Borsele koopt molen in verval Vraag maar of alles naar wens is PZC 'Soepkom5 I holen blijft dit jaar droog Politiepost Sint-Maartensdijk geopend Ook gerechtshof acht poging tot moord niet bewezen Hardrijders azen op proefproces Rust terug in garnalenvisserij Aanrijding in 's-Heerenhoek Controle op afvalstoffentransport Klacht van WNF ongegrond Autokrakers slaan slag Stichting moet zich ontfermen over herstel Drie Gebroeders Heinkenszand Greep uit kassa Kledingbeurs VVD-Kamerlid spreekt in Goes zaterdag 22 september 2001 VLISSINGEN - De rust lijkt teruggekeerd in de garnalenvis serij. Alle producentenorganisaties waarin de garnalenvis- sers deelnemen, hanteren weer een aanvoermaximum van 2500 kilo garnalen per week. De 'opstandige' producentenor ganisatie Wieringen (Noord-Holland) die enkele weken uit de pas liep met een aanvoermaximum van 3500 kilo, is op haar schreden teruggekeerd onder druk van de andere organisa ties. Garnalenvissers vreesden doordraai van garnalen bij een te grote aanvoer en een forse daling van de kiloprijzen. 's-HEERENHOEK - Op de kruising Borsselsedijk/Bernhard- wegwest in 's-Heerenhoek heeft gisterochtend omstreeks half negen een aanrijding plaatsgevonden tussen een bestelauto en een personenauto. Een 35-jarige man uit Heinkenszand reed met zijn bestelauto over de Borsselsedijk. Hij verleende op het kruispunt geen voorang aan een 34-jarige vrouw uit de gemeente Borsele. De vrouw is met nekklachten overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Beide auto's raak ten beschadigd. GOES - De politie Zeeland heeft woensdag en donderdag tij dens een controle op grensoverschrijdend afvalstoffentrans port één proces-verbaal opgemaakt, wegens sluikhandel. Ook werd er twee keer een waarschuwing gegeven. De contro le vond plaats in het kader van de Europese Verordening Overbrenging van Afvalstoffen en werd uitgevoerd door de wijkteams van de gemeenten Kapelle en Reimerswaal. In to taal werden vijftien transporten gecontroleerd. YERSEKE - Het Hof van Discipline, het hoogste tuchtorgaan van de advocatuur, heeft een klacht van de Stichting Wereld Natuur Fonds Nederland tegen advocaat J. Wilgers uit Yerse- ke ongegrond verklaard. Volgens het WNF had de advocaat uitlatingen gedaan die buitengewoon grievend waren voor het Fonds. Daarmee zou hij in de Advocatenwet vastgelegde gedragsregels hebben geschonden. Het Hof is tot dé slotsom gekomen dat Wilgers zich niet onno dig grievend over het WNF heeft uitgelaten. De in een publi catie in het Algemeen Dagblad verschenen kwalificatie 'cri minele organisatie' mag volgens het tuchtorgaan niet als een eigen uitlating aan de adcovaat worden toegerekend. Wel is vastgesteld dat Wilgers in allerlei opzichten ernstige kritiek heeft op de mondiale organisatie World Wide Fund f or Nature (WWF) en het Nederlandse WNF. Eerder had de Raad van Discipline als lager tuchtorgaan de klacht van het WNF al on gegrond verklaard. GRIJPSKERKE - Uit een auto die geparkeerd stond in de, Middelburgseweg in Grijpskerke zijn donderdag tussen 17.15 en vrijdag 07.30 uur spullen gestolen. Er werden een autora- dio/cd-speler, een cd-wisselaar, twee luidsprekers, een hoe- denplank en twintig cd's meegenomen. De waarde van de gestolen spullen is meer dan duizend gulden. In de Jacob Catsstraat in Grijpskerke werd in dezelfde nacht uit een ge parkeerde auto een aut.oradio/cd-speler gestolen. De speler was enkele honderden guldens waard. Ook in Oostkapelle werd in dezelfde nacht ingebroken in een auto. De wagen stond geparkeerd aan de Irislaan. De eigenaar mist een auto- radio/cd-speler, een cd-wisselaar, een autobooster en een versterker. De waarde van de spullen bedraagt enkele hon derden guldens. door Vincent ter Beek SINT-MAARTENSDIJK - Hoe wel de situatie moeilijk verge lijkbaar is met drie jaar geleden, kent Tholen dit jaar nagenoeg geen wateroverlast. Toen telde het eiland tweehon derd woningen met waterscha de, mensen die de meubelen opstapelen op kratten ter be scherming tegen het water, meer dan honderd miljoen gul den schade voor de landbouw en luchtfoto's van volledig onder gelopen weilanden. Dit jaar valt de schade mee op Tholen. Het waterschap Zeeuw se Eilanden en de gemeente heb ben sinds 1998 extra gemalen geplaatst bij Oud-Vossemeer, een.bestrijdingsplan opgesteld voor Sint Annaland en Sint Phi- lipsland en de rondom deze ker nen sluizen en stuwen aange legd. Het waterschap schafte daarnaast vier grotere mobiele noodpompen en ook een hoe veelheid kleinere aan, speciaal voor dit gebied. Bovendien wordt ook gewerkt aan verdere plannen. In het algemeen zijn Tholen en Sint Philipsland gevoelig voor veel neerslag. „Tholen is als een soepkom", vertelt voorlichter Danielle Laing van het water schap Zeeuwse Eilanden in Goes. „Het laagst gelegen ge bied ligt in het midden. Al de re gen die valt stroomt naar het midden van het eiland. Dat is daarom erg moeilijk weg te pompen." Hoewel Zeeland nogal getroffen wordt door de wateroverlast, lijkt Tholen desondanks tot op heden de dans te ontspringen. Een kleine triomf door al de ge nomen maatregelen? Laing is voorzichtig. „Destijds viel er in zeer korte tijd zeer veel regen, ongeveer honderd millimeter. De gemalen konden dat toen niet aan. Of het uitblijven van problemen het gevolg is van de maatregelen is moeilijk te zeg gen. Daarvoor zouden we pre cies dezelfde situatie moeten hebben als drie jaar geleden. Daarvoor moet er nog veel meer neerslag vallen. Die test laat volgens de laatste weersberichten nog even op zich wachteh. De ergste regen val lij kt voorbij. Teamleider Radowjewski van de politie hijst onder het toeziend oog van medehuurders Hopmans, Oggel en Westerveld (vlnr) de vlag voor het nieuwe politiesteunpunt in Sint-Maartensdijk. foto Willem Mieras door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Als tweede kern in de gemeente Tholen heeft Sint-Maartensdijk een wijkondersteuningspunt van de politie gekregen. Giste ren werd het onderkomen aan de Haven officieel in gebruik ge steld. Met het idee de politie weer wat dichter bij de mensen te bren gen, krijgt de gemeente Tholen drie politieposten naast het be staande hoofdbureau aan de Ten Ankerweg in Tholen-stad. In Sint Philipsland werd vorig jaar november zo'n ondersteu- ningspunt in gebruik genomen. Ook Sint-Annaland krijgt er nog een. Daarvoor heeft de poli tie een woning naast museum De Meestoof op het oog. De gisteren geopende post in Sint-Maartensdijk is gevestigd aan de Haven 9. Het pand is onlangs geheel ver nieuwd en biedt naast de politie ook onderdak aan makelaars kantoor Hopmans en Geense en woningstichting Beter Wonen. Het is niet de bedoeling dat het politiesteunpunt in Sint-Maar tensdijk constant bemand gaat worden. Op de momenten dat er niemand aanwezig is, wordt duidelijk ge maakt wie de dienstdoende agent is en hoe hij of zij te berei ken is. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De molen de Drie Gebroeders in het sta tionsgebiedje in Heinkenszand lijkt een betere toekomst tege moet te gaan. De gemeente Bor sele wil de Drie Gebroeders kopen, conserveren en doorver kopen aan een stichting, die voor de restauratie op termijn 70 procent Rijkssubsidie kan krijgen in de kosten die begroot zijn op 1,2 miljoen gulden. De molen in het stationsgebied, een Rijksmonument, raakt steeds verder in verval. Onder handelingen over de aankoop ervan, verliepen al jaren moei zaam. De gemeente kan de mo len nu kop en vo or 3 00 0 0 gulden maar wil het monument meteen voor een symbolische gulden doorverkopen aan een stichting. Die stichting moet nog worden opgericht maar vormt een es sentieel onderdeel van de plan nen. Alleen een stichting kan de maximale subsidie krijgen en de koop gaat dus niet door als de oprichting mislukt. Met het beschikbaar stellen van 30.000 gulden is de gemeente er nog lang niet. Omdat het een jaar of vier zal duren eer het Rijk subsidie geeft, moet de molen voorlopig worden geconser veerd. Dat gaat 50.000 gulden kosten. Daarbij komt nog een bedrag van 200.000 gulden voor de grond en opstallen die om de molen heen liggen. De eigenaar wil die wel verkopen op voor waarde dat hij bij zijn huis, dat nief in de koop begrepen is, een garage en een duivenhok mag bouwen. De opstallen op de rest. van de grond zullen worden af gebroken, behalve een paarden stal, die nog verhuurd is. De gemeente is van plan het huur contract voor een zekere perio de over te nemen. Voor alles geldt de ontbindende voorwaarde dat het lukt met de stichting, die met een handgeld van 10.000 gulden plannen moet maken voor het behoud en de bescherming van de Drie Ge broeders. Na de restauratie van binnen- en buitenwerk, die 1,2 miljoen gulden gaat kosten, is het de be doeling dat de molen gaat draaien. De Stichting de Zeeuwse Molen heeft hand- en spandiensten toegezegd bij de oprichting. De gemeenteraad krijgt don derdag 4 oktober een voorstel om dé 30.000 gulden voor de aankoop, de halve ton voor de conservering, het handgeld voor de stichting en de sloopkosten van de opstallen, ten laste te brengen van het geld wat voor dorpsvernieuwing in Heinkens zand beschikbaar is. De koop som voor de aanpalende grond is nog niet gereserveerd. De twee ton moet uit de algemene reserve van Borsele komen. De raad vergadert vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis in Hein kenszand. VLISSINGEN - Uit een bedrijf aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen is tussen donderdag 17.35 uur en vrijdag 10.00 uur geld gestolen. De dader moet het geld op een onbewaakt ogenblik uit de kassa hebben genomen. Er is meer dan duizend gulden verdwenen. GOES - De wijkvereniging Goes-West houdt op donderdag 11 oktober een winterkleding- en speelgoedbeurs. De kleding enhet speelgoed kan op lOokto- ber van 19 tot 19.30 uur worden ingeleverd in jeugdsoos 'De Paerdestal' aan de Evertsen- straat 15 te Goes. De beurs zelf wordt hier ook gehouden en duurt van 9.15 tot Huur. GOES - De WD-afdeling Goes ontvangt op maandag 24 sep tember in Hotel Goes het Twee de-Kamerlid J. te Veldhuis (WD). De gastspreker zal onder meer ingaan op de rijksbegro ting voor 2002. De bijeenkomst begint om 20.45 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Niels Juist DEN HAAG - De 23-jarige man uit Goes, die geprobeerd zou hebben om zijn vriendin met een mes te vermoorden, is gisteren door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. De man was eerder door de rechtbank in Middelburg ont slagen van rechtsvervolging, maar de officier vond dat po ging tot moord bewezen kon worden en was in hoger beroep gegaan. De verdachte was vorig jaar in de nacht van 20 maart volledig doorgedraaid. Hij logeerde die nacht bij zijn vriendin in Hein kenszand en vermoedde dat zij met een ander naar bed was ge weest. Om zijn woede en ver driet daarover te vergeten zocht de verdachte toevlucht in het roesmiddel speed. Vervolgens begon hij allerlei waanbeelden te zien en bedacht hij zich dat het beter was zijn vriendin te vermoorden. Hij kondigde zijn voornemen aan in een brief die hij op de overloop van de trap legde. Hij hoopte dat zijn vrien din de noodkreet zou vinden, waardoor ze zo zou schrikken dat alles weer goed zou komen. Toen bleek dat zijn vriendin geen oog had voor de brief, draaide de man door. Hij ging zijn geliefde met een mes te lijf. Toen hij vervolgens besefte wat hij aan het doen was, zou hij van zichzelf zijn geschrokken en zijn excuses hebben aangebo den. Het hof achtte dan ook niet bewezen dat de man een poging tot moord had ondernomen. Omdat de situatie echter heel bedreigend was geweest, ging de man niet helemaal vrijuit. In de keuken worden de nasi en de sateetjes opgeschept. foto Wil lem Mieras door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - Pastelkleu- rig linnen, kunstig gevouwen servetten, brandende kaarsen, een bloemetje, kannen water. Keurige tafels in een keurig restaurant. Tot en met de gasten is alles zoals in een echte horecagele genheid. Het enige verschil zit 'm in de prijs: een volledig menu voor acht gul den vijftig. En in het feit dat de gast vrouwen en -heren die zorgen voor de bediening hier af en toe een aanwijzing krijgen. „Vraag maar even of alles naar wens is." „Nee, nog niets afruimen zolang er nog gegeten wordt.De correcties gebeuren zo ongemerkt mogelijk. Het genot van de gasten mag er niet onder leiden. Dat is eigenlijk ook één van de belang rijkste dingen die de leerlingen VMBO van het ScheldeCollege in Sint-Maar tensdijk van de praktijklessen in het schoolrestaurant moeten leren: een stukje omgang met mensen. „Dat hoort toch ook bij de richting verzorging", verklaart docente Daniëlle van Oor schot. „De leerlingen krijgen theorie in vakken als voedingsleer, huishoudkun de en gezondheidskuncle, maar hier in het restaurant kunnen ze ook een stukje praktijk opdoen." Stilletjes lopen Mar jolein, Mandy en Ronnie de klapdeuren naar de keuken in en uit. Serveren to matensoep met een „Alstublieft, en eet smakelijk." De tien ambtenaren van de afdeling or ganisatie, personeel en informatie van de gemeente Tholen laten zich dat laat ste geen twee keer zeggen. Op de vraag of ze iets te vieren hebben komt na enige aarzeling het excuus 'teambuilding', en vervolgens een wijzend: „John is pas bevorderd." Een grap om de jongste van het stel erdoor te halen, valt uit de vro lijkheid na die opmerking op te maken. Gezellig Het Scheldecollege stuurt naar poten tiële klanten steeds de menu's voor een langere periode. „Die hangen op ver schillende werkkamers in het gemeen tehuis", vertelt een van de ambtenaren. „Dan zie je clie opeens weer hangen en denk je: laten we weer eens gaan." „Het is gewoon gezellig en lekker", komt dan de werkelijke aanleiding.Altijd prima verzorgd. En die leerlingen moeten toch ook een beetje kunnen oefenen." Zowel de gasten als de leerlingen moe ten niet de indruk hebben dat het 'maar' om een schoolrestaurant gaat, benadrukt docente Van Oorschot. „Ze krijgen hier ook een cijfer voor. Ik kijk hoe ze met de gasten omgaan, of ze naar de goede kant uitserveren, of ze hebben geluisterd naar wat ik heb gezegd. Ik let op of de voorbereidingen goed zijn uit gevoerd; is het bestek gepouleerd, zijn de glazen opgepoetst, is er netjes opge dekt?" „Dit is de eerste keer met echte gasten, vorig jaar moesten we andere leerlin gen bedienen. Ik sta best een beetje te trillen", verzucht Mandy tussendoor. „Liet ik net ook nog een flesje vallen." Als vakantiewerk zou ze een baantje in de horeca nog wel zien zitten, maar niet voor altijd. Ook Marjolein voelt niets voor die richting - zij wil liever iets met kinderen gaan doen - en Ronnie twijfelt nog. In de keuken is de grootste klus in tussen geklaard, en komt het neer op in scheppen van schalen nasi-goreng met garnaaltjes, het klaarzetten van de bakjes zure koolsla en saté met saus. De toetjes van vers fruit hebben hun toefje slagroom al gekregen. Nee, een toe komst in de horeca zien Ananda en Kimberley - respectievelijk verant woordelijk voor de nasi en de tomaten soep van die dag - eveneens niet zitten. Ze denken eerder aan de toneelschool. Hans staat intussen aan de afwas. Ba len? JuistToch is hij de enige die echt zin heeft in een toekomst in de horeca. Nee, niet in de bediening - „dat is nog erger dan afwassen" - maar achter de mengpanelen in een discotheek. Toffees „Werk in de horeca staat niet zo goed aangeschreven", weet Van Oorschot. „De meeste jongeren vinden de ver diensten niet opwegen tegen de verve lende tij den waarop j e moet werkenDe horeca kan bijna geen mensen meer krijgen, de sector zal er zelf voor moe ten zorgen dat het werk aantrekkelij ker wordt' De gemeenteambtenaren krijgen als af sluiting van de maaltijd nog een kopje koffie of thee, met een schaaltje toffees. En tot slot, uiteraard, het schoteltje met de rekening. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Terneuzen- se advocatenkantoor Lensen heeft het Openbaar Ministerie in Middelburg verzocht om op korte termijn medewerking te verlenen aan het voeren van een proefproces naar aanleiding van een verkeerscontrole in Ter- neuzen, begin augustus. Op 9 augustus .werden in Ter- neuzen bijna zevenhonderd au tomobilisten bekeurd, omdat ze te hard over de Axelsestraat hadden gereden. De politie voerde op die dag een controle actie uit op een wegvak waar op dat moment werkzaamheden werden uitgevoerd. In verband met dat werk gold een snel heidsregime van 30 kilometer in plaats van de gebruikelijke 50 kilometer per uur. Een groot aantal bekeurde au tomobilisten had echter geen snelheidsborden ter plaatse kunnen ontwaren, omdat die aan het zicht onttrokken waren door vrachtwagens en ander materieel. Boos stapten ze uit en gingen bij de verbalisant ver haal halen. Op een gegeven mo ment moesten andere agenten in actie komen om hun collega's te ontzetten. Uiteindelijk ging een delegatie van de bekeurde auto mobilisten mee naar het politie bureau om bezwaar aan te teke nen tegen de controle-actie. Veel hielp dat niet. De controle film en de processen-verbaal werden door de Terneuzense po litie naar het OM in Middelburg gestuurd voor verdere afhande ling. Dit bracht het Terneuzense advocatenbureau ertoe om een tegenactie te beginnen. Mensen die bekeurd waren konden bij Lensen een model-beroep schrift afhalen. Deze week belandden bij het gros van de geverbaliseerden de uiteindelijke boetes op de deur mat. Tot verbazing van W. Suij- kerbuijk van het Terneuzense advocatenkantoor bleek dat justitie ook nog hogere boetes had uitgeschreven dan normaal. Bij verkeersovertredingen die bij wegwerkzaamheden worden gemaakt mag het Openbaar Mi nisterie een toeslag op de 'nor male' snelheidsboete leggen. ,Dat is ook gebeurd en eigenlijk - gelet op de situatie - is dat een beetje misselij k. In plaats van de gebruikelijke 60 gulden worden mensen nu geconfronteerd met een boetebedrag van 110 gul den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57