Consument vertrouwt het niet Klasse Noten grootste van kleintjes Deme gaat zand en grind verwerken in Vlissingen-Oost Kermisexploitant vreest de euro niet 9 Studentikoze NBBS probeerde vergeefs gewoon te worden Afvalverstoppers veel gevraagd Minder goede verwachtingen over eigen financiën Bedrijven willen geen euro in het kerstpakket het bedrijf DODEWAARD - Bij Romein Beton in Dodewaard worden in op dracht van de gemeente Rotterdam 1125 ondergrondse afval containers gefabriceerd. In elke container komt een stalen huls met veiligheidslift die automatisch omhoog komt zodra de af valbak geleegd wordt. De containers kosten Rotterdam meer dan 5 miljoen gulden. De betonfabriek heeft inmiddels ook van de gemeente Apeldoorn een order binnen voor 700 soortgelijke containers. foto ANP donderdag 27 september 2001 door Alex Bogers DEN HAAG - Het vertrouwen van de Nederlandse consument in de economie is flink gedaald na de terreuraanslagen in de VS. De vertrouwensindex van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) zakte na de aansla gen met 9 punten ten opzichte van het eerste deel van septem ber. Anderhalve week na de aansla gen is de consument veel minder bereid geld uit te geven. De huishoudens hebben minder gunstige verwachtingen over de eigen financiële situatie. Dat heeft nog niet geleid tot een strakkere hand op de knip. De consument deed in de eerste an derhalve week van september al minder grote aankopen dan in augustus en die zuinigheid is niet toegenomen. De Nederlandse consument was al veel minder goed geluimd ge raakt in de laatste maanden. Vo rig jaar rond deze tijd noteerde door Ben Jansen VLISSINGEN - Deme Building Materials, een onderdeel van de Belgische baggermaatschappij Dredging International in Zwijndrecht bij Antwerpen, be gint een verwerkingsfabriek voor uit zee gewonnen zand en grind in Vlissingen-Oost. Het materiaal zal er worden ge kraakt, gezeefd, gesorteerd en van zout worden ontdaan. Deme was al geruime tijd in overleg met havenschap Zee land Seaports over een mogelij ke vestiging. Daarbij zijn ver scheidene locaties bekeken, zowel in Terneuzen als in Vlis- singen. De fabriek komt te staan op een 3,5 ha groot terrein op de hoek van de Sloehaven en de Van Cittershaven. Dit deel van het haven- en industriegebied behoorde tot het Hoechst-com- plex. Capaciteit Baggerschepen voeren zeezand en zeegrind in Vlissingen-Oost aan. De afvoer na verwerking' geschiedt met binnenvaart schepen. Deme verwacht dat bij volledi ge capaciteit, die na enkele ja ren zal worden bereikt, jaarlijks 15 milj oen ton zand en grind zal worden afgeleverd. Deze zelfde hoeveelheid zal het bedrijf ook weer verlaten. De totale overslag van 3 miljoen ton levert voor Zeeland Sea ports een betekenende toename van de havengelden op. Het ha venschap koopt de grond voor de vestiging van Deme van de uit Hoechst voortgekomen on dernemingen Thermphos en In dustrial Park Vlissingen. Zee land Seaports zorgt ook voor de bouw van twee steigers voor het laden en lossen van schepen die zand en grond aan- en afvoeren. Deme betaalt deze kosten in tien jaar terug. De grondtransacties, de bouw van de steigers en de voorfinan cieringsovereenkomst met De me komen volgende week woensdag aan de orde in het al gemeen bestuur van het haven schap. Bij Dredging was niemand be reid een toelichting te geven op de voorgenomen activiteiten in Vlissingen-Oost. de index van het consumenten^ vertrouwen nog een plus van 24 punten. De hele zomer staat de index al vier tot vijf punten in de min. Het vertrouwen staat nu op 14 punten in de min. Meetsysteem Het consumentenvertrouwen bestaat uit twee onderdelen. Het CBS meet het oordeel over de economie in het algemeen en de koopbereidheid. Beide on derdelen lieten na de aanslagen een vergelijkbare daling van het vertrouwen zien. De afgelopen twaalf maanden worden in het licht van het drama in de VS juist iets beter beoordeeld. Het CBS heeft overigens in zijn jongste enquête niet verwezen naar de terreurdaden. Bij oorlogsdreiging krijgt het consumentenvertrouwen wel vaker een flinke dreun. Bij het uitbreken van de Golfoorlog daalde het vertrouwen 20 pun ten in twee maanden. Dat leidt niet altijd een forse daling van de aankopen. Tijdens de Golf- ooiiog daalde het vertrouwen twee keer zo snel als de koopbe reidheid. Gisteren bleek dat het vertrou wen van de Amerikaanse consu ment in de economie ook scherp is gedaald door de aanslagen. De Conference Board, een on derzoeksinstituut van het be drijfsleven, maakte bekend dat de vertrouwensindex de sterk ste daling laat zien sinds okto ber 1990. GPD Veel kermisexploitanten moeten om praktische redenen de prijzen van hun attracties omrekenen in hele euro's. foto Charles Strijd door Manon Kotvis TERNEUZEN - Echt hoog zit het de meeste kermisexploitan ten nog niet, die euro. Want ze hebben in tegenstelling tot an dere ondernemers de tijd om de kat uit de boom te kijken. Dit is te danken aan de kermiswinter- stop die doorgaans duurt van november tot begin maart. Exploitant van de minicars op de Terneuzense kermis F. Keizer heeft al wel zijn prijzen in zowel euro's als guldens gezet, maar heeft zich verder nog amper ver diept in de invoering van de eu ro. „De belangrijkste stap voor mij is het invullen van het biljet bij de bank om euro's te bestel len. Verder is dit hele seizoen nog afgesteld op het normale betalingsverkeer." De kermis exploitant is van plan om zich tijdens de winterstop te verdie pen in de euro. Voor sommige van zijn collega's heeft de euro al wel gevolgen ge had. „Onze collega's uit de auto maten wereld moeten natuurlijk veel veranderingen doorvoeren. In de automaten gaan guldens, rijksdaalders of vijfjes. Daar moeten allemaal vervangende muntproeven voor gemaakt worden." Voor een automaten- exploitant op een grote kermis als die in Terneuzen betekent dat een kostenpost van vijftien tot twintigduizend gulden, schat Keizer. Collega H. Hoef nagels heeft hierop al enkele maanden geleden geantici peerd. „Ik had twee van die boksbalautomaten. Die heb ik deze zomer verkocht in verband met de euro. Daarna heb ik twee nieuwe gekocht, die al op de eu ro aangepast zijn." Hiermee denkt hij voordeliger uit te zijn, omdat de kosten van de omzet ting flink zijn. Het meeste geld gaat het de bur ger kosten, denken de kermis ondernemers. „Wij starten zelf pas met Pasen, dus ik heb nog een aanlooptijd om te kijken wat anderen doen, want het moeten toch afgeronde bedra- fff gen worden. Maar ik kan de prijs niet ver overschrijden. Het moet wel betaalbaar blijven. Ik kan het niet maken veel omhoog te gaan, want in de kleine ker nen heb ik veel met dezelfde mensen te doen", vertelt Keizer Dit is de vijftiende aflevering van een serie over de invoering van de euro op 1 januari.. Suggesties en ideeën voor verhalen rond de komst van de euro kunnen worden gemaild naar: euro@gpd.nl Gratis Fleurop cadeaubon bij aankoop van een AEG LAVAMAT jubijine wasautomaat! GOIRLE - Kerstpakket ten wil het bedrijfsleven wel, zolang er maar geen eurocadeautjes inzitten. De Brabantse Kerstpak ketten Specialist (BKS) in Goirle heeft nog geen en kel pakket met eurospul len verkocht aan het be drijfsleven. Een woordvoerder van BKS zegt dat het bedrijfs leven, drie maanden voor de introductie, de buik vol heeft van de euro. „De klanten vragen ons expli ciet om pakketten zonder ook maar iets wat met de euro te maken heeft. BKS omschrijft zichzelf als een 'middelgrote' leve rancier van kerstpakket ten. Groothandel Sligro, die tot de grotere spelers op de markt behoort, heeft dezelfde ervaring als de Brabantse onderneming. Het millennium twee jaar geleden was een enorme hype, maar bij de euro is daarvan volgens Sligro absoluut geen sprake. „Integendeel, de euro is geld en geld is geen kerst thema. Onze klanten vin den de euro niet gezellig voor in het pakket." De artikelen die Sligro in de pakketten heeft, zijn ook wat vergezocht, er kent de woordvoerder. Badschuim met het euro teken, een eurochocolade letter, een kaars in de vorm van een euro. Ook internetkerstpaklcet- tenbedrijf, www.kerst- pakket.nl noemt de euro absoluut geen topper. Het internetbedrijf je biedt een aantal kleine eurodin getjes aan, zoals een pak ket met twee flessen wijn. Op de ene staat 'de laatste gulden' en op de andere 'de eerste euro'. Een woordvoerder zegt wel pakketten met eurospul len in reserve te houden, mocht er toch een grote vraag ontstaan. Relatiegeschenken die met de euro te maken heb ben, lopen enorm goed, in tegenstelling tot de kerst pakketten. „Vanaf mei dit jaar zijn vooral de euro calculators niet aan te sle pen", zegt de woordvoer der van internetbedrijf www.multigift.nl. ANP door James McGonigal DEN HAAG - Reisorganisator NBBS die dinsdagmiddag on verwacht de deuren sloot, is in het reiswereldje altijd een bui tenbeentje geweest. Wat voluit het Nederlands Bureau Buiten landse Studentenbemiddeling heet, begon als reisbureautje voor studentenverenigingen. In 1927 werd de eerste reis geor ganiseerd, naar Boedapest. Hongaarse studenten fungeer den als gastheer. Een jaar later was de stichting middelpunt van de opvang van buitenlandse studenten die naar Nederland kwamen voor de Olympische Spelen in Amsterdam. In 1946 pikte de club de draad weer op met zomerkampen voor studenten die naar Nederland kwamen om vooral in Zeeland te helpen met de wederopbouw. In de jaren vijftig maakte NBBS handig gebruik van het feit dat emigrantenschepen bijna leeg terugvoeren naar Europa: stu denten uit de VS en Canada konden zo goedkoop naar Ne derland komen. In de j aren zestig breidde de stu dentikoze organisatie, die in uitstraling bewust afweek van de rest van de reiswereld, de klantendoelgroep uit met scho lieren, om uiteindelijk uit te komen bij alle jongeren. Wie in deze tijd naar een andere goed kope, enigszins exotische reis, kwam al snel bij NBBS terecht. NBBS werkte vanouds vanuit het Leidse hoofdkantoor met 'reiswinkels' in universiteitsge bouwen. Pas in 1969 werd de eerste 'gewone' vestiging ge opend. De organisatie richtte zich meer en meer op niet stude rende klanten en kwam begin jaren zeventig zelfs met een af deling zakenreizen. Kort daarna werd echter al dui delijk dat de oude NBBS-for- mule van studentikoos, exo tisch en goedkoop aan kracht begon te verliezen. Aan de ene kant betekende de toenemende welvaart dat de belangstelling voor budget-reizen afnam, aan de andere kant kwamen er voor de dure exotische toerist con currerende clubs bijEn voor de massa van de doorsnee vakan tiegangers bleef NBBS 'dat studentenburootje'. De derde activiteit van het bedrijf, de ver koop van vliegtickets, bleef kampen met alsmaar krimpen de marges. Maar NBBS wist in de top vijf van op de Nederlandse markt actieve reisorganisaties te blij ven. Ondanks een begin dit jaar aangekondigde bezuinigings operatie kwam het sluiten van de NBBS-deuren dinsdag on verwacht, ook voor insiders in de branche. GPD door Jeffrey Kutterink BURGH-HAAMSTEDE - Da gelijks rollen er 10.000 bakjes met vers gebakken noten en me langes van de rolbanden bij Klasse Noten in Burgh-Haam- stede. Met eigen bestelwagens brengen medewerkers ze naar 450 supermarkten door het hele land. Vanuit een centrum in As sen bedient het Zeeuwse bedrijf de markt in het noorden. Het is slechts het begin, want over een paar maanden wordt de produc tie verviervoudigd. Ruim vij f j aar geleden begon Al fred Sandee met het branden van noten in een schuur achter zijn ouderlijk huis in Kamper land. „Ik werkte in een super markt en was er verantwoorde lijk voor de inkoop, onder andere van noten. Toen zag ik al dat noten veel aandacht vragen. Dat klinkt gek, maar niemand wil oude noten. Ze moeten dus vers zijn. Bovendien moeterrze goed worden gepresenteerd. Ik dacht dat ik dat beter kon en ben voorzichtig aan zelf begonnen met bi'anden. Ik bracht de zelf gebrande noten naar een aantal supermarkten in de omgeving." Groei Samen met Leo van Broek, die toen nog werkte als vertegen woordiger voor onder meer Bol letje, richtte hij het bedrijf Klasse Noten op. Een jaar latei- besloten ze het groter aan te pakken en kochten een pand op industrieterrein De Roterij in Burgh-Haamstede. Inmiddels rollen er 10.000 bakjes met no ten per dag van de band. Plet bedrijf koopt de noten in bij een Nederlandse importeur. De noten komen onder meer uit In dia, Brazilië en Vietnam. Af hankelijk van de soort moeten ze een zekere tijd op een bepaal de temperatuur worden gebak ken in arachicle-olie (pinda-olie Dat gebeurt in ovens die nog het meest lijken op grote fri tuurpannen. Een verpakkings machine stopt de noten in speci ale bakjes, waarna ze klaar zijn voor verzending. Met zes eigen bestelwagens brengen medewerkers van het bedrijf de noten door het hele land. Waar Klasse Noten zich in het begin alleen nog richtte op Zeeland en de omgeving van Rotterdam, worden de noten nu verkocht in 450 supermarkten door het hele land. Dat is tien procent van de supermarkten. Volgens het bedrijf komen er wekelijks zo'n tien supermark ten bij. Klasse Noten heeft een markt aandeel van vijf procent. „We zijn de grootste van de klein- Bakjes gebrande noten lopen van de band bij Klasse Noten in Burgh-Haamstede. foto Marijke Folkertsma Klasse Noten Plaats: Burgh-Haamstede Opgericht: 1996 Werknemers: 15 Osnmzet: 6 miljoen gulden tjes", schetst Sandee de markt. ,Er zijn een handvol producen ten van verse noten in Neder land. Daarvan is er één grote. De andere vier zijn relatief gespro ken kleine marktspelers." De bedrijfsfilosofie is om de nootjes zo vers als mogelijk bij de consument op tafel te krij gen. Van Broek: „Dat betekent dat we de nootjes zo snel als mo gelijk vanuit de fabriek in de schappen willen krijgen. Van daar dat we een aantal j aar gele den hebben gekozen om de dis tributie in eigen hand te nemen. Dat kost weliswaar veel geld, maar dat is de enige goede ma nier om het voor elkaar te krij gen. Toen we ermee begonnen, verklaarden veel mensen ons voor gek. Nu zie je dat super markten het prettig vinden dat we zelf ons eigen rek vullen en verzorgen." De supermarkten die Klasse Noten bevoorraadt zijn onder andere de Golf, Super de Boer, C1000, Jumbo en de Plus- en Garant-en Meermarkt. „We richten ons voorlopig niet op de nog grotere supermarkten", veitelt Sandee. „Dan lopen we de kans dat we een deel van onze zelfstandigheid gaan verliezen. De hele grote supermarkten willen dan natuurlijk een eigen stickertje op de verpakking. En dat willen we voorlopig nog niet." De consument heeft keuze uit vele soorten noten. „De produc ten van veel concurrenten zijn langer houdbaar, maar minder vers. Wij richten ons op mensen die houden van verse noten. Daar staat een kortere houd baarheid van een aantal maan den tegenover", aldus Van Broek. De dagelijkse productie is net voldoende om te kunnen vol doen aan de vraag. „Dat heeft als voordeel dat we weinig voor raad hebben. Maar om te kun nen groeien, moeten we de pro ductiecapaciteit vergroten." Plannen daarvoor zijn in een ver stadium. In april neemt Klasse Noten een nieuwe machine in gebruik die vier keer zoveel bakjes per dag kan vullen met noten. Om de machine te kun nen plaatsen zal een deel van het pand moeten worden ver bouwd. De zoveelste in vijf jaar tijd. Want inmiddels is het be drijf verspreid over twee vlak bij elkaar gelegen panden op de Roterij Het bedrijf groeit dan ook hard. De verwachting is dat de omzet volgend jaar groeit naar 11 mil joen gulden. „Tot nu toe hebben we elk jaar de omzet weten te verdubbelen", constateert San dee. „Vorig jaar was die drie miljoen gulden, dit jaar zal die uitkomen op circa zes miljoen gulden." Deens bakje Om te zorgen dat Klasse Noten zich ook in de schappen onder scheiden van de concurrentie heeft de Zeeuwse onderneming samenwerking gezocht met het Deense verpakkingsbedrijf Pluspak. „Wij hebben nieuwe bakjes ontworpen, zij hebben ze geproduceerd." Het grote verschil met de oude verpakking is de vorm. In plaats van ronde is gekozen voor blad- vormige bakjes. Bovendien is het materiaal een stuk helder der, waardoor het product vol gens de Zeeuwse onderneming beter tot zijn recht komt. Of de consument ze mooi vindt, is nog afwachten. Van Broek: „We hebben er vooraf geen markton derzoek naar kunnen doen. Maar dit bakje zet je, denken wijzonder enige schroom op ta fel. Het heeft een decoratieve waarde." Klasse Noten hecht erg aan de presentatie. Zo heeft het bedrijf ook een eigen rek voor super markten ontworpen waar de verschillende soorten noten in staan. De herkenbaarheid is net zoals een visitekaartje, is de re denering. Van Broek: „Het gevaar zit er in dat mensen Klasse Noten zien als een luxe product. En dat zou onterecht zijn. Maar we willen ons zo duidelijk onderscheiden, omdat we in notenland maar eens af moeten van de eenheids worst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9