ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Leiderschap verscheurt het CDA Signalen voor snelle aanval Amerika in Afghanistan Je blijft douchen T err orismedekking verdwijnt mogelijk uit verzekeringen Nieuwe oorlog onder vuur Ex-partijvoorzitter Van Rij onder voorwaarden beschikbaar als lijsttrekker Toulouse in opstand tegen chemie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 Alleen Terneuzen pakt winst Steun voor opofferen Kaloot Al-Qaeda zou werken aan biowapens Premier Sharon in opspraak na illegale donaties A J8° f 15" ZW 6 Herfst In de ochtend regen, in de middag buien. Krachtige, af en toe harde zuid- tot zuidwestenwind. 244e jaargang no. 232 maandag 1 oktober 2001 los nummer 1,00 2,20) internet: www.pzc.nl Sanex douchegel 1.5 liter van 21.99 naar INHOUD 1.5 LITER 11.- VOORDEEL! Dan moet u dat nu bestellen. Als ondernemer bent u er bij het dubbelprijzen ongetwijfeld achter gekomen dat u niet alleen op mooie ronde bedragen uitkomt. Om straks niet in de problemen te raken, moet u nu al eurowisselgeld bestellen. Vorige maand is er bij alle winkeliers en horecabedrijven een brief op de mat gevallen. Hierin zat ook een aanvraagformulier voor het eurowisselgeld. U moet dit formulier nu terugsturen. Want als u geen inge vuld formulier terugstuurt, hebt u in januari geen wisselgeld. Vragen? Neem dan contact op met uw bank. Dé euro wordt van. ons allemaal. j^euro Oorlogsbodems In de Perzische Golf en de Golf van Oman liggen volgens Iran al ruim veertig Amerikaanse en Britse oorlogsbodems, bewa pend met kruisraketten. Inmid dels hebben volgens Washing ton zich meer dan honderd van de rond 190 landen in de wereld aangesloten bij de internatio nale coalitie tegen terrorisme. Blair zei gisteren dat een deel van de bewijzen tegen Bin La den voor de aanslagen in de VS niet openbaar kan worden ge maakt. Hij waarschuwde de Ta liban dat zij mogelijk ten val zullen worden gebracht, wan neer zij besluiten Bin Laden niet uit te leveren. Saoedi-Arabië weersprak gis teren berichten van vrijdag dat buitenlandse troepen vanuit het land aanvallen mogen uitvoe ren en zei 'geen enkele soldaat in ons land toe te staan voor een oorlog met moslims en Arabie ren'. ANP/DPA/AFP/RTR pagina 5: voedselhulp per ezel door Rixt Albertsma DEN HAAG - Particulieren en bedrijven zijn straks misschien niet langer verzekerd tegen aanslagen door terroristen. Herverzekeraars, waar verze keraars hun grootste risico's on derbrengen, overwegen om de schade door terrorisme niet lan ger te dekken. De meeste verze keringen, als inboedel, opstal en reis, kennen op dit moment een terror ismedekking. Het Verbond van Verzekeraars, de koepelorganisatie voor ver zekeringsmaatschappijen, be vestigt dat herverzekeraar Münchener Rück, een van de grootste ter wereld, overweegt terrorisme voortaan uit te slui ten. De herverzekeraar heeft dit aan verschillende verzekeraars in Nederland laten weten. Het verbond weet niet hoeveel ver zekeraars in Nederland hun ri sico's bij Münchener Rück heb ben ondergebracht. Het Verbond van Verzekeraars vindt het niet raar dat de dek king misschien verdwijnt, zodra de kans op een aanslag toe neemt. Volgens de woordvoer ster komt de dekking terrorisme in de meeste polissen voor om dat er altijd van uitgegaan werd dat het op een 'beperkt opper vlak' voorkomt. „Nu moet er opnieuw gekeken worden of het nog langer te verzekeren is." Opstalverzekering Voorbeelden van verzekeringen met een terrorismedekking zijn de opstalverzekering voor hui zenbezitters, de brandverzeke ring en reisverzekering. De woordvoerster kan niet zeggen wat de gevolgen zijn voor parti culieren en bedrijven als de dek king uit de polis verdwijnt. GPD (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat;nr- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: 'noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: Q per maantj met automatische incasso handtekening: 19,25 42,42). 3 per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- (6 52 - 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice ll7Ï^9ÏdllhhnhnQ11 Antwoordnummer 123 UUUUUzi 4380 VB Vlissingen di wo do vr ia (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het CDA- partijbestuur is sterk ver deeld over de opvolging van Jaap de Hoop Scheffer als partijleider. Limburg, Zeeland en Friesland dra gen vanavond de huidige vice-fractievoorzitter Jan Peter Balkenende voor als lijsttrekker. Het partijbestuur komt van avond in spoedvergadering in Utrecht bijeen om een nieuwe lijsttrekker aan te wijzen. Oud partijvoorzitter Marnix van Rij stelde zichzelf gisteren officieel kandidaat, onder voorwaarde dat er minstens twee anderen zijn die dat ook doen. De leden van het CDA zouden schriftelijk moeten stemmen over de kandi daten. Zaterdag liet Van Rij nog in het midden of hij zich kandi daat zou stellen. Hij zei eerst de klap te moeten verwerken die het terugtreden van De Hoop Scheffer voor hem betekende. Uitstraling De Hoop Scheffer trok zich za terdag terug voor het lijsttrek kerschap, omdat het partijbe stuur onvoldoende vertrouwen in hem zou hebben. Enkele CDA-bestuursleden hadden kritiek op zijn uitstraling. Ook zijn functioneren als partijlei der en de wijze waarop hij de verkiezingscampagne wil voe ren, Stonden ter discussie. De kritiek kwam naar voren in een urenlange en emotionele vergadering op het partijbu reau, met als inzet een plaats op de kandidatenlijst voor Marnix van RijDe vorige week afgetre den partij voorzitter werd al eer der door het dagelijks bestuur naar voren geschoven als lijst trekker, als alternatief voor De Hoop Scheffer. Die weigerde echter plaats te maken. Het partijbestuur wilde Van Rij daarop als derde op de lijst. Eer der had De Hoop Scheffer ook daar al een veto over uitgespro ken. De afgetreden partijleider sprak zaterdag van een 'buiten gewoon moeilijke beslissing, maar ik heb er ook vrede mee. Ik ben wel heel erg teleurgesteld'. De Tweede-Kamerfractie van het CDA zal zich vanochtend beraden wie De Hoop Scheffer tot de verkiezingen moet opvol gen als fractieleider. Waar schijnlijk is dat ook Balkenen de, die nu vice-fractievoorzitter is. In de fractie heerst versla genheid over het vertrek van de fractieleider. Het Kamerlid De Haan zegt zich op zijn positie te beraden als Van Rij lijsttrekker wordt. Ook andere Kamerleden zouden dat doen. Afdelingen Ook onder de afdelingen is er weerstand tegen Van Rij als lijsttrekker. Limburg accep teert hem onder geen beding, Zeeland zet vraagtekens bij zijn kandidatuur. Zuid-Holland wil nu 'de best mogelijke kandi daat, desnoods van Vlieland'. Andere afdelingen, waaronder Gelderland, sluiten een meer voudige kandidatuur op voor hand niet uit. Die kan bestaan uit Van Geel en Van Rij De Haagse ervaring van Jan Pe ter Balkenende is volgens CD A- Limhurg belangrijk om over eind te blijven in het debat met politiek leiders als Melkert (PvdA) en Dijkstal (WD). Van Geel, vierde op de lijst, mist die ervaring. Desgevraagd zegt Van Geel dat hij voor zichzelf al een besluit heeft genomen over een eventuele kandidatuur. Lim burg wil dat het dagelijks be stuur, dat Van Rij naar voren schoof, met onmiddellijke in gang aftreedt. GPD pagina 3: commentaar pagina 4: Van Rij kan het schudden pagina 7: CDA Zeeland wil Van Rij niet belonen De Zeeuwse Milieu Federatie stemt in met het opofferen van natuurgebied de Kaloot voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Volgens de ZMF is de waarde van de Ka- loot te gering om verzet te rechtvaardigen; bovendien zou er voldoende compensatie komen in de vorm van nieu we natuur. De vereniging Redt de Kaloot is verbijs terd door dit standpunt. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 Nadat er bijna twee we ken geleden in Toulouse 29 mensen gedood werden bij de ontploffing van een kunstmestfabriek, gingen de bewoners zaterdag massaal de straat op om te betogen voor het vertrek van de chemische indu strie uit de stad. Het pro test was grimmig en richt te zich vooral op moederbedrijf TotalFinaElf. Van de Zeeuwse hoofdklassers kwam alleen Terneuzen tot winst. De Zeeuws-Vlaamse formatie won met 3-2 van Pan- ningen. Hoek (foto) sleepte tegen Zwart Wit'28 nog een gelijk spel (2-2) uit het vuur. Kloetinge stelde teleur tegen GVW: 1-0- verlies. I w B I I w (Advertentie) 'wij de daders al dicht op de hie len zitten'. NEW YORK - Leden van al- Qaeda (De Basis), het netwerk rond de Saoedische terroristen leider Osaina bin Laden, voeren experimenten uit met biologi sche en chemische wapens. Tientallen honden en konijnen zijn al gedood door proeven in trainingskampen nabij het Oost-Afghaanse Jalalabad. Dat meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek in de edi tie van vandaag. Het blad ba seert zijn berichtgeving op bronnen binnen de FBI en op een 'buitenlandse inlichtingen dienst'. Medewerkers van Bin Laden hebben volgens Newsweek bo vendien gepoogd onder meer anthrax (miltvuurbacillen) te kopen in 'Tsjechoslowakije', sinds 1992 Tsjechië en Slowa kije als staten uit elkaar gingen. Wanneer de 'kennelijk misluk te' poging tot de aankoop van anthrax is gedaan, vermeldt het bericht niet. Volgens Newsweek zijn in een metrostation in Washington testapparaten geplaatst die tij dig moeten waarschuwen voor een eventuele aanval met che mische wapens. Het Ameri kaanse ministerie van Energie wil de systemen binnen enkele jaren op veel meer plaatsen aan brengen, zoals sportstadions, congrescentra en andere me tro's. ANP/AFP De Hoop Scheffer maakt zijn aftreden als lijsttrekker bekend. Linksachter vice-fractievoorzitter Balkenende en rechts voorlichter De Vries. foto Ed Oudenaarden/ANP JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon heeft om de ver kiezingscampagne in februari te financieren mogelijk illegale miljoenendonaties ontvangen. Dat blijkt uit een rapportage van de nationale ombudsman van Israël, Eliëzer Goldberg. Goldberg heeft zijn bevindin gen gisteren aan het Openbaar Ministerie voorgelegd. Dat zou nu een justieel onderzoek over wegen Volgens Goldberg hebben drie Amerikaanse bedrijven ruim 3 miljoen gulden via een Israëli sche 'brievenbusbedrijf' over gemaakt aan vertrouwelingen van Sharon. De leider van de verkiezingscampagne was Sha- rons zoon Omri. De wet verbiedt partijfinancieringen uit het buitenland. D PA/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De aanwij zingen voor een mogelijk op handen zijnde Amerikaanse aanval in .Afghanistan zijn gis teren sterker geworden. Het Britse zondagsblad Observer meldde gisteren een grote aan val binnen 48 uur en de Britse premier Blair zei dat Londen 'onomstotelijk bewijs' tegen de terrorist Osama bin Laden heeft. Verrassend deelden de Af ghaanse Taliban mee dat hij 'on der hun controle en bescher ming staat op een veilige plaats'. In Rome praatte een Amerikaanse delegatie met de Afghaanse oppositie over de vraag wie er na de Taliban aan de macht moet komen. In Washington waarschuwde minister Ashcroft van Justitie dat de 'zeer ernstige dreiging' van nieuwe aanslagen na een Amerikaanse aanval zal toene men. Ten slotte wil volgens de jongste peiling door de Was hington Post niet minder dan negen van de tien Amerikanen nog steeds een krachtig militair antwoord, al vindt krap de helft het redelijk als dit na pas een maand komt. Minimaal moeten volgens hén daarbij ook Osama bin Laden worden gepakt of ge dood en het Talibanregime ten val worden gebracht. Anderzijds kwam de toch als se rieus beschouwde Observer niet (Advertentie) met een bron voor zijn bericht en zei de Pakistaanse president Musharraf op CNN dat de VS hem nog geen bewijs hebben ge leverd voor de schuld van Bin Laden. De kans dat de Taliban hem uitleveren is nu wel klein geworden, aldus Musharraf. Daarentegen zijn er officieel niet bevestigde berichten over reeds lopende Amerikaanse, Britse en volgens de Australi sche minister van Defensie ook Australische commando- en an dere operaties in Afghanistan. Dat kan wijzen op een aanval aan het begin van de week. De Amerikaanse president Bush zei in het weekeinde alleen dat Waar haal je tOS de energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1