Actie tegen containerterminal Personeelsgebrek bij stoomtrein Schouwen eist steun voor Toeristenpas 9 Officier eist twee miljoen gulden aan drugswinsten terug Provincie hoopt op bijdrage van Rijk aan tunnel Sluiskil Vereniging Redt de Kaloot kan na enig aandringen handtekeningen kwijt Tholen betuigt solidariteit aan slachtoffers VS Werkstraf voor fataal ongeval in Terneuzen LnJ HOEKMAN"""* zeeuwse almanak Behulpzaam rug,. MIDDEN dinsdag 25 september 2001 door Ben Jansen MIDDELBURG - Het heeft de vereniging Redt de Kaloot gis teren enige moeite gekost haar bezwaren tegen de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) kwijt te kun nen. De tegenstanders van een con tainerkade op duin, strand en slik tussen het Hoechst-com- plex en de elektriciteitscentra les in Vlissingen-Oost wilden hun werkstuk en de bezwaren van zeshonderd sympathisan ten per se aan gedeputeerde T. Poppelaars overhandigen. Die was daar pas na enige aandrang toebereid. Redt de Kaloot had haar reactie op het milieueffectrapport voor de WCT en het pak bezwaar schriften ook kunnen opsturen of bij de provincie in cle bus kun nen deponeren. De vereniging, bijgestaan door Dorpsbelangen Nieuw- en Sint Joosland en de afdelingen Middelburg en Vlis- singen van de Socialistische Partijtoog echter naar het pro vinciehuis om er een provincie bestuurder persoonlijk mee te verblijden. Met cle afgedankte SINT-MAARTENSDIJK - We moeten ervoor waken in een ge weldsspiraal terecht te komen en ons niet laten verleiden tot generaliseren. Die boodschap droeg de Thoolse burgemeester W. Nuis gisteren in de gemeenteraadsvergade ring uit naar aanleiding van de terreuraanslagen in Amerika. De gemeente Tholen heeft een brief gestuurd naar cle Ameri kaanse ambassade in Den Haag om haar solidariteit te betuigen met de slachtoffers, nabestaan den en hulpverleners. Ook werd een moment stilte in acht geno men voorafgaand aan de raads vergadering. ARNHEM - De militaire recht bank in Arnhem heeft een ne gentienjarige inwoner van Westdorpe veroordeeld tot 210 uur werkstraf en een rijverbod van negen maanden. De man veroorzaakte in mei vo rig jaar in Terneuzen met zijn auto een ongeval waarbij een andere automobilist om het le ven kwam. De Westdorpenaar gaf op de Sloelaan geen voorrang aan een auto die vanuit de Eemsstraat van rechts kwam, waarna hij op dit voertuig knalde. De bestuurder van de geraakte auto raakte zwaargewond en overleed enkele uren later in het ziekenhuis. De veroorzaker van het ongeval reed bijna zeventig kilometer per uur waar vijftig is toegestaan. Het vonnis van de rechtbank is conform de eis van de officier van justitie. AP A Advertentie Wij richten kantoren in Noord/andslraal 6 Ycrscke tel. (0113) 57 29 07 lax (0113) 57 38 73 brandweerwagen van de SP en het rijdende strandpaviljoen van Redt de Kaloot togen de ac tievoerders naar de Abdij. Aan vankelijk leken ze bot te van gen. Hun voertuigen moesten voor de slagboom onder de Ba lanspoort blijven wachten en enkele ambtenaren verzekerden dat milieugedeputeerde Poppe laars niet beschikbaar was, geen tijd had en bovendien niet van zins was naar buiten te ko men. Datzelfde gold voor zijn collega's in het dagelijks pro vinciebestuur. Of de actievoer ders hun stapel papier maar aan hen wilden geven. Dan zouden ze zorgen voor een mooi ont vangstbewijs. Secretaris F. Weers van Redt de door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil met de toeristische sector afspraken maken over de uitvoering van de Regiovisie Schouwen-West en de toekomstige Toeristenpas. Komt een dergelijke samenwer king tussen overheid en be drijfsleven niet tot stand, dan ziet de gemeente geen noodzaak meer 'zich sterk te maken voor de sector'. De toeristenpas voor Schou wen-Duiveland is bedacht door wethouder G. van der Salm (fi nanciën). Naast het streven met de pas de inning van de toeris tenbelasting te versimpelen en te verbeteren, biedt het kaartje de ondernemers tal van nieuwe mogelijkheden. Zo wordt geop perd dat in de Westhoek het be heer van een soort 'witte fiet- senplan' via cle toeristenpas geregeld kan worden. De ge meente ziet de pas als een mid del om het toerisme op Schou wen-Duiveland te laten ontwikkelen. Tegelijkertijd moet het de samenwerking bin nen de toeristische sector stimu leren. Aan de ontwikkeling van de toeristenpas hangt een fiks prijskaartje; de gemeente doet hiervoor een beroep op de Euro pese Unie. Om voor deze zoge heten Interreg 3-subsidie in aanmerking' te komen heeft Schouwen-Duiveland een sa menwerkingsverband afgeslo ten met Gent en Brugge. Als één blok doen de drie gemeenten mee aan een overkoepelend (Europees) project dat de ont wikkelingvan duurzaamtoeris- me en mobiliteit nastreeft. De kosten van de voorbereiding zijn geraamd op net geen zes ton, zo legt beleidsmedewerker E. Caspers uit. De helft hiervan zou gedekt moeten worden met de Europese subsidie, de ge meente draait zelf op voor de andere 286.482 gulden. Dit zijn volgens Caspers de maximale kosten, maar de gemeente ver wacht clat het uiteindelijk nog wel zal meevallen. Dood paard Voordat de gemeente zich echter in dit kostbare avontuur stort, willen het college eerst afspra ken maken met de sector, die straks garen spint bij de pas. Kaloot leek even bereid met dit aanbod in te stemmen, maar R. Dreesens van de SP was onver biddelijk. „Een gedeputeerde", eiste hij. „Eerder gaan we hier niet weg. Als niemand naar bui ten wil komen, dan gaan wij wel naar binnen om een gedeputeer de op te zoeken." En hij voegde er de eis aan toe dat de slagboom omhoog ging, zodat de actie voerders tegen een passend de cor hun punt zouden kunnen maken. Verstopte wegen Die strijdlustige houding hielp. De voertuigen mochten het Ab dijplein op en na enkele minu ten verscheen Poppelaars, die even zijn vergadering had on- „Aan de ondernemers vragen wij een'bijdrage aan het project in de vorm van een commit ment", stelt wethouder Van der Salm. Een gezonde toekomst voor het Schouwse toerisme is een gezamelijk belang van ge meente en bedrijven. Is één van beide partijen niet bereid mee te werken, dan is het volgens Van der Salm als 'trekken aan een dood paard'. derbroken. Weers legde hem uit dat in de stapel papier die hij kreeg overhandigd niet alleen bezorgdheid over de dreigende teloorgang' van de Kaloot als re creatiegebied, natuurterrein en vindplaats van fossielen spreekt. Ook is door inwoners van Goes, Kapelle, Nieuwclorp, 'srHeerenhoek, Heinkenszand en 's-Gravenpolder de vrees verwoord voor verstopte wegen, langere wachttijden bij spoor wegovergangen en verlies van rust en ruimte door het weg- en spoorverkeer dat voor de aan- en afvoer van een deel van de containers moet zorgen. Poppelaars nam er minzaam kennis van. Op de vraag van een van de actievoerders óf hij wel Deze gevraagde steunbetuiging reikt verder dan de toeristenpas alleen. Aan de toeristische be drijven wordt ook een 'con structief en gecommitteerd meewerken' voor de uitvoering van de Regiovisie gevraagd. De ze ruimtelijke herinrichting van de Schouwse Westhoek vormt een basis voor de toekomst van het eilandelijk toerisme, waar voor de pas als vervolgstap kan eens op de Kaloot was geweest, moest de gedeputeerde ohtken- nend antwoorden. Hij verklaar de graag gebruik te zullen ma ken van het aanbod deze leemte in zijn kennis en ervaring onder deskundige begeleiding te hel pen opvullen. Duizend reacties Gisteren verstreek de periode waarbinnen opmerkingen over het milieueffectrapport voor de WCT konden worden inge diend. Inmiddels zijn - het door Redt de Kaloot gepresenteerde pakket meegeteld - ruim dui zend reacties binnengekomen. De provincie, die al het com mentaar verzamelt, wacht nog enkele dagen met het opmaken worden gezien. „Het is met na me hun Regiovisie. Dat moeten ze goed beseffen. Maar ik ga er van uit dat dat een overbodige mededeling is", aldus wethou der C. Veerhoek van ruimtelijke ordening. Het commitment lijkt vooral als breekijzer te fungeren. „Is dit er niet, dan is er voor de gemeente ook geen noodzaak meer om zich sterk te maken voor de sec van de balans. Er kunnen nog brieven onderweg zijn. Onder de reacties zijn ongeveer tweehonderd brieven van inwo ners van 's-Heer Arendskerke, Eindewege en 's-Heer Hen drikskinderen die meevoelen met de belangengroep Knip in de N254. Zij zijn ervoor beducht dat in de toekomst verkeer van en naar Vlissingen-Oost en de Wester- scheldetunnel gebruik gaat ma ken van de Oude Rijksweg die langs hun dorpen voert. Een of andere scheiding tussen het ge deelte van de N254 van Vlissin gen-Oost tot de op- en afritten van de A58 en het traject via de Oude Rijksweg kan dat naar hun opvatting voorkomen. tor en hierin risico's te nemen", zo blijkt uit het stand van za ken-verhaal aan de gemeente raad. Gezien de positieve reac ties uit het bedrijfsleven op zijn initiatief heeft Van der Salm er goede hoop op dat hij zaken kan doen met de sector. Van der Salm: „Maar het is goed elkaar zo nu en dan eens recht in de ogen te kijken en de klokken ge lijk te zetten." door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie D. van der Bel heeft gis teren bij de rechtbank in Middelburg circa twee miljoen gulden gevorderd van twèe Ter- neuzense broers (36 en 38 jaar) en een 28-jarige man uit Gent. Volgens de officier hebben de mannen crüninele winsten ge maakt met de handel in verdo vende middelen, het witwassen van drugsgelden en het helen van auto's. De zogeheten Cobrazaak speel de zich tussen 1994 en 1997 gro tendeels af in de Terneuzense scene. De verdachten werden in 1998 door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld tot gevan genisstraffen van vijf tot zeven jaar, maar in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag kregen de broers lagere straffen opgelegd. De officier stelde dat de softdrugsovertredingen, die verjaard waren en in hoger be roep tot vrijspraak leidden, niet van invloed op de ontnemings vordering" mochten zijn. Van dei- Bel voelde zich in zijn visie ge sterkt door de Hoge Raad, die zich over verjaring van strafba re feiten nog nooit heeft uitge sproken. Boetes Van de 38-jarige Terneuzenaar werd het hoogste bedrag' - 918.199 gulclen - gevraagd. Bij hem is op bezittingen (geld en goederen) voor 644.762 gulden beslag gelegd. Als het aan de of ficier ligt wordt de jongere broer voor 727.508 gulden geplukt. Op diens bezittingen is voor ruim een ton beslag gelegd. De Belg, die zijn winst voorname lijk haalde uit het helen van ge stolen auto's die via Italië naar Nederland werden vervoerd, moet in de ogen van de officier 438.279 gulden aan de Staat be talen. Bij hem vond geen beslag plaats. De verdediging voerde eenniet- ontvankelijkheids verweer. Raadsman S. van Bergen Hene gouwen vond dat er geen grond slag was om zijn cliënt te pluk- door Jeffrey Kutterink SLUISKIL - De aanleg van de tunnel bij Sluiskil kan voor een groot deel worden betaald als de aandeelhouders van de NV Wes- terscheldetunnel (het Rijk en de provincie Zeeland) genoegen nemen met minder rendement. Als zij 7,5 procent in plaats van 8 procent krijgen, levert dat 200 miljoen gulden op. Dat is de helft van het bedrag dat nodig is om de tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen aan te leggen. De provincie zal de ministers Zalm (Financiën) en Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) voor stellen deze manier van finan cieren in overweging te nemen. Het Rijk heeft 95,4 procent van de aandelen van de NV Wester- scheldetunnel, de provincie Zeeland de rest. De aandeelhou ders rekenen na de ingebruik name van de tunnel op inkom sten uit hun investering. Gedeputeerde J. Hennekeij zei gistermiddag tijdens de Staten commissie verkeer en vervoer dat vermindering van dat ren dement met ééntiende procent 40 miljoen gulden investerings ruimte oplevert. Hennekeij waarschuwde ervoor de huid niet te verkopen voordat de beer is geschoten. „Het Rijk draagt geen 400 miljoen gulden bij. We zullen een spiering moe ten uitwerpen om de kabeljauw te kunnen vangen." Er is vol gens hem een mix van maatre gelen nodig om de bouw van de ken, omdat deze feiten waren verjaard. „De officier van justi tie heeft geen vervolgingsrecht meer en moet dus niet ontvan kelijk worden verklaard." De advocaat stelde dat het Open baar Ministerie te lang heeft stilgezeten. „Sinds de huiszoe kingen in februari 1997 is er vierenhalf jaar verstreken, waardoor de redelijke termijn is geschonden." De strafpleiter zei dat zijn cliënt niets te maken had met het wit wassen van drugsgeld. Ook zijn betrokkenheid bij vier koffie shops in de binnenstad van Ter neuzen zou miniem zijn ge weest. Hij vroeg de rechtbank in tweede instantie de ontne mingsvordering aanzienlijk te matigen en de beslaglegging in de beslissing mee te nemen. „Mijn cliënt heeft geen draag kracht." Drijfzand Raadsman R van Kampen repte over de (bescheiden) positie van zijn 36-jarige cliënt ten aanzien van de koffieshops en het wit wassen. De belastende verkla ringen van het 28-jarige lid van de Cobra bende dat de geldstro men werden beheerd door de broers, waren volgens Van Kampen op drijfzand geba seerd. Raadsman H. Memelink, die deBelg (hij verscheen niet op zitting) bijstond, stelde dat zijn cliënt hooguit had bemiddeld bij de heling van 53 gestolen au to's, waarvoor hij duizend gul den per auto had ontvangen. „Hij heeft alles opgesoupeerd." Mocht de rechtbank ingaan op de eisen van de officier, dan heeft het trio zestien jaar cle tijd om de bedragen te betalen. Lukt dit niet, dan wacht hen gevan genisstraffen van drie tot vijf jaar. ,Ik heb geen vast adresgeen in komen en ik moet in Turkije nog achttien maanden dienstplicht vervullen. Ik wil verder leven. Houd daar alstublieft rekening mee", sprak de 36-jarige Ter neuzenaar. De rechtbank doet 22 oktober uitspraak. tunnel te kunnen betalen. Daar bij kan worden gedacht aan het verhogen van de tol voor de Westerscheldetunnel, het ver lengen van de tolperiode, het heffen van tol voor de tunnel bij Sluiskil, of het verminderen van het rendement van de aandeel houders van de NV Westerschel detunnel. Zeeland Seaports en cle provin cie Zeeland zijn bereid allebei 20 miljoen gulden bij te dragen. Verder is het de bedoeling om een deel van het geld voor de vernieuwing van rijksweg N61 over te hevelen naar Sluiskil. Voor de N61 is ruim 210 milj oen •gulden gereserveerd. Daarvan zou 75 miljoen gulden naar de kanaaltunnel gaan. Meer verkeer GS hopen dat er eind dit jaar of begin volgend jaar een keuze kan worden gemaakt hoe de tunnel te financieren. Hennek eij verwacht dat er meer verkeer door de tunnel zal rijden clan de prognoses uitwijzen. Hij denkt dat als alles volgens plan ver loopt de tunnel op zijn vroegst eind 2007 of begin 20Ó8 klaar is. De commissie gaf GS groen licht om kosten te maken ter voorbe reiding van het project. Alleen GroenLinks maakte een voor behoud. Statenlid J. Smit: „We zijn niet tegen 'de aanleg van de tunnel. Maar je kunt niet geld blijven steken in infrastructuur. Misschien presenteren we een alternatief plan om de aanleg van de tunnel te betalen." door Rob Paardekam GOES - De Stoomtrein Goes-Borsele is hard toe aan nieuwe medewerkers. Aan staande zaterdag is er een wervingsdag die mensen warm moet maken voor het vrijwil ligerswerk. Door de gestage groei van de ac tiviteiten en de ontwikkeling van een spoor wegmuseum in Goes blijft de vraag naar nieuwe medewerkers voor de Stoomtrein groot. Binnen het bedrijf, dat volledig draait op vrijwilligers, bestaat een grote va riatie aan activiteiten. Zo zijn er mensen die zorgen voor technisch onderhoud en restau ratie, maar ook medewerkers voor exploita tie en administratie. Op dit moment is er vooral behoefte aan conducteurs. Bij de Stoomtrein Goes-Borsele werken meer dan honderd mensen. Belangstellenden kunnen zich zaterdag melden op de wervingsdag. Om 10.00, 13.00 en 15.00 uur beginnen in formatiebijeenkomsten op het perron aan de Van Doornestraat in Goes. Er worden verschillende afdelingen bezocht en bezoe kers worden uitgebreid ingelicht over de di verse mogelijkheden. foto Lex de Meester Opa en z'n kleinzoon mogen graag samen fietsen. Gedu rende hun vele gezamenlijke kilometers bouwden ze on derling een hechte band op en tegelijk bracht opa z'n jon gen precies bij wat Zeeland zo bijzonder maakt dat bui tenstaanders van heinde en verre komen om hier te ver- ivijlen. Mits zulke buiten staanders zich netjes gedra gen vindt opa dat je zulke mensen altijd behulpzaam moet zijn. Op een van hun tochten van uit Goes richting Noord-Be veland zag ons tiveetal een auto heel allenig op een par keerplaats staan. De kente kenplaat maakte duidelijk dat het hier zo'n buitenstaan der betrof. De man naast de auto leek ons tweetal vol on geduld op te wachten. Zodra de fietsers binnen gehooraf stand waren gepeddeld, gooide de man de armen in de lucht en riep: „Yerzêêke?" Opa wees kordaat op de sloot naast de wegberm. „Niks ierzêêke," riep hij te- „Ddérzêêke!" (Advertentie) WALSTRAAT 19® VLISSINGEN Gedeputeerde T. Poppelaars nam de handtekeningen tegen de aanleg van de Westerschelde Container Terminal uiteindelijk toch persoonlijk in ontvangst. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33