Amerika staat op scherp Extreme taal Bin Laden-fans irriteert Britse moslims zaterdag 22 september 2001 De dag van de vergelding na dert. Wanneer, hoe en waar zijn nog onbekend. Maar de eerste stappen zijn gezet. Extra vliegtui gen en schepen zij n op weg naar de Perzische Golf. Op militaire bases staat iedereen op scherp. En ach ter de frontlinie is het lange wach ten begonnen. Op de dag dat de wereld wéér even stil zal staan. Om zeven uur 'Legally Blond' en maandag bingo, meldt de licht krant voor Little Hall. Op de mari niersbasis Quantico oogt veel hetzelf de en toch is alles anders. „Er hangt een nare, akelige sfeer"zegt Patty Pa yne. De activiteitenbegeleidster zit even uit te puffen op het bankje voor Little Hall, de grote receptieruimte waar de mariniers zich moeten mel den. Tsjop-tsjop-tsjop. Een paar helicop ters vliegen als enorme bromvliegen over de barakken en het ziekenhuis. Op straat joggen militairen in sportte nue. Links en rechts zijn provisori sche wegversperringen opgericht. Ook rond de herdenkingskapel van het Marine Corps, waar net een her denkingsdienst wordt gehouden voor de slachtoffers van het terrorisme. Burgermedewerkster Payne: „Je kunt niet zomaar de basis oprijden. De honden ruiken aan je spullen. Je wordt om de haverklap aangehouden. Je auto wordt doorzocht. Je voelt het hier gewoon. De vijand is binnenge vallen en je zit in een gevechtssitua tie." En ondertussen is ze persoonlijk nog in de war en niet over de schok heen. „Ik vind het beangstigend." Vergelding Amerika treurt om zijn doden en zit middenin de rouwverwerking. Tege lijkertijd komt een toekomst met nog' veel méér doden steeds dichterbij. Proberend het normale leven weer op te pakken, moet het land zich voorbe reiden op een harde, lange strijd, met gruwelijke tv-beelden en veel doden. President Bush spuwt elke avond als een repeteergeweer zijn boodschap de ether in: harde lange strijd, doden, vrijheid, boosdoeners en barbaren. Veel Amerikanen zijn woedend over de aanval op hun land. Uit opiniepei lingen blijkt dat een overgrote meer derheid vóór militair geweld is om het terrorisme te bestrijden. Ze voelen zich al in oorlog, want ze moeten voor bereid zijn. „Altijd over je schouders kijken", zegt iemand. Niet meer hon derd procent veilig. De doden moeten vergolden worden, en dat betekent terugslaan. Soms wordt wraak genomen op mede-Ame rikanen van Arabische of Aziatische afkomst, maar de doorsnee Ameri kaan laat de vergelding over aan de politici en de militairen. „We kunnen alleen maar hopen dat ze het goed doen", zegt Payne. „Ik hoop dat het niet te snel gaat. Dat ze alles goed overdenken." Vastbesloten Ook al heeft het beeld van avontuur plaats gemaakt voor de realiteit van bloedvergieten, de mannen en vrou wen aan de frontlinie zijn er klaar voor. Op bases in het hele land doen militai renvastberaden het woord. Zij zijn bij de strijdkrachten gegaan om him land te dienen. En dat is wat de vechtjassen van Amerika zullen doen. „Ik denk dat we meer vastbesloten zijn. Onze missie is nog steeds dezelf de. Waakzaam zijn. Klaarstaan om uit te rukken", zegt majoor Timothy P. Keefe van de mariniers in Quantico. „Het is alleen wat dringender gewor den. We zijn meer gefocust." Op deze immense trainings- en ont wikkelingsbasis in Virginia, die voor namelijk ondersteunend werk doet, lopen ook veel actieve mariniers rond die opgeroepen kunnen worden. Keefe zegt dat hij nog niet veel colle ga's schuimbekkend van verlangen naar de strijd heeft zien rondlopen. Patty Payne ziet dat anders. Zelf is ze bang, maar veel mariniers zijn 'gung- ho', zegt ze. „Ze staan te trappelen om te gaan. Hier heb je te maken met mensen die zijn getraind om te gaan. Ze kijken er naar uit om te vechten voor hun vaderland. Ze vinden het ei genlijkmaar niks dat ze hier een beet je de toegangspoort staan te bewa ken." De strijd wordt in eerste instantie ge voerd door militairen en reservisten, maar de oorlog beïnvloedt ook de toe komst van talloze jongeren. Ineens doet de vraag zich voor of ze in het le ger willen, vrijwillig of niet. Voorlopig is er nog geen sprake van een run van vechtlustige teenagers op de wer vingskantoren van de strijdkrachten. Op de trappen van Woodbridge High- school zit Kody Perry, 16 jaar oud. Zijn vader was in Vietnam en heeft te gen hem gezegd: 'een oorlog, daar moet je niet naar toe willen'. „Hij kan nog steeds geen bloed zien, zelfs geen sneetje in een vinger. Dan denkt hij f oto EPA zijn', staat er op het embleem dat Mark 'Mac' McGlennon op zijn borst voert. Het patriottisme dat te zien is in het T-shirt van Pat Kelleher, in het speldje op de revers van president Bush en in de talloze vlaggen, borden en spandoeken, wordt ook door McGlennon tentoongespreid. De beroepschauffeur heeft zijn limou sine in de hoofdstraat van Occoquan geparkeerd. Vanaf het trottoir kijkt hij naar het bruidspaar dat hij naar deze mooie plek aan de rivier heeft, ge bracht. In een klein paviljoen met uit zicht op de bomen langs de oever die langzamerhand rood kleuren, geeft het tweetal elkaar het jawoord. Het is een vredig, mooi moment. „Dit is een hele mooie plek", zegt hij. „Gisteren reed ik rond in Washington. Waar het zo stil was en ik de hele tijd op mijn hoede was. Wij hebben het ergste nog niet gehad." Hij werpt een blik op het paviljoen. „Zij zijn geluk kig. Ik ben alleen, dat is moeilijk. Er is niemand om mee te praten als je thuis komt." Het wordt allemaal nog erger dan het nu is, verwacht McGlennon. „We vechten tegen hele sterke mensen. Heilige mensen. Dit kan nog wel der tig jaar duren. Ik reken op de leiders, die moeten maar vertellen wat we moeten doen." Balsem Amerika likt zijn wonden. Tv- en ra dioprogramma's zorgen voor de bal sem. Oprah Winfrey spreekt met psy chologen over de mentale effecten van de aanslagen. Radiozenders schrap pen nummers die teveel doen denken aan explosies of bloedvergieten. En de nationale tv-zender ABC wil de beel den van de vliegtuigen die de wolken krabbers doorboorden niet meer uit zenden. God Bless America, geschreven door Irvin Berlin, is vorige week 4267 keer gedraaid. Een andere hit uit de tijd van de Golfoorlog, het nationale volkslied 'The Star-Spangled Banner' uitgevoerd door Whitney Houston, is ook populair. Het patriottisme helpt op de been te blijven, net als het idee dat de Verenigde Staten incasserings vermogen hebben. Moeilijke tijden komen. Voor Desiree bijvoorbeeld, een mooie jonge vrouw die een dagje op mariniersbasis Quan tico is voor haar vriend. Hij krijgt zijn diploma, een feestelijke gebeurtenis, gevolgd door de onzekere toekomst. „Ik heb erover nagedacht. Ik heb me gewapend. Ik ben sterk", zegt ze. Vanuit Norfolk is deze week het vlieg- dekschip USS Theodore Roosevelt vertrokken. Eén beeld wil maar niet weggaan. Ouders vertellen hoe moei lijk het afscheid is. De matrozen hou den zich groot. Er is er echter één bij wie de tranen over haar wangen rol len. Zeis demoeder van drie kinderen. Ze kust haar jongste van drie maan den oud. Haar man loopt naar zijn au to. En zij vertx-ekt naar de Perzische Golf. Ans Bouwmans Vanuit Norfolk vertrok deze week het vliegdekschip USS Theodox-e Roosevelt. Studenten houden een anti-oorlogsdemonstratie bij de universiteit van Michi gan. foto Paul Warner/AP aan cle pijn van anderen. Aan wat zijn vrienden daar is overkomen. Zijn vader moest in dienst. Nu is er al sinds 1973 geen dienstplicht meer, maar verschillende jongeren zijn bang dat het er wel weer van komt. „Er wordt over gepraat, vooral door jongens die iets ouder zijn." Kody is pas zestien, maar als de oorlog lang duurt en er een beroep op hem wordt gedaan dan gaat hij. Ondanks zijn vader. „Het moet gedaan worden. Ik dien liever mijn land dan een laf aard te zijn. Het land heeft veel voor ons gedaan, daar moet je iets tegen over stellen. Kijk naar alle vrijheden die we hebben. Zoals we kunnen le ven. Het is hier niet als in het Midden- Oosten, waar geweld alledaags is. De ze aanslag heeft ons getoond hoe vrij we hier kunnen leven." Realiteit Enkele trappen lager is Alleen Nguy en (17) te vinden. Ze wacht op haar lift naar huis, doet wat huiswerk en kijkt af en toe naar de mars- en showband van de school. Op het parkeerterrein marcheren wel honderd teenagers met muziekinstrumenten en vlaggen. „Ze Amerikaanse wapenhandelaren maken Osama bin Laden tot schietschijf. foto Jeff Mitchell/Reuter trainen elke dag. Ze zijn heel goed." Op school zitten twee tienei's wier va der in het Pentagon werkte en stierf op 11 september. „Een tweeling. We zamelen nu geld in, zodat ze kunnen doorleren." De gedachte aan het militaire geweld dat op komst is, houdt haar bezig. Maar ze verwacht niet dat klasgeno ten in de toekomst naar het kale, on herbergzame Afghanistan gestuurd zullen worden. „Voorlopig zijn er sol daten genoeg. Laat die eerst maar gaan." Door de aanslagen is ze wakker ge schud, zegt ze. „Maar nu kun je alleen maar hopen dat er geen onschuldige doden vallen. We moeten nu eenmaal iets terug doen. Anders gebeurt het weer en weer en weer. "Ze weet nu al dat ze zal schrikken op de dag' dat Ge orge Bush het volk toespreekt over de aanval die is ingezet op de vijand. Dan is er weer een nieuwe realiteit. „Je weet dat het gaat komen, maar niet wanneer. Dus wat kim je doen om je erop voor te bereiden? Niets. Je moet gewoon doorgaan." Ondertussen is ie dereen wel aardiger voor elkaar ge worden, zegt ze met een spontane lach. „Want wie weet wat er morgen gebeurt." „Het is een beangstigende leeftijd", zegt de vriendin van Pat Kelleher. Ze heeft het over haar zoon van achttien. Ze wil er liever niet aan denken dat hij dienstplichtig zou kunnen worden. Pat Kelleher is met een groep uit Rich mond een dagje uit. Het toerisme, het hotelwezen en de reiswereld in de Ver enigde Staten zijn ingestort. Maar Kelleher loopt rustig met zijn gepen sioneerde vrienden rond in het pitto reske plaatsje Occoquan. Hij is uit in eigen land, voor de gelegenheid ge huld in een T-shirt met Amerikaanse vlag. Het is vreemd, zegt Kelleher, een hele generatie heeft nooit een oorlog mee gemaakt. „Ze kunnen er zich geen voorstelling van maken. Maar het is behoorlijk verschrikkelijk." Wat kun je doen om je daarop voor te bereiden, vraagt hij zich af. „Ik kan gaan hard lopen om weer in vorm te komen. Grapje. En flessen water en blikjes eten kopen, doe ik ook niet." De angst dat Amerikaanse vergel dingsmaatregelen zullen leiden tot een spiraal van geweld, met nog meer aanslagen op Amerikaanse bodem, houdt hem niet bezig.,Het is nu al een gevaarlijke wereld. Er kan nu al elk moment iets gebeuren. Als we terug slaan kan het niet nog erger worden." 'Ik ben trots om een Amerikaan te Britse moslimorganisaties hebben de buik vol van Abu Hamza en Omar Bakri Mohammed, twee extreme sjeiks die oprui ende, anti-westerse, taal uitslaan. Die zou olie op het vuur zijn van de spanning rond wijken waar veel moslims wonen. Inayat Bunglawala, woordvoerder van de Raad van Britse Moslims, vindt het nu wel welletjes en veroordeelt de provocaties van organisaties als de Al-Mujajiroun van Omar Bakri Mohammed en deAanhangers van de Sharia' van de al even fanatieke Abu Ham za. Vanuit hun Londense kantoren strooien ze met fatwa's en bedreigingen tegen ieder een die de Amerikanen wil bijstaan in de ko mende vergelding van de recente aanslagen in New York en Washington. >,We zijn gewend aan de onverantwoorde commentaren uit die hoek, maar in het hui dige klimaat waarin Britse moslims op straat worden aangevallen is het gevaarlijk ze het woord te geven. Ze bezorgen de mos limgemeenschap een hoop schade", aldus Bunglawala. Ook Tayab Ali, secretaris van de moskee in Regents Park - waar elke vrij dag zo'n 2000 gelovigen bidden - denkt, dat elke moslim 'met ook maar een korrel ver stand' zo verstandig is zich te distantiëren van de haatopx-oepen vanuit Noord-Lon- den. „Het probleem is dat dit soort extre misten wel een kleine groep jongeren aan spreekt" Media Een van hen, Abu Yaha, een 26-jarige Britse moslim en Talibanvriend, was de afgelopen dagen veelvuldig te zien in de media. „Als ik tegen Britse soldaten moet vechten, doe ik dat, want ik beschouw me niet als een Brits persoon", zo riep hij tijdens een opgewon den samenkomst voor cle Pakistaanse am bassade in Londen. Twintig geestverwan ten waren daar, onder wie Abu Hamza en Omar Bakri Mohammed. De twee hadden hun protest aangekondigd bij alle mogelij ke media-instanties met als resultaat dat er meer fotografen stonden dan militanten. Meelopers Gematigde Britse moslimleiders klagen over de onevenx-edig grote aandacht die de Britse media blijven geven aan luidruchtige splintergroepen. De aanhang van deze ex tremistische organisaties wordt geschat op hooguit 1500 meelopers. De meesten belijden hun fanatisme alleen verbaal en beroepen zich op de vrijheid van meningsuiting. Maar anderen uit de krin gen van de meest extreme Londense mos limgroepen zijn in verband gebracht met gezochte handlangers van Bin Laden. Vol gens een woordvoerder van het Britse Fo rum tegen Islamofobie en Racisme neemt bijna geen enkele moslim sj eik Bakri serieus. „Hij is als- de John Cleese-figuur in 'The Life of Brian'; altijd maar organiseren en samenzweren maar niemand komt naar zijn bijeenkom sten." Slechts weinigen kunnen lachen om Bakri's bittere uithalen. Menig, gesluierd, moslimmeisje wordt met hem over een kam geschoren en uitgescholden voor rotte vis, of erger. Het aantal mishandelingen van moslims is de laatste dagen toegenomen. Abu Hamza maakte er vorig jaar geen ge heim van dat hij jongeren werft voor trai ningskampen van moslimstrijders. Zijn ei gen zoon en schoonzoon werden in Yemen gearresteerd wegens medeplichtigheid aan het beramen van aanslagen tegen westerse doelen. Zijn websites maken veel ruimte voor het met Bin Laden gedeelde gedach- tengoed. Bij de rode moskee in Londens Finsbury Park, de basis van Abu Hamza, wordt de deur dichtgehouden. „Dit is een godshuis, wij praten niet over politiek. Niemand zal u te woord staan", zegt de beheerder van de inpandige koranwinkel..Journalisten ver draaien onze woorden", zegt een passerende jonge man. Buiten verwijst een ander naar de Amerikaanse bombardementen in So malië, Irak, Libië en het neerschieten van de Iraanse Boeing in 1988. „Worden de daders van die aanslag ook vervolgd?" Britse politici hebben gevraagd om een strengere controle op de vele Arabische en moslimdissidenten die ^ich in Londen heb ben gevestigd. Maar zolang ze zich niet be wijsbaar schuldig maken aan terroristische activiteiten kunnen de autoriteiten weinig doen. Tegen Bakri loopt inmiddels wel een onderzoek wegens mogelijk 'aanzetten tot haat'. Cultfiguur Abu Hamza is is een cultfiguur geworden voor de Britse tabloids. Vanwege zijn provo cerende uitspraken maar ook vanwege een afschrikwekkend uiterlijk. Hij mist een oog en heeft op de plaats van zijn handen twee glimmende haken als gevolg van een explo sie van een landmijn tijdens zijn verblijf in Afghanistan. Dat de geboren Egyptenaar een voormalig uitsmijter is bij een peep show in Soho en leeft van een uitkering wordt in de sensatiepers breed uitgemeten. Bob van Huet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25