Als Zeeland niet zegt wat ze wil, bepalen anderen dat Met tunnel verdwijnt overkantse PZC Spanning over vonnis sloop Doel loopt op Havenschap wil eind 2002 beginnen met bouw containerkade Publiek welkom bij beëdiging reservisten Deltaplan voor elke sector 23 Provincie vraagt Europa om visie compensatie natuurgebieden Bouwer wordt aanbieder verbinding onder Westerschelde Een tunnel vol kansen woensdag 26 september 2001 door Wout Bareman DOEL - De Vlaamse milieu- en natuurbeschermers en de actie groep Doel2020 zien met span ning een uitspraak van de Raad van State tegemoet over een schorsingsverzoek van het ge westplan voor het Waasland. De uitspraak, die in de loop van de ze of volgende week wordt ver wacht, is van cruciaal belang voor de herstart van de bouw van het Deurganckdok pal ten zuiden van Doel. Al tweemaal eerder greep de Raad van State in en moest de aanleg van de containerhaven worden stilgelegd omdat de door de Vlaamse regering ver strekte bouwvergunning en de gevolgde procedure rammelde. De actiegroep Doel2020, die zich verzet tegen de sloop van het polderdorp, diende het schorsingsverzoek van het ge westplan in, vergezeld van tien duizend handtekeningen. Kiest de Raad van State de kant van de actievoerders en de na tuur-en milieuorganisaties, dan moeten alle procedures worden overgedaan. De aanleg van het Deurganckdok zou daardoor zeker twee jaar kunnen worden vertraagd; de schade voor de ha ven van Antwerpen zou kunnen oplopen tot 720 miljoen gulden (327 miljoen euro): bijna net zo veel als de aanvankelijke bouw kosten. Om de Raad van State de voet dwars te zetten en toekomstige havehplannen ongestoord te kunnen uitvoeren, werkt de Vlaamse regering nu aan een noodwet. Die zou ook proteste rende burgers domweg buiten spel kunnen zetten. Hoewel minister S. Stevaei-t van Openbare Werken ruim een week geleden bij hoog en bij laag volhield dat hij niet betrok ken was bij de voorbereiding van een noodwet, wist Doel2 020 te achterhalen dat de minister vier advocatenkantoren op dracht heeft gegeven een ont- werp-noodwet op te stellen. Stevaert heeft de eerste tekst voorstellen inmiddels binnen. Op zijn kabinet wordt verwezen naar de parlementaire commis sie Openbare Werken, die in de hele zaak het voortouw zou heb ben genomen. Komt de minister zelf met een wetsvoorstel, dan moet de Raad van State daar over advies uitbrengen. Voor een parlementair voorstel hoeft die weg niet te worden bewan deld. In het parlement tekent zich nu al een meerderheid af voor aanvaarding van de nood wet. De Vlaamse premier Dewael heeft het havenbedrijf Singapo re (PSA Corporation Ltd), dat sinds kort grote belangen heeft in het havenbedrijf Hes- seNoordnatie, inmiddels ge rustgesteld: de aanleg van het Deurganckdok wordt door mid del van de noodwet veiligge steld. PSA dreigde zich terug te trekken indien de aanleg van de containerhaven verdere vertra ging zou oplopen. Doel2020 en de milieuorganisaties stellen vast dat Dewael z'n boekje te buiten gaat. ,,Het stemmen van een decreet is de bevoegdheid van het Vlaams Parlement, niet van de minister-president", al dus Doel2020 in een verklaring. pagina 27: het ene dok na het andere MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur vindt dat de zogenaamde ingebrekestelling van de Europese Commissie over de verdieping van de Wes terschelde zo snel mogelijk openbaar moet worden. Dan kan de visie van de EC, met name over het tekortschieten van de natuurcompensatie, worden meegenomen in het pu blieke debat. Gedeputeerde Staten vragen de ministers van Verkeer en Water staat en van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij ervoor te zorgen dat het Europese standpunt bekend wordt ge maakt. Het college van GS wijst erop dat momenteel volop wordt ge discussieerd over de Lange Ter mijnvisie Schelde-estuarium en dat er kritische geluiden zijn over de omvang en de kwaliteit van de natuurcompensatie, die verbonden is aan de huidige verdieping van de Westerschel de. door Ben Jansen VLISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports rekent erop dat de werkzaamheden voor de eerste fase van de Wes terschelde Container Terminal (WCT) in Vlissingen-Oost eind 2002 kunnen beginnen. Dat wil zeggen, als alle vergunningen zijn afgegeven en de Raad van State geen schorsingsverzoek zal indienen. Het eerste schip moet dan begin 2005 kunnen worden verwelkomd. Uit de voortgangsrapportage voor de WCT blijkt dat zes aan nemingscombinaties op 1 mei dit jaar een voorstel voor de bouw van de containerkade hebben ingediend. Na toetsing ervan heeft een aantal ervan het verzoek gekregen met uitge werkt voorstellen te komen. Die moeten uiterlijk 1 november binnen zijn. Het havenschap wil het werk op 1 april volgend jaar aan een aannemer gunnen. Aanzet De bouw van de WCT is in vijf fasen geknipt. De eerste omvat de aanleg" van 900 meter kade en aansluiting van wegen en de goederenspoorlijn. Eind 2004 moet deze eerste aanzet gereed zijn. In de vier volgende fasen wordt steeds 450 meter kade ge maakt. Mét de voltooiing van de gehele terminal met alle bijkomende werken is naar verwachting on geveer 5,5 jaar gemoeid. Begin 2008 moet de WCT er, volgens de plannen van Zeeland Sea ports, in volle glorie liggen. De periode waarin kon worden gereageerd op de WCT-plannen is inmiddels verstreken. Dins dag 2 oktober staat nog een in spraakavond op het program ma. Uiterlijk 5 november wordt het toetsingsadvies van de com missie voor het milieuefectrap- port verwacht. Het havenschap heeft inmiddels ook vergun ningaanvragen lopen in het ka der van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren en de Wet milieubeheer. Om vergunning te krijgen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor zandwinning op de Noordzee is een begin gemaakt met een spe ciaal milieueffectrapport hier voor. De voortgangsrapportage WCT komt woensdag 3 oktober aan de orde in het algemeen bestuur van Zeeland Seaports, dat die dag in Terneuzen vergadert. door Esme Soesman tresmilitairen verlenen steun bij THOLEN-Twintig reservemili- tairen, afkomstig uit Zeeland en Noord-Brabant, worden zater dag 29 september beëdigd op de Markt in Tholen. Het is de eerste keer dat deze plechtigheid in Tholen-stad plaatsvindt. De Koninklijke Landmacht wil het publiek hiermee de kans ge ven een keer een dergelijke openbare beëdiging mee te ma ken. De militairen leggen een eed af, waarna ze officieel tot de Nationale Reserve behoren. Ze krijgen een functie toegewezen bij de A- en B-compagnieën van het dertigste Nationale Reser vebataljon. Dit bataljon heeft vestigingen in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. De A- en B-compagnieën heb ben Vlissingen en Breda als thuisbasis. De zogenaamde Na bij vooi-beeld verschepingen van militair materieel in de havens van Vlissingen en bij diverse oe feningen. Ook bij herdenkin gen, zoals bijvoorbeeld in Tho len en Sint-Annaland, kunnen Natresmilitairen paraat zijn. De werkgevers van de reser vemilitairen zijn uitgenodigd bij de plechtigheid aanwezig te zijn. Luitenant-kolonel G. F. A. van der Thiel vertelt meer over het werk van reservisten. Ook gaat hij in op ontwikkelingen op de arbeidsmarkt en behoeften en belangen van werkgevers in het bedrijfsleven. Voor dit doel heeft de gemeente een ruimte in het oude stadhuis in Tholen- stad beschikbaar gesteld. De te beëdigen militairen komen uit Clinge, Goes, Hengstdijk, Kort- gene, Middelburg, Vlissingen, Werkendam en verschillende Brabantse gemeenten. Dè cere monie begint om 12.00 uur. door Jeffrey Kutterink Meters rapporten zijn er over geschreven en in ze ker veertien bijeenkomsten of symposia stond die de afgelo pen vijf jaar centraal: de Wes terscheldetunnel. De Kamer van Koophandel doet het nog eens dunnetjes over. Een beetje laat, maar hij stelt dat veel on dernemers nog steeds niet stil staan bij wat er op hen afkomt. Directeur R. van Renterghem: „Moeten we dan wachten op een watersnoodramp voordat we de Deltawerken bouwen?" Dit symposium moet heel an ders worden dan alle andere, legitimeert de Kamer de zo veelste bijeenkomst over de nieuwe oeververbinding tus sen Zeeuws-Vlaanderen en Midden-Zeeland. Deze keer moeten echt alle aspecten op tafel komen te liggen. En niet alleen de naakte feiten, maar vooral ook de samenhang er tussen. Van Renterghem: „Het is niet de bedoeling al die symposia over te doen. Wat opvalt is dat er zoveel informatie bekend is over de effecten van de tunnel, maar niemand kan de rode draad van al die rapporten aangeven. Dit symposium moet daar verandering in aan brengen." Tol ITet gaat om economische in frastructuur die veel effect zal hebben, zowel binnen als bui ten Zeeland, betoogt de Ka merdirecteur. „In Antwerpen worden de Zeeuwse ontwikke lingen nauwlettend in de gaten gehouden. Want denk je dat een vrachtwagenchauffeur die vanuit Frankrijk onderweg is naar Rotterdam bij Antwerpen in de file gaat staan? Natuur lijk niet. Die kiest straks de route via de Westerscheldetun- nel. Het betalen van tol kost minder geld dan tijd verspillen in een file. Die tumiel wordt een internationale verkeers ader. Datzelfde geldt voor be stuurders die op de Al 6 bij Bre da vastlopen. Die slaan straks af naar Zeeland en pakken de tunnel om naar het zuiden te rijden" Met het gegeven dat de Wester- scheldetunnel een internatio nale verkeersader wordt, zijn er veel economische effecten te verwachten, denkt Van Ren terghem. In het boek 'Wester- scheldetunnel, op weg naar nieuwe economische dyna miek in een Nederlands- Vlaamse grensregio?', schrijft hij dat de echte betekenis af hangt van de wisselwerking tussen vier sleutelfactoren. Dat zijn: de trendbreuk in be reikbaarheid, ontwikkelingen in sectoren, bedrijfssector overstijgende ontwikkelingen en de opstelling van de onder nemers zelf. Hij concludeert dat er niet één antwoord is te geven op de vraag wat de tunnel voor het bedrijfsleven betekent. Wel blijkt uit zijn verhaal dat de verbetering van de bereikbaar heid veel positieve effecten heeft op de vestigingsfactoren. Simpel gezegd: Zeeland wordt minder een buitenafgebied. Regio's zijn beter bereikbaar, waardoor concurrentiever houdingen in een andere licht komen te staan. Dat is voor veel bedrijven een reden te kijken naar een mogelijke vestigings plaats. „Daarbij komt het voor Zee land aan op het maken van keuzes. Internationale econo mische aders trekken bedrij vigheid aan. Die ontwikkeling kunnen we niet tegenhouden door te roepen dat Zeeland groen en rustig moet blijven. Er zullen bedrijven van buiten in teresse tonen om zich in Zee land te vestigen. Die geluiden horen we als Kamer nu al." Houding Om zijn mening te onderbou wen haalt hij het Zeelanddebat aan. „De uitkomsten luiden niets anders dan dat het een onsje meer van dit en een onsje minder van dat moet zijn. Op dit symposium zal duidelijk worden dat die houding onvol doende is om ongewenste ont wikkelingen tegen te gaan. Er wordt niet voor niets 1,6 mil jard gulden gepompt in de aan leg van de tunnel." De Kamer-directeur waar schuwt voor het zetten van een hek rondom Zeeland.,Het hier en daar aanleggen van een dijkje voorkomt geen overstro ming. Als we in Zeeland niet duidelijk aangeven waar be drijven en woningen mogen komen en waar niet, zullen er her en der ongewenste ontwik kelingen ontstaan. Want als Zeeland niet aangeeft wat ze wil, bepalen anderen dat wel. Kijk naar de invulling van be drijventerrein Mortiex-e in Middelbux'g. De beschikbare ruimte daar wordt steeds klei ner. Dat is niet verstandig. Als het gaat om keuzes maken, kun je je voorstellen dat de grond in Vlissingen-Oost moet worden gebruikt voor het vestigen van ■zwaardere industrie en bedrij ven die aan het water moeten liggen. Benut gebieden als Mortiex-e voor kantox'en." Van Rentei'ghem geeft toe dat het symposium aan de late kant is. „Ondernemers die op ons zitten te wachten zijn te laat. Het zijn de ondernemers die het moeten doen. We kun nen ondernemers alleen maar helpen om te zorgen dat de Zeeuwse economie floreert." door Ben Jansen De boodschap verandert. De NV Westerscheldetunnel presenteert zich geleidelijk niet alleen maar als opdracht gever voor het technische hoogstandje dat onder de bo dem van de rivier wordt uitge voerd. „We willen ons meer profileren als toekomstig exploitant van een snelle, veilige en voordeli ge vaste verbinding tussen Midden-Zeeland en Zeeuws- Vlaanderen," zegt Ingo de Moor, hoofd commuixxcatie van de NV. „Daarbij vestigen we steeds minder de aandacht op de geavanceex-de methode waarmee we de tunnel boren. We dragen nu wat anders uit: die verbinding waar al zo lang naar is uitgekeken, is over twee jaar klaax-. Zeeland doe er wat mee." Daar zit - De Moor geeft het toe - enig welbegrepen eigenbe lang bij. Des te meer onderne mingen, instellingen en parti- culieren gebruik gaan maken van de Westerscheldetunnel, des te hoger de tolopbrengsten voor de exploitant zijn. „Maar dat is alleen maar de bedrijfs economische kant van de zaak. We vinden het eexiijk gezegd veel belangrijker dat de moge lijkheden die de tuxxnel biedt, optimaal worden benut. Ver- Het is volgens de Kamer van Koophandel vijf voor twaalf. Zeeuwse bedrijven en instellingen hebben nü nog de tijd zich in te spelen op de mo gelijkheden die de Wester scheldetunnel met zich mee brengt. Wie niet snel is, mist de boot. Deze boodschap vormt het motto van het symposium dat de Kamer van Koophandel- vrijdag samen met tunnelexploitant NV Wester scheldetunnel en welzijnskoe- pel Scoop houdt over de Wes terscheldetunnel. De vijf-voor-twaalf bijeen komst schetst een beeld van de veranderingen die de aanleg van de tunnel voor Zeeland be tekent. Die veranderingen le veren kansen op voor onderne mingen en instellingen. Het symposium geeft een beeld van trends op maatschappelijk en economisch gebied in Zeeland. Verder worden projecten ge presenteerd die dienen als voorbeeld voor de manier waarop Zeeland zich voorbe reidt op de beschikbaarheid van de Westerscheldetunnel. Het symposium - in Cine City in Vlissingen - begint heel toepas selijk om vijf voor twaalf. Met een lunch. Vervolgens ivorden vier inleidingen gehouden. F. Boekema, hoogleraar regio nale economie aan het Katho lieke Universiteit Brabant, spreekt over 'Kansen verzilve ren'. Stedebouwkundig e L. Boelens, directeur van Urban Unlimited in Rotterdam, zal het hebben over 'Ontwikkeling van het stedelijk klimaat'. P. Uyttendaele, directeur van Plant Location International in Brussel, belicht het onder werp 'Westerscheldetunnel als vestigingsfactor'. J. Mom maas, hoofddocent vrijetijds- wetenschappen aan de Katho lieke Universiteit Brabant, praat over 'ontwikkelingen van zorg, welzijn en cultuur'. Er is een forumdiscussie onder leiding van Ferry Mingelen. Tenslotte presenteren direc teur R. van Rentegem van de Kamer van Koophandel, direc teur M. Buis van de NV Wester scheldetunnel en directeur D. van den Bout van Scoop de mo delprojecten. opvatting. „We maken geen donker gat, maar een goed ver lichte, met veel veiligheids voorzieningen uitgeruste weg onder de Westerschelde, waar van orxze klanten naar we ho pen met plezier gebx-uik ma ken." Behalve de kansen die de Wes terscheldetunnel biedt, komt ook dat aspect naar voren in de manier waarop de toekomstige txirmelexploitant zich presen teert, De informatiestand waarmee de NV op beurzen staat, is onlangs vernieuwd. Daarbij is ook het accent van bouwen naar gebruiken ver schoven. Het tunnelinfoxTna- tiecentrum in Terneuzen staat een. aanpassing in dezelfde richting te wachten. Het symposium over de Westerscheldetunnel is een startschot voor het opzet ten van tal van projecten. Voor elke sector komt er volgens de Kamer van Koophandel een apart Deltaplan. Dat geeft aan hoe in te spelen op de economi sche gevolgen die de tunnel voor die sector zal hebben. Nadat de Kamer samen met Scoop op het symposium heeft vastgesteld hoe het bedrijfsle ven er voor staat, is het nodig om al die informatie concx-eet te vertalen naar individuele ondernemers. Wat betekent de ontwikkeling voor een bepaald bedrijf en hoe kan die het best er op inspelen. Om die vragen te beantwoorden gaat de Ka mer samen met bx-ancheorga- nisaties en ondernemers om de tafel zitten om een apart Delta plan per sector te maken, zoals transport, toerisme en havens. De Kamer wil nog niet veel prijsgeven over hoe die projec ten er precies moeten gaan uit zien. Dat heeft onder andere te maken met het overleg dat de Kamer nog voert met, tal van brancheorganisaties. „Belang rijk is namelijk dat vervolg stappen door ondememex's ge dragen moeten worden", legt directeur R. van Renterghem uit. „Zij moeten het doen, de Kamer biedt slechts een hel pende hand. Als er geen draag vlak is voor bepaalde projecten heeft het geen zin ze uit te voe ren. Dat dx-aagvlak zijn we nu aan het cx-eëren." De projecten die uit het sympo sium voortkomen, worden naar individuele ondernemin gen toegeschreven. De Kamer- kijkt met een schuin oog naar projecten in België waar erva ren ondernemer minder erva ren collega's uitleg geven over hoe op bepaalde situaties in te spelen. Ook wil de Kamer met vertegenwoordigers van pro vincie en gemeenten om de ta fel. „Zij scheppen het kader waarin ondernemers hun werk kunnen doen." Tijdens het symposium wil de Kamer van Koophandel alle feitelijke informatie over de economische gevolgen van de tuimel en de samenhang ertus sen op tafel krijgen. „Maar daar blijft het dus niet bij", al dus Van Rentex-ghem. „We wil len aan het eind van het sympo sium geen map uitdelen met 'wat kx-eten. We praten over het fundament van een gebouw. We hebben met de bewoners afgesproken alles samen te doen. Iedereen weet hoe zijn kamer er uit moet zien. Maar als de ene bewoner regelmatig piano wil spelen en de buur man wil mediteren, dan heb je eexx probleem." Anna-Jacobapolder-Zijpe, tot 1988 foto archief PZC Hoedekenskerlte-Terneuzen, tot 1972. foto Charles Strijd De burgemeesters Barbé en Mandos vieren in maart 2001 op de Middelplaat, middenin de Westerschelde, het feit dat de tunnelboor halfweg is. foto Charles Strijd geet niet: die tunnel is geen doel op zich, hij maakt iets mo gelijk. Dat geldt voor het be drijfsleven, maar ook voor niet commerciële maatschappelij ke activiteiten, bijvoox-beeld op het gebied van ondei-wijs, zox-g en cultuur. Een dat geldt natuurlijk ook voor particulie ren. We vinden het onze taak deze kansen te onderstrepen." De Westerscheldetunnel brengt naar de stellige overtui ging van De Moor grote cultu- reel-maatschappelijke veran deringen met zich mee. Hij heeft de indruk dat de tunnel tot nu toe vooral wordt gezien als een voox-ziening die ertoe leidt dat de veerdiensten kun nen vervallen. „Dat is maar één kant van de zaak. De tunnel zal het begrip overkanten in Zee land doen vervagen. Nu heb ben we het voornamelijk over een vaste verbinding tussen Veerdienst over de Oosterschelde tot 1965 foto archief PZC twee overkanten." De Moor - zelf Zeeuws-Vlaming en wer kend in en vanuit het kantoor van de NV Westerscheldetun nel in Goes - verwacht dat de tuimel steeds meer zal worden gezien als een gewone weg. „Kijk nu eens naar Midden- Zeeland en Schouwen-Duive- land. Sinds deze twee delen van Zeeland met elkaar zijn verbonden, heeft niemand het toch meer over de overkant. Dat gaat ook met Midden-Zee land en Zeeuws-Vlaanderen gebeuren. Het overkantse gaat verdwijnen in Zeeland." Donker gat Voor veel weggebruikers is een tunnel - hoe innovatief ont werp en uitvoering ook zijn ge weest -toch vooral een donker gat, dat ze het liefst zo snel mo gelij k achter zich laten. De Moor protesteert tegen deze Laatste veren over de Westerschelde, tot 2003... foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45