Terreur YS beheerst agenda Prinsjesdag I* u intratuin Nieuw virus bedreigt computers wereldwijd Bin Laden mogelijk uitgeleverd aan een ander land dan VS IIRlllipillilll Gat in de ozonlaag naar recordomvang 15° W Weer veilig aan de grond Zorg over gevolgen aanslagen en kritiek op Troonrede 11t/m17 Omroep Zeeland in geldnood Feyenoord geeft voorsprong weg ïZv Bouterse niet berecht in Nederland Britse Tornado's gooien bommen op zuiden Irak Jongeren stellen werksfeer boven een goed salaris 3 voor TJ lijk welkom! Fietsen in buitengebied NW 4 Veel regen 'ot in de middag regen, daarna soms droger. Maxima rond 15 graden bij een meest matige noordwestelijke wind. 244e jaargang no. 222 woensdag 19 september 2001 los nummer 2,00 0,91 De driejarige Lukas de Ruiter bij het beschadigde vliegtuig. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom ARNEMUIDEN - Een sport- vliegtuig heeft gistermiddag een buiklanding gemaakt op vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden omdat het landingsgestel niet wilde uit klappen. De vier inzittenden, drie volwassenen en één kind, bleven ongedeerd. Het vliegtuigje, een eenmo- torige Cessna T210 Cen turion met plaats voor zes in zittenden, was eerder op de middag opgestegen van Mid den-Zeeland voor een vlucht naar vliegveld Teuge bij Apeldoorn. Daar bleek dat het landingsgestel niet werk te. Piloot Dick de Ruiter uit Wolpha arts dijk, eigenaar van het vliegtuigonder- houdsbedx'ijf Transal Aero Services op Midden-Zee land, wist meteen dat een olielek de oorzaak was. „Wij zitten dagelijks in dit werk. We weten dus hoe die syste men werken." Aangezien Teuge een verhar de baan heeft, zou een buik landing te veel schade ver oorzaken. Daarom besloot men terug te keren naar de grasbaan van Arnemuiden, Toen De Ruiter dat rond tien over half vier had gemeld, werd het rampenbestrij dingsplan in werking gezet. Behalve veel politiewagens rukten onder meer twee tankautospuiten van de brandweer, een hulpverle ningsvoertuig, vier ambu lances en een traumaheli kopter uit. Onderweg probeerde De Rui ter nog olie bij te vullen, maar dat had geen effect om dat het lek te groot was. Bo ven Midden-Zeeland maakte het toestel nog enkele rond jes, om een laatste poging te kruinen doen om het lan dingsgestel uit te klappen. Toen dat niet lukte, werd om tien over half vijf een buik landing gemaakt. Die verliep zonder grote problemen. Wel raakte de propeller bescha digd. De Ruiter, wiens drie jarig zoontje Lukas ook aan boord was, bleef kalm: „Ei genlijk kon er niets fout gaan. Je komt alleen wat har der neer." Volgens de andere inzittenden, Alain Kouijzer uit Zierikzee en R. Marijs uit Hoedekenskerke, was geen moment sprake van paniek. van onze redactie buitenland KABOEL - De Taliban-leiders in Afghanistan overwegen Osa ma bin Laden, onder bepaalde voorwaarden uit te leveren aan een ander land dan de Verenigde Staten. De informatie is afkom stig van een bron bij de Pakis taanse regering. Een Pakistaan se delegatie werd gisteren in Kaboel door Taliban-leiders ontvangen. Honderden islamitische geeste lijken zijn naar Kaboel gereisd om de mogelijkheid van een voorwaardelijke uitlevering te bespreken, zei de bron. Ook in het zuidelijke hoofdkwartier jvaxx de Taliban in Kandahar zou die optie uitvoerig zijn bespro ken. Een van de voorwaarden is de internationale erkenning van de Taliban als regering van Af ghanistan. Ook zouden de VN- sancties tegen Afghanistan op geheven moeten worden. Tot op heden erkennen alleen Pakis tan, Saoedi-Arabië en de Ver enigde Arabische Emiraten het Taliban-bewind, dat ruim 90 procent van Afghanistan be heerst. De Pakistaanse delega tie keerde gisteren naar huis te rug zonder enige toezegging of overeenkomst. Wel waarschuw de zij de Taliban, dat het niet uitleveren van Bin Laden waar schijnlijk leidt tot een Ameri kaanse aanval op Afghanistan. De Amerikaanse legerkrant Stars and Stripes meldde giste ren dat vanuit Amerikaanse bases in Japan een onbekend aantal gevechtsvliegtuigen is vertrokken naar het Midden- Oosten De verplaatsing zou een onderdeel vormen van een mili taire vergeldingsactie. Volgens de legerkrant gaat het om F-15 straaljagers van de Kadena- luchtmachtbasis op Okinawa en F-16 toestellen van de Misa- wa-basis in het noordoosten van Japan. De gevechtsvliegtui gen zouden onderweg zijn naar de Amerikaanse luchtmachtba sis Infirlik in Turkije. De Europese Unie liet gisteren weten blij te zijn met het feit dat de Palestijnse president Arafat zich aansluit bij de internatio nale antiterreurcoalitie van de Amerikaanse president Bush. Meer vermisten Intussen is het aantal doden en vermisten als gevolg van de aanslagen in Washington en New York gestegen tot boven de 5800. Onder de slachtoffers van de aanval op het World Tra- de Centre in New York bevinden zich mensen uit in totaal 62 an dere landen. Minister Ashcroft van Justitie waarschuwde de Amerikanen voor mogelijke nieuwe aansla gen. Hij beval nog meer bewa pende bewakers voor Ameri kaanse vliegtuigen. De verkoop van gasmaskers in de VS vliegt omhoog. AP/RTR/ANP pagina 2: Nederlandse Patriots gewild Peshawar wacht op aanval VS pagina 5: Moebarak wil nog geen coalitie Duitsland verbiedt religieus extremisme Advertentie In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. HET GROENE WARENHUIS MOOI WEER «—1-^ EUROPAfUIN Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. i mmmmm internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Precies een week na de aanslagen in de VS heeft de discussie over de gevolgen daarvan de presentatie van de Mil joenennota vrijwel geheel van de Haagse politieke agenda gedrongen. In de reacties op de Troonrede en de Miljoenennota klonk vooral bezorgdheid door over de gevolgen van die aanslagen. De oppositie had bovendien forse kritiek op de manier waarop in de Troonrede over die gevolgen werd gesproken. Vooral CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer uitte kritiek op de acht regels die aan het be gin van de Troonrede aan de aanslagen waren gewijd. „Het kabinet heeft een kans gemist", aldus de CDA-leider. Volgens hem ging het kabinet ten on rechte voorbij aan de gevolgen die cle aanslagen ook in Neder land zullen hebben. Hij noemde in dat verband onder meer het effect van cle aanslagen op de multiculturele samenleving, de binnenlandse veiligheid en de economie. Premier Kok wijst die kritiek af De regering heeft volgens hem haar diepe verbondenheid en solidariteit met het Amerikaan se volk uitgesproken. Ook aan de gevolgen voor Nederland is aandacht besteed. „Het was in korte zinnen, maar wij zijn ons ervan bewust dat ons bestaan kwetsbaar is", aldus Kok in een reactie. De Troonrede begon met een ali nea waarin de duizenden slachtoffers van de aanslagen werden gememoreerd. Ook werd gesteld dat internationale samenwerking noodzakelijk is om 'fundamentele waarden van vrijheid, democratie en recht- vaardigheid te verdedigen'. Vrijwel alle oppositiepartijen kritiseerden gisteren de drie paarse regeringsfracties die maandag aankondigden tijdens de algemene politieke beschou wingen af te zien van voorstel len met financiële consequen ties in verband met de onzekere economische vooruitzichten na de aanslagen Volgens de opposi tie maken de paarse fracties een echt debat over de Miljoenenno ta onmogelijk, hoewel vorige week door alle fracties werd af gesproken dat die algemene be schouwingen 'op ingetogen wij ze' moesten doorgaan. Geld In de miljoenennota wordt 3,6 miljard euro (7,9 miljard gul den) extra uitgetrokken voor met name de gezondheidszorg, het onderwijs en de veiligheid. Het geld is hoofdzakelijk be doeld om het werk van ver pleegsters, onderwijzers en agenten aantrekkelijker te ma ken. Verder komt er een lasten verlichting van 1,3 miljard euro (2,9 miljard gulden). Dit geld is vooral bedoeld om ouderen, langdurig' werklozen en huis vrouwen naar cle arbeidsmarkt te lokken. De regeringsfracties PvdA, WD en D66 tonen zich daar voorlopig tevreden mee. Pvda- leider Melkert kondigde aan dat als er al over aanvullende wen sen wordt gespx'oken, dat pas in november zal gebeuren. Dan is ook duidelijker wat de econo mische naweeën zijn van de aanslagen. ANP/GPD Bollenkistje, 100 bloembollen. Wit, blauw en geel. Van llv95 nu voor €3,15 Wetenschapper Dik Wolf- son, topbankier Onno Ru- ding en politieke dwars ligger Pim Fortuyn maken in de speciale PZC-bijlage ter gelegenheid van de Miljoenennota de balans op van de verrichtingen van de paarse kabinetten. Hun conclusie is dat Ne derland in de zeven vette jaren weinig echte voor uitgang heeft geboekt. Commentaar op pagina 2, reacties op pagina 7. Omroep Zeeland zit in geldnood. De omroep heeft een tekort van zes ton. Volgens directeur/hoofdredacteur Flip Feij is sprake van een 'acute noodsituatie' en moet er bezui nigd worden. Dat zal vooral moeten gebeuren bij de televisieprogramma 's Feyenoord heeft gisteravond bij zijn eerste optreden dit sei zoen in de Champions League gelijkgespeeld. Bij Spartak Moskou werd het 2-2. De Rotterdammers kwamen op 2-0, door treffers van Bosvelt en Tomasson. Vervolgens leidde een enorm offensief van cle thuisclub eveneens tot twee doelpunten, gemaakt door Robson en Besjast- nikh. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 8 radio en televisie: 10; miljoenennota: 7, 11,12,13,14,15 en 17; zeeland: 19,20,21,23 en 25; sport: 26 en 27; buitengebied: 29, 30, 31,32 en 33; uit: 34, 35 en 36. Koningin Beatrix sluit in een stilstaande Gouden Koets de ogen voor de ambassade van de VS als eerbe toon aan de slachtoffers van de aanslagen. foto Japer Juinen/ANP (Advertentie) 8 713214 000002 maandag t/m vriiriaci Desi Bouterse wordt defi nitief niet in Nederland vervolgd. Onder meer om dat er zich onder de slacht offers van de December moorden geen Nederlan ders bevonden, zo oordeelde de Ho- ge Raad gisteren. van onze redactie buitenland DEN HAAG - Een nieuw com putervirus bedreigt het inter net. De Amerikaanse minister van Justitie John Ashcroft en de FBI verklaarden gisteravond dat het nieuwe virus, bekend als W32/Niinda een gevaar ople vert voor het hele computerver keer. Het virus vertraagt niet alleen het internet, maar kan zelfs in ternetdiensten voor particuliere gebruikers compleet stilleggen. „De dreiging is zelfs ernstiger dan die van Code Red, dat deze zomer veel schade aanrichtte, aldus Ashcroft. Hij wees de gedachte van de hand dat er een verband zou be staan tussen Nimcla en de terro ristische aanvallen op de VS. „Op dit moment is er geen be wijs dat een relatie rechtvaar digt", aldus Ashcroft. Het virus slaat speciaal toe bij computers die Microsoft Windows NT of 2000 gebruiken, maar ook de voorgangers van deze programma's zijn niet vei lig voor W32/Nimda. ,Het veroorzaakt enorm veel el- RIYAD - Britse Tornado-ge vechtsvliegtuigen hebben giste ren een luchtdoelraketbatterij in het zuiden van Irak gebom bardeerd. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht ge beurde dit in antwoord op 'vij andige activiteiten' van Iraakse zijde tegen Amerikaanse en Britse toestellen die boven Zuid-Irak een vliegverbod af dwingen. Irak heeft het bombardement bevestigd, maar geen melding van slachtoffers gemaakt. AP GRONINGEN - Jongeren vin den een goede werksfeer be langrijker dan een goed salaris. Dit is één van de conclusies van een onderzoek dat de Economi sche Faculteit van de Rijksuni versiteit Groningen onder Gro ningse jongeren heeft uitge voerd. Het thema van het onderzoek was de duurzaamheid van het leven van hedendaagse jonge ren. Andere conclusies uit het onderzoek zijn dat jongeren wel nadenken over milieuproble men, maar er in feite niets aan willen doen. Ook blijkt dat jon geren naarmate ze ouder wor den minder over het milieu na denken. De resultaten worden morgen gepresenteerd. ANP Advertentie lende omdat het agressiever is dan Code Red", zei Alan Palier, researchdirecteur van de non profit organisatie SANS Insti tute in Washington. Het virus valt niet alleen via het internet aan, maar ook via e-mail. De e- mail boodschap heeft een bijla ge met de naam 'readme.exe'. Verstoord De eerste melding kwam giste ren uit Noorwegen, later volg den alarmmeldingen uit Enge land, de VS en Hongkong. In Nederland is onder andere de GPD, waarbij ook deze krant is aangesloten, getroffen door Nimda, waardoor gisteravond al het elektronische verkeer ernstig werd verstoord. Gisteravond sloeg VirusAlert, een onafhankelijke Nederland se organisatie die informatie van veiligheidsexperts en anti virusfabrikanten samenbrengt, alarm. Volgens deze organisatie hebben de ontwikkelaars van anti virusprogramma's nog geen antwooi'd op Nimda. GPD Brassica Sierkolen. Hoe koude! buiten wordt, hoe intërfe de kleur. In diverse soorten. Per stuk 3,50 GOES, 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. <3 RENESSE, 0111-461031 I (Advertentie) door Ben Apeldoorn NOORDWIJK - Het 'gat' in de ozonlaag dat elk jaar boven Antarctica optreedt, zal dit jaar naar alle waarschijnlijkheid groter en dieper zijn dan ooit. Daardoor zullen gebieden in het uiterste zuiden van Chili en Ar gentinië deze herfst te maken krijgen met overdoses ultravio lette straling. Onderzoekers van NASA's God- dard Space Flight Center (GSFC) maakten dit gisteren bekend. Het tekort aan ozon ontstaat normaal eind augustus als op het zuidelijke halfrond de lente begint. Op 7 september werden al hogere waarden ge meten dan vorig jaar. Geofysi cus Newman, verbonden aan het GSFC, zegt de ontwikkeling 'met enige zorg' te volgen. De ozonlaag bevindt zich in de stiratosfeer op hoogten tussen gemiddeld vijftien en vijftig ki lometer boven het aardopper- vlak. De laag beschermt de aar de tegen een teveel van deze straling dat schadelijk is voor alle levensvormen. „Aan het eind van elke winter is de lucht boven Antarctica op die hoogte zo koud dat zich een be paald type ijs wolken vormt waaiin ozonafbraak versneld plaatsvindt", aldus Newman. „De door stratosf eerwinden aangevoerde continentale lucht bevat bovendien relatief veel chloorfluorkoolwaterstof- en methaanmoleculen die door de Op www.euroheart.nl Daar ontdekt u Cardioflo hét voedingssupplement voorüw cardiovasculaire gezondheid. Plus belangrijke informatie over hart en bloedvaten. mens in de dampkring worden gebracht. Cfk's en methaan zijn beruchte ozonvernietigers." Het ozongat was vorig jaar even gToot als het hele Noord-Ameri- kaanse werelddeel. Weten schapper-s vei-wachten dat het de komende j aren nog ver-der zal groeien alvox-ens, naar schatting in 2010, de effecten merkbaar worden van de ovex-eengekomen pi-oductievermindering van cfk's en andere ozonvernieti- gende chemicaliën. GPD (Advertentie) (Advertentie) I ook op DVD verkrijgbaar Normale Blokkerprijs 39.95 €18.13 Alléén op woensdag 19 september: IHMi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1