Medicijngebruik zakt diep in tijdens staking PZC De Vries zoekt naar oplossing zandhonger van SieMatic Allochtone jongeren bezorgd over geweld Twee gewonden bij afrekening in drugsmilieu op Schiphol Vliegenthart is niet blij met extra polis snelle thuiszorg In drie dagen twintig miljoen minder uitgegeven Onderzoek naar lekken rapport Gelderse fraude Geen bewijs bediening garagedeur als lasershield Aap loopt los in grensstreek Stivoro houdt naam Defacto Hof veroordeelt drugsdouanier Geke Faber wil niet in Kamer David Pinto naast Pim Fortuyn Gratis parkeren Keuze voor oud tracé IJzeren Rijn zaterdag 22 september 2001 door Yvonne Hamar DEN HAAG - De driedaagse staking van de huisartsen begin mei heeft tot gevolg gehad dat er 20 miljoen gulden minder aan geneesmiddelen is uitgegeven. In totaal hebben de openbare apotheken tijdens deze drie da gen 900.000 medicijnen ver strekt, ruim 550.000 minder dan normaal in deze periode. ARNHEM - De Gelderse com missaris van de koningin Kam- minga heeft gisteren bij het Openbaar Ministerie aangifte gedaan van het uitlekken van het vertrouwelijk 'frauderap port' van accountantskantoor Deloitte Touche. Directe aanleiding is een twee tal publicaties, gisteren en eer gisteren, over het onderzoek van Deloitte Touche naar cle afwikkeling van het provinciaal evenementenbeleid. Op het rapport rustte een ge heimhoudingsplicht. Dat zei Kamminga gisteren tijdens bij eenkomsten voor Provinciale Staten, ambtenaren en de me dia. Het provinciepersoneel nam, gisteren kennis van de eerste publiekelij ke verantwoording van het college van Gedeputeer de Staten van Gelderland te genover Provinciale Staten over het ontluisterende onderzoeks rapport. Dat geldt ook voor de verklaring van de accountant. Het provinciebestuur is, aldus Kamminga, in de afgelopen ja ren geconfronteerd met velerlei vormen van fraude en manipu latie. De ontdekking, afgelopen voorjaar, van een vervalste handtekening van Kamminga onder een ontwerp-contract met organisatiebureau Gelder land Events in Oosterbeek, is het topje van een ijsberg. GPD Dat concludeert de Stichting- Farmaceutische Kengetallen (SFK) na een analyse van de da gelijkse geneesmiddelenver koop. In totaal werd op 2, 3 en 4 mei 35 miljoen gulden minder aan medicijnen uitgegeven, maar in de weken erna was er sprake van een inhaaleffect van 15 miljoen gulden. Daarbij gaat het vooral om chronisch genees middelengebruikers. De huisartsenactie levert minis ter Borst van Volksgezondheid dit jaar een meevaller op van 0,3 procent op haar begroting voor geneesmiddelen. De apothekers liepen 5 miljoen gulden aan in komsten mis. Onderzoek De SFK noemt cle uitkomst op merkelijk en interessant, want het roept de vraag op of de arts deze geneesmiddelen onder de gewone omstandigheden onno dig zou hebben voorgeschreven. Daarvoor is volgens het insti tuut nader onderzoek nodig. De SFK heeft geen inzicht in het aantal mensen dat voor zorg naar het ziekenhuis was' uitge weken en daar medicijnen kreeg. Wel is gebleken dat het voorschrijfgedrag van medisch specialisten die dagen niet an ders was dan normaal. Ook vindt de SFK het opvallend dat mensen als vervanging niet teruggrepen op medicijnen zon der recept, de zogeheten zelf zorgmiddelen. Tijdens de drie stakingsdagen werden juist ook minder zelfzorgmiddelen ver kocht door de apotheken. ANP van onze redactie binnenland ASSEN/DIEVER - De poli tierechter in Assen vindt niet dat een 36-jarige inwoner van Punthorst de afstands bediening voor zijn garage deur heeft gebruikt om een snelheidsmeter (lasergun) van de politie te storen. Dat scheelt de man een boete van 500 gulden. Het Open baar Ministerie had die tegen hem geëist wegens het be lemmeren van een ambte naar in functie. De Punthorstenaar reed vo rig jaar met zijn auto in Diever op het moment dat politieagenten snelheids controles uitvoerden met de lasergun. De afstandsbedie ning van de garagedeur in zijn auto zou hebben gefunc tioneerd als lasershield. Het apparaat stoorde de metin gen van de lasergun dusda nig dat de snelheid van zijn auto niet kon worden vastge steld. De man kreeg een proces verbaal omdat hij ambtena ren zou hebben belemmerd in het uitoefenen van hun func tie of bewust de snelheids controle van de politie zou hebben verstoord. Politie rechter H. Wolthuis sprak hem echter vrij. De rechter achtte niet bewezen dat hij het apparaat in zijn auto had met de bedoeling de metin gen van laserguns te versto ren. ANP PUTTE - Een broodje aap-verhaal of niet? De Belgische en Nederlandse politie van de grensplaats Putte zijn er in elk ge val zeker van. Er loopt een aap rond in het Moretusbos. Het zou gaan om een aap van ongeveer 75 centimeter groot met een donkerbruine vacht en een lange staart. „Volgens de Ant werpse Zoo gaat het waarschijnlijk om een baviaan of een meerkat," aldus een politiewoordvoerder. Tot nu toe heeft slechts één man officieel melding gemaakt. De politie heeft een vermoeden waarom de aap los rondloopt. „Binnenkort wordt in België het houden van exotische huis dieren aan banden gelegd. Wellicht heeft deze scherpere wet geving ermee te maken", aldus de woordvoerder. GPD DEN HAAG - De vroegere Stichting Volksgezondheid en Ro ken (Stivoro) hoeft haar nieuwe naam Defacto niet te laten vaUen. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag gisteren beslist in een kort geding dat was aangespannen door het Groningse computerbedrijf Defacto. Volgens het vroegere Stivoro zouden de eensluidende namen geen probleem vormen, omdat de stichting en het computer bedrijf totaal verschillende diensten aanbieden. Onder meer vanwege dit laatste argument wees de rechter de vordering van de Groningse automatiseerder af. ANP AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam heeft giste ren een 32-jarige douanebeambte wegens drugssmokkel tot zeven jaar celstraf veroordeeld. Zijn twee medeverdachten, mannen van 37 en 45 jaar, kregen respectievelijk zeven en zes jaar. De douanier was in 1997 in zijn functie op Schiphol betrok ken bij het smokkelen van 73 kilo cocaïne. De partij drugs zat verstopt in een lading bloemen uit Colombia. De twee mede verdachten bleken deel uit te maken van dezelfde smokkel bende. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Geke Faber van Landbouw stelt zich niet beschikbaar voor een plaats op de verkiezings lijst van de PvdA. De bewindsvrouw ziet er geen heil in om als Tweede-Kamerlid aan de slag te gaan. De 49-jarige Faber is het liefst als bestuurder actief in de poli tiek en niet als controleur van het kabinet. „Ik zie het niet zit ten om constant de regering achter de broek aan te zitten. Ik wil niet met moties komen waarvan ik weet dat ze niet over morgen uit te voeren zijn. Zo werkt de Tweede Kamer wel en het kan ook niet andersmaar ik ben er niet voor in de wieg ge legd." ANP AMSTERDAM -Professor David Pinto, bijzonder hoogleraar interculturele communicatie aan de Universiteit van Amster dam, wil lijsttrekker worden van Leefbaar Nederland. Hij heeft zich aangeboden in een brief aan het partijbestuur. Het partijcongres kiest 25 november zijn lijsttrekker. Pinto wil eventueel samen met Pim Fortuyn lijsttrekker wor den. Fortuyn stelde zich eerder al kandidaat. Pinto was eerder lid van de PvdA, de WD en van D6 6. In 1997 stond hij voor de WrD op de 'groslijst' van kandidaten voor de verkiezingen van 1998maar kwam vervolgens niet op de ont- werp-kandidatenlijst. Pinto genoot toen al enige bekendheid doorzijn kritiek op het „doodknuffelen van minderheden" en op het uitblijven van acties tegen fundamentalisten. ANP Advertentie Vandaag in Goes Moonlight shopping Tot 21.00 uur Vanaf 1&.00 Minister Van Boxtel en premier Kok (tweede en derde van rechts op de achtergrond) voeren overleg met moslimjongeren. door Peet Vogels DEN HAAG - De angst voor aanslagen zit er bij de allochtone Nederlanders minstens zo diep in als bij de autochto nen. Dat bleek gisteren tijdens een ge sprek van premier Kok en minister van Boxtel (Integratie) met een aantal verte genwoordigers van jonge allochtone Ne derlanders. Kok waarschuwde na afloop voor generalisaties. Van Boxtel zei dat 'kleine terreur' hard zal worden bestraft. De onrust onder de allochtonen is aange wakkerd door de recente incidenten van brandstichting bij islamitische scholen en insteUingen en individuele bedreigin gen. „Wij wijzen de vreselijke terreur daad tegen de VS even goed af", aldus R. Majiti, woordvoerder van de allochtone jongerenorganisaties. „De moslims worden nu in één adem genoemd met terroristen, maar dat is niet terecht. Bo vendien worden ook niet-moslims bedreigd." Van Boxtel sprak zijn bezorgdheid uit over de reacties onder autochtone Ne- foto Phil Nijhuis derlanders. Hij benadrukte dat het juist nu van het grootste belang is om in ge sprek te blijven. De minister wil dan ook om de tafel met gemeenten, maat schappelijke organisaties en instellingen om de spanningen tussen de bevolkings groepen zo snel mogelijk te verminde ren en de dialoog weer op gang te brengen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris De Vries (Waterstaat) gaat op zoek naar alternatieve plaatsen waar zand kan worden gewon nen. Er komen onder meer drie proeven waarbij zand uit uiter waarden wordt gehaald. Ook wil zij onderzoeken wat de kan sen zijn van zandwinning in het IJsselmeer en de Noordzee, maakte zij gisteren bekend. Nederland heeft dringend be hoefte aan meer beton- en met- selzand voor huizen, gebouwen, wegen en spoorlijnen. Er komt steeds meer verzet tegen de ge bruikelijke zandwinning omdat clie het landschap en de natuur aantast. Voorlopig zal die echter gewoon moeten doorgaan, maakte De Vries duidelijk. Pas over enkele jaren wordt duide lijk of alternatieven haalbaar zijn. Heel hoog is de nood nog niet, want van een tekort is volgens De Vries nu geen sprake. Meer import uit België, Duitsland en Engeland kan tijdelijk soelaas bieden. De zandbedrijven be twijfelen dat. In het IJsselmeer DEN HAAG - Het historische tracé van de IJzeren Rijn is de beste spoorverbinding van Ant werpen met het Ruhrgebied in Duitsland. Dat is minister Nete lenbos van Verkeer gisteren met haar collega's van België en Duitsland overeengekomen. Uit vier varianten is de klassie ke route met een lichte wijziging als beste gekozen. Eerder deze maand was Nelenbos en haar collega Pronk (Milieu) geadvi seerd deze route te kiezen. Slechts rond Roermond wijkt de nieuwe verbinding voor goede renvervoer van de oude route af. Met ingang van komend jaar moet de goederentrein over een deel van het traject rijden. Naar verwachting zullen de afwij king bij Roermond en de beno digde tunnels niet voor 2007 klaar zijn. GPD moet het zand op grote diepte worden gewonnen. Om de bo dem te beschermen moet het naar boven worden gezogen. Die techniek bestaat echter nog niet. De beoogde lokatie op de Noordzee (Klaverbank) belooft een grote opbrengst, maar ligt honderden kilometers uit de kust. Zandvervoer is dan erg duur en de exploitatie wellicht toch niet interessant. Veel dichterbij hoopt staatsse cretaris De Vries zand te kunnen halen uit de uiterwaarden die worden uitgebreid om de grote rivieren meer ruimte te geven om overstromingen tegen te gaan. Ook hier moet er diep worden gegraven Drie proeven - langs de Rijn, Waal en IJssel - beginnen de ko mende maanden. Vlissingen Volgens de bouwbedrijven is de komende zes jaar 289 miljoen ton zand noclig, onder meer voor de hogesnelheidslijn, de Betu weroute, grote nieuwbouwwij ken en de haven van Vlissingen. De provincies en het Rijk heb ben toegezegd dat zij 159 mil joen ton zullen leveren. ANP (Advertentie) Marechaussee en ambulancepersoneel helpen mensen die betrokkenen waren bij de schietpartij. foto Marcel Antonisse/ANP door Cees van Hoore SCHIPHOL - Bij een schiet partij op de luchthaven Schiphol zijn gisterochtend twee gewonden gevallen. De twee, onder wie een vrouw, zijn per traumahelikopter overgebracht naar het zieken huis. Zowel de gewonden, als de vier andere betrokkenen zijn aangehouden door de ma rechaussee. Het incident vond plaats voor vertrekhal3 op de luchthaven. Twee agenten in burger kon den de schutters snel over meesteren. Volgens mare chausseewoordvoerder Rob Stenacker gaat het om een conflict in het drugsmilieu. „Voor zover wij weten, zijn er geen echte grote jongens bij betrokken." De op- en afhaal- strook bij de hal werd door marechaussee afgezet. De schietpartij leidde tot grote commotie. Marechaussees met kogelvrije vesten liepen rond in de vertrekhal, boven de luchthaven cirkelden heli kopters. Woordvoerder Marianne de Bie van Schiphol karakteri seert het incident als een 'afre kening op het persoonlijke vlak.' „Het is dus niet nodig om bovenop de bewaking die er nu al is en die extra alert is na de ramp in de VS nog eens extra mensen in te zetten." Opzij! Een winkelbediende was oog getuige: „We hoorden opeens drie schoten en vrijwel tegelij- kertij d kwam er een groep ma rechaussees aanrennen en werd er geroepen: 'Opzij, op zij De mensen stoven echt als kippen uiteen. Ik zag al heel snel een ambulance en een he likopter arriveren." Volgens een taxichauffeur uit Zoeter- meer, wiens auto op de plek van het incident stond, strom pelde een van de gewonden over het zebrapad de vertrek hal binnen. „Ze hadden die gasten echt snel te pakken. Ik zag ineens twee stillen. Ze hadden zo'n rugzakje bij zich, als camouflage. In een mum van tijd hadden ze die gasten klem op de grond." Volgens een beveiligingsbe ambte van Schiphol staat het incident nauwkeurig geregi streerd op de camera's die Schiphol heeft opgesteld bij de vertrekhal. De schietpartij heeft niets te maken met de terreuraansla gen in de VS. GPD door Yvonne Hamar DEN HAAG - Staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezond heid is niet blij met de nieuwe aanvullende verzekering die Zilveren Kruis Achmea aan biedt om thuiszorg binnen 48 uur te krijgen. Ze vindt zo'n po lis overbodig, omdat mensen in acute situaties volgens de gewo ne AWBZ snel zorg kunnen krij gen. Vliegenthart schrijft dat in ant woord op Kamervragen van Arib (PvdA) en Kant (SP). Maar omdat het om een particuliere verzekering gaat, kan ze niet in grijpen. „Niettemin vind ik het een slechte ontwikkeling dat, gelet op de schaarste, aanvul lende verzekeringen op de markt komen voor mensen die niet acuut op zorg zijn aangewe zen." De polis van de verzekeraar biedt alvast thuiszorg aan men sen in de periode dat zij wachten op een indicatiebesluit van een regionaal indicatieorgaan. Dit duurt vaak ruim twee weken. Het gaat dan om lichte en zware gevallen. Daarna krijgen de cli ënten gewoon de thuiszorg via de AWBZ. Volgens de bewindsvrouwe doorkruist de zorg uit de extra polis niet de gewone AWBZ- zorg. Ze wijst erop dat de zorg via de aanvullende polis wordt verricht door personeel van een particuliere thuiszorginstel ling. Dat zou toch al niet worden ingezet bij de gewone thuiszorg- instellingen. ANP Advertentie Abonnementstarieven Kostenstijgingen en schaarste op de bezorgersmarkt maken een aanpassing van de abonnementstarieven voor de Nederlandse dagbladen noodzakelijk. Per 1 oktober 2001 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: bij automatische bij acceptgiro- incassobetaling betaling 19,25 42,42) 20,25 44,63) 52,00 114,59) 53,00 116,80) €104,00 (f 229,18) 105,00 231,39) 198,00 436,33) 199,00 438,53) Maandabonnement Kwartaalabonnement Halfjaarabonnement Jaarabonnement Per 1 oktober 2001 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: Maandag t/m vrijdag 1,00 2,20) Zaterdag 1,50 3,31) Met deze nieuwe tarieven komt de geplande tariefswijziging per 1 januari 2002 te vervallen. Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabonnees wordt een deel van de portikosten doorberekend. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor meer informatie, bijvoorbeeld voor de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Lezersservice, bel gratis: 0800-0231 231 of 0800-dekrant. De recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic keukenideeën- boek denkt met u mee. Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden. Met veel ideeën en praktische tips. Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids. Nu in een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft. Cadeau in onze showroom. Cf A|U(<r|if|4^ 't Liefst een SieMatic Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, Nieuwendijk 89 (onder dak bij Pot Woninginrichting), 0115-564070 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-221222 Middelburg Woonstudio Middelburg, Grenadierweg 17A, 0118-629522

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3