OPEN DAG Raad akkoord met plan Spuikom Veertienjarige jongen bekent vernielingen begraafplaatsen 15 op 29 september vanaf 10.00 uur. Roemeense gasten Arnemuiden zijn niet welkom in Nederland Lovende woorden bij diploma Kom eens een kijkje nemen in het nieuwe scheldetheater op de De hele dag zijn er verschillende shows en optredens. U bent van harte welkom! Fractie GroenLinks verlaat vergadering uit protest Fietser (12) gewond bij botsing Verdwenen vrouw dood gevonden Onderzoek Respijt voor kampeerders zeeuwse almanak Handschrift privatisering Vlissingse vismijn MIDDEN vrijdag 28 september 2001 door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Imi Barabasi en Reka Tamas uit Roemenië mogen niet naar Nederland ko men. C. de Ridder uit Arnemui den wilde de twee vrouwen uit nodigen voor een vakantie. Tot zijn verbazing wilde de Neder landse ambassade geen visa verstrekken. De Ridder kent Imi (23) en Reka (22) al jaren, door zijn werk voor de Stichting 'Arnemuiden helpt Teius'. Volgens hem zijn de ge zinnen van de twee vriendinnen al een paar keer eerder in Ne derland geweest. S. Pena van de ambassade spreekt dat tegen. ,,Ik heb geen eerdere aanvragen voor visa van de twee dames." De ambassade is voorzichtig met het verstrekken van visa. ,,De jongedames zijn allebei werkeloos. De kans is groot dat ze er zonder medeweten van me neer De Ridder vandoor gaan. Als Roemenen op een toeristen visum naar Nederland willen komen, moet degene bij wie ze verblijven garant staan voor een bedrag van tienduizend gulden per persoon per jaar, gedurende een periode van vijf jaar. Dat be drag kan in dit geval dus oplo pen tot een ton. Als het inkomen van de gastheer niet hoog genoeg is om dat be drag te kunnen dekken, wordt de aanvraag geweigerd. Die maatregel is noodzakelijk, vindt Pena. „Door het Verdrag van Dublin krijgt de Neder landse staat de rekening." Roe menen die bijvoorbeeld illegaal in Italië werken op een door Ne derland verstrekt visum, moe ten aan Nederland worden uit geleverd. De visum verstrekker kan daarop worden aangespro ken. „De gevolgen zijn bekend, zie bijvoorbeeld de rechtszaak tegen de oud-ambassadeur van Sri Lanka." De diplomaat werd verdacht van medeplichtigheid aan mensensmokkel omdat hij visa had verstrekt aan mensen die nooit naar het eiland terug keerden. Volgens De Ridder hadden de vrouwen geen plannen om in Nederland te blijven. „Daar ben ik honderd procent zeker vanIk vertrouw ze meer dan mezelf." Pena twijfelt niet aan de goede bedoelingen van De Ridder. „Maar er wordt gruwelijk mis bruik gemaakt van hulporgani saties. De Nederlanders zijn van goede wil. En de Roemenen kun je eigenlijk ook niets kwalijk nemen. Het zijn geen crimine len, die mensen willen gewoon een beter leven." Onkosten De Ridder kent de verhalen over Roemenen die naar het buiten land trekken om geld te verdie nen. „Teius heeft meer dan acht duizend inwoners. Er zitten zeker honderd jongelui in Zuid- Europa. Maar de vaders en moe ders van Imi en Reka blijven daar, dus ze zouden zeker zijn terug gegaan." Hij vindt dat de ambassade eerder duidelijkheid had moeten geven. „Ze hebben zeker honderd mark onkosten gemaakt, dat is daar een maandsalaris. Eén van hun va ders is vier keer naar Boekarest geweest. Met de trein is dat een reis van acht uur." De Ridder kan bij het ministerie van Buitenlandse Zaken beroep aantekenen tegen de beslissing van de ambassade, maar daar ziet hij vanaf. „Ik probeer het volgend jaar gewoon weer. OOST-SOUBURG - Een twaal- jarige jongen uit Oost-Souburg is gisteren gewond geraakt bij een botsing met een auto. De jongen was op zijn fiets door rood licht de kruising Stromen- weg/Nieuwe Vlissingse weg overstoken. Daarbij werd hij aangereden door een 38-jarige Vlissingse automobilist die door groen reed. De j ongen is met een hoofdwond overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. VROUWENPOLDER - De Bel gische vrouw die bijna drie maanden geleden verdween in Vrouwenpolder, is woensdag middag dood aangetroffen bij de Polredijk in het dorp. De po litie sluit uit dat de vrouw door een misdrijf om het leven is ge komen. De 66-jarige Annie Warny uit Luik verdween op donderdag ochtend 5 juli in verwarde toe stand uit een hotel in Vrouwen polder. Zoekacties door de politie leverden niets op. De fa milie van de vrouw heeft door het ophangen van aanplakbil jetten geprobeerd haar terug te vinden. Het lichaam van de vrouw werd ontdekt door men sen di e langs de dij k bezig waren met maaiwerkzaamheden. ADRES: Scheldetheater, Westkolkstraat 16, 4531 AW Terneuzen telefoon kassa: 0115 - 695555; telefoon kantoor: 0115 - 694900 fax: 0115 - 694532; e-mail: info@scheldetheater.nl Homepage; www.scheldetheater.nl door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Spuikom mag bebouwd worden. Een rui me meerderheid van de Vlis singse gemeenteraad zei gister avond volmondig ja tegen het stedenbouwkundig plan. De fracties van de SP en Groen Links stemden tegen. Groen Links verliet uit onvrede voor tijdig de raadsvergadering. D66 ging akkoord met het ontwerp, maar maakte de aantekening dat een bouwhoogte van maxi maal vijftig meter moet vol staan. Het CDA, de WD, PvdA, Loka le partij Vlissingen en de RPCU vinden het een ambitieus plan dat kan uitmonden in een aan winst voor Vlissingen. Zij keken terug naar de ontwikkeling van de diverse plannen voor de Spuikom. De PvdA stelde dat al sinds 1970 de Spuikom met enige regel maat op de politieke agenda stond. Uiteindelijk leverde dat in 1997 een tastbaar plan op. „Maar dat conflicteerde te veel met belangen van omwonen den', merkte R. den Broeder van de PvdA op. „Wij vonden toen dat er meer groen, meer water en minder steen moest komen." Volledig Naar de mening van de PvdA voldoet het jongste ontwerp van stedenbouwkundige A. Bhalotra aan die eisen. „We kunnen er volledig mee instem men." De WD kon dat even eens, maar stipte nog eens aan dat er niet getornd mag worden aan de bijzondere architectoni sche kwaliteit en hoogstaande materiaalkeuze. Het CDA com plimenteerde de wethouder over de aanpassingen op het plan, die gemaakt zijn naar aan leiding van de inspraakreacties. „Er is goed overleg gepleegd met omwonenden", oordeelde J. de Coninck-Geers. Zij zei ook nog content te zijn met de hand having van het historisch dijkje bij de Duinpoortweg. Diverse fracties stelden dat in de Spuikom een vlakke-vloer- theater ingepast kon worden. „Dat is volgens ons een geschik te locatie. In de buurt van Cine- city zullen uitgaansgelegenhe den elkaar versterken", vond de CDA-fractievoorzitter De Co ninck-Geers. Zij haalde nog een extra argument aan om het vlakkevloertheater in de Spuik om te laten verrijzen. Het thea tertje zou gebouwd kunnen worden op het Scheldeterrein zodra de Koninklijke Schelde Groep (KSG) haar activiteiten van de Vlissingse binnenstad naar Vlissingen-Oost heeft ver plaatst. Maar de eigenaar van de KSG maakt geen haast met die verhuizing. „De vraag is zelfs of dat terrein ooit beschik baar komt voor bebouwing", zei ze. De Spuikom is een aardig al ternatief. P. van Zalen van GroenLinks was juist teleurgesteld en boos over de manier waarop met in spraakreacties is omgegaan. Hij vindt dat tegenstanders van be bouwing' niet serieus zijn geno men. Tegen wethouder De Haas zei hij: „U heeft nooit meer over een invulling van een park wil len spreken. Bestuurlijke ver nieuwing is ook luisteren naar de bevolking en flexibel kunnen omgaan met voorgenomen be sluiten. De maatschappelijk be hoefte lijkt me duidelijk. De boodschap van veel Vlissingers is: geen bebouwing in de Spuik om. U negeert dat." Na die woorden verliet de twee koppige fractie van GroenLinks de raadsvergadering. Onder af keuring van de RPCU en de PvdA. J. Koppejan, RPCU: „U wacht ook niet de reacties van uw collega-raadsleden af? Dat is bedenkelijk. Ik had een wat hoger niveau van u verwacht." Parkeerkelder Het ontwerp voor de Spuikom bevat circa 206 appartementen/ stadswoningen. Onder een van de twee torens is 2000 vierkante meter commerciële ruimte voorzien. Het plan biedt verder ruimte aan 8000 vierkante me ter voor winkels. Naast par keervoorzieningen voor de nieuwe bewoners komt er een parkeerkelder voor 200 auto's extra. Over bebouwing in de Kleine Spuikom, vlakbij de Leeuwen- trap, heerst nog onduidelijk heid. De Haas erkende dat de drie bouwblokken op geringe af stand van de huidige bebou wing zijn ingetekend. Hij is in overleg met het waterschap om dichter naar de zeewering toe te mogen bouwen. VLISSINGEN - De gemeente raad van Vlissingen heeft gis teravond 125.000 gulden be schikbaar gesteld voor een onderzoek naar de verzelfstan diging van de gemeentelijke vis mijn. Het onderzoek is volgens wet houder P. van de Maden nodig om de juridische, financiële, fis cale en arbeidsrechtelijke as pecten van de verzelfstandiging in kaart te brengen. De beoogde verzelfstandigings datum, 1 januari 2002, is on haalbaar. Rond die datum is het onderzoek afgerond en wordt een advies gegeven voor welke organisatievorm Vlissingen moet kiezen. Van der Maden gaf geen duide lijkheidwanneer de vismijn om gevormd zal zijn. „Na de adviesnota biedt zich wellicht een koper aan. Pas dan kunnen we in inzicht in het tijdspad ge ven." Vlissingen is de laatste gemeen telijke vismijn. Gemeenten zien de exploitatie van de vismijnen niet meer als hun taak. Door verzelfstandiging kan de slag vaardigheid van de afslagen vergroot worden. door Matthew Gideonse MIDDELBURG De compli menten gingen over en weer gis termiddag in de school voor an derstaligen 'het Molenwater' in Middelburg. Drie leerlingen van de school behaalden deze maand hun staatsexamen Ne derlands. Een mijlpaal voor de Middelburgse onderwijsinstel- ling. De leerlingen zijn de eerste in de geschiedenis van de school die het landelijk erkende examen hebben gehaald. De docenten van het Molenwater waren trots. Docent Nederlands Wim Kwast, die de leerlingen heeft begeleid, stak zijn ontzag niet onder stoelen of banken. „Het is voor mij een voorrecht om met deze mensen te hebben gewerkt. Ze hebben vaak alleen zichzelf, een naam en een verleden. Ze hebben iemand nodig die zorg voor hun draagt." Voor de ge slaagden kon hun leraar ook niet kapot. „Hij is super en de beste", klonk het eensgezind. Kwast heeft de leerlingen heel intensief begeleid. „Ze moesten het examen doen in Rotterdam, ik ben met ze meegegaan. Zo (Advertentie) neem je in elk geval de 'reis- spanning' weg." De school aan het Molenwater in Middelburg is een zogenoemd Neveninstroomproject. Dat houdt in dat bijna alle leerlin gen alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) zijn. De scholieren krijgen per week on geveer vijftien uur Nederlands. Van de drie leerlingen de het examen gehaald hebben is er één ama. Fernando do Amaral Ferreira da Silva, zoals hij vol uit heet. Achttien jaar oud en door Esme Soesman 's-HEERENHOEK - Een veer tienjarige jongen uit de gemeen te Borsele heeft bekend in zijn eentje verantwoordelijk te zijn voor de vernielingen die in juni en september op de begraaf- twee j aar geleden vanuit Angola naar Nederland gekomen.Fer nando is heel blij met zijn diplo ma. „De uitreiking vond ik erg leuk, ik werd trots van alle mooie woorden. Het diploma is een stempel op wat ik er voor heb moeten doen." Fernando volgt nu een opleiding elektro techniek op het ROC Zeeland aan de Ravensteijnweg in Mid delburg. De twee klasgenoten van Fer nando die het staatsexamen hebben gehaald zijn niet in hun plaatsen in 's-Heerenhoek en Ovezande zijn gepleegd. Zeker honderd graven raakten be schadigd. Secretaris C. Rentmeester van het 's-Heerenhoekse kerkbe stuur, tevens beheerder van de begraafplaats achter de Willi- brorduskerk, is opgelucht. De politie heeft hem gistermorgen op de hoogte gesteld van de aan houding. Op zijn beurt heeft Rentmeester de leden van het kerkbestuur ingelicht. Sinds de ravage begin juni op het kerkhof werd ontdekt, heeft de kwestie de gemoederen flink bezig gehouden. „Je denkt er steeds aan. Wie, wat, hoe en waarom? Ook ben je steeds met beveiliging bezig. Nu weten we iets. De motieven kennen we nog niet. Maar de dader kan nu in elk geval hulp krijgen. Ik hoop dat er goede begeleiding zal zijn, voor die jongen en voor zijn ouders", reageert de secre taris. De politie is de dader op het spoor gekomen door een combinatie van technisch spo renonderzoek, buurtonderzoek en geruchten en tips. Met name reacties uit de omgeving hebben volgens politiewoordvoerder S. de Beste bijgedragen aan het onderzoek. Al enige tij d bestond het idee dat het om één vernieler ging. De aangerichte ravage deed aanvankelijk anders ver moeden. Omdat praatjes echter uitbleven - iets dat bij een groep eigenlij k nooit gebeurt - leek het steeds aannemelijker dat het om één dader ging. De veertienjari ge jongen is woensdag ver eentje naar Nederland geko men. Magda Loziak (18) liet haar vaderland Polen drie jaar geleden achter zich. „Mijn moe der ging met een Nederlandse man trouwen, dus ik moest mee naar hier. Ik vond het niet leuk om weg te gaan, maar nu heb ik het erg naar m'n zin." Magda woont in Kapelle-Biezelinge en volgt een kappersopleiding in Goes. Parwana Azar is ook achttien jaar en vluchtte vier jaar gele den met haar vader uit Afgha- hoord. Hij heeft beide zaken be kend, maar kan geen verklaring geven voor zijn daden. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Op de begraafplaats in 's-Hee- renhoek vernielde hij ruim hon derd graven. Hij richtte daar mee voor zo'n 60.000 gulden schade aan. In september ver nielde hij nog eens ongeveer tien graven op de begraafplaats van de rooms-katholieke kerk in Ovezande. De gemeente heeft de omvang van de vernielingen nog niet in kaart gebracht, in af wachting van een eventuele aanhouding. Nu er een dader is, wordt actie ondernomen. De schade wordt, evenals in 's-Hee- renhoek, op de dader verhaald. In 's-Heerenhoek is een Zeeuws- Vlaams bedrijf bezig met her stel van de vernielde graven en ornamenten. Het kerkbestuur heeft, in samenwerking met de betrokken families, de vernie lingen geïnventariseerd. De nistan naarNederland. Zeis blij met haar diploma, en doet een administratieopleiding in Mid delburg. Parwana kwam naar Nederland, omdat haar vader problemen had met de Taliban. „Ik vind het heel erg als ik nu het nieuws zie en over de Taliban hooi'. Het is vreselijk wat er in de Verenigde Staten is gebeurd." De oorlogsdreiging in haar va derland wacht ze gelaten af. „Het maakt me niet uit hoe, maar de Taliban moet gewoon weg!" herstelwerkzaamheden zijn in volle gang. Naar verwachting ligt de begraafplaats er half no vember weer min of meer als vanouds bij Emoties Helemaal hetzelfde wordt het echter niet meer. De vernielin gen hebben veel emoties veroor zaakt. En waakzamer gemaakt, erkent Rentmeester. Alle toe gangswegen zijn met prikkel draad versperd, zodat het kerk hof alleen nog maar via de hoofdingang bereikbaar is. Op timaal beveiligen kan nooit, zegt de beheerder, of het moet ten koste gaan van toeganke lijkheid. „Maar we zijn alerter geworden. En ik hoop in elk ge val dat dit een discussie op gang brengt over de vraag wat je op kerkhoven doet. Er spelen re gelmatig kinderen op begraaf plaatsen. Het is een taak van ou ders en ook van scholen om daar over te praten." 0 vindt 't op de gratis Eurokalender, Nog een paar maanden en de euro is een feit. Nu vraagt u zich misschien af: wat moet ik precies weten? Wat staat er de komende tijd te gebeuren? De antwoorden vindt u op de Eurokalender. Alle feiten pasklaar op een rijtje. Helder en overzichtlijk. Handig voor in uw portemonnee, want de Eurokalender is zo groot als een bankpas je. Wilt u de Eurokalender ook ontvangen? De Eurokalender vindt u deze week o.a. in de omroepbladen. Mocht u 'm niet zijn tegengekomen, bestel de Eurokalender dan gratis bij de Eurolijn: 0800 - 1521. BURGH-HAAMSTEDE - De kampeerders op camping Berkenhof in Burgh-IIaamstede krijgen iets meer tijd voor het verplaatsen van him recreatieve verblijfplaats. Het streven van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) was er eerst op gericht camping De Berkenhof middenin het natuurgebied van Schouwen-West voor eind december dit jaar te hebben ontruimd. Enkele tientallen kampeerders dreigden daardoor in de problemen te raken, omdat de voor hen voorbestemde compensatielocatie aan de Rampweg in Renesse dan nog niet beschikbaar zal zijn. Overleg tussen gemeente, DLG en provincie heeft uiteindelijk een oplossing voor dit probleem opgeleverd: zij hebben ieder 50.000 gulden toegezegd om camping Berkenhof nog een extra jaar open te houden. Advertentie Ze draaien allebei nacht diensten en het was altijd goed gebruik dat degene die laat thuiskwam een lief brief je van de significante ander aantrof. Een kattebelletje, romantisch bij een kaars ge legd en soms voorzien van een glas wijn of iets lekkers. Het goede gebruik was door haar nieuw leven ingeblazen. Vanwege lang geleden had hij het briefje in de nacht zelf niet opgemerkt en zij moest hem er dan ook 's middags op wijzen. Nu kon ze eens met eigen ogen aanschouwen hoeveel moeite het hem kost te haar door jarenlang hand- schrifttechnisch wanbeleid getarte schriftelijke stuip trekkingen te ontcijferen. Bim je ook neef dat mijn handschrift erop vooruit gaat? las hij hardop. Zij schoot in de lach om deze armzalige vertaling. Hij be keek de zin nogmaals. Waar na hij antwoordde: „Nee, ik bim van neef. De drie afgestudeerde asielzoekers en hun leraar tonen trots het document waaruit blijkt dat ze zijn geslaagd voor het staatsexamen Nederlands. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15