EU wil regie VN tegen terreur Argentinië moet aan schaduwgeld PZC DROOM SLAAP KAMER? Israël handhaaft bestand ondanks fatale aanslag Premier Kok zietvertrouwenwekkend kader' Wladimiroff krijgt gevraagde documenten in zaak-Milosevic Opnieuw pauze in zelfbestuur Noord-Ierland n Spaanse agent richt bloedbad aan Rüütel president van Estland Afghaanse illegalen opgepakt Ex-premier Martens is bul kwijt Emir van Koeweit krijgt attack Doden bij protesten in Pakistan Denk aan Dimitri Oorlogsdreiging drukt beurzen verder in de min zaterdag 22 september 2001 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Niet de Verenigde Staten maar de Verenigde Na ties moeten leiding geven aan een internationale coalitie te gen het terrorisme. Op dat standpunt hebben de EU-rege- ringsleiders zich gisteravond in Brussel gesteld. Premier Kok denkt dat in het 'vertrouwen wekkende kader' van de VN meer landen zijn te winnen voor de 'langdurige strijd die ons staat te wachten'. Ook vinden de EU-leiders dat er een lijst moet komen van terro ristische organisaties. De mi nisters van Justitie moeten dit concreet uitwerken. Premier Kok denkt overigens dat het mogelijk is om tegen december over een aantal besluiten op jus- titieterrein overeenstemming te bereiken, zoals de invoering van een Europees aanhoudingsbe- vel. Nederland heeft hierover donderdag in Brussel een voor behoud gemaakt, om te garan deren dat het een eigen verant woordelijkheid houdt. Kok: „We zijn hier niet om te difficul- teren, maar we moeten de reik wijdte en consequenties ken nen." In Washington maakte het Witte Huis gisteren duidelijk dat het Taliban2 geen bewijsmateriaal zal overhandigen dat wijst op de betrokkenheid van Osama bin Laden bij de terreuraanslagen. „Wij onderhandelen niet met de machthebbers in Kaboel", zei een woordvoerder van het Witte Huis. Bewijzen Gisteren zei de Talibanregering dat Bin Laden niet kan worden gedwongen,Afghanistan te ver laten. Eerder had zij verklaard dat hij kan worden uitgeleverd als er bewijzen tegen hem zijn. Bush bedreigt Afghanistan met geweld als het Bin Laden niet onmiddellijk uitlevert. Het totale aantal doden en ver misten van de aanslagen in New York en Washington steeg giste ren tot meer dan 6500. In New York worden na de aanslag op het World Trade Center ook nog tientallen Nederlanders ver mist. Berichten in buitenlandse media over vierhonderd vermis te Nederlanders spreekt Bui tenlandse Zaken met klem tegen. De doocl van drie Neder landers staat vast. Het gaat om twee vrouwen en een man, die werkten in het WTC. Het reddingswerk in en rond de puinresten van het WTC kwam gisteren vrijwel tot stilstand als gevolg van hevig onweer en zware regenval. De luxe winkels onder het complex blijken kort na de aanslagen te zijn geplun derd, volgens de Nationale Gar de vrijwel zeker door mensen die zich voordeden als hulpver lener. De VS gaan spoedig de sancties opheffen tegen India en Pakis tan wegens de kemproeven van die landen in 1998. De sancties die de Amerikanen Pakistan op legden na de militaire staats greep die de huidige president Musharraf aan de macht bracht, blijven van kracht. Washington zal Pakistan wel helpen met de kolossale schulden van dat land. Netwerken Franse, Belgische en Neder landse opsporingsambtenaren onderzoeken netwerken van is- lamistische extremisten die aanvallen wilden uitvoeren op Amerikaanse doelen in Europa. Bij de groepjes verdachten in Europa is tot nu toe geen ver band met Bin Laden aange toond. RTR/DPA/ANP DEN HAAG - De Nederlandse advocaat prof. Wladimiroff en zijn collega's Kay (Groot-Brit- tannië) en Tapuskovic (Servië) krijgen (vrijwel) alle documen ten in de Milosevic-zaak die de verdachte zelf ook krijgt. Dit heeft de Britse rechter May be sloten die de voorbereiding leidt van het Milosevic-proces voor het Joegoslavië Tribunaal. WladimirofE, Kay en Tapusko vic hadden eerder cleze week om de 'urgente aandacht' van de rechters gevraagd voor het pro bleem dat zij geen inzage heb ben in belangrijke documenten. De drie advocaten zijn door het Joegoslavië Tribunaal aange steld als amici curiae (vrienden van het hof) in de zaak-Milose vic om een deel van cle taken van de verdediging op zich te ne men. Voor deze unieke constructie is gekozen omdat Milosevic wei gert het tribunaal te erkennen. Hij beschouwt het als illegaal. Daarom wil de ex-president van Joegoslavië geen advocaat in de arm nemen. Het VN-hof staat daarom voor het probleem voor een eerlijk proces te zorgen, zonder dat een verdediger de verdachte ter zijde staat. Daar om zijn de amici curiae aange steld zonder formeel raadslie denvan Milosevic te zijn. ANP LONDEN/BELFAST - De Brit se regering schort het zelfbe stuur van Noord-Ierland op nieuw tijdelijk op. Dat heeft de minister voor Noord-Ierse Zaken, John Reid, gisteravond bekendgemaakt. De maatregel is vannacht om 24.00 uur ingegaan. Het is de tweede keer binnen enkele maanden dat Londen tot deze maatregel zijn toevlucht neemt. De partijen krijgen opnieuw zes weken om akkoord te gaan over ontwapening van de IRA. RTR Twee politieagenten geven in Karachi een pro-Talibandemonstrant een afranseling. foto Aa m i r Qu resh i/E PA JAEN - Een politieagent heeft gisteren in het Zuid-Spaanse dorp Torredelcampo bij Jaenmet zijn dienstwapen drie vrou wen doodgeschoten en vervolgens zichzelf van het leven be roofd. De man schoot eerst op zijn ex-vriendin en bracht daarna haar zuster en moeder om het leven. Daarna richtte hij het wapen op zijn hoofd. Vermoedelijk zijn problemen in de rela tiesfeer cle oorzaak van het bloedbad. Een week geleden had de vriendin het met de agent uitgemaakt. DPA TALLINN - De 73-jarige Arnold Rüütel is gisteren tot presi- dent van Estland gekozen. Hij kreeg in het college van kies mannen 186 van de 367 stemmen. Rüütel leidde de Baltische staat toen die zich in 1991 van de Sovjetunie losmaakte. De onderhandelingen die hij met de Russische president Jeltsin heeft gevoerd over erkenning van de onafhankelijkheid hebben hem bij cle Estlanders populair gemaakt. Rüütel volgt president Meri op, die niet voor de der de keer het ambt mag uitoefenen. Rüütel is voorstander van westerse oriëntatie. Het Estse parlement slaagde er niet in met de benodigde twee derde meerderheid de president aan te wijzenDaardoor werd de keuze overgelaten aan de kiesmannen. DPA ATHENE - De Griekse kustwacht heeft gisteren 197 illegale Afghaanse immigranten opgepakt, die zich aan boord van een kleine boot bevonden die voor het eiland Ikaria dobberde. Dinsdag werden in de wateren tussen Griekenland en Italië al ongeveer 300 illegale Koerdische en Afghaanse immigranten opgepakt. Griekenland heeft Turkije donderdag benaderd voor samen werking in verband met de te verwachten toeloop van Af ghaanse vluchtelingen. Er wordt rekening mee gehouden dat een miljoen Afghanen zullen proberen naar Europa te vluch ten, nu de VS hun land dreigen aan te vallen. AP BRUSSEL - Twaalf jaar is hij minister-president geweest van België, maar een pensioen krijgt hij voorlopig niet. De onna volgbare bureaucratie in zijn land is onvermurwbaar: Wil- fried Martens moet eerst zijn veertig j aar oude diploma van de universiteit laten zien. Maar dat is hij kwijtgeraakt. ,Ik stond da ar bi j de gemeente voor een j onge ambtenaar en ik dacht, ik zal toch maar eens zeggen wie ik ben, misschien kent hij mij niet", vertelt Martens, die in de jaren tachtig in Belgie net zo beroemd was als Ruud Lubbers in Nederland, gisteren in Het Laatste Nieuws. Het geheugensteuntje mocht niet baten. Martens moet bewij zen inleveren voor alles wat hij in zijn afwisselende loopbaan heeft gedaan. ANP KOEWEIT-STAD - De emir van Koeweit, sjeik Jaber Al Ah med Al Sabah, is getroffen door een hersenbloeding en zal voor medische behandeling worden overgevlogen naar Lon den, heeft een bron in het ziekenhuis waarin de emir is opge nomen gisteren verklaard. De Koeweitse televisie had eerder op de dag bericht dat de emir in het ziekenhuis was om een routinecontrole te onder gaan. Het kantoor van de emir liet een verklaring uitgaan waarin werd gemeld dat de emir zich goed voelt en in goede gezondheid verkeert. De 75-jarige sjeik Jaber regeert over Koeweit sinds 1977. AP van onze redactie buitenland PESHAWAR - De leuzen 'Dood aan Amerika' en 'Lang leve Osama bin Laden en de Taliban' klonken gisteren door heel Pakistan tijdens demonstraties en een natio nale staking. Maar een massale volksopstand - waarop de radicaal islamitische oppositie had gehoopt - was het beslist niet. Alleen in de Zuid-Pakistaanse havenstad Karachi slaagden de extremisten erin om een paar dui zend mensen op straat te krijgen. De demonstranten zijn tegen Amerika, Israël en de eigen president Moes- harraf, die ze ervan beschuldigen met de VS samen te werken. De massaal aanwezige politie greep echter vrij snel in, waarbij drie demonstranten werden doodge schoten. Ook werd een winkelier gedood. Een woeden de menigte sloeg hem dood omdat hij zijn winkel open had gedaan ondanks de oproep tot een landelijke sta king. GPD/DPA/AFP doorFr.ans Lindenkamp SAO PAULO - De gouverneurs van de 23 noodlijdende Argen tijnse provincies hebben de lan cering aangekondigd van een nieuwe geldsoort, die naast de officiële nationale Argentijnse munt moet komen. Deze zogenaamde parallelle muntsoort moet gaan dienen voor de (gedeeltelijke) betaling van overheidssalarissen en AO W-uitkeringen. Met de in troductie van de nieuwe liberta- dor beogen de provincies orde te brengen in de monetaire chaos. Die is ontstaan, omdat inmid dels al negen bankroete provin cies hun eigen geld drukken en een aantal andere op punt staan dat te gaan doen. De provincies proberen op die manier het chronische geldge brek te omzeilen. Dat was al nij- (Advertentie) Goes, Lange Kerkstraat27, tel 0113 251982 pend door de aanhoudende eco nomische crisis en is verergerd nu de federale regering nog lan ger weigert de tekorten te dek ken. De geldstroom vanuit de hoofdstad is sinds kort afhanke lijk gemaakt van de belasting opbrengsten. De regering van president De la Rua heeft deze maatregel genomen na de belof te aan het Internationale Mone taire Fonds (IMF) geen begro tingsoverschrijdingen meer te zullen scheppen. In ruil voor de ze toezegging verstrekte het IMF Argentinië verleden maand acht miljard dollar extra overbruggingskredieten. De parallelle bankbiljetten - waarvan de waarde gerelateerd is aan de Amerikaanse dollar - dragen nu nog in elke provincie een andere naam en zijn alleen te gebruiken in de provincie die ze uitgeeft. Dat gaat met de komst van de libertador veran deren. In eerste instantie zullen één miljard libertadores ge drukt worden., maar afhanke lijk van cle geldhonger zal de provinciale b ankpers harder moeten draaien. GPD Gewapend met banieren, iconen en kruisen lopen voorstanders van de monarchie vrijdag door Moskou. De optocht werd gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van de slag bij Kulikovo in 1830. In dat voor Rusland belangrijke treffen versloeg prins Dimitri Donskoj de Tartaren. foto Maxim Marmur/AP van onze redactie economie AMSTERDAM - Op effecten beurzen over de hele wéreld waart het spook van de angst voor oorlog rond. Wall Street sloot met een verlies van 1,7 pro cent. Daarmee kwam het verlies in de eerste beursweek na de aanslagen op ruim 14 procent. Ook de Europese beurzen daal den gisteren opnieuw. Nadat 's ochtends al de belangrijkste Aziatische beurzen met 2,35 tot 5,5 procent verlies waren geslo ten, gingen ook de Europese beurzen onderuit. In Amster dam boekte de AEX 3,4 procent verlies. Sinds de aanslagen zijn hier de koersen 18 procent ge daald. Om geld vrij te maken voor de aankoop van Ameri kaanse aandelen, dumpen de Amerikanen hun aandelen in Europese fondsen. Dat ver- Maart mede cle slechte gang van zaken op de Europese beurzen van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël heeft gis teren onder druk van de Ver enigde Staten besloten het be stand met de Palestijnen te handhaven, ondanks een aan slag die donderdag het leven kostte aan een joodse koloniste. Ook een ontmoeting tussen de Israëlische minister van Buiten landse Zaken Shimon Peres en de Palestijnse leider Jasser Ara fat is wat Israël betreft niet van de baan. Peres zei dat de Verenigde Sta ten grote druk op Israël uitoefe nen om een ontmoeting met Arafat te beleggen. De VS wil len meer dan ooit dat er een eind komt aan het geweld in het Mid den-Oosten, omclat dit de strijd zou vergemakkelijken die ze na de aanslagen in New York en Washington hebben aangebon den tegen het terrorisme. In reactie op het verzet dat on der haviken in de regering leeft tegen een ontmoeting met Ara fat, zei Peres: „In de 53 jaar dat Israël bestaat, is geen enkel Is raëlisch verzoek door cle VS af gewezen en nu vragen de VS ons om met de Palestijnen te pra ten." Minister van Wetenschap Matan Vilnai voegde hieraan toe dat Israël de Amerikanen 'op geen enkele manier' mag dwars bomen. Arafat kondigde het bestand dinsdag af en Israël beloofde in reactie daarop geen militaire actie tegen de Palestijnen te zul len ondernemen. De Israëlische premier Sharon heeft gezegd pas te zullen instemmen met een ontmoeting tussen Peres en Arafat, als het staakt-het-vuren 48 uur is geëerbiedigd. Bij ver scheidene incidenten in de Ga- zastrook en op de Westelijke (Advertentie) die de afgelopen dagen veel har der daalden dan die in de Ver enigde Staten. De dollar blijft in waarde verlie zen tegenover met name de Zwitserse frank, een munt die altijd wordt beschouwd als vluchthaven in crisistijden. De euro lijkt te worden meegezogen in de Europese beurzenmalaise en noteert verlies tegenover de dollar. GPD pagina 7: Wall Street en Damrak Joodse filosofie VU podium i.s.m. Stichting Zeeuwse Leerhuizen. 4-10: Albert van der Heide over Moses Maimonides 24-10: Bart Voorsluis over Moses Mendelssohn 31-10: Relnier Munk over Hermann Cohen 19.00 uur; lezing f 15,-; serie f 30,- Middelburg, Synagoge, Herenstraat I info/opgave: (020) 4449292 of www.vupodium.nl Jordaanoever zijn gisteren 22 Palestijnen gewond geraakt. Eén van hen, een zeventienjari ge jongen, is er ernstig aan toe. Donderdag werd op de Westoe ver de auto van een joods kolo nistengezin door Palestijnen onder vuur genomen. Daarbij kwam de moeder om het leven en raakte de vader ernstig ge wond. Sharon riep na de aanslag zijn veiligheidskabinet bij elkaar, om te praten over vergeldings acties, maar er is niet tot derge lijke maatregelen besloten, zei een zegsman bij de regering. De ministers kregen volgens cle zegsman van veiligheidschefs te horen dat Arafat het staakt- het-vuren slechts had bedoeld voor Israël zelf en niet voor de Westoever en de Gazastrook. Sincls dinsdag zouden tientallen legerposten en Israëlische voer tuigen op de Westoever en in de Gazastrook zijn beschoten. Hoewel Israël alleen genoegen wenst te nemen met een staakt- het-vuren dat overal geldt, heeft het veiligheidskabinet on der druk van de VS toch niet tot militaire actie besloten, aldus de zegsman. Een ontmoeting tussen Peres en Arafat wordt, gezien de aan houdendebeschietingen, op zijn vroegst volgende week ver wacht. AP/AFP (Advertentie) Leenhouts Sjaapspeciaalzaak Schoondijke www.leenhoiits-beddeq.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5