Rotterdams bureau bouwt theater 11 Groeten aan Jans en Piet na 42 jaar Nieuwland stukje groter geworden Elk huishouden in Vlissingen krijgt in 2002 een Zalmsnip Clowns openen Melkmarkt Burgemeester en commissaris op bres voor moslims Maar één nieuwe leerling na slecht rapport voor school Gratis Toekomstige gebruikers unaniem in hun keuze voor Claus en Kraan Rust terug in garnalenvisserij Duizend gulden weg uit kassa Van der Hoest voert lijst D66 Veere aan Misbruik 112 parkeren zeeuwse almanak Geluk MIDDEN zaterdag 22 september 2001 door Rob Paardekam GOES - Ooit moeten er een Jans en Piet Ver burg hebben gewoond aan de Breitnerstraat 17 in Goes. Op dat adres viel woensdag een 42 jaar oude ansichtkaart in de bus die aan deze twee mensen is gericht. De huidige be woonster, Sonja van Strien, heeft geen idee waar Jans en Piet zijn gebleven. Sonja van Strien was verbaasd toen ze tus sen haar post een kaart vond die, zo blijkt uit de poststempel, in 1959 werd verstuurd. Dat kon toen nog voor acht cent, getuige de vier postzegels van twee cent die op de an sicht zijn geplakt. De voorkant van de kaart toont een hut met schapen in het Gelderse Twello. Het handschrift van degene die de kaart verstuurde, is nauwelijks te lezen, maar met enige moeite kan worden gezien dat de kaart vanuit Spijkenisse is verstuurd naar Jans en Piet. De schrijver of schrijfster is daar kennelijk op vakantie. „Wij maken het allemaal prima en hebben al veel geno ten", valt te lezen. De mensen bij wie ze op bezoek waren hadden een schat van een dochter. „Men hoox-t ze niet, zo lief is ze." Sonja van Strien is met de kaart naar de ge meente gegaan, omdat ze hem graag wil ge ven aan de mensen aan wie hij 42 jaar gele den is geschreven. Uit privacy-ovexwegin- gen krijgt ze geen informatie, maar de ge meente heeft beloofd zelf op zoek te gaan naar de onbekende Jans en Piet. Volgens een woordvoerster van PTT Post komt het maar zelden voor dat een ansicht kaart na vele tientallen jax-en nog wordt be zorgd. Ze acht het onwaarschijnlijk dat de kaart al die tijd ergens bij de post heeft gele gen. „Waai'schijnlijk is hij indertijd op het verkeerde adres bezorgd en is de bewoner hem onlangs weer tegengekomen, waarna hij hem opnieuw op de bus heeft gedaan." Sonja van Strien met de ansichtkaart die bijna een halve eeuw ondeiweg was. foto Willem Mieras doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Architecten bureau Claus en Kaan uit Rot terdam ontwerpt het nieuwe theater aan de Zuidsingel in Middelburg. Het bureau is door de toekomstige gebruikers, de omwonenden en de gemeente gekozen uit zes kandidaten. De keuze was unaniem. Architect Kees Kaan is opgeto gen over de opdracht. „Het is een heel bijzondere opgave. Je moet een maatpak maken voor een specifieke plek." Het com plexe karakter van het gebouw maakt het ontwerpen leuk, vindt Kaan. Hij hecht veel waarde aan overleg, zowel met gebruikers als omwonenden. „Dat lijkt me in deze omstan digheden evident. Het is toch een behoorlijk gebouw, dicht bij bestaande woningen." Claus en Kaan was één van de twee favo rieten van bewonersvereniging 'A tot Z'. De vereniging heeft een lijst met vijftien punten op gesteld, waaraan het nieuwe theater moet voldoen. Kaan wil snel overleg met de omwonen den om het lijstje met ze door te nemen. De toekomstige gebruikers zijn vol lof over de visie die Claus en Kaan vox'ige week presenteerde. Cinema Middelburg is blij dat VLISSINGEN - De rust lijkt teruggekeerd in de garnalenvis serij. Alle producentenorgani saties (po's) waarin de garnalen- vissers deelnemen, hanteren weer een aanvoermaximum van 2.500 kilo garnalen per week. De 'opstandige' producentenor ganisatie Wieringen (Noord- Holland) die enkele weken uit de pas liep met een aanvoer maximum van 3.500 kilo, is op haar schreden teruggekeerd on der druk van de andere po's. Garnalenvissers vreesden door draai van garnalen bij een te grote aanvoer en een forse da ling van de kiloprijzen. VLISSINGEN - Uit een bedrijf aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen is tussen donderdag 17.35 uur en vrijdag 10.00 uur geld gestolen. De dader moet het geld op een onbewaakt ogenblik uit de kassa hebben genomen. Er is meer dan duizend gulden verdwenen. VEERE - Leo van der Hoest voert bij de gemeenteraadsver kiezingen in maart opnieuw de Veerse lijst van D66 aan. Van der Hoest heeft de partij al meerdere raadsperiodes verte genwoordigd. Hij is door de partij unaniem herkozen als lijsttrekker. De definitieve kan didatenlijst moet nog worden samengesteld. In Vlissingen zal D66 worden aangevoerd door Niek Peters. De lijsttx-ekker voor Middelbui-g is nog niet be kend. Advertentie Thee aan Zee Zondagmiddag v.a. 15.00 Yvonne de Kramer piano speelt eigen composities entree incl. thee/koffie complet Hfi. 15,00 Badhuisweg 2 - Domburg tel. 0118-581145 de bioscoopzalen apaxde aan dacht krijgen. „Het is voor ons als kleine vx-ij willigersorganisa- tie heel belangrijk dat we onze eigen identiteit behouden", zegt directeur M. Ritsema. „Het is belangrijk dat een architect daar mee om kan gaan en dat er straks geen groot theater is, waar alles hetzelfde is.Ze vond haar wensen het meest terug in de plannen van Claus en Kaan. Schouwburgdirecteur G. Peijs is vooral te spreken over de idee- en van het bux-eau over de inde ling van de mimtes. „Deze ax-chitect had daar over nage dacht. Het moet niet zo zijn dat het publiek na de pauze de ram melende koffiekarren kan ho ren." Hoewel het bureau nooit eerder een theater ontwiexp; viel het Peijs op dat er veel ken nis in huis was. „Ik hoorde aller lei vaktermen, ik denk dat ze zich heel goed georiënteerd heb ben." Cultuurwethouder R. Visser was onder de indruk van de ma nier waarop de architecten het theater inpassen in de omge ving. „Ze hebben er blijk van gegeven te hebben nagedacht over wat voor soort gebouw er op die plaats past. Het gebouw wordt niet te opvallend." De theatertoren krijgt wel een ex tra accent. „Mensen moeten straks denken: daar staat de mooiste toneeltoren van Neder land." Claus en Kaan Ax-chiteeten bou wen momenteel de nieuwe Ne derlandse ambassade in Mo zambique en het nieuwe onder komen van het Nedexiands Fo rensisch Instituut in Rijswijk. Vex'der maakten ze stedebouw- kundige plannen voor het Oos telijk Havengebied in Amster dam en werken ze aan de ver nieuwing van het winkelgebied in de Haagse binnenstad. Lx september 2005 moet het nieuwe theater klaar zijn. Er komt een grote zaal van 850 stoelen, een kleine zaal en twee filmzalen. De sloop van de Bex-g- huijskazerne begint waax- schijxxlijk nog voor de zomer. Tot die tijd wordt het gebouw tijde lijk verhuurd aan een joodse instelling uit Antwerpexx. Die begint er een internaat voor on geveer tien leeiTingen. Binnenkort wordt een informa tieavond voor omwonenden ge houden. Het voorlopig ontwerp voor het theater wox-dt in de cember verwacht. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De nieuwbouwwijk in Nieuw- en Sint Joos- land is bijna opgeleverd. Het gaat om tien i-ijtjeshuizen met zonnecellen op de da ken en vier twee-onder-één-kap. Daar naast zijn op het voormalige sportveld zes vrijstaande woningen gebouwd. Wethouder L. Luitwieler van Middel burg sloeg ruim een jaar geleden de eer ste paal voor de woningen. De huizen zijn ontworpen door de Vlissingse architect Hans Slemmer en maken deel uit van het Rijn en Trijn vermaakten tijdens de opening de nieuwbakken winkeliers van de Melkmax-kt. foto Ma rijke Folkertsma door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Dolenthousiast, maar ook een beetje zenuwach tig waren de bewoners en bezoe kers van dagcentrum Brugzicht in Zierikzee gisteren. Hun win kel de Melkmarkt werd giste ren, onder grote belangstelling, officieel geopend door clowns duo Rijn en Trijn. „Je had liever de burgemeester hier gehad, hè", grapt Rijn. Een van de Brugzicht-begeleiders vertelt dat de bewoners een lijstje mochten maken met hun favoriete gast voor de'opening. Heel veel mensen schreven toen de koningin of Maxima op, maar sommigen hadden Rijn en Trijn genoemd. Nadat de spandoeken met vraagtekens zijn weggehaald pronkt er op de winkeli'uiten: cx-ea-atelier, lunch, internet, ca deau. In de Melkmarkt worden ai-tikelen gemaakt, kunnen be zoekers cadeautjes kopen, een broodje eten of even internet ten. De Melkmarkt wordt gerund door twaalf verstandelijk ge handicapten die een uitgebloeide cursus hebben gehad om deel uit te maken van het winkelteam. Stichting Het Gors beheert woonvormen en dagcentra voor verstandelijk gehandicapten in midden- en noord-Zeeland. Be woners en bezoekers daarvan doen mee aan dagprogramma's die aangepast zijn aan hun mo gelijkheden. Het winkelproject is geïnspireerd op een gelijk soortig px-oject in Goes, waar al zeven jaar een cadeauwinkel- /tearoom di'aait. De Melkmarkt is dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Elk huishou den in Vlissingen kan komend jaar honderd gulden -de zoge noemde Zalmsnip- tegemoet zien. Ook studenten en senioren komen er voor in aanmerking. Vorig jaar vielen deze groepen buiten de boot omdat het colle ge de Zalmsnip rechtstx-eeks had gekoppeld aan de x-ioolrechten. ,We keren volgend jaar honderd gulden rechtstreeks uit aan de hoofdverdiener van elk huis houden", zei wethouder R van der Maden (WD, financiën) gis teren bij de uitleg van de begro- tingsbrief 2002. In de begroting komen de totale uitgaven van Vlissingen uit op circa 210 miljoen gulden. De be groting is sluitend. Ongeveer de helft van dat bedrag komt x-echtstreeks van het Rijk. „Dat is vaak geoormerkt geld", ver klaart S. Vrebalov, directeur be drijfsvoering. Vlissingen zet het meeste geld in op de post Sociale voorzienin gen en maatschappelijke dienstverlening, circa 80 mil joen gulden. Daar vallen soci- aal-cultux-ele fondsen, uitkerin gen en andere maatschappelijke zaken onder. Ten op zichte van vorig jaar besteedt Vlissingen aan die post 8,8 miljoen gulden meer. Op zo'n hoog bedrag valt de twee ton die Vlissingen voor de zalmsnip uittrekt in het niet, maar voor het college is het een door Edith Ramakers en Rinus Antonisse VLISSINGEN - Commissa ris van de koningin W. van Gelder en burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis singen maken zich ernstige zorgen over anti-islamiti sche reacties in de Zeeuwse samenleving. De burgemeester zegt niet de macht te hebben om de agressie tegen moslims in de Vlissingse samenleving te stoppen, maar ze kan wel mensen activeren die jxxist te gengeluiden laten horen. Een tegengeluid komt direct van de Raad van Kerken Vlissingen. Deze stelt zich pal achter de moslims. „We worden geconfronteerd met de aantasting van een van onze grondrechten, namelijk die van godsdienstvrijheid", stelt de Vlissingse kerken raad. De kerkenraad en Van Dok reageren op de onrust die is ontstaan in de Vlissing se moslimgemeenschap. On langs werd een ruit van de moskee ingegooid en twee dagen geleden ontvingen de Vlissingse moslims een dreigbx-ief. „Alsof zij iets te maken zouden kunnen heb ben met de terroristische ac ties in New York en Washing ton. Deze groep mensen die volstrekt onschuldig is, voelt zich bedreigd. Het past ons nu om een goed antwoord te hebben", stelt Van Dok. Zij vindt diegene die verant woordelijk is voor die daden niet alleen crimineel maar vooral dom. Ze is trots op de mensen in de buurt van de moskee die di rect steun betuigden aan de geregelde bezoekers van de moskee. Zij deelden in de buurt pamfletten uit met de tekst: Als we geen verschil zien tussen een terrorist en een buurman komt er nooit VREDE. „Dit soort tegen krachten bedoel ik ook. We moeten laten zien en hox-en, dat we bedreigingen aan het adres van onschuldige men sen verwerpen." Ook zal de politie meer surveilleren in de buurt van de moskee. „Ik doe een oproep aan de mensen zich te onthouden van ongerichte acties jegens personen en objecten", zei Van Gelder gisteren aan het begin van de Statenvergade ring in Middelburg. De com missaris stond kort stil bij de aanslagen in de Verenigde Staten, die hij 'ingrijpende, indrukwekkende gebeurte nissen' noemde. „Gewoon ons werk doen is het beste antwoord aan degenen die door middel van terreurda den onze maatschappij pro beren te destabiliseren." Van Gelder constateerde dat de aanslagen aantonen hoe kwetsbaar de open Westerse samenleving is. Vrijheden Hij herinnerde eraan dat de Zeeuwse Staten een extra band hebben met Amerika door de uitx-eiking van de Four Freedom Awards. Zij staan daardoor voortdurend stil bij menselijke vrijheden als die van meningsuiting en godsdienst, vrijwaring van gebrek en vxijwaring van vrees. Deze vier vrijheden wei-den in 1941 geformuleerd door president Roosevelt. „Vrijwaring van vrees dient voor iedereen in de wereld te gelden", stelde Van Gelder. Hij merkte op dat de bevol king in Zuidwest-Nederland aan den lijve heeft ondervon den hoe ingrijpend een plot selinge ramp uitwerkt op mensen. De watersnood ramp van 1953 heeft jaren lang vrijwel dagelijks in vloed op de gevoelens van velen. De Staten namen ter gedachtenis van de slachtof fers van de aanslagen, hun nabestaanden en de omgeko men hulpveiieners enige ogenblikken stilte in acht. bouwplan Nieuwland-zuid. Hel plan is het eerste initiatief voor woningbouw in Nieuw- en Sint Joosland in twintig jaar tijd. foto Peter Buteijn principekwestie geweest, stelt Van der Maden. Hij herinnert ex- bovendien aan dat een aantal leden van de gemeenteraad het afgelopen jaar kritiek leverde op de koppeling van de zalm snip aan de riooh-echten. „De Zalmsnip kwam daai-door niet bij elk Ixuishouden tex-echt en dat was wel de bedoeling van het Rijk. Uit een gevoel van rechtsgelijkheid hebben we de x-egeling veranderd." Ontevreden Niet alleen de x-aadsleden, ook bewoners van de Vlissingse ver zorgingshuizen en staatssecre taris Bos van financiën toonden aan ontevreden te zijn over de uitvoering van de Zalmsnip maatregel. Bos zei in het begin van dit jaar dat in een aantal ge meenten de Zalmsnip niet altijd bij alle gezinnen terecht komt. En dat terwijl de Zalmsnip was bedoeld als tegemoetkoming in de stijgende gemeentelijke las ten. KAPELLE - Een 35-jarige man uit de gemeente Kapelle is don- derdagacht aangehouden voor het misbruiken van alax-mnum- mer 112. De man belde zes keer vanuit een telefooncel op de Lijnbaan in Goes. Hij werd overgebracht naar het bureau. Daar kreeg hij een proces-ver- baal. door Pascalle Cappetti AARDENBURG - De openbare basisschool Vorsterman van Oyen in Aardenburg wordt dit schooljaar pijnlijk geconfron teerd met de gevolgen van de publicatie van een anderhalf jaar oud, vernietigend rapport van de onderwijsinspectie. De school heeft nog maar één aan melding vanuit de peuterspeel zaal. De Aardenburgse openbare ba sisschool werd in het onderzoek door de onderwijsinspectie op allerlei terreinen bestempeld als een 'meer zwak dan sterke' school. Sinds het bezoek van de inspectie in mei 2000 en de har- de conclusies in december van dat j aarheeft de school hard ge werkt om leermethoden te ver nieuwen, het docententeam op orde te krijgen en de communi catie'intern en met ouders te vex-beteren. De verbeterpunten die door de ondeiwijsinspectie zijn aangewezen, zijn alle opge pakt door de school. De bittere smaak is echter blijven hangen. „Bij de slager en de bakker blij ven de verhalen rondgaan", constateert schooldirecteur L. Meijers tot zijn spijt. Wox-den normaal zes of zeven kindex-en verwelkomd, dit schooljaar- stroomde slechts één kleuter in. Achtervolgd Hij ex-kent dat de school nog steeds 'wordt achtervolgd' door de publicatie. Men x-edeneert volgens hem ten onrechte dat waar x-ook is, ook vuur is. Wan neer de onderwijsinspectie nu een bezoek zou brengen aan de school, zouden de inspecteurs met eigen ogen kunnen waarne- inen dat het rapport inmiddels stex-k verouderd is, zegt hij. De school is een tegenoffensief be gonnen om te bewijzen dat er wel degelijk goed onderwijs wordt gegeven. De banden met de ouders zijn aangehaald, zij krijgen nu elke maand een nieuwsbrief. Ook wordt regel matig met de ouders gesproken over de voortgang van de kinde renen en ligt er inmiddels een goede schoolgids. De vex-ouder- de schoolmethodes zijn ver nieuwd, er is geschoven in het docententeam en de aandacht voor 'zorgleerlingen' en compu- teronderwijs is zodanig op peil gebracht, dat er nu volgens Meijex-s sprake is van 'innova tief beleid'. De school heeft ervoor gekozen om eei'st intern - onder begelei ding van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland - de za ken op ox-de te stellen, voox-dat zij zich naar buiten richt. Maar ook hierin gaat de school stap pen zetten. „We willen systema tisch gaan onderzoeken wat ouders, dus ook die van toekom stige leerlingen, belangrijk vin den. We proberen te luisteren naar wat er leeft. Voorkomen moet worden, dat. we zeggen: wij bepalen het ondexwijs en daar heeft u niets mee te maken. Ou ders moeten juist de school in komen. Daax-voor gaan we in loopmiddagen organiseren." (Advertentie) Vandaag in Goes Moonlight shopping Tot 21.00 uur Vanaf l&.OO Die drie Vlissingse vriendin nen beginnen op hun maan delijkse koffieochtend altijd over de sta?id van zaken op hetplantengebied thuis. Alle begonia's, ficussen, fuchsia's en wat dan ook passeren de revue. Maar niet eerder dan dat de relationele beslomme ringen uitgebreid aan de orde zijn geweest. Laat die ene vriendin, die net had verklapt dat het alle maal niet zo spannend meer was als vroeger, nou net ver klaren dat haar slaapkamer- geluk er de laatste tijd zo slap bij hangt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11