Vakwerkhuizen leunen tegen elkaar De Romeinen in Xanten hadden al dubbele ramen 31 Middeleeuws Quedlinburg Connie Off Road Sevilla Hiswa Funship Candlelight PZC zaterdag 22 september 2001 quedlinburg is zo'n stad- ^je waar je het hele jaar door terecht kunt. Elk jaar getijde geeft een speciaal ac cent aan deze Duitse plaats, die zo uit een sprookjesboek lijkt te komen. Ongelooflijk, dat niemand in ons bijna tienkoppige ge zelschap ooit van dit stadje heeft gehoord. De weg ernaar toe was al de moeite waard, door glooiende velden en langs de uitgestrekte bossen van de Harz. Maar Quedlinburg zelf doet ons bijna de mond openval len van verbazing. Zo mooi, zo fotogeniek en gelukkig zo zorg vuldig gerestaureerd. Dankzij Unesco, dat de hele binnenstad in 1994 tot beschermd gebied heeft verklaard. Liefst twaalfhonderd eeuwen oude vakwerkhuizen leunen te gen elkaar in de smalle straten, die dikwijls alleen te voet be gaanbaar zijn. De meeste hui zen dateren van de veertiende tot zeventiende eeuw. Het lijkt alsof je een sprookjesboek bin nenstapt, waar elk moment Vrouw Holle voor een slaapka merraam verschijnt, of een ge laarsde kat de hoek om komt. Stralend middelpunt is de Markt met de mooiste winkels, cafés en een enkel hotel. Voor het raadhuis staat een bronzen beeld van de lokale held Roland. Hij symboliseert de handelsvrijheid, en werd er in de late Middeleeuwen neer gezet, toen Quedlinburg deel uitmaakte van het Hanzever- band. Op de Markt kwamen en komen alle oude handelswegen bijeen. De warenmarkt ontwik kelde zich er al in 994, toen de stad handelsrechten kreeg van koning Otto III. Wie met het gezicht naar het raadhuis staat en dan rechtsaf een smal straatje vol kinder kopjes inslaat, komt in de SchuhhofHier stonden de eer ste huizen al rond 1250. Dit straatje dankt de naam aan de vele schoenmakers en andere handwerkslieden die er geves tigd waren. De Schuhhof lijkt op het Gouden Straatje in Praag, maar dan authentieker. Ook hier veel toeristen, alleen struikel je er gelukkig niet over. Wel veel souvenirwinkels, enke le boekhandels waarboven af en toe kamers worden verhuurd. Goedkoop zijn die niet, er wordt gemiddeld 150 DM voor twee personen gevraagd. Het is overigens niet alles goud wat er blinkt in Quedlinburg. Er wonen nu nog ongeveer 25.000 De Servatius Stiftskerk heeft een veelbewogen geschiedenis mensen, maar dat aantal loopt terug, wat onder meer conse quenties heeft voor de hoogte van rijkssubsidies en de mate van eigen gemeentebestuur. Eén op de vier inwoners is werkloos sinds de zware industrie in de omgeving werd opgeheven. On der Oost-Duits bewind waren veel fabrieken al verouderd en verliesgevend, maar het werk verschafte de mensen tenminste een inkomen en gaf ze het gevoel nuttig te zijn. Dat is nu voorbij Het enige dat resteert, is een be scheiden glasindustrie. Het toe risme levert niet voldoende op. De meeste bezoekers komen een dag of zijn op doorreis, en dan ook nog vooral in de zomer. Daarvan kan Quedlinburg niet leven. De stad kent meerdere gedeel ten. Behalve het oude centrum rondom de Markt, is er het hoger gelegen gedeelte Schlossberg, Veel middeleeuwse vakwerkhuizen rond de Markt zijn nu ingericht als winkel of restaurant. foto Alice Plekkenpol rondom de Servatius Stiftskerk. In deze kerk ligt de vroegere ko ning Heinrich I begraven. Zijn weduwe Mathilde stichtte er na zijn dood het Vrouwenstift, van waaruit in de Middeleeuwen en kele keizerinnen en koningin nen regeerden. De Servatius Stiftskerk heeft ook nog een andere geschiede nis waaraan de Duitsers liever niet herinnerd worden. Vanaf 1936 werd het godshuis door de nazi's gebruikt als inhuldi- gingsplek voor nieuwe SS'ers. Het hakenkruis op de muren is al lang geleden weggepoetst en zijn de nazivlaggen verbrand. In 1945 raakte de stiftskerk zwaar beschadigd en werden veel kunstschatten geroofd. Pas in de j aren tachtig ontdekte men dat een Amerikaanse militair destijds het een en ander on rechtmatig mee naar huis had genomen. Het kostte nog bloed, zweet, tranen en meerdere rechtszaken om de geroofde kunstschatten terug te halen naar Duitsland. In het bij de kerk gelegen vroe gere slot is een streekmuseum ingericht, maar de meeste toe risten zullen vooral geïnteres seerd zijn in het terras en het er naast gelegen park, vanwaar men eenmooi uitzicht heeft over de stad en de omgeving. Dan is er nog de eveneens hoger gelegen Münzenberg. Ruim dui zend jaar geleden was hier een nonnenklooster, daarna werd het een aparte gemeenschap. Nu behoort de Münzenberg tot Quedlinburg. 'Nachtwakers' leiden 's avonds laat toeristen door de stad en voeren hen tus sen de zeventig huizen van de Münzenbexg door. Gekleed in een historisch kostuum, voor zien van een lantaarn, leiden ze de deelnemers door de donkere straten en vertellen vooral ver halen die niet in de reisgidsen voorkomen. Bijvoorbeeld over de vele branden die de Münzen berg teisterden, omdat er door de hoge ligging nauwelijks bluswater voorhanden was. Vanaf zowel de Münzenberg als de Stiftskerk is het een korte wandeling naar het centrum zelf. Het beste is een gids in te huren, want in elke straat en op elke hoek is wel iets bijzonders te zien. Soms moet je dwars door een winkel of café lopen om in een achtertuin te ontdekken dat je vandaar weer mooi zicht hebt op andere huizen, of een rivier tje, of gewoon een bijzondere binnenplaats. Een van die binnenplaatsen, aan de Blasiistrasse, herbergt het Fachwerkzentrum waar je gratis naar binnen kunt. Daar is te zien hoe verschillende soor ten vakwerkhuizen destijds tot stand kwamen. Vlakbij ligt een brouwerij uit 1966 met een res taurant. Bijna ernaast staat de Blasiikerk, het enige gotische gebedshuis waar regelmatig concerten worden gegeven. foto Duits Verkeersbureau Tussen al die mooi gerestaureer de en geschilderde huizen doemt af en toe een compleet af wijkend pand op: zwaar verval len of verbouwd in typische DDR-stijl, dus met grote niet- passende vensters en een mo derne voordeur. Het zijn de wei nige huizen die niet met Unes- co-geld worden opgeknapt, maar door particulieren. En wat doe je nu in zo'n stad als Quedlinburg? Simpel: kijken, kijken en nog eens kijken. Vóór uit door de smalle straten, ook achterom, want dan ziet het er weer heel anders uit, en vooral omhoog, speurend naar fraaie details op de muren, naar oude straatlantaarns, scheefgezakte vensters. Soms ontdek je een deur hoog in een gevel die ner gens naar toe voert, of een sier lijk geschilderde spreuk. En raak je vermoeid, dan kun je al- tij d nog het toeristentreintj e ne men. Alice Plekkenpol Meer informatie: Quedlinburg Tourismus, Markt 2, 06484 Quedlinburg, Duitsland, tel. 0049-3946905624. Hannover Wolfsburg Magdeburg Berlijn o CL Q u e d I i n b u r g Kassei Wb DUITSLAND Dresden ÜLL Ze mogen dan 'rare jongens' zijn, de oude Romeinen hadden wel bad huizen met dubbele ramen en vloerver warming. Voorbeelden daarvan zijn te zien in het Duitse archeologische park Xanten. Het is op zijn minst een verwarrende aanblik. Je zou het ook komisch kun nen noemen. Want moet je daar nou eens zien. Even verderop staat een reusachtige moderne knalgele hijs kraan pal naast een tempelruïne die toch de indruk moet wekken vele eeu wen oud te zijn. De tempel is begin ja ren tachtig gedeeltelijk herbouwd. „Sommige betonnen onderdelen moe ten nu al worden vervangen. Hopelijk kan cle hijskraan over een paar weken weg", zegt Minny Witinghofer. Zij leidt al jarenlang bezoekers rond in het Duitse archeologisch park Xanten, zo'n 50 kilometer ten oosten van Nij megen. Net als in het in Alphen aan den Rijn gevestigde themapark Archeon kun je hier te weten komen hoe een Romeinse stad er ooit heeft uitgezien! Het park in Xanten is met 73 hectare heel wat gro ter dan Archeon dat slechts zes hectare groot is. Voor Archeon was de vondst van een Romeins rivierschip mede de aanleiding om een themapark te begin nen. In Xanten is heel wat meer gevon den. Daar zijn restanten aangetroffen van een stad waar zo'n 10.000 Romei Een deel van de Romeinse tempel die is gereconstrueerd in Xanten. foto Pieter Grootendorst/GPD nen, Galliërs en Germanen woonden. Terwijl in Archeon verklede 'Archeo- toLken' rondlopen, geeft gids Minny Witinghofer 'gewoon' gekleed uitleg. Het is daar in Xanten niet zo maar een stad waarvan een deel is blootgelegd. Want deze nederzettinghad net als zo'n 150 andere plaatsen van het Romeinse Rijk het hoogste stadsrecht en mocht zich Colonia noemen als 'afspiegeling van Rome in den vreemde'. De 'Colo- nia's' hadden zelfbestuur en de burgers beschikten over het Romeins burger recht. Colonia Ulpia Traiana (Xanten) was een voorname stad. Maar wie na het passeren van de kassa's de herbouwde stadsmuur passeert, krijgt daar niet meteen een goede indruk van. Achter de muur is vooral veel gras te zien. Tus sen de grasvelden zijn brede paden aangelegd. „Voor zover we na kunnen gaan liggen de paden op dezelfde plaats als waar vroeger in de stad we gen waren. Onder het gras zijn restan ten van huizen te vinden", legt gids Minny uit. Overkapping Om het verbeeldingsvermogen van jaarlijks zo'n 300.000 bezoekers te hel pen is er midden in een van de grasvel den een glazen overkapping waaron der een opgraving schuil gaat. Het zijn de restanten van een Romeins huis. „De stenen die gebruikt zijn bij de bouw van dit soort huizen zijn vermoedelijk ook gebruikt voor de Dom van Utrecht. De stenen zijn hier gebakken en met schepen vervoerd", zegt de gids. Zo hoog als de Dom is in Colonia Ulpia Traiana niet gebouwd. Het nu tien me ter hoge amfitheater behoorde tot de hogere gebouwen. In de jaren dertig werd hiervan een deel blootgelegd. Daaruit bleek dat het stadion tiendui zend zitplaatsen moet hebben gehad. Behalve van een amfitheater wax'en Romeinse steden ook voorzien van openbare badhuizen (woonhuizen hadden zelden badkamers). Tijdens ar cheologische opgravingen in Xanten zijn fundamenten van deze thermen blootgelegd. Aan de hand daarvan is de vorm gereconstrueerd. De herbouwde thermen bestaan uit verschillende de len: een kleedruimte zoals een gemid delde voetbalvereniging die vandaag de dag heeft, een koud bad, een heet bad en een afkoelingsruimte. Ook vandaag de dag stroomt er warm water in de grote stenen badkuipen. Daarvoor zorgt een stookketel die nog volgens de traditionele manier met hout wordt gestookt. Wie denkt dat de dubbele ramen in het gebouw een mo derne 'stijlbreuk' zijn zit er naast. De Romeinen hadden al dubbele ramen. En ze hadden ook vloer- en muurver warming. Mare Brink Het Archeologische Park Xanten ligt een uur rijden met de auto bij Nijmegen vandaan. Het park is het gehele jaar dagelijks geopend. Van 1 maart tot 30 november van 9.00 tot 18.00 uur en van 1 december tot 29 februari van 10.00 tot 16.00 uur. Toegang: ruim 12 vol wassenen en 4,50 kinderen. Meer in formatie: 00 33 28012999. Zie ook www.xanten.de Liefhebbers van oude vlieg tuigen, die zich verheugd hadden op de komst van een Lockheed Constellation, een 'Connie', voor het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol, moeten nog even geduld hebben. Bij een test bleek een van de motoren van het toestel niet in orde te zijn. Dat betekent uitstel van Con nie's komst tot voorjaar 2002. Meer informatie: www.aviodome.nl of e-mailadres info@aviodome.nl Het grote publiekspektakel Interstate Off Road op de Beekse Bergen in Hilvarenbeek gaat op 13 en 14 oktober niet door. Het evenement voor 4x4- auto's, dat altijd plaatsvindt te gen een decor van zand, mod der, heuvels en kuilen, is uitge steld. Dit heeft te maken met organisatorische problemen die het wijzigen van de locatie (vroeger was dat het terrein van het Autotron in Rosmalen) met zich mee bracht. Interstate Off Road zal nu op 6 en 7 april 2002 gehouden worden. Meer informatie: www.4x4offtheroad.com De Andalusische stad Sevilla kan zich bepaald niet over gebrek aan vaak mooie, stijlvol le hotels beklagen. Maar de stad is zo'n enorme toeristische trek pleister dat er toch nog altijd hotels bijgebouwd worden. De NHHoteles Groep gaat er zelfs twee tegelijk bouwen, plus het grootste conferentiecentrum van de stad. De groep, die vorig j aar fuseerde met de Nederland se Krasnapolsky-groep, heeft 168 hotels met 23.500 kamers in 17 landen in Europa, Zuid- Amerika en Afrika. Meer informatie: www.nh-hoteles.com De HISWA te Water die in de eerste helft van september werd gehouden in Seaport Ma- rina IJmuiden heeft ruim 30.000 toeschouwers getrokken. Door het slechte, stormachtige weer waren dat er 3500 minder dan het jaar daarvoor. Maar de men sen die er waren, toonden zich behoorlijk kooplustig. Vooral de grotere jachten (dat wil zeg gen langer dan 12 meter) ston den stevig in de belangstelling. De exposanten/botenverkopers waren dan ook zeer tevreden. Zomer 2002 kunnen liefheb bers gaan 'FunShipcrui- sen'. Nu wordt het maken van een cruise altijd al als iets ple zierigs gepromoot, maar op de nieuwe Carnival Legend van re derij Carnival Cruise Lines lijkt het met de pret helemaal niet op te kunnen. Het wordt een va rend vakantieoord met niet minder dan 18 bars, nachtclubs en lounges, een casino, een win kelcentrum, ja zelfs een soort kuuroord. Aantal zwembaden? Maarliefst vier. Er zijn 1062 passagiershutten, 80 procent heeft een eigen balkon. De eerste cruise is een twaalf daagse vanaf 24 augustus 2002 door Noord-Europa. Meer informatie: www.cruisetravel.nl of tel. 0341-371.137. Niet alleen voor railfreaks rijdt nog tot en met Tweede Kerstdag elke vrijdag- en zater dagavond de zogeheten Candle light Express van Hoorn naar Medemblik en terug. De rit be gint al om 17,00 uur met een welkomstdrankje in het stoom treinstation en een rondleiding door de museumwerkplaats. Om 18.15 uur worden de kaar sen aangestoken en begint de trein aan zijn tocht door West- Fx'iesland. Tijdens de stop in Wognum is het mogelijk een kijkje te nemen in de locomotief; in Twisk wordt het met veel liefde gerenoveerde stationnetje bezocht en in Me demblik is er een pauze-px'o- gramma waarin onder meer een kort concert op het fameuze Pie ter Backei'orgel wordt gegeven. Gedurende de x'eis wordt een 4- gangendiner uitgeserveerd. Om 23.00 uur in eindigt de rit in Hoox-n.Prijs 155 perpei-soon. Meer informatie: 0229-216.931 en www.museumstoomtrein.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31