Verpleeghuisbed in ziekenhuis Sloedam speelde cruciale rol in oorlog Zeeuws politiekorps tegen politiejunioren Merendeel jeugdige verdachten is van Nederlandse orginine Zeeuwse Landschap vreest verlies ruimte en rust door WCT Lezingen over joodse filosofie Plan moet wachtlijsten voor bestaande verpleeghuizen aanzienlijk verkorten door Jacques Cats MIDDELBURG-De politie Zeeland treedt liever rechtstreeks in contact met de jongeren om de stijgende jeugdcriminaliteit in te dammen. An dere korpsen denken na over het aan stellen van politiejunioren. In Utrecht is al gekozen voor een verbetering van de relatie tussen de politie en de jeugd door een aantal jongeren tussen de 16 en 23 jaar een bijbaantje bij de politie te bezorgen. De geüniformeerde junioren hebben een signaalfunctie in de richting van foutparkeerders, vernielers, winkel diefstallen en fietsen op de stoep. Veel bevoegdheden hebben ze niet: bonnen schrijven mogen ze niet. E. Bogaert, die zich bij de politie Zeeland bezig houdt met de bestrijding van de jeugdcriminaliteit, noemt de inzet van de junioren een prima initiatief. Het Zeeuwse korps kiest echter voor een eigen benadering. „Wat Utrecht doet is de jongeren in de organisatie halen. Wij laten ze in hun eigen positie maar spreken ze wel op hun eigen ver antwoordelijkheid aan binnen de pro jecten die we samen met ze draaien". De sinds een jaar lopende activiteiten zijn inmiddels zo succesvol dat er geen aanleiding bestaat om na te denken over een andere aanpak. De projecten zijn gebaseerd op de re sultaten van een enquête onder 3000 Zeeuwse jongeren. Daarbij kwam vast te staan dat de meeste jongelui zich puur vanwege de kick op het cri minele pad begeven. Verder bleek dat de delicten konden worden gepleegd door een gebrek aan sociale controle. De eerste resultaten zijn bemoedi gend, zo bleek op een minisymposium in Middelburg. Er is minder sprake van overlast, waarmee ook het aantal klachten afneemt. Bogaert:Ik geloof heilig in een interactieve aanpak. We moeten dat dus uitbreiden". Tot ver in het buitenland (Napels, Boedapest, Palermo) wordt de door de politie Zeeland gekozen benadering van de jeugd aangeprezen. dinsdag 2 oktober 2001 de Belgen met een gemiddelde leeftijd van 37 jaar de oudste de lictplegers. De jongste delict plegers zijn Marokkanen. Zij zijn gemiddeld 26 jaar. Marok kanen en Turken beginnen vaak al veel eerder met het plegen van delicten dan de Belgen. Een hoog percentage Surinamers behoort tot de notoire delictple gers. Van alle Surinaamse ver dachten is rxiim 19 procent harddrugsverslaafd. Voor 13 procent van de Marokkaanse verdachten geldt hetzelfde. De deelnemers aan het mini symposium dat de politie Zee land maandag hield werden in woord en geschrift met een la wine aan cijfers en percentages geconfronteerd. Strategisch misdaadanalyste I. van Praet maakte er de kanttekening bij dat de gepresenteerde uitkom sten geen compleet beeld geven van de criminaliteit: „Er is een aantal zaken waar we geen zicht op en ook geen verdachte bij hebben". Met een diepteanalyse en het aanboren van andere bronnen moet het gat worden gedicht dat nog gaapt tussen de door de politie geregistreerde en de daadwerkelijk gepleegde cri minaliteit. Symposiumspreker E.M. Bogaert over de betrouw baarheid van de cijfers: „Ze ge ven geen exact beeld maar abso luut een indicatie". MIDDELBURG - De Vrije Uni versiteit houdt op vier oktober een lezing over de joodse filoso fie in de Middelburgse synagoge aan de Herenstraat 14. De lezing maakt onderdeel uit van een serie van dx-ie.Tijdens de eerste lezing spreekt professor A. van der Heide over Moses Maimonides, een middeleeuwse filosoof die werkzaam was in het Arabische Spanje. Hij was sterk beïnvloed door het Griek se denken. De lezing begint om 19.00 uur. De overige lezingen worden ge houden op 24 en op 31 oktober. De onderwerpen van deze lezin gen zijn Moses Mendelssohn en Hermann Cohen. door Jacques Cats MIDDELBURG - De meeste Zeeuwse jongeren die zich schuldig maken aan crimineel gedrag zijn van Nederlandse origine. Dat valt af te leiden uit een regionale criminaliteits analyse. Het aandeel criminelen met een andere etnische achter grond in de totale jeugdige ver- dachtenpopulatie is betrekke lijk gering. Voor het bepalen van de etni sche afkomst van een verdachte wordt gekeken naar het geboor teland en de nationaliteit van de betrokkene. Wijkt één van beide van de Nederlandse af dan krijgt de dader een niet-Neder- landse afkomst toegewezen. In 2000 werden in Zeeland 1086 personen in de leeftijdscatego rie van 12 tot en met 23 jaar ver dacht van tenminste één delict. Ruim zeventig procent bleek van Nederlandse origine. Op de tweede plaats komen Belgische jongeren (6 procent). De Marok kaanse, Nederlands-Antilli aanse, Duitse, Turkse, Suri naamse, Irakese en Joegoslavi sche etniciteiten kwamen in de afnemende volgorde tussen de 3 en 1 procent voor. De jongeren zijn voornamelijk verantwoor delijk voor vermogensdelicten zoals autocriminaliteit, fiets diefstal en woninginbx-aken en geweldsdelicten worden fre quent door jongeren gepleegd. Afkomst In het totale Zeeuwse verdach- tenbestand is sprake van 88 ver schillende etnische afkomsten waarvan het overgrote deel de Nederlandse afkomst heeft. Van alle buiten de in Zeeland woon achtige verdachten heeft ruim de helft een andere dan Neder landse etnische afkomst. Van de binnen Zeeland woon achtige groep verdachten van buitenlandse afkomst vormen de Belgen de grootste groep, ge volgd door personen met een overige West-Europese etnische afkomst. De verdachte Belgen wonen voornamelijk in Zeeuws-Vlaanderen, met name in Hulst. De leeftijden waarop de delic ten gepleegd worden verschil len per etnische afkomst. Zo zijn door Roelf Reinders GOES - Verpleeghuisafdelin gen in Zeeuwse ziekenhuizen moeten de wachtlijst voor een plaats in een verpleeghuis aan pakken. Vpor het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee en Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen zijn concrete plan nen in de maak om afdelingen voor verpleeghuiszorg op te zet ten. Op Schouwen-Duiveland is Ar- cus Zorgcentra met het Ooster- scheldeziekenhuis in overleg over een verpleeghuisafdeling in het Zierikzeese ziekenhuis. Op Walcheren is de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) met het streekzieken huis Walcheren in gesprek om dertig bedden in het Vlissingse ziekenhuis te kx-ijgen voor men sen die eigenlijk naar een ver pleeghuis moeten. „In Zeeuws- Vlaanderen zijn ze wat terug houdender", zegt directeur F. de Bruin van Zorgnet Zeeland, het overlegplatform van Zeeuwse oudex-entehuizen. „Zorgcen- trum De Vurssche in Axel wordt al met zestig verpleeghuisbed den uitgebreid. Je moet wel eerst goed kijken of het ook in Zeeuws-Vlaanderen nodig is een verpleeghuisafdeling in het ziekenhuis te maken. Je moet geen leegstand creëren." Tellingen De wachtlijst voor een plaats in een verpleeghuis is dit. jaar al fors afgenomen. Dat blijkt uit tellingen van Zorgnet Zeeland waaraan alle Zeeuwse ouderen- tehuizen hebben meegewex-kt. Het aantal bejaarden dat op een vexpleegplaats wacht, is afge nomen van 241 in maart van dit jaar tot 151 in juli. Dat is een af name van bijna veertig procent. De wachtlijst is afgenomen om dat veel ouderen de verpleeg huiszorg die ze nodig hebben gewoon in het verzorgingshuis krijgen. Zij kunnen daarom van de wachtlijst voor een plaats in een verpleeghuis af. „Het lijkt erop dat de aanpak van de wachtlijsten werkt." Van de mensen die nog wel op de wachtlijst staan, verblijft bijna veertig procent (58 ouderen) in het ziekenhuis. De helft (75 ou deren) woont nog thuis. De afname van wachtlijst is het gevolg van het beschikbaar stel len van geld door het ministerie van VWS. Verder kx-ijgen ver zorgingshuizen per demente rende oudere meer geld, waar mee zij extra personeel hebben aangetrokken om deze ouderen te verzorgen. Het gevolg van meer verpleeghuiszorg in ver zorgingshuizen is wel dat de doorstroom vanuit de verzor gingshuizen naar verpleeghui zen stokt. „De dx-uk op de wachtlijsten voor verzorgings huizen neemt toe", constateert De Bruin. Om hier wat aan te doen, worden aanleunwonin gen ingeschakeld om ouderen verzorgingshuiszoxg te geven, zegt hij. „We gaan gericht in aanleunwoningen plaatsen." Hij is niet bang voor nieuwe wachtlijstproblemen voor ou deren die zich zelf nog goed kunnen redden maar wel in zo'n aanleunwoning willen wonen. „Er zijn volop plannen voor nieuwe oudex-encomplexen. Daar liggen grote kansen voor woningbouwverenigingen." Ziekenhuis Walcheren heeft concrete plannen om een verpleeghuisafdeling op te zetten. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - „We zetten vraagtekens bij de wenselijk heid van een Westerschelde Container Terminal. Anderhalf miljoen containers zullen enor me gevolgen hebben voor Zee land. Het is ongetwijfeld posi tief voor de werkgelegenheid in het havengebied. Maar belang rijke kwaliteiten van de provin cie, zoals rust en ruimte, erode ren door de WCT. Dat is helaas niet in beeld gebracht." Dix-ecteur M. Hemmiga van stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) heeft zich tot nu toe buiten de discussie over de WCT gehouden. De Zeeuwse Milieu Federatie wordt geacht de belangen van de milieu- en natuurbescherming te vertol ken. Hemminga vindt het echter tijd aandacht te vragen voor een principiële benader-ing van het WCT-vraagstuk. Het gaat hem vooral om de om gevingskwaliteit in Zeeland, die volgens hem ernstig wordt be dreigd. Wie wil weten wat hij daarmee bedoelt, moet maar- eens rond Antwerpen en in Rijn mond gaan kijken. Hemmiga vraagt zich af of de Zeeuwen zich wel bewust zijn wat hen te wachten te staat. „We hinken een beetje op twee gedachten. Enerzijds willen we in de pro vincie x-ust, ruimte en groen, an derzijds willen we meegaan in de economische ontwikkeling. Kan dat nog wel samengaan in Zeeland, is de vraag." De HZL-directeur vreest dat de WCT een aanzuigende werking heeft op andere industrievesti gingen. „Dat kan een enorme impact hebben en de omge vingskwaliteiten in een neer waartse beweging brengenHij stelt dat overlast door geluid en trillingen veel verder gaat dan alleen woningen binnen de zo genaamde geluidscontouren. „Als recreant in het buitenge bied krijg je er ook mee te ma ken." Hemminga noemt het ver der aantasten van de nachtelij ke duisternis. „Donker wordt steeds meer als een belangrijke kwaliteit beschouwd." Winst op het ene gebied (econo mie) levert verlies op voor ande re sectoren (natuur, landschap, recreatie), beklemtoont de HZL-directeux-, Hij herinnert aan het recent gevoerde Zee land-debat, waarin inwoners zich uitspraken over de toe komst van de provincie. „De meeste mensen willen beperkte groei van nieuwe schone indu strie en kiezen voor een rustige en open provincie. Dat brengt een WCT zeker niet teweegOm gevingskwaliteiten die door Zeeuwen zeer worden gewaax-- deerd, verdwijnen." Als de containei-terminal er komt, zijn er heel vergaande maatregelen nodig om te voor komen dat de kwaliteiten van de provincie teloor gaan, betoogt Hemminga. Hij vindt onder meer dat tot het uiterste moet worden gegaan om het trans port van de containers niet over land (weg, spoor) te laten lopen. „Jé moet veilig weten te stellen dat vervoer via binnenvaart schepen dé vorm van transport wordt." Anders dan de ZMF is Het Zeeuwse Landschap niet blij met het verdwijnen van de Kaloot, die Hemminga als een interessant slikken- en strand- gebied ziet. „De Kaloot vormt een onderdeel van het estuari um die vervangen wordt door een kademuur." De HZL-directeur vestigt de aandacht op de Lange Termijn visie voor de Schelde. Daarin ligt als 'streefbeeld' voor 2030 de na dru k op behoud van het ty pische ecosysteem. „Ruimte, behoud en versterking als het om natuurlijkheid gaat. Het is wrang te constatex-en dat tege lijk een ontwikkeling in gang wordt gezet, die contrair het streefbeeld is: beperking van de ruimte en de natuurlijkheid van het systeem. Er gaat intergetij- degebied verloren, de dynamiek wordt teruggebracht." Compensatieplan Hemminga zegt dat de kritiek van de Europese Commissie op de manier waarop de natuur compensatie voor de tweede vaargeulverdieping Wester schelde wordt uitgevoerd, een signaal is dat de Vogel- en Habi tatrichtlijnen nauwkeurig moe ten worden nageleefd. Het com pensatieplan voor de WCT, dat door de ZMF is omarmd, deugt in zijn ogen niet. „Er moet naar aard worden gecompenseerd. Binnendij kse natuur is dan geen juiste vorm van compensatie. De Welzingepolder is best inte ressant als natuurontwikke lingsproject met een mooi stuk heggengebied, maar niet als compensatie voor schorren en slikken. Dat is niet conform de luchtlijnen. Gezien de kritiek van de Europese Commissie zit men op een verkeerd spoor." Onderzoeker teleurgesteld over houding provincie door Jacques Cats NIEUW EN ST. JOOSLAND - Hij vindt het 'grote kul' van het provinci aal bestuur dat er geen subsidie wordt verstrekt om de verschijning mogelijk te maken van een boek waarin de strijd om de Sloedam in de Tweede Wereldoorlog centraal staat. 'Wij menen dat uw publicatie in on voldoende mate van provinciaal be lang is', lieten Gedeputeerde Staten vorige week in een reactie weten. De veertigj arige René Hoebeke uit Nieuw en Sint Joosland, auteur van 'Slag veld Sloedam' is duidelijk teleurge steld: „Zelfs een aanmoedigingssub sidie kon er kennelijk niet vanaf." Volgens Hoebeke is er wel degelijk sprake van een Zeeuws belang. De Sloedam heeft in de oox-log een crucia le rol gespeeld. Deze aan beide zijden door water omgeven dijk vormde des tijds de enige verbinding tussen Wal cheren en Zuid-Beveland. De land engte van één kilometer met een breedte van veertig meter werd aan de noordzijde begrensd door Veerse Gat en Zandkreek en ten zuiden had je het Sloe. Bij eb bleef een landschap van modder, slik, schorren en kreken over. Schotse militairen zouden later in sa menspraak met de plaatselijke onder grondse door dit moeilijk toegankelij ke gebied een route uitstippelen om de passage van de Sloedam te kunnen ontwijken en zo de Duitsers op Wal cheren te verrassen. Hoebeke had een financiële bijdrage van de provinciale overheid willen be nutten om het in eigen beheer uit te geven boek tegen een acceptabele prijs aan een breed publiek te kunnen slijten. Twee gemeenten en één bedrijf hebben wel positief gereageerd. De uitgave komt er nu toch, zodat de acht jaren van voox-bereiding en de ruim vijftig interviews niet voor niets zijn geweest. Kloek boek Met zo'n 500 pagina's wordt het een kloek boek waarin naast de strijd om de Sloedam ook de locale oorlogsge schiedenis van Ax*nemuiden, 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Hendrikskinde ren, Lewedorp en Nieuw- en Sint Joosland aan de orde komt. Nog niet eerder werd de situatie van '40-'45 in die contreien zo gedetailleei'd be schreven. Gecompleteerd met over zichten, kaarten en nog niet eerder ge publiceerde foto's. En met registers van slachtoffers onder de bevolking, gesneuvelde militairen, neergestorte vliegtuigen. In de oorlogsgeschiedschx-ijving is de situatie rond de Sloedam altijd wat onderbelicht gebleven vanwege de meer spectaculaire en ook ingrijpen der ontwikkelingen bij Vlissingen en Auteur René Hoebeke bij het herdenkingsmonument op de Sloedam. Westkapelle van waaruit Walcheren werd bevrijd. Hoebeke noemt het daarom een 'ver geten maar erg belangrijke strijd': „Als die strijd om de Sloedam er niet was geweest, hadden die succesvolle landingen niet kunnen plaats vinden. Doordat er veel Duitse artillerie-een heden werden ingezet bij de Sloedam waren er veel eenheden niet beschik baar in Middelburg en Vlissingen." Aan de andere kant was er natuurlijk wel een logistiek probleem, beseft Hoebeke, „want hoe moest je die troe pen op Walchex-en kx-ijgen in een tijd dat een groot deel onder water stond. De auteur uit Nieuw- en Sint Joosland wil in de geschiedschrijving de blinde vlek van de onderschatte slag nu in vullen. Hij doet dat grondig in de dik ke pil, waax-in hij niet alleen uitge breid stilstaat bij de militaire gebeur tenissen maar ook volop aandacht geeft aan de verhalen van de burgers. Daarvoor heeft Hoebeke rijkelijk kunnen putten uit dagboekfragmen ten. Ook de interviews hebben tal van persoonlijke indrukken opgeleverd. De interesse in de oorlogsgeschiede nis is de gemeenteambtenaar niet ko men aanwaaien. Als jonge jongen hoox-de hij de verhalen aan van zijn vader, die in de oorlog op Nieuwland actief was in de ondergrondse. „Dat heeft me nieuwsgierig gemaakt. En na een bezoek aan de landingsstranden van Normandië ging het helemaal borrelen." Lawine In de lawine aan boeken die over de oox-log in Zeeland zijn vei'schenen, zijn de gevolgen van de beschieting van Ax-nemuiden nooit eerder zo breed xütgemeten. Daarbij vielen vijftig slachtoffers. Dat is juist daarom extra schokkend omdat Arnemuiden de be schermde status van Rode Kruisdorp had en volgens de geldende oox-logsre- gels ontzien moest worden. Er was een noodhospitaal ingerieht en voorts stond er een aantal gewondenbarak ken in het dorp. De beschietingen begonnen op 31 ok tober 1944 en hielden verband met de pogingen van de geallieex-den om de Duitse vex'dedigingsgordel bij de Sloedam te kunnen doorbreken. Ar nemuiden lag in het schootsveld. Een Duitse commandant heeft, met de in zet van een krijgsgevangene, nog ge tracht om tot de Schotse linies door te dringen met het verzoek de beschie tingen te staken. De Sloedam was bij het begin van de ooxiog al locatie van een hevige strijd die Franse militairen leverden om de oprukkende Duitse SS-troepen te kunnen tegenhouden. In het najaar van 1944 waren het Canadezen en Schotten die het tegen de Duitsers op namen. In mei '40 sneuvelden er rond twintig Fransen, op het eind van de oox-log lieten er twintig Schotten en vijftig Canadezen het leven. Het aan tal gesneuvelde Duitsers is de auteur niet bekend. Hoebeke heeft het menselijk aspect voorrang gegeven door naar verhou ding veel ruimte vrij te maken voor pei'soonlijke belevenissen. Dingen van alledag, die in veel oorlogsdocu mentatie verloren gaan onder de be schrijving van militair strategische zaken. Als belangstellende in de luchtoorlog heeft de gemeenteambte naar ook alle in de omgeving neerge- foto Ruben Oreel komen vliegtuigen kimnen traceren. Dat waren er ongeveer twintig. Op 15 augustus 1943 vielen er rijf slachtoffex-s toen er bommen terecht kwamen op het gehucht Oudedorp bij Nieuwland. De projectielen waren be stemd voor het vliegveld bij Soubux-g. Op 20 maart 1945 ontsnapte Nieuw- dorp aan een ramp toen een Lancaster bommenwerper, die eerder boven Duitsland was geraakt, op de terug reis naar Engeland in moeilijkheden kwam. Bij Nieuwdorp kon het toestel op het laatste moment een zwenking maken waarna het net buiten de kern neerstortte. De zevenkoppige beman ning kwam om. De onderzoekingen van Hoebeke heb ben tevens helpen bevestigen dat het hax-t van Middelburg in mei 1940 niet dooreen systematisch bombardement a la Rotterdam is platgewalst. De branden die her en der ontstonden en beeldbepalende monumenten als het stadhuis en het Abdijcomplex in de as legden, zijn mede veroorzaakt door een combinatie van aanvallende Duitse bommenwerpers en bij Lewe dorp opgesteld ax-tilleriegeschut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37