Sirjansland knapt dorpsbos op Waterstand en ligplaats per gsm Reserve-militairen leggen eed af PZC Zeeuwse Korendag zonder competitie is veel gezelliger Sanering mechanische kokkelvisserij levert voor natuur weinig op Herintreedster onderscheiden Vechtersbazen aangehouden Automobilist gewond Hoofdwond door klap met bierglas Lastige caféganger opgepakt Auto in de berm Vrijwilligers begonnen met werk op twee hectare groot terrein Geen animo voor natuurdag in Boswachterij W estenschou wen Wenskaartactie voor goed doel Gereedschap weg uit schuur Rommelmarkt in Zierikzee Zierikzeeënaar kampioen modelvliegen ZALTBOMMEL - Adrie van Brouwershaven uit Zierikzee is gisteren Nederlands kampioen electro modelvliegen ge worden. Hij won een wed strijd in Zaltbommel en haalde zo de titel binnen. Van Brouwershaven, lid van de Vlissingse model vliegclub Delta, was in 1997 ook al Nederlands kampioen. MIDDELBURG - Wilma de Vries uit Middelburg heeft zater dag de gouden speld van Artemis gekregen. De gouden speld is een onderscheiding voor 'de meest ondernemende vrouw van Zeeland'. Artemis is een arbeidsreïntegratiebedrijf dat zich speciaal richt op vrouwen. Het was de vierde keer dat de speld wordt uitgereikt. De voorgaande keren beloonde Arte- mis vrouwen van buiten de organisatie. Vanaf dit jaar is de prijs vooral een interne kwestie. Artemis is de laatste jaren veranderd van een instelling voor vrouwenhulpverlening in eenreïntegratiebedrijf voor vrouwen. Het bedrijf heeft nu zes vestigingen in Nederland en wil nog doorgroeien naar twaalf kantoren. Het doel is om vooral moeilijk bemiddelbare vrou wen weer aan de slag te krijgen. Wilma de Vries is een goed voorbeeld. Ze is twee jaar geleden begonnen als WlW'er, ie mand met een gesubsidieerde baan. Nu heeft ze -een vaste baan en is ze van administratieve kracht uitgegroeid tot on misbare werknemer. TERNEUZEN - De politie hield zaterdagochtend om kwart over vier twee mannen aan die een vechtpartij hadden uitge lokt in een café in de Terneuzense Nieuwstraat. De twee, een Terneuzenaar (32) en een Axelaar (38), vielen andere cafébe zoekers lastig. Een man die de zaak wilde sussen, werd met een bierglas op zijn hoofd geslagen en liep daardoor een hoofdwond op. MELISKERKE - Een 58-jarige man uit de gemeente Veere is zaterdag in Meliskerke rond vier uur gewond geraakt toen hij met zijn auto in de sloot belandde. De man raakte in een slip en gleed via de berm de sloot in. Door de combinatie van slik op de weg en regen was het wegdek glad geworden. Hij is met verwondingen aan zijn schouder overgebracht naar het zie kenhuis. HULST - Een 31-jarige Hulstenaar liep zaterdag omstreeks half vier een hoofdwond op in een café in zijn woonplaats. Een huisarts hechtte het gat in zijn hoofdDe man werd vermoede lijk met een bierglas op zijn achterhoofd geslagen door een voor hem onbekende man. GOES - Een 21-jarige Vlissïnger en diens 20-jarige vriendin zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Goes aangehouden nadat de man een café uitgezet was. Dat gebeurde omdat hij klanten lastigviel en de portiers bedreigde. Hij bleef hangen voor het café en weigerde, ondanks herhaalde aansporingen van de politie, weg te gaan. Toen de politie hem wilde aanhou den begon de vriendin agenten te beledigen. Zij mocht daar om ook mee naar het bureau. POORTVLIET - Een 19-jarige automobilist uit de gemeente Tholen is zaterdagochtend rond half een gewond geraakt toen hij met zijn auto in een sloot belandde. De man reed over de Postweg toen hij tijdens het inhalen van een auto een tegen ligger zag aankomen. Hierop moest hij uitwijken naar rechts en kwam in een naast de weg gelegen sloot tot stilstand. De man werd met gebroken benen overgebracht naar het zieken huis in Bergen op Zoom. Omdat zijn adem naar alcohol riekte, nam de politie hem een bloedproef af. maandag 1 oktober 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het moet één van de mooiste plekjes in de omge ving van Sirjansland gaan wor den. Minder dan nu, kan in ieder geval niet, meent boswachter D. Fluijt stellig. Zo'n dertig vrij willigers zijn zaterdag begon nen met de grote omvorming van het twee hectare tellende dorpsbos. Vanaf maart moet de nieuwe natuur zich op eigen kracht verder kunnen ontwik kelen tot een veelzijdig gebied. Het dorpsbos bij Sirjansland is momenteel een weinig aantrek kelijke groep bomen bij elkaar. Zieke iepen maakten het totaal beeld er allerminst vrolijker op. Reden voor de dorpsraad en Staatsbosbeheer het Groencol- lege in Goes te benaderen. In het kader van een afstudeerop dracht bedachten 23 studenten (verenigd in de zogeheten ATN- groep) een reconstructieplan voor het oude landbouwhaven- WESTENSCHOUWEN - De grootouder-kleinkinddag in de Boswachterij Westerschouwen is zaterdag wegens gebrek aan belangstelling niet doorgegaan. Slechts één gegaidigde had zich aangemeld voor het natuurar- rangeinent van Staatsbosbe heer. Het was de eerste keer dat het evenement in Zeeland zou worden gehouden. Naar aanlei ding van het landelijke succes vorig jaar, had Staatsbosbeheer besloten het aantal locaties van de themadag fors uit te breiden. Boswachter D. Fluijt had nog geen verklaring voor de tegen vallende interesse. „Er is in de landelijke kranten en in ons ei gen lijfblad toch voldoende mee geadverteerd. We gaan dit eerst eens allemaal evalueren en dan zien we volgend j aar wel weer of we meedoen." In Zeeuws-Vlaanderen ging het evenement wel door. Ook de meidoornhaag krijgt er nu meer kans. Op een nieuwe open plek wordt binnenkort een vleermuiskelder aangelegd. De schuilplaatsen worden gemaakt van één meter lange betonnen duikersbuizen van Waterschap Zeeuwse Eilanden. Fluijt denkt er zeker tien nodig te zullen heb ben. De buizen worden afgedekt met het zand dat overschiet bij het uitdiepen van de even ver derop gelegen (gemeentelijke) brandput. De put zelf wordt voorzien van een nieuw talud en daarmee geschikt gemaakt als kikkerpoel. Het gezaagde hout is in stapels neergezet en mag door de dorpe lingen worden gebruikt voor de open haard. Volgende week worden van takkenbossen rillen gebouwd, die een schuilplek moeten gaan bieden aan insec ten en andere kleine dieren. Ko mende winter wordt het tweede deel van het bos gedund. Fluijt gaat er vanuit dat de klus in maai-t is geklaard. Hij roemt de samenwerking tussen de ver schillende instanties bij dit pro ject. Naast de dorpsraad en Staatsbosbeheer dragen ook waterschap, gemeente en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland hun steentje bij. Daar naast levert de Schouwse werk groep schoolbiologie een aan deel in het uitvoeringsplan. De bedoeling is leerlingen van de plaatselijke basisschool straks op locatie te onderwijzen in de wonderen van de natuur. door Mieke van der Jagt THOLEN - Twintig kersverse leden van de Nationale Reserve, vier vrouwen en zestien mannen, zijn zaterdag in het openbaar op de Markt in Tholen beëdigd. Voor een enthou siast publiek, onder wie verschillende van hun werkgevers, legden de vrijwilligers de eed of de gelofte af. De Thoolse burgemeester W. Nuis, blij dat hij als gastheer mocht optreden, nam ruim de tijd om het belang van de Nationale Re serve en het contact van burgers met de krijgsmacht te onderstrepen. De Natres-militairen die zaterdag beëdigd werden, hebben hun training al gehad. Wie voor zijn nummer in dienst is geweest krijgt een opleiding die speciaal gericht is op de Natres-taken: maatschappelijke onder steuning in vredestijd en vooral bewaking in tijden van crisis. Mensen zonder militaire ervaring krijgen een militaire training van drie weken. De beëdiging van de nieuwe ambtenaren, want dat zijn Natressers ook, vindt meestal plaats in kazernes maar nu dan voor het eerst in de Thoolse openlucht met een pu bliek erbij De beëdigden waren afkomstig uit West- Brabant en Zeeland. De Zeeuwse vrijwilli gers komen te werken bij één van de vijf Zeeuwse pelotons, die samen bestaan uit ongeveer 160 vrijwillige militairen. De Natres helpt elk jaar bij de Dodenher denking op 4 mei, geeft regelmatig onder steuning bij wateroverlast en springt bij in alle gevallen waar man- en daadkracht no dig zijn. tje De Staart én herinrichting van het dorpsbos. Dat laatsge- noemde onderdeel was het een voudigst te realiseren en dus werd daar zaterdag alvast een begin mee gemaakt. Het bos is flink uitgedund, zo dat de bodembegroeiing meer licht krijgt. Fluijt verwacht dat daardoor een weelderige plan tengroei zal ontstaan, specifiek aantrekkelijk voor vlinders. Vrijwilligers uit Sirjansland hebben zaterdag een begin gemaakt met de herinrichting van het dorpsbos. foto Piete r Hon hoff ZIERIKZEE - Papier- en kopi- eerhandel Rap Repro in Zierik zee houdt in oktober en novem ber een wenskaartenactie voor de stichting Vakantiehuis Thu- redrith. Geïnteresseerden kunnen een deelnamepakket bij Rap Repro kopen. Na afloop van de actie op 2 december gaan alle gemaakte kaarten naar de stichting Va kantiehuis Thuredrith om deze te verkopen. De opbrengst van de verkoop wordt gebruikt om twee vakantiebungalows net buiten Renesse te bouwen. Ge zinnen met een kind dat een kwaadaardige aandoening heeft, zoals kanker of leukemie, kunnen dan kosteloos een week in het huisje verblijven. ZIERIKZEE - Uit een schuur aan de Julianastraat in Zierik zee werd in de nacht van zater dag op zondag gereedschap gestolen. De eigenaar is voor en kele honderden guldens gedu peerd. Ook werd een klein geld bedrag buitgemaakt. REDACTIE NOORD-ZEEtAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Mieke van der Jaqt GOES - „Leerzamer, inspire- render en gewoon gezelliger." Het oordeel van de deelnemers aan het Zeeuws Zangersmani fest, de jaarlijkse bijeenkomst van koren onder de vlag van de Zeeuwse Zangersbond Zang Veredelt, is onverdeeld positief. Het competitie-element is eraf, er zijn geen verplichte nummers meer en ook de presentatie wordt streng beoordeeld. De lo catie doet ook wat: de Grote Kerk in Goes 'zingt' nu eenmaal majesteitelijk. De Zeeuwse Zangersbond, die vroeger de korendag in con- coursvorm goot, heeft het roer helemaal omgegoeid. De koren mogen nu iets uit het eigen re pertoire brengen, wat op het muzikale vlak wordt beoor deeld door Izaak Ruisen en op het gebied van presentatie door Anne-Lies Soet. Elk optreden werd besproken met de dirigen ten en de jury-leden, waarbij zaken als zuiverheid, ritme, uit spraak, presentatie, opkomen en afgaan beoordeeld werden. Tussendoor waren er gastoptre dens van koren, dans en een bei aardconcert. De klap op de vuurpijl werd de hele dag voor bereid onder leiding van Izaak Ruisen. Het was de samenzang van alle deelnemende koren sa men, die de kerk tot in de verste hoeken en gaten vulde. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Sanering van de mechanische kokkelvisserij le vert 'een nauwelijks vast te stel len' winst op voor de natuur in de Waddenzee. Adviesbureau Ernst en Young komt tot die conclusie in een onderzoek voor het ministerie van Visserij. Ernst en Young heeft bekeken hoeveel geld er nodig is voor het opdoeken van .de kokkelvloot. De kosten van een volledige uit koop lopen uiteen van 122 tot 210 miljoen gulden. De sane ringsbij drage is gebaseerd op de jaarwinst van de sector. De hoogte van de uitkoopbedra gen geldt alleen voor kokkelvis serij-activiteiten in de Wadden zee. Staatssecretaris Faber van Visserij realiseert zich dat een sanering in de Waddenzee ge- ZIERIKZEE - In het Multifunc tioneel Centrum aan de De Huijbertstraat in Zierikzee wordt zaterdag 20 oktober een rommel- en creamarkt gehou den. De verkoping begint om 9.30 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. volgen zal hebben voor de tota le sector, dus ook voor kokkelvis- i sers in de Wester- en Ooster- schelde. Schaalvoordelen ver dwijnen. De saneringskosten kunnen daarom hoger uitvallen. Ernst en Young heeft vooral een financieel-economisch verhaal gemaakt, met een doorkijkje naar de effecten van sanering van de kokkelvloot op de na tuur. Die effecten zijn volgens de onderzoekers 'nauwelijks vast te stellen', omdat de mechani sche kokkelvisserij al aan stric- te regels is gebonden. Zo zijn grote delen van de Waddenzee gesloten en wordt er voedsel ge reserveerd voor watervogels. De Tweede Kamerhad om dit fi nanciële onderzoek gevraagd, vooruitlopend op de evaluatie van het visserijbeleid voor de Waddenzee die in 2003 klaar moet zijn. De keuze om al dan niet te saneren, ligt ook in de Kamer. Staatssecretaris Faber wil met die besluitvorming wachten tot in 2003. Er is nu geen meerderheid voor sane ring. Secretaris J. Holstein van de producentenorganisatie kok kelvisserij kende het adviesrap port vrijdag nog niet. De conclusie dat sanering 'een nau welijks vast te stellen bijdrage' levert aan de natuur, verbaasde hem niets. Project koppelt elektronische kaarten aan actuele informatie door Inge Heuff MIDDELBURG - In Zeeland is Rijks waterstaat aan een project begonnen dat elektronische kaarten van de pro vinciale binnenvaarwegen koppelt aan online informatie over waterstanden, bebakening, havens en andere zaken die regelmatig veranderen. Hierdoor kunnen zowel de beheerders van de vaarwegen, als de beroepsvaart conti nu beschikken over de nieuwste lokale gegevens. Informatie en Communicatie Techno logie (ICT) wordt steeds meer toegepast in de binnenvaart en het beheer van de waterwegen. Nieuwe schepen hebben standaard een elektronisch kaarsys teem. Maar de combinatie van de kaar ten met actuele lokale informatie die online op te vragen is, maakt het Inland ECDIS-project speciaal. De afkorting ECDIS staat voor Electronic Chart Da ta Information System en Inland geeft aan dat het om de binnenwateren gaat. „Dit project wordt landelijk door Rijkswaterstaat in samenwerking met andere betrokkenen uitgevoerd, maar Zeeland loopt hierin wat voorop", ver klaart M. de Goffau, projectleider van Inland ECDIS. Inland ECDIS wil de twee doelgroepen van het project, de beheerders van de wateren en de be roepsvaart, kwalitatief hoogstaande elektronische kaarten aanbieden met aanvullend praktische informatie zoals weerberichten voor het betreffende ge bied, de waterstanden, bebakening en beboeiing, toewijzing ligplaatsen bij het schutten van de sluizen en informa tie van de havens. De Goffau: „Deze dynamische infor matie zal deels draadloos, via bijvoor beeld de gsm worden verspreid, en deels via internet. Het doel is dat we op elk moment van de dag de beschikking hebben over de meest recente relevante informatie." Kwaliteit Veel van de benodigde gegevens is al opgeslagen in diverse computers maar deze zijn niet met elkaar gekoppeld. Ook laat de kwaliteit van de bestaande elektronische soms te wensen over. Daarom wordt nu eerst in het vooron derzoek bekeken wat aanwezig is, wat verbeterd kan worden, wat ontbreekt en waar bij de beheerders en beroeps vaart behoefte aan is. Omdat het om een brede groep gebruikers gaat, bestaat de begeleidende werkgroep, naast Rijks waterstaat, ook uit vertegenwoordi gers van de provincie Zeeland, de be langenorganisatie voor de binnenvaart op nautisch-technisch gebied Schutte- vaer en Zeeland Seaports. „We denken in de zomer van 2002 dit vooronderzoek te kunnen afsluiten', meent De Goffau. „Vervolgens gaan we de informatie in voeren in het systeem. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk een landelijke dekking ontstaat en dat Inland ECDIS aansluit op vergelijkba re systemen in Europa. Binnenvaartschip passeert Tholen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29