CD'S Identificatieplicht helpt niet Elite-eenheden van mariniers paraat voor inzet Afghanistan TEGEN BODEM PRIJZEN NU 34.95 Vernietigend rapport kraakt leiding NS Tranen over Gaza VS laten Navo in het ongewisse Licht en kleur van William Turner Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Britten kunnen plekje kopen in atoombunker Poetin flirt met Navo Invoering maatregel voorkomt geen terroristische aanslagen Gezinshereniging op de schop Duizenden ontslagen in luchtvaart Taxi Renesse op Vlielandse wegen Hofland bezorgt PSY zege (Advertentie) Andre Hazes Nu Helmut Lotti Latino love songs Live V Gabrielle Rise 40 Bekendste Franse Liedjes Mariah Carey Glitter Prince The very best of Sarah Brightman The very best of Twarres Stream K3 Alle kleuren 49^5" 49^5" 49^5" 47r9S 4A9S" 49rfS" 39rfS" 49^5" 49^5 per stuk €15.86 Actie geldig t/m 3 oktober 2001 Vroom Drccsmann ij4 w OO 01 0 ZW 4 Vrijwel zonloos ■Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Maxima rond 18 graden bij een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. 244e jaargang no. 229 donderdag 27 september 2001 los nummer 2,00 0,91) internet: www.pzc.nl WÊKÊÊÊÊ^MMM door Marcel van Silfhout UTRECHT - De directie en on dernemingsraad van de Neder landse Spoorwegen zijn gecon fronteerd met een uitermate negatief rapport. De frustraties bij het rijdend personeel blijken diepere en bredere oorzaken te hebben dan het gewraakte 'rondje om de kerk' alleen. Vooral het management en de communicatie bij NS-reizigers moeten het ontgelden. De be trokkenheid van het NS-perso- neel is niettemin nog 'verwon derlijk hoog'. Deze uitkomsten staan in de'nulmeting naar de kwaliteit van de arbeid' van het Tilburgse onderzoeksbureau IVA. De NS- directie en ondernemingsraad hebben de resultaten gisteren aangeboden gekregen. De NS als organisatie heeft het 'ver bruid' bij het rijdend personeel en 'fundamenteel ingrijpen is noodzakelijk' schrijven de on derzoekers. Een opmerkelijke en 'zeer ver ontrustende' uitkomst betreft de 'sociale veiligheid' van het personeel. Niet alleen klanten zijn - zoals bekend - vaak agres sief, maar ook het personeel on derling maakt zich schuldig aan 'ongewenste omgangsvormen'. IVA constateert dat 'tussen de 7 en 13 procent van de NS-mede- werkers te maken heeft met agressief gedrag, pesten, discri minatie of seksuele intimidatie van en door collega's.' Onbegrijpelijk Deze cijfers zijn opmerkelijk hoog voor een bedrijf. Dat ook nog eens 3 tot 4 procent van de leidinggevenden zich schuldig maakt aan dergelijk gedrag is 'onbegrijpelijk', aldus IVA. De kersverse directeur personeel en organisatie H. Noten zegt de negatieve uitkomsten voor een deel te hebben verwacht, maar hij is toch geschokt. GPD Advertentie naam:p noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat; nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer p'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: D noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (postbankrekening- j gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: |J 1 1 Mill I 1 pap, per maand met automatische incasso handtekening: 19,25 If 42,42). Cfkjt) per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 52 - V 114 59) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 713214 000002 KELVEDON - De terreuraan slagen in New York en Washing ton hebben bij veel mensen de vrees gewekt voor een interna tionaal gewapend conflict, waarbij zelfs de inzet van kern wapens mogelijk wordt geacht. De Britse boer Mike Parrish hoopt van die angst te profite ren. In 1992, na het einde van de Koude Oorlog, kocht Parrish een afgedankte atoombunker van de Britse overheid. Nu wil Parrish die investering terug verdienen. Voor 30.000 pond (105.000 gulden) kunnen ang stige Britten een eigen plekje re serveren in de in 1952 gebouwde schuilkelder. Al twee serieuze geïnteresseerden hebben zich gemeld, verklaarde Parrish. In totaal biedt de bunker in Kel- vedon Hatch (50 kilometer ten noordoosten van Londen) plaats aan 600 mensen. De schuilplaats is 24 meter diep, heeft drie meter dikke muren en is onder meer voorzien van een ziekenzaal, slaapzalen, een kantine en een tv-studio. Parrish spreekt tegen dat hij een paniekzaaier zou zijn. „Ik ben gewoon verstandig.AP BERLIJN - President Poetin heeft gisteren verklaard dat Rusland bereid is te praten over lidmaatschap van de Navo. Tijdens de tweede dag van zijn staatsbezoek aan Berlijn zei Po etin dat 'het er van afhangt wat ons wordt aangeboden'. Een dag eerder zei hij dat Europa 'niet meer moet denken in ter men van de Koude Oorlog'. DPA van onze redactie binnenland DEN HAAG - Invoering van de identificatieplicht helpt niet tegen terroris me, waarschuwde minis ter Korthals van Justitie gisteren. Hij sluit echter niet uit dat de identifica tieplicht weer ingevoerd wordt, als onderdeel van de veiligheidsmaatrege len om terroristische aan slagen te voorkomen. Korthals werkt aan een notitie over de voors en tegens van in voering van de identificatie plicht. ,Maar ik denk dat die bij de aanslagen in New York en Washington weinig geholpen zou hebben", voegde hij daar aan toe. „Doorgewinterde cri minelen zijn altijd wel in staat zich te legitimeren. Met vervals te papieren of gewoon met hun eigen identiteit, omdat zij tot hun terroristische acties geen crimineel verleden hebben." Minister Van Boxtel (Grote- Stedenbeleid) bepleitte dinsdag dat iedereen zich overal zou moeten kunnen legitimeren. Uit een enquête van de Volkskrant bleek gisteren dat tweederde van de Nederlanders daar in middels voor zou zijn. De Ne derlandse politiek is steeds huiverig voor zo'n verplichting geweest. Maar vlak na de aan slagen in de VS zeiden WD en CDA daar nu wel voor te zijn. Korthals benadrukte gisteren dat Van Boxtel zijn persoonlijke mening heeft gegeven. „De mi nister van Justitie gaat daar over." Bovendien moet het kabi net dan nog een besluit nemen over het voorstel van Korthals. Premier Kok zei vorige week nog voorlopig niet voor de legi timatieplicht te zijn. Omstreden Zo'n algemene verplichting was steeds omstreden in Nederland. Pogingen om die in te voeren, stuitten in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw op veel verzet. Tegenstanders we zen daarbij op de Tweede We reldoorlog, waarin de Duitsers Nederlanders verplichtten steeds een persoonsbewijs bij zich te dragen. Tot nu toe geldt in Nederland een beperkte identificatie plicht. Zo mag de politie om een legitimatiebewijs vragen als mensen verdacht worden van een strafbaar feit. Bovendien is er een aantal situaties waarin mensen zich moeten kunnen le gitimeren. Bijvoorbeeld bij voetbalwedstrijden, om voet balvandalisme tegen te gaan, op het werk, om illegale arbeid te voorkomen en in het openbaar vervoer, om zwart rijden uit te bannen. Vreemdelingen moeten zich altijd kunnen legitimeren, om aan te tonen dat zij hier le gaal verblijven. GPD/ANP RAFAH - Een Palestijnse vrouw weent op de begrafenis van de zestienjarige Mahmoud Qeshta. Israëlische militairen schoten de tiener gisteren dood in Rafah in het zuiden vandeGazastrook, waar de Israëlische minister Peres en de Palestijnse leider Arafat overleg voerden. foto Ahmed Jadallah/RTR pagina 2: een jaar intifada door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Navo-partners zijn gisteren niets wijzer geworden over wat de VS in de 'strijd tegen het terrorisme' van hen verlangt. Tijdens een in formele bijeenkomst van de Navo-ministers van Defensie was de Amerikaanse staatssecretaris Wolfowitz zwijgzaam, maar hij maakte wel dui delijk dat er geen grootschalige vergeldingsacties zullen komen. „Een gezamenlijk militair optreden van de Navo- landenis niet aan de orde", aldus secretaris-gene raal Robertson. Hij gaf toe dat het uitroepen van de zogeheten artikel-5 status, op grond waarvan de andere landen van het bondgenootschap zich solidair verklaarden met de VS, voornamelijk een 'symbolische daad in de richting van de Ameri kaanse bevolking' is geweest. Minister De Grave van Defensie kwam na het ge sprek met Wolfowitz tot de conclusie dat de mili taire inbreng maar een deel vormt van de oorlog tegen het terrorisme„En waarschij nlij k niet eens het belangrijkste deel", zei hij. De Amerikaanse staatssecretaris Wolfowitz, die minister Rums feld gisteren in Brussel verving, benadrukte dat strijd ook wordt gestreden mét diplomatieke, fi nanciële en economische middelen. „Als we een gemeenschappelijke actie nodig vinden, zullen we daarom vragen." Volgens de staatssecretaris is de inzet van de veiligheidsdiensten van de Navo- bondgenoten momenteel van zeer groot belang. De Navo-landen hebben bepaald dat de aanval len in New York en Washington beschouwd wor den als een aanval op alle NAVO-landen, wanneer is vastgesteld dat de daders niet uit de Verenigde Staten komen. Dat bewijs heeft Washington zijn bondgenoten de afgelopen twee weken niet gele verd. Het beroemde artikel 5 uit het Navo-verdrag, dat inmiddels de bijnaam 'het drie musketiers-arti kel' heeft gekregen, is daardoor ook nog steeds niet in werking. Ook minister-president Kok, die gisteren voor het eerst sinds de aanslagen twintig minuten telefo nisch sprak met president Bush, liet weten dat de Amerikaanse president niet om militaire hulp had verzocht. GPD De helft van de Tweede Kamer voelt er niets voor gezinsher eniging toe te staan aan ongehuwde stellen. Staatssecretaris Kalsbeek van Justitie denkt dat angst voor misbruik van de regeling niet terecht is. „Het is echt niet zo dat ieder- eennuzomaareenentreebewijskrijgt", steldezegis- teren door Sander Kuypers en Robert Bas DEN HAAG - Speciaal getrain de mariniers staan vanaf vol gende week paraat om als het nodig is op te treden in Afgha nistan. Zij vertrekken naar het Middellandse-Zeegebied om zich voor te bereiden op eventu ele acties. Twee onafhankelijke bronnen hebben dit bevestigd. Het ministerie van Defensie ontkent echter nadrukkelijk enige betrokkenheid van mari niers bij mogelijke acties in Af ghanistan. „Er is ons nog geen enkele rol toebedeeld", zegt lui tenant-kolonel Van der Linde. Mariniers van het Eerste Mari niersbataljon zijn komende tijd wel betrokken bij een al geplan de amfibische oefening in de buurt van het Spaanse Cadiz, Destined Glory, vertelt de woordvoerder. Daarbij is ook het amfibisch transportschip Hi-. Ms. Rotterdam betrokken. De betrokken mariniers zijn on der meer getraind om terroris ten te bestrijden. Het selecte groepje militairen is te verstaan gegeven, dat ze rekening moet houden met een eventuele inzet. D e mariniers hebben de instruc tie hun 'NBC-uitrusting' mee te nemen. Die is nodig voor opera ties waarbij zij eventueel te ma ken kunnen krijgen met de inzet van nucleaire, biologische of chemische wapens. Volgens één van de bronnen moeten de mariniers mogelijk assisteren bij het dekken van de aftocht rut Afghanistan van Britse SAS-eenheden. Die zijn al sinds vier dagen na de aansla gen in de Verenigde Staten in de regio waar het vermeende brein achter de aanslagen, Osama bin Laden, zich zou schuilhouden. Het gaat om het bergachtige ge bied in het oosten van Afghanis tan dat grenst aan Pakistan. Rugdekking De Special Air Service probeert er achter te komen waar Bin La den zich ophoudt. Het is waar schijnlijk dat zij de opdracht krijgen de terroristenleider aan te houden, als ze hem kunnen lo kaliseren. Volgens de werkwijze van de SAS zal Bin Laden zo snel mogelijk uit Afghanistan worden gehaald. De mariniers zouden in dit scenario rugdek king kunnen bieden, verwacht een van de bronnen die zich ba seren op informatie van ver schillende inlichtingendien sten. De andere bron beschikt over defensie-informatie. Minister De Grave van Defensie ontkende gisteren 'met kracht dat dit ook maar iets te maken heeft met een speciale operatie voor Afghanistan of de gebeur tenissen in Amerika'. ANP pagina 3: altijd gereed Grote luchtvaartmaatschappijen in Amerika, Canada en Scandinavië schrappen bij elkaar opnieuw duizenden banen als gevolg van de aanslagen in de VS. De waag naar tickets is enorm gedaald en de kosten van de beveili- ging zijn gestegen. De Taxi Centrale Renesse (TCR) gaat ritten verzorgen op Vlie land. TCR gaat het openbaar vervoer op het Friese eiland vernieuwen met meer ritten, diverse kaartjes Jj en een betere aansluiting op de veerdiensten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 12,13, en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,26,27 en 28 Advertentie Advertentie PSV heeft gisteren de tweede overwinning ge boekt in de Champions League. De Eindhovena- ren versloegen in eigen stadion het Italiaanse La- zio Roma met 1-0. De kostbare treffer werd ge maakt door Ke vin Hofland in de J M 39e minuut. Goes Ringbaan West 2B Tel.: 0113-22 97 38

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1