open Champagnefles kan nog niet PZC Mandos maant ook EPZ tot kalmte Afghanistan is te erg voor heimwee Iedereen kan leven met voorlopig besluit in kwestie Borssele liigg Zeeland proeftuin voor vernieuwing provinciaal bestuur Onderzoek naar psychosociale nood onder scholieren Derde Zeeuw op VVD-Kamerlijst 13 Aanrijding Bonden akkoord met sociaal plan Zorgstroom Modeltreinbeurs in De Vroone Voorstanders reageren voorzichtig positief op tussenvonnis Borssele Vrachtwagen kantelt op A58 zaterdag 22 september 2001 Hoor Mieke van derJaqt HEINKENSZAND - Burge meester J. Mandos van Borsele heeft ook EPZ gevraagd om mensen niet onnodig ongerust temaken over de veiligheid van de kernenergiecentrale in Bors sele. In een brief die Mandos heeft ge licht aan Greenpeace, Wise en door Rinus Antonisse MIDDELBURG - „De cham pagne staat vooraan in de koel kast, maar we kunnen de fles nog niet open maken." Voorzit ter J. Suurmond van de VVD- Statenfractie reageert voor zichtig positief op het tussen vonnis van de Bossche recht bank over het al dan niet sluiten van de kernenergiecentrale Borssele. „Het is duidelijk. De Staat moet het huiswerk over doen. Er is in elk geval geen uit spraak om Borssele te sluiten." L. Nederhoed-Zijlstra (CDA) betreurt het uitstel. „Naarmate het langer duurt, komt het be drijf steeds meer in de knel en dat is geen goede zaak." Zo denkt ook fractievoorzitter M. Stoffels (Partij voor Zeeland) er over. „Je laat de mensen langer in het ongewisse." W, Kolijn (SGP) vindt het ver bazingwekkend dat tijdens het proces geen duidelijkheid is ge komen over het bestaan van een overeenkomst tussen Staat en de exploitant van cle kerncen trale, EPZ. Hij is op zich voor stander van openhouden van de centrale. „Maar ik vind ook dat de formele besluitvorming ge respecteerd moet worden. Om hierover via een tussenvonnis GRIJPSKERKE - Op de Honde gems weg in Grijpskerke is een 32-jarige bromfietser gister middag gewond geraakt bij een aanrijding. De man reed op het fietspad, en kreeg geen voor rang van een automobiliste die afsloeg. Hij is met nekklachten naar het ziekenhuis vervoerd. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten willen van Zeeland een proeftuin maken voor de vernieuwing van het provinci aal bestuur. Vooruitlopend op de wettelijke regels die met in gang van de nieuwe statenpe- riode in 2003 van kracht wor den, moeten er experimenten worden uitgevoerd, gericht op een grotere herkenbaarheid en zichtbaarheid van het provin ciebestuur, liet gedeputeerde Poppelaars vrijdag weten tij dens overleg met de fractievoor zitters in de Staten. De regering wil naar een zoge naamd 'dualistisch bestuurs model' voor de provincies. De positie van Provinciale Staten, en ook die van GS en de commis saris van de koningin, verande ren daardoor: De Zeeuwse Sta ten worden kleiner (van 47 naar 35 zetels) en leden van Gedepu teerde Staten kunnen van buitenaf worden aangetrokken. Ook hoeft de commissaris niet meer automatisch voorzitter van de Staten te zijn. Statenleden moeten naar de burger toe meer opereren als volksvertegenwoordiger. De positie van Statenleden moet versterkt worden, bijvoorbeeld door meer buiten het provincie huis actief te zijn: hoorzittingen of ronde tafelgesprekken (op lo- VLISSINGEN - De fusie tussen Thuiszorg Walcheren, verzor gingshuis Rustenburg en ver pleeg- en verzorgingscentrum Roggeveen is nabij. De leden van de vakbonden hebben het sociaal plan goedge keurd dat is opgesteld door de bonden en de raad van bestuur van Zorgstroom, de naam van de aankomende fusie-instel ling. Daarin staat dat er geen gedwongen ontslagen vallen en de werknemers zoveel mogelijk hetzelfde werk blijven doen. De drie Walcherse zorginstellingen werken op dit moment alleen nog bestuurlijk samen. De feite lijke fusie is nog in de maak. De centrale ondernemingsraad en de cliëntenraad komen begin oktober met hun advies. de directie van EPZ, vraagt de burgemeester de actiegx-oepen en de energieproducent om op rustige en democratische wijze uiting te geven aan gevoelens en opvattingen. EPZ vroeg Greenpeace al eerder meer duidelijkheid te krijgen, is wel zo zuiver." J. van Ginkel (ChristenUnie) hoopt dat het tussenvonnis leidt tot openblij ven van de centrale. De Zeeuwse ChristenUnie is daar, in tegen stelling tot de landelijke, groot voorstander van. Hij is niet van plan de discussie binnen zijn partij opnieuw aan te zwenge len. „Dat hebben we al gedaan en we vingen steeds bot." Plet tussenvonnis werkt vertra gend en het is niet goed zo lang over een achterhoedegevecht te doen, stelt M. Wiersma (Gi-oen- Links). Hij is niet ongerust over de definitieve uitspraak, die voor hem sluiting van Borssele betekent, zoals besloten is door het parlement. „Dat meerder heidsbesluit moet gewoon uit- gevoerd worden." Wiersma toont zich voorstander van een nieuwe brede discussie over het energiebeleid, gericht op de problemen met windenergie, de prijsstelling van zonne-energie en de eindigheid van fossiele bi-andstoffen. Fractievoorzitter L. Vermeulen-Geschiere (PvdA) zegt dat de positie van de cen ti-ale door het verloop van de rechtszaak mogelijk inzet kan worden bij de Kamerverkiezin gen. Als cle rechter besluit tot open houden, wil ze een nieuw debat over de centrale en over kernenergie. President-commissaris J. Hen- nekeij (en WD-gedeputeerde) van Delta Nutsbedrijven (voor de helft eigenaar van de KCB) is hoopvol gestemd over cle kansen om de centrale open te houden. „Het Rijk heeft niet kunnen aantonen dat destijds harde af spraken gemaakt zijn." Delta is van plan in het Sloege- bied een nieuwe stroomfabriek te bouwen. Om dan ook te'kij ken naar de mogelijkheden voor catie) voeren of onderzoeken la ten uitvoeren. Daarvoor is het wel nodig dat Statenleden over meer faciliteiten kunnen be schikken. Statencommissies behoren voorgezeten te worden door een Statenlid en niet meer door een gedeputeerde. Meer betrokkenheid Dat allemaal met de bedoeling de betrokkenheid van de bur gers bij de provinciale politiek te vergroten. Poppelaars gaf aan dat Zeeland daarmee al een eind op weg is. Hij herinnerde aan het recente Zeeland-debat, waarbij cle bevolking uitgebreid kon meepraten over de toekom stige ontwikkelingen in de provincie. In het beleidspro gramma voor de huidige 're geerperiode' van de Staten is méér communiceren met de burgers opgenomen. Staten commissies, worden al voorge zeten door een Statenlid. De ge deputeerde onderstreepte dat deze lijn pi'ima kan worden voortgezet door Zeeland aan te melden als proeftuin voor ver nieuwing van de provinciale de mocratie. De SGP'er W. Kolijn zei dat het veranderen van structuren niet voldoende is. „Het gaat vooral om wijziging van de cultuur, wil het voor de burger een verbete ring opleveren." Hij stelde dat het voorzitterschap van de Sta ten bij de commissaris van cle koningin moet blijven bei'usten. Met het benoemen van gedepu teerden die geen lid zijn van de staten moet 'een geweldige te rughoudendheid' betracht wor den, voncl Kolijn. „Wij zien dat. niet zittende afstand tussen be stuur en bui'ger wordt er eerder groter door." J. Suurmond (WD) constateer de clat Provinciale Staten zich terdege moeten beraden op hun nieuwe rol. Daar was L. Ver meulen-Geschiere (PvdA) het mee eens. „De cultuur moet ver anderen.Ze wilde dat Gedepu teerde Staten zelf hun voorzit ter kiezen en was tegen een benoemde commissaris. Ze zag het als een goede ontwikkeling om GS-leden van buiten te ha len. Vermeulen achtte boven dien een goede ondersteuning van Statenleden, waaronder kinderopvang' en pensioenrege lingen, onontbeerlijk. F. van Kollem (GroenLinlcs) vroeg aandacht voor het houden van referendums en het uitvoeren van experimenten met de Schel- demondraad. deze week om commando-ach- tige acties achterwege te laten, nu terreuraanslagen het veilig heidsgevoel van burgers al heb ben aangetast. De energiepro ducent was beducht voor acties, omclat de rechter gisteren een een nieuwe kerncentrale gaat Hennekeij te vei: „Het gaat om ingebruikname van een centra le over zo'nzevenjaar. Deproce- door Roelf Reinders VLISSINGEN - Farida (31) heeft het al niet zo op Amerika. En dat kan alleen maar erger worden als Bush haar vaderland Afghanistan aanvalt. Als de Amerikaanse president het toch doet, dan is hij net zo erg als Bin Laden. Als de terrorist het al ge daan heeft. Want Farida gelooft daar niet zo in. Farida wantrouwt clie beschul digende vinger richting Bin La den. Die aanslagen in Amerika, daar kan nooit één pex-soon ach ter zitten. Onvoorstelbaar. Ze mag dan uit Afghanistan, ko men, Bin Laden was tot voor twee weken geleden alleen maar een naam. Ze hoorde ook toen wel eens zijn naam, maar ze wist verderniks vanhem. Zeis er bij na van overtuigd dat de Taliban Bin Laden niet uitleveren. Als hij al in Afghanistan zit, want ook dat betwijfelt ze. Als ie mand bij een Afghaan beschei"- ming zoekt, krijgt hij die be- schei-ming, ook al gaat het om cle grootste crimineel. Een Af ghaan, en zeker iemand uit de bevolkingsgroep Pashtun, legt uitspraak deed over de slui tingsdatum van de centi-ale in Borsele. Greenpeace bewees al eerder clat het een koud kunstje is om bij de kerncenti-ale te ko men. Nu op interixationaal niveau de dure voor een kerncentrale duurt langer." Ook gedeputeer de A. Poppelaars (CDA) ziet een nieuwe kerncentrale niet als op- daar z'n eer in. Farida hoort daar niet bij. Zij is van de Haza- ra, een minderheid in Afghanis tan, En omdat ze ook nog tot de moslimstroming sjiieten be hoort, had ze het extra moeilijk in haar vaderland. Ze zat in een groepje democratische gelijk gestemden die tijdens het on derdrukkende Taliban-regime weeskinderen en vrouwen hielp. Haar man wei-d gepakt en ver moord. Maar daar praat ze lie ver niet over. Vluchten Ze moest vluchten met haar zoontje, vlak voor zijn zevende verjaardag. Hij zit nu in de Vlis- singse woonkamer een compu terspelletje te spelen, Iets met vijanden opsporen en uitscha kelen. Nog even over de Taliban. Ze zucht en vat samen: je kunt niet leven in Afghanistan. Je veiligheid van kerncentrales in verband met terreuraanslagen weer aan de orde is, kunnen ac ties zoals Greenpeace die ge wend is te ondernemen, het vei ligheidsgevoel van burgers nog verder aantasten, vindt EPZ. tie. Uit milieu-oogpunt is hij voor een gasgestookte centrale. Hij vindt dat het door het tus senvonnis cle goede kant uitgaat mag als vrouw niet alleen de straat op, anders word je ge straft. En als je als vrouw ook maar een stukje blote huid laat zien, word je gestraft. Honderd stokslagen of zo. Dat is haar niet overkomen. Ze heeft wel eens een waarschuwing gehad. Meis jes mogen niet naar school, al- leenjongens. Moet ze nog verder gaan? Farida zit veel voor de televisie. Ze hei-kent het land dat ze vier jaar geleden is ontvlucht. Ze ziet de massa's vluchtelingen. En vraagt zich af hoe daar nog mensen kunnen leven. Er is daar helemaal niks. Ze hoopt dat de ze crisis het begin van vrede is en niet van de grote wereldoorlog, waar ze toch wel bang voor is. En dan kan een voormalige top man van de Pakistaanse veilig heidsdienst op de televisie wel roepen dat Afghanen zo veel van Burgemeester Mandos voegt daaraan toe dat uitlatingen van EPZ daar ook aan kunnen bij dragen. „Niet alleen acties die gepaard kunnen gaan met poli tieoptreden, maar ook realties van de kant van cle centi-ale zelf kunnen de onrust en zorg bij de inwoners van cle gemeente Bor sele en de provincie Zeeland vergroten", schrijft de burge meester. voor degenen die cle kerncentra le langer open willen houden, 'maar de champagnefles kan nog niet open'. oorlog houden, maar dat is niet waar. Ze is ervan ovexiuigd clat cle gewone Afghaan ook gewoon in vrede wil leven. Maar de niet-gevluchte Afgha nen zijn analfabeet, de intellec tuelen zijn gevlucht, Ze zegt dat de achterblijvers daarom zo ge makkelijk zijn te beïnvloeden. Dat de Taliban met angst de mensen eronder houden. En dat de Taliban de koran misbruiken om cle eigen belangen veilig te stellen. Want wat zij allemaal doen, dat heeft niks met de ko ran te maken. Farida is blij dat ze in Neder land zit. Dat haar zoon naar een goede school gaat. En een com puterspelletje kan spelen als hij daar zin in heeft. Heimwee naar Afghanistan heeft ze nooit. Daarvoor was het te erg daar ginds. Farida is op haar verzoek een verzonnen naam. Want ze is voor veiligheid naar Nederland gekomen. Wie weet zijn er Af ghanen in Zeeland die het hele maal niet met haar eens zijn. Ze heeft al zo veel meegemaakt. Ze wil nu zonder problemen verder leven. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Voor- en tegen standers van kernenergie kun nen leven met het tussenvonnis van de rechtbank in Den Bosch. EPZ, eigenaar van de centrale, wacht de geplande getuigenver horen hoopvol af. Milieuorgani satie Greenpeace juicht de voor lopige uitspraak toe, omdat de kwestie-Borssele is terugge bracht tot de kern van de zaak: was er overeenstemming tussen Staat en elektriciteitssector om de centrale eind 2003 te sluiten of niet? „De Staat heeft niet kunnen be wijzen dat EPZ verplicht is de kerncentrale eind 2003 te slui ten", legt de exploitant van Borssele het tussenvonnis posi tief uit. Getuigengehoren zullen cle Staat begin november niet verder brengen, verwacht EPZ. Greenpeace-woordvoei-der D. Samsom durft geen voorspel ling te doen. „Niemand weet precies wat zich eind 1994 heeft afgespeeld tussen het Rijk en de Samenwei'kende Elektriciteits producenten (SEP), de toenma lige vertegenwoordiger van de elektriciteitssector. Samsom gaat voorlopig uit van citaten van hoofdrolspelers uit die tijd, SEP-directeur N. Ket ting en minister van Economi sche Zaken Wijers. „Ketting heeft dit jaar nog in de pei's ver klaard dat er een afspraak is ge maald. Minister Wijers heeft de Tweede Kamer in 1994 hetzelf de meegedeeld. En een be windspersoon spreekt in het parlement per definitie de waarheid." Verwijt Ook PvdA-Kamerlid J. Feen- stra twijfelt daar niet. Hij maakt Wijers wel een verwijt: „Zover had het nooit hoeven te komen, als Wijers met de elek triciteitssector een eenduidige overeenkomst had gesloten." CDA'er J. van den Akker houdt het erop: „Er is domweg geen overeenkomst. Anders was dat toch al lang duidelijk geweest. „Het goede van het vonnis is", reageert J. Louwerse van cle Zeeuwse actiegroep Stop Bors sele, „dat Borssele dicht moet, als de bewijzen voor een af- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Met de zittende VVD-Kamerleden J. te Veldhuis en J. Geluk doet een derde Zeeuw een gooi naar een plek op de VVD-kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen van mei volgend jaar: het Borselse ge meenteraadslid M. Beverwijk. Beverwijk is voorgedragen door de WD-Kamercentx-ale Zee land en de afdeling Borsele. Zijn naam prijkt op de onlangs door de landelijke WD bekendge maakte lijst met alle potentiële Kamerkandidaten, in totaal 130 onder wie 33 vrouwen. De rang schikking van deze kansheb bers moet nog plaatsvinden. Veel illusies maakt Beverwijk zich niet dat hij op een verkies bare plaats terecht zal komen. „Die kans is vrij klein." Hij ziet zijn aanmelding als een opstap je voor volgende Kamerverkie zingen, wellicht in 2006. „Het is handig alvast een kweekvijver te hebben bij de Zeeuwse WD De komende vier jaar hoopt de inwoner van 's-Heerenhoek zich 'waar te kunnen maken'. Hij is door Roelf Reinders GOES - Alle scholieren in de vierde klassen van het Reynaert College in Hulst, het St. Willi- brordcollege in Goes en Scho lengemeenschap Scheldemond in Vlissingen worden onder zocht op psychosociale proble men. Het onderzoek is een initiatief van de gezondheidsdienst Zee land en moet hulp op gang bren gen. De scholier-en krijgen een lijst met vragen over bijvoor beeld hun vriendengroep, ge zondheid en het beeld dat zij van zichzelf hebben. De jonge ren wordt bijvoorbeeld ge vraagd of ze tevreden zijn met hun uiterlijk, of ze vaak somber of depressief zijn en of ze wel eens tegen hun zin seks hebben gehad. De GGD bekijkt de resultaten en nodigt zo nodig jongeren uit voor een gesprek met een jeugd- verpleegkundige. Op basis van ervaringen met dit onderzoek spraak over sluiting op tafel ko men. Want EPZ kan zich niet meer achter de SEP vei'schui- len. De rechtbank heeft immers vastgesteld dat de SEP ook EPZ vertegenwoordigde. Maar ja, het blijft vreemd clat een over heidsbesluit via de rechter moet worden afgedwongen. Daar draait het zo langzamer hand steeds meer om, volgens PvdA'er Feenstra. „De vraag is niet meer: ben je voor of tegen kernenergie? Nee, de vraag is gewoi'den: wordt een democra tisch genomen besluit wel uit gevoerd?" EPZ en WD-Kamerlid J. Blaauw zien in de rechtszaak over Borssele juist een aanlei ding de discussie over kernener gie nieuw leven in te blazen. EPZ wil een open dialoog met overheid en milieuorganisaties. Het bedrijf voelt zich gesteund door VVD-rninister Jorritsma van Economische Zaken, offici eel 'tegenstandster' in de rechts zaak over Borssele. Zij pleitte afgelopen week in antwoord op Kamexvragen voor het open houden van kerncentrales in Europa om bedrijfservaring op te kunnen blijven doen. Voor Blaauw heeft kernenergie" aan actualiteit gewonnen. „Ge zien de huidige spanningen in de wereld en onze afhankelijk heid van olie uit het Midden oosten is het goed weer te dis cussiëren over toepassing van kernenergie." Hij ziet de kern centrale Borssele nog niet zo maar dichtgaan. „Als EPZ deze zaak mocht verliezen, kan het bedrijf in hoger beroep gaan. Dat kan jaren duren." KAPELLE - Centrum De Vroone aan de C. Vereekestraat in Kapelle is op zaterdag 29 sep tember het decor van de 'Zeeuwse Trein Model Ruil beurs'. In verschillende shows wordt gedemonstreerd wat er mogelijk is met modelti'einen, die daar ook verhandeld wor- den. Ook zijn er modelauto's aanwezig. De beurs duurt van 10.00 tot 15.30 uur. nog niet zo lang raadslid in Bor sele, als opvolger van P. Bouman, die naar Goes is ver huisd. Voordien was Beverwijk secretaris van WD-afdeling Borsele. Hij realiseert zich: „Gebrek aan bestuurlijke erva ring zal ook reden zijn om mij nog niet op een verkiesbare plaats te zetten," Ontwerp-lijst Beverwijk (33) werkt momen teel als interim-hoof cl ruimtelij - ke ordening en bouw- en wo ningtoezicht bij de gemeente Heemskerk (Noord-Holland). Of hij op de kandidatenlijst te recht komt en op welke plaats, is eind volgende maancl min of meer duidelijk. Het landelijk hoofdbestuur komt dan met de ontwerp-lijst. De definitieve vaststelling gebeurf eind janua ri op een algemene ledenverga dering van de WD. De Zeeuwse Kameiieden Geluk (51) en Te Veldhuis (54) zijn sinds respectievelijk 1998 en 1982 actief in cle Haagse poli tiek. Te Veldhuis is één van de langstzittenden binnen de hui dige fractie. elders in Nederland verwacht' de GGD dat ongeveer een kwart van de scholieren voor een ge- sprek wordt uitgenodigd. Bij de overgrote meerderheid is advies voldoende. Bij twintig procent is hulp nodig. Vertrouwelijk De GGD benadrukt dat de scho lieren niet bang hoeven te zijn dat cle gegevens bijvoox-beeld naar de school of ouders worden doorgespeeld. De informatie wordt vertrouwelijk verwerkt, Het is de eerste keer dat in Zee land scholier-en op deze manier worden ondei-zocht. De enquête is een aanvulling op het gezond heidsonderzoek dat de gezond- heidsdienst bij alle dertienjari ge jongeren verricht. Na dit onderzoek raakte de GGD het zicht, op deze jongeren kwijt, terwijl zij juist dan psy chosociale problemen ontwik kelen. Als alles goed verloopt, komen volgend jaar de andei'e scholen in Zeeland aan cle beurt. Afghanen die zoals Farida hun land ontvluchten, voelen lang niet altijd de behoefte om er naartoe terug te keren, foto Ba na ras Khan/EPA MIDDELBURG - De zuid- baan van A58 is gisteren lange tijd gestremd geweest nadat ter hoogte van Middelburg een vrachtwagen was gekanteld. Het ongeval gebeurde rond vier uur gistermiddag. De in zittenden van de bleven onge deerd. De Turkse vrachtwagen was gevuld met twintig ton bevro ren kippen. De wagen kantel de doordat de chauffeur de bocht te krap nam. De politie zette de rijbaan af en leidde het verkeer om via het viaduct Welzinge. Bij het ongeval ont stond een brandstoflek, dat door de brandweer werd ver holpen. Kranen slaagden er pas in de avond in om de zwaar beschadigde vrachtwagen weg te takelen. foto Marco de Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 63