worden bewerkstelligd en restwarmte en C02 te benutten viel. Aan de aanwezigheid van kassen bij Rilland en Biezelinge werd voorbij gegaan. De Jonge vindt dat de ZMF een verkeerde afweging maakte en de voordelen van één complex onvoldoende afwoog tegen de nadelen voor het open land schap. „Dat komt wel vaker voor. Dat ze landschappelijke waarden, het puur natuurlijke, minder zwaar laten wegen dan bepaalde milieubelangen." Het was Voor hem aanleiding zijn lidmaatschap van de ZMF op te zeggen. „Met hun standpunt kon ik me niet verzoenen. Het was ook bedoeld als signaal: nu gaan jullie te ver. Ze hebben meer aandacht voor milieu en minder voor natuur en land schap." Daar is ook stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) in middels achter gekomen. De ZMF is groot voorstander van méér windenergie in de provin cie, vanwege het grote milieu voordeel. De stichting stelt dat plaatsing van windmolens met grote zorgvuldigheid moet ge beuren en het open Zeeuwse landschap niet mag aantasten. Om die reden is HZL tegen (klei nere) windmolenparken her en der in het buitengebied. De ZMF echter heeft tegen de ver spreide parken geen overwe gende bezwaren. Irritaties Omwille van de eenheid binnen de milieu- en natuurbescher ming wordt er naar buiten toe geen groot conflict van ge maakt, maar dat er over en weer sprake is van irritaties, is duide lijk. Het ZMF-standpunt over de Kaloot heeft daar geen goed aan gedaan. Het Zeeuwse Land schap ziet het gebied wel als een interessant slikken- en schor- rengebied en vindt de voorge stelde compensatie (polderland met heggen) niet opwegen tegen aantasting van het Westerschel- de-estuarium. ZMF-lid M. van Es stelt zich al geruime tijd teweer tegen de uitdijende hoogbouw in Vlissin- gen. „Ik betreur het ontzettend door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Het zorgcen trum voor ouderen in het plaats je Pasareni in Roemenië is bijna klaar. Al een paar jaar is de stichting 'Zeeland helpt in Roe menië' bezig met het opzetten van een zorgcentrum voor be jaarden en hulpbehoevende ou deren in het land. Om de kosten van het bouwen van het zorgcentrum te kunnen betalen is afgelopen zaterdag een cd-opname gemaakt van een psalmzangavond in de Ter dat het silhouet van de stad dus danig wordt aangetast, dat Vlis- singen onherkenbaar wordt." Omdat de federatie zich uit sprak tegen nieuwe lelijkheid in Zeeuws-Vlaanderen, zoals de apenrots bij Breskens, hoopte hij ook op steun voor zijn verzet in Vlissingen. Hij kreeg nul op hetrequest. „Ze zeggen gewoon: Hoogekerk in Middelburg. De opbrengst gaat naar het project in Roemenië. 's Middags stond een rondvaart op het programma voor studen ten die als vrijwilliger in Roe menië gewerkt hebben. Afgelo pen zomer hebben namelijk zo 'n zeventig studenten van de mts kozijnen geplaatst in het zorg centrum. Omdat het centrum naast twee boerderijen met mestputten ligt, was er sprake van vliegen- overlast in het tehuis. „De soci ale werkplaats in Middelburg heeft samen met een zonwering- daar gaan we ons niet in men gen, we hebben genoeg aan ons hoof dIk vind dat een beet j e hy pocriet van de ZMF." Van Es mag inmiddels meepra ten in de ZMF-werkgroep pla nologie Walcheren. Hij is zich ervan bewust dat dit een be proefde tactiek is: maak lastige mensen mede-verantwoorde en horrenspecialist horren ge maakt", zegt penningmeester A. Boogaard van de stichting. „Er moet nu nog een veranda ko men, zodat de ouderen lekker buiten kunnen zitten. Ook een tuin aanleggen staat nog op het programma. Maar dat kost veel geld." Vrijwilligster Er is een vaste vrijwilligster die het hele jaar in het zorgcentrum werkt. Zij is op 1 oktober vorig jaar naar Roemenië vertrokken. „Via via zijn we in contact geko men met Wienke Boomsma. Zij lijk. Veel verder is Van Es er nog niet mee gekomen, 'maar ik laat me niet monddood maken, ik blijf strijden tegen de hoog bouw'. Als lid van het eerste uur constateert Van Es dat de ZMF er niet op vooruit gaat. „De strijdbaarheid van vroeger is helemaal weg. Dat neem ik ze wel kwalijk." werkte twee jaar lang als vrij willigster in een kindertehuis in Hongarije. Nu werkt ze al een jaar in Roemenië", vertelt Boog aard. „Ze krijgt hiervoor geen geld en eet gewoon met de be jaarden mee." Twee maanden na de komst van Boomsma kon de eerste bejaar de zijn intrek nemen in het pand. Er is in totaal plaats voor twaalf ouderen. Momenteel wo nen er vijf. Dat het centrum nog niet vol zit, is omdat er nog vol op geschilderd moet worden, wat voor onrust onder de bewo ners kan zorgen. doorOndine van der Vleuten GOES - In Zeeland zijn geen pakjes ziekmakende sterren- mix-thee verkocht. Dat verze kert directeur H. Driessen van Hetger Natuurlijk. Deze produ cent en groothandel is volgens de Keuringsdienst van Waren verantwoordelijk voor de partij sterrenmix, waarvan de afgelo pen dagen 24 mensen onwel werden, van wie er acht in het ziekenhuis belandden. Die zijn inmiddels weer thuis. In na tuurvoedingswinkels is de kruidenthee nummer één onder de mengsels. Bij W. Francke van kruidenhuis De Waaihoek in Goes staan de pakjes sterrenmix dinsdagmid dag weer op de planken, 's Och tends heeft de winkelier ze maar even van hun plaats gehaald, tot hij precies had uitgezocht hoe het nu zat met het theemengsel. In de berichten over mensen die in het ziekenhuis belandden na het drinken van sterrenmix, is ten onrechte de indruk gewekt dat het theemengsel in zijn alge meenheid verdacht zou zijn. „Het gaat om sterrenmix van één bepaalde groothandel", constateert Francke opgelucht. De 'besmette' partij zou volgens de Keuringsdienst van Waren verspreid zijn via producent en groothandelaar Hetger Natuur lijk. Via Hetger vond het thee mengsel zijn weg naar de filia len van de winkelketen Gezond Wel. Ook de drie filialen van De Rode Pilaren in Vlissingen, Middelburg en Goes kopen pro ducten van Hetger in. Volgens directeur Driessen van Hetger is er echter geen sterrenmix ver kocht aan De Rode Pilaren. W.. Francke vreest dat sterren mix nu ten onrechte in een kwa de reuk is komen te staan. „Met elk product kan in principe iets mis gaan. Hoe vaak lees je niet dat een fabrikant een bepaald product terug moet nemen om dat er bijvoorbeeld een glas scherf in is gevonden? Dat bete kent toch niet meer dat je geen enkel merk pindakaas meer zou kunnen eten, om maar wat te noemen?" Hallucinaties De hoofdbestanddelen van ster renmix zijn steranijs (daar ont leent de thee zijn naam aan), venkel, zoethoutwortel en jene verbes. De mix is bijzonder po pulair vanwege zijn kruidige, zoete smaak en omdat er geen cafeïne in zit. De verschijnselen die zijn opgetreden bij de men sen die ziek werden, zijn niet te verklaren door de werking die de afzonderlijke ingrediënten normaal hebben. Zo is jenever bes vochtafdrijvend, zoethout bloeddrukverhogend en wor den steranijs en venkel wel ge bruikt bij darmkrampen. „Er wordt gesproken over dalende hartslag, flauwvallen, overge ven en hallucinaties. Dat lijkt op vergiftiging door een che misch middel. Misschien is het een ontsmettingsmiddel dat dit veroorzaakt. Vaak worden krui den geïmporteerd, met name uit warme landen. Daar kan iets mis zijn gegaan", oppert Franc ke. In dë winkel van Francke begin nen veel klanten over de kwes tie. „Nee, vandaag heb ik niet één pakje verkocht. Maar ge lukkig weten de mensen die hier kopen wel dat sterrenmix in het algemeen niet verdacht is. An deren zullen het pakje dat ze in de kast hadden staan misschien wel meteen in de vuilnisbak hebben gegooid." Het eerste ziektegeval deed zich vorige week woensdag voor. Maandag viel het achtste slachtoffer. Volgens voorlichter B. Hendriks van de Keurings dienst van Waren in Den Haag zijn er sindsdien geen gevallen meer bijgekomen. Begin vol gende week, als de uitslag van de laboratoriumanalyses bin nen ishoopt Hendriks precies te weten wat de ziekteverschijnse len heeft veroorzaakt. Ook wordt momenteel het spoor van de ziekmakende partij gevolgd. De Vereniging Gezond Wel adviseerde haar 63 aangesloten winkels en drogisterijen giste ren alle merken sterrenmix uit de schappen te halen. Vandaag plaatst de producent adverten ties waarin klanten wordt ge vraagd de thee terug te brengen. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt op maandag 15 en dinsdag 16 okto ber een workshop herfstdecora ties. Docente is Pien Lemstra, schrijfster van diverse boeken op het gebied van groendecora- ties. Op de maandag duurt de workshop van 13.30 tot 16.00 uur, daags erna is deze van 19.30 tot 22.00 uur. Voorzitter CDA-Zeeland woedend over coupe tegen De Hoop Scheffer door Maurits Sep BURGH-HAAMSTEDE Strijdvaardig blikt Lenny Ge luk over de tafel. „De onderste steen moet boven." Woedend is ze, al begint dat na vier dagen wel wat te zakken. Wat Marnix van Rij het CDA heeft aange daan, kan natuurlijk helemaal niet. „En voor mij is de cruciale vraag: heeft het dagelijks be stuur zijn gedrag goedge keurd? Daar wil ik een helder antwoord op hebben." Het vertrouwen van de chris ten-democratische achterban heeft een knauw gekregen, be seft Geluk, voorzitter van het CDA Zeeland en lid van het landelijk partijbestuur. Daar doen de vele hartelijke tele foontjes met complimenten over haar doortastende optre den (zij initieerde met de afde ling Limburg de voordracht van de nieuw verkozen kandi daat-lijsttrekker Jan Peter Balkenende) niets aan af. „De partij is toch in opperste ver warring geweest.'-' Eén man heeft dat op zijn ge weten: Marnix van Rij. Tegen alle afspraken in wilde de par tijvoorzitter de actieve poli tiek in. Om de campagne van het CDA aanvallender te ma ken. Jaap de Hoop Scheffer, twee weken eerder unaniem door het partijbestuur als be oogd lijsttrekker aangewezen, zou met zijn defensieve hou ding zetels gaan verkwanse len. Van Rij kreeg zijn zin niet en stapte op. Onwetend Lenny Geluk was onwetend van de crisis en moest die don derdagavond via de televisie vernemen. „Alsof ik door de bank zakte." Ze onderhield een uitstekende relatie met haar voorzitter, maar nimmer had die iets laten blijken van dergelijke ambities, noch had die zijn aftreden vooraf bij het bestuur aangekondigd. „Ik voel me buitengewoon ge griefd en boos. Het is toch on denkbaar dat je het algemeen bestuur zoiets niet vertelt. Hij heeft dat niet gedaan en dat neem ik hem zeer kwalijk." Dat sommigen twijfelden aan het charisma van De Hoop Scheffer, wist ze. „Ik had er geen problemen mee. Een keu rige vent. Hoe dan ook, we hadden afgesproken dat we geen wisseling van de wacht Lenny Geluk: „Heeft het dagelijks bestuur het gedrag van Marnix van Rij goedgekeurd? Daar wil ik een helder antwoord op hebben." foto Pieter Honhoff wilden. Ik vind, je moet je aan afspraken houden." Niet het doorzieken van die twijfels heeft geleid tot de machtscrisis, zij neemt een an der fenomeen waar. „Van Rij deed het goed in de media. Jong, vernieuwend. Maar laten we wel wezen: hij mag dan een leuk jong zijn om te zien, hij is ook onervaren in de Haagse politiek. Ik ben bang dat hij de weelde van de lovende woor den niet heeft kunnen dragen. En dat hij te veel waarde is gaan hechten aan de kritiek op De Hoop Scheffer. Want aan ie dereen mankeert wel wat." Eigenbelang Zaterdag vertelde Van Rij zijn bestuur bovendien dat de com binatie van werk, partijvoor zitterschap en privéleven hem steeds zwaarder viel. Geluk meent dat de balans bij Van Rij uiteindelijk is doorgeslagen van partij belang naar eigenbe lang. „Omdat hij de kwestie niet vooraf heeft voorgelegd aan het algemeen bestuur, be staat nu de indruk van een coup." Opheldering Het algemeen bestuur eist bin nen tien dagen opheldering over de rol van het dagelijks bestuur. Geluk: „Dat kon de geest niet in de fles houden. We moeten weten wat daar is ge beurd. Het dagelijks bestuur moet verantwoording afleggen aan ons, het algemeen bestuur, en samen moeten we verant woording afleggen aan onze leden en de kiezers. We hebben helderheid en bestuurlijke consistentie nodig." De komende week moet tevens worden gezocht naar een nieu we partijvoorzitter, eventueel een tijdelijke, oppert Geluk. „De partij kan niet te lang stuurloos blijven. We hebben een boel werk te doen om het vertrouwen van de kiezer te herwinnen. Men zal vooral kij ken: straft het CDA het kwaad af, of gaat het er slap mee om. Ik hoop, en dat verwacht ik ei genlijk ook, dat als men ziet dat we de zaken snel weer op orde hebben, het pijlsnel weer goed zal komen." Balkenende De woede over de (mislukte) machtsgreep van Van Rij en het daaruit gevolgde vertrek van De Hoop Scheffer, maakt lang zaam plaats voor euforie over de benoeming van Balkenende als lijsttrekker. „Dat is zeker geen kunstgreep." Geluk blaast de loftrompet over de nieuwe sterke man: hij stond niet voor niets op num mer drie, bovendien, wie durft tegen de Zalmnorm in te gaan en met een eigen norm te ko men? In de Tweede Kamer is hij geen onbekende, integendeel, daar beschikt hij over gezag en voldoende gewicht om het CDA als mogelijke regerings partner voldoende acceptabel te houden. En dat hij niet be kend is bij de grote massa, ach, hij krijgt in de campagne alle ruimte om zich te profileren. De Zeeuwse afdelingsvoorzit ter ziet die campagne vol ver trouwen tegemoet. „Ik krijg allemaal telefoontjes van men sen die vinden dat hij op tv zo authentiek overkwam. En niet saai. Heel belangrijk is dat hij het christen-democratisch ge- dachtengoed prima kan uit dragen. Dat hebben we hard nodig, want in de verkiezings strijd willen mensen weten waarin partijen zich onder scheiden. Ook al was het dan niet gezocht, het CDA heeft met Balkenende zomaar een heel groot goed gekregen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17