Decreet oelama's voldoet niet ssriSi Delta wil nieuwe centrale in Sloe OPRUIMING KLINKEND EUROVOORDEEL BIJ KEUKEN Getuige Enschede komt in het nauw s» 2,50 Opbouw troepen VS gaat door na advies schriftgeleerden aan Bin Laden Poolse kerk geeft stemadvies T :S'- Als vliegen echt moet, dan maar met El Al China brengt uitkomst Veiligheid agenten onder de maat Ook Mossad wijst naar Saddam Veiligheid breekpunt terminal Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Op weg naar onderwijs of zorg mogelijk lager collegeld Utrecht, Twente en Ajax winnen VAN DE GRUITER WONEN DIEZIJN VAN 22 SEPT. T/M 6'OKT. Langeviele 29, 4331 LR Middelburg, tel. 011.8-615040 15° 11° NW 5 Wisselvallig Vannacht en morgenochtend regen. Daarna droger, een opklaring, maar ook kans op een bui. Maxima 15 graden. 244e jaargang no. 224 vrijdag 21 september 2001 los nummer 2,00 0,91 De Poolse katholieke kerk mag langzaam haar greep op de be volking verliezen, maar dat weerhoudt het instituut niet van een duidelijk rechts stemadvies voor de ver- O kiezingen van aanstaande zondag. ITAL IAANS W HOLLANDSE \l/DUITSE fStyle T/m zaterdag 22 september is uw Euro bij ons een knaak waard. Kortom: een extra voordeel van 12% 3. MM» raons-arfcninonztsln honderd en één keukens, duizend en één Ideeén ETTEN-LEUR Lokkerdreef 33 Tel. 076-5017151 ^nardcjcucroonra LAATSTE EURODAGEN Do 20/09 10.00-21.00 Vr 21/09 10.00-21.00 Za 22/09 10.00- 17.00 TEL AVIV - De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al heeft als enige in haar branche enig voor deel van de aanslagen in de VS. De maatschappij, die bekend staat om het zeer strenge veiligheids regime dat ze hanteert, ziet het aantal passagiers sinds vorige week gestaag toenemen. Vooral op vluchten naar de Verenigde Staten kie zen meer passagiers voor El Al. Een woordvoerder van het bedrijf verwacht dat dit overslaat op ande re bestemmingen. El Al heeft regelmatig bewa pende functionarissen aan boord, ondervraagt alle passagiers en contro leert personen aan de hand van door hen ver strekte gegevens al voor dat zij zich bij de balie melden. De strenge maatregelen kosten El Al zo'n 241 mil joen gulden per jaar. RTR Een Amerikaans militair transportvliegtuig van het type Galaxy vliegt op weg naar de luchtmachtbasis Incix-lik in Turkije over een moskee. De militaire opbouw van de basis, die sinds de Golfoorlog door Britten en Amerikanen wordt gebruikt voor controle van het Iraakse luchtruim, is in volle gang. foto Burhan Ozbilici/AP door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven wil een energiecen trale bouwen in Vlissingen- Oost. Een ingenieursbureau on derzoekt de economische haal baarheid en bekijkt wat voor soort centrale er waar, wanneer moet komen. Het onderzoek moet medio november klaar zijn. Dat heeft het energiebe drijf bevestigd. Het vermogen van de kracht bron komt grofweg te liggen tussen 350 en 900 megawatt. Ter vergelijking: de totale elektrici- (Advertentie) teitscapaciteit in Nederland be draagt ongeveer 18.000 mega watt. In Zeeland staan drie energiecentrales. In Borssele staan een kolen- en kerncentra le. Delta bezit vijftig procent van de aandelenEssent heeft de andere helft in handen. De der de energiebron is de Elsta-cen- trale in Terneuzen. Tesamen met een aantal warmtekrachtinstal laties wordt in Zeeland circa 1600 megawatt energie opge wekt. Contracten Delta Nutsbedrijven onder zoekt de economische haal baarheid van een nieuwe cen trale, omdat het bedrijf niet wil afwachten totdat beschikbare centrales zijn verouderd of uit vallen. De onderneming zoekt daarom naar een methode om ook in de toekomst de energie- (Advertentie) contracten met afnemers te kunnen nakomen. Wachten tot dat het bedrijf niet meer vol doende stroom kan leveren, is volgens Delta 'zelfmoord'. Want dan zou het Zeeuwse energiebe drijf stroom moeten inkopen. Is de elektriciteitsprijs hoog, dan is Delta mogelijk meer geld kwijt dan het bedrijf aan op brengsten binnenkrijgt. Economisch gezien zijn er twee opties: een op kolen of op gas gestookte centrale. Een kolen centrale heeft als voordeel dat de brandstofprijs stabiel is. De prijs van kolen zakt of stijgt mi nimaal, waardoor de kosten op lange termijn gelijk blijven. Na delig zijn de strengere milieuei- sen waai"aan Delta moet vol doen. Gas heeft als nadeel dat de prijs ervan fluctueei't. Daar staat tegenover dat milieueisen eenvoudiger zijn na te leven. Ook de plaats waar de nieuwe centrale zou moeten komen, neemt Delta in het onderzoek mee. Daarbij houdt ze rekening met milieueffecten en mogelijke overlast voor de omgeving. Dui delijk is dat de krachtbron in Vlissingen-Oost moet worden gebouwd, omdat daar hoog spanningsleidingen lopen. Bo vendien kunnen in het Sloege- bied de brandstoffen eenvoudig worden aangevoerd. Als blijkt dat de bouw van een centrale economisch haalbaar is, wil Delta zo snel mogelijk vergunningen aanvragen bij de provincie. De Zeeuwse energie leverancier wil niet met de aan vraag wachten tot de tijd rijp is om de centrale te bouwen. Dan kan de slag worden gemist. Directeur energie en milieu H. Frijlinkvan Pechiney Neder land, de grootste energieafne mer in het Sloegebied, zegt met belangstelling kennis te hebben genomen van het onderzoek. ,,We zijn erover met Delta Nuts bedrijven in gesprek. SHANGHAI - Een arbeider controleert de productie van Amerikaanse vlaggen in Shanghai. De vlaggenfabriek is be zig met een order van 500.000 stuks. Sinds de aanslagen kan de Amerikaanse industrie de vraag naar de Stars and Stripes niet meer aan. foto Liu J in/EPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De aan beveling van de Afghaan se geestelijkheid aan Osama bin Laden om Af ghanistan te verlaten, vol doet niet aan de eis van de Verenigde Staten. Bin La den moet worden overge dragen aan de 'verant woordelijke autoriteiten'. Dat deelde het Witte Huis gisteren mee. De Verenig de Staten bouwen intus sen voort aan hun interna tionale coalitie. Volgens minister van Buiten landse Zaken Powell moet Bin Laden eerst worden uitgele verd, voordat de VS willen pra ten met de Taliban in Afghanis tan. „Een gesprek behoort tot de mogelijkheden, als de Taliban doen wat hen is gevraagd", al dus Powell. „Dat wil zeggen het uitleveren van Bin Laden, zijn luitenanten en het onthullen van zijn netwerk in Afghanis tan." Schriftgeleerden De ongeveer duizend oelama's (schriftgeleerden) die sinds woensdag in de Afghaanse hoofdstad Kaboel bijeen zijn, spraken gisteren een decreet uit waarin zij Bin Laden aanraden Afghanistan te verlaten. Mullah Mohammed Omar, de leider van de Taliban, zal het oordeel van de oelama's accepteren, ver klaarde de Afghaanse minister van Onderwijs, Amir Khan Muttaqi. De Amerikaanse president Bush heeft afgelopen nacht het Congres toegesproken. Hij richtte zich daarbij tot de Tali ban en eiste onmiddellijke uitle vering van Bin Laden en consor ten. Buitenlandse regeringen bestaan volgens Bush sinds vandaag nog maar in twee soor ten: ,,U bent vóór Amerika of u hoort bij de terroristen." De president introduceerde het departement van 'Homeland Security' dat het land moet vrij waren van terreur. De oorlog tegen het terrorisme wordt vol gens Bush langdurig. Hij her haalde dat de islam niet de vijand van de VS is. Minister Powell gaf gisteren enig inzicht in het strijdplan. Hij maakte duidelijk dat eerst de in Afghanistan verblijvende hoofdverdachte Osama bin La den en diens terreurgroep Al Qaeda het doelwit zijn. „Vervol gens zullen we ons richten op andere terroristische organisa ties en vormen van terrorisme op de wereld", zei Powell. Iran meldde gisteren de VS geen toe stemming te geven van het Iraanse luchtruim gebruik te maken om Afghaanse doelen aan te vallen. Tegelijk meldde Teheran dat Bin Laden niet wel kom is in Iran. De Taliban rie pen gisteren hun strijders die actief zijn in Kashmir terug naar Afghanistan. Inmiddels heeft bijna heel de internatio nale gemeenschap zich als één man achter de VS geschaard. De Franse president Chirac en de Britse premier Blair hebben zich gisteren in Parijs uitge sproken voor een 'passend en doelmatig antwoord'. Faisal Ook de Saoedische minister van Buitenlandse Zaken Saud al- Faisal zei dat zijn land met alle middelen de strijd tegen het ter rorisme aan zal binden. De steun van Saoedi-Arabië is be langrijk voor de VS, die probe ren ook Arabische landen voor hun zaak te winnen. In Den Haag gaf vrijwel de gehele Tweede Kamer het kabinet gis teren het vertrouwen voor een besluit over eventuele Neder landse deelname aan een mili taire reactie. Premier Kok maakte nogmaals duidelijk, dat zo'n besluit waarschijnlijk niet eerst in de Tweede Kamer kan worden besproken.. GroenLinks en de SP maakten voorbehoud. ANP/RTR/AFP/AP De politievakbond ACP maakt zich zorgen over de veiligheid van agenten. De brandweer bijvoorbeeld - noemt politiemensen 'blauwe testbuisjes'. Na de Amerikaanse inlichtingendienst CIA zegt nu ook de Is raëlische Mossad aanwijzingen te hebben dat de Iraakse leider Saddam Hoessein betrokken is bij de terreur aanslagen van vorige week in New York en Washing ton. Als de aanleg van de container-terminal leidt tot hogere veilig heidsrisico's op de Westerschelde kan Zeeland het WCT-pro- ject wel vergeten. Het Rijk stelt sinds de catastrofes in En schede en Volendam meer dan ooit hoge eisen aan veiligheid, is de boodschap uit Den Haag aan de pro- A vincie. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7; wetenschap: 8; zeeland: 9, 10,11,13 en 15; trends: 17,18,19,21 en 23; sport: 25,26,27,30 en 31. door Peter Elberse ALMELO - Tijdens zijn getui genis in het strafproces tegen de directie van S.E. Fireworks is de voorzitter van de Vereniging Evenementenvuurwerk Neder land (VEN), G.J. Wagenvoort, gisteren in het nauw geraakt. Wagenvoort wil niet onthullen welke ambtenaar hem kort na de vuurwerkramp heeft gebeld met het dringende advies zijn 'dossiers' buitenshuis in veilig heid te brengen. Wagenvoort heeft ook van die ambtenaar vernomen dat 'de papierversnipperaars bij de overheid op volle toeren draai den'. Dit had hij al eerder ge zegd in een krant. Gevraagd naar opheldering" hierover, zweeg Wagenvoort. Buiten de rechtzaal zei hij giste ren dat zijn eigen dossiers een flinke stapel onbeantwoord ge bleven 'smeekbedes' aan minis teries bevatten, waarin wordt gevraagd om, als les uit de vuur werkramp in Culemborg de vuurwerkbranche op tal van fronten op te schudden. Wagenvoort merkte nog op dat hij na de ramp in Enschede tot driemaal toe een proces-verbaal heeft gekregen, wegens ver meende overtredingen in zijn bedrijf. „Vóór de ramp werd ik de hemel in geprezen." Gesloten deuren Na beraad gaf de rechtbank Wagenvoort de gelegenheid achter gesloten deuren zijn wei gerachtige houding toe te lich ten. Vervolgens besliste de rechtbank dat Wagenvoort de gelegenheid krijgt om een advo caat in de arm te nemen om zich nader op zijn positie in het pro ces te beraden. Op 10 oktober mag hij zijn standpunt opnieuw toelichten, wederom achter gesloten deu ren. ANP Advertentie DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil jonge ren stimuleren een opleiding voor verpleging of onderwijs te volgen door verlaging of af schaffing van collegegelden. Een motie van die strekking van D66-fractieleider De Graaf is mede ondertekend door Kamer leden van alle andere partijen, behalve de WD. De publieke sector kampt al met personeelstekorten en het aan tal studenten voor opleidingen die voorzien in die tekorten neemt af, aldus De Graaf. Hij wil dat het kabinet stappen zet, in deze richting. ANP naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr. ||c geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon:33 annoteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: j j ~j D per maanc| met automatische incasso handtekening: 39,45 17,90). n per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) M713214"000002 De drie Neder landse ploegen die gisteravond voor het eerst in de Uefa Cup in actie kwamen, hebben alledrie gewonnen. FC Utrecht veegde in de Galge- waard de vloer aan met het Oostenrijkse Grazer AK: 3-0. Ajax boekte een schamele 2-0- zege op het nietige Apollon Limassol uit Cyprus. FC Twente speelde slecht in het Poolse Lodz tegen Polo- nia Warschau maar won wel: 2-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1