Vertraging dreigt voor WCT Kokkelvisserij Westerschelde uit nood gestopt Kan tandpasta terug in een tube? Van Dijke legt ruzie met SGP en CDA bij Kleinere bedrijven weigeren onderzoek vervuiling bodem Vereniging Kleine Kernen groeit Actie Vlaamse loodsdienst stopt CDA Hulst wil vrijwilligersprijs Gezelschap uit Taipei op bezoek Poging brandstichting verijdeld Besluiten over aanleg Nieuwlandhaven blijven uit Oud-katholieke kerkdienst Goes Lezing over wandtapijten HANS WEERT - De Zeeuwse Vereniging van Kleine Kernen in oprichting presenteert eind november haar beleidsplan. De vereniging die de belangen van dorpen en dorpsraden provin ciaal wil behartigen, presenteert zich zaterdag in Ede tijdens de Nationale Dorpendag van de Landelijke Vereniging van Kleine Kernen. De ZWK zou eerder dit jaar zelf gastheer zijn voor de Nationale Dorpendag, maar de mkz-crisis verhinder de dat. De vereniging mag nu volgend jaar gastheer zijn. De belangstelling van Zeeuwse dorpsraden voor aansluiting bij de ZWK groeit, meldt voorzitter Adrie Kortlever. Enkel de participatie uit Tholen en Walcheren valt tegen. Kortlever wil daar de komende tijd middels bezoeken aan die gebieden ver andering in brengen. Nog maar enkele provincies kennen een eigen WK-afdeling, maar de landelijke vereniging wil daar verandering in brengen. De ZWK fungeert zaterdag als voor beeld tijdens het congres in Ede. VLISSINGEN - De socialistische ambtenarenvakbond Acod schort vanochtend om acht uur de actie van het ondersteu nend personeel op de loodskotter voor de kust van Oostende op. Alle schepen zullen dan weer van een loods worden voor zien. Dit besluit is genomen, aldus vakbondsfunctionaris R. van de Winkel, om in alle rust te kunnen onderhandelen. Van daag wordt in Brussel op hoog niveau gesproken over de grie ven van het personeel, onder meer over de werving van nieu we medewerkers en de vergoeding voor nachtrust. De actie begon maandagavond. Schepen van en naar Belgische havens moesten voor een zeeloods uitwijken naar de Nederlandse loodspost ten noorden van Westkapelle, met als gevolg enkele uren vertraging. HULST - De Hulster CDA-fractie wil dat de gemeente een jaarlijkse vrijwilligersprijs in het leven roept. Volgens de par tij is vrijwilligerswerk de motor achter veel activiteiten en moeten individuen en groepen die zich hier belangenloos voor inzetten in de bloemetjes worden gezet. Hulst trok dit jaar, in het Internationale Jaar van de Vrijwilli ger, 25.000 gulden uit om haar waardering te uiten voor de inzet van de naar schatting vijfduizend vrijwilligers in de Hulster samenleving. De Wereldwinkel stelde voor vijf gul den een attentiepakketje samen. Het CDA reageerde in eerste instantie schamper op dit eenmalige 'waarderinkje'(,,Daar kun je nog geen pak koffie voor kopen"), maar noemt het nu toch een eerste stapje in de goede richting. MIDDELBURG - K. Shih, vertegenwoordiger van Taipei, heeft gisteren de Zeeuwse hoofdstad bezocht. Om half elf werd Shih welkom geheten door burgermeester D. Burgers van Middelburg. Hij ging vergezeld van de directeur en de se cretaris van het Taipei Informatie Centrum. Aansluitend woonde hij een presentatie bij over de economische ontwik kelingen in Middelburg en Zeeland. Na de lunch bracht Shih in gezelschap van onder anderen zijn vrouw een bezoek aan Neeltje Jans. MIDDELBURG - Onbekenden hebben gisterochtend om half vijf geprobeerd een auto in brand te steken aan het Seispark in Middelburg. De eigenaar, die geluid hoorde op straat, wist verdere schade te voorkomen door een brandende lap stof on der de auto vandaan te halen. Er ontstond schade aan een wielkast. vrijdag 28 september 2001 door Rinus Antonisse en Ben Jansen MIDDELBURG - Aanleg van de Westerschelde Container Ter minal dreigt in de knel te ko men. In de plannen staat als hard gegeven dat er in het Sloe- gebied ook een Nieuwlandha ven komt. Het natuurcompen- sat ieplan voor de WCT is er zelfs op afgestemd. Voor de aanleg van de Nieuwlandhaven in het Sloegebied is echter nog geen enkel besluit genomen. Het is (juridisch) zeer de vraag of het milieu-effectrapport voor de Westerschelde Container Terminal, de daaraan gekoppel de herziening van het streek plan Zeeland en de wijziging van bestemmingsplannen van de gemeenten Vlissingen en Borsele hierdoor wel in orde zijn. Verscheidene insprekers hebben dit in hun reactie op het rapport naar voren gebracht. Hebben ze gelijk, dan betekent dit dat de uitvoering van de WCT-plannen op zijn minst ver traging kan oplopen. Gedeputeerde Van Zwieten (ruimtelijke ordening) erkent desgevraagd dat er formeel geen besluiten liggen. „Alle gevolgen van de Nieuwlandhaven moe ten milieuhygiënisch en plano logisch nog in beeld worden ge bracht. Voor het graven van die haven bestaat in elk geval de plicht een afzonderlijk milieu effectrapport te maken." De Nieuwlandhaven is ingete kend in het gebied tussen scheepswerf Scheldepoort en het Rammekensschor. Dit ter rein heeft volgens havenschap GOES - De oud-katholieke ge meenschap in Zeeland houdt zondag 30 september een dienst in de Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat in Goes. De dienst begint om 12.00 uur. Voorganger is de Haagse pas toor K. Homan. In Zeeland wordt tien keer per jaar een oud-katholieke eredienst ge houden. Zeeland Seaports een zeer be perkte natuurwaarde. Kenners betwisten dat, en stellen dat in de 35 jaar dat het opgespoten terrein er ongebruikt ligt, zich volwaardige natuur heeft ont wikkeld. Op zich heeft Van Zwieten er be grip voor dat in de WCT-plan nen rekening wordt gehouden met de komst van de Nieuw landhaven en dat de natuur compensatie voor aanleg van de terminal wordt gekoppeld met die voor de toekomstige haven. Hij kan niet zeggen of dat for meel allemaal wel in orde is en of het milieu-effectrapport voor de WCT hierdoor gehandhaafd kan blijven. „Daar moet nog eens goed naar gekeken worden. Als je het mij privé vraagt is het niet verstandig om het zo te doen. Dat werkt alleen maar verwarrend." De Nieuwlandhaven wordt om schreven als een 'autonome ont wikkeling', die ook doorgaat als er onverhoopt geen WCT komt. Of dat zo is, blijkt pas als de be sluitvorming in gang wordt ge zet. Een deel van het gebied dat voor de Nieuwlandhaven nodig is (13 hectare), is aangewezen als speciale beschermingszone op grond van de Vogel- en Habi- tatrichtlijnen van de Europese Unie. Die grond in beslag nemen mag alleen als sprake is van dwingende redenen van groot openbaar belang. Aangetoond is dat niet. Er is ook (nog) geen advies aan de Europese Com missie over gevraagd. Ander daglicht In de prognoses over het goede renvervoer per schip, trein en vrachtwagen is ook als uit gangspunt meegenomen dat de Nieuwlandhaven zal worden aangelegd. Dat geldt eveneens voor allerlei andere gevolgen, zoals geluids- e-n trillingshin- der, bodem- en waterverontrei niging en veiligheid. Zonder de Nieuwlandhaven komen de ge volgen van de WCT in een ander daglicht te staan. In het richtlijnenadvies over de WCT heeft de Commissie voor de milieu-effectrapportage vo rig jaar omschreven wat onder autonome ontwikkeling dient te worden verstaan: de toekomsti ge ontwikkelingen van het mi- door Harmen van der Werf DEN HAAG - ChristenUnie- fractievoorzitter L. van Dijke uit Middelburg heeft zich de woede op de nek gehaald van zijn collega's van SGP en CDA in de Tweede Kamer. Aanlei ding is een motie die Van Dijke met PvdA'er A. Melkert heeft in gediend voor extra geld voor zorgverlening aan stervenden. De ruzie is gisteren bijgelegd na overleg tussen Van Dijke, CDA- fractieleider J. de Hoop Schef- fer en B. van der Vlies (SGP). Vooral De Hoop Scheffer had zich gestoord aan het optreden van Van Dijke. Hij voelde zich gepasseerd bij de indiening van de motie, met na me omdat de ChristenUnie- fractievoorzitter met de PvdA in zee ging op een gevoelig onderwerp als stervensbegelei ding. De PvdA heeft de in chris telijke kringen omstreden nieu we euthanasiewet gesteund. Van Dijke vindt de commotie overdreven. Het CDA gunt de ChristenUnie geen succesje, stelt hij. Ondanks dit gekissebis over en weer hebben de fractie voorzitters van de drie christe lijke partijen elkaar gisteren ge vonden. De goede verhoudingen zijn hersteld, aldus een geza menlijk persbericht. Afgesproken is dat de woord voerders Volksgezondheid van CDA, SGP, ChristenUnie én PvdA volgende week om de tafel gaan zitten om een voorstel te maken om stervensbegeleiding 'in de huidige vorm' te verster ken. Met de steun van het CDA moet het lukken dit voorstel aan een Kamermeerderheid te hel pen. lieu zonder dat de WCT wordt aangelegd. Bij deze beschrij ving moet worden uitgegaan van de huidige activiteiten en van reeds genomen besluiten over activiteiten, zoals de aan leg van de Westerscheldetunnel en aansluitende wegen. De Commissie voor de milieu- effectrapportage toetst binnen kort of het milieurapport voor de WCT beantwoordt aan de richtlijnen. Volgens een woord voerster van de commissie kan bij eventuele manco's een aan vulling worden verlangd. Daar over moet dan in principe weer inspraakmogelijkheid worden gegeven, zodat al gauw vertra ging optreedt. De Nieuwlandhaven moet komen tussen de strekdam bij het Rammekensschor (links) en scheepswerf Scheldepoort (rechts). foto Peter Buteijn door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Op de Wester schelde is iets grondig mis met de visserij, meent secretaris J. Holstein van de producentenor ganisatie kokkelvisserij. De kokkelvisserij is na drie weken noodgedwongen gestaakt, om dat er nauwelijks vlees in de kokkel schelpen zit. In de Westerschelde liggen ge noeg kokkels. Dat is het pro bleem niet. De kokkelschelpen zijn ook groot, maar de schelp- diertjes in de schelpen zijn zo klein, dat het niet de moeite loont ze op te vissen. Het vlees gewicht is veel te laag en de schelpen bevatten meer zand dan gewoonlijk, omdat ze zich niet goed schoonspoelen. Verdieping Eén schip is de afgelopen drie weken op de rivier actief ge weest voor elf vergunninghou ders. Er is in die tijd niet meer dan 12,5 ton kokkel vlees gevan gen, slechts zes procent van de verwachte opbrengst. Vorig jaar is nog 42 ton boven water ge haald. Ook dat viel tegen. Hol stein heeft staatssecretaris Fa- ber van Visserij een brief gestuurd over de 'noodsituatie'. Een directe oorzaak kan hij niet geven. „Ik kan alleen maar con stateren dat het sinds de verdie ping van de Westerschelde hard achteruit is gegaan. Dat geldt niet alleen voor de kokkelvisse rij, maar ook voor de sprot-, platvis- en garnalenvisserij. Dat is op z'n zachtst gezegd vreemd." Van de elf vergunninghouders voor kokkelvisserij op de Wes terschelde mogen er zes ook el ders op kokkels vissen, in de Waddenzee en/of de Ooster- schelde. Vijf vergunninghou ders zijn puur op de Wester schelde aangewezen. EPZ legde zich vier jaar terug neer bij de sluiting van de kerncentrale Borssele in 2004: „Er zijn immers afspraken gemaakt." foto Lex de Meester door Ben Jansen BORSSELE - Het is niet moeilijk te voor spellen wie in elk geval worden opgeroepen voor het getuigenverhoor dat de rechtbank in Den Bosch 9 november houdt in de kwes tie over de toekomst van de kernenergiecen trale Borssele. Hans Wijers, minister van Economische Zaken in het eerste Paarse ka binet, zal ongetwijfeld gedagvaard worden om uit te leggen wat er nu precies is afge sproken en met wie, eind 1994, over de aan passing en de sluiting van de centrale. Het is waarschijnlijk dat ook Niek Ketting, in die tijd directeur van de Samenwerkende Elektriciteits Producenten (SEP), van de partij zal zijn. De elektriciteitsplannen waarin tot halverwege de jaren 90 nieuw bouw, renovatie en sluiting van centrales werden geregeld, kwamen tot stand in nauwe samenspreek tussen Economische Zaken en SEP. De landsadvocaat, die wil aantonen dat wel degelijk een afspraak bestond over de slui ting van de kerncentrale per 1 januari 2004, doet er misschien goed aan ook een uitnodi ging te' laten versturen aan Hein van Mee- gen, de vorig jaar gepensioneerde directeur van de Elektriciteits Productiemaatschap pij Zuid-Nederland (EPZ). VanMeegen was op 15 december 1997 in Borssele om het per soneel van de centrale uit te leggen waarom zijn bedrijf niet in beroep ging tegen het be sluit van Wijers de vergunning voor de nu cleaire stroomfabriek te beperken tot eind 2003. „De directie acht zich gebonden aan de gesloten overeenkomst"zei hij bij die ge legenheid. EPZ, zo verklaarde Van Meegen vier jaar geleden, legt zich voorlopig neer bij de sluiting van de kerncentrale in 2004. De directie had besloten geen beroep aan te tekenen tegen de beslissing van de minister om de bezwaren tegen beperking van de be drijf sduur ongegrond te verklaren. Er wa ren immers afspraken gemaakt. De EPZ-di- recteur voegde eraan toe dat hij zich wel het -recht voorbehield in de toekomst een ver zoek in te dienen om de beperking van de vergunning ongedaan te maken. „Indien mocht blijken dat ook na 2003 behoefte aan de centrale bestaat, zullen wij niet schro men om maatregelen te nemen. We nemen alleen geen juridische stappen meer." Op de vlakte Van Meegen kan zich deze in de PZC opgete kende uitspraken bijna vier jaar later nog herinneren. „Klopt. Dat waren onze opvat tingen. We konden als EPZ-directie deze opstelling kiezen omdat we wisten dat het personeel van de kerncentrale bij de Raad van State in beroep zou gaan tegen het be sluit van de minister." Over wat hij precies bedoelde met 'gemaakte afspraken' en 'de gesloten overeenkomst' houdt hij zich liever op de vlakte. Van Meegen: „De zaak is onder de rechter en bovendien is het niet uitgeslo ten dat mij ook wordt gevraagd in Den Bosch te verschijnen. In verband daarmee is het misschien beter dat ik nu niet dieper op de zaak inga." Van afspraken repte minister Wijers in elk geval niet in de brief die hij in december 1994 aan de Tweede Kamer schreef, over de oplossing die na een discussie van enkele maanden voor de toekomst van de kerncen trale was getroffen. Niet meteen sluiten, maar de al goeddeels voorbereide aanpas sing van de centrale uitvoeren en de be- drijfsduur beperken tot 31 december 2003. Dat hield in dat de aanpassing - in 1997 vol tooid - niet volledig zou kunnen worden te rugverdiend. Daarom wilde Wijers 70 mil joen gulden bijpassen. De minister had het in zijn brief slechts over 'mijn besluitvor ming'. In het kamerdebat dat erop volgde, vertelde hij dat hij 'zeer veel tijd had geïn vesteerd in overleg met de betrokken partij en om consensus te bereiken'. Ook deelde hij mee dat de tegemoetkoming van 70 miljoen tot stand was gekomen 'na redelij k intensie ve gesprekken die je onderhandelingen zou kunnen noemen'. In dit debat deed Wijers ook zijn befaamde uitspraak dat het terug draaien van de beslissing over de kerncen trale weliswaar niet onmogelijk is, maar qua moeilijkheidsgraad te vergelijken met het terugduwen van tandpasta in een tube. Met het bij de Raad van State ingediende - en gehonoreerde - verzoek de beperking van de vergunning voor de kerncentrale onge daan te maken, en de uitspraak vorige week van de rechtbank in Den Bosch dat de Staat maar moet bewijzen dat met EPZ a fspraken zijn gemaakt over de sluiting, lijkt het per soneel van de centrale daar al aardig in ge slaagd. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De bodemsa nering van vervuilde bedrijfs terreinen is een zaak van erg lange adem. Het kost veel tijd om in beeld te brengen bij welke bedrijven er wat moet gebeuren. Vervolgens heeft een onderne mer maximaal dertig jaar om een schoonmaakoperatie uit te voeren. Ongeveer de helft van de Zeeuwse bedrijven waar onder zoek nodig wordt geacht, wei gert medewerking. De provincie is begonnen met het aanschrijven van de weige raars. De meeste bedrijven kie zen eieren voor hun geld en doen alsnog mee. Tot nu toe heeft de provincie onder dreiging van dwangsommen twee bedrijven verplicht onderzoek uit te voe ren. Het is wel zo dat de drin gendste saneringen, waar risico' voor de omgeving bestaat, met voorrang worden uitgevoerd. Ondanks het grote aantal wei geraars willen voorzitter J. den Boer en coördinator P. Aussems van de Stichting Bodemsane ring Bedrijven Zeeland (SBS) niet spreken van onwil. Hoewel ze niet precies weten waarom bedrijven niet x-eageren, denken ze dat een hele grote groep be di'ij ven zich gewoon niet reali seert wat er precies gaande is. De operatie bodemsanering van nog in gebruik zijnde bedrijfs- tei'reinen is een vrij ingewikkel de aangelegenheid, geven Den Boer en Aussems aan. In Zeeland is een basislijst op gesteld waarop ruim 5100 loca ties staan, waar mogelijk sprake is van bodemvervuiling. Door screening zijn er in eerste aanleg ruim 2700 afgevallen, zodat uit eindelijk 2431 bedi'ijven door de stichting BSB zijn aangeschre ven. Daarvan konden er circa 1100 worden afgevoerd, waar door 1300 bedi'ijven resteren waar een inventariserend on derzoek naar eventuele bodem verontreiniging gewenst is. Grote jongens Ruim de helft van deze bedrij ven heeft met de stichting BSB een overeenkomst gesloten voor zo'n onderzoek; de andere helft is tyeigei'achtig. Coördinator Aussems geeft aan dat het bij de aangeschreven bedrijven niet alleen gaat om 'de grote jongens uit Vlissingen-Oost', maar vooral om kleinere bedrijven in de sfeer van het midden- en kleinbedrijf. „Dat kan bijvoor beeld een wasserij zijn, of een garagebedrijf. Veel bedi'ijven met enkele personeelsleden of eenmanszaken." Het inventariserend onderzoek (waarvan de kosten van gemid deld vijfduizend gulden door de ondernemer zelf betaald moe ten worden) is bedoeld om vast te stellen of er inderdaad sprake is van bodemverontreiniging die moet worden opgeruimd. Is dat het geval, dan volgt er een nader onderzoek, op basis waarvan een saneringsplan kan worden opgesteld. Bij de helft van de inmiddels uitgevoerde inventariserende onderzoeken blijkt niks aan de hand te zijn, bij de andere helft is verontrei niging geconstateerd. Het zwaartepunt ligt op lichtere verontreiniging. In ongeveer tien gevallen moet snel wat ge beuren. De criteria zijn landelijk vast gelegd. Ook dat een ondernemer voor een nader onderzoek vijf tien jaar de tijd heeft en voor uitvoering van een sanerings plan nog eens vijftien jaar. BSB- voorzitter Den Boer wijst erop dat milieuminister Pronk die termijn wil bekorten. Er komt een soort bonussysteem voor snellere sanering. Snel actie on dernemen is niet altijd nodig of voordeliger. De saneringstech nieken zijn nog volop in ontwik keling en kunnen goedkoper worden. Intussen zijn ook de schoonmaakeisen aangepast. Die waren aanvankelijk zo dat op gesaneerde grond zonder problemen een peuterspeelzaal moet kunnen komen; nu wordt meer gekeken naar aard en be stemming van een locatie. MIDDELBURG - Drs. D. Lug- tigheid, höofdrestaurator van Paswerk Textielrestauratie in Haarlem, houdt dinsdag 2 okto ber een lezing over de Zeeuwse wandtapijten. Die tapijten wer den ongeveer vierhonderd jaar geleden vervaardigd ter ver fraaiing van het Prinsenloge ment in de abdij van Middel burg. Lugtigheid zal uitgebreid ingaan op de langdurige restau ratie van de tapijten. De lezing wordt gehouden in de filmzaal van de provincie Zeeland in het abdij complex in Middelburg en begint om 15 uur. Advertentie Kees den Herder Interieirstyling Walcheren /NT Nocrdv,eg 125, Seroos'<e'ke, 0118 593030 Van Besouw 5401 100% linnen 7 kleuren Met blote voeten over wol, katoen of linnen van Van Besouw. Dat is lekker. Anders, maar net zo lekker als pierewaaien langs het strand. Natuurlijk mag iedereen zijn schoenen aanhouden. Daar kan zo'n vloer wel tegen. Die blijft net zo mooi. Maar we blijven erbij: niets is zo ontspannen als het echt voelen van de zuivere Van Besouw-kwaliteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17