Keurmerk koopt gemoedsrust Alle boeken zijn jarig Computercollages en micro-organismen Derde Messiah From Scratch Badwater van zorgcentra altijd gecontroleerd lezers schrijven CDA WCTV Ongeval Veilig wonen kunst cultuur Galerie - Kunsthandel 19e en 20ëveeuwse fs ©li Vlaamse en pi ü«"l Hollandse Meesters Frits Jansen o.a. Latemse school Inkoop - Verkoop Terneuzen centrum 4531 GN, Blokken 3-4, tel. 0031(0)115-621643 of 0031(0)6 51368269. Open; dinsdag - woensdag en zondagmid aq van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak www.contrasten.nl door Claudia Sondervan Zeeland kent als provincie de minste inbraken van het land. Niettemin mogen alle 154.000 Zeeuwse huishou dens hun huur- of koopwoning gratis laten keuren op inbraakbeveiliging. Degenen die het geadviseerde in prak tijk brengen, krijgen die inspanning be loond met het certificaat Politiekeur merk Veilig Wonen. De actie van overheid en politie ging ja nuari 2000 van start. Inmiddels zijn in Zeeland 1784 beveiligingsadviezen verstrekt. Van die adressen kregen 39 het keurmerkcertificaat toegekend. Dat houdt de score ver onder de tien procent die de actie landelijk haalt. „Ik denk dat er in Zeeland zo weinig wordt ingebroken dat mensen de noodzaak niet voelen.", vertelt J. van Schaik van de Politie Zeeland, coördinator van de actie. „Daarbij komt de investering die de keurmerkbeveiling vergt: reken per deur maar vierhonderd gulden." Voor een twee-onder-een-kapwoning komt een volledig pakket sloten en grendels snel op 1500 gulden. „Plus circa 130 gulden arbeidsloon per uur." Daar koop je dan vooral gemoedsrust voor. Om de korting van de verzekeraar hoef je het niet te doen, beaamt Van Schaik. „Sommigen geven een eenma lige korting van 25 gulden. De meeste mensen betalen tussen de 120 en 160 gulden aan boedelpremie per jaar. Stel dat een verzekeraar daar vijftien of twintig procent vanaf doet, wat schiet je daarmee op?" Stadswachten Maar weinig Zeeuwse gemeenten zet ten eigen mensen in om beveiligingsad vies te verstrekken. In Vhssingen en Middelburg doen de stadswachten dat, na een speciale opleiding over woning beveiliging. Terneuzen wees een team ambtenaren aan als beveiligingsadvi seurs. In overig Zeeland moeten men sen zich wenden tot het tiental daartoe gecertificeerde aannemingsbedrijven in Zeeland. Dat lijstje is nog te klein, vindt Van Schaik. „Maar aannemers hebben het nu vaak zo druk dat ze dit werk er niet bij willen Het beveiligen van een huis tegen in braken volgens de richtlijnen van het Politiekeurmerk Veilig Wonen geeft ne gentig procent minder kans op inbraak. Uitgangspunt is dat deuren en ramen drie tot vijf minuten weerstand bieden aan inbraakpogingen. Bar weinig Zeeuwse huizen voldoen echter aan die norm. Ook jonge woningen zijn nauwe lijks bestand tegen dievenbezoek. De voordeur van hun zeven jaar jonge woning verving het echtpaar Provoost DOMBURG - Zorgcentrum Ter Mantelinge in Domburg heeft een protocol 'controle tempera tuur badwater bij gebruik van thermostaatkranen' opgesteld. De procedure is van toepassing op alle acht zorgcentra van de Stichting Voor Regionale Zorg verlening (SVRZ). „Het klinkt spectaculairder dan het is", aldus locatiemanager J. Zielstra. „Zo'n thermostaat kraan is een stukje techniek en daar mag je nooit zonder meer op vertrouwen. Plet moet altijd gecontroleerd worden. Zielstra benadrukt dat het pro tocol niet is opgesteld naar aan leiding van het incident in een woning van de stichting Arduin in Middelbrug, eerder dit jaar. Toen werd een meervoudig ge handicapte vrouw bij het baden aan gloeiend heet water bloot gesteld, doordat een medewer ker na het schoonmaken van het bad had verzuimd de thermo staat bij te stellen. De verwon dingen die de vrouw daarbij op liep, werden haar fataal. „De aanleiding was eigenlijk de le- gionella-bacterie, maar door het Arduin-incident is wel be vestigd dat zo'n protocol nodig is." aldus Zielstra. Ook Ter Valcke in Goes heeft het protocol opgenomen.„Een goe de zaak", vindt beleidsmede werker S. Wagenmakers de nieuwe procedure, maar vol gens hem heeft het Goese ver pleeghuis (nog) geen thermo staatkranen. „Het, protocol schrijft gewoon voor dat de temperatuur van het water altijd met de hand gecon troleerd moet worden", aldus Wagemakers. (Advertentie) woensdag 3 oktober 2001 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Op de foto op de voorpagina van de PZC (1-10) zie je een ver scheurde aangeslagen Jaap de Hoop-Scheffer, van binnen dui delijk kapot. Je zal toch een be zielend leider zijn, van een N.B. Christelijke partijen ze flikken je dit. Het doet mij een beetje denken aan het verhaal over Je zus, met clit keer een voor mij to taal onbekende heer Van Rij als Judas. Je zal toch in hart en nie ren CD A'er zijn, dan kom je toch gewoon straks in een gewetens nood. Enerzijds wil je je clubje trouw blijven, maar je geweten en gezond verstand laat toch niet toe dat je straks op een Ju das stemt? Ik vond nu juist dat Jaap de Hoop-Scheffer de laat ste tijd steeds meer charisma kreeg, een nette bezielende strijdende vent, een echte CDA- 'er, ook qua programma. Ik denk dat vele met mij deze dom me onnodige coup dan ook niet zullen begrijpen of waarderen, en dat het CDA het straks nog verdomde moeilijk gaat krijgen. Onbegrijpelijk voor een politie ke leek, en op een catastrofaal verkeerd moment. Eigen schuld, dikke bult! Harry M. Z. Boer, Westerzicht 445, Vlissingen. Na het lezen van de vele stukken over de WCT, heb ik het vermoe den dat de 'containerziekte' toch heeft plaatsgevonden bij diverse personen (helaas). Voor beelden: PZC 29-9, gedeputeer de van Zwieten erkent dat er formeel geen besluiten liggen. Volgens het Havenschap Zee- land-Seaports heeft dit terrein maar een zeer beperkte natuur waarde. De Nieuwlandhaven komt er toch ook als er geen WCT zou komen? In de PZC van zaterdag 29-9 zegt gedeputeer de Bruinooge dat de Nieuw landhaven van de baan is en komt tegelijk met het zielige verhaal dat er een stuk natuur behouden blijft (het had toch geen natuurwaarde?) Ook toen er bezwaren werden afgegeven bij gedeputeerde Poppelaars in Middelburg van vereniging Redt de Kaloot, werd er ge vraagd of hij wist waar de Ka- loot was en de toekomstige WCT kwam. Plij zei dat niet weten te vinden? Hoe is het mogelijk dat deze vriendelijke heer Poppe laars dit niet weet. Dan de EPZ die maar even 150.000.000,- aanpassingen claimt voor ver anderingen als de WCT er komt Dat wisten ze nu pas zeker hè. Ook Antwerpen laat nu van zich horen. Het duurde wel lang. Het is toch niet meer te filmen? 01 zijn er nu misschien belangen, die de burgers niet mogen we ten? Of is het toch die 'contai- •nerziekte', die bestreden moe ten worden voordat er meer mensen mee worden besmet? Dus stop a.u.b. met het gedram over doorzetten van dit project en ga als therapie naar het strand de Kaloot (dit is te vinden bij de kerncentrale in Borssele). A. Wezemer, Van der Goeskade 47, Goes. Hier een reactie op het doodrij den van een meisje van 18 jaar in Grijspkerke (PZC, 29-9). Waar om verwondert het niet dat dit gebeurd is? Verbazing dat dit niet eerder is gebeurd, is er ook, Er wordt van het terrein afgere den met een air van 'wat doen jullie hier op de openbare weg? Dit is ons terrein, moven'. He laas is dit eigen ervaring. Ik rijd al jaren vijf maal per week heen en weer van Middelburg naar Grijpskerke. Ook ik heb al en kele keren een bijna ongeluk ge had op de bewuste plek. Het zou fijn zijn als ér eens beter uitge keken wordt wanneer men van een privé-terrein afkomt, zeker wanneer er ook een fietspad naast ligt. Slecht uitzicht is geen excuus, dan creëer je dat maar! Koste wat het kost. Hopelijk is er weer een les geleerd, maar een leven geef je hier niet mee terug, Alle nabestaanden wens ik veel sterkte met het verwerken van dit 'ongeval'. L. Vreeke-Platteeuw Koudekerkseweg 118 Middelburg foto Ruben Oreel ken zich niet echt druk te maken over inbraakbeveiliging. „Toen de tussen persoon kwam voor de verzekering-van dit huis, zei hij: het is nieuwbouw, het zal wel goed zitten", vertelt mevrouw Provoost. De afdelingen Bouw- en Woningtoe zicht van gemeenten beoordelen teke ningen van nieuwbouwwoningen op stevigheid van deuren en kozijnen en het hang- en sluitwerk. Maar er glipt wel eens wat doorheen, weet politie man Van Schaik. „Te weinig man kracht, zeggen gemeenten." Bij nieuw bouwwoningen van twee, drie jaar oud moet alles conform het Bouwbesluit 1999 uitgevoerd zijn. Daarin zijn de ei sen voor veiligheid van gebruikte mate rialen versterkt. Maar bij iets oudere nieuwbouwhuizen is het vaak 'drie keer niks', bekent hij. Simpel los te ha ken grendels op ramen, bijvoorbeeld. Of smalle, zachthouten kozijnen, waar de glaslatten in een wip af te halen zijn. „Door het nieuwe Bouwbesluit komt het. hang- en sluitwerk van een nieuw bouwhuis uit op vijfduizend gulden. Maar wat is dat nou op stichtingskosten van een half miljoen?" Politieagent J. van Schaik bekijkt de sloten van de heer Provoost in Vlissingen. uit Vlissingen een paar jaar geleden al. In de nieuwe voordeur' werd het drie- puntsslot meegeleverd. Maar toen eind 2000 in de Vlissingse wijk Paauwen- burg de kaarten voor gratis beveili gingsadvies op de mat vielen, grepen J. en M. Provoost die kans. „Advies is nooit weg", redeneert Provoost. Zeker is het allerminst dat hond Amor bij on raad aanslaat. De dertien jaren»van het beestje gaan tellen. De achtertuin ligt zo beschut dat verdachte bewegingen voorbijgangers ontgaan. Met zelfwerkzaamheid en hulp van hun timmermanszoon werd het huis overal voorzien van betere sloten, extra gren dels en dievenklauwen, zodat ramen en deuren niet uit hun kozijn te lichten zijn. Provoost bracht meteen rookmel ders aan. Het echtpaar spendeerde vele honderden guldens aan de inbraakwe rendheid van hun woning. Sloten kos ten soms 125 gulden per stuk. Met doe- het-zelf-werk en prijs vergelijken kon den ze de kosten behoorlijk drukken. Dievenklauwen met het officiële Poli tie Keurmerk Veilig Wonen zijn eens zo duur als huismerk-kwaliteit, ontdekte Provoost. Van Schaik loopt het huis nauwgezet na, de advieslijst die de inbraakpreven tie-adviseurs van de Stichting Stads wachten Vlissingen-Middelburg in de hand. Het huis is keurmerk-waarclig, oordeelt hij„Als u belooft nog wat een- toerschroeven op de glaslatten te zet ten." „Het is een eenmalige uitgave," relati veert Provoost de beveiligingsklus. „Al denk ik wel dat er mensen zijn die tegen de kosten aanhikken. Zeker als je het door een aannemer laat uitvoeren. Mis schien krijgen we premiekorting van de inboedelverzekeraar, maar veel ver wacht ik er niet van." Verzekeraars lij door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - In de Kinder boekenweek zijn alle boeken ja rig. Waarschijnlijk kan alleen een kinderboekenauteur zo'n treffende definitie verzinnen. Jeugdschrijfster Carry Slee flapte hem er gistermiddag ach teloos uit. Vanuit Bergen was ze naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg gekomen om de Kinderboekenweek en tegelij kertijd het eerste Zeeuwse Kin derboekenbal te openen. „Zo'n groot kinderboekenfeest. Ik dacht: Ver weg of niet, daar moetik heen." De Boekenweek voor volwasse nen wordt al jaren geopend met een groot Boekenbal. In gala kostuum wringen schrijvers en uitgevers zich op de trappen van de Amsterdamse schouwburg langs fotografen en journalis ten. 'Waarom zouden we zoiets niet ook in de Kinderboeken week kunnen doen?' hadden de Zeeuwse Bibliotheek en De Drukkerij in Middelburg dit jaar bedacht. Het resultaat was het eerste Zeeuwse Kinderboe kenbal. Voor De Drukkerij lag gisteren een blauwe loper uitgerold. Rond half zeven 's avonds kwa men daarover bijna honderd vijftig kinderen - sommigen sj iek uitgedost - het winkelpand binnen, waar ze werden ontvan gen met Jip en Janneke-cham- pagne. Eric Holm speelde voor de gelegenheid een verslaggever die de belangrijke gasten niet alleen fotografeerde maar ook aantekeningen maakte in een opschrijfboekje. Feit en fictie waren niet ver van elkaar ver wijderd, want vlak achter hem stond een cameraman van Om roep Zeeland het jonge lees volk te filmen. Begeleid door tromgeroffel en voorzien van ballonnen waren de kinderen in optocht van de Zeeuwse Bibliotheek naar De Drukkerij gelopen. Om vijf uur was het feest in de bibliotheek begonnen met de officiële ope ningshandeling van bestseller schrijfster Carry Slee. Tijdens dat eerste deel bleef het Boeken bal nog een beetje in goede be doelingen hangen. De organisa tie had ongetwijfeld geworsteld met de vraag hoe laat het bal moest beginnen. Om zeven uur krijg je te weinig kinderen, laat je ze om vijf uur komen dan moet je eten serveren, anders zijn ze om half zeven weg. Dus kregen alle kinderen een happy meal, niks aan de hand. Maar verder leek de bijeenkomst in de bibliotheek toch vooral op het wachten op de winkelsluiting, zodat de tocht naar De Drukke rij kon worden aanvaard. Het Kinderboekenweeklied ('In de maand oktober is het Kinder boekenweek. Tien dagen lang lezen in de Kinderboekenweek', op de wijs van: Op een onbe woond eiland) wilde niet echt vlotten, omdat muzikale bege leiding ontbrak en de quiz had weliswaar leuke vragen, maar doordat foute antwoorden geen enkel gevolg hadden, was elk wedstrijdelement eruit ge haald. Maar niet getreurd, de kinderen vermaakten zich opperbest. Zo als de tienjarige Marilot, ver kleed als toverheksNee hoor, ze was geen figuur uit een Harry Potter-boek, dit was gewoon een leuk pak. En die quiz, die was grappig. „Ik had bijna alle vragen goed." En verder liever niet meer zeuren, anders waren de frietjes koud. In De Drukkerij konden de kin deren kiezen. Carry Slee vertel de over haar boeken. 'Welke was haar lieveling?', wilde haar jon ge publiek weten. „Voor schrij vers zijn boeken net kinderen. Als je er daar tien van hebt, zeg je ook niet: Deze vind ik wat minder. Ze zijn me allemaal even lief," Even verderop kregen de kinde ren uitleg van de illustratrices Iris Compiet en Sahaira Marti na, die in De Drukkerij een ex positie hebben ingei'icht, of konden ze een ouderwetse boe kenlegger laten drukken met hun naam erop. Schrijver Wim Hofman legde zijn lolly's sabbelende gehoor uit waarom de kleurenversie van zijn boek Zip ook tekstuele veranderingen meebracht ten opzichte van de eerdere versie in zwart-wit. Af en toe las hij een gedicht, dan weer maakte hij voorbeeldschetsjes. Er waren kinderen die ademloos luister den, anderen tekenden zelf de ene na de andere vogel. „Dit lijkt nog het meest op een verjaarsdagfeestje", glunderde directeur Dick Anbeek van de Drukkerij halverwege de avond. Inderdaad. De kinder boeken zijn nog tot en met vol gende week zaterdag jarig. door Anita Tournois SLUIS - Computergegenereer de kunstwerken in felle, spre kende kleuren die doen denken aan neonlichtreclames zijn te zien in de Raadskelder van Sluis. Een Japanse en een Ne derlandse kunstenares geven deze eigentijdse techniek vorm op een eigen manier. Kaoru Ya- mamoto gebruikt vaak teksten uit Hamlet van Shakespeare in haar computerfoto's. Manon Velthuizen werkt vanuit com putergames. Van haar hand is ook een foto-dia-installatie. .Yamamoto en Velthuizen, res pectievelijk wonend in Amster dam en Den Haag, hebben bei den kunstopleidingen gevolgd; Velthuizen in Utrecht, Kampen en Den Haag, Kaoru in Tokio. Veel belangrijke exposities in grote wereldsteden schreven zij reeds op hun naam. Kaoru deed ook mee aan Biënnales en werk te samen met Phil Bloom. Beide vrouwen voelen zich aangetrok ken tot de computerkunst en weten de vele mogelijkheden van dit medium uit te buiten. Yamamoto's voorstellingen zijn afgedrukt op kunststof, platen, afgedekt met plexiglas. Zij heeft een voorkeur voor felle blauwe, paarse en roze tinten en contrasten en maakt veelvuldig gebruik van letters, waarmee zij een tekst als 'To be or not to be' op de achtergrond verwerkt De ze tekst is opgebouwd uit kleine vlakjes. De achtergrond refe reert aan de tekst, soms vrou wenfiguren, dan weer vierkan ten die aan flatgebouwen doen denken. Een tweeluik dat bij zonder aanspreekt is Wonder land White Rose I en II, waarin in een oase van blauw een witte roos drijft, met een gat in het midden en nerven in zachte pas teltinten, zodat de blaadjes ge dachten oproepen aan een tere vrouwenhuid. Rondom deze roos bevinden zich een soort zeepbellen, waarin tafereeltjes, te zien zijn zoals een vrouwenfi guur, een sprookjesachtig we zen dat steeds terugkeert. Ook is op beide werken een vorm te zien die aan een fallus doet den ken. Het geheel doet erotisch aan, net als Been Luck. Caleidoscoop De dia-installatie van Manon Velthuizen herinnert aan het schouwspel dat men te zien krijgt bij het kijken in een calei doscoop. Twee rijen van 38 kij kertjes, variërend van kleur, met diverse hoofdtonen als rood, groen, geel of blauw en ge vuld met water, geven een prachtig driedimensionaal VLISSINGEN - De Stichting Scratch Messiah Zeeland organiseert zaterdag 23 februari 2002 voor de derde keer een 'Messiah From Scratch'. In de Sint Jacobskerk in Vlissingen zullen ongeveer 250 zangers en zangeressen en een voor de gele genheid samengesteld orkest van vijftig leden op één dag het oratorium Messiah van Georg Friedrich Handel instuderen en voor publiek uit voeren. In Engeland, maar bijvoorbeeld ook in Leiden, is de Scratch Messiah al jaren een succes. Dat was een reden vorig jaar ook in Vlissingen een derge lijk project uit te gaan voeren. Dat is inmiddels twee keef gebeurd, met veel suc ces. De leiding van de derde Zeeuwse Scratch Messiah is in handen van dirigent Jules van Hes sen. Tien jaar lang dirigeerde hij de Scratch Messiah in Leiden en ook tijdens de twee voorgaande keren in Zeeland hanteerde hij het dirigeerstokje. De Stichting Scratch Messiah Zeeland heeft be staande koren en orkesten aangeschreven met de vraag of geïnteresseerden zich willen opgeven. Ook buiten deze verenigingen om wordt naar deelnemers gezocht. Belangstellenden kunnen schrijven naar Postbus 79, 4330 AB in Middel burg. kleurenzicht op micro-organis men. Boeiende kleine voorstel lingen trekken aan het oog voor bij. Jammer is dat de glaasjes in eerste instantie beslagen zijn door dat het water verdampt door de warmte van de onder liggende lampen. In 'The Garden in the Machine' heeft Velthuizen de erfelijke co de (de licht/donker-code) van computergames gekopieerd, ge decodeerd en getransformeerd tot een verbeelding van 'zich zelf'. Elk werk draagt dan ook de titel van de game in kwestie. Zij werkt met cibachrome of kleurenfoto op aluminiumpla- ten. Werken als Area. 51 en Dark Omen doen denken aan oer- landschappen, druipsteengrot ten of doolhoven en hebben veel gemeen met de micro-organis men, maar dan macro uitgeval len. Velthuizen: „Mijn werk ver beeldt zich op het raakvlak van de biologische en technische evolutie door middel van vorm gegeven analogieën en analo gieën die vorm bepalen." Tentoonstelling te bezichtigen in Raadskelder van Sluis tfm 28 okto ber. Openingstijden dagelijks van 14.00 uur tot 17.00 uur, behalve do. en vr. Wonderlight White Rose van Kaoru Yamamoto. foto Peter Nicolai Schrijver en kunstenaar Wim Hofman wordt omringd door een aandachtig gehoor. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 16