Alarm VS over nieuwe terreur Sharon stort Israël in regeringscrisis Eerste euro's getapt Economie van VS kijkt in de afgrond 16° tïö~° Luchtige fietsdag in Goes Aanwijzingen voor tweede golf aanslagen eind deze week Mokum baalt van dronken Britten Regeringen borg voor luchtvaart Israëliërs vinden oudste dorp Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Afghanen wachten in niemandsland Ereprijs voor theaterdier Zeeuwen schitteren op strandcross NO 4 Enkele buien Half tot zwaar bewolkt met een enkele bui. Matige tot vrij krachtig noordoostelijke wind. Maxima rond 16 graden. 244e jaargang no. 226 maandag 24 september 2001 los nummer 2,00 0,91 Trekpaarden ploegen voort GOES - Terwijl de belangstel ling voor de Landelijke Fiets dag zaterdag landelijk gezien tegenviel, was het evenement in Goes een succes. Goes was dit jaar landelijk startpunt. De stad nam ook als enige Zeeuwse gemeente deel aan de Europese Autovrije Dag, en combineerde die twéé gege vens zaterdag met een feestje in het centrum. Ruim veertig duizend mensen bezochten de binnenstad, waar attracties zoals luchtfietsen, kraampjes en muzikanten aanwezig wa ren. Zo'n 3500 deelnemers stapten op de fiets voor een tochtje. pagina 9: aantal fietsdiefstallen moet omlaag foto Willem Mieras van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ver enigde Staten hebben hun bondgenoten in het week einde gewaarschuwd voor een mogelijke, nog zwaar dere terreurgolf aan het eind van deze week, zo meldde het Japanse pers bureau Jiji gisteren uit re- gerings bronnen in Tokio. Volgens die bronnen zijn de Navo-lidstaten en Pakistan de meest voor de hand liggende doelwitten. Britse veiligheids diensten denken aan aanvallen met gifgas of aan het vergiftigen van drinkwater. Ook in de VS wordt ernstig re kening gehouden met aanslagen met chemische wapens. De FBI heeft handleidingen gevonden voor het besproeien van gewas sen met deze middelen. Boeren bespuiten met behulp van vlieg- tuigjes hun gewassen met pesti ciden. Terroristen zouden de pesticide kunnen mengen met giftige stoffen. Volgens de nationale veilig heidsadviseur Rice hoeft Was hington geen mandaat te krij- gen van de Verenigde Naties om met militaire middelen te reage ren op de aanslagen. De Europe se Unie had er vrijdag op aange drongen dat de acties onder auspiciën van de VN komen. ,Maar de VS hebben het legitie me recht zich te verdedigen"zei Rice. Beloning De VS loofden intussen onge veer 60 miljoen gulden uit voor aanwijzingen die leiden naar het brein achter de aanslagen. Minister van Buitenlandse Za- kenPowell heeft gezegd dat zijn land over genoeg bewijzen be schikt om Bin Laden voor een Amerikaanse rechtbank te kun nen brengen. Volgens de Afghaanse oppositie heeft Bin Laden Afghanistan nog niet verlaten. Hij zou zich schuil houden in het zuiden van het land. De legering van speciale eenhe den van de Amerikaanse strijd krachten m aan Afghanistan grenzende landen voor opera ties in dat land ging gisteren door. Pakistan, Turkije en de Fi- lipijnen stelden luchthavens en ander faciliteiten ter beschik king van de VS. Ook de Golfstaten steunen de 'internationale inspanningen' om de schuldigen van de aansla gen te straffen. Dit staat in een verklaring die de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes Golfstaten gisteravond uitga ven in Saoedi-Arabië. Volgens verschillende Britse media zijn leden van de elite eenheid Special Air Services (SAS) al vijf dagen geleden via Tadzjikistan Afghanistan bin nengedrongen. Zij zouden sa menwerken met de Noordelijke Alliantie, de oppositie in Afgha nistan die nog een klein deel van het noorden van het land in han den heeft en met verhevigde aanvallen het Talibanregiem ten val poogt te brengen. Volgens waarnemers is er ook al een voorhoede van Amerikaan se commando's op Afghaans grondgebied. De eenheden zou den later de opdracht krijgen Osama bin Laden op te sporen. De eerste luchtaanvallen moe ten volgens waarnemers gericht zijn op de twintig gevechts vliegtuigen van de Taliban. Naam De naam van de operatie wordt veranderd. Dat maakte minister van Defensie Rumsfeld gisteren bekend. De naam Oneindige Gerechtig heid, stuitte op grote bezwaren van moslims. Volgens hen kan alleen Allah voor gerechtigheid zorgen. GPD/AFP/DPA/RTR De inwoners van het centrum van Amsterdam zien jonge Britse toeristen liever gaan dan komen. Die zijn bij aan komst al dronken en richten vernielingen aan. Door het dure Britse pond en de libe rale sfeer in de stad lij kt Am sterdam een Brits Walhalla te worden. Ook de horeca zegt 'niet direct op de Britse jeugd te zit ten wachten'. De regeringen van de EU-lidstaten staan borg voor de lucht vaartmaatschappijen en voorkomen daarmee dat het vlieg verkeer dinsdag stopt. De KLM en andere maatschappijen zijn in problemen gekomen omdat verzekeraars heb ben aangekondigd dat zij de dekking bij terreuraan slagen met vliegtuigen drastisch gaan beperken. LONDEN - Israëlische archeo logen hebben vermoedelijk het oudste dorp tot nu toe in de we reld gelokaliseerd. De resten van een nederzetting die naar schatting 20.000 jaar oud is, werden gevonden op een droog gevallen stuk van het meer van Galilea. Duizenden voorwerpen, zoals resten van hutten, gereedschap pen en vuurplaatsen werden bij Ohala gevonden op de zuidoe ver ven het meer. Ze geven vol gens de ontdekkers een uniek inzicht in de manier waarop het semi-nomadische volk in het gebied leefde aan het eind van het stenen tijdperk.We hebben gevonden waar alle onderzoe kers van dromen", aldus expe ditieleider Dani Nadel van de universiteit van Haifa. De vondst heeft alledaagse voor werpen opgeleverd die meer in zicht kunnen bieden in de tech nologie, de maatschappij en het milieu waarin deze mensen leef den, aldus de Nadel. ANP naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat;nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aatsj (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (postbankrekening- i gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: per maand met automatische incasso handtekening: 39,45 17,90). per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8"713214"000002' CHAMAN - Afghaanse handelaren en grensarbeiders wachten bij Chaman in het niemandsland tussen Volgens de laatste schattingen zouden daar al vijftienduizend mensen in zijn geslaagd. Dat is echter Afghanistan en Pakistan. De grens tussen beide landen is gesloten, maar veel Afghanen hopen toch het niets vergeleken bij de twee miljoen vluchtelingen waarmee de Pakistaanse autoriteiten rekening hou- buurland te bereiken. den op het moment dat de VS beginnen met vergeldingsacties. foto Jerome Delay/AP I door Mare Peeperkorn LUIK - Hij doet het. De allereer ste eurobankautomaat functio neert geheel naar behoren. Tot I grote opluchting van de Belgi sche minister van Financiën Reynders die het apparaat afge- lopen weekeinde onder het toe ziend oog van tientallen came- ra's en honderden journalisten mocht uittesten. door Herman Peerdeman JERUZALEM - Premier Sharon van Israël heeft zijn land giste ren in een regeringscrisis gestort door opnieuw een geplande ont moeting van minister van Bui tenlandse Zaken Peres en de Pa lestijnse president Arafat tegen te houden. De twee zouden el kaar gistermiddag ontmoeten op het vliegveld in Gazastad. Na de nieuwe blokkade door Sharon dreigden Peres en zeven andere ministers van zijn Ar- beidspartij uit het door rechts beheerste kabinet van Sharon te stappen. In een spoedberaad van uren besloten zij een bijeen komst met Sharon te eisen. Die zou vandaag moeten plaatsheb ben. Maar een zeer geërgerde Peres (73) zei daaraan niet te zullen deelnemen. „Ik kan beter met 'langdurig verlof' uit het poli tieke leven, want het is onver draagbaar, dat men mijn func ties amputeert en mij mijn programma dicteert." Later, gisteravond, zei hij dat hij 'enige dagen bedenktijd' neemt voor die beslissing. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Powell, drong er in een telefoongesprek bij de regering-Sharon op aan •het gesprek met Arafat niet lan ger uit te stellen. Goedkoop kaartje Sharon heeft zichzelf intussen in een lastig parket gebracht. Want een andere coalitiegenoot, ultra-orthodoxe Shas-partij heeft gedreigd met opstappen als de ontmoeting wel doorgaat. Arafat is evenzeer een terroris tenleider als Osama bin Laden", is in rechtse kring een veel ge hoorde uitspraak. Minister Na- veh (Likoed) zei gisteren dat Arafat via een gesprek met Pe res 'het goedkoopst mogelijke kaartje naar de internationale anti-terreuralliantië wil ko pen'. Sharon reageerde op de rechtse dreiging met het afgelasten van de afspraak. Sharon eist op nieuw een periode van 48 uur zonder gewelddadige inciden ten als voorwaarde voor ge sprekken met Arafat. Voor zijn afwijzing van het gesprek zou hij aan het begin van een kabi netsvergadering hebben verwe- zen naar een mortieraanval. Daarbij doelde hij op de Pales tijnse beschieting van Kfar Darom zaterdag op de Gaza- strook. Daarbij werd overigens niemand geraakt. Israël heeft gisteren een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Marwan Barghouthi, de leider van de Palestijnse Fatah-bewe- ging op de Westelijke Jordaan- oever. Barghouthi wordt ge zocht wegens 'deelname aan terroristische activiteiten' en 'medeplichtigheid aan moord'. In een reactie zei Barghouthi dat hij niets te maken heeft met aanslagen. DPA/RTR/AFP Advertentie Reynders trok eurobiljetten uit de geïmproviseerde muur. On middellijk terug te geven aan een nerveuze, wit gehand- sehoende medewerker' van de Europese Centrale Bank. Alleen het afschrift mocht Reynders houden. Het allereerste euro- afschrift. Zaterdag werden alle 96 ver schillende euromunten die van af 1 januari door de twaalf euro landen gaan circuleren, aan de ministers van Financiën en de pers gepresenteerd. Plus de eer ste euroflappentap en de eerste op euro's werkende frisdrank automaat. Reynders kocht een flesje Fanta, Eurocommissaris Solbes (Geldzaken) hield het op mineraalwatertje. De euro werkt, was de boodschap. De burger heeft niets te vrezen. Strooien Resteerden verscheidene zakjes en rollen euromunten die uitda gend op tafel lagen uitgestald. 'Strooien!', bulderde een jour nalist die het toekijken moe was. Strooien? IJlings snelden de witte handschoenen naar vo ren. Tegen de borst geklemd verdween 'ons geld' via de zij deur. GPD Pagina 5: schade luchtvaart gedekt hoge bankkosten EU door Jaap van Wesel WASHINGTON - Beleggers op Wall Street verloren vorige week in totaal 1,3 biljoen dollar (3.130.000.000.000 gulden). Daarmee heeft Wall Street met een val van 14,5 procent de slechtste week gehad sinds juli 1933. In die week in '33 verlooi de beurs procentueel meer, 15,5. Economen zijn het er over eens dat de Amerikaanse economie zich nu echt in een recessie be vindt. Hoe diep die recessie is valt nog niet te zeggen. De crisis in de luchtvaart verspreidt zich als een virus naar andere sectoren van de economie. Het toerisme ligt plat. Hotels staan leeg. Reis bureaus en autoverhuurmaat schappijen lijden grote verlie zen. De autoindustrie is een andere sector die zware schade oploopt. General Motors en Ford maken veel van hun onder delen aan de andere kant van de grens in Canada. En aan die grens staan lange colonnes met vrachtwagens met auto-onder delen die Amerika niet in kun nen vanwege de verscherpte grenscontrole. De Amerikaanse economie wordt voor 75 procent gedreven door de consument. Maar de Amerikaan is nu niet in de stem ming om te winkelen. De overheid is verdeeld over de verder te nemen economische maatregelen. Alan Greenspan, de voorzitter van het stelsel van centrale banken Fed, wil wach ten totdat er een duidelijker beeld is van de ernst van de eco nomische schade. President Bush voorspelt dat de economie de komende j aren zal herstellen. Er is geen eenstemmigheid over wat de overheid moet doen om de economie uit het slop te ha len. Sommige politici bepleiten ver dere belastingverlaging, ande ren meer subsidie voor noodlij dende sectoren. GPD Op het tiende Elektrafestival in Middelburg is afgelopen za terdag de zelden toegekende Ere-Elektraprijs uitge reikt. Kattendijkenaar Willem Ploum kreeg de prijs voor zijn voorstelling De Drang. Goesenaar Arno Ruttinger stal de show tijdens de Vlissingse Strandcross, die gisteren door honder den mensen bezocht werd. Hij werd echter gediskwa lificeerd zodat Axelaar Pascal de Zeeuw met een zevende plaats de beste Zeeuw bij de 250/500cc- motoren werd. Peter Rot tier uit Züidzande vierde na lang blessureleed zijn rentree met winst bij de 125cc-mo- toren. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland:7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1