Taliban blijven onvermurwbaar WE LEREN JE MEER KUNNEN DAN KENNEN Fractie steunt De Hoop Scheffer AutoZeeMn! Kok roept in moskee op tot meer verdraagzaamheid Vrijspraak Hulstenaar van bezit kinderporno W Mislukken missie Pakistan brengt actie VS tegen Afghanistan dichterbij Vrouw Ferdi E. moet ton betalen ÊïWLUYl 1m HBiaSBEipp^ Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 Bundeswehr klaar voor Amber Fox Wereldtitel voor Van Moorsel Fotografe in hoger sferen UW CONTROLLER VOND HET TIJD VOOR EEN SABBATICAL LEAVE. FklCEWATERHOUsEQoPERS (j§ 114° Z 3 Later buien Eerst perioden met zon. In de middag meer wolkenvelden en kans op enkele buien. Het wordt rond 18 graden. 244e jaargang no. 231 zaterdag 29 september 2001 los nummer 3,00 1,36) van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een de legatie uit Pakistan is er gisteren niet in geslaagd de regerende Taliban in Afghanistan over te halen terroristenleider Osama bin Laden uit te leveren. Een eerste Pakistaanse delegatie faalde kortgele den al. De delegatie, deels bestaande uit aanhangers van de strikte Taliban-interpretatie van de koran, sprak met Afghaanse lei ders, onder wie mullah Omar, in de stad Kandahar in het zuiden van het land. Het gesprek werd beschouwd als laatste kans op een verandering in de houding van de streng-fundamentalisti- sche Afghaanse heersers. De VS verdenken de terroristenleider ervan te zitten achter de aansla gen van 11 september in New York en Washington. De weigerachtige houding van de Taliban, die zeggen om religi euze en ethische redenen niet mee te werken, lijkt een Ameri kaanse of geallieerde (militaire) actie alleen maar dichterbij te brengen. Amerikaanse media maakten gistei-en melding van Amerikaanse en Britse speciale eenheden die in Afghanistan al 'operaties' hebben uitgevoerd. Verkennen Volgens USA Today gaat het om teams van drie tot vijf personen die Bin Laden moetenpakken of doden. CNN meldde op basis van Amerikaanse regerings bronnen dat de acties eerder zijn bedoeld om het terrein te ver- LANDSMEER - De echtgenote van Ferdi E., moordenaar van Gerrit-Jan Ileijn, moet een ton aan bijstandsuitkering terug betalen aan de sociale dienst van haar gemeente Landsmeer. De gemeente vordert het geld terug op last van minister Ver meend van Sociale Zaken. Onlangs kwam Ferdi E. weer in opspraak nadat hij met terug werkende kracht een WAO-uit- kering van 700.000 gulden ont ving voor de periode dat hij in een TBS-kliniek zat. Met de actie tegen de vrouw van E. probeert het ministerie hem nu via een omweg toch in de por temonnee te raken. Ferdi en zijn vrouw zijn in gemeenschap van goederen getrouwd. GPD Advertentie De occasionsite van Zeeland kennen en in kaart te brengen voor mogelijke toekomstige (lucht)acties. Saoedi-Arabië gaf de Amerika nen gisteren eindelijk toestem ming één van de luchtmachtba ses in het land te gebruiken. Het gaat om de nieuwe basis Prins Sultan, zo'n honderd kilometer ten zaxidoosten van de hoofdstad Riyad. Met de toestemming" plaatst het koninkrijk zich als nog helemaal achter de Ameri kaanse plannen terrorisme met militaire middelen te bestrij den. Het land aarzelde lang. De VN-Veiligheidsraad heeft de geldende sancties tegen Soedan opgeheven. Veertien leden stemden voor, alleen de VS ont hielden zich van stemming. De VS willen medewerking krijgen van de Soedanese autoriteiten in de strijd tegen terroristen. Het land is al sinds een staats greep in 1989 een uitvalsbasis en thuishaven van talrijke ex tremistische islamitische gx-oe- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer steunt Jaap de Hoop Scheffer als fractielei der, maar weigert het vertrou- wen in hem als lijsttrekker uit te spreken. „Dat is ook niet aan ons, maar aan het partijbe stuur", aldus gisteren tweede man Balkenende. Eerder gisteren zeiden verschil lende Kamerleden te twijfelen aan de positie van De Hoop Scheffer als beoogd lijsttrekker. De discussie daarover laaide op, toen bekend werd dat ook par tijvoorzitter Van Rij in de race zou zijn voor het lijsttrekker schap. Van Rij trad af, nadat De Hoop Scheffer weigerde voor hem plaats te maken op de lijst. De fractie sprak in een spoedbe raad zijn vertrouwen uit in de fractievoorzitter, aldus Balke nende. Tegelijkertijd werd de handelwijze van het dagelijks bestuur, dat Van Rij naar voren schoof als concurrent voor het lijsttrekkerschap, 'betreurd'. Volgens de fractie was het ech ter niet nodig om ook te zeggen dat zij achter De Hoop Scheffer als lijsttrekker staat. In de wandelgangen zijn echter dissidente geluiden te horen van Kamerleden die zeggen er be grip voor te hebben als iemand anders de lijst zou gaan trekken. Zij verwijten De Hoop Scheffer dat hij de fractie te laat op de hoogte heeft gebracht van de discussie over zijn positie. Het Zeeuwse CD A-Kamerlid S. Buijs vindt dat er zo snel moge- peringen en instellingen. Bin Laden woonde er van 1991 tot 1996. Verband De Amerikaanse federale poli tie FBI heeft voor het eerst openlijk een verband gelegd tussen de aanslagen in de VS en de Al-Qaeda organisatie van Bin Laden. Enkele kapers van de vliegtuigen waarmee de aan slagen in New York en Washing ton zijn gepleegd, hadden ban- lijk duidelijkheid moet komen over het lijsttrekkerschap van het CDA bij de komende Ka merverkiezingen. „Ik héb er zwaar de pest in, Wat er is ge beurd, is onprofessioneel en amateuristisch. Zo ga je niet met elkaar om in een partij. Dit levert vöor het CDA alleen ver liezers op in het zicht van de ver kiezingen." CD A-fractielid T. Meijer, zegt zich te kunnen voorstellen dat den met die organisatie, aldus de FBI. De verklaring van de politie kwam toen de FBI donderdag de foto's van de negentien vermoe delijke kapers vrijgaf. Het hoofd van de.federale politie, Mueller, zei niets over de aard van de banden met Al-Qaeda. Hij liet weten dat de FBI niet over volledige zekerheid be schikt over de identiteit van de daders, omdat sommige valse papieren kunnen hebben ge- mensen vinden dat De Hoop Scheffer beter plaats kan ma ken voor een ander. ,,Ik respec teer dat standpunt. Dit soort dingen is voor de partij heel slecht, en dan is het beter de knoop maar heel snel door te hakken." De CDA-jongeren gaven giste ren te kennen dat De Hoop Scheffer wat hen betreft moet opstappen, omdat hij de ver nieuwing van de partij in de weg bruikt. Maar 'Max', een voor malig lid van het terroristische netwerk van Osama bin Laden, heeft aan de hand van de FBI- foto's een van de daders van de aanslagen in de VS geïdentifi ceerd. De twee zouden samen opgeleid zijn in een van Bin La- dens trainingskampen in Af ghanistan, zo meldde de Ameri kaanse zender ABC. ANP/AFP/DPA/RTR pagina 5: Russische generaals over hun oorlog in Afghanistan zou staan. Ook verschillende provinciale afdelingen voelen wel voor een andere voorman. Rapport Gisteren lekte een intern rap port van het CD A-paxlij bestuur uit naar het televisieprogram ma 2 Vandaag. Hierin staat dat De Hoop Scheffer beter niet het CD A-gezicht voor de verkiezin gen kan zijn, omdat uit eigen onderzoek zou blijken dat het overgrote merendeel van de kie zers hem moralistisch en oubol lig vindt. Na afloop van de tele visie-uitzending maakte het partijbureau bekend dat het rappox-t vals is. „Dit rapport is nooit in naam van de paitij ge maakt", aldus een woordvoer- der. Vandaag bespreekt het pax-tij- bestuur de crisis in de partij. GPD pagina 2: altijd ruzie bij het CDA De Hoop Scheffer verliest basis (Advertentie) Winter 2001 Kinderkleding t/m K~~X maat 140 \r05 iBR Baby-kinder- .AaSjg speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke 0113-574210 Mijl www.bruundebeer.nl WHr Jacqueline (Koosje) Mi- da vaine was veertig jaar geleden in Nederland de enige vrouw in de luchtfo tografie. Nu komt ze nog steeds slechts mannen te gen. Ze zegt: „Voor mij is een vliegtuig een stuk ge reedschap." De vrouwen die Jacqueline Midavaine treft in het foto vak zijn actief op 'A 1 de begane grond. door Aector Dooms TERNEUZEN - „Als mens vind ik dat u met het bekijken van kinderpornoplaatjes ernstige feiten heeft gepleegd. Als rech ter moet ik u wegens onrecht matig verkregen bewijs vrij spreken." Tot die conclusie kwam de Terneuzense politie rechter B. Duinhof gisteren in de kinderpornozaak tegen een 36-jarige inwoner van de ge meente Hulst. Volgens Duinhof had de politie geen bevoegdheid om het bewijs uit de opsporingshandelingen te verkrijgen, dus was zijn beslis sing vrijspraak. De man gaf op de zitting toe af beeldingen van kinderporno op de harde schijf van zijn compu ter te hebben gehad. Een hacker had de politie op het spoor gezet toen hij extreme beelden van kinderporno aantrof. Met die gegevens was hij naar de politie gestapt. Aan de hand van het identificatienummer van de computer wist de politie de da der te achterhalen. „Zonder dit nummer hadden we geen zaak gehad", merkte de politierech ter op. De politie besloot op 23 juni vo rig jaar tot actie over te gaan en doorzocht de bestanden op de computer. „Daarop trof men misselijkmakende kinderporn- oplaatjes aan", zei officier van jxxstitie J. de Graaf. „Er zijn 367 plaatjes aangetroffen en dat is heel veel. Ik krijg er buikpijn van. Door het afnemen van kin derporno wordt de productie in stand gehouden. Daarvan zijn kinderen de dupe." Dat de man door zijn overspannen toestand behoefte had aan het bekijken van extreme plaatjes en er geen seksuele bedoelingen bij had, geloofde de officier wel. Ze eiste 240 uur werkstraf en twee maanden vooxwaax-delijke ge vangenisstraf. Raadsman A. Sol stelde dat het bewijs onrecht matig was verkregen, omdat een hacker had ingebroken op de computer van zijn cliënt. (Advertentie) INFODAG ZATERDAG 6 OKTOBER 10.00-15.00 UUB Rotterdam, Posthumalaan 90. Den Haag, Louis Couperusplein 19. Dordrecht, Spirea 3. Oegstgeest, Hazenboslaan 101. Bel voor meer info 0900-ICHTHUS (42 48 487) (22 ct p/m) of kijk op www.ichthus-hs.nl (Advertentie) |1' naam:annoteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: ~j j.; per maand met automatische incasso handtekening: 19,25 42,42). o per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 52 - 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 "713214M000019' De Duitse genei-aal Heinz Georg Keerl leidt de nieuwe Navo- missie Amber Fox in Macedo nië. Onder bescherming van Duitse militairen is een situatie als die in Srebrenica, waar de mannelijke bevolking onder de ogen van Nederlandse VN-troe- pen wei'd gedepor teerd, onmogelijk, al dus de Duitsers. Leontien van Moorsel heeft op het WK-baanwielx-ennen in Antwerpen de wex-eldtitel veroverd op deindividuele achtervolging. Ze was in de finale te sterk voor de "ij Cl Russische Slioessereva. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 financiën en economie; 7; radio en televise: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage; 21,23,25,27, 29 en 30; reizen: 31,32,33 en 37; mobiel: 35; wonen: 39 en 41 door Wouter van Zandwijk AMSTERDAM - Voor een gehoor van 150 moslims heeft premier Kok gistermiddag opgeroepen tot wederzijdse verdraag zaamheid. „Ik hoop dat we in de toe komst kunnen zeggen dat we ongeacht de verschillen toch een echte samenle ving hebben", aldus de premier in de Ma rokkaanse Al Kabir moskee in Amster dam. Kok gaf met zijn bezoek geh'oor aan oproepen vanuit de Nederlandse mos limgemeenschap om een moskee te bezoeken en zo bij te dragen aan het voorkomen van een anti-islamitische stemming. Aan het bezoek werd pas laat ruchtbaarheid gegeven. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst speelden daar bij ook veiligheidsoverwegingen een rol. „Het is niet de ene cultuur tegen de ande- x-e, of het ene geloof tegen het andere, of de ene afkomst tegen de andere", zei Kok. „We moeten heel erg oppassen dat we niet gaan generaliseren. Als er iets ge beurt met een islamitische school bete kent dat niet dat alle autochtonen zo zijn en andersom ook niet." Minister Van Boxtel (Integratiebeleid), die Kok verge zelde, zei dat er in de Nederlandse en de islamitische gemeenschap niets gei-epa- reerd hoeft te worden. „Alleen een klein schi-oefje misschien." Imam Aïssa zong een aantal stukken uit de koi-an met de boodschap te integreren en elkaar te leren kennen. De voorzitter van de Tiu-ks-islamitisch culturele fede ratie, A. Tonca, zei Koks oproep tot dialoog toe te juichen. Tonca, die bij de bijeenkomst de Turkse gemeenschap vertegenwoordigde, vindt dat de mos lims wel lang hebben moeten wachten voordat de premier zich in een moskee vertoonde.,Het werd tij d dat hij met ons kwam praten, vooral omdat hij in het be gin over oorlog sprak." GPD pagina 2: Kok op achtergrond (Advertentie) Uw organisatie beweegt zich in een omgeving die verandert. Ook uw mensen zijn beweeglijk. Dynamiek die - soms tijdelijk en soms voor langere duur - om extra of nieuwe menskracht vraagt. PricewaterhouseCoopers heeft kennis - én kent de mensen - om in die behoefte te voorzien. Op die manier kunt u zich bezighouden met uw markt, in plaats van met de arbeidsmarkt. We zijn gespecialiseerd in Finance en IT. www.interimsolutions-recruitment.nl Interim Solutions Recruitment. Tel. (040) 250 06 32 PricewaterhouseCoopers Interim Solutions Recruitment, biedt diensten op de volgende terreiner Interim Finance Solutions, Interim Management. Interim IT Solutions en Recruitment Selectioi foto Koen Suyk/ANP Premier Kok (r) spreekt met leden van de moslimgemeenschap in Nederland in de Al Kabir moskee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1