Politiek zout financiële eisen op Mullahs beslissen over Bin Laden Wall Street houdt schade beperkt fe# Volgens Wim Kok is ook aan Nederland de oorlog verklaard ||lllllllllll||llllllllllll|| Terreur in VS leidt tot voorzichtigheid over rijksbegroting Maxima krijgt boek over zichzelf Opnieuw gevechten in Tsjetsjenië Spar naar rechter Van Gastel terug in de basis Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Een goed VERGADERACCOMMODATIE? www.aparthotel.nl BIG BUSINESS Aangehouden moslims hadden snode plannen ill f' 13 NO 4 Lang droog Overdag droog, in de avond regen vanuit het noordoosten. Maxima rond 16 graden bij matige noordoostenwind. 244e jaargang no. 221 dinsdag 18 september 2001 los nummer 2,00 0,91 Maxima Zorreguieta kreeg gisteren in Pa leis Noordeindé in Den Haag het eerste exemplaar overhan digd van het boek 'Argentinië, het land van Maxima'. Drie (voormalige) corres pondenten van de Volkskrant en NRC Handelsblad schre ven het werk over Ar gentinië en over Maxima zelf. Tsjetsjeense rebellen zijn erin geslaagd een Russische heli kopter uit de lucht te halen. Daarbij kwamen onder anderen twee generaals om het leven. Ook vielen de opstan delingen de stad Goedermes aan, waarbij hevig werd gevochten met Russische troepen. Oud-burgemeester Spar van der Hoek stapt naar de bestuurs rechter om een betere afvloeiingsregeling af te dwingen van de gemeente Middelburg. Spar legt zich niet neer bij het eer vol ontslag dat aan hem is verleend, zolang er geen overeenstemming is bereikt over de hoogte van de af koopsom. Jean-Paul van Gastel (foto) keert vanavond in de uit wedstrijd in de Champions League bij Spartak Mos kou waarschijnlijk terug in de basis bij Feyenoord. De middenvelder moet voor meer evenwicht zorgen in de ploeg. Plet debuut van Ramon van Haaren op het hoogste niveau staat ook zo goed als vast. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; gezondheid: 7radio en televisie: 9; zeeland: 11 12,13 en 15; sport: 17 en 19. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ook Nederland heeft een oorlogsverklaring ge kregen van het internationale terrorisme. Daarom schaart ons land zich volledig aan de zijde van de VS. Alle burgers zullen de komende weken en maanden de gevolgen daarvan ondervin den. Deze buitengewoon krach tige verklaring legde premier Kok gisteren ai" tijdens een pers conferentie in Den Haag. Vandaag belegt het kabinet, voorafgaand aan Prinsjesdag, een speciale crisisvergadering om de gevolgen van de aanval op Washington en New York te be spreken. De grote fracties in de Tweede Kamer (PvdA, VVD, D66, CDA) zijn het geheel eens met de pre mier. GroenLinks en SP daaren tegen zijn geschrokken van Koks forse uitspraken. Zij zien hierin een aanwijzing dat de 'geesten rijp gemaakt worden' voor deelname aan een militaire actie, „Wij hebben óók een oorlogs verklaring gekregen, want we hebben het niet over een aanval op de VS maar op de democrati sche en vrije wereld", betoogde Kok. Hij waarschuwde: „Ieder een zal de veranderingen mer ken." Kok riep de Nederlandse bevolking met zoveel woorden op tot waakzaamheid. PvdA, WD en D66 zien echter niet zoveel verschil met de uit spraken van Kok van vorige week. De PvdA wil wel opnieuw een debat met het kabinet als Ne derland besluit op de een of an dere manier mee te doen aan een militaire actie. Vorige week woensdag riep Kok de regering in Washington nog op tot behoedzaamheid. GPD pagina 2: Kok laat spierballen zien (Advertentie) naam:b noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: D noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: j n per maand met automatische incasso handtekening: 39,4517,90). n per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 71 321 4II00000211 4380VBVNssing,en ma dl wo do vr 2a (postzegel niet nodig) (Advertentie) Cardioflo®: voedingssupplement voor uw cardiovasculaire gezondheid. Kijk op www.euroheart.nl voor belangrijke Informatie over hart en bloedvaten. Of bel de informatielijn: (030) 232 36 80 (Advertentie) De Omega Business Edition Zowel stationwagon als sedan, nu voor 27.225,— 59.996,—) www.opcl.nl OÜPEIL "O" Gem.brmdiiolvcrlir, cn C02-uimoot. volgensRididijii 1999/100/EG Iltnv.moioien kimflitcr.ran8,4 ioi 10,1. Liicrs/100lm: van 11,1) 101 9,6.'C02grib; van 286 wt 231.Dieselmotoren kms/lilcn van tl,9 tot 14,1. Utcrc/lOO km: ran 8,7 tot 7,1. CO, gr/km: van 235 tot 192. Een Newyorkse brandweerman heft, temidden van hoogwaardig heidsbekleders, de vuist nadat hij zojuist de bel heeft geluid ter ope ning van de handel op Wall Street. foto Richard Drew/AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vrijwel alle Kamerfracties zien af van financiële claims in het debat over de rijksbegro ting, morgen en donder dag. Aanleiding zijn de onstabiele situatie in de wereld na de aanslagen in de VS en de onzekere eco nomische vooruitzichten. Dat de verlanglijstjes op zak blijven, is uniek in beide paarse regeringsperioden. ,,De nabije toekomst valt nu zeer moeilijk te voorspellen. Daarom is het goed als we even pas op de plaats maken", rea geert PvdA-fractievoorzitter Melkert. WD-leider Dijkstal deelt zijn mening. „De regering heeft acht miljard extra uitge trokken voor zorg, onderwijs en veiligheid. Dat lijkt me voorlo pig wel even voldoendegelet op de talrijke onzekerheden." Normaal gesproken vexxlelen de fracties tijdens de politieke be schouwingen onder elkaar ten minste 50 miljoen gulden uit de reserves aan wat 'leuke dingen voor de mensen' worden ge noemd. D66-leider De Graaf en Gx-oen- Links-collega Rosenmöller zien daar dit jaar ook vanaf. Rosen möller zal tij dens de begrotings behandeling wel voorstellen lanceren om uitgaven in de be groting te schrappen ten faveu re van andex-e doelen. Dat leidt per saldo niet tot een verhoging van de rijksuitgaven. Het CDA heeft wel nieuwe uit gaven in petto, maar overweegt daar niet mee te komen nu de co alitie daar ook vanaf ziet. Als de ingrijpende gevolgen van de veiligheidscrisis - zowel poli tiek als economisch - helderder zijn, wil de PvdA'er Melkert van het kabinet snel 'een geactuali seerde analyse' van de stand van zaken. Melkext wil dan eventueel als nog extra geld uitgeven aan 'de inkomenspositie van ouderen en mensen met kindex-en'. De ge dachten van Dijkstal gaan eer der uit naar 'extra investexxn in internationale betrekkingen, defensie en uitbreiding van vei ligheidsdiensten'. Door de gebeurtenissen in Ame rika houden ook FNV en CNV een slag om de arm bij het fox-- muleren van de looneisen voor het komende CAO-seizoen. De FNV gaat voorlopig uit van een looneis van 4,5 procent, waax-- van 4 procent voor de salarissen bestemd zou moeten zijn. Het CNV onthoudt zich van een de finitieve eis. Werkgeversvereni ging VNO-NCW heeft bestuur ders van ondernemingen giste- x-en opgeroepen genoegen te ne men met een 'gematigde' inko mensontwikkeling. Ook hier zijn de vei-slechterde economi sche situatie en de aanslagen de oorzaak. GPD/ANP (Advertentie) BRUSSEL - De vier xxxoslinxs die vorige week donderdag in Ne derland zijn aangehouden, maakten deel uit van eeix orga nisatie die een terroristische aanslag voox'bereidde op een Amerikaans doel in Europa. Dat heeft de Brusselse persoffi cier Bernard Michel gisteren medegedeeld. Michel deed zijn uitsprakexi gis teren na afloop van een verga dering van justitie-medewer- kers uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland in Brus sel. De officier verklaarde dat de arrestaties in Nederland (onder andex-e Rotterdam) en in Brussel het resultaat zijn van een onder zoek dat in mei vorig jaar werd geopend tegen de moslim-fun damentalisten. Er zou geen di rect verband bestaan met de aanslagen in de Vex-enigde Sta ten. Ook zou er geen link zijn met Osama bin Laden. Bij huiszoekingen op verschil lende adressen in de Brusselse gemeente Ukkel troffen de speurders wapens en documen- ten aan waaruit zou blijken dat de fundamentalistische groepe ring een aanslag voorbereidde op een Amerikaans doelwit in Europa. Of het 'inderdaad de Amerikaanse ambassade ixi Pa- rijs betrof, kon Michel gisteren niet bevestigen. Belgische en Franse media meldden de afgelopen dagen dat I de ambassade het doelwit was j van de terroristen. GPD Een Afghaanse man, met zijn bezittingen op een vrachtwagen, vlucht naar Pakistan. foto Erik de Castro/RTR van onze redactie buitenland PESHAWAR - De Taliban-rege- ring in Afghaxxistan volhardt in haar weigering Osama bin La den uit te leveren aaix een Pakis taanse delegatie. Die is bezig niet een dramatische laatste po ging een totale oorlog in Afgha nistan te voorkomen. Vandaag zullen religieuze leiders (mul lahs) echter onder leiding van mullah Omar, de hoogste Tali ban geestelijke, bijeenkomen om de huidige crisis te bespre ken. Volgens ingewi j den zullen de re ligieuze leidex's een definitieve beslissing nemen over het al dan niet uitleveren van Osama bin Laden. De Taliban is door de he le wereld x-eeds onder zwax-e dx-uk gezet om Bin Laden, die wordt verdacht van betrokken heid bij de terreuraanslagen aan de Amerikaanse oostkust, uit te levex-en aan de Amerikanen. Een zware Pakistaanse delega tie, met daarin ondermeer het hoofd van de Pakistaanse gehei me dienst, voerde die dx-uk nog eens op door in Kandahar en Kabul direct te eisen van de Ta liban dat Bin Laden wordt uit geleverd. Gisteren liet de Amerikaanse president Bush weten Osama bin Laden 'dood of levend' in handen te willen krijgen. Minis ter van Buitenlandse Zaken Po well gisteravond: „Ze (de Tali ban, red.) zeggen steeds dat hij een gast van hen is. Als hij daar te gast is, dan wox-dt het tijd dat die gast vertrekt. "Maar Bin La den alleen is niet genoeg voor de Amerikanen.We willen het he le netwerk, alle cellen die actief zijn in vele landen, neutralise ren en vernietigen", aldus Po well. Hij ontkende dat de VS het Afghaanse bewind een ultima tum van drie dagen hebben ge steld om Bin Laden uit te leve ren. In de x-egio groeit de vrees voor een Amerikaanse aanval. Oog getuigen berichtten dat tiendui zenden wanhopige Afghanen uit vrees voor luchtaanvallen naar de inmiddels gesloten grenzen met Pakistan en Iran trekken. De vluchtelingenorga nisatie van de VN, Unhcr, sloeg gistex'en alarm over het enorme aantal mensen dat op de vlucht is. Volgens de Unhcr is de situa tie voor veel vluchtelingen kx'i- tiek. In Pakistan zitten 1,2 mil joen Afghaanse vluchtelingen die nu hun kampen niet meer uit mogen. Ook in Iran zitten vele honderdduizenden ontheemde Afghanen. GPD van onze redactie economie DEN HAAG - Wall Street heeft de schade gisteravond binnen de perken gehouden. Weliswaar sloten de belangrijkste indexen, de Dow Jones exx de Nasdaq xxxet fors verlies (respectievelijk 7,1 procent en 6,8 procent), maar dat was beduidend minder dan de klap waar veel analisten te voren voor vreesden. De meeste Europese beurzen, die - Loxiden uitgezondex'd - vo rige week toen Wall Stx-eet vier dagen gesloten bleef aanzien lijk meer verloren, putten hoop uit de relatief gematigde reactie van de belangx-ijkste beurs ter wex-eld en dikten enkele procen ten aan. De Amerikaanse autoriteiten hadden er voor de hex-opening van Wall Street alles aan gedaan om eexx echte 'crash' te voorko men. President Bush grossiert al dagen in 'peptalk' die de Ameri kanen ex-van moet doordx-ingen dat ze de klap met vereende krachten te boven zullen ko men. Het beursbestuur had een aantal handelsregels vei-ruimd waardoor bedrijven wiens koers te ver zou dalen meer mogelijk heden kx-egen om hun eigen aan delen op te kopen en de koers daarmee op peil te houden. En de Fed, het stelsel van centrale banken, deed kort voor de ope ning eveneens een .belangrijke duit in het zakje door de rente met een half procent te vex-la- gen. De heropening van Wall Street zelf geschiedde in stijl: De bel waax-mee het begin van de han del traditioneel wox-dt aangege ven, werd geluid door drie bx-andweex-lieden. Stromannen De hoofdverdachte achter de aanslagen, Osama bin Laden, heeft hiex-van afgelopen week mogelijk zelfs financieel gepx-o- fiteerd op de Eux-opese beurzen. Hij wordt ex-van verdacht via stromannen te hebben gespecu- leex-d op een beursval van de grote hex-verzekeraars die moe ten opdraaien voor de schade van de vex-nietiging van het World Tx-ade Centei-. Dxiitse beursautox-iteiten heb ben in de VS om een onderzoek gevraagd naar de handel in 's wex-elds gx-ootste hex-verzeke- raar Münchener Rück vlak voor de aanslagen. Dat meldt onder meer het Amexrikaanse tv-sta- tion NBC. Het bexicht van NBC komt van verslaggever Andrea Mitchell, de vrouw van Alan Greenspan, de voox-zitter van de Fed. GPD pagina 6: Damrak en Wall Street Fed en ECB verlagen rente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1