Weer geld voor wachtlijsten i om Kok hoeft niet te wachten mm mm Paars-2 deed niet veel voor Zeeland Wrap Extra geld voor natuur Sloespoorlijn jaar vertraagd 13 MILJARDEND ANS m WPZIfK w... SCHRALE OOGST LEUREN MET PATIËNTEN woensdag 19 september 2001 door Ap van den Berg Is onze volksgezondheid ei genlijk opgeknapt van bijna acht jaar dokter Borst? Bij de presentatie van de rijksbegro ting voor 2002 -haar laatste-zei de minister: „Anderen moeten straks maar oordelen over hoe ik het heb gedaan. Een minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport begint in elk geval niet met het idee dat ze er met een stralenkrans vanaf komt. Het is een weerbarstige portefeuille. Toch heb ik wel het gevoel dat we een paar forse stappen voor uit hebben gezet." Dat geldt met name voor de laatste jaren en, zoals verwacht, ook voor de nieuwe begroting. De zorg krijgt er in 2002 weer een grote zak met geld bijin to taal 1,6 miljard euro (3,5 miljard gulden). Ruwweg de helft is voor lonen en prijzen, de andere helft voor extra zorg - terug dringing van de wachtlijsten - en voor nieuwe geneesmidde len. Het meest profiteren: ge handicaptenzorg, ouderenzorg, huisartsen, ambulancezorg en ziekenhuizen (meer verrichtin- gen). Die ziekenhuizen hebben sinds het begin van dit kabinet in 1998 een forse productiestij ging bewerkstelligd. Het aantal knieoperaties bijvoorbeeld nam toe met ruim 16 procent (tot 7 80 00 per j aar) en er werden 10 procent meer heupoperaties uitgevoerd (21.000). Openhart operaties bleven vrijwel stabiel (7800), maar het aantal dotter behandelingen groeide met 9 procent tot 8500 per jaar. Desondanks slinken de wacht lijsten maar mondjesmaat. Re delijk positieve uitzondering is het aantal wachtenden in de thuiszorg, dat met 35 procent afnam tot 35.000. De talrijke miljarden ten spijt lijkt het op dweilen met de kraan open. „Dat komt vooral door de toege nomen zorgvraag", verdedigde Borst zich. „Tegenwoordig krijgt een 85-jarige ook gewoon een paar nieuwe knieën." Die stijging van de zorgvraag is in Kok-2 opgevangen met een ex tra impuls van liefst 9,4 miljard euro, ofwel 20 miljard gulden. Waardoor straks bijna 37 mil jard euro (81 miljard gulden) omgaat in de volksgezondheid. Omgerekend kwam er ieder jaar 3,5 procent bij. Zo'n explosieve stijging van de ...mwitfott c3,\a kosten zou de zorg uiteindelijk fataal worden omdat de premie betalers dat op den duur niet meer kunnen opbrengen. Om de spiraal te doorbreken willenmi- nister Borst en staatssecretaris Vliegenthart (Zorg, Sport) toe naar een zorgsysteem met een basisverzekering voor iedereen. Waarin de patiënt als zorgvra ger centraal staat en niet de instellingen als zorgaanbie ders. Laatstgenoemden zullen daar door meer dan ooit tot grote prestaties worden gedwongen. De bewindslieden kregen kort voor het zomerreces de steun van het voltallige kabinet voor hun 'masterplan', waarmee een historische doorbraak een feit was. Dit neemt trouwens niet weg dat er na de Kamerverkie zingen van mei - tij dens de kabi netsformatie - nog harde noten moeten worden gekraakt over de financiering van zo'n nieuw systeem en over de ziektekos tenpremies. Al die instellingen moeten ove rigens wel in staat zijn de ver langde zorg te bieden. Dat hangt nauw samen met de beschik baarheid van personeel. In de volksgezondheid werken meer dan een miljoen mensen. Alleen al in 2000 kwamen er 25.000 werknemers bij. Er staan rela tief gesproken minder vacatu res open dan in de marktsector. Dat geeft aan dat de zorg nog al- tij d mensen weet te trekken, zegt de minister. Wellicht dat verdere loonsverhoging, betere arbeidsomstandigheden en maatregelen die ziekteverzuim en WAO-instroom tegengaan de aantrekkingskracht van de zorg als werkgever verder kunnen vergroten. Dit neemt niet weg dat er nog al tijd een groot gebrek is aan per soneel. Borst erkent dat de krapte op de arbeidsmarkt de Achilleshiel vormt van de zorg. Met name in de Randstad laat dat probleem zich sterk voelen. In toenemende mate bedienen ziekenhuisdirecties zich van personeel uit Zuid-Afrika en de Filipijnen. Ruiterlijk Borst zit niet stil. Ze heeft het aantal opleidingsplaatsen voor huisartsen, specialiseerde art sen, mondhygiënisten, tandart sen en verloskundigen fors ver ruimd. Daar wordt in 2002 nog eens 70 miljoen euro (154 mil joen gulden) in gestopt. Om het beroep van huisarts aantrekke lijker te maken steekt Borst komend jaar 180 miljoen euro (bijna 400 miljoen gulden) in verhoging van de inkomsten van huisartsen. De lange wachtlijsten in het al- gemeep zijn mede een gevolg van de sterk toegenomen vraag naar zorg. Ruiterlijk erkent illustratie Tom Janssen Borst dat ze die niet heeft voor zien, of beter gezegd: „Niet heeft kunnen voorzien." In de Tweede Kamer vragen po litici zich de laatste maanden steeds meer af of die extra uit gaven in de zorg - in deze kabi netsperiode 20 miljard gulden - wel doelmatig zijn besteed. De minister zelf twijfelt daar geen moment aan, althans niet pu bliekelijk. Om de Kamer te sus sen heeft ze haar begroting ver gezeld doen gaan van een flinke stapel extra papier. Rapporten, evaluaties en bijlagen die de Kamer moeten weerhouden van een eigen onderzoek naar de be steding van de zorgmiljarden. Borst is optimistisch. „Het is een hele goede verantwoording. Het geld is goed besteed, de laatste jaren beter dan in het be gin. Maar dat kwam doordat het registratiesysteem in de eerste jaren nog wat gebrekkig was. Dat is nu anders." GPD door Harmen van der Werf Bij het aantreden van het tweede paarse kabinet in 1998 was het al duidelijk. Zee land zal nooit zoveel voor elkaar krijgen als onder de eerste coali tie van PvdA, VVD en D66. Dat is meer dan uitgekomen. Het is najaar 1998. De Zeeuwse gedeputeerden DaanBruinooge (PvdA) en Jaap Hennekeij (WD) keren terug uit Den Haag, van een bezoek aan de kersverse minister op Verkeer en Waterstaat, Tineke Netelen bos (PvdA). Manmoedig vertelt Hennekeij de resultaten van het overleg. De nieuwe N57 op Wal cheren, onderdeel van de Dam- menroute met een aquaduct bij Middelburg, is terug in het Meerjarenprogramma Infra structuur en Transport. Ook de N61, Hoek-Schoondijke, staat er weer in. Hoera, een paar maanden eer der waren de N57 en N61 dom weg geschrapt. Netelenbos had het lijstje met toezeggingen aan provincies over nieuwbouwwe- gen eens bestudeerd. Zeeland kon volgens haar wel zonder. Het is dat Zeeland al afspraken had gemaakt met vorige minis ters op het departement, anders had ze zeker haar zin gehad. Tij dens dat roemruchte overleg in het najaar van 1998 krabbelde Netelenbos iets terug. De N57 en N61 kwamen terug op de meerjarenplanning, maar ach teraan de lijst, na 2006. In beton gegoten In het Meerjarenprogramma In frastructuur en Transport (MIT) bij de ontwerp-begroting 2002 is daar geen verandering in ge komen. Niemand had dat ook verwacht. „Het MIT is in beton gegoten", is zo'n beetje de lijf spreuk van Netelenbos. Tijdens de persconferentie over haar begroting, afgelopen vrij dag, voegde ze daar nog een an dere aan toe: „Hier en daar heb ben mensen hobby's (als het om aanleg van wegen gaat). Maar: je moet iets doen met je geld, waar het echt helpt." Met andere woorden, het geld moet worden gebruikt om de grootste knelpunten in het Ne derlandse wegennet aan te pak ken. Conclusie: dus niet in Zee land, waarvan filevorming nauwelijks sprake is. Alleen tij dens de spits in Middelburg loopt het nogal eens vast en in de zomermaanden, hier en daar. Wie durft Netelenbos ongelijk te geven? Zelfs over de huidige N57 op Walcheren rijdt het prinsheerlijk. Op de N61 net, zo. Wie praktisch denkt, en Nete lenbos doet dat, zóu langs die wegen (bijna) kunnen volstaan met een extra parallelweg voor landbouwverkeer. En het is al een stuk veiliger. Zo zal het niet gaan, als het MIT inderdaad in beton is gegoten - ook na het vertrek van Netelen bos en Paars-2 - heeft Zeeland zijnnieuweN57 enN61in2010, plus een nieuwe goederenspoor lijn naar het industrie- en ha vengebied Vlissingen-Oost (planning: gereed in 2005). En mogelijkerwijs zelfs meer dan dat, namelijk een tunnel bij Sluiskil. Die tunnel hoeft van Netelenbos eigenlijk helemaal niet. Dat bleek wel toen zij het in de Tweede Kamer over 'eenminus cuul transportasje' had, waar mee zij de wegverbinding over de huidige brug bij Sluiskil be doelde. Maar ja, aïs de regio het zo graag wil, dat zij eraan mee wil betalen. En de NV Wester- scheldetunnel, waarvan de rijksoverheid het leeuwendeel van de aandelen bezit, zegt steun toe. Dan zegt Netelenbos geen 'nee'. Integendeel, ze houdt juist van 'creatieve' financie ringsoplossingen. Netelenbos doet dus nog wat voor Zeeland, al was daarvoor veel druk uit de provincie nodig. Meer druk dan gedeputeerde Hennekeij ooit op Netelenbos' voorgangster Annemarie Jor- ritsma (WD, nu Economische Zaken) heeft moeten uitoefe nen. Bij partij vriendin Jorrits- ma - waarschijnlijk behept met een 'provincialer' kloppend hart - kreeg Hennekeij veel meer voor elkaar; tientallen miljoe nen voor het project duurzaam veilig West-Zeeuws-Vlaande- ren en de Westerscheldetunnel niet te vergeten. Paars-2 kon onmogelijk, als het om Zeeuwse infrastructuurprojecten gaat, het succes van het eerste kabi net-Kok evenaren. Ook al had er een andere verkeersminister dan Netelenbos gezeten... Het is kommer en kwel in de gezondheidszorg. On danks de miljarden die Paars-2 investeerde, kla gen huisartsen en specia listen steen en heen. De wachtlijsten zijn langer dan ooit. Rijke patiënten vliegen voor een operatie naar het buitenland, ar men blijven achter met pijn. Een huisarts op het platteland en een specia list in een ziekenhuis ver tellen over hun dagelijkse praktijk. door Carine Neefjes Huisarts J. Schreuder: „Een jonge vrouw komt in mijn praktijk en jodelt van de pijn in haar been. Eigenlijk moet ze on middellijk naar het ziekenhuis voor een foto, maar voor zo'n onderzoek met de 'mri-scan' geldt zes weken wachttijd. Echt hoor, de patiënt staat gillend voor mijn neus en ik bel stad en land af om haar onder te bren gen. Uiteindelijk gaat ze de vol gende dag met een privé-auto naar een ziekenhuis in Duits land, voor een ambulance is geen geld. Daar blijkt dat ze een ernstige hernia heeft. Dit is ach terlijk! Dat leuren met patiën ten ben ik spuugzat! Nederland lijkt wel een Derde Wereld land." Huisarts Schreuder (55) houdt praktijk in Malden, een foren sendorp onder de rook van Nij megen. De doorgewinterde huisarts, die al meer dan 27 jaar in het vak zit, windt er geen doekjes om: sinds Paars aan de macht is, gaat het slecht in de zorg. „Het werk is een stuk be roerder geworden." Hoewel het kabinet ook de afgelopen perio de uit het 'Wachtlijstfonds' weer honderden miljoenen guldens extra heeft ingezet, gaat het er in de praktijk belabberd aan toe. Volgens Schreuder heeft de regering grove inschattingsfou ten gemaakt. Bij de begroting voor gezondheidszorg is er te weinig rekening gehouden met de groeiende, ouder wordende patiëntenstroom die steeds meer mankeert. Klachten over chronisch aandoeningen als suikerziekte, astma, hart- en longkwalen zijn aan de orde van de dag. „Of mijn patiënten nu een be roerte of een hartinfarct heb ben, een gebroken heup of pols, overal zijn wachtlijsten: in zie kenhuizen, verpleeghuizen, bij de thuiszorg. Vanmorgen nog, een alleenstaande, 80-jarige vrouw heeft tijdens het stofzui gen last van hartkloppingen. Ze heeft net een hartoperatie ach ter de rug en dringend thuiszorg nodig, maar er is een wachttijd van zes maanden. Voor een gal- blaasoperatié heb ik een patiënt naar Duitsland gestuurd, an ders moest hij een jaar lang pijn lijden!" Om geldverspilling te voorko men moeten alle medische han delingen zorgvuldig worden be oordeeld. Op het krankzinnige af, vindt Schreuder. „Afgelopen weekend was ik bij een oude vrouw met een open beenzweer. Vroeger belde ik di rect met de wijkzuster om zo'n wond te laten zwachtelen. Dat mag niet meer. Tegenwoordig moet ik eerst - schrik niet - het 'regionaal indicatie orgaan' in schakelen die moet beoordelen of verzorging van zo'n zweer wel nodig is. Belachelijk! Ik ben dokter, ik heb ervoor geleerd, ik weet echt wel wat een wondis." Onverteerbaar „Ik verwijt Paars dat de zorg niet heeft meegeprofiteerd van de toenemende welvaart. Op straat zie ik steeds meer ca- brio's, terwijl bij ons de wacht lijsten groeien. Vrouwen met borstkanker die acht weken moeten wachten op een opera tie. Emotioneel gezien is dat on verteerbaar. Politici zien bar weinig van deze ellende. Man keren ze zelf wat, dan hebben ze hun contacten. Als premier Kok het aan zijn hart krijgt, hoeft hij echt niet op een wachtlijst te staan voor een dotter-behande- ling." Verreweg de schrijnendste tafe relen doen zich voor in de ortho pedie. In veel ziekenhuizen moeten patiënten meer dan een jaar wachten voordat ze aan hun heup kunnen worden ge opereerd. „Het is werkelijk om van uit je vel te springen", roept orthope- disch-chirurg P. van Roermund (52), werkzaam in het Universi tair Medisch Centrum (UMC) in Utrecht. „Ik vind het zo erg voor die oudjes. Ze hebben een heup gebroken en moeten soms wel vijftig ziekenhuizen langs voor dat ze worden geholpen. Soms komt een patiënt uit Amster dam uiteindelijk in Zeeland of Friesland terecht. Mensen met pijnlijke, versleten heupen kun nen het vliegtuig naar Spanje pakken. En ook dat is alleen weggelegd voor patiënten die familieleden met geld hebben Orthopedisch chirurg P. van Roermund (r) met zijn team aan het werk in de operatiekamer. foto Cees Zorn/GPD die mee kunnen reizen. Maar het 80-jarige, alleenstaande vrouwtje op drie hoog achter, dat stijf staat van de reuma, kan zich dat niet permitteren. Die lijdt gewoon onnodig lang veel pijn!aldus Van Roermund, ook voorzitter van de Neder landse Orthopedische Vereni- ging (NOV). In tegenstelling tot huisarts Schreuder steekt de orthope- disch-chirurg een hand in eigen boezem: niet alleen Paars is de boosdoener. „Ook artsen heb ben zitten slapen. We hebben ons veel te laat gerealiseerd wat er aan de hand is. Ook wij had den kunnen voorzien dat de pa tiënten veel ouder worden. In 2 010 zijn er meer 6 5 -plussers dan jongeren onder de 20 jaar. Wij hadden veel eerder aan de bel moeten trekken." Het dreigende tekort aan ortho- pedisch-chirurgen is een groot probleem. „Onder de jeugd is weinig animo om specialist te worden. Het is beulen voor wei nig geld. Ze gaan liever rechten studeren. En voor diegene die wel wil, hebben we nauwelijks plek. In ziekenhuizen zijn veel te weinig plaatsen voor artsen in opleiding. Daar mag het kabi net wel meer geld voor uittrek ken." Operatiezuster En dan is er nog het grote tekort aan operatiezusters. Die rennen massaal de operatiekamer uit, omdat ze vinden dat ze te weinig verdienen. De chirurg blijft met lege handen achter. „Soms krij gen we verpleegkundigen via uitzendbureaus. Maar die zijn twee keer zo duur en stellen meer eisen, ze willen geen dien sten draaien. Dat geeft weer scheve ogen bij de andere colle ga's. Operatiezusters moeten gewoon een hoger salaris krij gen." Of het nu uit de lengte of de breedte komt: er moet meer geld worden geïnvesteerd in de ge zondheidszorg. Niet alleen door de overheid, maar ook door de burger, vindt Van Roermund. „Mensen sparen nu voor een tweede huis of .een derde vakan tie. Als we. allemaal een hogere ziektekostenpremie betalen, zal de kwaliteit van de zorg voor ie dereen verbeteren." GPD door Harmen van der Werf Het kabinet trekt volgend jaar 45 miljoen euro (hon derd miljoen gulden) extra uit voor natuurprojecten. Het gaat, aldus het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), om 'een eenmalige ver snelling van het natuurbeleid'. Met het extra gelei voor natuur projecten komt de regering te gemoet aan een eisenpakket voor een nationaal natuuroffen- siefEen breed front van maat schappelijke organisaties, van ANWB tot en met Stichting Na tuur en Milieu, lanceerde dit ei senpakket eerder dit jaar. De Tweede Kamer gaf gehoor aan de oproep. Ze vroeg het ka binet in een D66-motie met meer geld voor natuur over de brug te komen. Van de 45 mil joen euro gaat in principe 36 miljoen euro (tachtig miljoen gulden) naar de verwerving van gronden voor natuurprojecten. De rest is bestemd voor de daad werkelijke inrichting van de ge bieden, dus de uitvoering. De precieze verdeling is afhanke lijk van de voorstellen die pro vincies indienen. Het kabinet zal dit vastleggen in de Najaars nota 2001. Zeeuws provinciaal bestuurder G. de Kok, die verantwoordelijk is voor landinrichting en de na tuurprojecten daarbinnen, rea geert met gemengde gevoelens op het kabinetsbesluit extra geld uit te trekken voor een na tionaal natuuroffensiefAfgelo pen jaar zijn de provincies ge confronteerd met een aanzien lijke bezuiniging op landinrich tingsprojecten.,, Je kunt je af vragen of dit wel écht extra geld is", verklaart De Kok. „Het heeft veel weg van een reparatie van een eerdere bezuiniging. Er wordt bovendien niet structu reel meer geld voor natuurbe leid aan de begroting van LNV toegevoegd. Dit is alleen een op lossing voor 2002."In de ont werp-begroting 2002 van LNV worden diverse projecten ge noemd, waarover de 45 miljoen euro kan worden verdeeld. Daar staat één Zeeuws project bijna tuurontwikkeling in de Kop van Schouwen. Het is niet gezegd, volgens De Kok, dat dit plan uit de bus rolt bij de verdeling van het geld. „Wij kunnen ook meer natuur projecten indienen. Er lopen immers diverse landinrichtin gen, zoals bij Hoek, in Schou- wen-Oost en langs de West- -Zeeuws-Vlaamse kust. "In het kader van de ontwikkeling van duurzame landbouw is structu reel zeven miljoen euro (ruim vijftien miljoen gulden) aan de begroting van LNV toegevoegd. Vernieuwingen in de landbouw sector, gericht op een milieu vriendelijkere manier van pro duceren en het beter samengaan van landbouw en natuur, zullen met deze 'ontwikkelingsgelden' worden gestimuleerd. De aanleg van een nieuwe Sloespoorlijn naar haven en industriegebied Vlissingen- Oost is een jaar vertraagd. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat verwacht, staat in de begroting 2002, dat met de bouw in 2003 kan worden be gonnen. Het werk moet twee jaar later klaar zijn. De vertraging komt doordat re kening moet worden gehouden met de komst van een grote con- tainerterminal aan de Wester- schelde. Om te onderzoeken welke gevolgen die nieuwe ont wikkeling heeft, loopt het pro ject een jaar uit. De aanleg van een goederenlijn van Bergen op Zoom in de richting van het Antwerps havengebied staat voor 2005-2010 gepland bij Ver keer en Waterstaat. De provin cie Zeeland wil dat project graag versnellen, omdat contai ners uit Vlissingen-Oost dan di rect naar Antwerpen kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13