ROVINCIALE ZEEUWSE COURA Balkenende gezicht van CDA GOED KOOP Musharraf voorspelt spoedig einde van bewind Taliban Swissair gaat Sabena voor in ondergang Windhoos trekt spoor door polder bij Graauw 18° 114° Geboren Kapellenaar lijsttrekker en fractievoorzitter LOTUS TOILETPAPIER Ernstig ziek na kop kruidenthee BIG BUSINESS Gelderse staten eisen vertrek GS Bestand Israël onzeker geworden Actie tegen giftige scheepsverf 10 Geen debutanten in Oranje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 ZW 5 Regen Vanmiddag enige tijd regen. Maxima 18 graden. Aan zee vrij krachtige tot krachtige zuidwestenwind. 244e jaargang no. 233 dinsdag 2 oktober 2001 los nummer 1,00 2,00) internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland HILVERSUM - Jan Peter Balkenende is de nieuwe kandidaat lijsttrekker van het CDA. Dit heeft het partijbestuur van het CDA gisteravond una niem besloten tijdens een spoedvergadering in Hil versum. De voordracht van Balkenende was nodig omdat de beoogde lijsttrekker Jaap de Hoop Scheffer zich zaterdag terug trok. Balkenende volgde De Hoop Scheffer gisteren eerder op de dag al op als fractievoor zitter. De voormalige fractielei der blijft wel in de Tweede Ka mer, maar zal daar niet meer het woord voeren. Balkenende zei gisteren zijn uit verkiezing te zien als het begin van herstel van vertrouwen. „De wonden zullen niet zo snel helen, maar dit is een nieuwe start waarmee het CDA kan werken aan de toekomst." Hij zei niet te willen blijven kijken naar het verleden. „Het partij bestuur was unaniem. Dat is een begin. Het wordt een lastige klus, maar ik doe het van harte." Campagne CDA-voorzitter in Zeeland, L. Geluk, reageerde gisteravond opgelucht: „We kunnen weer campagne voeren." Zij heeft voluit de kandidatuur van Bal kenende gesteund, met het hele landelijk bestuur. „Wij waren er vrij snel uit. Hij was de eerstvol gende voor het lijsttrekker schap, heeft Haagse ervaring en was al aangewezen als fractie voorzitter." En dat hij in Kapel- Advertentie sterk comfortabel pak 6 rollen SUPERMARKT/HYPERMARKT le is geboren en getogen? „Dat is toch positief", zegt Geluk. De kandidatuur van Marnix van Rij, tot vorige week partij voorzitter, kwam eerder gister avond te vervallen. Per brief deelde hij het partij bestuur mee alleen te willen meedoen als er minimaal twee andere kandida ten zouden zijn. Mocht het be stuur één kandidaat willen, dan zou hij zich terugtrekken. Het partijbestuur besloot kort daar op maar één man voor te dragen. De vertrekkende De Hoop Scheffer deed gisterochtend in een emotionele fractievergade ring verslag van het crisisbe raad afgelopen zaterdag in het bestuur. In die bijeenkomst had een aantal provinciale partijba- ronnen aanmerkingen op de wijze waarop de verkiezings campagne gevoerd zou worden. Balkenende was de favoriete kandidaat van diverse provinci ale afdelingen. Het besluit van het bestuur tot een enkelvoudige voordracht werd als een eerste teken gezien dat Balkenende aan de winnen de hand was. Volgens het bestuur is het zo kort voor de verkiezingen niet goed te expe rimenteren met een strijd tussen lijsttrekkers. Het CDA deed gisteren aangifte wegens val'sheid in geschrifte. Volgens de partij zijn gegevens van een intern onderzoek ver draaid om De Hoop Scheffer in kwaad daglicht te stellen. Het programma 2Vandaag meldde vrijdag dat een sterkte/zwakte - analyse had uitgewezen dat De Hoop Scheffer als oubollig, ou derwets en zwak te boek staat. Volgens het CDA ging de analy se niet over De Hoop Scheffer maar over de partij. GPD/ANP pagina 2: snelle carrière Jan Peter Balkenende gister avond tijdens een persconferen tie in Hilversum. De bomen aan de Paalseweg moesten het zwaar ontgelden. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer GRAAUW - Een windhoos is gister middag door het poldergebied tussen Graauw en Paal geraasd. Een 56-jarige vrouw uit Aalsmeer raakte gewond toen ze met haar auto van de weg werd geblazen en tachtig meter verderop in een weiland belandde. Volgens ooggetuige V. Boënne zoog de windhoos de auto als het ware op, tilde hem over de omheining en smakte de wagen neer in het weiland aan de Melo- weg. De vrouw werd met gekneusde ribben en een hersenschudding overge bracht naar het ziekenhuis. Het natuurgeweld was kort, maar he vig. Bomen waaiden om of verloren al hun takken. Het dak van een boeren schuur begaf het en sommige huizen verloren dakpannen. Aan de Oude Graauwsedijk en de Paalseweg was de schade aanzienlijk „We stonden te bib beren van angst", zegt Boënne. „Rond half zes begon het opeens keihard te re genen en het werd heel donker. Opeens zagen we een grote zwarte wolk, in de vorm van een slurf, razendsnel op ons afkomen." De windhoos maakte op het laatste mo ment een slag naar rechts en miste op een haar na de boerderij van de familie Boënne aan de Dwarsstraat in Graauw. De windhoos is vermoedelijk ontstaan achter Terhole. Clinge kreeg 7 augustus ook al te maken met een windhoos. WESTERVOORT - Een aantal mensen is ernstig ziek geworden na het drinken van Sterrenmix, een kruidenmelange voor thee. Volgens de Keuringsdienst van Waren zijn zeker tien mensen in het ziekenhuis beland. Voor mensen met een zwak gestel kan de thee dodelijk zijn. De Ster renmix wordt verkocht in Ge zond Wel winkels en in re formwinkels. De kruidenthee heet rustgevend te zijn. ANP (Advertentie) De Omega Business Edition Zowel stationwagon als sedan, nu voor 27.225,- 59.996,-) www.opel.nl OPEL-©- Got, bnndsiofwrbr. cn CO.-uiinooi, wlgtns Richtlijn I999/I00/EG. Bcntmoioren knWIiicc van 8.-1 tut 10,4. Lilen/100 km: ran 11,9 toe 9,6. CO, gi/km; ran 286 ioi 231. Dieselmotoren kms/liter ran 11,9 tot 14,1. Litm/100 km: ran 8,7 tot 7,1. CO; gi'km: ran 235 tot 191 van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De dagen van het Talibanbewind in Afghanis tan lijken geteld. Dat heeft de Pakistaanse president Mushar raf gisteren voor de BBC ver klaard. Gisteravond laat meld de deze omroep dat de Britse premier Blair vandaag militaire actie zal aankondigen De uitlatingen van de Pakis taanse president wijzen erop dat een vergeldingsactie voor de terroristische aanslagen in de VS dichterbij komt. Volgens de BBC en het Britse persbureau PANews kondigt de Britse premier Blair vanmiddag het begin van militaire actie te gen Osama Bin Laden en de Ta liban in Afghanistan aan. Beide media verwijzen naar de speech die Blair dan houdt op het jaar lijkse Labourcongres. De Taliban hebben, zo zal de premier vanmiddag zeggen, de kans voorbij laten gaan om Osa ma bin Laden uit te leveren. Aanvallen zullen worden uitge voerd op militaire installaties en kampen van Bin Laden. Te vens worden troepen van de Ta liban, hun aanvoerlijnen en hun financiën aangepakt, aldus de berichten. De Afghaanse oppositie onder schreef gisteren de uitlatingen van de Pakistaanse president Musharraf. De verschillende De hulp aan Afghaanse vluchtelingen komt op gang. Deze arbei ders in het vluchtelingenkamp Nasir Bagh bij Peshawar in Pakisten namen gisteren even pauze bij het verladen van tanve uit de Ver enigde Staten. foto Aziz Haidari/RTR groeperingen die weerstand bieden aan het Talibanregime zijn het eens over een voorlopig bestuur van het land. De eens gezindheid is totstandgekomen dankzij de entourage van Zahir Shahde in Italië wonende voor malige koning van Afghanistan. Hulp The New York Times meldde gisteren dat de Amerikaanse president Bush heeft ingestemd met hulp aan de Afghaanse op positie. Bush gaf volgens de krant bovendien het groene licht voor een omvangrijk hulp pakket aan Afghaanse vluchte lingen. Hij heeft er 100 miljoen dollar voor uitgetrokken. Met het oog op een Amerikaanse vergeldingsactie proberen dui zenden Afghanen elders een goed heenkomen te zoeken. De situatie in het land was al be roerd door interne conflicten en de aanhoudende droogte. Door de dreiging van een Ame- De affaire rond het Oosterbeekse evenementenbedrijf Gel derland Events BV heeft het provinciebestuur in crisis gebracht. Provinciale staten eisten gisteravond het vertrek van het voltallige college van GS. De fraudezaak gaat de provincie mogelijk dertien miljoen gulden O kosten. O De kans op een bestand tussen Israël en de Palestijnen is on zeker geworden na nieuwe ge weldsuitbarstingen, waaron der een bomaanslag door de Islamitische Jihad, gisteren. Volgens een adviseur van de Israëlische premier Sharon wordt het afgesproken staakt-het-vuren niet geres pecteerd. De Palestijnse auto riteit verwijt de Israëlische politie dat die hard blijft optreden tegen stenengooiers. Greenpeace heeft giste ren bij Atofina in Vlis- singen-Oost actie ge voerd tegen het gebruik van giftige stoffen in scheepsverf. Zestien ac tievoerders werden aan gehouden toen er bagger in een zelfge maakt bassin '-ij werd gestort. Bondscoach Louis van Gaal grijpt de betekenisloze WK- kwalificatiewedstrijd tegen Andorra, zaterdag in Arnhem, niet aan om jonge voetballers in zijn elftal te halen. Hij ziet ze liever de kar trekken in de belangrijke wedstrijd van Jong Oranje tegen Jong Andorra. Clarence Seedorf kreeg voor het eerst sinds februari weer een uitnodiging O '-"ij van Van Gaal. k I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6 gezondheid: 7; radio en televisie: 9, zeeland: 11,12,13,15; 17 en 19; sport: 20 en 21. door Bob Kroon ZÜRICH - Swissair, het vlie gende boegbeeld van Zwitser land, is ter ziele. Het grootste deel van het vliegbedrijf wordt overgenomen door Swissair- dochter Crossair. De gecombineerde Swissair- Crossair vloot wordt met 28 toe stellen afgeslankt tot 134 vlieg tuigen en er gaan 2560 arbeids plaatsen verloren, waarvan alleen in Zwitserland 1750 ba nen. Dat is dertig procent van het personeel. Voor de rest van het concern, waaronder het Gourmet Gate cateringbedrijf en taxfree winkels, wordt surse ance van betaling aangevraagd in de hoop dat mogelijke kopers komen opdagen. Deze sterfhuisconstructie is de houdstermaatschappij min of meer opgelegd door de twee grootste Zwitserse banken UBS en Credit Suisse, die het 70 procent aandelenbezit van Swissair in Crossair hebben overgenomen en totaal bijna twee miljard gulden op tafel hebben gelegd om de nieuwe Swissair-Crossair-constructie van de grond te krijgen. De contractueel verplichte be taling van 300 miljoen gulden aan Sabena, waarin de Swissair Groep een aandeel van 49,5 pro cent had, vindt volgens de laat ste berichten uit Genève niet plaats. Dit betekent hoogst waarschijnlijk de doodsteek voor het omstreden sociaal plan en daarmee het begin van het einde voor de Belgische lucht vaartmaatschappij. GPD pagina 6: piloten staken rikaanse vergeldingsactie is een deel van de internationale hulp komen stil te liggen. Verschei dene medewerkers van de Ver enigde Naties hebben het land verlaten. Gisteren kwam in de hoofdstad Kaboel het eerste VN-voedselkonvooi aan sinds de aanslagen in de VS. De vrachtwagens hadden 218 ton tarwe bij zich, bestemd voor de bakkerijen in de stad. De VN sturen het voedsel naar diverse delen van het bergachti ge land, waar veel mensen een geïsoleerd bestaan leiden. De volkerenorganisatie hoopt zo te voorkomen dat nog meer men sen op de vlucht slaan. VN Intussen beraadt de internatio nale gemeenschap zich over de vraag hoe de dreiging van het terrorisme op termijn moet wor den ingedamd. De Algemene Vergadering van de VN in New York begon gisteren met een speciale bijeenkomst, die twee weken gaat duren. Er bestaan momenteel twaalf verdragen om terrorisme te be strijden. Maar er wordt weinig mee gedaan. Een van de grootste problemen is de definitie van het woord terrorisme: wat voor de één een terrorist is, kan voor de ander een voorvechter van vrijheid zijn. RTR/AFP/DPA pagina 5: erewacht voor koning Shah staat klaar Advertentie naam: voorletters:m/v straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000002 D noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25//42,42). per kwartaal met automatische incasso 52,-// 114,59). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) WÊÊÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1