Machtsstrijd breekt top CDA op PZC WNF pleit voor zeereservaat Ongekend militair vertoon na bommeldingen tunnels Prins verdiept zich in Zeeuws-Vlaanderen Bloedbad in Zwitsers kantonparlement fjr/t 'oê'Wn f/- uju/w. r>/ if 6/0^^/ Partijvoorzitter Van Rij vertrekt na ruzie met De Hoop Scheffer Europa is woedend op Berlusconi Lingerietrein mijdt Zeeuws 'dieselspoor' ra ï'-ta Postbank NIEUWE autoverzekering Kokkelvissers stoppen uit nood Voetbalclubs in tweede ronde Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 WÊM 21' 14c Regelmatig zon Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 21 graden en een matige zuidenwind. 244e jaargang no. 230 vrijdag 28 september 2001 los nummer 2,00 0,91 door Peet Vogels DEN HAAG - Zeven maanden voor de verkie zingen is in het CDA de strijd losgebarsten om het lijsttrekkerschap van de partij. De gisteren afge treden partijvoorzitter Marnix van Rij heeft zich opgeworpen als uitdager voor Jaap de Hoop Schef fer, de beoogde lijsttrek ker. Op 12 oktober kiest het partijbestuur de nieu we lijsttrekker. De Hoop Scheffer sprak van een couppoging door Van Rij. ,,Van Rij wilde op de lijst op de derde plaats. Dat vond ik geen goed idee. Toen besloot hij niet op de lijst te gaan staan'en daarna wilde hij lijsttrekker worden." De Hoop Scheffer wist dat Van Rij problemen had met het com bineren van zijn werk als fisca list bij Ernst Young, zijn gezin en zijn partijvoorzitterschap, een parttime baan. „Vandaar dat hij besloot de actieve poli tiek in te gaan. Ik heb hem toen aangeboden op nummer 6 te staan, want de voorlopige kan didatenlijst was al opgesteld en daar wilde ik niet aan tornen." De kandidatuur van Van Rij wordt gesteund door het dage lijks bestuur van het CDA. De Hoop Scheffer gaat ervan uit dat het hele bestuur achter hem staat. „Ik heb tenminste geen andere geluiden gehoord." Van Rij wil niet zeggen of hij de tegenkandidaat is van De Hoop Scheffer als het bestuur hem daartoe roept. „De Hoop Schef- VLISSINGEN - Dat er nogal wat te sleutelen valt aan het imago van Zeeland, bewijst het feit dat de Lingerie-Express let terlijk aan de provincie voorbij rijdt. De trein die in het kader van de Week van de Lingerie door Ne derland rijdt, doet Zeeland niet aan. De reden is net zo verbijste rend als lachwekkend: volgens organisator Bodyfashion Ne derland in Aalsmeer kan de trein niet over dieseltrajecten rijden. Eigenaren van Zeeuwse lingeriezaken zijn ontstemd. Hoewel ze aan het project mee betalen, plukken ze er niet de vruchten van. In de Lingerie Express wordt een lingerieshow gehouden. Op tussenliggende stations waar de trein stopt staan kleine modeshows ge pland. zie ook pagina 21 fer is naar mijn mening de kan didaat-lijsttrekker. Ik ga hem niet voor de voeten lopen. Ik ben afgetreden als partijvoorzitter. Maar ik ben beschikbaar voor de politiek. De partij moet zich nu beraden." Volgens Van Rij is in het dage lijks bestuur een analyse ge maakt van de situatie. „Het da gelijks bestuur vond het nodig om met meerdere gezichten het veld in te gaan om bij de verkie zingen zetels te kunnen winnen. De analyse van het bestuur was dat De Hoop Scheffer het alleen niet zou redden. Het dagelijks bestuur vroeg mij of ik beschik baar was voor de lijst. Dat was niet mijn doel. Maar ik heb ge zegd: als jullie een beroep op mij doen dan moet Jaap daarmee instemmen." Hij wil zich er niet over uitlaten wat hij doet als de partij hem vraagt zich te kandideren als lijsttrekker. „Ik moet me rustig houden. Als de partij een beroep op mij doet als lijsttrekker dan met instemming van Jaap. Ik treed terug om duidelijkheid te verschaffen over het lijsttrek kerschap." Belabberd De Hoop Scheffer noemde de opstelling van het dagelijks be stuur 'belabberd'. Hij maakt zich ook zorgen over de uitstra ling die deze verwikkeling heeft op het imago van het CDA bij de verkiezingen. „Dit is een bui tengewoon schadelijke ontwik keling. Het is de vraag hoe we hier nu weer uit moeten komen. Het gaat niet om een inhoude lijk verschil van mening over de campagne, maar puur over de vraag wie lijsttrekker moet worden." GPD Een kleine tweehonderd Terneuzenaren trotseerden gisteren buiten het Scheldetheater de regen om prins Willem-Alexander te kunnen begroeten. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Prins Willem- Alexander is gisteren tijdens een werkbezoek aan de Kanaal zone uitgebreid geïnformeerd over alle mogelijke ontwikke lingen in Zeeuws-Vlaanderen. De prins arriveerde rond het middaguur per helikopter in Terneuzen. Hij landde bij de zeesluis en scheepte vervolgens direct in op het stadsj acht Jacob van Artevelde van Gent. Tijdens de vaartocht op het Kanaal Gent-Terneuzen werd de kroon prins bijgepraat over zaken als de grensoverschrijdende sa menwerking, de herindeling, het waterbeheer en de indu striële ontwikkeling. Aan boord wisselde Willem-Alexander van gedachten met zowel Zeeuwse als Vlaamse bestuurders. In de middaguren bracht de prins een bezoek aan het informatiecen trum en het bouwterrein van de Westerscheldetunnel. Een werktreintje bracht hem naar het diepste punt van de tunnel onder de Pas van Terneuzen. De prins noemde de tunnel bouw ('ik ben afgedaald naar het diepste punt van Nederland, geloof ik') indrukwekkend. Aan het eind van de middag ver richtte Willem-Alexander de opening van het Scheldetheater. In een bomvolle zaal gooide hij - op het podium - de trossen los van het schip Scheldetheater, dat hij vervolgens met een klein duwtje uit het zicht deed ver dwijnen. De publieke belang stelling voor het bezoek van de prins (zonder Maxima) was ge ring. Alleen bij het theater werd Willem-Alexander toegejuicht door enkele honderden Terneu zenaren. Het werkbezoek ging gepaard met de nodige veilig heidsmaatregelen. Er was veel politie op de been en de prins werd omringd door veiligheids agenten. Op de Westerschelde patrouilleerden vaartuigen van de waterpolitie en van de mari ne. pagina 18: hoog bezoek tussen de buien door door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voor de Zeeuws- Zuid-Hollandse kust, van de Oosterscheldemonding tot Hoek van Holland, moet een 100.000 hectare groot zeereser vaat komen. De huidige beroepsvisserij moet uit het zeegebied verdwijnen. Het Wereldnatuurfonds (WNF) heeft dit idee gisteren gepresen teerd aan minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Het zeereservaat maakt onder deel uit van een brede toekomst visie van het WNF op natuur ontwikkeling rond de Tweede Maasvlakte, getiteld 'Met Rot terdam in zee'. Nieuw is het plan niet. Ook het Rijk wil een zeere servaat ter compensatie van het verlies aan zeenatuur door de Tweede Maasvlakte. Het Rijk Advertentie 4,6% Bpaj De verrassend hoge rente die u krijgt met Postbank Internetsparen. Drie keer klikken en u krijgt de hoogste rente van Nederland op een internetspaarrekening. Maar liefst 4,6%. En zonder dat uw geld vaststaat. U kunt er gewoon altijd over beschikken. Begin dus vandaag nog rnet Postbank Internetsparen. Een rekening heeft u zo geopend en ook het overboeken van uw spaargeld is heel eenvoudig. U regelt het op postbank.nl 1/l/lAA 'Rentewijzigingen voorbehouden van onze redactie binnenland DEN KLAAG - Met voor Neder landse begrippen ongekend militair vertoon is gisteren ge reageerd op bommeldingen bij tunnels in Amsterdam en Rot terdam. Tientallen zwaarbewapende militairen, onder andere van de Bijzondere Bijstands Eenheid van het Korps Mariniers, waren ingeschakeld om de Coen- en Zeeburgertunnel in Amsterdam en de Botlek- en Beneluxtunnel in Rotterdam te'controleren. Volgens politie en j ustitie in bei de steden zijn geen bommen aangetroffen. Toch rechtvaar digt minister De Grave (Defen sie) de grootscheepse operatie die het ochtendverkeer lamleg- de in de Randstad. „Het is uit zonderlijk dat het leger wordt ingezet. Maar in de wereld zijn uitzonderlijke dingen ge beurd", aldus de minister die doelde op de aanslagen in de VS. De Grave werd rond een uur of drie 's nachts gebeld door minis ter Korthals van Justitie om zijn Bijzondere Bijstands Eenheid beschikbaar te stellen. In een anonieme brief aan het persbureau ANP was gewaar schuwd voor ontploffingen in de tunnels rond acht. uur 's och tends. Toen die uitbleven, zijn in de loop van de ochtend de vei ligheidsmaatregelen weer op geheven. De vier tunnels waren gedurende de ochtend enige uren geheel of gedeeltelijk afge sloten geweest met containers en militair materieel. Boven de tunnels vlogen legerhelikop- ters. Ruim honderd automobi listen werden aangehouden door onder andere bewapende militairen met bivakmutsen. Hoewel rond het middaguur de situatie weer normaal werd bij de tunnels, blijft Justitie voor lopig scherp opletten. Of een aanslag is voorkomen, weet mi nister Korthals niet, want er zijn geen bommen gevonden. De brief was volgens hem echter te serieus om te negeren. „Veel aanwijzingen in de brief klop ten. Er werd gesproken over gestolen auto's en die bleken in derdaad te zijn gestolen." Vol gens Korthals waren er ook aan wijzingen buiten de brief. GPD pagina 3: op zoek naar status pagina 5: bommen West-Europa (Advertentie)- TOT 25% goedkoper uit met de van OHRA! www.ohra.nl (026) 400 40 40 GOED GEREGELD. OHRA denkt aan 25.000 hectare, tien keer de oppervlakte van de Tweede Maasvlakte. Het WNF vindt dat te weinig. Het reservaat moet groter. Het kan zich anders niet ontwikke len tot een goed functionerend zeenatuurgebied. Haaien en roggen moeten er kunnen over leven. Sternenkolonies en zee honden moeten op zandplaten rust kunnen vinden. Boottochten Het .zeereservaat gaat niet op slot. Meer bezoekers moeten juist van het gebied kunnen ge nieten door de organisatie van 'avontuurlijke boottochten' en het - op kleine schaal - slepen van netten langs de stranden. Zo kunnen mensen kennis maken met de 'veelal onbekende rijk dom van de zee'. Het WNF wil scheepswrakken laten afzinken om tijdens excursies met onder watercamera's te bekijken. Sportvissers blijven welkom, evenals duikers. Voor 'grootschalige beroepsvis serij' met sleepnetten, boom- korvisserijis in het zeereser vaat geen plaats meer. Dat tast het gebied te veel aan. Beroeps visserij blijft mogelijk, maar al leen met selectieve vangsttech nieken en als de visfauna zich heeft hersteld. Voor schelpen winning en schelpdiervisserij geldt hetzelfde. Kraamkamer Het WNF relativeert de omvang van het zeereservaat en de ge volgen voor de beroepsvisserij. Een gebied van 100.000 hectare beslaat 'slechts twee procent' van het Nederlandse deel van de Noordzee en vissers kunnen er van profiteren. Een zeereser vaat functioneert beter als kraamkamer voor vissen. Netelenbos liet zich niet uit over de omvang van het zeereser vaat, al reageerde zij er in eerste instantie ietwat lacherig op. Zij liet doorschemeren verzet uit visserijkringen te verwachten. Heel Europa en de Arabi sche wereld is over de Ita liaanse premier Berlusco ni heen gevallen, vanwege diens weinig chique uit spraken over de islam. Berlusconi stelde tijdens een bezoek aan Duitsland dat de westerse bescha ving superieur is aan de cultuur van de islam. De kokkelvissers op de Westerschelde houden al na drie we ken hun netten noodgedwongen binnenboord. Er zijn genoeg kokkels, de schelpen zijn ook groot, maar de schelp- diertjes zelf zijn zo klein dat het de moeite niet loont om ze op te vissen. Ajax heeft zich gisteravond als vierde en laatste Nederlandse ploeg geplaatst voor de tweede ronde van de Uefa Cup. De Amsterdammers wonnen op Cyprus met 3-0 van Apollon Li massol. De heenwedstrijd had Ajax met 2-0 gewonnen. Eer der op de dag kwalificeerden FC Utrecht (foto) en FC Twente zich al voor de tweede ronde, Roda JC deed dat al op dinsdag. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10 en 11; jong: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19, 21 en 22; sport: 23, 24, 25 en 27 door Bob Kroon ZUG - In woede over een ver meend onrecht drong een zwaarbewapende Zwitser gis terochtend het parlementsge bouw van het kanton Zug bin nen, waar hij een slachtpartij aanrichtte onder de plaatselijke gezagsdragers en volksverte genwoordigers. In vijf minuten vielen er veertien doden en veer tien gewonden. Daax-na schoot de schutter zichzelf door het hoofd. Van de zeven leden tellende re geringsraad werden drie leden dodelijk getroffen en twee zwaargewond. Elf van de tach tig parlementariërs kwamen om in wat een overlevende be schreef als een 'systematische executie'. De slechts 29.000 inwoners tel lende kantonale (engelijknami ge) hoofdstad Zug verkeert in een schoktoestand. Het motief van de dader, de 57- jarige in Zug woonachtige Züri- cher Friedrich Leibacher, was, afgezien van de gevolgen, bij het lachwekkende af: een scheld partij met een buschauffeur, waarvoor Leibacher een ver oordeling kreeg, die hij niet pik te. Hij schreef een jaar lang dreigbrieven aan de plaatselijke overheid en ging in beroep tegen de boete die hem was opgelegd. Dit beroep werd twee dagen ge leden definitief verworpen. De politie trof in de auto van Leibachereen brief aan, waarin hij aankondigde dat 'de maffia van Zug een kwade dag te wach ten stond'. Robert Bisig, een van de twee kantonale 'ministers' die de aanslag ongeschonden over leefden, kon nauwelijks uit zijn woorden komen. „De amokma- ker liep de zaal binnen en riep, 'waar is die lafaard Bisig?'. Hij schoot minstens vijf patroon houders leeg uit zijn legerwapen en had ook nog een pistool bij zich", aldus Bisig. „Ik dook op de grond en hij raakte me niet." GPD Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: a noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: I I l per maand met automatische incasso handtekening: 19,25 42,42). a per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- (€52 -If 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 qo 1 A "nnnnno" Antwoordnummer 123 14 UUUUUzi 4380 VB Vlissingen di wo do a za (postzegel niet nodig) rt 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1