PZC Hardrijders azen op proefproces 11 Groeten aan Jans en Piet na 42 jaar Nestkastjes in nok ouderencomplex Verlichte boerderijen trekken veel bekijks Burgemeester en commissaris op bres voor moslims Maar één nieuwe leerling na slecht rapport voor school Protest tegen omstreden verkeerscontrole bij wegwerk in Terneuzen Extra pompen ingezet voor waterafvoer Raden mogen zegje doen over nauw contact met Vlaamse buren GraX is parkeren zeeuwse almanak Geluk ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 22 september 2001 door Rob Paardekam GOES - Ooit moeten er een Jans en Piet Ver burg hebben gewoond aan de Breitnerstraat 17 in Goes. Op dat adres viel woensdag een 42 jaar oude ansichtkaart in de bus die aan deze twee mensen is gericht. De huidige be woonster, Sonja van Strien, heeft geen idee waar Jans en Piet zijn gebleven. Sonja van Strien was verbaasd toen ze tus sen haar post een kaart vond die, zo blijkt uit de poststempel, in 1959 werd verstuurd. Dat kon toen nog voor acht cent, getuige de vier postzegels van twee cent die op cle an sicht zijn geplakt. De voorkant van de kaart toont een hut met schapen in het Gelderse Twello. Het handschrift van degene die de kaart verstuurde, is nauwelijks te lezen, maar met enige moeite kan worden gezien dat de kaart vanuit Spijkenisse is verstuurd naar Jans en Piet. De schrijver of schrijfster is daar kennelijk op vakantie. „Wij maken het allemaal prima en hebben al veel geno ten", valt te lezen. De mensen bij wie ze op bezoek waren hadden een schat van een dochter. „Men hoort ze niet. zo lief is ze." Sonja van Strien is met de kaart naar de ge meente gegaan, omdat ze hem graag wil ge ven aan de mensen aan wie hij 42 jaar gele den is geschreven. Uit privacy-overwegin- gen krijgt ze geen informatie, maar de ge meente heeft beloofd zelf op zoek te gaan naar de onbekende Jans en Piet. Volgens een woordvoerster van PTT Post komt het maar zelden voor dat een ansicht kaart na vele tientallen jaren nog wordt be zorgd. Ze acht het onwaarschijnlijk dat de kaart al die tij d ergens bij de post heeft gele gen. „Waarschijnlijk is hij indertijd op het verkeerde adres bezorgd en is de bewoner hem onlangs weer tegengekomen, waarna hij hem opnieuw op de bus heeft gedaan." Sonja van Strien met de ansichtkaart die bijna een halvé eeuw onderweg was. foto Willem Mieras door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Terneuzen- se advocatenkantoor Lensen heeft het Openbaar Ministerie in Middelburg verzocht om op korte termijn medewerking te verlenen aan het voeren van een proefproces naar aanleiding van een verkeerscontrole in de Axelsestraat in Terneuzen, be gin augustus. Op 9 augustus werden in Ter neuzen bijna zevenhonderd au tomobilisten bekeurd, omdat ze te hard over de Axelsestraat hadden gereden. De politie voerde op die dag een controle actie uit op een wegvak waar op dat moment werkzaamheden werden uitgevoerd. In verband met dat werk gold een snel heidsregime van 30 kilometer in plaats van de gebruikelijke 50 kilometer per uur. Een groot aantal bekeurde au tomobilisten had echter geen snelheidsborden ter plaatse kunnen ontwaren, omdat die aan het zicht onttrokken waren door vrachtwagens en ander materieel. Boos stapten ze uit en gingen bij cle verbalisant ver haal halen. Op een gegeven mo mentmoesten andere agenten in actie komen om hun collega's te ontzetten. Uiteindelijk ging een delegatie van de bekeurde auto mobilisten mee naar het politie bureau om formeel bezwaar aan te tekenen tegen de gevoerde controle-actie. Veel hielp dat niet. De controle film en de processen-verbaal werden door de Terneuzense po litie naar het OM in Middelburg gestuurd voor verdere afhande ling. Dit bracht het Terneuzense advocatenbureau ertoe om een tegenactie te beginnen. Mensen die bekeurd waren konden bij Lensen een model-beroep schrift afhalen en kregen het advies om vooral bij justitie het onrechtmatige karakter van cle actie duidelijk te maken. Nog hoger Deze week belandden bij het gros van de geverbaliseerden de uiteindelijke boetes op de deur mat. Tot verbazing van W. Suij- kerbuijk van het Terneuzense advocatenkantoor bleek dat justitie ook nog hogere boetes had uitgeschreven dan normaal. Bij verkeersovertredingen die bij wegwerkzaamheden worden gemaakt mag het Openbaar Mi nisterie een toeslag op de 'nor male' snelheidsboete leggen. „Dat is ook gebeurd en eigenlijk - gelet op de situatie - is dat een beetje misselijk. In plaats van de gebruikelijke 60 gulden worden mensen nu geconfronteerd met een boetebedrag van 110 gul- door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeenteraden van de zes grensgemeenten in Oost-, West- en Zeeuws-Vlaanderen verrichten dinsdag 23 oktober de aftrap voor het grensover schrijdende samenwerkings verband tussen de gemeenten. De burgemeesters van Sint Lau- reins, Damme, Knokke-Heist, Maldegem, Oostburg en Sluis- Aardenburg willen eerst hun ra den informeren over de plan nen, voordat zij verder gaan met een actieprogramma. De raden krijgen in een infor matiebijeenkomst eind oktober de gelegenheid zich over de plannen tot samenwerking te buigen en suggesties te doen op welke terreinen de gemeenten hun krachten kunnen bundelen De burgemeesters hebben giste ren tijdens een tweede ontmoe ting in Maldegem afgesproken, nu het initiatief eenmaal is ge nomen, de gemeenteraden het uiteindelijke jawoord te laten geven. „Daarna kunnen we pas van start gaan", zegt burge- HOEK - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen heeft gis teren zwaar materieel laten aanrukken om het krekenge- bied bij Hoek te bevrijden van een overaanbod aan oppervlak tewater. In de Lovenpolder werd tijde lijk een grote pomp met een ca paciteit van 4300 kubieke meter per uur geïnstalleerd, die het water uit de polder in cle Braakmankreek moet spuien. Eerder werden in het middenge bied van Zeeuws-Vlaanderen al vier extra pompen ingezet. Volgens waterschap-woord voerder M. van de Pas is er in het beheersgebied van het schap nog geen sprake van echte wa teroverlast. „De watergangen kunnen het water nog afvoeren, de gemalen draaien op volle kracht. Van echte problemen is nog geen sprake. Dat neemt niet weg dat in sommige gebieden, bij Bier vliet en Zuiddorpe, vrij veel wa ter op het land staat. Het zal toch enige tijd duren voor we dat wegkrijgen, maar ja, dan zal het weer toch ook moeten mee werken", aldus Van de Pas. Thee aan Zee Zondagmiddag v.a. 15.00 Yvonne de Kramer piano speelt eigen composities entree incl. thee/koffie complet Hfl. 15,00 Badhuisweg 2 - Domburg tel. 0118-581145 den. De echte snelle rijders heb ben zelfs boetes van 500 gulden of meer opgelegd gekregen." Sluiskillenaar W.Tieleman, die op die augustusdag bij de politie in Terneuzen zijn beklag deed over het onrechtvaardig hande len, is - nu iedereen de boete thuis heeft gekregen - een actie begonnen om zoveel mogelijk beboete mensen te bewegen ge zamenlijk actie te ondernemen. „Mensen moeten een beroep schrift indienen, maar het kan ook gezamenlijk. Vervolgens kunnen we dan een advocaat in huren om - als de beroepen wor den afgewezen - deze kwestie voor de rechter te krijgen. Om dat er zoveel mensen op de bon werden geslingerd, is het beter als we onze krachten bunde len", zegt Tieleman. Mensen die actie willen ondernemen kun nen Tieleman het beste een e- mailtje sturen: wiow.wtiele@- zeelandnet.nl. Suijkerbuijk is inmiddels be reid. gevonden om de zaak te be handelen namens Tieleman en 150 andere bekeurden die zich hebben gemeld. De advocaat heeft het Openbaar Ministerie verzocht om één of meer beroep schriften met spoed te behande len. Mocht de officier van justi tie besluiten om deze vervolgens af te wijzen, dan wel ongegrond te verklaren, dan ligt de weg open voor een proefproces. meester B. Straatsma na afloop van de 'ontbijtvergadering'. Dat de raden van Oostburg en Sluis-Aardenburg achter de ini tiatieven van him burgemees ters staan, lijkt een uitgemaakte zaak. De gemeenteraden heb ben zich eind mei uitgesproken voor de oprichting van een grensberaad, tegelijk met de vaststelling van het startdocu ment dat de grondslag voor de fusie tussen beide gemeenten vormt. Toch vindt Straatsma het belangrijk dat de raden meer inzicht krijgen in de be doelingen, de gelegenheid krij gen zelf hun zegje te doen en de burgemeesters 'support en aan moediging' geven. „Waar liggen voor hen de zwaartepunten en waar zien zij de toegevoegde waarde van een grensberaad? We willen de raden niet con fronteren met zaken waartegen ze enkel ja of nee kunnen zeg gen." Daarom wil Straatsma ook nog geen terreinen (zoals werkgele genheid, cultuur, toerisme of af valverwerking) noemen die ge zamenlijk aangepakt moeten worden. Evenmin wil hij kwijt welk prijskaartje aan de samen werking hangtWe willen eerst horen wat de raden ervan vin den." Papieren brij De bijeenkomst in Knokke krijgt een 'wervend en inspire rend' karakter. De burgemees ters hebben immers 'de oorlog verklaard aan het langdurig vergaderen en het produceren van een papieren brij waar zij zich met grote moeite uit kun nen ontworstelen', stelt Straatsma. „We willen voorko men dat we een prachtig kasteel optuigen, maar dat het interieur niets te bieden heeft." Advertentie In de nok van het ouderencomplex komen 24 nestkastjes. door Pascalle Cappetti SLUIS - De bewoners van het ouderencom plex De Toren van Bourgondië in Sluis moe ten bijna wel van eeuwig geluk zijn verze kerd. Wanneer zij volgend jaar in hun nieu we appartementen aan de Hoogstraat trek ken, krijgen ze gezelschap van gierzwalu wen. Gierzwaluwen worden van oudsher gezien als geluksbrengers, ze zorgen voor betere tijden, gezondheid en een lang en ge lukkig leven. Voor de gierzwaluwen die elke zomer in Sluis neerstreken, is eindelijk vervangende huisvesting gevonden. Na de sloop van de hervormde kerk in Sluis enkele jaren gele den was de kolonie dakloos geworden, maar volgend jaar mei zijn de broedvogels weef van harte welkom in de Belfortstad. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland maakt samen met aannemer Van Kerckho- ven Bouw uit Kloosterzande 24 nestkastjes in de nök van het ouderencomplex. Medewerkers van het aannemersbedrijf metselden de nestgelegenheden vrij dag net- jes in de bakstenen muren. Voor elke bewo ner van de in februari op te leveren apparte menten is er één nestkastje. Van buiten is enkel een klein gaatje te zien. Het gebouw heeft alle ideale omstandigheden voor de gierzwaluw, verklaart T. Aernoudts van de foto Charles Strijd stichting Landschapsbeheer Zeeland. De nestkastjes hangen voldoende hoog voor de vogels, zodat zij een vrije val van tweeën halve meter kunnen maken om uit te vlie gen. Daarbij liggen de kastjes op het noord oosten - vrij van wind, regen en overvloedi ge zonneschijn - en in een prima, open aan vliegroute, vlak bij insectrijke waterpartij en en bomen. Hoe lang het duurt voordat de gierzwalu wen de nieuwe nesten ontdekken en er gaan broeden, is niet te voorspellen. Maar Aer noudts hoopt dat de mussen het voorwerk voor de gierzwaluwen verrichten, zodat zij de huisjes opmerken en ze uiteindelijk kra ken. door Edy de Witte HENGSTDIJK - Waxine lichtjes, bouwlampen, liclitslangen, vuurpotten en al vroeg uit de doos gehaalde kerstverlichting zorgden gister avond voor een feeërieke sfeer in de polders rondom het Helle gat. De derde editie van de ver lichte boerderijenroute zette op een traject van dertig kilometer een vijftigtal boerderijen in de polders tussen Hulst en Axel in de schijnwerper. Ook andere woningen langs cle route droegen hun steentje bij. In de week van het platteland is de verlichte boerderijenroute een grote trekpleister. Doelstel ling is het platteland vanuit een ander perspectief te tonen. Op zes stopplaatsen kunnen bur gers met de boer in gesprek. De boeren haalden werkelijk alles uit de kast om goed voor de dag te komen. Met een hapje, drank je, verkoop van streekproduc ten, informatiestands, amuse ment en een kijkje in de eigen keuken gaven ze het publiek een gedegen presentatie. P. Verbrugge van boerderij cam ping d'Oude Haven in Hengst dijk liep er al enkele dagen gestrest van rond. Pas toen de eerste deelnemers om een route folder kwamen, viel de span ning van haar af. „Hoewel het de derde keer is, blijft het toch een hele organisatie", zegt ze. „Naast het aanbrengen van ver lichting moet ook de schuur uit geruimd worden voor onze gas ten." Volksdansgroep Ha va Naguila verzorgde op d'Oude Haven en kele optredens in klederdracht van het Land van Hulst. Daar naast was er promotie van streekproducten, toonde een mandenvlechter zijn ambachts kunst en kon men zien hoe een paardengareel op authentieke wijze gemaakt wordt. In de ver lichte buitenbak werd het in spannen van een paard gede monstreerd. Door de nasleep van de mkz-cri- sis werden de koeien op de vee bedrijven van het publiek weg gehouden. „Wel jammer", vond boer Bleys van de Campense dijk nabij Vogelwaarde. „Maar voorschriften zijn voorschrif ten. Daarom stal ik nu mijn oude landbouwwerktuigen maar uit inde schuur." De route trok honderden be langstellenden. De wegen wa ren opgesierd met beren van hooi, uitgeholde pompoenen, vogelverschrikkers en twee door Edith Ramakers en Rinus Antonisse VLISSINGEN - Commissa ris van de koningin W. van Gelder en burgemeester A. van Dok-van Weele'van Vlis- singen maken zich ernstige zorgen over anti-islamiti sche reacties in de Zeeuwse samenleving. De burgemeester zegt niet de macht te hebben om de agressie tegen moslims in de Vlissingse samenleving te stoppen, maar ze kan wel mensen activeren die juist te gengeluiden laten horen. Een tegengeluid komt direct van de Raad van Kerken Vlissingen. Deze stelt zich pal achter de moslims. „We worden geconfronteerd met de aantasting van een van onze grondrechten, namelijk die van godsdienstvrijheid", stelt de Vlissingse kerken raad. De kerkenraad en Van Dok reageren op de onrust die is ontstaan in de Vlissing se moslimgemeenschap. On langs werd een ruit van de moskee ingegooid en twee dagen geleden ontvingen de Vlissingse moslims een dreigbrief. „Alsof zij iets te maken zouden kunnen heb ben met de terroristische ac ties in New York en Washing ton. Deze groep mensen die volstrekt onschuldig is, voelt zich bedreigd. Het past ons nu om een goed antwoord te hebben", stelt Van Dok. Zij vindt diegene die verant woordelijk is voor die daden niet alleen crimineel maar vooral dom. Ze is trots op de mensen in de buurt van de moskee die di rect steun betuigden aan de geregelde bezoekers van de moskee. Zij deelden in de buurt pamfletten uit met de tekst: Als ive geen verschil zien tussen een terrorist en een buurman komt er nooit VREDE. „Dit soort tegen krachten bedoel ik ook. We moeten laten zien en horen, dat we bedreigingen aan het adres van onschuldige men sen verwerpen." Ook zal de politie meer surveilleren in de buurt van de moskee. „Ik doe een oproep aan de mensen zich te onthouden van ongerichte acties jegens personen en objecten", zei Van Gelder gisteren aan het begin van de Statenvergade ring in Middelburg. De com missaris stond kort stil bij de aanslagen in de Verenigde Staten, die hij 'ingrijpende, indrukwekkende gebeurte nissen' noemde. „Gewoon ons werk doen is het beste antwoord aan degenen die door middel van teri'eurda- den onze maatschappij pro beren te destabiliseren." Van Gelder constateerde dat de aanslagen aantonen hoe kwetsbaar de open Westerse samenleving is. Vrijheden Hij herinnerde eraan dat de Zeeuwse Staten een extra band hebben met Amerika door de uitreiking van de Four Freedom Awards. Zij staan daardoor voortdurend stil bij menselijke vrijheden als die van meningsuiting en godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. Deze vier vrijheden werden in 1941 geformuleerd door president Roosevelt. „Vrijwaring van vrees dient voor iedereen in de wereld te gelden", stelde Van Gelder. Hij merkte op dat de bevo- king in Zuidwest-Nederland aan den lijve heeft ondervon den hoe ingrijpend een plot selinge ramp uitwerkt op mensen. De watersnood ramp van 1953 heeft jaren lang vrijwel dagelijks in vloed op de gevoelens van velen. De Staten namen ter gedachtenis van de slachtof fers van de aanslagen, hun nabestaanden en de omgeko men hulpverleners enige ogenblikken stilte in acht. ■4 door Pascalle Cappetti Abrahampoppen op een bankje met een flesje bier in de hand. Door de flinke regenval van de afgelopen dagen moesten de au tomobilisten op polderwegen attent blijven. Parkeren in een drassige berm leverde wel eens natte voeten op. Ook vanavond worden de lam pen bij het invallen van de duis ternis aangestoken. Sportieve- lingen kunnen vanmiddag de route al op de fiets rijden. AARDENBURG - De openbare basisschool Vorsterman van Oyen in Aardenburg wordt dit schooljaar pijnlijk geconfron teerd met de gevolgen van de publicatie van een anderhalf jaar oud, vernietigend rapport van de onderwijsinspectie. De school heeft nog maar één aan melding vanuit de peuterspeel zaal. De Aardenburgse openbare ba sisschool werd in het onderzoek door de onderwijsinspectie op allerlei terreinen bestempeld als een 'meer zwak dan sterke' school. Sinds het bezoek van de inspectie in mei 2000 en de har de conclusies in december van dat j a ar, heeft de school hard ge werkt om leermethoden te ver nieuwen, het docententeam op orde te krijgen en de communi catie intern en met ouders te verbeteren. De verbeterpunten die door de onderwijsinspectie zijn aangewezen, zijn alle opge pakt door de school. De bittere smaak is echter blijven hangen. „Bij de slager en de bakker blij ven de verhalen rondgaan", constateert schooldirecteur L. Meijers tot zijn spijt. Worden normaal zes of zeven kinderen verwelkomd, dit schooljaar stroomde slechts één kleuter in. Achtervolgd Hij erkent dat de school nog steeds 'wordt achtervolgd' door de publicatie. Men redeneert volgens hem ten onrechte dat waar rook is, ook vuur is. Wan neer de onderwijsinspectie nu een bezoek zou brengen aan de school, zouden de inspecteurs met eigen ogen kunnen waarne men dat het rapport inmiddels sterk verouderd is, zegt hij. De school is een tegenoffensief be gonnen om te bewijzen dat er wel degelijk goed onderwijs wordt gegeven. De banden met de ouders zijn aangehaald, zij krijgen nu elke maand een nieuwsbrief. Ook wordt regel matig met de ouders gsproken over de voortgang van de kinde renen en ligt er inmiddels een goede schoolgids. De verouder de schoolmethodes zijn ver nieuwd, er is geschoven in het docententeam en de aandacht voor 'zorgleerlingen' en compu- teronclerwijs is zodanig op peil gebracht, dat er nu volgens Meijers sprake is van 'innova tief beleid'. De school heeft ervoor gekozen om eerst intern - onder begelei ding van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland - de za ken op orde te stellen, voordat zij zich naar buiten richt. Maar ook hierin gaat de school stap pen zetten. „We willen systema tisch gaan onderzoeken wat ouders, dus ook die van toekom stige leerlingen, belangrijk vin den. We proberen te luisteren naar wat er leeft. Voorkomen moet worden, dat we zeggen: wij bepalen het onderwijs en daar heeft u niets mee te maken. Ou ders moeten juist de school in komen. Daarvoor gaan we in loopmiddagen organiseren." Advertentie Vandaag in Goee Moonlight shopping Tot 21.00 uur Vanaf 1&.00 Tussen Hulst en Axel zorgden verlichte boerderijen voor een feeërieke sfeer. foto Charles Strijd Die drie Vlissingse vriendin nen beginnen op hun maan delijkse koffieochtend altijd over de stand van zaken op het plantengebied thuis. Alle begonia's, ficussen, fuchsia's en wat dan ook passeren de revue. Maar niet eerder dan dat de relationele beslomme ringen uitgebreid aan de orde zijn geweest. Laat die ene vriendin, die net had verklapt dat het alle maal niet zo spannend meer was als vroeger, nou net ver klaren dat haar slaapkamer- geluk er de laatste tijd zo slap bij hangt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 71