GOED KOOP Afghanistan graaft zich in Maxima blijft rooms-katholiek Betuwespoorlijn krijgt voor 2020 zeker geen zuidtak MAGERE VARKENS LAPPEN Drinkwater beschermd tegen terreuraanslagen Ut" In0 Luchtmobiele Brigade oefent en wacht af GS zoekt geld voor tunnel Sluiskil Opvallend beroepsonderwijs Leger Nederland blijft op Balkan Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 kilo Taliban roepen 300.000 extra strijders op voor jihad tegen VS BIG BUSINESS 16° Z 3 Enkele bui Wolkenvelden met af en toe zon. Een enkele bui. Vanmiddag rond 16 graden. 244e jaargang no. 227 dinsdag 25 september 2001 los nummer 2,00 0,91 Voor bijzonder beroepsonderwijs hoef je niet ver van huis. De Hogeschool Zeeland timmert aan de weg met de studies watermanagement en Europees transport management. De Regionale Opleidingen Centra (ROC's) trekken ook leer lingen van buiten de provincie. Zo is de afdeling toerisme en recreatie van het ROC in Middel- burg begonnen met een oplei- OCl ding luchtvaartdienstverlening. 1/ III feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; gezondheid: 8; zeeland: 9, 10,11, 13 en 15; scheldetheater: 17, 19 en 21; hogeschool: 25,27 en 29; sport: 31 en 32. door Peet Vogels DEN HAAG - De aanleg van een eventuele zuidtak van de Betu welijn is tot zeker 2020 van de baan. Ook een verdubbeling van de Brabantroute, de spoorlijn Roosendaal, Breda, Tilburg, Eindhoven, over een grote af stand is niet nodig. Uit een studie van Railned, de beheerder van het spoornet, blijkt dat met de komst van de geplande Betuwespoorlijn vol doende capaciteit beschikbaar is om al het goederen- en perso nenvervoer tot 2020 in goede banen te leiden. Dat schrijft mi nister Netelenbos van Verkeer in een brief aan de Kamer. Railned onderzocht of een extra tak van de Betuwelijn nodig is om de groei van het goederen en personenvervoer in de zuide lijke provincies op te vangen. Die tak zou via Eist en Nijmegen bij Venlo de grens over gaan. Railned concludeert dat die zuidtak nog niet nodig is. De geplande Betuwelijn zal al veel van het extra goederen transport kunnen verwerken. Wel is voor het oplossen van knelpunten op het bestaande spoor zo'n 600 miljoen gulden nodig. Netelenbos wijst er op, dat wel alle aangekondigde maatrege len om het spoor te verbeteren, moeten worden uitgevoerd. Of de zuidtak in de toekomst alsnog moet worden aangelegd is nog niet te zeggen volgens de minister. Daarvoor is het van belang te weten of de IJzeren Rijn, de goederenspoorweg van Antwerpen naar Duitsland via Limburg, in gebruik wordt ge nomen en of de verbinding tus sen Roosendaal en Antwerpen wordt aangelegd. GPD Nederland neemt met tussen de 100 en 250 militairen deel aan de tweede Navo-mi'ssie in Macedonië. De operatie, die Amber Fox gaat heten, komt onder leiding van de Duitsers en wordt uitgevoerd door tussen de 1000 en 1500 militairen. Voor de nieuwe missie wordt geen termijn bepaald, maar op het Navo-hoofdkwartier in Brussel gaat men ervan uit dat zij tot mei of juni volgend jaar duurt. De provincie hoopt op een bijdrage van het Rijk m de kosten voor de aanleg van een tunnel onder het kanaal Gent-Terneu- zen bij Sluiskil. Als het Rijk genoegen neemt met wat minder winst uit de Westerscheldetunnel, kan dat geld worden ge bruikt voor de onderdoorgang bij Sluiskil. Ook op andere vlakken zoekt de px'ovincie naarstig naar geld voor het project. Advertentie «IB naam:;noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto- posteode:matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats-(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: per maand met automatische incasso handtekening: 39,45 17,90). a per kwartaal met automatische incasso PZCbv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107,5048,78). vens, In de colofon treft u nadere informatie aan. 8"713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Sproeivliegers in Nederland op hun hoede ZIERIKZEE - Neder landse sproeivliegers heb ben na de aanslagen in de VS maatregelen genomen om eventueel misbruik met de vliegtuigjes te voorkomen. Welke dat zijn, kon secretaris T. Prince van de Vereniging van Landbouw Lucht vaartbedrijven gister avond niet zeggen. Volgens Prince, zelf sproeivlieger, is het zeer onwaarschijnlijk dat ie mand met kwade bedoe lingen in Nederland in een spx-oeivliegtuigje kan stappen. „In ons land mo gen ongeveer tien mensen zo'n toestel besturen. Ge middeld komt daar een keer in de drie jaar een nieuwe vlieger bij. We kennen elkaar dus." Om een sproeivliegtuig te mogen besturen, moet je beroepsvlieger zijn en een aantekening sproeivlie- gen hebben gehaald. „De mensen vliegen in op dracht van boex-en", aldus Prince. Bovendien is het volgens hem niet mogelijk om met de chemicaliën die in Nederland worden ge bruikt een ramp te veroox-- zaken. Het zijn vooral be strijdingsmiddelen tegen schimmels. Volgens de Amerikaanse media heeft de FBI tussen de bezittingen van een ai- restant een handboek over het sproeien van pes ticiden gevonden. Ook zou een van de daders van de aanslag op het WTC in New York eerder in Flori da hebben geïnformeerd naar het gebruik van sproeivliegtuigen. ANP 3.17 SUPERMARKT-HYPERMARKT Deze aanbieding is geldig van ma. 24 t/m zat 29 sept 2001 Gcm. brindstolVabr. en COi-uilsloot, volgens Richtlijn 1999/100/liG. Bcm.moioicn kmi/liicn rai 8,410110.4. Lnas/100 km: van 11,9 ioi 9.6. COj gr/km: van 286 tot 231. Diüclmoioicn kms/litcr van 119 ioi 14,1. Lilcis'IOO km: van 8.7 tot 7,1. CO, gf/knv. van 235 ioi 192. De Omega Business Edition Zowel stationwagon als sedan, nu voor 27.225,— 59.996,—) www.opel.nl (OPEL van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Het net van de internationale coa litie rond Afghanistan sluit zich. De verwachte aanval op het land heeft het regime in Kaboel ertoe gebracht nog eens 300.000 strijders op te roepen voor de 'heilige oorlog' (jihad) tegen de VS. De vex-se troepenmacht zal on der meer worden ingezet in Ka boel, bij de grenzen en andere belangrijke posities, zo maakte de Taliban-minister van Defen sie gisteren bekend. Westerse waax'nemex-s twijfelen er echter aan of het x-egime zoveel mensen op de been kan brengen. Zij schatten de totale sterkte van de Taliban-stxijdmacht op 45.000. Buurlanden Vexiiezen op het slagveld tegen de Afghaanse oppositie weer hielden de Taliban er gisteren niet van opnieuw buurlanden te waarschuwen. Oezbekistan mag van Kaboel niet in zee gaan met de 'ax'rogante en imperialis tische Amerikanen' die Afgha nistan dreigen aan te vallen. Buurland Tadzjikistan heeft zijn leger inmiddels in verhoog de staat van paraatheid ge bracht en de bewaking aan de grenzen versterkt. Ook vliegvel den worden extra beschermd. De gezochte terrorist Osama bin Laden, dié zich volgens Moskou nog altijd schuilhoudt in de ber gen x-ond het Afghaanse Jalala bad, riep de Pakistaanse bevol king gisteren op tot 'heilige oorlog' tegen de VS. Rusland gaat de Afghaanse Noordelijke Alliantie, die strijdt tegen de Taliban, helpen met wapens en militaire uitrus ting. Dat verklaarde president Poetin gisteren. Hij is niet van plan militairen te sturen. Poetin zei verder dat hij het Russische luchtruim zal openstellen voor transport van hulpgoederen tij dens de operatie van de Ameri kaanse strijdkrachten tegen het terrorisme. Op diplomatiek vlak gaat on dertussen het versterken van de internationale coalitie tegen het terrorisme dooi-. Pakistan trok zij n laatste diplomaten terug uit Kaboel en Kazachstan vex'- klaarde dat het de VS met alle beschikbare middelen zal bij staan. Wapenexport Px-esident Bush heeft volgens mediaberichten van gisteren het Congx-es gewaagd bestaan de beperkingen op de wapenex port voor de komende vijf jaar op te heffen. Als de president denkt dat militaire steun aan. een land gunstig is voor de strij d tegen het terrorisme, dan moet dat land gesteund kunnen wor den. De Noox'delijke Alliantie in Afghanistan zou van zo'n maat regel kunnen profiterexx. In een zeldzame vexioning van eensgezindheid riepen zowel de Taliban als de oppositie het buurland Iran op de grenzen open te stellen voor vluchtelin gen die Amerikaanse luchtaan vallen vrezen. Teheran sloot de grenzen tien dagen geleden. In Iran zitten al ongeveer twee miljoen Afghaanse vluchtelin gen. Pakistan is volgens de VN- vluchtelingenorganisatie Unh- cr akkoord gegaan met het toe laten van een aantal Afghanen. Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, Ruud Lubber's, verklaarde te vi'ezen voor een 'disproportionele' aan val door de VS. Daardoor zou de ellende voor de Afghaanse be volking alleen maar ex-ger wor den. AFP/DPA/ANP/RTR van onze redactie binnenland (5ENNELAGER - Het oogt ge zellig in de boogtent bij de Ne derlandse barak op het Britse oefenkamp Sennelager in Duitsland. Maar sommige van de soldaten vair de compagnie houden na de aanslagen in de VS him hart vast. Een satellietschotel naast het pndei'komen brengt Nederland se zenders op de televisie. Er is meer dan anders aandacht voor het nieuws over de Verenigde (Staten. Omdat de regering heeft aangekondigd dat in de strijd tegen het terrorisme ook Neder landse militaix'en kunnen wor den ingezet. Soaps, films en Big Brother worden er voor weg gezapt. Sommige soldaten vloeken in gehouden en draaien zich weg van het scherm met belichten. Ze bij ten op hun lip, zoeken hun fxrits op of drinken nog een bier tje. De volgende dag moet de A- compagnie van het 13de Infan- lexiebataljon van de Luchtmo- (Advertentie) door Bernice Breure en Margit Kranenburg DEN HAAG - Alles wijst erop dat Maxima Zoi reguieta tijdens haar huwelijk met kroonprins Willem-Alexander rooms-ka tholiek blijft. Het aanstaande echtpaar overlegt met de Rooins-Katholieke Kerk over de geldigheid van een protes tantse inzegening van hun hu welijk. Hiermee is een oecume nische kerkdienst van de baan. Woordvoei'der Sinselmeijer van kardinaal Simonis bevestigt dat gesprekken worden gevoerd met de kroonprins en zijn ver loofde over het vex'krijgen van dispensatie voor een protes tantse cei'emonie. De katholieke kerk erkent dan wel de verbin tenis. „Of Maxima katholiek blijft, is nog niet definitief be kend", zegt de woordvoerdei'. Oud-bisschop Bar van Rotter dam zou afgelopen weekeinde in Frankrijk al hebben gezegd dat het bisdom van Rotterdam, waaronder Maxima officieel valt, toestemming gaat geven. Bar was in Frankrijk voor de voltrekking van de huwelijks plechtigheid van prinses Mar- gai'ita, de oudste dochter van pi'inses Irene. Bar is een bekende van koningin Beatrix en naar verluidt al enige tijd ingeschakeld voor gesprek ken met de Argentijnse. In een officiële reactie gisteren haastte de oud-bisschop zich te zeggen dat Maxima hem geen besluit had meegedeeld over haar ge loofskeuze. Ook de Rijksvoor lichtingsdienst benadrukt dat de Argentijnse nog geen beslis sing heeft genomen over welk geloof zij aanneemt na haar hu welijk met de kroonprins. De wooi'dvoerder van de kardi naal kan niet zeggen wanneer zij haar keuze bekendmaakt. ,Maar het zal niet lang meer du ren", aldus Sinselmeijer, die er op wij st dat er nog vier maanden voorbereidingstijd rosten. Bij de aankondiging van de ver loving, eind maart van dit jaar, hield de Argentijnse zich nog op de vlakte over welk geloof ze zou aannemen. Ze ging zich ori ënteren op de Nederlandse Her- vox'mde Kex'k. „Deze beslissing zal ik niet in haast nemen", zei ze. Willem-Alexander maakte toen wel direct duidelijk dat eventuele kinderen Nederlands Hervormd gedoopt zullen wor den, waardoor het koninklijk huis protestants zal blijven. Misser Tot diep in de twintigste eeuw trouwden de Oranjes niet met katholieken. Pas tijdens de af gelopen generatie kwam daar vei'andering in; de prinsessen Irene en Christina kozen voor katholieke mannen en werden zelf ook katholiek. Prins Mau- rits trouwde in 1998 met een ka tholieke vrouw, Marilène van den Broek. Hxxn oecumenische huwelijksinzegening werd door velen als een misser gezien, waarbij tot ontsteltenis van vele gelovigen prinses Juliana en haar dochter prinses Margriet ter communie gingen. Overi gens heeft het paar hun dochter tje Anna afgelopen zondag ook weer oecumenisch laten dopen. Uit een enquête van het KRO- programma Kruispunt bleek vorig jaar dat 91 procent van de Nederlanders geen moeite heeft met een katholieke koningin. GPD biele Brigade uit Assen vroeg op voor de oefening. De rode bai'etten dragen hun hoofddeksel met trots. Maar op uitzending naar Afghanistan zitten ze niet te wachten. „Tuur- lijk, je hebt getekend, dus je moet. Maar het fanatisme waar mee mensen in islamitische lan den zich voor hun zaak van het leven beroven, dat is beangsti gend", aldus een van hen. GPD Strijders van de Noordelijke Alliantie bewaken met antiluchtdoelgeschut hun positie op de Afghaanse berg Ai Hanuxn. Het gebergte is ver- axiderd in een vesting die op zeven kilometer afstand ligt van de Taliban-linies. foto Alexander Merkushev/AP (Advertentie) door Jantina Russchen en Cees Maas DEN HAAG - Waterleidingbe drijven in Nederlaxxd gaan het drinkwater beschermen tegen terroristische aanslagen. Ze houden serieus rekening met het feit dat terroristen het kraan water willen vergiftigen. De xxutsbedrijven willen uit veilig heidsoverwegingen niet kwijt om welke maatregelen het gaat. Minister De Vries van Binnen landse Zaken liet zondag in het tv-programma Buitenhof de waarschuwing uitgaan dat nutsbedi'ij ven alert moeten zijn. Plij had daarover signalen ont vangen uit Amerika. De Vereniging van Exploitan ten van Waterleidingbedrijven in Nederland (Vewin) ovexiegt met het ministerie over de beste manier om het leidingwater te beveiligen. Bij Duinwaterbedrijf Zuid- Holland (DZH) wachten ze daar niet op. De toegang tot de pomp stations is verscherpt en bezoe kers worden strenger gecontro leerd. Excursies zijn tot nader order afgelast. „Wij beraden ons nog op aanvullende maatrege len. Het accent ligt daarbij op methodes om vroeg te signale ren dat een giftige stof in het water is gedaan", zegt technisch directeur G.S. Huijboom van DZH. Ook het Rotterdamse nutsbedrijf Europoort is extra alert. Bij verschillende waterleiding bedrijven zijn telefoontjes bin nengekomen van verontruste mensen. In andere delen van Nederland zijn nog geen extra maatregelen getroffen. „Er is al tijd wel de gedachte aan gif en daar is onze controle dan ook op afgestemd", zegt woordvoerster M. van Zuijlen van Delta Nuts bedrijven. Volgens regiohoofd T. Smit van de waterleidingmaatschappij Overijssel valt het best mee met de kwetsbaarheid van het Ne derlandse watexieidingennet: „Je kunt geen hele steden uit schakelen, daarishet net te fijn mazig voor." Het waterleidingbedrijf in Lim burg; geeft toe dat het niet kan garandei'en dat het drinkwater 100 procent veilig is. „Als een gek echt iets wil doen, dan hou je dat toch niettegen. Mocht er iets gebeuren dan gaat ons calami teitenplan in werking, waarna de watertoevoer wordt ge stopt", aldus woordvoerder M. van der Linden van het Water leidingbedrijf Limburg. De drinkwatervoorziening in het westen en zxxiden van Neder land gebruikt oppervlaktewa ter, dat wordt opgeslagen in grote bassins. Deze bedrijven zijn daax'door kwetsbaarder dan waterbedrijven elders in het land, waar grondwater wordt bewerkt tot leidingwater. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1