Bob Peeters heeft gefaald Maase is verlost van frustratie PZC Maradona nodigt Fidel Castro uit Braziliaanse spelers als exportproduct uit de gratie geraakt 14 Vitesse betaalt hoge prijs voor Belgische spits Publiek in Moskou heeft tabak van Anna Roy Heiner houdt leider zeilrace binnen bereik Excelsior dicht bij periodetitel Stam wil Manchester aanklagen Onderzoek naar elleboogstoot Wedstrijd van Roda verplaatst Kempes en Siemerink verliezen Zidane beste speler in Italië woensdag 3 oktober 2001 van onze sportredactie BUENOS AIRES - De Argen tijnse voetballegende Diego Maradona, die sinds begin van 2000 in Havana woont voor een antidrugsbehandeling, heeft de Cubaanse president Fidel Castro bovenaan de gastenlijst staan vooi* zijn erewedstrijd in Buenos Aires op 10 november. „Ik weet dat de president van Cuba belangrijker dingen te doen heeft dan naar een voet balwedstrijd kijken", zei de veertigjarige Maradona. „Maar ik nodig hem toch met heel mijn hart uit." Maradona heeft behalve de ta toeage van Che Guevara in middels ook een beeltenis op zijn lichaam van Fidel Castro. Op 10 november speelt het hui dige Argentijnse nationale elf tal tegen een wereldselectie die door Maradona wordt aange voerd. Hij hoopt beroemdhe den als Michel Platini, Roma- rio, Marco van Basten, Gabriel Batistuta en Lothar Matthaus naar de Argentijnse hoofdstad te lokken. RTR MOSKOU - Het geluk lijkt zich te keren tegen Anna Koernikova. De- Russische tennisster die miljoenen vergaarde als fotomodel, werd gisteren in haar geboortestad Mos kou uitgefloten na een ne derlaag in de Kremlin Cup tegen een zeventienjarige nog onbekende landgeno te. Koernikova miste bijna het hele tennisseizoen door een voetblessure. De drie partijen die zij speel de, gingen alle verloren. Dat gebeurde in juli in San Diego tegen de Au stralische Nicole Pratt, vorige week in Leipzig te gen landgenote Anastasia Myskina en gisteren in Moskou tegen landgenote Galina Fokina, deelneem ster op een wildcard en 251e gerangschikt op de wereldranglijst. Pijnlijk De nederlaag van Koer nikova was zeer pijnlijk: 2-6 6-1 2-6 in 75 minuten. Koernikova speelde uiter mate zwak. Ze reeg de on gedwongen missers en dubbele fouten aaneen. Na afloop klonk een schril fluitconcert op voor de onbetwiste schoonheid van de tennisbaan. Koer nikova, 20 inmiddels, ont hield zich van commen taar. Fokina zei onder meer:,,Ik denk dat veel Russen de laatste tijd niet meer zo dol zijn op Anna. Ik voelde meer support op de baan dan zij en daarom was ik totaal niet nerveus op het centercourt." ANP door Egbert van der Weert ARNHEM - Trainer Ronald Koeman heeft het vertrouwen verloren in de duurste aankoop die Vitesse ooit heeft gedaan. Het botert niet tussen Bob Pee ters en Vitesse en dat is pijnlijk voor de trainer, de club en ook de speler zelf. In augustus vorig jaar besloot hoofdsponsor Nuon nog één keer grof in de geldbuidel te tas ten. Omdat het energiebedrijf zich eerder had verplicht aan trainer Ronald Koeman, mocht Vitesse Bob Peeters halen als opvolger voor Pierre van Hooij- donk. Roda JC kon vragen wat het wil de, want de druk op het aan alle kanten op springen staande Vi tesse was groot. Koeman eiste met de vuist op tafel een spits. De scouts van Vitesse joegen heel Europa rond, kwamen met allerlei goedkopere opties, maar geen van allen vond genade in de ogen van Koeman. Opvolger Pierre van Hooi j donk zelf noemde Peeters als potentiële en meest geschikte opvolger. Binnen de' technische staf be stond weinig draagvlak voor de lange Belg, maar Koeman wilde hem per se hebben. Omdat over de alternatieven (Gluscevic, Tumba, Hoogendorp, Kezman voor 18 miljoen gulden) geen eensluidend oordeel kon wor den bereikt, werd het Bob Pee ters. De Belg was een speler die Koe man dacht nodig te hebben in zijn spelsysteem: balvast, fysiek sterk, kopsterk en een makkelij ke jongen. Peeters vocht vanaf het begin tegen de erfenis van zijn voorgangers Van Hooijd- onk en Machlas. Hij werd ook niet altijd goed gebruikt, maar dwong dat ook weer niet af. Ruim een jaar en 37 competitie wedstrijden verder blijkt de overhaaste beslissing om Pee ters binnen te halen de grootste financiële miskleun in de histo rie van de club. Pijnlijk voor Ro nald Koeman, pijnlijk voor de technische bazen van Vitesse, pijnlijk voor de penningmeester en natuurlijk pijnlijk voor de speler zelf. Bob Peeters heeft dertien maan den de tijd gehad om zich te be wijzen, maar de sympathieke Belg heeft in het spoor van de mensen die hem binnen lokten gewoon gefaald. Voor een aan valsleider is acht doelpunten uit 37 wedstrijden veel te weinig. Welke excuses er ook zijn. Crisis Misschien is het veelzeggend dat Koeman na het bekerverlies uit tegen Fortuna Sittard en de daaropvolgende dagen van cri sisberaad besloot Peeters naar het tweede plan te verwijzen. In de competitie tegen De Graaf schap en PSV bleef de Belg bui ten de basis. Ook een invalbeurt zat er niet in. Op de plaats van Peeters speelt nu Jhonny van Beukering, een achttienjarig ta lent uit de eigen jeugdopleiding die tegen De Graafschap zijn eerste basisplaats opfleurde met een doelpunt. Vitesse heeft wel geleerd van de aankoop van Peeters. Binnen de technische leiding is inmiddels afgesproken dat geen enkele trainer meer een vrijbrief krijgt voor dergelijke grote aankopen. Ondertussen doet Vitesse moei te om Peeters te verkopen. De Belg George Leekens, de nieuwe trainer van Roda JC, zou wel wat in zijn landgenoot zien. Al hoewel het aandeel Peeters in middels aanzienlijk is gezakt, blijft de Belg wel erg duur voor de bank. Hoe dan ook betaalt Vitesse een hoge prijs. GPD RIJSWIJK - Schipper Roy Hei ner ligt met de Assa Abloy op de tweede plaats in de eerste etap pe van de Volvo Ocean Race. Het team van de Nederlander lag gisteren twee mijl achter op de concurrent Tyco. De boten voeren gistermorgen in de passage tussen Tenerife en Gran Canaria. Eén mijl achter Heiner vaart de Amber Sports One. Het veld van acht boten is verdeeld in een kopgroep van vijf die binnen vijf mijl van el kaar zeilen en drie achterblij vers die ruim 100 mijl achter stand hebben. Het vrouwenteam Amer Sports Too vaart op grote achterstand. De Nederlandse inbreng komt hier van de Terneuzense Klaar- tje Zuiderbaan, Willemien van Hoeve (Amer). „Wij hebben 48 frustrerende uren achter de rug", rapporteerde stuurvrouw Lisa McDonald. „Onze satel lietverbinding hapert en daar door kunnen wij beperkt weers verwachtingen oproepen." De etappe van 13.500 kilometer ROTTERDAM - Excelsior staat op één punt van de eerste perio detitel in de eerste divisie. De Rotterdamse club zegevierde gisteravond met 1-0 over Eind hoven en nam de koppositie ste vig in handen. Het resterende punt voor het pe riodekampioenschap kan vrij dagavond worden behaald in de thuiswedstrijd tegen Dor- drecht'90. Gisteravond was Pinas al in de vijfde minuut de matchwinnaar voor Excelsior dat niet meer dan 1620 toe schouwers op de tribunes had zitten. Veel meer publiek was er bij Emmen - Heracles Almelo. Bijna 5900 toeschouwers zagen de thuisclub met 1-0 winnen door een treffer van spits Weer man in de 84e minuut. Weerman werd topschutter in de eerste divisie met zes goals. In de 7 le minuut stuurde scheids rechter Buiting Heracles' trai ner Gert-Jan Verbeek naar de tribunes nadat hij aanmerkin gen op de leiding had gemaakt. Excelsior - Eindhoven 1-0 (1-0). 5. Pinas 1-0. Scheidsrechter: De Graaf. Aantal toeschouwers1620. Gele kaart: Hendriks, Temrukov, Van Huijksloot (Eindhoven). Emmen - Heracles Almelo 1-0 (0-0). 84. Weerman 1-0. Scheidsrechter: Buiting. Aantal toeschouwers: 5890. Gele kaart: Kayis (Emmen), Wooding, Hoogeveen (Heracles). ANP naar Kaapstad eindigt naar ver wachting op 23 oktober. Het is de langste van de negen etappes tellende wedstrijd. ANP Bob Peeters (rechts), die zaterdag met het Belgisch elftal tegen Kroatië speelt, tijdens de training van de nationale ploeg met Philippe Cle ment, Nico van Kerkhoven en Eric van Meir. Bob Peeters voldoet niet bij Vitesse en mag zo snel mogelijk weg. foto YvesHerma n/RTR door Arnold Winkel WAGENINGEN- De teleurstelling was groot toen Kamiel Maase afgelopen weekeinde vernam dat hij zijn A-status bij het NOCNSF kwijtraakte. De atleet uit Wageningen eindigde op het we reldkampioenschap in Edmonton als tiende op de tien kilometer. Een plaats bij de eerste acht was nodig voor be houd van zijn A-status. Maase baalde hardop. „Toen ik be kendmaakte dat ik volledig voor de sport zou kiezen, vond NOCNSF dat ik een fantastische keuze had gemaakt. Tien dagen later hoor ik dat ik mijn A- status kwijtraak." Niettemin zet Maase zijn plannen om als fullprof aan de slag te gaan door, in de hoop dat er een oplossing komt. „Ik heb in de wandelgangen begrepen dat ze met extra faciliteiten komen. De ge volgen zullen dan ook wel meevallen, maar het is gewoon dat beetje vertrou wen dat ze me niet willen geven." Hij was zo ongeveer de enige die nog werkte temiddgp van de wereldtoppers op de langere afstanden. Kamiel Maase combineerde zijn werk als wetenschap pelijk onderzoeker bij DMV Internatio nal met de atletiek. Die bijna unieke combinatie is echter verleden tijd. De Wageningse hardloper besloot kort ge leden zijn baan op te zeggen en zich he lemaal op de atletiek toe te leggen. Makkelijk vond Maase het niet om tot dat besluit te komen. Jarenlang was hij een gekend voorstander van het combi neren van topsport en werk of studie. „Dat ben ik in principe nog steeds"legt hij uit in een brief aan vrienden en be kenden, waarin hij zijn besluit toelicht. „Maar tot mijn spijt heb ik moeten con cluderen dat dit voor mij niet langer mogelijk is." Combinatie Een van de grootste problemen die hij niet langer de baas kon, was dat hij zo wel werk als sport perfect wilde bele ven. „Op zich beviel de combinatie goed, maar er kwam steeds meer kijken bij het optimaal beoefenen van de atle tiek", vertelt Maase na een korte va kantie in Noorwegen, waarheen hij on- Ondanks het verliezen van zijn A-sta- tus stort Kamiel Maase zich fulltime op de atletieksport. foto Paul Vreeker/ANP middellijk na het bekendmaken van zijn beslissing vertrok. „Toevallig hoor, niet om de media te ontlopen"lacht hij Omdat Maase zijn vak als microbioloog slechts in deeltijd uitoefende, schoten de zaken niet op zoals hij graag zou wil len. „Ik heb me dit wel altijd gereali seerd, maar het valt me zwaar het ook te accepteren. Het botst met mijn ambi ties. Doordat de voortgang te traag is, dreig ik het plezier in mijn werk te ver liezen en dat wil ik voor alles voorko men." Geestelijke onrust Daarnaast voelt hij zich bezwaard dat hij vaak van de diensten van collega's gebruik moest maken om proeven af te ronden, wanneer hij door het hardlopen afwezig was. „Hoewel niemand daar problemen over maakte, zorgde het bij mij voor geestelijke onrust. Ik voelde een zekere wroeging ten opzichte van mijn collega's." Een goed jaar overdacht Maase de pro's en contra's van het opgeven van zijn werk. „Het was een golfbeweging. De ene keer liep alles soepel, de andere keer dacht ik aan kappen. Ik geloof niet in astrologie, maar ben wat dat betreft een echte weegschaal. Mijn probleem is dat ik de dingen die ik doe, goed wil doen. Uiteindelijk is de keuze op mijn hobby, de atletiek dus, gevallen. En ik ga de komende tijd kijken hoe het be valt." Maase voelt zich opgelucht met zijn be slissing en zegent voorlopig de voorde len. „Ten eerste ben ik van de nodige frustraties af en heb ik mentale rust. Daarnaast heb ik vooral tijd om extra rust in te lassen, want het is nu niet zo dat ik drie, vier keer extra ga trainen in de week. Ten derde kan ik nu volop meedoen in de nieuwe plannen van de KNAU. Daarin is Papendal tot een cen traal trainingspunt gemaakt, waar we regelmatig met de Nederlandse toppers overdag trainen en waar ook de medi sche begeleiding is. Tenslotte heb ik alle vrijheid om trainingsstages en wed strijden in het buitenland te doen. Ik hoef dat nu niet meer om het werk heen te plannen." Marathon Volgend j aar wacht voor Maase in Mün- chen het EK op de baan. Daar is hij kansrijk voor een medaille op de tien kilometer. „Daarna richt ik me op de marathon. Ik zal ook weer het nodige in mezelf moeten investeren. Doel is de Olympische Spelen van Athene in 2004 Loopt alles zoals ik het nu in mijn hoofd heb, dan blijf ik tot die tijd profValt het tegen of bevalt het niet, dan moet ik misschien eerder veranderen, maar daar ga ik niet van uit." GPD DEN HAAG-Jaap Stam wil zijn vorige werkgever Manches ter United voor de rechter slepen. Dat meldt de Daily Mirror. Volgens de Engelse krant zou de verdediger al een advocaten kantoor in Londen opdracht hebben gegeven de zaak voor te bereiden. Manchester United verkocht Jaap Stam ruim een maand geleden plotseling aan Lazio Roma, ondanks het feit dat Stam pas een vijfjarig contract had afgesloten. Stam wil Manchester United aanklagen wegens contract breuk. De 29-jarige verdediger kreeg in Manchester 35.000 pond (125.000 gulden) per week. Aan zijn verkoop hield Man chester United 58,8 miljoen gulden over. GPD ZEIST - De aanklager betaald voetbal van de KNVB is een onderzoek begonnen naar de elleboogstoot die Ajax-spits Ibrahimovie zondag in het competitieduel met FC Groningen uitdeelde aan de Groningse verdediger Schoenmakers. Alle betrokken partij en moeten voor 8 oktober hun zienswijze op het voorval bij hem bekend maken. Op basis van dat materiaal besluit de aanklager dan tot eventuele nadere stap pen. Ook Tim Cornelisse moet vrezen voor een schorsing. De Vitesse-speler wordt er ook van verdacht een elleboogstoot te hebben uitgedeeld. Slachtoffer was de PSV'er John de Jong. GPD/ANP KERKRADE - Het duel tussen Roda JC en het Israëlische Maccabi Tel Aviv in de tweede ronde van de strijd om de Uef a- beker is verplaatst naar dinsdag 16 oktober. Aanvankelijk stond de wedstrijd gepland voor 18 oktober. De wedstrijd be gint om 18.00 uur. Vrijdag volgt nog een uitspraak over de re turn in Israël. Het doorgaan van die wedstrij d wordt bedreigd door de spanningen in wereld als gevolg van de aanslagen in de VS. ANP TOKIO - Edwin Kempes is er niet in geslaagd de tweede ronde van het tennistoernooi in Tokio te bereiken. De 25-jarige spe ler uit Monnickendam verloor gisteren in de Japanse hoofd stad met tweemaal 6-4 van de als elfde geplaatste Chileen Ni colas Massu. Kempes en Massu stonden voor de eerste keer tegenover el kaar. Voor de Nederlander betekende het verlies zijn twaalfde nederlaag dit jaar in de ATP Tour tegen zes overwinningen. In Tokio verdedigt Sjeng Schalken zijn titel. De Limburger, tweede geplaatst achter Lleyton Hewitt, had een bye in de eerste ronde. In de tweede staat hij tegenover de Duitser Christian Vinck. In Grenoble verloor Jan Siemerink in de eerste ronde van de challenger van de Amerikaanse speler Jeft' Salzenstein. De Rijnsburger, zesde geplaatst, werd in twee tiebreaks versla gen^-? 6-1. ANP PARMA - Zinedine Zidane is in Parma uitgeroepen tot beste voetballer in de Italiaanse serie A van het afgelopen seizoen. De Franse international verhuisde in de zomer van Juventus naar Real Madrid voor het recordbedrag van 155 miljoen gul den. De trofee voor de beste Italiaanse voetballer ging naar Fran cesco Totti van AS Roma, de club die de landstitel veroverde. Onder de negentien gelauwerden bevonden zich Nesta (Lazio Roma) als beste verdediger, Buffon (Juventus) als beste doel man en Ancelotti als beste coach. De laatste werd overigens in juni door Juventus ontslagen. RTR door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Ronaldo, Rival- do, Cafu, Roberto Carlos, Eiber, Jardel. Stuk voor stuk allemaal succesverhalen binnen het Eu ropese voetbal, maar achter dit zestal Brazilianen gaat een legioen landgenoten schuil dat het laatste jaar geflopt is aan de andere kant van de oce- Ooit gehoord van Athirson, Fa- bio Junior, Roger, Fernandao of Baiano? Thuis in Brazilië zijn ze 'wereldberoemd', maar ze beho ren tot een twintigtal toppers dat recent met de staart tussen de benen terugkeerde. Ze mis lukten jammerlijk bij topclubs in Italië, Portugal, Spanje en Frankrijk. De meeste van hen kwamen niet eens verder dan de reservebank. De opvatting in Europa is hard nekkig dat iedere Braziliaan be nen van goud heeft. Dat gold met name aanvang jaren negen tig, toen talenten en gevestigde namen met honderden tegelijk de overstap van hun dromen maakten naar een Europese club. Die struikelden destijds in Brazilië over elkaar heen bij het opsporen van aanstormend ta lent. Voetballers die één seizoen bo venmatig presteerden mochten zich in veel gevallen verheugen op vette aanbiedingen. Maar ondertussen zijnEuropese clubs gaan beseffen dat gouden benen alleen geen garantie vor men voor het welslagen. Be scheidenheid, ootmoed en door zettingsvermogen zijn eveneens belangrijke ingrediënten voor succes en die deugden ontberen veel binnengehaalde Brazili aanse sterren. Ook lopen velen op de klippen, omdat zij aan passingsproblemen hebben met de afstandelijke Europese om gangsvormen en de kou. Of men heeft simpelweg last van heim wee. Ook is er een categorie, die de EU uitgezet is wegens het be zit van een vals paspoort. Vampeta Er zijn er ook die zich bewust la ten mislukken. Na het handgeld - meestal 15 van transfersom - te hebben opgestreken gooien ze er met de pet naar om versneld huiswaarts terug te kunnen ke ren. Gilmar Rinaldi - vooraan staand spelersmakelaar in Bra zilië - constateert een groeiend wantrouwen tegen Braziliaanse voetballers in Europa met name in Italië. Nu al worden zij in aantal overvleugeld door Ar gentijnen en Uruguayanen. Ri naldi stelt dat die hun, voet balloopbaan veel serieuzer ne men. ,De markt is zich aan het sluiten voor Braziliaanse voetballers. Er is altijd wel wat aan de hand. Of ze klagen over de leefge woontes, of hebben last van heimwee of gooien om andere reden de handdoek in de ring", verzucht Rinaldi. Hij was ooit doelman van de Braziliaanse nationale elftal. Privé-leven rtJe merkt het goed. Voordat clubs een bod doen, willen ze eerst de details horen over het privé-leven van een speler. En ook over hun vrouwwant die zit niet zelden achter de schermen te poken om een versnelde te rugkeer te bewerkstelligen." Een van de meest recente flops is die van ex-PSV'er Vampeta. Na zijn Eindhovense periode speel de hij twee seizoenen de sterren van de hemel bij Corinthians uit Sao Pa ulo. Plij werd zelfs vaste keus binnen de Braziliaanse se lectie. Inter Milaan lijfde hem verleden jaar voor 16 miljoen dollar (ongeveer 36 miljoen gul den) in, maar hij kwam niet ver der dan de reservebank. Via Flamengo uit Rio, waar hij op uitleenbasis speelde, kwam Vampeta voor 8 miljoen dollar terecht bij Paris Saint Germain. Maar Vampeta aarde opnieuw niet. Hij is nu weer terug bij Fla mengo. Zijn uitleg: „Op vakantie gaan in Parijs is wat anders dan er wonen." Bang Europese voetbalclubs zeggen het niet hardop, maar onder Braziliaanse voetbalmakelaars valt te horen dat de ervaring van Inter met Vampeta een nieuwe verhouding heeft ingeluid tus sen Europese clubs en (potentië le) Braziliaanse werknemers. Veel clubs zijn bang om financi eel de boot in te gaan. Daarom wordt het handgeld van 15 procent over de transfer som nu niet meer in een klap uit gekeerd. Het geld wordt in het vervolg in termijnen betaald en uitgesmeerd over de duur van het contract. En wie er vervroegd de brui aan geeft, kart naar de rest van zijn centen fluiten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 14