Provincie wil ammoniak door pijp PZC Nieuw marineschip groter dan Rotterdam Oprukkende vos bedreigt vogelstand Greenpeace voert actie tegen productie giftige scheepsverf Rechtbank nog niet in actie tegen illegaal gebruik van software Twee kandidaten uit Zeeland voor prijs Staatsbosbeheer 17 Overleg met Hydro Agri en Basf over alternatief voor scheepvaart Ruim twee jaar cel voor overval op tankstation Pronk repareert regels genetische veldproeven Afbouw Zeven Provinciën loopt gevaar sbw donderdag 27 september 2001 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De provincie wil met Hydro Agri in Sluiskil en Basf in Antwerpen overleg gen hoe ammoniak op een veili ger manier naar de fabrieken kan worden vervoerd. In plaats van met schepen over de Westerschelde denkt de pro vincie bijvoorbeeld aan trans port via pijpleidingen. Dat zou de veiligheid op de Westerschel de zodanig ten goede komen, dat het bouwen van woningen en bedrijven in gemeenten rondom de zeearm in de toe komst niet in gevaar komt. Gedeputeerde D. Bruinooge zei dat gisteren tijdens een geza menlijke vergadering van de Statencommissie economie en de Sociaal Economische Con sultatie Groep (SEC-G, de pro vinciale Sociaal Economische Raad). In het Nationaal Milieubeleids plan 4 dat minister Pronk nog door de Tweede Kamer moet loodsen, staat vrij vertaald dat het vervoer van chloor en am moniak in verband met veilig heidsrisico's niet meer kan zoals dat nu veelal gaat. Het lijkt er op dat die stelling brede steun krijgt in de Kamer. In Zeeland spitst die discussie zich met name toe op het ver voer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde. Om de veiligheidsrisico's in kaart te brengen, zijn denkbeeldige lij nen getrokken rondom de zee arm, zogenoemde veiligheids contouren. Dielijnenliggenniet vast, maar komen meer landin waarts te liggen naar mate er meer gevaarlijke stoffen over het water worden vervoerd. Minister Netelenbos wil met haar Vlaamse collega S. Steevaert (mobiliteit) dit najaar nog een akkoord sluiten over het nemen van zogenoemde nauti sche bronmaatregelen, om de veiligheidsrisico's op de Wester schelde te verminderen. ,,Door die maatregelen komen de risi cocontouren weer op de dijken te liggen", vat Bruinooge sa men. „Maar het zijn maatrege len voor de korte termijn. Want we mogen aannemen dat het aantal scheepsbewegingen blijft groeien. Hoe meer schepen met ammoniak en chloor over de Westerschelde varen, hoe verder die risicocontouren weer landinwaarts komen te liggen. Dat is niet acceptabel, want binnen die denkbeeldige lijn mogen geen woningen of bedrij ven worden gebouwd. Om te voorkomen dat Zeeland dus ruimtelijk en economisch op slot gaat, moeten er maatrege len worden genomen voor de lange termijn." Om die te kunnen nemen, wil de provincie in elk geval met Hy dro Agri en Basf overleggen. ,,Ik heb de indruk dat die onderne mingen bereid zijn om over het nemen van structurele maatre gelen te praten", zegt Bruinoo ge. Het liefst wil de gedeputeer de ook het Rijk en de Vlaamse regering bij de gesprekken be trekken. „Als ammoniak via pijpleidin gen naar de bedrijven wordt ge transporteerd, verminderen de risico's op de Westerschelde. Dat betekent dat die risicocon touren in elk geval niet landin waarts liggen en er dus ook in de toekomst in gemeenten langs de Westerschelde nieuwe woningen en bedrijven kunnen worden gebouwd. Natuurlijk kleven er aan het vervoer ia pijpleidingen ook risico's, maar die zijn een stuk kleiner dan met het transport via sche pen." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het tweede amfibisch transportschip voor de Koninklijke Ma rine wordt breder en langer dan het in 1998 in de vaart genomen zusterschip Rotterdam. Staatssecretaris H. van Hoof van Defen sie verwacht dat volgend jaar april het contract voor de bouw van het nieuwe marinevaartuig kan worden gesloten, hoogstwaarschijnlijk met de Koninklij ke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen. Van Hoof heeft de Tweede Kamer giste ren een brief gestuurd over de voortgang in het nieuwbouwproject. Bij het ont werp van het tweede amfibisch trans portschip is gekozen voor een combina tie van de Rotterdam en het onder meer door de KSG ontwikkelde Enforce-mo- del voor amfibische transportschepen. Dat levert financiële voordelen op. Op een enkele punten zal het nieuwe schip belangrijk van de Rotterdam ver schillen. Het krijgt een zwaarder heli- kopterdek. Het dok in het schip, waarin landingsvaartuigen worden vervoerd, wordt anders ingericht om de transport capaciteit te vergroten. Door de andere inrichting van het dok is meer ballastruimte nodig, wat ten koste gaat van de accommodatie. Dit wordt opgevangen door een extra dek aan te brengen. Vanwege de stabiliteit moet het schip daarom worden verbreed tot 26,5 meter. Commando De belangrijkste verandering ten op zichte van de Rotterdam is dat de bouw van commandofaciliteiten. In de samen werking met onder meer Engeland be staat hieraan grote behoefte. De voorzie ningen voor de hoofdkwartierfunctie vereisen dat het schip twaalf meter lan ger wordt dan de Rotterdam; 177 meter. Het nieuwe amfibisch transportschip krijgt een 146-koppige vaste bemanning. Daarnaast is accommodatieruimte no dig voor enkele honderden personeelsle- In vergelijking met de Rotterdam, hier tijdens de proefvaart, krijgt het nieuwe transportschip onder meer een zwaarder helikop- terdek. foto Ruben O reel den, voor het hoofdkwartier (minstens vierhonderd stafleden) of voor gebruik bij een landingsoperatie (555 personen, exclusief bemanning). Het schip krijgt net als de Rotterdam een ziekenhuis met operatiekamer. De kosten zijn voorlopig begroot op 513 miljoen gulden. Van Hoof wil volgend jaar april het bouwcontract sluiten, waarna het detail-ontwerp tussen 2002 en 2004 kan worden gemaakt. Debouwis voorzien tussen 2004 en 2006. In 2007 moet de overdracht plaatsvinden. De KSG is de aangewezen bouwer. Bij de overname van de werf door Damen Shipyards is afgesproken dit schip bij De Schelde aan te besteden, 'mits er sprake is van redelijke voorwaarden en een aan vaardbare prijs'. Staatssecretaris Van Hoof plaatst nog één kanttekening: 'Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de Europese Commissie instemming zal verlenen met de overna me van de KSG door de Damen Shipyards Group'. Hij doelt daarmee op het onderzoek dat Brussel eincl juli is be gonnen naar die transactie, om na te gaan of concurrentieregels zijn nage leefd en of er sprake is geweest van staatssteun. Navraag in Brussel leert dat dit onderzoek nog gaande is. Er staat mi nimaal vier maanden voor en maximaal achttien maanden. door Ben Jansen VLSSINGEN - Greenpeace wil dat Atofina in Vlissingen-Oost stopt met de verwerking van tri- butyltin, een giftige stof die in scheepverven wordt toegepast. Atofina is een van de producen ten die - zo eist de milieuorgani satie - vóór 1 okto ber moeten la ten weten dat ze het gebruik van deze stof op vrijwillige basis zullen beëindigen. Tributyltin (afgekort TBT) wordt in scheepsverf verwerkt om aangroei van algen en zee pokken te voorkomen. Dit effect wordt bereikt doordat de giftige stof geleidelijk vrij komt. Daar bij belandt TBT echter ook in het milieu. Volgens Greenpeace heeft wetenschappelijk onder zoek aangetoond dat zeer kleine hoeveelheden TBT al leiden tot schadelijke effecten op het zee leven. Monsters In havens veroorzaakt het ge bruik van TBT-houdende verf vervuiling van het slibOm dit te onderstrepen heeft Greenpeace gisteren in Rotterdam en Ant werpen monsters van havenslib genomen. De milieuorganisatie vindt dat ondernemingen die TNT produceren en verwerken vrijwillig moeten stoppen met het gebruik van deze stof. Een internationaal verbod zal door de langdurige procedures die daaraan te pas komen, nog ge ruime tijd op zich laten wach ten. De Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de Ver enigde Naties werkt sinds 1998 aan een verbod op TBT. Deze or ganisatie wil dat de toepassing van het giftige bestandsdeel van scheepsverf met ingang van 2003 wordt beëindigd. Dit ver bod zal eerst moeten worden ge ratificeerd door de aangesloten landen, waardoor het nog lang kan duren voordat het van kracht wordt. Dokbeurt Greenpeace wil daar niet op wachten. De milieuorganisatie eist dat de chemische bedrijven die TBT maken en verwerken, vóór 1 oktober (dan vergadert de IMO in Londen) de toepas sing van deze giftige stof zullen zullen afzweren. Wereldwijd zijn er zeven verffabrikanten die verf met TBT maken. Atofi na in Vlissingen-Oost gebruikt TBT om er een halffabrikaat voor de verfindustrie van te ma ken. Directeur K. Braakman wijst erop dat voor TBT-hou dende verf - in tegenstelling tot wat Greenpeace beweert - geen alternatief voorhanden is. „De ze verf wordt gebruikt op zee schepen die eens in de drie jaar of misschien wel eens in de vijf jaar een dokbeurt krijgen. Zo lang moet die aangroeiwerende verf zijn effect dus hebben. Pro ducten die dat op een milieu vriendelijke manier doen, zijn er nog niet." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige man uit Vlissingen voor het plegen van een gewa pende overval veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf plus drie maanden voor waardelijk. In de strafmaat werden ook nog drie winkel diefstallen meegenomen. De Vlissinger kreeg bovenop zijn reguliere straf nog vieren vijftig dagen detentie extra, omdat hij tijdens de overval nog" in zijn proeftijd zat. De man werd bij de overval op het tankstation in Vlissingen, op 6 juni van dit jaar, geassis teerd door een 29-jarige inwo ner van Zonnemaire. De Schouwse dader was ook be trokken geweest bij twee win keldiefstallen. Van een diefstal in een kledingzaak in Sluis werd hij vrijgesproken. Zijn straf kwam uit op twee jaar cel en zes maanden voorwaardelijk. De veroordeelden moeten aan de gedupeerden 5200 gulden schadevergoeding betalen. Het duo moet wegens hun versla ving contact blijven onderhou den met het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs. door Jacques Cats MIDDELBURG - Bij de recht bank in Middelburg zijn nog geen verzoeken binnengekomen stappen te nemen legen illegaal gebruik van software. Business Software Alliance (BSA), het samenwerkingsverband van softwareproducenten dat deze zomer vanuit Zeeland een lan delijk offensief begon, wil geen uitspraak doen of en hoeveel verzoeken voor invallen er in middels zijn gedaan. Wel kon woordvoerder M. Bruil melden dat BSA nog een groot aantal zakenonderzoekt. „We kunnen niet van de ene op de andere dag de rechtbank in schakelen. Er wordt pas actie ondernomen als er daadwerke- lijk reden is om te geloven dat er iets niet in de haak is." Op basis van verkregen infor matie kan BSA in voorkomende gevallen aan de president van de rechtbank toestemming vragen om in zo'n civielrechtelijke kwestie actie te ondernemen. Dat betekent dat een onafhan kelijke deurwaarder de ver dachte bedrijven bezoekt. Bij aantreffen van illegale software wordt er beslag op gelegd. Bij invallen die plaats vonden voor dat de campagne begon, werd per overtreding voor gemiddeld 250.000 gulden in beslag geno men. Als sinds jaren zit Nederland in de Europese top tien van landen waar veelvuldig sprake is van il legaal softwaregebruik. In Ne derland wordt op de zakelijke markt 40 procent van de soft ware illegaal gebruikt. Gebrui kers gaan de fout in als zij geen licenties voor de gebruikte soft ware kunnen tonen. De door lichting op illegale software betreft zowel grote als kleine bedrijven. De campagne heeft inmiddels al veel tips opgeleverd over perso nen of bedrijven waarvan wordt vermoed dat zij gebruik maken van illegaal gekopieerde of ge kraakte software. Bruikbare tips komen in aanmerking voor een beloning. Ook degenen die de licenties verkopen worden druk bena derd voor informatie. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Pronk van Milieubeheer komt met nieuwe regels om veldproeven met genetisch gemodificeerde gewassen weer mogelijk te ma ken. Eerder dit jaar vernietigde de Raad van State vergunnin gen voor genproeven van zaad- veredelingsbedrijf Advanta Seeds in Kapelle. De Raad van State oordeelde in deze zaak, aangespannen door milieuorganisatie Greenpeace, dat in de vergunningen niet mag worden volstaan met de vermel ding van de gemeente waar de veldproeven plaatsvinden. De locatie moet nauwkeurig om schreven worden. Pronk heeft besloten gehoor te geven aan het bezwaar van de Raad van State. Hij laat een wij ziging van het besluit genetisch gemodificeerde organismen (ggo) voorbereiden. Via een een voudige, korte procedure krij gen bedrijven jaarlijks de moge lijkheid om aan te geven waar zij het volgend jaar veldproeven willen ondernemen. Het ministerie van Milieube heer moet daarover, in samen spraak met het ministerie van Landbouw, binnen drie weken beslissen. Tegen de beslissing kan bezwaar worden gemaakt en beroep worden ingesteld. Beperking De nieuwe, korte procedure geldt alleen voor een wijziging van de locatie binnen de ge meente die in de basisvergun ning is vermeld. Pronk brengt die beperking aan, omdat er an ders sprake zou zijn van een vol ledig nieuwe vergunning. Bij de beoordeling van de basisver gunning wordt altijd nagegaan of er aan veldproeven eventueel risico's verbonden zijn voor mens en riiilieu. De wijziging van het besluit ge netisch gemodificeerde orga nismen moet, na behandeling in het parlement, komend voor jaar ingaan. De vos heeft zich volgens C. Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap ontpopt als cultuurvolger en vuilnisbakbeest. foto Cees Zo rn/G PD door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - „Het miegeit in Zee land van de vossen. Er zijn overal sporen van te vinden." C. Jacobusse van de stich ting Het Zeeuwse Landschap (HZL) maakt zich ernstig zorgen over het oprukken van het roofdier, dat een steeds grotere bedrei ging vormt voor de vogelstand. Was er aan vankelijk sprake van enkele verdwaalde exemplaren in de provincie, nu zijn ze in el ke regio te vinden. Jacobusse zegt dat de natuurbescherming nog geen pasklaar antwoord heeft op de al maar dominantere aanwezigheid van vos sen. Hij heeft er zelf een uitgesproken me ning over. „Wat mij betreft worden ze in gebieden waar ze grote schade aanrichten geschoten." Als voorbeeld noemt hij de Blikken bij Oostburg, een weidevogelge- biedbij uitstek. Daar is door toedoen van de vos de hele kokmeeuwenkolonie uitgeroeid. L. Polvliet van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging Zeeland (KNJV) onder schrijft dat vossen zich in de hele provincie nestelen. Hij voorspelt een forse toename van het aantal dieren. De jagers zijn voor stander van het actief vervolgen van de beesten. Net als Jacobusse vindt Pol vliet dat de vos in het open Zeeuwse landschap niet thuishoort. Het is een typisch bosdier. In Zeeland zijn er geen natuurlijke vij anden en dat bevordert de voortplanting. Jacobusse vertelt dat in het natuurgebied Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet afgelopen zomer drie jonge vossen zijn ge boren en opgegroeid. Ze zijn ook gesigna leerd op de Slikken van de Heen bij Sint- Philipslancl en in het Verdronken Land van Saeftinge. Polvliet weet dat zich in de Braakman flink wat vossen ophouden. Daar zijn ook al verschillende exemplaren afgeschoten. „Zeeuws-Vlaanderen heeft te maken met een invasie vanuit België", meldt hij. In het oostelijke deel van Zuid-Beveland heeft het dier ook vaste voet aan de grond gekregen, zegt de KNJV-bestuurder. Daar wordt een verdere verspreiding vanuit Bra bant nu nog enigszins tegengehouden door de barrière die het Schelde-Rijnkanaal vormt, maar lang zal dat volgens hem niet duren. Dan kan ook de rest van Midden- Zeeland gekolonialiseerd worden. In dit verband wijst Jacobusse erop dat de vos zich ontpopt als een echte cultuurvolger. „Het is een vuilnisbakbeest geworden en dat kan gierend uit de klauw lopen." Duingebieden Polvliet is ervan overtuigd dat ook de duin gebieden op Walcheren en Schouwen in middels bevolkt zijn door vossen. „Er gaan geruchten - harde bewijzen hebben we nog niet - dat ze er zijn uitgezet, gewoon losgela ten door zogenaamde dierenvrienden, om dat die vinden dat de vos van nature in de duinen thuishoort." Hij vreest voor Hol landse toestanden, waar konijnen en vogels in de duinen zijn verdwenen. „Voor de vos sen is het in de duinen Taf elt j e-dekj ePlet is dan een kwestie van tij d en de vossen duiken ook het polderland in, stelt Polvliet. A. van Haperen van Staatsbosbeheer, regio West-Brabant/ Deltagebied, bevestigt dat in de Braakman al langere tijd vossen aan wezig zijn. De organisatie heeft recent een nieuw jachtbeleid ontwikkeld. „Als het om afschot van dieren gaat zeggen we: 'in be ginsel niet jagen, tenzij er redenen zijn dat wel te doen'. Dat kan zijn uit een oogpunt van natuurbeheer, als schade in de omge ving optreedt of als de volksgezondheid in het geding is. Dit geldt ook voor de vos." Rigoureus optreden tegen de vos ziet Van Haperen niet zo zitten. „Het is een roofdier. Er is voor hem een plek in onze bossen en na tuurgebieden, zoals er ook plek is voor an dere roofdieren. Je gaat pas tot regulering over als de toestand van een gebied in het gedrang komt, als bijvoorbeeld rode lijst- soorten in gevaar komen." Hij noemt de vos onmiskenbaar een cultuurvolger. „In Enge land is de stadsvos een bekend verschijnsel. Plij komt ook in Brussel in de buitenwijken voor. Je lost dat niet op door vossen te beja gen. Ik moet nog zien dat in Zeeland vossen in de steden verschijnen. Er worden hier veel honden gehouden en honden en vossen gaan heel moeilijk samen." Je kunt de vos als een probleem beschou wen, maar ook als een natuurverschijnsel waar we mee moeten leren leven, meent Van Haperen.Je geniet er soms vansoms heb j e er last van en soms zul je moeten reguleren. Jacobusse is er stellig over. „Ik kan me niet voorstellen dat we de tureluur in de Yerseke Moer laten uitmoordenAls daar een vos be landt, verliest het gebied zijn waarde voor weidevogels. Die zijn zeer kwetsbaar als grondbroeders." Polvliet zegt dat de jagers graag willen proberen de vos zolang moge lijk te weren. Hij geeft aan dat er thans niet gericht op gejaagd wordt. Het dier mag nog wel geschoten worden, maar daar komt bij invoering van de nieuwe Flora- en Fauna wet een einde aan. De KNJV is voorstander van een nieuw beleid, waarbij ingrijpen al tijd mogelijk blijft. Volgens Polvliet worden de gevolgen van de aanwezigheid van vos sen voor zowel de natuur als de wildstand, ernstig onderschat. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Natuurken ner Henk Mandemaker uit Mid delburg en natuurbescher mingsvereniging de Steltkluut uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn voorgedragen voor de Houtvester van Schermbeek- prijs van Staatsbosbeheer. Die wordt uitgereikt aan vrijwilli gers en organisaties die zich in zetten bij het beheer van de natuurterreinen van Staatsbos beheer, regio West-Brabant/ Deltagebied. Naast de twee Zeeuwse nomi naties zijn er ook twee in West- Brabant gevallen, namelijk bij Peter van Ruth, coördinator van Floron West-Brabant (planten- onderzoek) en vogelwerkgroep De Biesbosch. De winnaar van de prijs, die voor de vierde keer wordt uitgereikt, wordt zater dag bekend gemaakt tijdens de jaarlijkse ontmoetingsdag voor vrijwilligers in Terheijden. Mandemaker is kandidaat gesteld vanwege zijn grote inzet gedurende vele jaren voor het inventarisatiewerk van Staats bosbeheer. Hij heeft dat met name op Walcheren gedaan, op terreinen als de Manteling en Rammekens. De laatste jaren draagt Mandemaker, die vooral actief is binnen de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, zijn kennis steeds meer over aan mensen die de fakkel kunnen overnemen. „Hij blijft echter doorgaan met het geven van excursies op de Ha ringvreter en met het inventari seren van paddestoelen", aldus het juryrapport. Steltkluut Natuurbeschermingsvereni ging de Steltkluut zet zich vol gens de jury breed in voor de be scherming van de natuur in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De leden leveren zeer betrouwbare inventarisatiegegevens van ob jecten als de Braakman. „De vereniging is deskundig op veel soortgroepen en levert gedegen inventarisaties af", stelt de jury. Ook heeft de vereniging een groot aantal initiatieven ont wikkeld, die het werk van Staatsbosbeheer direct of indi rect steunen. Het juryrapport: „Het is een grote vereniging die een vonk laat overslaan naar een groot deel van de bevolking van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Zij is kritisch naar het werk van Staatsbosbeheer en signaleert ongewenste ontwikkelingen." De jaarlijkse prijs van de regio West-Brabant/Deltagebied is genoemd naar de houtvester die zich in de begintijd van Staats bos, ongeveer 100 jaar geleden, inzette voorliet inschakelen van vrijwilligers bij het beheer. In 1999 ging de prijs naar Richard Bleijenberg, beheerder van de Meester van der Heydengroeve in Nieuw-Namen, die het geld besteedde aan een boek over de groeve, Tijdperken der voorwe reld, dat op 1 oktober wordt ge presenteerd. Tijdens de vrijwilligersdag geeft Bleijenberg daar alvast een toelichting op. LELYSTAD - De afbouw van de replica van De Zeven Provinci ën, het zeventiende-eeuwse vlaggeschip van de Vlissingse zeeheld Michiel De Ruyter, loopt gevaar. De Bataviawerf in Lelystad, waar het schip op sta pel staat, zit financieel aan de grond. Voor de komende drie jaar heeft de Bataviawerf de gemeente Le lystad en de provincie Flevo land ruim drie miljoen gulden gevraagd. Het geld is bedoeld om het bezoekerscentrum bij de werf weer aantrekkelijk te ma ken voor het grote publiek. Daarnaast ligt er een verzoek bij de gemeente Lelystad om jaar lijks 200.000 gulden op tafel te leggen voor het scholingspro ject voor arbeidsongeschikten en werklozen, om werkervaring op te doen bij de bouw van repli ca's van oude schepen. Aan De Zeven Provinciën wordt al sinds december vorig j aar niet meer gewerkt. Alle energie gaat op aan het herstel van de Oost- indiëvaarder Batavia, die voor promotiedoeleinden in Austra lië is geweest tijdens de Olympi sche Spelen.. De Bataviawerf hoopt volgend jaar het werk aan het vlaggeschip van De Ruyter weer op te kunnen pakken. De Bataviawerf worstelt niet alleen met geldgebrek. „In tij den van grote werkloosheid kan een project als het onze flore ren", laat Van der Zee weten, „maar nu hebben we grote moeite om mensen te vinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39