Excuses aan Molukkers van toen PZC Ze bijten goed Zws-Vlaamse boeren verwijten waterschap te late inzet pompen Laatste wedstrijd ringrij derij verreden in ontspannen sfeer Duitser rijdt in de sloot Motorrijder botst tegen paal Agent stapt vaker op de fiets Dode aalscholvers in stropersnet Vlissinger mishandeld Automobilist brengt fietsers ten val Wethouder Korstanje van Veere schaamt zich voor verleden Pronk praat in Middelburg over Vijfde nota RO Vijftigplus-orkest in Arsenaal Zierikzees park voor visueel gehandicapten doelwit van vandalisme Noordzeedagen over beheer zoet en zout water lezers schrijven Brandweer Wijkplatform Spuikom NIEUW- EN SINT-JOOSLAND - Een 54-jarige bestuurder uit Duitsland is zaterdagavond omstreeks half tien ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland in de sloot beland langs de Rijks weg A58. De Duitser reed richting Vlissingen toen hij moest afremmen voor een voertuig voor hem. Hij verloor daarbij de controle over zijn voertuig en botste tegen de vangrail. Daar na reed de auto over de vluchtstrook de berm in, het talud af en belandde in de sloot. De auto was aan de voorkant hele maal vernield. De bestuurder had gedronken. Hij kwam er met kleerscheuren vanaf. Zijn rijbewijs is ingenomen. VLISSINGEN - Aan de Spuikomweg in Vlissingen is zater dagmiddag omstreeks half vier een motorrijder tegen een paal bij de bushalte gebotst. De 21-jarige Middelburger had zijn motor niet onder controle en raakte daardoor van de weg. De man werd met onbekend letsel per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. MIDDELBURG - Het wijkteam Middelburg-centrum van de politie Zeeland zal de komende drie weken zoveel mogelijk per fiets of te voet de meldingen van overlast of criminaliteit afhandelen. De agent moet terugkeren in het straatbeeld. Le den van het wijkteam willen op deze manier de contacten met de ondernemers en het winkelend publiek verbeteren. Het project loopt tot 15 oktober. WEMELDINGE - De waterpolitie Wemeldinge heeft zater dag op het Zoommeer onder de wal van Tholen een visnet uit het water gehaald dat daar vermoedelijk door stropers is neergezet. De politie stuitte op het net, omdat er twee dode aalscholvers bij elkaar op het water dreven. Die bleken vast te zitten in een zogeheten staand net, dat gebruikt wordt om snoekbaars te vangen. De vis raakt erin verstrikt en kan niet meer weg. Nadat de politie het honderd meter lange net uit het water had gehaald, bleken er in totaal acht dode aalscholvers en tien dode snoekbaarzen in te zitten. Omdat de 'vangst' al in verregaande staat van ontbinding verkeerde, vermoedt de politie dat het net al enige tijd geleden is uitgezet. Het net was niet voorzien van markering is daai-om vermoe delijk van stropers afkomstig. VLISSINGEN - Op het Bellamypark in Vlissingen is zondag ochtend rond 4 uur een negentienjarige Vlissinger mishan deld door vijf jongens die onbekend zijn gebleven. De Vlissinger werd door het vijftal geschopt en geslagen bij het uitstappen van de discobus. De chauffeur schoot hem te hulp. Als gevolg van de mishandeling heeft de Vlissinger een blauw oog opgelopen en kneuzingen op zijn hoofd. De daders zijn er vandoor gegaan. BIEZELINGE - Twee fietsers zijn gisteren op de Witteweel- weg in Biezelinge ten val gebracht door een woedende auto- mobilist.De fietsers, die deel uitmaakten van een groep van acht, vielen doordat een 30-jarige automobilist uit 's-Graven polder zijn voertuig pal voor de groep met opzet tot stilstand had gebracht. Hij deed dit uitwoede over het feit dat de groep, na herhaaldelijk claxonneren, niet naar rechts uitweek. De fietsers liepen lichte verwondingen op. maandag 24 september 2001 door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Het deed de Molukkers goed dat wethouder J, Korstanje van de gemeente Veere zaterdag zei dat hij zich schaamde voor de menson waardige behandeling die de Molukse gemeenschap destijds is aangedaan. „Want ik vind ook dal mijn ouders zijn bedrogen. Dan ben ik hartstikke blij als ie mand dat ruiterlijk erkent", reageerde M. Titaley, een van de leden van de Werkgroep 50 jaar Molukkers in het Walcherse. Meer dan 150 Molukkers waren zaterdag aanwezig bij de her- MIDDELBURG - Minister Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu spreekt maandag 8 oktober in Middelburg over de betekenis van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening voor Zeeland. Pronk is te gast op een discussie bijeenkomst die de Statenfrac tie van de PvdA heeft georgani seerd. Fractievoorzitter L. Vermeu- len-Geschiere zal het standpunt van de PvdA-vertegenwoordi- gers in het provinciaal bestuur verwoorden en gedeputeerde G. de Kok geeft zijn mening over het onderwerp Zeeland als Na tionaal Landschap. De bijeen komst heeft plaats in de Zeeuw se bibliotheek en begint om 19.30 uur. VLISSINGEN - Het Philhar- rnonie vijftigplus-orkest uit Oost-Souburg' treedt 1 oktober op in het Arsenaal in Vlissingen. Het orkest bestaat één jaar. Dirigent M. Kramer uit Goes leidt het orkest dat bestaat uit violisten, hout- en koperbla zers, een banjospeler en een slagwerker. Het concert begint om 9.30 uur. denkingsbij eenkomst van 50 jaar Molukkers in de gemeente Veere. Met een bezoek aan vier voormalige Ambonezenkam pen in die gemeente -in Seroos- kerke, Westkapelle, Grijpsker- ke en Koudekerke- werd het een bijzondere herdenking. Titaley heeft persoonlijk niet zulke ver velende herinneringen aan het kamp in Westkapelle. ,,In het kamp was de onderlinge band heel erg hecht. Kinderen kon den overal binnenlopen, de deur was nooit dicht. Maar voor mijn ouders moet het toch triest zijn geweest. We leefden er dicht op elkaar in een te kleine barak. P. Telussa zegt zelfs een fantas tisch kampleven te hebben ge had. „Maar wat wil je? Ik was een kind en ik heb er heel veel kunnen spelen. En ik heb er voetballen geleerd", zegt Telus sa, die nu voetbaltrainer is. „Van oom Ben Latuheru leerde ik allerlei trucjes. Oom Ben had altijd tijd voor de kinderen. Hij was vrijgezel en zat alleen in een barak. Ik herinner me de warme zomeravonden. Ik wilde die rek ken om te blijven voetballen." Telussa's ouders kwamen in 1951 in Nederland aan en gin gen naar het kamp in Grijpsker- ke. „Voor mijn vader en moeder is het allemaal anders geweest. Die stap van de Molukken naar Nederland is te groot. Niet voor eventjes, maar wel voor de lange tijd die het geworden is. Als kind heb je daar geen aandacht voor, maar later sta je daar bij stil en dan doet dat wel pijn. Vader Telussa zegt het een heel goed idee te vinden dat 'kinde ren en kleinkinderen deze dag hebben georganiseerd'. „Jam mer dat er van het kamp Grijps- kerke niets meer over isMaar ik weet wel hoe het daar was', zegt hij. J. Telussa heeft zaterdag zijn oude vriend Sahertian weer te ruggezien. De reünie bracht Molukkers uit Leerdam, Moor drecht, Nijverdal, Breda, Arn hem, Assen, Amsterdam en Vaassen bij elkaar. Sahertian verhuisde zo'n zestien jaar gele den naar Vaassen. P. Telussa: „De hele familie Sahertian kwam vroeger bij ons televisie kijken. Wij waren een van de eersten die tv hadden. Nu zitten die oudjes weer even bij elkaar." Bezoekers kijken naar oude knipsels en foto's tijdens de herdenkingsbijeenkomst van vijftig jaar Molukkers in de gemeente Veere. foto Dirk-Jan Gjeltema door Barend Pelgrim HOEK - Een grote groep land bouwers wil het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen aanspra kelijk stellen voor gewasschade als gevolg van de hoge water stand. Een dertigtal boeren in de Lovenpolder bij Hoek verwijt het schap wanbeleid en incom petentie. Volgens hen hadden de huidige problemen met het wa ter op de velden voorkomen kunnen worden indien er tijdig gedacht was aan het vergroten van de pompcapaciteit. De grondgebruikers van de Hoekse Lovenpolder hekelen het feit dat het waterschap pas op donderdag 20 september is overgegaan tot het installeren van extra afvoerpompen voor het wegvoeren van water. In een brief aan het dagelijks bestuur stellen ze dat op maandag 17 september alle sloten in de be wuste polder al vol stonden en dat er toen nauwelijks afvoer plaats had. Voorts voeren ze aan dat op dinsdag slechts één pomp van het gemaal in de Lovenpol der werkzaam was en dat er dus te lang gewacht is met het tref fen van extra voorzieningen. „Dit heeft er toe geleid dat de waterafvoer van de percelen ge durende meerdere dagen onmo gelijk was, als gevolg waarvan ernstige schade aan op het veld staande gewassen is toege bracht", zo schrijven de boeren. Het steekt de landbouwers dat er een pomp defect was, uitgere kend op het moment dat het na jaar nadert en dat het voor de hand ligt dat extra capaciteit nodig is. Daarom concluderen de boeren dat het vertrouwen in de bestuurlijke kwaliteit van het Waterschap Zeeuws-Vlaan deren ernstig is geschaad. De klachten van de grondge bruikers uit de Lovenpolder staan niet op zich. Een agrariër uit de Sluispolder wijst er op dat er al jaren problemen zijn met het waterpeil ten westen van het Kanaal van Gent naar Terneu- zen. Al sinds 1998 staan ver schillende landbouwpercelen iedere winter onder water zodat de aardappeloogst steevast schade lijdt. Volgens bestuurder J. Steijaert van het Waterschap is er op het moment echter spra ke van zeer extreme omstandig heden. Steijaert kondigt echter aan dat er binnen het Water schapsbestuur een grondige evaluatie komt van de proble men die er zijn gerezen in de Lo venpolder. Hij wil daarom nog niet reageren op de klachten van de groep landbouwers. Voorts haalt Steijaert aan dat pompca paciteit altijd een heikel onder werp is. „Wanneer de grond al vex'zadigd is en er valt 150 milli meter regen, waarvan je slechts 10 millimeter per etmaal kimt wegpompen, dan duurt dat in derdaad dagen. De vraag is al leen: welk kostenplaatje heeft men ervoor over om extra pompgemalen in te richten?" door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het project Kaaskenswater wordt gefrus treerd door vandalisme. In het fiets- en wandelpark aan de rand van Zierikzee zijn voorzie ningen voor gehandicapten aangebracht, maar deze zijn al meerdere malen vernield. Dat schrijft de gemeente in een brief aan de Stichting Gehandi captenbeleid Schouwen-Dui- veland. Met het park bij het Kaaskenswater had cle gemeen te ambitieuze plannen. Het moest een park worden waar niet alleen de valide, maar ook de minder-valide mens van de natuur kon genieten. Voor visu eel gehandicapten werden spe ciale overzichtsborden en gelij- delijnen gemaakt. Keer op keer zijn deze -volgens de gemeente dure- voorzienin gen ten prooi gevallen aan van dalisme. Dat bracht het dage lijks gemeentebestuur ertoe te besluiten genoemde voorzie ningen niet meer te herplaatsen. Om dezelfde financiële redenen REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-maïl: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl is ook een streep gehaald door de plannen voor rondleidingen via cassettebandjes. In de brief spreekt de gemeente er haar teleurstelling over uit dat de speciaal voor rolstoelge bruikers geci'eëex'de planten bakken door de doelgroep niet of nauwelijks zijn onderhou den. Wat overblijft, is een aantal vandalismeongevoelige zaken als picnicbanken en voor rol stoelgebruikers geschikt ge maakt visplaatsen. Binnen de huidige planning heeft het gehandicaptenbeleid binnen de gemeente Schouwen- Duivèland nog geen prioriteit gekregen, hoewel de Stichting Gehandicaptenbeleid Schou- wen-Duiveland claar wel al her haaldelijk op heeft aangedron gen. Daarom heeft het gemeentebe stuur nu besloten een quick- scan uit te laten voeren naar het bestaande gehandicaptenbe leid van de gemeente en de orga nisatorische lacunes daarin. De quick-scan is uitbesteed aan Bureau Maat co uit Vlissin gen. Schouwen-Duivelands da gelijks bestuur verwacht dat de quick-scan nog voor het einde van het jaar wordt uitgevoerd. VLISSINGEN - Onderzoekers en beleidsmedewerkers van in stellingen en organisaties die met de zee te maken hebben, ontmoeten elkaar 4 en 5 oktober in Vlissingen tijdens de Noord zeedagen. Het thema is Ecologie en beheer van zoet-zout overgangsgebie den. Aan de orde komen onder meer de Westerschelde, het Ha ringvliet, de Voordelta, maar ook het IJsselmeer en de Wad denzee. Het thema is actueel, omdat na eeuwen waarin het brakke wa ter zoveel mogelijk uit het Ne derlandse landschap is wegge- brukt, voor het eerste sprake is van inrichtingsplannen waar-bij de overgang van zoet en. zout na- drukkelij k gehandhaafd of zelfs hersteld wordt. Onder anderen H. Saeijs, oud-directeur- van Rijkswaterstaat in Zeeland, en C. Heip, directeur van het Ne derlands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek in Yerseke, houden er inleidingen over. door Sandra van de Vreugde VLISSINGEN - De laatste ringrijwedstrijd van het seizoen werd afgelopen zaterdag verre den tijdens de wereldwijkdag in de Vlissingse manege Paardoes. De wedstrijd stond in het teken van integratie. Verschillende culturen mengden zich onge dwongen. Er waren Kroatische en Koerdische volksdansgroe pen, Zeeuwse boterbabbelaars en Surinaamse hapjes. De ring rij ders in hoerendracht lietem zich tal van buitenlandse ge rechten op de wereldmarkt goed smaken. Er heerste een ontspannen sfeer- in Paardoes. Lein Langebeeke wist sterk te presteren door 29. van de 30 ringen te steken. Hij won hiermeeschilderij van een ringrij der van de stichting Ar duin, wat hij tot de volgende wedstrijd bij Paardoes in zijn huiskamer mag ophangen. Hans Maljaars en Adrie Brasser- staken beiden 27 ringen. In de kamp om de reservetitel miste Adrie Brasser direct de 32 mm. ring en zo werd Hans. Maljers tweede. De vier dames die mee reden reden nog een kamp om een damesprijs. het was Saskia de Werk die de kamp in haar voordeel besliste. Een andere felbegeerde prijs is de koppel- prijs. Deze werd gewonnen door Michiel Joziasse en Hans Mal jaars, die de koppels Adrie Brasser/Wilco van Belzen en Lein Langebeeke/Marko Gegl- hoed versloegen. Lein Lange beeke wist tot slot nog 5 andere deelnemers van zich af te schud den in de pollepelkamp. Er waren ook twee sjezen aan wezig tijdens deze wedstrijd. Het publiek kreeg de kans om ook eens plaats te nemen in de wagen. De koppels Leny en Si mon Lous en Marjan en Klaas van Belzen gaven nog enkele de monstraties in het kampen op kleine ringen. Agenda Z.R.V. 13 oktober indoor-ringrijdenbij Stal de Kroo in Nieuw en St. Joosland van 10.00 tot 17.30 uur 17 november indoor-ringrijden jubileumwedstrijd bij ponyhof Nooyen te Aagtekerke van 10.00 tot 16.00 uur Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langerzijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De gemeente Veere geeft aan zichzelf een milieuvergunning en de bouw van de brandweer- garage te Zoutelande kan niet meer worden aangevochten (PZC, 14-09). Wat een armzalig en arrogant gemeentebeleid ligt hieraan ten grondslag. De hele trukendoos kwam er.aan te pas om dit mogelijk te maken. Mis leiding, verdraaien van feiten, liegen en bedriegen liggen ten grondslag aan de huidige plaats van de garage. Raadsleden die wel keffen, maar niet bijten. B en W die na elke misser beter schap beloven en gewoon door gaan met hun arrogant en dicta toriaal beleid. Alle bezwaren worden van tafel geveegd. Wat heeft bezwaar maken dan voor zin? Je geeft jezelf de benodigde vergunningen en als je er één vergeet, dan begin je gewoon met de bouw en schrijf je die ge woon later nog uit. Mag je als burger dus voortaan ook doen, de gemeente gedoogt het wel. Was Veere ook maar zo sluw en voortvarend in de aanpak van de riooloverstorten. In de Lan- gendamsprink, naast de brand weergarage, stroomt bij elk buitje regen via de overstort wel de hele toiletinhoud van het hal ve dorp. En zo zijn er nog 71 overstortplaatsenin de gemeen te Veere. En wat doet de ge meente hieraan? De belastingen verhogen voor een schoner mi lieu en de overstorten stromen maar door. Ruimt de brandweer- deze viezigheid nu voortaan op? S. Kruizinga Swaaiingestraat 48 Zoutelande Naar aanleiding van het artikel Onvrede bij wijkplatform in de PZC van 20 september zou ik graag de volgende punten naar voren willen brengen. Veel ver gaderingen van wijk- en buurt- comités, wijk- en dorpsplat forms bijgewoond hebbend, heb ik zo mijn gedachten over het functioneren van dit soort be- wonersgroepen. Het niet func tioneren van het wijkplatform Paauwenburg heeft m.i. te ma ken met (1) de overladen agenda (2) de zwakke en onduidelijke positie in het gemeentelijk be leid (3) te weinig aandacht voor de voorbereiding van de verga deringen (4) te weinig oog heb ben voor de democratische structuur van een gekozen wijk platform. Theoretisch is de or ganisatiestructuur- erg vooruit strevend en ambitieus. In de praktijk wordt men links en rechts gepasseerd door o.a. de gemeente en wordt men niet se rieus genomen. Hoe is het moge lijk dat het platform niet goed betrokken wordt bij het opstel len van een wijkplan, bij het be leid t.a.v. de winkelcentra, bij de herhuisvesting van scholen, bij het creëren van een nieuw Hart in de Wijk, bij het beleid t.a.v. wijkvoorzieningen. Men ver geet dat een wijkplatform niet hetzelfde is als een wijkcomité. Ook op het stadhuis heeft men er geen oog voor. A. Soplantila Kievietsprenk 42 Vlissingen Het was een 'genoegen', om de commissievergadering op 18 september in Cinecity bij te wo nen, die het ontwerpbestem- mingsplan tot bebouwen van de Spuikom behandelde. Mocht u als Vlissinger de illusie hebben dat men naar u luistert, dan help ik u even uit de brand. Het valt niet mee als wethouder en ge meenteraad, genoeglijk bivak kerend in een ivoren toren, de stem van 5500 inzenders voor een stadspark te waarderen en te honoreren. Erger nog, dit aantal werd gebagatelliseerd, en is volgens mij uiteindelijk van tafel geveegd. Onwrikbaar blijft de raad bij bebouwen, ook al gaan er vanuit de burgers an dere stemmen op, om een groen hart in de binnenstad te houden. Uitzondering hierop zijn SP en GroenLinks die wel kiezen voor een stadspark. Geen bebouwing in de Spuikom, is voor wethou der De Haas een nachtmerrie, bouwopdracht en grond is be loofd aan projectontwikkelaar, hier zal geen enkele inspraak ronde iets meer aan veranderen Wel past de wethouder zijn 'Boulevard of Dreams' aan en laat zijn woonthemacentrum geheel varen, als er verzet is van eigenaren van lokale meubelza ken. De wethouder schermt met 'onderzoeken' waaruit blijkt dat er geen draagkracht vanuit de maatschappij is voor een Vlissings woonthemacentrum. Laten wij als 5500 inzenders nou toch denken: 'De maat schappij dat ben jij!', zoals de media ons doen geloven. Mijn eindconclusie na deze commis sievergadering: 'de mening van weinigen 'telt zwaarder, dan de mening van velen; inspraak voor dë burger op zijn (s)malst! Jules Timmerman Beursstraat 3 Vlissingen botvissen gevangen. Niet aan de lopende band, hoewel T. van Broek van het Dam- team daar niet ver van af zat. Hij liet alle concurrenten ver achter zich. Achttien vissen sloeg hij aan de haak, die een totale lengte hadden van 3,17 meter. Zestig tot zeventig procent van de deelne mers heeft beet gehad. A. van Mierlo was met 99 centimeter de beste Middelburgse deelnemer. Bij de jeugd kreeg S. van Loon met 70 centimeter de hoofdprijs. D. van Wensen was beste dame met 65 centime ter. foto Dirk-Jan Gjeltema ZOUTELANDE - Tussen Zoutelande en Dishoek stonden gisteren meer dan twee honderd vissers aan de vloedlijn. Ze de den mee aan de internationale viswed strijd van de hengelsportvereniging Mid delburg en Brammetje Dump. In vier uur tijd werden zeebaars, pit- en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9