Banen in luchtvaart op de tocht ZEEUWSE COURANT Taliban bijna omsingeld Chaos na kettingbotsing op A58 Bestuur Zeeuws Museum treedt af Vlissings pamflet krijgt navolging I23 Reisbureau NBBS in acute nood Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 FNV voorspelt dat drieduizend arbeidsplaatsen in Nederland verdwijnen Bulderbos mag worden onteigend VS eisen openheid over bloedgeld Angst voor verdwijnen dorpsarts Feyenoord krijgt pak slaag Rowwen Hèzegaatmaardoor DEN HAAG - Twaalfhonderd Nederlanders die via reisbureau NBBS op vakantie zijn, moeten op een andere manier terug naar huis. De NBBS, in omvang de derde Nederlandse reisorgani satie, is gisteren in acute finan ciële problemen geraakt, nadat onduidelijkheid was ontstaan over het verloop van de overna- megesprekken met concurrent Travel Unie. Het bedrijf heeft surseance van betaling aangevraagd. De werkzaamheden zijn opge schort en er is geen geld meer. De Stichting Garantiefonds Reis gelden (SGR) heeft de lopende verplichtingen overgenomen. Het gaat daarbij om enkele mil joenen guldens. Volgens SGR-directeur Silber- mann zouden tienduizend klan ten van de NBBS de komende dagen op reis gaan. De SGR zegt hun toe dat ze het geld terug krijgen, als hun vakantie niet door kan gaan. De gedupeerden die nu een reis maken die bij de NBBS is ge boekt, kunnen de vakantie ge woon afmaken. GPD De brandweer bevrijdt een van de slachtoffers uit een totaal vernielde auto. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Veertig auto's zijn gis terochtend rond half negen in dichte mist op elkaar gebotst op de A58 bij de Vlaketunnel. Bij de kettingbotsing raak te één automobilist zwaargewond. Tientallen mensen raakten lichtgewond, van wie enkele slachtoffers voor nader onderzoek naar het ziekenhuis zijn ge bracht. De chaos op de weg was enorm. Een persoon zat bekneld in een wrak dat onder een vrachtauto was geschoten. De brandweer van Kruiningen heeft het slachtoffer moeten bevrijden. Eén auto brandde uit. Van de zes ambulances die snel ter plaatse waren, vervoerden er twee de gewonden naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. Uit verklaringen is gebleken dat hard rij - den de oorzaak is geweest van het onge luk. Automobilisten achterin de ketting botsing waren even tevoren met grote snelheid ingehaald door auto's die later voorin de botsing beland bleken. Het zicht was op het moment van de botsing minder van vijftig meter. De botsing is ontstaan bij het binnenrij den van de tun nel. File Direct na de botsing ontstond een file op de zuidelijke rijbaan. De politie zette de A58 in de richting van Bergen op Zoom bij Vierwegen af; de oprit vanaf de Zand dijk bij Kruiningen bleef open. Ook op de Oude Rijksweg, waar het verkeer langs werd geleid, ontstond een file van lang- foto Eric Schwartz zaam rijdend verkeer. Pas tegen elf uur kon de afsluiting bij Vieiwegen worden opgeheven en was de zuidelijke rijbaan opgeruimd. Dat het aantal gewonden en de ernst van de verwondingen in relatie tot het grote aantal betrokken auto's meeviel, is vol gens de politie te danken aan het feit dat veel betrokken automobilisten hun snel heid wél hadden aangepast aan de dichte mist. pagina 19: veiligheid zitte laag in het bewustzijn Reddingswerkers dragen een emmer met puin weg op de locatie waar vroeger het World Trade Center stond. foto Ted S. Warren/AP van onze redactie buitenland WASINGTON - De omsingeling van het Taliban-regime in Ka boel door de internationale coa litie tegen het terrorisme lijkt bijna compleet. De Amerikaan se troepenopbouw rond Afgha nistan nadert zijn voltooiing en ook op diplomatiek vlak wor den vorderingen gemaakt. President Bush praatte gisteren de leiders van het Congres bi] over de vorderingen van de troe penopbouw. Men moet geen conventionele oorlog verwach ten zoals in de Golf in 1990- 1991, aldus Bush. In Oezbekistan, het buurland van Afghanistan, zouden de eerste Amerikaanse troepen zich hebben verzameld en zich voorbereiden op vergeldings- aanvallen op Afghanistan. Oez- beekse militairen meldden dat Amerikaanse specialisten drie vliegvelden in het land hebben verkend, die ruimte moeten bie den aan militaire vliegtuigen. Volgens defensie-experts spelen de directe buurlanden een door slaggevende rol in de acties te gen de terrorist Osama bin La den en de Taliban. Helikopters zullen vermoedelijk op grote schaal ingezet worden om klei ne commandogroepen af te zet ten en weer op te pikken. De om vangrijke vloot vliegtuigen moet daarbij voor luchtdekking zorgen. Ook zullen doelen, zoals vliegvelden en commandocen tra door toestellen moeten wor den bestookt, aldus de BBC. Luchtruim De Amerikaanse ambassade in de Oezbeekse hoofdstad Tasj- kent ontkent dat er Amerikaan se troepen in het land zijn gear riveerd. Ook autoriteiten in buurland Tadzjikistan weer spreken dat de Amerikanen daar al aanwezig zijn. Op diplomatiek vlak vielen gis teren in Centraal-Azië opnieuw successen te vieren. Kirgizië gaf de Amerikanen toestemming het luchtruim te gebruiken. Toerkmenistan stemde in met humanitaire vluchten over zijn grondgebied, net als Rusland dat maandag deed. Kazachstan, dat zelf niet direct aan Afgha nistan grenst, bood de VS stra tegisch belangrijke bases aan voor eventueel gebruik in de strijd tegen Afghanistan. Het grootste succes werd ge boekt in Saoedi-Arabië. Het land verbrak gisteren de betrek kingen met de Taliban. Daar mee erkent alleen nog Pakistan de Taliban als wettige regering. De schatting van het aantal ver misten in het World Trade Cen ter ligt op 6398. ANP/RTR/DPA door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het be stuur van het Zeeuws Muse um treedt af uit onvrede over de politieke besluitvorming rond het museum. De provincie en de gemeente Middelburg hebben afgelo pen vrijdag en maandag be sloten geld te steken in de verbouwing en inrichting van het Zeeuws Museum, maar een besluit over het bij behorende exploitatiebud get is voorlopig opgescho ven. Het bestuur vindt dat on ver antwo ord Het bestuurslid J. Rietbergen treedt onmiddellijk af, de be stuursleden M. van de Kraats, M. Steenbeek en W. Huis in 't Veld beëindigen hun taken uiterlijk 1 januari. Zij willen de provincie de kans geven voor die tijd een interim-bestuur of Raad van Toezicht te installeren en als het even kan de werving van een nieuwe directeur af te ronden. Provincie en gemeente ste ken bijna acht miljoen gul den in de verbouwing en in richting van het Zeeuws Mu seum. Daarmee is gekozen voor de zogenaamde 'basis variant' die het adviesbureau Twynstra Guclde had ont wikkeld voor een vernieuwd Zeeuws Museum. Maar Twynstra Gudde ging er bij de basisvariant ook vanuit dat het exploitatiebudget met 1,9 miljoen gulden per jaar zou worden verhoogd. Die beslissing hebben ge- i meente en provincie voor zich uitgeschoven. ,,Dat maakt de toekomst zo onzeker dat wij daar als be- stuur geen verantwoorde- lijkheid voor kunnen ne- 1 men", zegt voorzitter Steen beek. „Een tekortschietend exploitatiebudget is juist hét probleem van de afgelopen tien jaar geweest." Volgens Steenbeek heeft het bestuur 'grote moeite' gehad met het besluit tot aftreden, omdat cle relatie tussen provincie, gemeente en museum de laatste maanden aanzienlijk is verbeterd. Toch is het op schuiven van een beslissing over de exploitatie als een ge brek aan vertrouwen erva ren. Raad van Toezicht Gedeputeerde G. de Kok (cultuur) betreurt het aftre den van het bestuur. „Er zijn geen garanties gegeven over een verhoging van de exploi tatie, maar de positieve sig nalen waren duidelijk. Die moet je dan wel willen zien." De Kok wil nu 'sneller dan voorzien' op zoek naar kan didaten voor een Raad van Toezicht die - zo was al eer der besloten - in de plaats moet komen van een bestuur. j 17° ZW 3 Af en toe zon Mist, later wolkenvelden en af en toe zon. Bij een zwakke tot matige zuidwester wordt het 17 graden. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De pamfletten- actie in de Scheldebuurt na de agressie tegen de Vlissingse moskee vindt navolging in Zaanstad. 'Als we geen verschil zien tussen een terrorist en een buurman, dan komt er nooit vrede', hangt achter een aantal ramen in Vlissingen. „Het initiatief spreekt ons erg aan. We hebben een iets aange paste tekst verspreid onder een aantal instellingen", zegt C. Groot van de federatie steun functies Minderheden van de Regio Zaanstad. Die organisatie vatte de slagzin als volgt samen: Als we denken dat iedere buur man een terrorist is, komt er nooit vrede." Groot hoopt net als de Vlissingse initiatiefne mers dat ze door de actie de algemene opinie positief kan beïnvloeden. Zij wil een tegen geluid laten horen. Zeker als personen door de aanslagen in Amerika worden aangezet om vreemdelingenhaat aan te wak keren. In de gemeente Zaanstad zij n geen excessen geweest zoals in Vlissingen, waar een ruit van de moskee wei'd ingegooid en het bestuur van de moskee een dreigbrief ontving. „Maar we zuilen alert moeten zijn." B. van de Ven van het Anti Dis criminatie Bureau Zeeland zegt dat het Vlissingse initiatief breed wordt gedragen. „We kunnen ons afvragen of we echt zo tolerant zijn als we willen doen geloven." Een aantal buurtbewoners van de moskee liet afgelopen week in de media blijken viex-kant achter de moskeegangers te staan. De aandacht heeft hen overvallen. „We willen nu rust voor ons en de moslims, die niemand ooit een vlieg kwaad doen. Ze komen naar de moskee om te bidden. Voor de moslims ben ik niet bang, voor de rechts-extremis- ten wel", zegt een bewonex". Advertentie naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- r nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: i, per maand met automatische incasso handtekening: 39,45 17,90). per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) '713214"000002" ■■I 244e jaargang no. 228 woensdag 26 september 2001 los nummer 2,00 0,91 Spanning Personeel en bonden zien met spanning verdergaande maat regelen van de KLM tegemoet. De verwachting is, dat er in de winterdienstregeling meer vluchten zullen verdwijnen. De KLM ovexweeg't in dat geval ar beidstijdverkorting aan te vra- feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; uit: 11, 12 en 13; wetenschap: 15; zeeland: 17, 18, 19, 21, 22 en 23; sport: 24,25 en 26; buitengebied: 27,28,29 en 30. gen voor een deel van het vaste personeel. Het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelègenheid meldt dat recentelijk zo'n 35 bedrijven informatie hebben gevraagd over de mogelijkheden van ar beidstijdverkorting. Dat is meer dan normaal, aldus een woord voerster. Tot dusvexTe is slechts één officiële aanvraag inge diend door een onderneming uit de reisbranche. Arbeidsvoorziening in Hoofd dorp zegt dat een aantal vacatu- res inmiddels is ingetrokken, vooral door ICT-bedrijven. Offi ciële ontslagaanvragen in ver band met de luchtvaaxtcrisis zijn nog niet binnengekomen. De luchtvrachtafhandelax-en op Schiphol draaien intussen wel op volle toeren, aldus bestuurs lid S, Hofstra van branche-or ganisatie ATAN. „Afgelopen weekeinde moest er op volle kracht wor-den gewerkt. Ik ver wacht dat we ook deze week vol aan de bak moeten." Hofstra denkt dat veel vracht nu via Schiphol wordt gestuurd, omdat de afhandeling op andere luchthavens door de extra vei ligheidsmaatregelen vaak veel langer duurt. „Daar moet de vracht 24, 48 of zelfs 72 uur vooraf worden aangeleverd." Door de nieuwe containerscans van de douane kan op Schiphol sneller worden gewerkt. GPD Weinig ligt de vijfde baan van Schiphol nog in de weg, nu de rechter heeft beslist dat het Bulderbos mag worden ontei gend. Milieudefensie en de 350 eigenaren van het bos toonden zich telexirgesteld. Wel gaan ze in beroep te gen het vonnis. Het bankgeheim van landen als Zwitserland, Luxemburg en Oostenrijk ligt zwaar onder vuur. De Verenigde Staten eisen na de aanslagen van 11 september dat Europa opeixheid geeft over verdachte financiële transacties. Veel daarvan zouden worden verricht door teiToristische organi saties. De provincie is bang dat mensen op het Zeeuwse platteland geen huisarts meer kunnen krijgen. Daarom moet minister Borst afzien van het plan dat nieuwe huisartsen verbiedt een apotheek te houden. Nu kunnen plattelandsdokters vaak al leen nog rondkomen door de inkomsten uit hun apo theek. Borst denkt dat goede afspraken over vergoe dingen de dorpsarts kunnen redden. Feyenoord is in de Cham pions League hard onder uit gegaan tegen Sparta Praag. In de Tsjechische hoofdstad verloren de Rotterdammers met 4-0. Ullrich van Gobbel kreeg in de 37e minuut een rode kaart (2x geel) na een overtreding in het straf schopgebied. Sparta-spe- ler Labant verzilverde daarna de penalty, 2-0. Hartig, Kincl en Michalik waren de andere doelpuntenma kers. door Richard Mooyman SCHIPHOL - In de Neder landse luchtvaartbranche verdwijnen volgens FNV Bondgenoten zeker drie duizend arbeidsplaatsen als gevolg van de aansla gen in de VS. De klappen vallen volgens FNV-be- stuurder J. Smeets voor alsnog uitsluitend onder uitzendkrachten en ander tijdelijk personeel. De luchtvrachtbedrijven op Schiphol hebben het op vallend genoeg zeer druk. Vliegmaatschappijen kampen met een terugval in passagiers na de terreuracties in de VS. De KLM kondigde vorige week al een tijdelijke inkrimping van de dienstregeling aan om de verlie zen te beperken. Uitzendkrach ten moeten verdwijnen en tijde lijke contracten worden niet verlengd. Het schrappen van vluchten treft ook allexiei toeleverende bedrijven, aldus Smeets. „Ex- zijn minder maaltijden nodig en er hoeven minder vliegtuigen te woi'den schoongemaakt. Bij de ondexTxoudsafdelingen wordt het merkbaar, maar ook bij de tax-f reewinkels MOOI WEER EURO PA JU I N (Advertentie) Hebe planten Diverse groenblijvende soorten in handig draag- bakje. 1795

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1