Engelse folkmuziek van twee generaties PZC Poptocht Special kent grote namen 10 Hardcore Leeft in Zierikzee woensdag 3 oktober 2001 Onder de titel Hardcore Leeft treden zondag in Brogum in Zierikzee zes hard- core-bands op. Om 14.00 uur begint KontHaar Hanekam, een band uit Goes en omstreken. De groep speelt harde streetpunk, hier en daar zijn ska-invloeden te horen. Het Amsterdamse OlholDe Gato treedt daarna op met kei harde punk-hardcore. Vervol gens staat de Goese metal/hardcore-band Puke op het podium. Het Zeeuwse An chor zet het festivalletje voort. De in 1996 opgerichte groep won in 1999, nog onder de ou de naam Wofshead en met gi tarist Edwin Moleveld, de prijs voor de beste band in de cate gorie 'jong en wild'. Anchor brengt een mix van melodieuze hardcore, emocore, metal en pop. Na Anchor is Betercore aan de beurt en als laatste, rond 18.00 uur, Uppercut. Hardcore Leeft: zondag, Bro gum, Zierikzee, 14.00 uur. Negen bands in finale Unplugged In het Vlissingse Arsenaalthe ater wordt vrijdagavond de zesde editie van de Zeeuwse Unplugged Competitie afge sloten met de finale. Dit jaar strijden negen bands om de hoofdprijs: twee dagen studio- tijd. De finalisten variëren van (zeer) jong Zeeuws talent tot geroutineerde rockers uit Den Haag. De bands wonnen eerder de voorrondes in het Vlissingse strandpaviljoen Panta Rhei. Om 19.30 uur treedt de eerste band, Glowball, op. Daarna is het de beurt aan: Bleach (20.05 uur), Scwar (20.40 uur), Born in a Barn (21.15 uur), Rebba the Loon (21.50 uur), Igor Eva (22.25 uur), R Lobo (23.00 uur), Ibis (23.35 uur) en Bruno (00.10 uur). Na de laatste band zal een des kundige jury, bestaande uit be kenden uit de Zeeuwse mu ziekwereld, zich buigen over wie de winnaar moet worden. Na het juryberaad, dat in de zaal muzikaal opgeluisterd wordt door een extra optreden, volgt om 1.00 uur de uitslag. Van alle optredens worden op names gemaakt die in februa ri/maart verschijnen op de cd Live Unplugged 6. Finale Unplugged Competitie: vrijdag, Arsenaaltheater, Vlis- singen, 19.30 uur. Liesbeth List Voor de voorstelling van Lies beth List, die donderdag 27 september niet doorging in het Vlissingse Arsenaaltheater, is een nieuwe datum gepland. List komt nu op maandag 10 december naar Vlissingen. Het concert begint om 20.15 uur. De kaartjes van de voorstelling van 27 september zijn geldig voor 10 december. Wie dan niet kan, kan het kaartje terugstu ren naar Uit in Vlissingen. Het Arsenaaltheater in Vlissingen opent zon dagmiddag haar serie folk rootsconcerten met een op treden van WatersomCarthy. Een stevige binnenkomer, want de leden van deze Brit se formatie behoren tot de vaandeldragers van de An gelsaksische folk. Waterson: Carthy is eigenlij k een familie-onderonsje. Vader Martin Carthy vierde on langs zijn veertig-jarig jubile um als muzikant. Voor zijn bij drage aan de Britse folkmuziek werd hij onderscheiden als M. B. E., de Engelse variant van het Hollandse lintje. Carthy vormde jarenlang een koppel met violist Dave Swarbrick (Fairport Convention), speelde in legendarische folkgroepen als Steeleye Span, The Albion Band en The Watersons en was vormgever van onder meer The band of Hope, Brass Monkey en Blue Murder. Hij wordt geroemd om zijn onuitputtelijke kennis van het Britse traditionele lied en innovatieve gitaarspel. Moeder Norma Waterson maak te furore als zangeres in de a ca- pella-groep The Watersons. Pas enkele jaren geleden maakte ze haar eerste album onder eigen naam. Dat debuut werd door een internationaal panel in het muziekmagazine FolkRoots verkozen tot 'best album of the year'. Dochter Eliza is een van de grootste talenten in de huidige Engelse muziekscene. Na enke le albums waarop de heden daagse folk centraal stond, nam de violiste vorig jaar een sin- ger/songwriter-cd op voor War ner Music. Het vierde groepslid - geen familie - is accordeonist Tim van Eycken. Het repertoire van het kwartet komt uit de Engelse (lied)tradi- tie, met hier en daar een heden daags, Schots of Iers nummer. De nadruk ligt op 'obscure bronnen', zoals Eliza Carthy be nadrukt. „Oude transcripties, overgeleverde liederen en juist geen bewerkingen van num mers die anderen al eerder op plaat hebben gezet." Volgens de violiste zijn de solo carrières geen bedreiging voor Waterson:Carthy met (vlnr) dochter Eliza Carthy, moeder Norma Waterson en vader Martin Carthy. foto Tom Howard de groepsactiviteit en omge keerd. „Norma maakt wel stu dio-albums, maar wil dat niet als live-act opvoeren. Sommige van haar liederen vinden hier door him weg binnen Waterson: Carthy. Uit Martins soloreper toire zal je daarentegen geen nummers terugvinden. Hij werkt zeer intensief en langdu rig aan een lied, qua arrange ment, zetting, ritme en dergelij ke. Dat zijn dan zijn songs geworden. En ik schrijf de laat ste tijd eigen composities." Generatiekloof De generatiekloof - Martin en Norma vertegenwoordigen de 'oude folkrevival' en Eliza en Van Eycken de nieuwe - heeft een positieve uitwerking. „Ik houd van de moderne aanpak en wil best eens leentjebuur spelen of coveren. Norma is daarvan minder gecharmeerd. Zij wil per definitie alles een eigen gezicht geven. Martin is telkens weer zoekende naar nieuwe elemen ten. Die natuurlijke spanning geeft een enorme dynamiek aan de groep." D ankzij de familieband is er ook sprake van een soort muzikale telepathie. „Als Norma met een lied aankomt, dan vloeien de ar rangementen vrijwel direct uit onze vingers. Dat gaat zo mak kelijk, bijna als vanzelfspre kend. Ik zou soms wat langer en bewuster bij.het maken van ar rangementen stil willen staan. Na een intensieve tour in Enge land en twee afsluitende con certen in Nederland duikt Wa tersomCarthy de studio in voor de opnamen van een vierde al bum. Eliza Carthy kent geen druk om de hoge kwaliteit van de geroemde voorgangers Wa- terson:Carthy, Common Ground en Broken Ground te evenaren. „Het is maar net wat je met zo'n album wil bereiken. Het debuutalbum was vooral een geheel spontaan gebeuren. De opvolger droeg wat meer mijn stempel door de uitwer king van de nummers. De laat ste, Broken Ground, heeft een vollere klank door de inbreng van een extra muzikant. We zijn nu een goed geolied team en hoeven niets meer te bewijzen." Toch is het album een uitdaging voor haar. „Ik wil in ieder geval aantonen nog steeds een aardige violiste te zijn. En interesse te hebben voor de traditionele mu ziek. Zeker na mijn laatste - meer popgerichte - solo-album, waarop ik vooral als zangeres en componiste naar voren kom." Prangende vraag blijft wie nu eigenlijk de muzikale knopen doorhakt in de familieformatie. Dochter Eliza:Certainly mum. She's a bit scary, small but tough!" Marius Roeting WatersomCarthy: zondag, Ar senaaltheater, Vlissingen, 15.00 Nederlands beroemdste dj's Wipneus Pim treden vrijdag op in Bergen op Zoom. foto Robin Utrecht/ANP Wipneus Pim, Golden Earring en Rowwen Hèze zijn de grote namen die vrij dag, zaterdag en zondag tij dens de Poptocht Special in Bergen op Zoom optreden. Speelterrein is een grote tent aan de Binnenschelde. De Bergse band 666 trapt vrij dagavond om 20.00 uur met een rockhorrorshow vol mu ziek uit de jaren '70 de achtste editie van de Poptocht af. In 666 zitten leden en oud-leden van de bekende Bergse bands zoals Flat Out, Bigshot en San- tola. Na 666 is het de beurt aan Nederlands beroemdste dj's Wipneus Pim. Dit tweetal zet al een aantal jaren een spraakmakende show neer, zo als tijdens het Haagse Park pop, waar een half miljoen mensen dansten op de muziek van het duo. Bij Wipneus Pim herleven oude tijden met hits uit de jaren '70 en '80. Wipneus Pim vieren in no vember zelfs het eerste lustrum in de reusachtige Heineken Music Hall in Amsterdam en verder staat er een tour met Ome Willem op stapel. Songs uit series als De Berenboot, Ti- ta Tovenaar en Pippi Langkous vormen onder meer de ingredi ënten, maar het tweetal speelt tussendoor ook gewoon een scène uit de jeugdserie Q en Q na. Zaterdag opent de Haagse singer/songwriter Dyzack de avond. Aanvang is 20.00 uur. Hoogtepunt is echter Golden Earring, die na een rustpauze van een jaar er weer tegen aan gaat. Zondagmiddag om 15.00 uur is de Roosendaalse band Wicky aan de beurt. Deze band speelde ook al op de Poptocht in mei en daar was zij één van de hoogtepunten. Rowwen Hè ze is traditiegetrouw de afslui ter. Poptocht Special: vrijdag, za terdag, zondag, tent aan Bin- neschelde, Bergen op Zoom. Manon Velthuizen en Kaoru Ya- mamoto exposeren in de Raadskelder van het stadhuis in Sluis. De Nederlandse kunste nares Manon Velthuizen houdt zich bezig met computerkunst en installaties. Zij toont een fo- to-dia-installatie. De Japanner Yamamoto exposeert door com puter gegenereerde foto's. Te zien t/m 28 oktober. Openings tijden: dagelijks, behalve vrij dag, van 14 tot 17 uur. Martijn Dollaard exposeert fo to's in het voormalig gemeente huis in St. Anna ter Muiden. Wunderlich is de titel van zijn tentoonstelling, die vrijdag om 19.30 uur geopend wordt. Te zien t/m 21 oktober vrijdag 14- .20 uur, zaterdag en zondag 11- ;18 uur en op afspraak. Annelies Esseling exposeert in Atelier De Paaien in Graauw. De exposante toont schilderijen op zijde en zijde papier. Naast abstract werk laat ze ook enkele expressieve bloemmotieven zien. De tentoonstelling is vanaf morgen te zien t/m 4 november op donderdag t/m zondagmid dag van 13-18 uur en op af spraak. De oktober-expositie van Gale rie T in Middelburg bestaat uit van Beek en Ton Lamper. Op de parterre hangen schilderijen van Peter Kromhout en staat een beeldhouwwerk van Bert van Beek. In de kelder zijn gra fieken en objecten van de Zeeuw ('s-Heer-Arendskerke) Ton Lamper te zien. De tentoonstel ling is te zien vanaf donderdag en loopt tot 28 oktober. Tijdens de Kunst- en Culuurroute op zondag 7 oktober zijn de expo santen aanwezig in de galerie. Openingstijden: donderdag t/m zaterdag 11-16 uur, 1-ste zon dagvan de maand 13-17 uur. In de vitrine bijzondere collec ties op de eerste verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg is een selectie uit de collectie van 17-de en 18-de eeuwse ordonnanties van de Bi bliotheek te vinden. De ten toongestelde selectie heeft be trekking op de regio Oost- Zeeuws- Vlaanderen. Te zien t/m 27 oktober tijdens ope ningsuren bibliotheek. Gilles van Sparrentak expo seert ontwerpen voor Kunst aan de Kaaien in de Brasserie van De Drukkery in Middelburg. Op een aantal punten langs de kaai en worden monitoren geplaatst met de tekst 'De Lange Jan heet u welkomU wordt gefilmd van- het scherm zien de passanten zichzelf. Te zien t/m 1 november. Openingtijden tijdens winkel uren Drukkery. Leendert van der Pool en Eleanore Winters exposeren in galerie De Vier Gemeten in Mid delburg. Van der Pool toont nieuw werk; olieverven, aqua rellen en tekeningen van zijn omzwervingen in noord-west Frankrijk. Van Eleanore Win ters zijn papier collages in de traditie van de Amerikaanse quiltpatronen met daarop aan gebracht verfijnd kalligrafeer- werk. Nieuw zijn haar 'woven writings'. Te zien t/m 4 novem ber donderdag t/m zaterdag 12018 uur en op afspraak. In het informatiecentrum 't Spui in Vlissingen is een exposi tie ingericht met werk van de Vlissingse Hedy Traas. In het hele gebouw zijn olieverven, acryls, pastels en werken in Oostindische inkt te zien. Traas werkt zowel abstract als figura tief of met woorden. Te zien t/m 3 november. De Amsterdamse kunstenaar Roel Achterberg exposeert in Galerie Van den Berge in Goes. De exposant toont kleine tot he le grote zeefdrukken op linnen. Achterberg schildert of zeef- drukt een achtergrond waarop hij vervolgens teksten aan brengt. Die blokken met tek sten, monologen of dialogen, worden in diverse vormen en manieren op de ondergrond ge zet. De expositie wordt zondag geopend tussen 16 en 18 uur. Te zien t/m 10 november Ope ningstijden: donderdag 13.30- 21 uur, vrijdag en zaterdag 13.30-17 uur en op af spraak. In de hal van Oosterschelde Thuiszorg in Goes is de tentoon stelling Etenstijd te zien. De tentoonstelling gaat in op alles wat met gezond, lekker en ple zierig eten te maken heeft. Te zien vanaf dinsdag 9 oktober t/m 18 oktober op werkdagen van 8.30-17 uur. Juul Kortekaas exposeert in de Binnentuin van De Muynck Op poseert beelden. Te zien tot eind oktober dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur. In het gemeentehuis van Borsele is een expositie te zien met werk van kinderen van kinderopvang Tante Pollewop en de intercon fessionele basisschool De Leeuwerik in Lewedorp. De kinderen laten schilderijen, te keningen en fotoreportages zien. De tentoonstelling en ik" getiteld, is te zien vanaf morgen t/m 8 november. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-12.30 uur, donder dag 17-20 uur. Ineke van den Berg-Stoffels en Hans van den Berg exposeren in 't Kunstuus in Heinkenszand. Ineke toont landschappen en zeezichten in haar omgeving, gemaakt in acryl en pastel. Hans van den Berg toont beeldhouw werken. Te zien t/m 3 november. Openingstijden: woensdag en donderdag 13-18 uur, vrijdag 13-18 en 19-21 uur, 10-12 en 13-16 uur. A jump of joy is de titel van de expositie van Clemens Briels in galerie De Mollegangen in Ber gen op Zoom. Briels, officieel kunstenaar van de Olympische Spelen 20002 in Salt Lake City, Middelburgs Muziekkorps Het korps geeft voor de tweede keer het promenadeconcert Mid delburg Proms. De 185 jaar oude harmonie MMKbestaat uit twee blokfluitgroe- pen, een samenspelgroep, een jeugdorkest en een harmonie-or kest. De ongeveer 110 leden, onder leiding van Jacq Laroes, brengen een combinatie van klassieke en hedendaagse muziek. Thema van het concert is dit jaar operette en musical. MKK werkt in dit kader samen 'met de Operette-en Musicalvereniging Groep Papillon uit Middelburg. Op het programma staan onder meer Ouverture Der Zigeunerbaron, Fremersberg en On the street where you live. 8 Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur Fay Lovsky De zangeres brengt met La Bande Dessinée het theaterconcert VIEREN. Zie woensdag. 8 Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Toneelvereniging Heer Hendrik De groep uit- 's-Heer Hendrikskinderen speelt de komedie Alle maal Theater. Zie vrijdag. Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.00 uur Dyzack en Golden Earring Haagse singer/songwriter en Haagse band geven concert in ka der van Poptocht Special. Tent aan Binnenschelde, Bergen op Zoom, 20.00 uur ken, sculpturen en wandobjec- ten. Zijn kleurrijke werk zet da gelijkse gebeurtenissen om in fantasierijke niet eerder waar genomen symbolische figuren, waarbij hij speelt met het per spectief. De tentoonstelling wordt zondag geopend om 15 uur. De opening wordt opgeluis terd door percussiegroep Haayo met danseres. De exposant is dan ook aanwezig. Te zien t/m 31 december vrijdag 10-21 uur, zaterdag 10-17 uur en de tweede zondag van de maand 14-17 uur. In stuART galerie in Bergen op Zoom is een groepsexpositie te zien met werk van vier kunste naars. Johanna Schweizer toont keramiek. Van Gitte Christen- sen zijn grafische technieken op gegoten papier te zien. Margriet Oomen exposeert olieverven op doek en op houten paneel zien en van Kees Landa zijn grafi sche technieken te zien. De groepsexpositie is te zien t/m 11 november donderdag van 11-17 uur, vrij dag en zaterdag van 12- 17 uur en op de galeriezondagen 14 oktober en 11 november van 14-17 uur. Soes ja Citroen Soesja Citroen De zangeres geeft een concert. Soesja Citroen zingt onder meer nummers van haar nieuwste cd Soesja sings Citroen. Ze wordt daarbij begeleid door een trio on der leiding van pianist Tilmar Junius. De Meulvliet, Tholen, 20.15 uur Flairck en Corpus Acrobatisch Theater Muziek en acrobatiek komen bijeen in de voorstelling Circus Je roen Bosch. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur The Tijuana Bibles en The Apemen De Amerikaanse en de Nederlandse band geven een concert. 8 't Beest, Goes, 20.30 uur The Bandox De Zeeuwse bluesrock-band geeft een concert. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur The Mad Cows Vijfkoppige rockband uit Deurne geeft een concert. 8 De Pul, Bruinisse, 22.30 uur ZONDAG Hardcore Leeft Zes hardcore-bands treden op. De groepen die achtereenvolgens een concert geven zijn: Kont- Haar Hanekam, OlholDe Gato, Puke, Anchor, Betercore en Up percut. Brogum, Zierikzee, 14.00 uur Waterson: Carthy Eerste concert in de serie folk rootsconcerten. Kwartet bestaande uit dochter Eliza Carthy, moeder Norma Wa terson en vader Martin Carthy geven met accordeonist Tim van Eycken een concert Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur Wicky en Rowwen Hèze De Roosendaalse én Haagse band treden op in kader van Pop tocht Special. Tent aan Binnenschelde, Bergen op Zoom, 15.00 uur Leiden English Chamber Choir Het kamerkoor geeft een concert. Thema is Of Kings and Queens. Het koor, onder leiding van Pim Overduin, zingt muziek die speciaal werd gecomponeerd voor koninklijke gebeurtenissen, zoals kroningen en begrafenissen. Zo is ondermeer een gedeelte van een pas teruggevonden mis van Thomas Tallis, het Gloria uit Puer Natus est Nobis, te horen. Een aantal werken wordt begeleid door Leendert de Broekert op or- geL Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 15.15 uur Blind Date Een aantal professionele kunstenaars en amateurkunstenaars brengen de voorstelling die ze in korte tijd in elkaar hebben ge zet. Vrijdagavond om 18.00 uur zijn de kunstenaars bijeen gekomen, Op basis van een novelle zetten ze een voorstelling in elkaar. Het project is mede georganiseerd door 't Getij, Werkplaats voor Amateurkunsten Zeeland. Stadsschouwburg, Middelburg, 16.00 uur D'Wys Hammond-organist Carlo de Wijs geeft met zijn band een con cert. De band brengt soul- en funkmuziek. Naast Carlo de Wijs spelen mee: Martin Bakker (gitaar), Leon Klaasse (drums), Marnh Stassen (percussie) en Erica van de Leuv (zang). Schuttershofcafé, Middelburg, 17.00 uur Swamp Circus De Engelse groep brengt het theaterspektakel Moto. Vorige week nog te zien in Middelburg. De show is een combina tie van circus, dans en muziek. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur Jiminy LaFave De zanger treedt op met zijn band. Porgy Bess, Temeuzen MAANDAG Kris Niklison De van oorsprong Argentijnse Nildison brengt de voorstelling Dilemma. Niklison speelde eerder bij Cirque du Soleil. Ze brengt een voor stelling vol acrobatiek. 8 Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur DINSDAG Sjoerd Tamminga De stadsbeiaardier van Goes geeft een concert op het carillon. 8 Grote Kerk, Goes, 13.30 uur De Frivole Framboos Duo brengt de voorstelling Clarissima. Peter Hens (cello en zang) en Bart van Caenegem (piano) laten in hun nieuwe muzikale cabaretprogramma alle grote componis ten van de twintigste eeuw de revue passeren. 8 Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 10