Davis Cup-held wordt martelaar Leekens zorgt voor rust bij Roda PZC Belastingdienst wil geld zien van hoofdklassers Franse captain Guy Forget apetrots Australië en Zweden gelijk na eerste dag Richard Krajicek niet optimistisch over comeback Frigoni tevreden met progressie 19 Gekwetste enkel vergalt feestje van Raemon Sluiter Ronaldo terug in selectie Brazilië Vitesse-Feyenoord omgedraaid Trainer Grazer AK ontslagen Maier kan winterspelen vergeten Albers negende in vrije training Zusjes Beltman naar Italië Contract Timmer bevat merkwaardige clausule door Martijn van Beeten ROTTERDAM - De gekwestste knuffelbeer was in tranen, de zachtaardige knokker kon het leed niet verzachten. Na twee rondjes Davis Cup waarin alles goed viel, was het geluk van de Nederlandse tennissers blijk baar op. Raemon Sluiter werd abrupt een halt toegeroepen door zijn eigen rechterenkel, Sjeng Schalken stond na bijna vijf uur tennis tegen Nicolas Es- cude met lege handen. De ge droomde finale is nu ver weg. De laatste beslissende ace van Escude zorgde bij Sluiter onge twijfeld voor een stevige extra steek in zijn toch al pijnlijke ge wricht. De Rotterdammer was ontroostbaar toen een oude en kelblessure zijn eigen feest in Ahoy' vergalde. Een gretige SYDNEY - De tennissers van Australië en Zweden staan ge lijk (1-1) na de eerste dag in de halve finales van de Davis Cup. Thomas Johansson verraste Pa trick Rafter gisteren op het olympisch centre court van Homebush Bay bij Sydney. De Zweed maakte twee sets achterstand ongedaan, 3-6 6-7 6-3 6-2 6-3. Lleyton Hewitt scoorde de gelijkmaker voor Australië. De kampioen van de US Open versloeg Jonas Bjorkman in een marathon van 3 uur en 37 minu ten in vier sets, 4-6 6-4 7-6 en 7-6. RTR DEN HAAG - De berichten dat Richard Krajicek eind oktober in het toernooi van Parijs zijn rentree zou maken, zijn voorba rig gebleken. Bovendien is het hoogst onzeker dat Krajicek tijdens de eventue- leDaviscup-finale, eindnovem- ber, op de baan verschijnt. In Rotterdam, waar de Neder landse Daviscup-ploeg tegen Frankrijk speelt, vertelde de Muiderberger er „nadrukkelijk rekening mee te houden dat ik dit jaar helemaal niet meer in actie kom en pas volgend jaar mijn comeback maak." Kraji cek zei „de komende vier, vijf weken nog zeker niet te tennis sen." Krajicek kwam sinds eind vorig jaar niet meer actie door een el leboogblessure. GPD SOFIA - Bondscoach Angelo Frigoni wil nog wel eens zijn hart laten spreken als de menta liteit van de volleybalsters het gespreksonderwerp is, maar verwacht van hem geen boude uitspraken over de verwachtin gen bij het EK. Vandaag opent Oranje in Sofia het toernooi tegen Duitsland, door Frigoni getipt als groeps winnaar. De Italiaan legt de lat voor zijn eigen team niet zo hoog. Hij eist slechts progressie. De volleybalsters zijn in Sofia ondergebracht in een Bulgaars gokpaleis, maar omgeven door speeltafels kan Frigoni de ver leiding van het speculeren weerstaan. „Ik ben realistisch. We kunnen een goed niveau spe len, maar nooit een hele set of een hele wedstrijd. Daarom is ons eerste doel om dat te verbe teren. Daarna is het. zaak om bij de eerste vier in de groep in te komen. Hier vijfde of zesde in de groep eindigen en daardoor in de eerste ronde worden uitge schakeld, zou een heel slecht re sultaat zijn." Naast Duitsland ziet Frigoni ook zijn oude ploeg Italië als kanshebber voor een plaats bij de eerste twee in de groep. Die beladen confrontatie staat voor maandag op het programma. Morgen wacht in de tweede wedstrijd het aan kracht inge boete Kroatië. Later volgende week speelt Nederland nog te gen Oekraïne en Polen. Plaatst Oranje zich bij de beste twee van de groep, dan dringt het door tot de halve finales. GPD sprint na een dropshot van Ar- naud Clement werd hem fataal. Op het eerste punt van de derde game in de tweede set hing de enkel stil en gleed de voet door. Wat volgde was pijn, angst, een beetje hoop en negen games la ter de onvermijdelijke opgave. Captain Tjerk Bogtstra moest de gebroken Sluiter uit zijn stoel trekken om hem het ap plaus van dankbaar publiek te laten ontvangen. Tweemaal eerder werd Sluiter geveld door dezelfde kwetsuur, een blessure die zich laat verge lijken met de kwaal die de carri ère van Marco van Basten beëindigde. „Alleen krijg ik ge lukkig niet zoveel tikken te ver werken", zuchtte Sluiter. In het kort komt het erop neer dat het enkelgewricht zo zwak is, dat het kraakbeen van twee botten na een misstap langs el kaar schuurt en er kneuzingen ontstaan. Drie jaar terug stond Sluiter hierdoor 3,5 maanden langs de kant, vorig jaar augus tus zeven weken. Mocht Neder land alsnog cle finale halen, dan is het maar helemaal de vraag of Sluiter van de partij is. Toen de publiekslieveling dat besefte viel hij stil, vulden de ogen zich opnieuw met tranen. Schade Gisteravond laat liet hij al een scan maken door orthopeed Stellinga, werd cle schade in de enkel opgenomen. Pijnstillers konden Sluiter niet helpen en het langs de baan toedienen van cortisonen is sinds kort verbo den. Sluiter hoopte zelf tegen beter weten in op een wonder. „Eerst schrik je, denk je het ergste. Daarna hoop je dat de pijn ver dwijnt. Maar na vijf minuten, toen de pijnstillers niet hielpen, wist ik al dat het over was." Toch probeerde Sluiter het nog, liet hij ook Jan Naaktgeboren, fysiotherapeut en vertrouwens man van Richard Krajicek, aan de enkel zitten. Maar het was al lemaal zinloos. Op een 2-1- voorsprong in de derde set gaf Sluiter op, in de wetenschap dat nog twee sets doorbijten onmo gelijk was. De Davis Cup-held werd marte laar. Lang leek hij op weg om zijn smetteloze reputatie ook te gen Clement te bevestigen. De man die maar net tot de beste honderd tennissers ter wereld behoort, hield de finalist van de Australian Open in bedwang. „Pas toen Raemon geblesseerd raakte, kwam ik in mijn spel", spotte de Fransman, die klaag de dat hij te laat was begonnen met zijn warming-up. „Ik heb meteen gebruik gemaakt van zijn gebrekkige beweeglijk heid", was Clement eerlijk. Triest was Sluiters exit, onge wis is zijn sportieve toekomst. Pas 23 jaar is de Rotterdammer en nu al kampt hij met een bles sure die vroeg of laat opnieuw opduikt. „Die enkels van mij zullen altijd kwetsbaar blijven, dat is een gegeven. Dit geneest nooit helemaal. Voor de tweede keer is het nu mis met mijn rech ter enkel. Voorzorgsmaatrege len zijn bijna niet te nemen, al leen wat oefeningen helpen een beetje. Ik moet met mijn fysio therapeut en de orthopeed nog eens goed praten over de risi co's, want dat kraakbeen ver dwijnt langzaam. Maar ik kom terug, dat is een zekerheid." Bogtstra rechtte de rug na een dag vol tegenslagen. „Deze wedstrijd is echt nog niet voorbij. Ik verheug me op de dubbel", zei hij. De captain ver trouwt er nu nog op dat Schal ken vandaag met Haarhuis de baan op stapt voor het dubbel spel tegen Cedric Pioline en Fa- brice Santoro. „Ik zie nog geen enkele reden om te wisselen." GPD door Johann Mast BREDA - Bij de goed-nieuws- show die het schaatsteam van Spaar Select gisteren rond de presentatie van de nieuwe ve dette Marianne Timmer beleg de, sprong één opvallend punt eruit. Het tweeëneenhalfjarige contract van de schaatsdiva uit Sappemeer zal ontbonden wor den zodra haar liefdesrelatie met coach Peter Mueller ein digt. Een merkwaardige clausu le na een merkwaardige trans fer. De clausule is op initiatief van Spaar Select in het contract op genomen. De sponsor wil elke eventuele moeilijkheid uitslui ten en Timmer heeft daar begrip voor. Timmer gaat beduidend minder verdienen dan in haar periode bij DSB, het team van geldschieter Dirk Scheringa. Spaar Select toonde drie jaar geleden voor het eerst interesse in Timmer. Destijds kon het team niet tegen het bod van Sa- nex op. Bij een latere flirt stak vader Lucas Timmer, destijds Marianne's manager, een stokje voor de transfer en in het voor jaar sprak Gianni Romme in klare taal zijn 'veto' uit. „Zet maar snel je handtekening Ma rianne, voordat Gianni zich be denkt", grapte directeur Jan Willem van Dijk gisteren. Het had er alle schijn van dat de voltallige selectie van het meest aansprekende schaatsteam van Nederland op het hart was ge drukt een optimistisch geluid te laten horen. Op het hoofdkan toor van Spaar Select in Breda klonken louter positieve voor spellingen over de toekomst van het team, hoewel de komst van Timmer toch de wenkbrauwen doet fronsen. Kopman Gianni Romme gaf in het recente verleden regelmatig aan beslist niet in één team te willen schaatsen met 'moeilijk mens' Timmer. Immers: Timmer veranderde sinds ze in 1998 bij de Olympische Spelen van Na gano tweemaal goud won al vier keer van ploeg en coach. Ze is de enige schaatser in Nederland met een 'Ruud Geels-verleden'. Met haar komst naar Spaar Se lect heeft ze de drie topteams (Sanex, DSB en Spaar Select) allemaal gediend. Verrassing Romme, ook tweevoudig olym pisch kampioen, gaf gisteren toe dat de komst van Timmer „voor iedereen een verrassing is", maar legde uit dat het uiteinde lijk ook voor hem zelf zowaar de béste oplossing is. „In sportief opzicht heb ik helemaal niets aan Marianne en ik sta nog steeds achter mijn uitlatingen dat ik het klote vind als mijn coach een relatie heeft met een teamgenoot. Toch realiseer ik me dat het voor ons allemaal be ter is als Peter in rustig vaarwa ter zit. Met Marianne in de buurt is dat zo." Romme ontkende met klem dat Mueller had gedreigd op te zul len stappen als zijn schaatsers de komst van Timmer niet geac cepteerd zouden hebben. „Dat was dan zijn probleem geweest. Dan hadden wij wel weer een andere coach gevonden." Muel ler wilde er slechts over kwijt „dat het team op de eerste plaats komt en Marianne is daar lid van." Timmer zei blij te zij n dat ze zich nu eindelijk volledig op het schaatsen kan richten. Sinds ze in het voorjaar uit het DSB- team stapte, drukte de last van het vinden van een sponsor voor haar eigen team zwaar op haar. „Dat heeft de hele zomer een stuk onzekerheid gegeven en behoorlijk gefrustreerd", aldus Timmer. De schaatsster weerlegde de uitlatingen van haar voormali ge manager Bert van der Tuuk, die beweerde dat er wel degelijk een hoofdsponsor gevonden was voor Team-Timmer. „Er was wel interesse, maar con creet was er niets. We zijn vijf, zes maanden bezig geweest om een sponsor te vinden en het bleek niet mogelijk te zijn. De laatste twee weken heb ik veel stress gehad." Absolute onzin Van een mondelinge overeen komst tussen de commerciële schaatsteams - er zou niet onder eikaars duiven geschoten wor den - was Timmer niets bekend. Van een vooropgezet plan om via een omweg van DSB naar Spaar Select te gaan, was abso-. luut geen sprake, verzekerde Timmer. „Absolute onzin. Er wordt snel geoordeeld en ver oordeeld. Zo gaat het altijd." 1 „Ik vind het heel spijtig voor de andere leden van mijn eigen team, maar er wordt voor een goede afhandeling gezorgd. Ik wil graag dat dat netjes gebeurt. Wat kan ik dan nog meer doen?",, zei Timmer. Ze verwees verder naar haar adviseur mr. Jeroen Kreeft. De raadsman onderhan delt nog met de advocaat van trainer Wopke de Vegt, met wie nog geen bevredigend akkoord is bereikt. „We zijn nog niet tot elkaar gekomen. In totaal gaat het om een aanzienlijk bedrag", aldus Kreeft. GPD door Rob van Rooijen KERKRADE - Georges Leekens kan voorlopig niet stuk bij de aanhang van Roda JC. De opvolger van de woensdag ontslagen trainer Jan van Dijk debuteer de gisteravond tegen FC Den Bosch met de eerste competitiezege dit seizoen: 4-1. Ook belangrijk voor Kerkrade was de te rugkeer van 'Mister Roda' Eric van der Luer in de basis. De 36-jarige midden velder belandde onder Van Dijk op de bank en dat zette kwaad bloed bij de sup porters. Van der Luer maakte zijn rentree meer dan waar. Hij bepaalde als vervan gervan de geblesseerde Nygaardhet spel en ging voorop in de strijd. Leekens begon deze week aan een zware klus. De coach moest zo snel mogelijk voor rust binnen de club zorgen en dat kon alleen met een zege tegen de Braban ders, die met acht punten uit vijf duels een verrassende terugkeer in de KPN eredivisie beleven. Dus zo eenvoudig was de opgave van Leekens niet. Voorzitter Pickée en bestuurslid techni sche zaken Hendriks hebben met de 52- jarige voormalige international van de Rode Duivels de trainer die ze al meteen wilden als opvolger van de redelijk suc cesvolle Sef Vergoossen (Racing Genk). De komst van Leekens ketste echter af op het financiële vlak, waarna Roda JC Van Dijk binnenhaalde. Met de Groninger belandde de ploeg op de laatste plaats na een gelijkspel bij Georges Leekens geeft aanwijzingen. Ajax (1-1) en vier opeenvolgende neder lagen. Roda JC rekende de coach echter niet. alleen af op de slechte resultaten. foto Ermindo Armino/ANP Het klikte ook niet met de spelersgroep en de supporters. Zo liet Van Dijk zich na de thuiswedstrijd tegen De Graafschap laatdunkend uit over de fans, die de te rugkeer van Van der Luer eisten. De ne derlaag afgelopen zondag bij FC Utrecht (1-4) betekende drie dagen later het ont slag van Van Dijk. De spelers lieten Leekens tegen FC Den Bosch niet in de steek. Zij speelden niet goedmaar de beleving in het veld was te rug. FC Den Bosch is dit seizoen een lasti ge tegenstander. Trainer Vloet heeft het verdedigen heilig verklaard om dit sei zoen te overleven. Die tactiek leverde al zeges op tegen Fortuna Sittard en NEC en gelijke spelen tegen Heerenveen en Willem II. Roda JC slechtte de verdediginsgmuur van FC Den Bosch in de 27e minuut. Soetaers kopte een voorzet van Van Des- sel binnen; 1-0. Nog geen tien minuten later maakte de Belg ook de 2-0. Hij ver raste doelman Mampaey met een uithaal in de linkerbovenhoek. Het spelbeeld veranderde in de tweede helft niet. Halverwege werd het 3-0 door een kopbal van Vrede na een vrije trap van Van der Luer. In de 75e minuut schoof spits Anastasiou de vierde treffer binnen na een voorzet van invaller Berg- lund. Van den Eede maakte koi*t daarna de 4-1, maar verder liet Roda JC de te genstander niet komen. Roda JC - FC Den Bosch 4-1 (2-0). 27. Soetaers 1-0,36. Soetaers 2-0, 66. Vrede 3-0, 75. Anasta siou 4-0, 77. Van den Eede 4-1.Scheidsrechter: Luinge. Gele kaart: Sonkaya, Tojnasic (Roda JC), Uneken (FC Den Bosch). Aantal toe schouwers: 12.500. ANP van onze sportredactie LEIDEN - De belastingdienst wil honderdduizenden gul dens vorderen van amateur voetbalclubs uit de bollen streek. Op basis van een in 1999 bij de verenigingen uit de hoofd klasse A van het zaterdag- amateurvoetbal gehouden on derzoek concludeert de belas tingdienst dat de clubs te hoge vergoedingen aan spelers heb ben betaald. Daarnaast zou er in de kantines meer zijn omge zet dan formeel werd opgege ven. Wat betreft de te hoge vergoedingen wil de belasting dienst de clubs voor één sei zoen aanslaan mits zij zich voortaan aan de regels houden. Bij de kantineomzet wordt de vordering gebaseerd op een pe riode van vijf jaar. In concreto gaat het om FC Lisse, Quick Boys, Rijnsburgse Boys, Ter Leede en Noordwijk. Katwijk is niet genoemd. Amateurclubs mogen spelers van de KNVB een aantal ver goedingen geven. Wie meer geeft moet dat doorgeven aan de belastingen. Over de kanti neomzet is boven een bepaalde vrijstelling, btw-afdracht voorgeschreven. De clubs praten binnenkort opnieuw met de belasting dienst. GPD zaterdag 22 september 2001 door Gertjan van Geen ROTTERDAM - Opluchting, trots en medelijden met de Ne derlanders vochten bij Guy Forget om voorrang. De Franse Davis Cup-captain had nooit verwacht dat hij op de eerste dag van de ontmoeting in Ahoy' al zo dicht bij de finale zou staan. „Als je zulke jongens in je team hebt, kun je alleen maar trots zijn, ongeacht het resultaat. Ik vind het heel jammer voor Rae mon Sluiter. Het moet niet makkelijk zijn geweest om de baan af te lopen met 8000 vrienden om je heen." Wat zijn trots betreft, doelde hij uiteraard het meest op Ni colas Escudé, die in de tweede partij tegen Sjeng Schalken niet voor de eerste keer zijn leeuwenhart toonde. Met 6-7 7-6 4-6 7-6 8-6 toonde hij aan over een lange adem te beschikken. De 25-jarige Fransman morste zes matchpoints. Het derde daarvan was het mooiste. In een rally die 39 klappen duur de, vond Schalken uiteindelijk het initiatief en maalde het punt via een fraaie backhand volley. Schalken, die het moment dat Raemon Sluiter geblesseerd raakte niet meekreeg omdat hij sliep, kon zichzelf niet veel ver wijten in de ruim vijf uur dat hij op de baan stond. „Ik heb tennis laten zien, waar mee ik Carlos Moya verneder de. Maar Escudé kreeg ik er niet mee op de knieën." De niet aflatende inzet van Es cudé in het volharden om het net op te zoeken, was de sleutel tot het succes, vond Forget. De captain telde zijn zegeningen. „Ik had niet gedacht dat we op 2-0 zouden komen. Er komt een heel zware dubbel aan en ik zal niet boos worden als we hem winnen." GPD RIO DE JANEIRO - Ronaldo is terug in de nationale selectie van Brazilië. De aanvaller is geselecteerd voor de WK-kwali- ficatiewedstrijd tegen Chili op 7 oktober. Ronaldo, bijna 25, raakte vorig jaar april geblesseerd aan zijn knie in de wedstrijd tegen Lazio in Rome. Hij maakte zijn ren tree donderdag tijdens de Uef a-bekerwedstrijd van Inter Mi lan tegen het Roemeense Brasov (3-0). AFP ZEIST - De KNVB heeft de competitiewedstrij d Vitesse - Fey- enoord omgedraaid. De Rotterdammers spelen op 17 novem ber eerst thuis tegen de Arnhemmers in plaats van uit. De re turn is op 17 februari in het Gelredome en niet in de Kuip. De omzetting was nodig, omdat het risicoduel op 17 november niet bij Vitesse kon plaatsvinden wegens werkzaamheden aan de spoorbrug in Arnhem. De thuiswedstrijd van Feyenoord tegen Fortuna Sittard van 10 oktober is verschoven naar 11 november (onder voorbe houd). Op de oude datum speelt de ploeg van trainer Bert van Marwijk de uitgestelde wedstrijd tegen Bayern München voor de Champions League. ANP GRAZ - Trainer Werner Gregoritsch van Grazer AK is een dag na de nederlaagbij FC Utrecht (3-0) in de eerste wedstrijd van de eerste ronde van de Uefa beker ontslagen. Het verlies was de druppel die de emmer deed overlopen na de 0-7 van afgelo pen weekeinde tegen FC Tirol. Als opvolger wordt de Oosten rijkse oud-international Herbert Prohaska genoemd. Grazer AK heeft sinds 5 augustus niet meer gewonnen. De club staat na elf speeldagen vierde in de competitie. SID WENEN - Hermann Maier kan de olympische winterspelen in februari in Salt Lake City vergeten. De skiër uit Oostenrijk, tweevoudig olympisch kampioen, mag van de medici pas eind december proberen een skischoen aan te trekken. Maier brak op 24 augustus zijn rechterbeen bij een zwaar motorongeluk. Chirurgen slaagden er tijdens een zeven uur durende operatie in amputatie van het been te voorkomen. 'The Herminator' verliet eind vorige week het ziekenhuis. Sindsdien werkt hij aan zijn revalidatie in Radstadt. „Hij kan alweer een paar stappen zonder krukken lopen", aldus een woordvoerder. RTR ZAND VOORT - Christijan Albers heeft de eerste kennisma king met de Deutsche Tourenwagen Meisterschaften (DTM) op Zandvoortgoed doorstaan. De 22-jarige coureur uit Laren eindigde met zijn Mercedes in de vrije training als negende (1.38,691), een seconde achter de Duitser Martin Tomczyk (1.37,535). Zaterdag is de kwalificatie, zondag volgt een sprintrace van 3 5 kilometer en eenlange race van 100 kilome ter. ANP RIJSWIJK - De Nederlandse wielrensters Chantal en Ghita Beltman zijden volgend seizoen voor de Italiaanse topforma- tie Acca Due O. De zusjes, die dit jaar uitkwamen voor de Ne derlandse selectie, tekenden een contract voor een jaar. Ze vez-vangen bij Acca Due O Mirjam Melchers, Arenda Grim berg en ploegleider Jean-Paul van Poppel die na een jaar de ploeg zullen veiiaten. ANP Met tranen in zijn ogen stapt Raemon Sluiter de baan af. foto Paul Vreeker/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19